Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα περισσοτερα απο αυτα που λες τα κανω.Για τα πονακια κανουμε υπομονη αυτο που με απασχολει ειναι το θεμα του φαγητου. Ηδη εχει ξεκινησει απο μονη της ενα ειδος "διαιτας" αν και δειχνει πως θα ηθελε να φαει κι αλλο σταματαει μολις νιωσει ενοχληση κι εχει ελαχιστοποιησει τα γευματα της μεχρι να στρωσει το στομαχι της πιστευω και να ρυθμιστει η παραγωγη μου τωρα που περασαμε το αλμα(προς το παρον το στηθος μου ειναι πρησμενο και τρεχει).Ελπιζω ολα να στρωσουν τις επομενες ημερες και να μην ειναι κατι πιο μονιμο...

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι τη συμβουλή σας!!!

 

Ο μικρός μου θηλαζει ασταμάτητα.μονο κάτι μισαωρα κάνουμε διάλειμμα τη μέρα και μετα παλι απο την αρχή μέχρι να κοιμηθεί το μεσημέρι ενα δίωρο, το απόγευμα τα ιδια. Το βράδυ δεν εχουμε προβλημα κοιμάται 4 ώρες και μετα άλλες 3.

 

Το θέμα μου είναι το εξής,αρχες Σεπτέμβρη επιστρέφω στην δουλειά.αναγκαστηκα. Δεν ξέρω τι να κάνω.... Γιατί δεν βλέπω την κατάσταση να βελτιώνεται. Ειχε καμία άλλη κοπέλα παρόμοια εμπειρία?

 

Για να πάμε κάπου αναγκαζόμαστε να του δώσω συμπλήρωμα, απο δικό μου γαλα η απο ξένο, για να είναι σκασμενος και να μην ουρλιαζει. Αλλα και παλι, αν δεν κοιμηθεί, δεν κάθεται ήσυχος πάνω απο μια ώρα. Εννοείται πιπιλα δεν παίρνει. Αν και εξακολουθώ να το προσπαθώ....

 

Αν δεν ήμουν αναγκασμένη να δουλέψω δεν θα το συζητάγα, αλλα τώρα τι κάνουμε?????

BYMup3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα απο αυτα που λες τα κανω.Για τα πονακια κανουμε υπομονη αυτο που με απασχολει ειναι το θεμα του φαγητου. Ηδη εχει ξεκινησει απο μονη της ενα ειδος "διαιτας" αν και δειχνει πως θα ηθελε να φαει κι αλλο σταματαει μολις νιωσει ενοχληση κι εχει ελαχιστοποιησει τα γευματα της μεχρι να στρωσει το στομαχι της πιστευω και να ρυθμιστει η παραγωγη μου τωρα που περασαμε το αλμα(προς το παρον το στηθος μου ειναι πρησμενο και τρεχει).Ελπιζω ολα να στρωσουν τις επομενες ημερες και να μην ειναι κατι πιο μονιμο...

 

Ναι μωρέ θα στρώσουν μην ανησυχείς. Κι αυτό πάλι που λες το κάνει και μένα, ακόμα και τώρα. Μέρες που τρώει συνέχεια και μέρες που τρώει ελάχιστα, δλδ κάθεται στο στήθος και πιο πολύ πιπιλίζει. Αλλά αφού κάθε μήνα το βάρος που παίρνει είναι ΟΚ ας κάνει ό,τι νομίζει!

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι τη συμβουλή σας!!!

 

Ο μικρός μου θηλαζει ασταμάτητα.μονο κάτι μισαωρα κάνουμε διάλειμμα τη μέρα και μετα παλι απο την αρχή μέχρι να κοιμηθεί το μεσημέρι ενα δίωρο, το απόγευμα τα ιδια. Το βράδυ δεν εχουμε προβλημα κοιμάται 4 ώρες και μετα άλλες 3.

 

Το θέμα μου είναι το εξής,αρχες Σεπτέμβρη επιστρέφω στην δουλειά.αναγκαστηκα. Δεν ξέρω τι να κάνω.... Γιατί δεν βλέπω την κατάσταση να βελτιώνεται. Ειχε καμία άλλη κοπέλα παρόμοια εμπειρία?

 

Για να πάμε κάπου αναγκαζόμαστε να του δώσω συμπλήρωμα, απο δικό μου γαλα η απο ξένο, για να είναι σκασμενος και να μην ουρλιαζει. Αλλα και παλι, αν δεν κοιμηθεί, δεν κάθεται ήσυχος πάνω απο μια ώρα. Εννοείται πιπιλα δεν παίρνει. Αν και εξακολουθώ να το προσπαθώ....

 

Αν δεν ήμουν αναγκασμένη να δουλέψω δεν θα το συζητάγα, αλλα τώρα τι κάνουμε?????

 

Όλα αυτά που λες είναι φυσιολογικά. Το μπεμπάκι σου είναι πολύ μικρό ακόμα και αν ανατρέξεις λίγο στις σελίδες αυτού του φόρουμ θα δεις πολλές κοπέλες με παρόμοιες εμπειρίες. Σίγουρα δεν κρατάει για πάντα. Τώρα το ότι θα γυρίσεις στη δουλειά είναι ένα θέμα, αλλά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς σε απασχολεί. Αν θα συνεχίσεις να θηλάζεις; Πως θα τρέφεται τι ώρες της απουσίας σου;

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ξέρω πως είναι απολύτως φυσιολογικά όλα αυτά.απλα αγχωνομαι για την μαμά κ τον αντρα μου που θα τον κρατούν. Τι θα κάνουν... Θα τους αφήνω γαλα αλλα θα τους φτάνει? Αυτός και χορτατος να είναι σε μισή ώρα ψάχνει παλι για να φάει.... Τι θα κάνουν τότε.???

Γι αυτό ρωτάω αν έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποια μανούλα, και πως το αντιμετώπισε?

Εννοείται θα συνεχίσω να θηλαζω....θα κάνω αντλησεις κ θα αφήνω γαλα!

BYMup3.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω. 3 φορές που χρειάστηκε να λείψω για 2-3 ώρες και την είχε ο άντρας μου ήπιε μόνο 30 μλ και έσκασε στο κλάμα... Φαντάζομαι ότι θα είναι δύσκολα στην αρχή, γιατί δεν είναι μόνο το να φάει, είναι και η έλλειψη της μανούλας. Αλλά αυτό το πρόβλημα θα το 'χεις είτε δίνεις το δικό σου είτε δίνεις ξένο, οπότε μην το παρατάς! Κοίτα και σε αυτήν την ενότητα

http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=112 και αν θέλεις μπορείς να ποστάρεις εκεί για να σε βοηθήσουν οι κοπέλες που ξέρουν καλύτερα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας πάλι!!Θέλω τα φώτα σας.

Την μαστίτιδα τη γλιτώσαμε ευτυχώς.

Τώρα περνάω φάση που έχω την εντύπωση οτι μειώθηκε το γάλα μου.Εκτός κ αν μου φαίνεται!!/η μικρή ψιλογκρινιάζει κ είναι όλη την ώρα στο στήθος.Ζητά να φάει πιο σύντομα απο ό,τι συνήθως.Επίσης ζητάει στήθος για να κοιμηθεί αντι για πιπίλα,καινούριο αυτό!Επίσης το γάλα δεν πετάγεται πλέον σαν "πίδακας" και το στήθος φαίνεται άδειο σαν σακούλα,δεν είναι σκληρό όπως άλλοτε.Οι πάνες είναι περίπου 6,μερικές βαρυά βρεμένες,και απο κακά κάνουμε μέρα παρα μέρα αλλά μπορεί μες τη μέρα και 2 φορές.Για πείτε!!Μπορώ άραγε να θηλάσω κανένα χρόνο όπως θέλω???(Μην πω και δύο!!:-P)

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Οι πίδακες και το πρήξιμο στο στήθος στις περισσότερες γυναίκες σταματάνε πολύ πριν το τέλος της γαλουχίας, δεν έχουν να κάνουν τόσο με την παραγωγή αλλά με την ορμονική φάση που βρίσκεσαι. Όσο οι πάνες είναι οι σωστές για την ηλικία του μωρού, μη σκέφτεσαι πως λιγόστεψε το γάλα. Μπορεί βέβαια να περνάτε άλμα ανάπτυξης και να έχει αυξημένες ανάγκες, ή μπορεί να είχε συνηθίσει τους πίδακες και να κουράζεται λίγο παραπάνω θηλάζοντας οπότε να προτιμά μικρότερα, συχνότερα γεύματα. Πόσο είναι; Μήπως βγάζει κανένα δοντάκι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το στηθος δεν θα ειναι σκληρο αφου εδραιωθει ο θηλασμος..τωρα το γαλα σου ειναι ακριβως οσο χρειαζεται το μωρακι σου,εκτος απο τις φασεις που θα περναει αλμα οπου απο μονο του το μωρο θα ειναι παραπανω στο στηθος για να αυξησει το γαλα συμφωνα με τις αναγκες του!! τα δυσκολα εχουν περασει..μην αγχωνεσαι!!! εσυ θα μετρας τις πανες,..στο στηθος μπορει να κλαιει γιατι την ωρα εκεινη θελει να κοιμηθει γι'αυτο το πιπιλαει κ να της ερχεται γαλα κ να νευριαζει...βλεπεις εχουν αποψη κ νευρα απο τωρα!!!!:lol::lol::lol:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια βοήθεια!!η μικρή μου 57 ημερών την ώρα που θηλάζει κλαίει πολύ και χτυπιέται πάνω στο στήθος χωρίς λόγο,αηδιάζει με το στήθος και ενώ πεινάει παλεύουμε κυριολεκτικά για να φάει..τι μπορεί να συμβαίνει?κολικοί δεν νομίζω οτι είναι γιατί την υπόλοιπη μέρα είναι ήρεμη..(θηλάζουμε αποκλειστικά και τόσο καιρό όλα πήγαιναν τέλεια,βάρος βάζει πολύ,ΓΟΠ δεν έχει..)δεν ξέρω τι να υποθέσω !!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια βοήθεια!!η μικρή μου 57 ημερών την ώρα που θηλάζει κλαίει πολύ και χτυπιέται πάνω στο στήθος χωρίς λόγο,αηδιάζει με το στήθος και ενώ πεινάει παλεύουμε κυριολεκτικά για να φάει..τι μπορεί να συμβαίνει?κολικοί δεν νομίζω οτι είναι γιατί την υπόλοιπη μέρα είναι ήρεμη..(θηλάζουμε αποκλειστικά και τόσο καιρό όλα πήγαιναν τέλεια,βάρος βάζει πολύ,ΓΟΠ δεν έχει..)δεν ξέρω τι να υποθέσω !!

 

Μάλλον είναι κολικοί..Δεν είπες ποιά ώρα της ημέρας το παθαίνει.Συνήθως τα πιάνει το απόγευμα.Πίεζε της απαλά τα ποδαράκια προς την κοιλιά για ν'ανακουφίζεται...

5ULLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας πάλι!!Θέλω τα φώτα σας.

Την μαστίτιδα τη γλιτώσαμε ευτυχώς.

Τώρα περνάω φάση που έχω την εντύπωση οτι μειώθηκε το γάλα μου.Εκτός κ αν μου φαίνεται!!/η μικρή ψιλογκρινιάζει κ είναι όλη την ώρα στο στήθος.Ζητά να φάει πιο σύντομα απο ό,τι συνήθως.Επίσης ζητάει στήθος για να κοιμηθεί αντι για πιπίλα,καινούριο αυτό!Επίσης το γάλα δεν πετάγεται πλέον σαν "πίδακας" και το στήθος φαίνεται άδειο σαν σακούλα,δεν είναι σκληρό όπως άλλοτε.Οι πάνες είναι περίπου 6,μερικές βαρυά βρεμένες,και απο κακά κάνουμε μέρα παρα μέρα αλλά μπορεί μες τη μέρα και 2 φορές.Για πείτε!!Μπορώ άραγε να θηλάσω κανένα χρόνο όπως θέλω???(Μην πω και δύο!!:-P)

 

8η και 9η εβδομάδα είναι άλμα ανάπτυξης. Εκεί δεν είστε; Γι' αυτό και ζητάει πιο πολύ στήθος. Μάλλον γι'αυτό το ζητάει και για να πιπιλίσει, ίσως να θέλει και πιο πολύ μανούλα! Να χαίρεσαι κιόλας που το παιδί σου προτιμάει το στήθος από την πιπίλα, ξέρει τι κάνει καλύτερα! Έξυπνο παιδί! Οι πάνες μια χαρά και τα άλλα που λες φυσιολογικά είναι. Εμένα σαν σακούλα είναι ακόμα (4 μηνών)!!!!

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι κολικοί..Δεν είπες ποιά ώρα της ημέρας το παθαίνει.Συνήθως τα πιάνει το απόγευμα.Πίεζε της απαλά τα ποδαράκια προς την κοιλιά για ν'ανακουφίζεται...

 

όλη τη μέρα το κάνει αλλά μόνο στο φαγητό!αν είχε κολικούς θα πονούσε και θα έκλαιγε και άλλες ώρες,τους περάσαμε σε έντονο βαθμό στις 20-40 μέρες περίπου και ξέρω πως είναι..δεν νομίζω να είναι κολικοί:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα, να σας ρωτησω κ εγω κάτι, θηλαζω αποκλειστικα την 23 ημερων μπεμπα μου.εδω κ 2-3 ημερες παρατηρω πως στο στόμα της έχει κάτι σαν μικρα μικρα κομματάκια απο το γάλα,πως ειναι η πέτσα στο γιαούρτι,ενα τέτοιο πράγμα κ ωρες ωρες κανει κατι μορφασμους σαν να εχει κάτι στο στόμα κ την αηδιάζει κ προσπαθει με τη γλώσσα να το αφαιρέσει...είναι φυσιολογικό?

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τότε μάλλον είναι από το γάλα. Για τον μύκητα ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.nhs.uk/conditions/Oral-thrush---babies/Pages/Introduction.aspx

http://www.breastfeeding-basics.com/articles/yeast-infections-or-thrush (φωτο)

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι φευγουν.νομιζω πρεπει να ειναι απο το γαλα μου γιατι μετα αφου θηλασει τα βλεπω...

ειναι υπολλειματα απο γουλιτσες με χωνεμενο γαλατακι

και κανει σα να το μασαει, ε;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

ειναι υπολλειματα απο γουλιτσες με χωνεμενο γαλατακι

και κανει σα να το μασαει, ε;

 

ναι κατι τετοιο...αλλα δεν το βλεπω συνεχεια αντε 1 φορα την ημερα κ οχι καθε μερα....μπας κ τρωω κατι κ την πειραζει???:confused::confused:

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι κατι τετοιο...αλλα δεν το βλεπω συνεχεια αντε 1 φορα την ημερα κ οχι καθε μερα....μπας κ τρωω κατι κ την πειραζει???:confused::confused:

Οχι, σε αυτη την περιπτωση δε νομιζω οτι παιζουν ρολο αυτα που τρωμε...

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι εχει τυχει μερικες φορες να την ακουω να ρουθουνιζει και μετα να της βγαζω χωνεμενο γαλατακι απο τη μυτη.Θεωρειτε οτι κατι επικινδυνο συμβαινει;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι εχει τυχει μερικες φορες να την ακουω να ρουθουνιζει και μετα να της βγαζω χωνεμενο γαλατακι απο τη μυτη.Θεωρειτε οτι κατι επικινδυνο συμβαινει;

 

μηπως το κεφαλακι οταν θηλαζεις ή οταν το βάζεις να ξαπλώσει έχει λίγο κλίση προς τα κάτω?

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια πείτε μου κάτι.Το μωρό μου είναι 2 μηνών και κάτι κ ακόμα ξυπνάει το βράδυ ανα δυο ώρες..Δηλαδή 12,2,4ή5,7,9 κλπ κλπ κλπ... αυτό σημαίνει οτι δεν έχω αρκετό γάλα?Η' οτι δεν είναι καλό?Γιατί άλλες κοπέλες στην ηλικία μας μου λένε πως κοιμούνται όλο το βράδυ.Επίσης μερικές μέρες δεν μετράμε αρκετές πάνες όπως πχ σήμερα.Εγώ βάζω το μωρό κανονικά στο στήθος όταν θέλει.Τι λέτε?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...