Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα και Χρονια πολλα!!

Με απασχολει ενα θεμα και θα ηθελα τη γνωμη σας.

Ισως ειναι λιγο νωρις ακομα...

Θηλαζουμε αποκλειστηκα.Η μικρη δεν εχει πιει ποτε γαλα ή οτιδήποτε αλλο απο μπιμπερο. Επισης ειχα προσπαθησει καποια στιγμη μετα τον πρωτο μηνα να της δωσω πιπίλα αλλα δεν τη δεχεται με τιποτα.

Το θεμα μου ειναι το εξης, σε καποια φαση στα τελη του 5ου θα αρχισουμε στερεες και κατ επεκταση νερακι και χυμους...!Με συμβουλευετε να προσπαθησω να την μαθω σιγα σιγα στο μπιμπερο, ή να παμε κατευθειαν σε εκπαιδευτικο ποτηρακι?Κι αν δεν τα καταφερνει με το ποτηρακι και δε θελει καθολου το μπιμπερο?Τι κανουμε???

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά!

Το παιδί μπορεί άνετα να μάθει να πίνει σε εκπαιδευτικό ποτηράκι, με καλαμάκι και αργότερα με ανοιχτό ποτήρι. Δεν υπάρχει λόγος να δώσεις μπιμπερό!

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπόν τα πράγματα έχουν ως εξής:η μπέμπα μου δυστυχώς κόλλησε την ίωση που είχα κ έχει κ πυρετό.σήμερα πήγαμε στον παιδιατρο ο οποίος μεταξυ των 'δ δίνουμε τίποτα άλλο στα βρέφη που θηλαζουν,ούτε προβίοτικες σταγόνες γ τους κολικουσ γιατι προβίοτικα περιέχει κ το μητρικό' είπε κ αυτά:το μωρο την ημέρα το θηλαζουμε κάθε 2μισι με 3μισι ώρες όχι νωρίτερα!το αφήνουμε να φάει για 20λεπτά όσο θέλει κ δίνουμε κ τα 2 στήθη σε κάθε γεύμα γ να άδειαζει κ τα 2.αν ζητάε να φάει κ μετά το 20λεπτό γεύμα του δίνουμε πιπιλα ,το πάμε βολτα κ σιγά σιγά θα μάθει να τρώει τις συγκεκριμένες ώρες.το αιτιολογησε λέγοντας κάτι,οτι τα γαστρικα υγρά αρχίζουν να λειτουργούν στο 20λεπτο κ δ έχει νόημα να δίνουμε περαιτέρω φαγητό κ οτι πριν τις 2μισι ώρες το στομάχι δ παράγει νέα γαστρικα υγρά εξου κ οτι το συνεχές ταισμα οποτε ζητάει το μωρο εντείνει τους κολικουσ.απόψεις?...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λεει ο γιατρος ισχυουν για την αγελαδινη σκονη και οχι για το μητρικο γαλα. Αυτος ειναι και ο λογος που τα μωρα που πινουν ξενο δεν σιτιζονται νωριτερα απο τις 2,5 ωρες. Οδηγιες για προγραμματα τυπου 3ωρα, 20λεπτα και πιπιλες μπορει να εχουν σαν αποτελεσμα μειωμενη παραγωγη χαμηλη προσληψη βαρους και μετα ο γιατρος θα σου πει δεν φτανει το γαλα σου πρεπει να δωσουμε συμπληρωμα. Θηλαζε οσο και οποτε το μωρακι σου ζηταει και αν εχει κολικους δοκιμασε να κοψεις τα γαλακτοκομικα να δεις αν θα ειναι καλυτερα.

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου το ξέρω!είναι το 2ο που θηλαζω!έχω βγει απ τα ρούχα μου!νευριαζω με τους γονείς μου που γ δεύτερη φορά με πρηζουν!μόλις έκλεισα 2βδομ αποχή από γαλακτοκομικά κ επιτέλους ηρέμησε το μωρο μου!αλλά οι γονείς μου -επειδή το είπε ο παιδιατρος-λένε οτι δ κάνουν διαφορά αυτά..εξάλλη είμαι!αλλά βλέπετε έχει παρακολουθησει σεμινάρια γ το θηλασμο ο κύριος..άντε μην πω καμία κουβέντα!είπε κ αλλά πολλά κ νευριαζω!πιο πολύ γιατι δ έχω την υποστήριξη από τους δικούς μου..κ όταν τους αποδεικνύω λάθος μαζι με το γιατρό τότε κάνουν την πάπια!

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

38η

Β. Το φύλο του βρέφους

 

Αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

Φυσιολογικός τοκετός

 

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Επισκλιρίδιος

 

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Μέγιστη τιμή 13,3, τον πήραμε από το μαιευτήριο με 12,5

 

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

ΟΧΙ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

Ημερομηνία γέννησης 18/11/2012-> 3,05

21/11/2012 2,73

23/11/2012 2,88

3/12/2012 3,33

6/12/2012 3,4

12/12/2012 3,63

15/12/2012 3,8

18/12/2012 3,89

21/12/2012 3,97

24/12/2012 4,11

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

Ακατάστατα γεύματα μη ολοκληρωμένα, έχει εξάρτηση με το στήθος της μαμάς, κοιμάται πάνω σε αυτό και τρώει ακατάπαυστα κάνοντας εμετούς φυσικά κατά την ολοκλήρωση των γευμάτων

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

 

Σε όλα θηλάζει. Αποκλειστικός θηλασμός

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

ΟΧΙ

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

ΟΧΙ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Εχει χρησιμοποιηθεί θήλαστρο 5-6 φορές και είναι μάρκας medella

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

Μία άντληση το 24ωρο.

 

7β. ποιες ώρες αντλείτε και

Βραδινές ώρες

 

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

15 λεπτά από τον κάθε μαστό

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί).

6-9 πάνες την ημέρα ως επί το πλείστον με πολλά ούρα

Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

2

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Το πρόβλημά μας είναι ως επί το πλείστον με τον ύπνο του μωρού. Ο μικρός ηρεμεί μόνο στο στήθος. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος από την πρώτη στιγμή που τον πήρε στην αγκαλιά η μαμά στο μαιευτήριο έκανε σαν τρελό για φαϊ και φυσικά το βρήκε μέσω του στήθους. Από τότε το παιδί ηρεμεί μόνο εκεί.

Στην αρχή επειδή τον πήραμε από το μαιευτήριο με ίκτερο χρειαζόταν να τον ξυπνάμε για να τον ταϊζουμε επειδή ήταν αρκετά καταβεβλημένο.

Μετά από 10 μέρες που πήρε τα πάνω του σταδιακά έως και σήμερα κοιμάται λίγο σαν φυσιολογικός άνθρωπος δηλαδή 8-10 ώρες την ημέρα, τρώει πολύ στο στήθος είναι νευρικός και πολύ αγχώδης.

Μετά το φαγητό το πρόβλημά μας είναι ότι θέλει αγκαλιά πολύ ώρα για να κοιμηθεί. Ακόμη και αν περάσει μισή ώρα στην αγκαλιά όταν τον αφήσεις, μετά από 5 λεπτά ξυπνάει γιατί καταλαβαίνει πως είναι μόνος του και κλαίει ασταμάτητα. Εχουμε δοκιμάσει πολλούς τρόπους να αποφύγουμε την πολύ αγκαλιά χωρίς αποτέλεσμα (τραγουδάκια, κούνημα στο relax). O μικρός εδώ και 40 ημέρες δεν αλλάζει, δεν μπορεί στην παρούσα φάση τίποτε άλλο εκτός από το στήθος και μία σταθερή αγκαλιά (μετά το φαγητό) να του αποσπάσει την προσοχή.

Προβληματιζόμαστε για τον εάν αυτή η κατάσταση θα συνεχιστεί και στη συνέχεια (νευρικότητα, εξάρτηση, λίγος ύπνος, άγχος) και πού θα πρέπει να απευθυνθούμε...

Ευχαριστούμε για το χρόνο σας...

aVXNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι πολυ μικρουλι ακομα. Εχει αναγκη τη μαμα του, για να νιωθει ασφαλεια και σιγουρια, αφου προς το παρον τα ερεθισματα του περιβαλλοντος δεν τον ενδιαφερουν, τον τρομαζουν και τον κουραζουν. Επιπλεον, αν κρινουμε κα απο το βαρος που βαζει βιαζεται να μεγαλωσει. Ετσι και η κορη μου 2 μηνες κοιμοταν μονο πανω μας! Λιγο υπομονη ακομα, σε λιγο θα ειναι αλλο παιδι!

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

38η

Β. Το φύλο του βρέφους

 

Αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

Φυσιολογικός τοκετός

 

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Επισκλιρίδιος

 

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Μέγιστη τιμή 13,3, τον πήραμε από το μαιευτήριο με 12,5

 

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

ΟΧΙ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

Ημερομηνία γέννησης 18/11/2012-> 3,05

21/11/2012 2,73

23/11/2012 2,88

3/12/2012 3,33

6/12/2012 3,4

12/12/2012 3,63

15/12/2012 3,8

18/12/2012 3,89

21/12/2012 3,97

24/12/2012 4,11

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

Ακατάστατα γεύματα μη ολοκληρωμένα, έχει εξάρτηση με το στήθος της μαμάς, κοιμάται πάνω σε αυτό και τρώει ακατάπαυστα κάνοντας εμετούς φυσικά κατά την ολοκλήρωση των γευμάτων

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

 

Σε όλα θηλάζει. Αποκλειστικός θηλασμός

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

ΟΧΙ

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

ΟΧΙ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Εχει χρησιμοποιηθεί θήλαστρο 5-6 φορές και είναι μάρκας medella

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

Μία άντληση το 24ωρο.

 

7β. ποιες ώρες αντλείτε και

Βραδινές ώρες

 

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

15 λεπτά από τον κάθε μαστό

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί).

6-9 πάνες την ημέρα ως επί το πλείστον με πολλά ούρα

Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

2

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Το πρόβλημά μας είναι ως επί το πλείστον με τον ύπνο του μωρού. Ο μικρός ηρεμεί μόνο στο στήθος. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος από την πρώτη στιγμή που τον πήρε στην αγκαλιά η μαμά στο μαιευτήριο έκανε σαν τρελό για φαϊ και φυσικά το βρήκε μέσω του στήθους. Από τότε το παιδί ηρεμεί μόνο εκεί.

Στην αρχή επειδή τον πήραμε από το μαιευτήριο με ίκτερο χρειαζόταν να τον ξυπνάμε για να τον ταϊζουμε επειδή ήταν αρκετά καταβεβλημένο.

Μετά από 10 μέρες που πήρε τα πάνω του σταδιακά έως και σήμερα κοιμάται λίγο σαν φυσιολογικός άνθρωπος δηλαδή 8-10 ώρες την ημέρα, τρώει πολύ στο στήθος είναι νευρικός και πολύ αγχώδης.

Μετά το φαγητό το πρόβλημά μας είναι ότι θέλει αγκαλιά πολύ ώρα για να κοιμηθεί. Ακόμη και αν περάσει μισή ώρα στην αγκαλιά όταν τον αφήσεις, μετά από 5 λεπτά ξυπνάει γιατί καταλαβαίνει πως είναι μόνος του και κλαίει ασταμάτητα. Εχουμε δοκιμάσει πολλούς τρόπους να αποφύγουμε την πολύ αγκαλιά χωρίς αποτέλεσμα (τραγουδάκια, κούνημα στο relax). O μικρός εδώ και 40 ημέρες δεν αλλάζει, δεν μπορεί στην παρούσα φάση τίποτε άλλο εκτός από το στήθος και μία σταθερή αγκαλιά (μετά το φαγητό) να του αποσπάσει την προσοχή.

Προβληματιζόμαστε για τον εάν αυτή η κατάσταση θα συνεχιστεί και στη συνέχεια (νευρικότητα, εξάρτηση, λίγος ύπνος, άγχος) και πού θα πρέπει να απευθυνθούμε...

Ευχαριστούμε για το χρόνο σας...

 

Να σας ζήσει!

Οπως λέει κι η Dolorita σε λίγο καιρό θα στρωσουν τα πράγματα κάπως. Βασικά, τα δύσκολα πέρασαν. Ισως έχετε ένα μωρό υψηλών απαιτήσεων αλλα σε αυτή τη φάση δεν μπορείτε να κάνετε πολλά πράγματα.

Ας δοκιμάσει η μαμά να κάνει τη ζωή της πιο εύκολη απλά. Ας πάρει το μωρό στο κρεβάτι μαζί σας και να θηλαζει ξαπλωμενη ώστε να κοιμάστε όλοι πιο ήσυχα κι εύκολα. Μη δίνετε στο μωρο πιπιλα ώστε να πιπιλαει το στήθος και να κοιμάται -κατα τη γνώμη μου- πιο εύκολα από μια αγκαλιά ή κούνημα. Ο διάσημος Dr. Green λέει οτι δεν έχει σημασία που κοιμάται ένα μωρο αρκεί η οικογένεια να κοιμάται όσο καλύτερα γίνεται ;)

Ο ανθρώπος είναι το μόνο θηλαστικο που έχει τόσο μεγάλη εξάρτηση από την μαμά του αλλα του είναι απαραίτητη για την επιβίωσή του. Αυτό είναι το φυσιολογικό κι οι θεωρίες περί ανεξαρτητοποίησης ενός βρέφους που καλά καλά δεν έχει καταλάβει που βρίσκεται ακόμα και δε βλέπει παρά λίγα εκατοστά μακριά του κι αυτά θολά είναι θεωρώ αστείες.

Το ένστικτό σας να ακούτε, συνήθως δεν κάνει λάθος. Δυστυχώς υπάρχουν δύσκολα παιδιά (είμαι καμένη από ένα τέτοιο) αλλα όταν γεννιούνται όπως λέει κι η Αγλαια δεν έχουν εγγύηση από το κατάστημα να τα γυρίσουμε πίσω.

Καλή συνέχεια!!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ θερμά για τη στήριξή σας!

Παιδάκι έχουμε όχι μηχανή με εγγύηση για να την επιστρέψουμε όπως εύστοχα σχολιάσατε επομένως υπομονή! Θα επανέλθω!

aVXNp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!έχω προσέξει το τελευταίο καιρό οι πάνες της μπέμπας δ γεμίζουν όπως πριν.θα έχει κάνει τσίσα αλλά δεν είναι γεμάτες.6-8 πάνες τις βρέχουμε την μέρα σίγουρα.κ γενικά εκτός απο κολικουσ δ έχει κάτι άλλο το μωράκι.στήθος προσφέρω οποτε θέλει.επίσης έχω προσέξει οτι στο ένα στήθος έχει πέσει αρκετά η παραγωγή κ όταν τρώει απο αυτό κάνει σίγουρα πολύ λίγα τσίσα.τώρα το προσφέρω πιο συχνά γ να αυξηθεί,γιατι βλέπω οτι κ απο μόνη της στο συγκεκριμένο στήθος κάθεται κ πιπιλαει γ ώρα μόλις φύγει το πρώτο γάλα.επίσης να πω οτι τα χριστούγεννα πέρασε ίωση με πυρετό η οποία μας έχει αφήσει μυξες,αλλά κ αυτές είναι πλέον ελάχιστες κ έβαζα συνέχεια ορό γ να μην κλείνει η μύτη της.τέλος,τα γεύματά μας είναι ακατάστατα λόγω κολικων υποθέτω.γιατι την βλέπω σου σφιγγεται.κάνω κ αποχή απο γαλακτοκομικά εδώ κ ένα μήνα.

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!έχω προσέξει το τελευταίο καιρό οι πάνες της μπέμπας δ γεμίζουν όπως πριν.θα έχει κάνει τσίσα αλλά δεν είναι γεμάτες.6-8 πάνες τις βρέχουμε την μέρα σίγουρα.κ γενικά εκτός απο κολικουσ δ έχει κάτι άλλο το μωράκι.στήθος προσφέρω οποτε θέλει.επίσης έχω προσέξει οτι στο ένα στήθος έχει πέσει αρκετά η παραγωγή κ όταν τρώει απο αυτό κάνει σίγουρα πολύ λίγα τσίσα.τώρα το προσφέρω πιο συχνά γ να αυξηθεί,γιατι βλέπω οτι κ απο μόνη της στο συγκεκριμένο στήθος κάθεται κ πιπιλαει γ ώρα μόλις φύγει το πρώτο γάλα.επίσης να πω οτι τα χριστούγεννα πέρασε ίωση με πυρετό η οποία μας έχει αφήσει μυξες,αλλά κ αυτές είναι πλέον ελάχιστες κ έβαζα συνέχεια ορό γ να μην κλείνει η μύτη της.τέλος,τα γεύματά μας είναι ακατάστατα λόγω κολικων υποθέτω.γιατι την βλέπω σου σφιγγεται.κάνω κ αποχή απο γαλακτοκομικά εδώ κ ένα μήνα.

 

Αποχή από τα γαλακτοκομικά γιατί κάνεις? Οι κολικοί οφείλονται σε αυτά?

Τι μπορείς να φας εναλλακτικό γιατί εμάς η παιδίατρος μας έχει απαγορεύσει όσπρια-λαχανικά ωμά...

aVXNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!!! Ρε κορίτσια κάθε πόση ώρα θηλάζουν τα μωρά σας? Ο μπέμπης μου 2 μηνών τις τελευταίες μέρες κλαίει στη 1 ώρα κ ηρεμεί μόνο στο στήθος.... Τι πισωγύρισμα είναι αυτό? Δεν χορταίνει?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!ο μικρος μου στις 14 θα γινει 4 μηνων.θηλαζουμε αποκλειστικα και τελευταια με προβληματιζει το βαρος του.

βαρος γεννησης 2900 14/9/12

βαρος εξοδου 2740

16/10 4100

13/11 5400

14/12 6160

22/12 6380

28/12 6480

4/1 6380

με προβληματιζει πολυ αυτο....εν τω μεταξυ η ορεξη του κανονικοτατη,το μωρο κεφατο

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείται ικανοποιητικό, όταν το μωρό έχει διπλασιάσει το βάρος του στους 6 μήνες. Σύγκρινε. Έβαλες τις μετρήσεις σας στις καμπύλες ανάπτυξης; Βλέπεις κάτι ανησυχητικό;

Σε αυτή την ηλικία δεν έχει νόημα να ζυγίζεις το μωρό κάθε βδομάδα, εφόσον είναι υγιές. Οι μηνιαίες ζυγίσεις είναι αρκετές.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας,

 

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας!

 

Γέννησα στις 18/12/12 με καισαρική ένα αγοράκι. Δυστυχώς το μωρό μου αντιμετοπίζει μια σοβαρή καρδιοπάθεια και μεταφέρθηκε την επομένη της γέννησής του στο Ισραήλ όπου χειρουργήθηκε.

 

Αυτή τη στιγμή νοσιλεύεται στην εντατική μονάδα και τρέφεται από τη μύτη με δικό μου γάλα. Ελπίζω να γίνει καλύτερα και κάποια στιγμή να μπορέσω να τον θηλάσω.

Αντλώ το γάλα μου από την πρώτη μέρα της γέννας σύμφωνα με το πρωτόκολλο άντλησης που που πρότεινε η Αγλαία. Χρησιμοποιώ το Symphony της Medella.

 

Αντιμετοπίζω όμως τα πιο κάτω προβλήματα:

1. Tο ένα στήθος έχει πολύ μικρή παραγωγή. Βγάζω 20-30ml σε κάθε 15min άντλησης. Έχω αυτη την παραγωγή από τις πρώτες μέρες μετά τη γέννα και δεν λέει να αυξηθεί.

2. Από το άλλο στήθος έχω φτάσει στο σημείο να βγάζω 80ml σε κάθε 15min άντλησης όμως έχω πληγώσει πολύ τη θηλή μου και πονάω πολύ. Η θηλή έχει διογκωθεί (έφτασε διάμετρο 1,5cm)

και γέμισε με φουσκάλες που περιέχουν υγρό. Κάποιες από τις φουσκάλες έσπασαν και μάτωσαν.

 

Θα ήθελα τις συμβουλές των έμπειρων μαμάδων στο θέμα της άντλησης.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Ειρήνη

Από Κύπρο και τώρα Ισραήλ.

pbKOp2?r=1289202199
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας,

 

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας!

 

Γέννησα στις 18/12/12 με καισαρική ένα αγοράκι. Δυστυχώς το μωρό μου αντιμετοπίζει μια σοβαρή καρδιοπάθεια και μεταφέρθηκε την επομένη της γέννησής του στο Ισραήλ όπου χειρουργήθηκε.

 

Αυτή τη στιγμή νοσιλεύεται στην εντατική μονάδα και τρέφεται από τη μύτη με δικό μου γάλα. Ελπίζω να γίνει καλύτερα και κάποια στιγμή να μπορέσω να τον θηλάσω.

Αντλώ το γάλα μου από την πρώτη μέρα της γέννας σύμφωνα με το πρωτόκολλο άντλησης που που πρότεινε η Αγλαία. Χρησιμοποιώ το Symphony της Medella.

 

Αντιμετοπίζω όμως τα πιο κάτω προβλήματα:

1. Tο ένα στήθος έχει πολύ μικρή παραγωγή. Βγάζω 20-30ml σε κάθε 15min άντλησης. Έχω αυτη την παραγωγή από τις πρώτες μέρες μετά τη γέννα και δεν λέει να αυξηθεί.

2. Από το άλλο στήθος έχω φτάσει στο σημείο να βγάζω 80ml σε κάθε 15min άντλησης όμως έχω πληγώσει πολύ τη θηλή μου και πονάω πολύ. Η θηλή έχει διογκωθεί (έφτασε διάμετρο 1,5cm)

και γέμισε με φουσκάλες που περιέχουν υγρό. Κάποιες από τις φουσκάλες έσπασαν και μάτωσαν.

 

Θα ήθελα τις συμβουλές των έμπειρων μαμάδων στο θέμα της άντλησης.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Ειρήνη

Από Κύπρο και τώρα Ισραήλ.

 

Να σου ζήσει το μωρακι σου και σύντομα να το κρατήσεις στην αγκαλια σου.

Πάντα το ένα στήθος έχει πιο λίγο γάλα απο το άλλο εγω αυτο που κάνω όταν αντλώ απο αυτο το στήθος κάνω και μαλαξεις για να βοηθήσω τη ροή. Τώρα για το άλλο που εχει πληγωθει δεν ξέρω τι μπορείς να κανείς όμως κοίταξε λίγο το μέγεθος της χοανης μήπως χρειάζεσαι μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείται ικανοποιητικό, όταν το μωρό έχει διπλασιάσει το βάρος του στους 6 μήνες. Σύγκρινε. Έβαλες τις μετρήσεις σας στις καμπύλες ανάπτυξης; Βλέπεις κάτι ανησυχητικό;

Σε αυτή την ηλικία δεν έχει νόημα να ζυγίζεις το μωρό κάθε βδομάδα, εφόσον είναι υγιές. Οι μηνιαίες ζυγίσεις είναι αρκετές.

 

Εμείς είμασταν 2,7 όταν φύγαμε από το μαιευτήριο και τώρα είμαστε 4,7...

Επί 2 δηλαδή σε λιγότερο από 2 μήνες... Στο εξάμηνο δηλαδή τι να περιμένουμε???

aVXNp3.png
Link to comment
Share on other sites

δ λέει τίποτα απολύτως..μπορεί να είναι ένα στρουμπουλουδικο μωρο μπορει όμως κ να σταματήσει αυτη η έντονη αύξηση βάρους.πάντως 40κιλά αποκλείεται να γίνει μη φοβάσαι!!

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...