Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

neraidoula το ίδιο πρόβλημα έχω κ εγώ.Νιώθω κάπως σαν να μην έχω γάλα.Αλλά ίσως κ να αυθυποβάλλομαι αφού όλοι με ρωτάνε "έχεις γάλα????" λες κ τους φαίνεται ΤΟΣΟ περίεργο κ ακατόρθωτο που θηλάζω ακόμα στους 3 μήνες!

Εδώ κ μερικές μέρες η μικρή δεν ξυπνάει το βράδυ κ έτσι έχει 8 γεύματα και αν ξυπνήσει μια φορά τότε 9.'Ομως μες τη μέρα θέλει στήθος κ πχ να πιπιλίσει λίγο ή να πάρει παρηγοριά.Εμένα μου φαίνεται ευχαριστημένη.Χθες ζυγιστήκαμε (πήγαμε στο γιατρό για άσχετο λόγο,έχουμε άλλες 4-5 μέρες μπροστά μας για να κλείσουμε μήνα) και βάλαμε 600γρ..Ο γιατρός πάλι σκεπτικός μου είπε "έχεις γάλα"???Δηλαδή αν δεν παίρνει κιλό το μήνα,δεν είναι καλό το γάλα μου??Θα ξεκινήσω σούπες κ μαγιά πάλι τι να πω?

'Οσο για το άλλο..κάπου διάβασα οτι το μητρικό γάλα λέει δν είναι καλό γιατί η μάνα λόγω διατροφής καταναλώνει κ φυτοφάρμακα (!!) κλπ τι έχεις να πεις?

 

Τα 600 γραμμάρια τον τρίτο μήνα ειναι μια χαρα. Αλλα έτσι κι αλλιώς τη συνολικη αναπτυξη πρέπει να κοιτάς.

Μαγια όχι! Τα συμπληρώματα παίρνονται μόνο αν υπάρχει πρόβλημα παραγωγής.

 

Χμμμμμ... Οι αγελάδες που απο το γάλα τους τρέφονται τόσα παιδια δηλαδή βοσκουν σε αγνά βιολογικα χωράφια; :confused:

Σίγουρα ειναι το ιδανικό όλοι να τρώμε μόνο βιολογικα, αγνά, σπιτικά τρόφιμα. Επίσης ιδανικό θα ήταν να έχουμε μπαξέ, ζώα, κότες κτλ στον κήπο μας, να ζούμε στην ύπαιθρο, να μην φοράμε καλλυντικά, να μην βάφουμε μαλλιά, ματια, να μην παίρνουμε φάρμακα, να μην πίνουμε κτλ. Ακομα, θα μπορούσαμε να μένουμε και σε μια γυαλα όπως το τριαντάφυλλο του Μικρού Πρίγκιπα για να είμαστε πλήρως προστατευμενοι! Εχει ειπωθεί ξανά: το χειρότερο μητρικο (πχ λόγω καπνίσματος) ειναι ανωτερο απο το καλύτερο αγελαδινο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα 600 γραμμάρια τον τρίτο μήνα ειναι μια χαρα. Αλλα έτσι κι αλλιώς τη συνολικη αναπτυξη πρέπει να κοιτάς.

Μαγια όχι! Τα συμπληρώματα παίρνονται μόνο αν υπάρχει πρόβλημα παραγωγής.

 

Χμμμμμ... Οι αγελάδες που απο το γάλα τους τρέφονται τόσα παιδια δηλαδή βοσκουν σε αγνά βιολογικα χωράφια; :confused:

Σίγουρα ειναι το ιδανικό όλοι να τρώμε μόνο βιολογικα, αγνά, σπιτικά τρόφιμα. Επίσης ιδανικό θα ήταν να έχουμε μπαξέ, ζώα, κότες κτλ στον κήπο μας, να ζούμε στην ύπαιθρο, να μην φοράμε καλλυντικά, να μην βάφουμε μαλλιά, ματια, να μην παίρνουμε φάρμακα, να μην πίνουμε κτλ. Ακομα, θα μπορούσαμε να μένουμε και σε μια γυαλα όπως το τριαντάφυλλο του Μικρού Πρίγκιπα για να είμαστε πλήρως προστατευμενοι! Εχει ειπωθεί ξανά: το χειρότερο μητρικο (πχ λόγω καπνίσματος) ειναι ανωτερο απο το καλύτερο αγελαδινο.

nina nina μου σε ευχαριστώ!

Αλλά γιατί με ρωτάει όλο ο παιδίατρος αν έχω γάλα κλπ?Και πώς θα καταλάβω αν έχω μειωμένη παραγωγή?Πχ κάθεται στο στήθος κ πιπιλάει κ μετά απο λίγο κλαίει,σαν να μην έχει άλλο κ εκνευρίζεται.Αυτό δεν το κάνει σε όλα τα γεύματα,πιο πολύ στα βραδυνά.Πριν γίνει αυτή η μείωση πάντως,είχαμε το αντίθετο,δηλαδή υπερπαραγωγή και το μωρό σταματούσε πριν αδειάσει το στήθος μου κ πονούσα μετά.Είμαι λίγο μπερδεμένη.Και αγχωμένη γιατί ο παιδίατρος κάθε μήνα κάνει υπόνοιες για ξένο γάλα.

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Nina-Nana σε έχουμε ζαλίσει!να ρωτήσω κάτι ακόμα?η μικρή κοιμάται δυο μέρες τώρα 9 ώρες τη νύχτα και όλοι μου λένε οτι δεν κάνει να κοιμάται τόσο πολύ 2,5 μηνών μωρό χωρίς να τρώει ενδιάμεσα,να την ξυπνάω????:rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια!!! Η κορούλα κάνει μικρά γεύματα από την αρχή, εκτός βραδιού που πιπιλάει πολύ. Λόγο υπερπαραγωγής θηλάζει απο το ένα στήθος για 2-3 ώρες και μετά αλλάζουμε. Εγώ από τις πρώτες μέρες είχα πολύ γάλα, το οποίο συχνά λόγω μη εναλλαγής στήθους στα γεύματα μένει στο στήθος και πονάω. Επίσης ανησυχώ μήν μου μειωθεί το γάλα αν μένει τόσες ώρες στο στήθος. Δεν θέλω να θηλάζω την μικρή να με αποσυμφορίζει γιατί καμιά φορά μου κάνει εμετό αν παραφάει. Επίσης δε σκοπεύω να δώσω μπιμπερό για κανέναν λόγο, ούτε καταφέρνω να βγάζω πολύ γάλα με το χέρι. Σκέφτομαι να πάρω θήλαστο για να βγαζω που κ που, κ ίσως αρχισω να δημιουργώ τραπεζα γαλακτος για το μέλλον.

 

Ποιό θηλαστρο ενδείκνυται? Υπάρχει περίπτωση να μειωθεί η παραγωγή? Δε θέλω κάτι τέτοιο..Σας ευχαριστώ πολύ!

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!

 

Επίσης ανησυχώ μήν μου μειωθεί το γάλα αν μένει τόσες ώρες στο στήθος.

 

Αφού έχεις υπερπαραγωγή, αυτό δεν θέλεις, να σου μειωθεί το γάλα;

 

Αν ενδιαφέρεσαι μόνο για ευκαιριακή άντληση, δεν έχει σημασία η επιλογή του θηλάστρου. Η παραγωγή μειώνεται μόνο όταν αντλείς αποκλειστικά με ακατάλληλο θήλαστρο.

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας κορίτσια! Το θέμα του θηλαστρου με απασχολεί για τον λόγο ότι είμαι ελεύθερη επαγγελματίας (Δικηγορος) δουλεύω σε εταιρεία και μπορεί μεν να λειψω με άδεια 5 μήνες περίπου αλλά υπάρχει η πιθανότητα να χρειαστεί να λειψω κάποιες φορές για λίγες ώρες (πχ για ένα δικαστήριο) ή ακόμα και να ταξιδεψω (βλ. το ταξίδι τέλη Φεβρουαριου που δεν μπορώ να αποφύγω).

 

Anyway, ίσως δεν ωφελεί να τα σκέφτομαι από τώρα τόσο πολυ, βλέποντας και κάνοντας!

 

Deena, ως συμπάσχουσα, καθότι γεννάω περίπου όταν και εσύ, και το βασικότερο ως συνάδελφος control freak :rolleyes: και δικηγόρος (αλλά καθότι ... ελευθέρας βοσκής δεν ξέρω αν θα μπορώ να κάτσω όχι 5 μήνες αλλά ούτε 5 μέρες στο σπίτι) σε καταλαβαίνω απόλυτα. Τις ίδιες απορίες και ανησυχίες έχω και εγώ και ψάχνω να βρω από τώρα απαντήσεις!

Κατέληξα μάλλον στο ότι το καλύτερο είναινα πάω σε μια από τις συναντήσεις που γίνονται σε σπίτια του Συνδέσμου Θηλασμού Ελλάδος (La leche league) γιατί αλλιώς είναι να το διαβάζεις και αλλιώς να το συζητάς από κοντά. Αν σε ενδιαφέρει, εγώ μπήκα σε αυτό το link http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/08/la-leche-league-greece_25.html

Επίσης, επειδή και εγώ στο ΙΑΣΩ γεννάω θα ζητήσω όπωσδήποτε rooming in. Καλύτερα να σε παρεξηγήσουν οι επισκέπτες αν τους πεις ότι παιδιά σορυ αλλά μην είστε τόσοι πολύ εδώ μέσα παρά να "διακινδυνεύσεις" να μην εφαρμοστεί απόλυτα ο αποκλειστικό θηλασμός, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Pax ευχαριστώ για την απάντηση σου! Αν έχω καταλάβει σωστά τι εστί υπερπαραγωγή νομίζω πως αφορά στο πρώτο γάλα που βγαίνει, το μη λιπαρό, κ όχι όλη τη σύσταση του γάλακτος. Δεν ειμαι κ απολυτα σιγουρη...Αυτό θέλω να περιορισω κυρίως, ε, μου ήρθε κ περίοδος στις 65 μέρες το έχω ένα άγχος μη μου κοπεί το γάλα. Προστοπαρον κυκλοφορώ με 2 στήθη γεμάτα γάλα κ μια μπέμπα χορτατη:)...πως γίνεται αυτό ένας θεός ξέρει... Αν κατάλαβα καλά όλα τα θηλαστρα είναι οκ για μένα; Συστηνεις κάποιο εκτός medela ώστε να είναι λίγο πιο οικονομικό, ή medela μόνο;

 

Ευχαριστώ:)

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

nina nina μου σε ευχαριστώ!

Αλλά γιατί με ρωτάει όλο ο παιδίατρος αν έχω γάλα κλπ?Και πώς θα καταλάβω αν έχω μειωμένη παραγωγή?Πχ κάθεται στο στήθος κ πιπιλάει κ μετά απο λίγο κλαίει,σαν να μην έχει άλλο κ εκνευρίζεται.Αυτό δεν το κάνει σε όλα τα γεύματα,πιο πολύ στα βραδυνά.Πριν γίνει αυτή η μείωση πάντως,είχαμε το αντίθετο,δηλαδή υπερπαραγωγή και το μωρό σταματούσε πριν αδειάσει το στήθος μου κ πονούσα μετά.Είμαι λίγο μπερδεμένη.Και αγχωμένη γιατί ο παιδίατρος κάθε μήνα κάνει υπόνοιες για ξένο γάλα.

 

Τον παιδιατρο δεν τον παντρευόμαστε οπότε όταν δεν μας κάνει άλλο απλα τον αλλάζουμε ή του εμπιστευομαστε την υγεία του παιδιού μας τον τομέα της διατροφής κοιτάμε να τον πάρουμε στα χέρια μας (φυσικα με ενημέρωση και αποφυγή επικίνδυνων πραγμάτων).

 

Όταν δυσανασχετει στο στηθος κανε εναλλαγή και μαλαξεις να βοηθήσεις την ροή.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Pax ευχαριστώ για την απάντηση σου! Αν έχω καταλάβει σωστά τι εστί υπερπαραγωγή νομίζω πως αφορά στο πρώτο γάλα που βγαίνει, το μη λιπαρό, κ όχι όλη τη σύσταση του γάλακτος. Δεν ειμαι κ απολυτα σιγουρη...Αυτό θέλω να περιορισω κυρίως, ε, μου ήρθε κ περίοδος στις 65 μέρες το έχω ένα άγχος μη μου κοπεί το γάλα. Προστοπαρον κυκλοφορώ με 2 στήθη γεμάτα γάλα κ μια μπέμπα χορτατη:)...πως γίνεται αυτό ένας θεός ξέρει... Αν κατάλαβα καλά όλα τα θηλαστρα είναι οκ για μένα; Συστηνεις κάποιο εκτός medela ώστε να είναι λίγο πιο οικονομικό, ή medela μόνο;

 

Ευχαριστώ:)

 

Υπερπαραγωγη ειναι να παράγει το στηθος μεγαλύτερη ποσότητα γάλακτος απο αυτήν που χρειάζεται το μωρο.

Το μωρο δεν προλαβαίνει να πάρει το λιπαρο γάλα γιατι εχει χορτάσει πριν αδειάσει ο μαστός.

Τι χρωμα ειναι τα κακα του μωρου; Εχει κολικους; Εκρηκτικές κενώσεις;

 

Πρόκειται να επιστρέψεις στη δουλεια; Αν ναι σε πόσο καιρο και για πόσες ώρες;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Nina-Nana σε έχουμε ζαλίσει!να ρωτήσω κάτι ακόμα?η μικρή κοιμάται δυο μέρες τώρα 9 ώρες τη νύχτα και όλοι μου λένε οτι δεν κάνει να κοιμάται τόσο πολύ 2,5 μηνών μωρό χωρίς να τρώει ενδιάμεσα,να την ξυπνάω????:rolleyes::rolleyes:

 

Αν το μωρο θηλαζει οσο θέλει μέσα στην ημέρα και βρέχει 5 πάνες δεν υπάρχει λόγος να το ξυπνάς. Κοιμησου τώρα που μπορείς γιατι δεν θα κρατήσει για πάντα αυτο!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξέχασα να σου πω οτι είναι στο στήθος ΟΛΗ μέρα!

 

Είστε και σε άλμα αναπτυξης.

Οσο βρέχει 5-6 πάνες το 24ωρο πίνει αρκετό γάλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Βρέχει 5-6 και κάνει και 2 με "κακά"!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Μου ασκείται τεράστια πίεση να αρχίσω συμπλήρωμα απο τους συγγενείς.Ο δε γιατρός με τον τρόπο του.'Ετσι έχω αρχίσει να αγχώνομαι,δεν θα ήθελα να μου κοπεί το γάλα!'Αστε που νιώθω οτι άμα σταματήσω τώρα το θηλασμό θα πάθω καμιά κατάθλιψη..:oops:

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρέχει 5-6 και κάνει και 2 με "κακά"!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Μου ασκείται τεράστια πίεση να αρχίσω συμπλήρωμα απο τους συγγενείς.Ο δε γιατρός με τον τρόπο του.'Ετσι έχω αρχίσει να αγχώνομαι,δεν θα ήθελα να μου κοπεί το γάλα!'Αστε που νιώθω οτι άμα σταματήσω τώρα το θηλασμό θα πάθω καμιά κατάθλιψη..:oops:

 

 

τα ίδια τραβάω κι εγώ από τη μία γιαγιά του μικρού. το λέει έμμεσα μεν, αλλά με κάνει κουρέλι απ' το άγχος. του μικρού του αρέσει το στήθος, οπότε θέλει να πιπιλάει. όταν λοιπόν τον βγάζω διαμαρτύρεται κλαίγοντας κάποιες φορές γιατί του χαλάω τη βολή του και η γιαγιά του συμπεραίνει πως το παιδί δεν χόρτασε και μου λέει να του δώσω συμπλήρωμα. κι εγώ αγχώνομαι αλλά σκέφτομαι έτσι για σπάσιμο να συνεχίσω τον θηλασμό για όσο πάει. όχι τίποτ' άλλο, αλλά ονειρεύεται να πάρει το επόμενο καλοκαίρι τον μικρό μαζί της στο χωριό και να τον "ταΐσει" μιας κι εγώ το έχω στην πείνα το παιδί. :(

 

τρελαίνομαι!!

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Velv και myfanourotelullaby είναι κρίμα που έχετε αυτή την αντιμετώπιση. Και να πει κανείς ότι είχατε προβλήματα με το θηλασμό, το μωρό δυσκολευόταν να θηλάσει κ.τ.λ. ας πούμε ότι το καταλάβαίνω. Αλλά όταν όλα πάνε καλά, το μωρό τρέφεται μια χαρά είναι κρίμα να πιέζουν τη μητέρα να δώσει ξένο γάλα. Μπορείτε να τους εξηγείσετε ότι αν το μωρό χορταίνει το καταλαβαίνουμε από τις πάνες που βρέχει και λερώνει και από το βάρος που παίρνει. Κι επίσης ότι το μωρό δε θηλάζει μόνο για να φάει αλλά και για παρηγοριά οπότε είναι λογικό να του αρέσει να περνάει ώρες στο στήθος.

 

myfavouritelullaby συμβαίνει μετά από άλμα ανάπτυξης τα μωρα να υτρώνε λιγότερο από το κανονικό. Έτσι επηρεάζεται αντίστοιχα και η παραγωγή. Όι αυξομειώσεις όμως στην παραγωγή είναι κάτι εντελώς φυσιολογικό και αναμενώμενο. Μη φοβάσαι το γάλα δεν κόβεται ετσι απλά.:wink:

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπερπαραγωγη ειναι να παράγει το στηθος μεγαλύτερη ποσότητα γάλακτος απο αυτήν που χρειάζεται το μωρο.

Το μωρο δεν προλαβαίνει να πάρει το λιπαρο γάλα γιατι εχει χορτάσει πριν αδειάσει ο μαστός.

Τι χρωμα ειναι τα κακα του μωρου; Εχει κολικους; Εκρηκτικές κενώσεις;

 

Πρόκειται να επιστρέψεις στη δουλεια; Αν ναι σε πόσο καιρο και για πόσες ώρες;

 

 

Νina nana ευχαριστώ προκαταβολικά! Το μωρό πλέον κάνει μία κένωση την μέρα η οποία μυρίζει πολύ άσχημα, δεν έχει σποράκια, πετάγεται. Το χρώμα είναι κίτρινο, αλλα συχνά πρασινίζει με λίγες βλένες. Από κολικούς, δεν έκανε ποτέ σοβαρά επεισόδια, είναι όμως κάτι βράδια τώρα τελευταία που στον ύπνο της κυριολεκτικά βασανίζεται με αέρια και πονάκια, σε σημείο που κλαίει. Υποψιάζομαι σοβαρά πως έχει αλλεργία στα γαλακτοκομικά γιατί αυτά τα επεισόδια εμφανίζονται μετά από κατανάλωση. Σε 2 νοσοκομεία που την έχω πάει σχετικά με εμετούς (που τώρα που την ρέβω συχνά σταμάτησαν) δεν μου έδωσαν σαφή απάντηση. Ο παιδίατρος μιλάει μόνο για υπερπαραγωγή. Ακολουθώντας τις οδηγίες του το ένα στήθος φαίνεται να αδειάζει και το άλλο σχεδόν πονάει. Φοράω επιθέματα ακόμα και όταν πίνει από το ένα, το άλλο τρέχει κανονικά. Καμιά ιδέα πότε μπορώ να τα σταματήσω...?

 

Για δουλειά ούτε λόγος ούτε βιασύνη.

 

Θήλαστρο πήρα τελικά αυτό που άντεχε η τσέπη μου, το mini electric της medela. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα πως να το χρησιμοποιήσω. Είναι καλύτερο να αφαιρώ γάλα από τον μαστό που δεν πίνει το παιδί τελικά ή να το αφήνω..? Φοβάμαι αν αλλάξω κάτι από αυτά που κάνω ήδη μπορεί να υπάρξουν αλλαγές στη ποσότητα του γάλακτος για τις οποιες δεν είμαι προετοιμασμένη. Να μοιωθεί η υπερπαραγωγή θέλω, από την άλλη θέλω το μωρό μου να έχει αρκετό γάλα, όσο χρειάζεται. Ούτε λιγότερο, ούτε περισσότερο.

 

Και πάλι ευχαριστώ!!

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται σαν απεργία θηλασμου.

(Θύμησέ μου γιατι έχουν γίνει αχταρμάς στο μυαλό μου όλα:χρησιμοποιείς ψευδοθηλες?)

 

Μην προσφέρεις στηθος κατα τη διάρκεια της ημέρας για 3 ημέρες (εκτός αν είναι κοιμισμενη ή αγουροξυπνημενη).

Δοκίμασε να τη βάζεις να θηλαζει μισοκοιμισμενη ή αγουροξυπνημενη. Κοιμηθειτε μαζι για να έχεις τον έλεγχο.

Αύξησε τη σωματικη επαφη δέρμα με δέρμα. Κάντε και μπάνιο μαζι επιδιώκοντας θηλασμο.

Να αντλεις γάλα και να το δίνεις με οποίο τροπο νομίζεις.

Συνήθως μετα απο 3 μέρες τα περισσότερα μωρα ξαναπιάνουν στηθος. Αν όχι πάλι απο την αρχη.

 

Σ΄ευχαριστώ για άλλη μια φορά...

Δεν μπόρεσα τόσες μέρες να μπω καθόλου..

Τελικά το βράδυ ξύπνησε κατά τις 2 και έφαγε κανονικά... από τότε είμαστε μια χαρά, φτου μη μας ματιάσω!!!!! Το στήθος μου με κομπρέσες μασαζάκι και αντλήσεις με το χέρι επανήλθε.

Ναι χρησιμοποιούσα ψευτοθηλές από την Δευτέρα όμως τη θηλάζω με γυμνό στήθος...

Link to comment
Share on other sites

Οι θηλασμοι σας ειναι λίγοι σχετικα. Κανονικά χρειάζονται 8-12 θηλασμοι το 24ωρο. Δεν ειναι πρόβλημα αρκεί να το εχει αποφασίσει το μωρο και να μην έχεις βαλει προγραμμα. Τις υπόλοιπες ώρες δε θέλει να θηλασει;

Απο βάρος πως ειναι;

Το συμπλήρωμα πόσο ειναι σε μλ;

την θηλαζω οποτε την βλεπω και πιναει χωρις να περιμενω να κλαψει και χωρις προγραμμα το συμπληρωμα ειναι 120 μλ

:evil:
Link to comment
Share on other sites

την θηλαζω οποτε την βλεπω και πιναει χωρις να περιμενω να κλαψει και χωρις προγραμμα το συμπληρωμα ειναι 120 μλ

 

Δοκίμασε αν θέλεις να προσφέρεις στηθος πιο συχνα για να γίνουν τα γεύματα τουλάχιστον 8. Πολλα μωρα (ειδικα τα καλοβολα) σε αυτήν την ηλικία ξεχνιούνται με τα ερεθίσματα του περιβάλλοντος τους και δεν ζητούν να θηλασουν ακόμα κι αν πεινούν.

 

Δλδ δίνεις μια φορα την ημέρα 120μλ; Αυτο ενδεχομένως δεν ειναι μεγάλο πρόβλημα. Το ιδανικό θα ήταν να θηλαζες ή έστω να έδινες μητρικο απο μπουκάλι μετα απο άντληση (έχεις θηλαστρο μήπως?) αλλα αν δεν γίνεται αφου είσαι στην δουλεια δεν πειράζει. Αλλα δοκίμασε να αυξήσεις τους θηλασμους!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ για άλλη μια φορά...

Δεν μπόρεσα τόσες μέρες να μπω καθόλου..

Τελικά το βράδυ ξύπνησε κατά τις 2 και έφαγε κανονικά... από τότε είμαστε μια χαρά, φτου μη μας ματιάσω!!!!! Το στήθος μου με κομπρέσες μασαζάκι και αντλήσεις με το χέρι επανήλθε.

Ναι χρησιμοποιούσα ψευτοθηλές από την Δευτέρα όμως τη θηλάζω με γυμνό στήθος...

 

Ευχάριστα νεα! Έληξε σύντομα η παρεξήγηση με το στηθος! ;)

Πως τα παει χωρίς ψευδοθηλες;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Νina nana ευχαριστώ προκαταβολικά! Το μωρό πλέον κάνει μία κένωση την μέρα η οποία μυρίζει πολύ άσχημα, δεν έχει σποράκια, πετάγεται. Το χρώμα είναι κίτρινο, αλλα συχνά πρασινίζει με λίγες βλένες. Από κολικούς, δεν έκανε ποτέ σοβαρά επεισόδια, είναι όμως κάτι βράδια τώρα τελευταία που στον ύπνο της κυριολεκτικά βασανίζεται με αέρια και πονάκια, σε σημείο που κλαίει. Υποψιάζομαι σοβαρά πως έχει αλλεργία στα γαλακτοκομικά γιατί αυτά τα επεισόδια εμφανίζονται μετά από κατανάλωση. Σε 2 νοσοκομεία που την έχω πάει σχετικά με εμετούς (που τώρα που την ρέβω συχνά σταμάτησαν) δεν μου έδωσαν σαφή απάντηση. Ο παιδίατρος μιλάει μόνο για υπερπαραγωγή. Ακολουθώντας τις οδηγίες του το ένα στήθος φαίνεται να αδειάζει και το άλλο σχεδόν πονάει. Φοράω επιθέματα ακόμα και όταν πίνει από το ένα, το άλλο τρέχει κανονικά. Καμιά ιδέα πότε μπορώ να τα σταματήσω...?

 

Για δουλειά ούτε λόγος ούτε βιασύνη.

 

Θήλαστρο πήρα τελικά αυτό που άντεχε η τσέπη μου, το mini electric της medela. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα πως να το χρησιμοποιήσω. Είναι καλύτερο να αφαιρώ γάλα από τον μαστό που δεν πίνει το παιδί τελικά ή να το αφήνω..? Φοβάμαι αν αλλάξω κάτι από αυτά που κάνω ήδη μπορεί να υπάρξουν αλλαγές στη ποσότητα του γάλακτος για τις οποιες δεν είμαι προετοιμασμένη. Να μοιωθεί η υπερπαραγωγή θέλω, από την άλλη θέλω το μωρό μου να έχει αρκετό γάλα, όσο χρειάζεται. Ούτε λιγότερο, ούτε περισσότερο.

 

Και πάλι ευχαριστώ!!

 

Εννοείς να σταματήσεις τα επιθεματα; Πάντως προς το παρόν νομίζω ότι τα χρειάζεσαι. Αργοτερα βλέπεις.

 

Κανε μια αποχή απο γαλακτοκομικα για λίγες μέρες και παρακολούθησε τις κενώσεις. Προσοχή στα κρυμμένα γαλακτοκομικα που βρίσκονται σε προϊόντα όπως φρυγανιές, κάποια ψωμιά, μπισκότα, αλλαντικά κτλ. Να διαβάζεις τις ετικέτες. Ασβέστιο να παίρνεις απο άλλες πηγες όπως μικρά ψάρια, ταχινι, αμύγδαλα, φουντουκια, κρέας, πράσινα φυλλωδη λαχανικα.

 

Να μη βγάζεις με το θηλαστρο. Μόνο με το χέρι ελάχιστο γάλα όταν έχεις πρόβλημα δυσφορίας.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Psi, για τα επιθέματα που ρώτησες:

 

Στο θέμα των διαρροών δεν είναι όλες οι γυναίκες ίδιες, μερικές τυχερές φοράνε επιθέματα μόνο τις πρώτες μέρες. Άλλες όμως (...εγώ πχ..) τα χρειάζονται και πάνω από χρόνο, μέχρι να αποθηλάσουν, και λίγο πιο πέρα... Δε λέω, είναι ένας μπελάς, κι ένα έξοδο. Αλλά πάλι από το να σου λερώνονται συχνά πυκνά όλα τα ρούχα (σουτιέν, πουκάμισο, ζακέτα και λιγάααακι και το μπουφάν είχε τύχει, η κόρη μου τότε 13 μηνών:oops:) καλύτερα τα επιθέματα... Υπάρχουν και υφασμάτινα (πλενόμενα) αν σε απασχολεί και η οικολογική πλευρά.

 

Βασικά άμα δεις ότι δεν έχεις διαρροές αρκετές μέρες στη σειρά, τότε τα σταματάς, ξεκινώντας εννοείται τις ώρες που φοράς πρόχειρα, εύκολα στο πλύσιμο ρούχα!

Link to comment
Share on other sites

Να μη βγάζεις με το θηλαστρο. Μόνο με το χέρι ελάχιστο γάλα όταν έχεις πρόβλημα δυσφορίας.

 

προσωπικά δεν μου έχει τύχει αλλά η μάνα μου, μου είπε να μην δοκιμάσω ποτέ να βγάλω με το χέρι γιατί υπάρχει κίνδυνος να τραυματήσω εσωτερικά τον μαστό, όπως είχε πάθει κι εκείνη 1-2 φορές που το έκανε.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλες. μπαίνω γρήγορα στο θέμα, θηλάζω τη μικρή αποκλειστικά - είναι 1,5 μηνών - η παιδίατρος μου είπε ότι υπάρχει μία νέα σύσταση του υπ. υγείας ότι τα παιδιά που θηλάζουν αποκλειστικά πρέπει να πέρνουν βιταμίνη d.

το πρώτο μου παιδί το θήλασα 9 μήνες κ δεν μου είχε δώσει κάτι τέτοιο. τώρα μου είπε ότι είναι κάτι νέο κ ότι είναι για καλό. όταν το παιδί πίνει γάλα σκόνη δεν χρειάζεται διότι όλα τα νέα γάλατα είναι εμπλουτισμενα με διάφορες βιταμίνες.

τι άποψη έχετε κ τι έχετε ακούσει; είναι καμία μανούλα που της το έχει συστήσει ο γιατρός.

α παρεπιπτόντως το σκεύασμα είναι το sterogyl

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα νεα! Έληξε σύντομα η παρεξήγηση με το στηθος! ;)

Πως τα παει χωρίς ψευδοθηλες;

 

Δεν πιάνει σωστά το στήθος... προσπαθούμε. Αλλά είναι πολυ πεισματάρα και δεν δέχεται να διορθώσεις.... Δεν τοποθετεί σωστά το πάνω χείλος με αποτέλεσμα να με δαγκώνει, προσπαθώ με το δάχτυλο να το βγάλω αλλά το σφίγγει πολύ δυνατά. Πιστεύω σιγά σιγά να στρώσουμε....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...