Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Κάτι σοβαρό κι ειδικά πνευμονία δε θα πάθει απο αυτο αλλα σίγουρα ειναι δυσάρεστο.

Θηλαζεις απο το ένα στηθος σε κάθε γεύμα ή κι απο τα δυο;

Πνίγεται στην αρχή του θηλασμου κυρίως;

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πνίγεται πάντα προς το τέλος του θηλασμού, όταν έχει πιάσει έναν ρυθμό και κάνει απανωτές μεγάλες γουλιές (καταπίνει ηχηρά εννοώ). Σημέρα όμως είχαμε μεγάλη αλλαγή, σταμάτησε να καταπίνει έντονα και πίνει λιγότερο. Παρ'όλα αυτά, πνίγηκε 3-4 φορές όλη μέρα. Επίσης διαβάζοντας παραπάνω το θέμα, παρατηρώ ότι και εμένα σταματάει και κάνει το σώμα τόξο στην μέση του θηλασμού. Μήπως πνίγεται εξαιτίας παλλινδρόμησης?

Θηλάζω κυρίως από το ένα στήθος και δίνω το άλλο μόνο αν δεν έχει χορτάσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το να ζυγιζεις το μωρο πριν και μετα τον θηλασμο ειναι κατηγορηματικά λάθος! Η παιδιατρος οφείλει να το γνωρίζει αυτό! Το τι μπαίνει στο μωρό δεν φαίνεται στη ζυγαριά αλλα στην πάνα:ο,τι μπαίνει, βγαίνει!

 

Δε χρειάζεσαι το ξένο γάλα. Την ποσότητα που δίνεις μπορείς να την καλύψεις.

Να θυμάσαι ότι τα νεογέννητα ειναι συνηθισμένα στη διαρκη 24ωρη σίτιση. Αυτη έχουν μάθει μέσα στην κοιλιά.

το ξερω οτι μπορω να την καλυψω αν βεβαια εχω κ χρονο κ χωρο στην διαθεση μου ζω με πεθερικα κ εχω κ αλλη μια κορουλα 20 μηνων που απο την ωρα που ηρθαμε σπιτι κ ειδε το μωρο εχει γινει θηριο ανημερο.

στο διαταυτα τωρα, βλεπω οτι το μωρο μερα με την μερα αυξανει τα μλ που τρωει σημερα ειχα στο ψυγειο 80γρ( στις 2-3 ωρες που αντλω τοσα βγαζω )της τα εδωσα κ παλι εψαχνε την εβαλα στο στηθος κ ηπιε κ απο κει κανα 5λεπτο μετα που απο λιγο αντλησα κ εβγαλα μονο 60 αρα ηπιε κ αλλα 20 κ παλι εψαχνε την εβαλα στο στηθος κ αρχισε να ρουφαει με τοση δυναμη που πονανε οι θηλες μου πολυ τωρα ασε που αν την αφηνα ωρα στο στηθος δεν θα προλαβαινε να γεμισει για το επομενο γευμα νιωθω οτι σε λιγο δεν θα μπορω να την καλυψω

κ αλο ενα θεμα που με απασχολει ειναι οτι οταν αντλω βλεπω οτι απο το δεξι στηθος μονο ενας πορος ειναι πλεον ανοιχτος κ ειναι ασπρη μπροστα η ρωγα σαν να εχουν φραξει οι αλλοι ενω στο αριστερο μια χαρα κ δινει κ περισσοτερο γαλα

σας εχω σπασει τα νευρα με τις ερωτησεις μου αλλα που να απευθηνθω δεν ξερω

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι μπορω να την καλυψω αν βεβαια εχω κ χρονο κ χωρο στην διαθεση μου ζω με πεθερικα κ εχω κ αλλη μια κορουλα 20 μηνων που απο την ωρα που ηρθαμε σπιτι κ ειδε το μωρο εχει γινει θηριο ανημερο.

στο διαταυτα τωρα, βλεπω οτι το μωρο μερα με την μερα αυξανει τα μλ που τρωει σημερα ειχα στο ψυγειο 80γρ( στις 2-3 ωρες που αντλω τοσα βγαζω )της τα εδωσα κ παλι εψαχνε την εβαλα στο στηθος κ ηπιε κ απο κει κανα 5λεπτο μετα που απο λιγο αντλησα κ εβγαλα μονο 60 αρα ηπιε κ αλλα 20 κ παλι εψαχνε την εβαλα στο στηθος κ αρχισε να ρουφαει με τοση δυναμη που πονανε οι θηλες μου πολυ τωρα ασε που αν την αφηνα ωρα στο στηθος δεν θα προλαβαινε να γεμισει για το επομενο γευμα νιωθω οτι σε λιγο δεν θα μπορω να την καλυψω

κ αλο ενα θεμα που με απασχολει ειναι οτι οταν αντλω βλεπω οτι απο το δεξι στηθος μονο ενας πορος ειναι πλεον ανοιχτος κ ειναι ασπρη μπροστα η ρωγα σαν να εχουν φραξει οι αλλοι ενω στο αριστερο μια χαρα κ δινει κ περισσοτερο γαλα

σας εχω σπασει τα νευρα με τις ερωτησεις μου αλλα που να απευθηνθω δεν ξερω

 

Με ποιο θηλαστρο αντλεις;

 

Το στηθος δε θελουμε "να γεμίζει". Δεν ειναι ουροδοχος κυστη να αδειάζει και να γεμίζει, αλλα αδένας που παράγει τη στιγμη που θηλαζει το μωρο. Οσο περισσότερο αδειάζει το στήθος τόσο περισσότερο γάλα παράγεται. Να αφήνεις το μωρο στο στηθος όση ώρα θέλει.

 

Σε ποια πόλη είσαι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πνίγεται πάντα προς το τέλος του θηλασμού, όταν έχει πιάσει έναν ρυθμό και κάνει απανωτές μεγάλες γουλιές (καταπίνει ηχηρά εννοώ). Σημέρα όμως είχαμε μεγάλη αλλαγή, σταμάτησε να καταπίνει έντονα και πίνει λιγότερο. Παρ'όλα αυτά, πνίγηκε 3-4 φορές όλη μέρα. Επίσης διαβάζοντας παραπάνω το θέμα, παρατηρώ ότι και εμένα σταματάει και κάνει το σώμα τόξο στην μέση του θηλασμού. Μήπως πνίγεται εξαιτίας παλλινδρόμησης?

Θηλάζω κυρίως από το ένα στήθος και δίνω το άλλο μόνο αν δεν έχει χορτάσει.

 

Βγαζει γουλιές; Δεν ειναι απίθανη η παλινδρομηση.. Θέλεις να δοκιμασεις μια αποχη απο γαλακτομικα λίγες μέρες να δεις μηπως εχει βελτίωση;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

αντλω με το συμφονι της μεντελα που ενοικιασα πριν 15 μερες

κ ειμαι απο πατρα

απλα εχω δει οτι αν 2 ωρες πριν αντλησω βαλω την μικρη στο στηθος μετα θα βγαλω λιγοτερο γαλα κ παω πισω στα γευματα τα επομενα

εχω απο προχθες να δωσω ξενο συμπληρωμα κ μπορω να πω οτι νιωθω πολυ καλα

πριν λιγο την εβαλα πρωτα να φαει απο μενα κ μετα αντλησα κ εβγαλα 30 γρ που παει να πει οτι ειχε φαει απο μενα περιπου 50 γρ αφου αντλω περιπου 70-90 στο 3ωρο κ ενδιαμεσα την βαζω κ στο στηθος.

διαλεγω να την βαζω στο στηθος μετα την αντληση αφου ετσι κ αλλιως εχει φαει κ απλα θελει το στηθος για να ηρεμει κανω καλα?

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το μωρακι μου ειναι τώρα 1,5 μηνων εχω τον αποκλειστικο θηλασμο και παει πλεον πολυ καλα, μονο που καποιες φορες πνιγεται, προσπαθω να τον βαζω και στα δυο στηθη αλλα πολλες φορες χορταινει απο το ενα, γκρινιαζει καποιες φορες και κανει την μεση του σαν τοξο και δεν ηρεμει, μέχρι που κουραζεται και κοιμαται... η ολη του η γκρινια βεβαια ειναι οταν δυσκολευεται να κανει κακα του, τι μπορω να κανω γιαυτο, μου ξυπναει πιο γρηγορα γιατι ζοριζεται.. μου συμβούλεψαν το κιντερτε, μια φορα που του το δωσα δεν του αρεσε και δε το επινε...

Αληθεια ποτε αρχιζουν να κοιμουνται ολο το βραδυ? της φιλεναδας μου που εχει μπει στον 3 μηνα της κοιμαται ολο το βραδυ, βεβαια ενα μεγαλο μερος του ταισματος του είναι με ξένο γαλα...

Link to comment
Share on other sites

Θηλαζω αποκλειστικα την μπεμπα μου και αυριο θα ειμαστε 40ημερων ακριβως..Θελω σιγα-σιγα να κανω αντλησεις ωστε να φτιαξω μια μικρη τραπεζα για ωρα αναγκης..Θελω να ρωτησω,αν τυχει και βγαλω το γαλα και απο τα 2στηθη και ξυπνησει αμεσως μετα να θηλασει θα εχει γαλα το στηθος η οχι?

Link to comment
Share on other sites

αντλω με το συμφονι της μεντελα που ενοικιασα πριν 15 μερες

κ ειμαι απο πατρα

απλα εχω δει οτι αν 2 ωρες πριν αντλησω βαλω την μικρη στο στηθος μετα θα βγαλω λιγοτερο γαλα κ παω πισω στα γευματα τα επομενα

εχω απο προχθες να δωσω ξενο συμπληρωμα κ μπορω να πω οτι νιωθω πολυ καλα

πριν λιγο την εβαλα πρωτα να φαει απο μενα κ μετα αντλησα κ εβγαλα 30 γρ που παει να πει οτι ειχε φαει απο μενα περιπου 50 γρ αφου αντλω περιπου 70-90 στο 3ωρο κ ενδιαμεσα την βαζω κ στο στηθος.

διαλεγω να την βαζω στο στηθος μετα την αντληση αφου ετσι κ αλλιως εχει φαει κ απλα θελει το στηθος για να ηρεμει κανω καλα?

 

Μην συσχετίζεις την ποσότητα που αντλεις με την ποσότητα που αντλεί το μωρο απο το στηθος. Ενα υγιές μωρό που θηλάζει αποτελεσματικά ειναι το αποτελεσματικότερο θηλαστρο.

 

Βγάζεις λιγότερο γάλα μετα απο θηλασμο γιατι δεν έχεις ανεβάσει την πήχη των αντλησεων. Πράγματι στην ποσότητα της ημέρας θα έρθεις πιο πίσω αλλα δίνεις μεγαλύτερο ερέθισμα για συνολικη αύξηση της παραγωγής οσο το μωρο ειναι στο στηθος και κανεις αντλησεις. Το αποτέλεσμα δεν ειναι ορατό αμέσως αλλα μέσα σε 3-4 μέρες.

Επίσης μπορείς να δοκιμασεις να βάλεις το μωρο να θηλασει και να αντλεις απο το δεύτερο στηθος. Γενικώς μόνο με δοκιμές θα καταλάβεις τι σου ταιριάζει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

το μωρακι μου ειναι τώρα 1,5 μηνων εχω τον αποκλειστικο θηλασμο και παει πλεον πολυ καλα, μονο που καποιες φορες πνιγεται, προσπαθω να τον βαζω και στα δυο στηθη αλλα πολλες φορες χορταινει απο το ενα, γκρινιαζει καποιες φορες και κανει την μεση του σαν τοξο και δεν ηρεμει, μέχρι που κουραζεται και κοιμαται... η ολη του η γκρινια βεβαια ειναι οταν δυσκολευεται να κανει κακα του, τι μπορω να κανω γιαυτο, μου ξυπναει πιο γρηγορα γιατι ζοριζεται.. μου συμβούλεψαν το κιντερτε, μια φορα που του το δωσα δεν του αρεσε και δε το επινε...

Αληθεια ποτε αρχιζουν να κοιμουνται ολο το βραδυ? της φιλεναδας μου που εχει μπει στον 3 μηνα της κοιμαται ολο το βραδυ, βεβαια ενα μεγαλο μερος του ταισματος του είναι με ξένο γαλα...

 

Πνίγεται στην αρχη του θηλασμου;

Τα κακα του τι χρωμα ειναι;

 

Το κιντερτε σίγουρα δεν ειναι λύση.

 

Το ποτε θα κοιμηθει όλο το βράδυ διαφέρει απο μωρο σε μωρο. Υπάρχουν μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα και κοιμούνται όλο το βράδυ, όπως υπάρχουν μωρα που πίνουν ξένο γάλα αλλα ξυπνούν το βράδυ. Γενικώς ένα παιδι κοιμάται σερί μόνο όταν ειναι έτοιμο να κοιμηθει όλη νύχτα (έτοιμο συναισθηματικά, ψυχολογικά, πεπτικά, νευρολογικά) ασχέτως τι γάλα πίνει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Θηλαζω αποκλειστικα την μπεμπα μου και αυριο θα ειμαστε 40ημερων ακριβως..Θελω σιγα-σιγα να κανω αντλησεις ωστε να φτιαξω μια μικρη τραπεζα για ωρα αναγκης..Θελω να ρωτησω,αν τυχει και βγαλω το γαλα και απο τα 2στηθη και ξυπνησει αμεσως μετα να θηλασει θα εχει γαλα το στηθος η οχι?

 

Πάντα εχει γάλα το στηθος γιατι παράγεται τη στιγμη του θηλασμου. Αν όμως ξυπνήσει αμέσως δεν θα υπάρχει ροή κ το μωρο δε θα εχει υπομονη να αντλήσει την ποσότητα που θέλει. Αν πχ έχεις αντλήσει 100μλ αυτα "λείπουν" απο τη συνολικη παραγωγη της ημέρας αλλα θα υπάρχουν στην αυριανή.

Καλύτερα αντλησε μετα το θηλασμο ή νωρίς το πρωι που βοηθάει η ροή ή το βράδυ που το μωρο κοιμάται.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σε ολες-ολους

ακομα μια φορα θελω την βοηθεια σας οπως εχω ξαναγραψει η μικρη μου νοσηλευοταν στην μεθν για 2 εβδομαδες κ το γαλα το εβγαζα με θηλαστρο κ της τπ πηγαινα ετσι κ αλλιως δεν ετρωγε πολυ λογο μικροβιου της ειχαν κοψει την σιτιση κ ετρωγε σταδιακα αυξανομενα.την τελευταια εβδομαδα μας κατεβασαν στην παιδιατρικη κ αρχισαμε να τρωμε κανονικα εβγαζα με το θηλαστρο την εβαζα κ στο στηθος της εδινα κ ενα συμπληρωμα ξενο εβγαζα δικο μου περιπου 400γρ συνολο το 24ωρο κ 70 ξενο ,να σημειωσω οτι νοικιασα νοσοκομειακο της μεντελα για να αυξησω την παραγωγη πραγμα που δεν εγινε εκανα 6-7 αντλησεις την εβαζα κ στο στηθος αλλα παλι τπτ τις 2-3 τελευταιες μερες η μικρη εσπαγε την φλεβα κ την ξαναπερναν στην μοναδα μεσα για να βαλουν καινουρια κ αυτο μπορει να επερνε ωρες με αποτελεσμα το τελευταιο που να σκεφτομαι ηταν να κανω συχνα αντλησεις μια κ κυνδινευαμε να ξαναμπουμε στην μεθν αν δεν βρισκοταν φλεβα για να κανουν την λεγομενη αποκαλυψη .εσπασε το ηθικο μου εσπασαν τα νευρα μου ακουγοντας ωρες το μωρο να ουρλιαζει απο τα τρυπηματα

απο χθες ειμαστε σπιτι μας κ παλι η παραγωγη μου ειναι λιγη ειπα να κοψω το θηλαστρο κ να την βαλω στο στηθος κατι ομως που την κουραζει γιατι ειναι αδυναμη ακομα τι να κανω να αυξηθει το γαλα μου οι συχνες αντλησεις δεν εφεραν το επιθυμητο αποτελεσμα ακομα

Χαιρομαι που πηγατε σπιτι!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Μην συσχετίζεις την ποσότητα που αντλεις με την ποσότητα που αντλεί το μωρο απο το στηθος. Ενα υγιές μωρό που θηλάζει αποτελεσματικά ειναι το αποτελεσματικότερο θηλαστρο.

 

Βγάζεις λιγότερο γάλα μετα απο θηλασμο γιατι δεν έχεις ανεβάσει την πήχη των αντλησεων. Πράγματι στην ποσότητα της ημέρας θα έρθεις πιο πίσω αλλα δίνεις μεγαλύτερο ερέθισμα για συνολικη αύξηση της παραγωγής οσο το μωρο ειναι στο στηθος και κανεις αντλησεις. Το αποτέλεσμα δεν ειναι ορατό αμέσως αλλα μέσα σε 3-4 μέρες.

Επίσης μπορείς να δοκιμασεις να βάλεις το μωρο να θηλασει και να αντλεις απο το δεύτερο στηθος. Γενικώς μόνο με δοκιμές θα καταλάβεις τι σου ταιριάζει.

σε ευχαριστω για το ενδιαφερον θα προσπαθησω για το καλιτερο κ ευχομαι να τα καταφερω

εδω θα ειμαστε κ θα σας γραφω πως τα παω

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Βγαζει γουλιές; Δεν ειναι απίθανη η παλινδρομηση.. Θέλεις να δοκιμασεις μια αποχη απο γαλακτομικα λίγες μέρες να δεις μηπως εχει βελτίωση;

 

Θα το δοκιμάσω! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γινεται να πειναει ο μπεμπης μου καθε μιαμιση ωρα;Νομιζα πως καποια στιγμη θα αντεχε λιγο παραπανω.Μηπως δεν χορταινει;

 

[Να πω πως εχουμε ξεκινησει δοντακια απο 3μιση μηνων και πηραμε τους τελευταιους 2 μηνες 350γρ το μηνα.Αλλα ειμαστε ψηλοι για την ηλικια μας.Και τελος περασε μαλλον ιωση με διαρροια στις αρχες του προηγουμενου μηνα.]

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πνίγεται στην αρχη του θηλασμου;

Τα κακα του τι χρωμα ειναι;

 

Το κιντερτε σίγουρα δεν ειναι λύση.

 

Το ποτε θα κοιμηθει όλο το βράδυ διαφέρει απο μωρο σε μωρο. Υπάρχουν μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα και κοιμούνται όλο το βράδυ, όπως υπάρχουν μωρα που πίνουν ξένο γάλα αλλα ξυπνούν το βράδυ. Γενικώς ένα παιδι κοιμάται σερί μόνο όταν ειναι έτοιμο να κοιμηθει όλη νύχτα (έτοιμο συναισθηματικά, ψυχολογικά, πεπτικά, νευρολογικά) ασχέτως τι γάλα πίνει.

 

Το χρώμα ειναι κιτρινο και καποιες φορες το ειχα παρατηρησει και πρασινο είχε και βλέννες...σήμερα μετα απο τοσο καιρο θεωρω οτι εφτιαξαν ειναι κιτρινα και πιο ρευστα και δεν γκρινιαζει τοσο μεχρι να τα κανει σε σημειο που μου κοιμαται πιο πολλες φορες μεσα στην ημερα χωρις γκρινια(μολις φαει κοιμαται)... βεβαια δεν ξερω τι εφταιγε τοσο καιρο, πιστευω να μη του ξαναδημιουργηθει... τι νομιζεις οτι μπορει να ήταν?

Ωστοσο πνιγεται κυριως στην αρχη αλλα και καμια φορα οταν αρχιζει και τον πιανει ο υπνος... Είναι λαιμαργος γιαυτο?

Link to comment
Share on other sites

Γινεται να πειναει ο μπεμπης μου καθε μιαμιση ωρα;Νομιζα πως καποια στιγμη θα αντεχε λιγο παραπανω.Μηπως δεν χορταινει;

 

[Να πω πως εχουμε ξεκινησει δοντακια απο 3μιση μηνων και πηραμε τους τελευταιους 2 μηνες 350γρ το μηνα.Αλλα ειμαστε ψηλοι για την ηλικια μας.Και τελος περασε μαλλον ιωση με διαρροια στις αρχες του προηγουμενου μηνα.]

 

Κι εμένα είναι 6 μηνών και κάθε 2 ώρες θηλάζει, και συχνότερα καμιά φορά. Τα παιδιά που θηλάζουν συνήθως κάνουν μικρά και συχνά γεύματα και αφού λες πως σας ταλαιπωρούν τα δοντάκια και ίωση, καταφεύγει στο στήθος και για άλλους λόγους, πχ. παρηγοριά.

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γινεται να πειναει ο μπεμπης μου καθε μιαμιση ωρα;Νομιζα πως καποια στιγμη θα αντεχε λιγο παραπανω.Μηπως δεν χορταινει;

 

[Να πω πως εχουμε ξεκινησει δοντακια απο 3μιση μηνων και πηραμε τους τελευταιους 2 μηνες 350γρ το μηνα.Αλλα ειμαστε ψηλοι για την ηλικια μας.Και τελος περασε μαλλον ιωση με διαρροια στις αρχες του προηγουμενου μηνα.]

 

Αν βρέχει 5 πάνες χορταινει!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το χρώμα ειναι κιτρινο και καποιες φορες το ειχα παρατηρησει και πρασινο είχε και βλέννες...σήμερα μετα απο τοσο καιρο θεωρω οτι εφτιαξαν ειναι κιτρινα και πιο ρευστα και δεν γκρινιαζει τοσο μεχρι να τα κανει σε σημειο που μου κοιμαται πιο πολλες φορες μεσα στην ημερα χωρις γκρινια(μολις φαει κοιμαται)... βεβαια δεν ξερω τι εφταιγε τοσο καιρο, πιστευω να μη του ξαναδημιουργηθει... τι νομιζεις οτι μπορει να ήταν?

Ωστοσο πνιγεται κυριως στην αρχη αλλα και καμια φορα οταν αρχιζει και τον πιανει ο υπνος... Είναι λαιμαργος γιαυτο?

 

Το ότι αναφέρεις ότι κάνει το σωμα του σαν τόξο (δλδ σύμπτωμα γοπ) κι ότι τα κακα έχουν βλέννες με παραπέμπει σε αλλεργία.

Βγαζει γουλιές; Οι βλέννες ειναι συχνές; Εχει συγκαμα;

 

Μάλλον έχεις έντονη ροή κι αντανακλαστικό καθόδου του γάλακτος. Κράτα το πιο όρθιο όταν θηλαζει, δίνε ένα στηθος σε κάθε γεύμα κι αν πνίγεται πολύ στην αρχη του θηλασμου απομάκρυνέ το απο το στηθος μέχρι να ηρεμήσει η ροη.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γινεται να πειναει ο μπεμπης μου καθε μιαμιση ωρα;Νομιζα πως καποια στιγμη θα αντεχε λιγο παραπανω.Μηπως δεν χορταινει;

 

[Να πω πως εχουμε ξεκινησει δοντακια απο 3μιση μηνων και πηραμε τους τελευταιους 2 μηνες 350γρ το μηνα.Αλλα ειμαστε ψηλοι για την ηλικια μας.Και τελος περασε μαλλον ιωση με διαρροια στις αρχες του προηγουμενου μηνα.]

 

Το μητρικό γάλα χωνεύει σε 1-1.5 ώρα. Βάλε και τις ενοχλήσεις που μπορεί να αισθάνεται για διάφορους λόγους, οπότε είναι φυσιολογικό. Βλέπεις από τις πάνες αν χορταίνει, όπως είπε η Nina-Nana.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το ότι αναφέρεις ότι κάνει το σωμα του σαν τόξο (δλδ σύμπτωμα γοπ) κι ότι τα κακα έχουν βλέννες με παραπέμπει σε αλλεργία.

Βγαζει γουλιές; Οι βλέννες ειναι συχνές; Εχει συγκαμα;

 

Μάλλον έχεις έντονη ροή κι αντανακλαστικό καθόδου του γάλακτος. Κράτα το πιο όρθιο όταν θηλαζει, δίνε ένα στηθος σε κάθε γεύμα κι αν πνίγεται πολύ στην αρχη του θηλασμου απομάκρυνέ το απο το στηθος μέχρι να ηρεμήσει η ροη.

 

γουλιες δεν μπορω να πω οτί βγάζει συνεχεια κανα δυο φορές τώρα τελευταια το έχω παρατηρησει... έχει βλέννες όμως αρκετα συχνα και σύγκαμα...

θα κάνω αυτό που μου λες και πιστευω να αρχισει να ηρεμει, ανχωθηκα επισης χθες γιατι ειδα λιγο αιματακι ισα που φαινοταν αλλα δεν παυει να υπηρχε στα κακακια του...ειναι κατι που τρώω, δεν ξέρω τι να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Sos.ebapsa malli me inoa,vafi xwris ammwnia bebaia.nina o giatros leei oti pernaei sto mwro.exw frikarei peite mou kati!!!sorry gia ta greeklish eimai me tilefwni.

 

Θηλαζεις κανονικα!

Με γεια το μαλλι! :D

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

nina μην με δείρεις :D αλλά για να μου φύγει εντελώς η ιδέα..Τα έκανα κόκκινα,πρέπει να τα βάφω κάθε μήνα,απο τη ρίζα.Ξέροντας οτι οι βαφές περιέχουν επικίνδυνα συστατικά,διακινδυνεύω να τα βάφω επι 13 πχ μήνες που θα θηλάσω?δηλ σε 13 μήνες δεν θα είναι μεγάλο το ποσοστό που περνάει στο παιδί??Αμα μου πεις,δεν τα ξαναβάφω!:D:oops::oops:

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

nina σου παραθέτω και αυτά για να μου πεις τη γνώμη σου:http://www.greek-health.gr/2007/09/blog-post_2197.html

και

http://www.gyn.gr/index.php?option=com_content&view=article&catid=18%3A2010-06-11-16-46-20&id=123%3A3&Itemid=27

και πάλι συγνώμη αλλά θέλω να μου πεις τι σκέφτεσαι γιατί είμαι πολύ αγχώδης!Συγνώμη που σε ζαλίζω!!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...