Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΚΕΝΩΣΕΙΣ - ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ


Recommended Posts

δυστυχώς η αυτοπεποίθησή μου ότι κάνω το καλύτερο γαι το μωρό μου κλονίστηκε ελαφρώς...

 

Έχεις διαλέξει έναν παιδίατρο που είναι χειριστικός και προσπαθεί να σου δημιουργήσει ενοχές για τις επιλογές σου για να νιώσει την ικανοποίηση ότι γίνεται το δικό του.

 

Όλο αυτό το παιχνίδι γίνεται σε βάρος της υγείας του παιδιού σου.

 

Το παιδί σου θα άξιζε έναν παιδίατρο που αξιόπιστο επιστημονικά και πιο ηθικό. Το ίδιο κι εσύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 565
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. τη δευτέρα έχω ραντεβού με μια παιδίατρο- σύμβουλο θηλασμού. η συγκεκριμένη δεν μπορεί να μας αναλάβει γιατί δουλεύει σε δημόσιο νοσοκομείο στη νεογνολογική κλινική αλλά δέχτηκε να τον δει και να δώσει μια συμβουλή, φαντάζομαι θα με κατατοπίσει με κάποιο-α συνάδελφό της που να μπορεί να τον αναλάβει... διαφορετικά σκέφτομαι να βρω ένα παιδίατρο που να δέχεται τις επιλογές μου και θα κλείσω ραντεβού και με σύμβουλο θηλασμού να εβαιωθώ ότι τον βάΖΩ ΣΩΣΤΆ και δεν πεινάει... και πάλι ευχαριστώ

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

αν έχετε κάποιο παιδίατρο να προτείνετε στην αθήνα θα βοηθούσε εξαιρετικά... (μένω στο αιγάλεω). και πάλι ευχαριστώ όχι μόνο για τις απαντήσεις αλλά για τη γενικότερη στήριξη που παρέχετε στην επιλογή να θηλάσουμε. νοιώθα βαθύτατη ευγνωμοσύνη

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. τη δευτέρα έχω ραντεβού με μια παιδίατρο- σύμβουλο θηλασμού. η συγκεκριμένη δεν μπορεί να μας αναλάβει γιατί δουλεύει σε δημόσιο νοσοκομείο στη νεογνολογική κλινική αλλά δέχτηκε να τον δει και να δώσει μια συμβουλή, φαντάζομαι θα με κατατοπίσει με κάποιο-α συνάδελφό της που να μπορεί να τον αναλάβει... διαφορετικά σκέφτομαι να βρω ένα παιδίατρο που να δέχεται τις επιλογές μου και θα κλείσω ραντεβού και με σύμβουλο θηλασμού να εβαιωθώ ότι τον βάΖΩ ΣΩΣΤΆ και δεν πεινάει... και πάλι ευχαριστώ

 

Η από κοντά αξιολόγηση θα σας βοηθήσει πολύ!

 

Δεν νομίζω να το βάζεις λάθος, αν συνέβαινε αυτό θα σε πλήγωνε και δεν θα είχε καλή ανάπτυξη.

 

Θα πρέπει να διερευνήσετε εκτενώς το θέμα της ΓΟΠ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

λοιπον ειπα να φαω φασολακια.κ η μπεμπα εδω κ μια βδομ απο τοτε που ταφαγα κανει πρασινα κακα.εχει κ κλωστουλες μεσα μερικες φορες..τωρα εχουν αρχισει να ψιλοκιτρινιζουν αλλα τιποτα ιδιαιτερο..

την μερα που τα φαγα δεινοπαθησε το παιδι.ειναι δυνατο 1 εβδομ μετα να ειναι ακομα τα φασολακια που κανει πρασινα κακα??τιποτα αλλο δ εχω αλλαξει στη διατροφη μου απεχω απο γαλακτοκομικα μοσχαρι πρασινα οσπρια..γενικα τα παντα νομιζω...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα,΄έχω δύο απορίες: η μπέμπα σήμερα είχε στα κακάκια της δυο τρεις βουλίτσες πράσινες, τι μπορεί να είναι; το έχει ξαναεμφανίσει μεμονωμένα στο παρελθόν. Το άλλο θέμα μου είναι ότι εδώ κι ένα διάστημα κάνει κάθε μέρα κακάκια -μπορεί και δυο φορές τη μέρα ενώ δεν τρώει περίσσότερο αντιθέτως λιγότερο τρώει λόγω ΓΟΠ παλιότερα έκανε μια φορά στις δύο ή και τρεις μέρες :confused: έχει τύχει σε καμιά άλλη μανούλα;

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα,΄έχω δύο απορίες: η μπέμπα σήμερα είχε στα κακάκια της δυο τρεις βουλίτσες πράσινες, τι μπορεί να είναι; το έχει ξαναεμφανίσει μεμονωμένα στο παρελθόν. Το άλλο θέμα μου είναι ότι εδώ κι ένα διάστημα κάνει κάθε μέρα κακάκια -μπορεί και δυο φορές τη μέρα ενώ δεν τρώει περίσσότερο αντιθέτως λιγότερο τρώει λόγω ΓΟΠ παλιότερα έκανε μια φορά στις δύο ή και τρεις μέρες :confused: έχει τύχει σε καμιά άλλη μανούλα;

 

 

Μπορεί να τρωει περισσότερο ειδικά αν ο πόνος έχει πια περάσει. Δεν κοιτάς 2-3 βουλίτσες αλλά αν τα κακά τις κατά πλειοψηφία κενώσεων είναι πράσινα, αφρώδη, εκρηκτικά, με βλέννες ....

Link to comment
Share on other sites

τα νέα μας ως σήμερα είναι ότι αλλάξαμε παιδίατρο και πήγαμε και σε παιδογαστρεντερολόγο. γενικά και οι δύο για διαφορετικούς λόγους, ήταν καθυσηχαστικές. Η παιδίατρος αφού κάναμε επαναληπτικές εξετάσεις αίματος, δεν βρήκε κάτι ανυσηχητικό πέρα από χαμηλό σίδηρο που μου είπε ότι είναι φυσιολογικό στα αποκλειστικά θηλάζοντα βρέφη. μετά τηνν εισαγωγή στερεών στον 6ο θα δούμε μήπως χρειαστεί να πάρει σίδηρο... η παιδογαστρεντερολόγος αφού πήρε ιστορικό του παιδιού πρότεινε να αυξήσουμε το epadoren από 0,5 σε 0,7ml γιατί λέει ότι το συνηθίζει ο οργανισμός και εθίζεται. δοκιμαστικά το έκανα και το μωρό μέσα σε 11 ημέρες έβαλε 250γραμ! το πόσο χάρηκα δε λέγεται! και οι 2 γιατροί επιμένουν να συνεχίσω με αυτές τις δόσεις το φάρμακο... δεν είμαι πολύ σίγουρη αν πρέπει...

χτες έκανε πάλι πράσινα κακάκια καιτι 2 φορές, σήμερα ήταν στο κανονικό τους χρώμα αλλά με ελάχιστα ως καθόλου σποράκια. είναι αυτό ένδειξη υπερπαραγωγής; πώς την καταλαβαίνω και πως την αντιμετωπίζω?

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!Θηλάζω αποκλειστικά το αγορακι μου εδω και 5 μηνες.

Κατα καιρούς ειχαμε πρασινα κακάκια, αλλά οχι συχνα ή συνεχόμενα.Εχω ρωτησει την παιδιατρο μου 2-3 φορες και παντα μου απαντα οτι αυτο δεν ειναι ανησυχητικο σε μωρακι που θηλάζει.

 

 

 

Τον τελευταιο καιρο εχουμε τα εξης θεματα:

  • πριν 15 μερες διαγνωστηκε ουρολοίμωξη (e-coli), με μονο σύμπτωμα οτι το βαρος του ηταν σταθερο για σχεδόν 1 μηνα.
  • πηρε για 10 μερες αντιβίωση (Augmentin)
  • εδω και 5 μερες εχει συναχι (το οποίο κόλλησε από μενα :( )

Τις τελευταίες 15 σχεδον μερες εχει πρασινες κενωσεις, κολλωδεις(νομιζω οτι καποιες εμφανιζαν και βλέννες), και με πιο συχνό ρυθμό από οτι συνηθως(αντι 1-2 την ημερα ήταν περιπου 4-5 φορες).Επίσης (προφανως η διαφορετικη τους...συσταση) του προκάλεσε και σύγκαμα για αρκετες μερες.

Το μονη αλλη αλλαγη ηταν οτι αυξησα την συχνότητα θηλασμού από 6 την ημερα σε 8 ή 9(περιπου καθε 2ωρο το πολύ και επανεφερε το μικρο και 2 βραδυνούς που τους ειχε κόψει)

Θα ξαναρωτησω την γιατρο, αλλά:

οι συνεχης πρασινες μπορει να οφειλονται...

... στην αντιβίωση?(είναι 4 μερες που δεν παιρνει πια)

... στο συνάχι/ίωση ?(αυτο συνεχίζεται ακόμα αλλά οι πρασινες κενωσεις ειχαν προηγηθει 4 μερες τουλαχιστον)

... υπερπαραγωγη? (δεν νιωθω το στηθος μου πρησμενο περισσότερο)

... αλεργία του μωρου?(δεν εχω αλλάξει κατι στην διατροφή)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Θηλάζω αποκλειστικά το αγορακι μου εδω και 5 μηνες.

Κατα καιρούς ειχαμε πρασινα κακάκια, αλλά οχι συχνα ή συνεχόμενα.Εχω ρωτησει την παιδιατρο μου 2-3 φορες και παντα μου απαντα οτι αυτο δεν ειναι ανησυχητικο σε μωρακι που θηλάζει.

 

 

 

 

Τον τελευταιο καιρο εχουμε τα εξης θεματα:

  • πριν 15 μερες διαγνωστηκε ουρολοίμωξη (e-coli), με μονο σύμπτωμα οτι το βαρος του ηταν σταθερο για σχεδόν 1 μηνα.
  • πηρε για 10 μερες αντιβίωση (Augmentin)
  • εδω και 5 μερες εχει συναχι (το οποίο κόλλησε από μενα :( )

Τις τελευταίες 15 σχεδον μερες εχει πρασινες κενωσεις, κολλωδεις(νομιζω οτι καποιες εμφανιζαν και βλέννες), και με πιο συχνό ρυθμό από οτι συνηθως(αντι 1-2 την ημερα ήταν περιπου 4-5 φορες).Επίσης (προφανως η διαφορετικη τους...συσταση) του προκάλεσε και σύγκαμα για αρκετες μερες.

Το μονη αλλη αλλαγη ηταν οτι αυξησα την συχνότητα θηλασμού από 6 την ημερα σε 8 ή 9(περιπου καθε 2ωρο το πολύ και επανεφερε το μικρο και 2 βραδυνούς που τους ειχε κόψει)

Θα ξαναρωτησω την γιατρο, αλλά:

οι συνεχης πρασινες μπορει να οφειλονται...

... στην αντιβίωση?(είναι 4 μερες που δεν παιρνει πια)

... στο συνάχι/ίωση ?(αυτο συνεχίζεται ακόμα αλλά οι πρασινες κενωσεις ειχαν προηγηθει 4 μερες τουλαχιστον)

... υπερπαραγωγη? (δεν νιωθω το στηθος μου πρησμενο περισσότερο)

... αλεργία του μωρου?(δεν εχω αλλάξει κατι στην διατροφή)

 

Είναι αφρώδεις ή εκρηκτικές ?

πόσες κενώσεις? όλες πράσινες?

Link to comment
Share on other sites

Αφρωδεις δεν είναι.Ειναι εκρηκτικές, αλλά πάντα ήταν σχετικα θορυβώδη τα κακα του μπέμπη μου.

Από 1-2 που ηταν, εγιναν 4 ή και 5(αν και τις τελευταιες 3 μερες που σταματησαμε την αντιβιωση νομιζω οτι μειωνονται) και ειναι ολες πρασινες εδω και 15 μερες.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αφρωδεις δεν είναι.Ειναι εκρηκτικές, αλλά πάντα ήταν σχετικα θορυβώδη τα κακα του μπέμπη μου.

Από 1-2 που ηταν, εγιναν 4 ή και 5(αν και τις τελευταιες 3 μερες που σταματησαμε την αντιβιωση νομιζω οτι μειωνονται) και ειναι ολες πρασινες εδω και 15 μερες.

 

Μπορεί η αντιβίωση να της προκάλεσε διαταραχές στο έντερο. Όταν υπάρχει ερεθισμός στο έντερο υπάρχει μια επιπρόσθετη δυσκολία στο να αφομοιωθούν πρωτείνες, αμινοξέα. Θα σου έλεγα να είσαι γενικά ψύχραιμη περίμενε άλλη μια εβδομάδα αλλά στο μεταξύ θα σου έλεγα να κάνεις και μια αποχή απο πρωτείνες αγελαδινού γάλακτος γιατί μπορεί η δυσανεξία να είναι προσωρινή και να σχετίζεται με την αντιβίωση. Ειδικά αν υπάρχουν βλέννες είναι ένδειξη δυσανεξίας. Επίσης αν είναι λόγω ίωσης σε μια εβδομάδα θα έχετε ηρεμήσει έτσι και αλλιώς

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ παρα πολύ ΚΡΙΣΤΙΝΑ για την απάντηση.Ελπίζω να ξεμπερδέψουμε και με αυτό δειχνουν να του προκαλούν συνεχεις ερεθισμούς στο πωπουδάκι του οι οποίοι μάλιστα δεν υποχωρούν ιδιαίτερα (προφανως επειδη οι πρασινες κενώσεις είναι συνεχεις).

Κοβω τα προιοντα αγελαδινου και βλέπουμε.

Ευχαφριστώ πολύ!;)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα!! εμεις δυστυχως δε θηλαζουμε. το παιδι ειναι 40 ημερων και λογω κολικων αλλακαμε το γαλατακι του απο frisolac σε nan για προβληματα πεψης. απο τη μερα που αλλαξαμε γαλα εχει πρασινες κενωσεις. ενω καναμε 1 φορα τη μερα κακακια , τωρα κανουμε 1 φορα τις δυο μερες. να ενημερωσω μηπως τη γιατρο? ειναι φυσιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπέρα και από εμένα. Δεν γράφω συχνα αλλά σας παρακολουθώ αρκετά τακτικά.

Εχω και εγώ ένα πρόβλημα με τα κακάκια της μικρής μου.Είναι 3,5 μηνών και θηλαζουμε αποκλειστικα. Επειδη πριν απο 15 ημερες ειχαμε 2 περιστατικα με αιματακι εχω κοψει ολων των ειδων τα γαλακτοκομικα (14 ημερες μεχρι σημερα). Το θεμα ειναι ότι εκτος του οτι το αιματακι εχει αυξηθει τα κακα της εχουν σχεδον παντα πρασινες βλεννες ή ειναι πρασινα αλλα και ότι και όταν ειναι μουσταρδι δεν εχουν καθολου σπορακια. Τι μπορει να συμβαινει; Ειναι θεμα υπερπαραγωγης; Οποια κοπελα γνωριζει κατι ας μου απαντησει γιατι δεν βλεπω να διορθωνεται η κατασταση. Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα!θα ηθελα και εγω τη βοηθεια σας!

 

η μπεμπα μου ειναι 1μηνων και θηλαζουμε αποκλειστικα!τις τελευταιες μερες εχω παρατηρησει οτι ενω ειναι στο στηθος αποταβιεται και ψαχνεται ,ενω γαλα εχω και γκινιαζει συνεχως και προσπαθω να την πλησιασω στο στηθος εκεινη τεντωνεται και ζοριζεται,περναμε και κολικους βεβαια αλλα αυτο που κανει με ανυσυχει γιατι μου δειχνει οτι δυσανασχετει στο στηθος,τοτε της δινω απο το αλλο τραβαει λιγο και παλι τα ιδια.ετσι απο προχτες παρατηρησα οτι μου κανει καποιες φορες μεσα στην ημερα πρασινα κακακια,οχι ομως παντα και σημερα παρατηρησα οτι ναι μεν ηταν κιτρινα αλλα χωρις σπορακια και αφρωδη.

σε γενικες γραμμες παντα την αφηνω να αδειασει το ενα στηθος και αν δω οτι δεν χορτασε της δινω και το αλλο αλλα με αυτο που μου κανει τελευταια και της δινω και το αλλο στηθος χωρις να εχει αδειασει το πρωτο ,πιστευεται οτι τα κακακια της ειναι ετσι λογω υπερπαραγωγης?

και αυτο που κανει με το να τραβιεται απο το στηθος και να ψαχνεται και να γκρινιαζει?

9Uzhp3.png GHqEp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα!θα ηθελα και εγω τη βοηθεια σας!

 

η μπεμπα μου ειναι 1μηνων και θηλαζουμε αποκλειστικα!τις τελευταιες μερες εχω παρατηρησει οτι ενω ειναι στο στηθος αποταβιεται και ψαχνεται ,ενω γαλα εχω και γκινιαζει συνεχως και προσπαθω να την πλησιασω στο στηθος εκεινη τεντωνεται και ζοριζεται,περναμε και κολικους βεβαια αλλα αυτο που κανει με ανυσυχει γιατι μου δειχνει οτι δυσανασχετει στο στηθος,τοτε της δινω απο το αλλο τραβαει λιγο και παλι τα ιδια.ετσι απο προχτες παρατηρησα οτι μου κανει καποιες φορες μεσα στην ημερα πρασινα κακακια,οχι ομως παντα και σημερα παρατηρησα οτι ναι μεν ηταν κιτρινα αλλα χωρις σπορακια και αφρωδη.

σε γενικες γραμμες παντα την αφηνω να αδειασει το ενα στηθος και αν δω οτι δεν χορτασε της δινω και το αλλο αλλα με αυτο που μου κανει τελευταια και της δινω και το αλλο στηθος χωρις να εχει αδειασει το πρωτο ,πιστευεται οτι τα κακακια της ειναι ετσι λογω υπερπαραγωγης?

και αυτο που κανει με το να τραβιεται απο το στηθος και να ψαχνεται και να γκρινιαζει?

 

Από προσωπική και μόνο εμπειρία θα σου προτείνω να μην δίνεις δεύτερο στήθος χωρίς να τελειώσει το πρώτο. Υποθέτω οτι έχετε πράσινα κακά γιατί δεν παίρνει αρκετό "παχύ" γάλα.

 

Βοήθησε την να τελειώσει το ένα στήθος πρώτα- ίσως αν το έδινες για δύο συνεχόμενα γεύματα. Επίσης το αφήνω-πιάνω στήθος και κλαίω το έχουμε και εμείς. Καταλήξαμε οτι φταίει το έντονο αντανακλαστικό καθόδου.

 

Μερικά πράγματα που βοήθησαν εμάς:

Nα θηλάζουμε όρθιες ή ξαπλωμένες.

Να μην την πιέζω όταν δεν θέλει άλλά να προσφέρω συνεχώς στήθος όταν είναι ήρεμη ( κάπου θα την πετύχεις για να φάει).

Να θηλάζουμε περισσότερες φορές από το ένα στήθος χωρίς αλλαγή.

Να βγάζω λίγο γάλα στην αρχή που είναι έντονο για να μην πνίγεται.

 

Δες και εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=70910&page=3

 

Ελπίζω να βοηθήσουν και οι έμπειρες μανούλες, καλή συνέχεια.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες,

Η μικρή μου αισίως 40ησε και προχωράμε ακάθεκτες με τον θηλασμό. Επειδή είχε πρόβλημα από τις πρώτες μέρες με τα εντεράκια της της ξεκίνησα (με συμβουλή της παιδιάτρου) προβιοτικές σταγόνες (1 την ημέρα) και τις πήρε για 20 μέρες και έκοψα τελείως το αγελαδινό γάλα και τα προϊόντα του.

Εντωμεταξύ όμως ξεκίνησε να κάνει πράσινες κενώσεις, οπότε άρχισα να τις δίνω 2 γεύματα από το ίδιο στήθος και μέχρι και σήμερα, αλλάζω στήθος κάθε 3-4 ώρες. Το πρόβλημα όμως δεν λύνεται. Σταμάτησα και τις σταγόνες πριν από 4 μέρες, εφόσον δεν έχει πια τα πονάκια των πρώτων ημερών και είχα την ελπίδα ότι θα επανερχόταν... αλλά εξακολουθεί.

 

Αν μπορείτε δώστε μου καμιά συμβουλή, γιατί στον γιο μου δεν είχα ποτέ παρόμοιο πρόβλημα και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να το αντιμετωπίσω:confused:

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να δοκιμασεις να δινεις για περισσοτερες ωρες το ιδιο στηθος,μεχρι να επανελθει το χρωμα των κενωσεων στι φυσιολογικο-εγω αυτο εκανα.

επισης εγω στη θεση σου θα παρατηρουσα εαν την πειραζε και το μοσχαρι,δεδομενου του οτι τα αγελαδινα τα εχεις ηδη κοψει,για να μην επιβαρυνα επιπλεον το εντερακι της.

περαστικα και να σου ζησει!

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. θα δοκιμάσω να κόψω και το κρέας όπως μου λες. Να αυξήσω τις ώρες δεν νομίζω να τα καταφέρω, γιατί το άλλο στήθος βαραίνει πολύ και πονάει και πρέπει μετά να βγάζω με το χέρι.

Μήπως ξέρεις πότε και αν μπορώ να ξαναδοκιμάσω το γάλα, για να δω αν την πειράζει ακόμη;

Link to comment
Share on other sites

ακομα κι αν τις πρωτες μερες το νιωθεις βαρυ,σε λιγο καιρο θα προσαρμοστει και θα ρυθμιστει η αραγωγη σου,αυτο ειναι το νοημα εξαλλου.για να ανακουφιστεις,βγαζε λιγο με το χερι-οχι με θηλαστρο,οπως ηδη κανεις:)

κοιτα να δεις,εαν εχει αλλεργια,θα το διαπιστωσετε και με εξετασεις αιματος μετα τον 6ο μηνα-καλυτερα να απευθυνθεις σε αλλεργιολογο ή σε παιδογαστρεντερολογο γι'αυτο,εγω παντως για κανενα χρονο ακομα δεν το σκεφτομαι(να γινει δηλαδη ο νικολας 2,5 περιπου και βλεπουμε)

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

επανηλθα με αποριες!!!!

η κουνιαδα μου θηλαζει αποκλειστικα το 2,5 μηνων ζουζουνακι της,(εκτος απο 2 φορες που πηρε μπουκαλι στο μαιευτηριο),ικτερο η μικρη ανεβασε αλλα δεν ξερω τις τιμες,ομως δεν νοσηλευτηκε επιπλεον ημερες

η μπεμπουλα γεννηθηκε 3 κιλα,τον πρωτο μηνα πηρε 850 γρ και τον δευτερο 1,5 κιλο!!!

θηλαζει περιπου καθε τρεις ωρες,της δινει απο το ενα στηθος και εαν αφου ρευτει δειχνει να "ψαχνει" παλι,της δινει και απο το αλλο-οχι παντα-,και στον επομενο θηλασμο ξεκιναει απο το στηθος που εδωσε δευτερο.

εχει αρκετες κενωσεις και τσισακια καθε μερα,ολα δειχνουν δηλαδη οτι τρεφεται τελεια.

τις τελευταιες μερες ομως της εκανε που και που πρασινα κακακια,πραγμα που εδω και 2 μερες συμβαινει σε καθε κενωση.

της συνεστησα να κοψει τα γαλακτοκομικα-λογω του οτι η μκρη εχει και πολλα αερια και ειναι δυσοσμες οι κενωσεις της,και να προσπαθησει να δινει 2 συνεχομενες φορες απο το ιδιο στηθος.

η απορια μου ειναι η εξης:

εαν δινει 2 φορες απο το ιδιο στηθος,θα περνουν περιπου 9 ωρες που το ενα απο τα δυο θα ειναι ανενεργο.καταλαβαινω πως καποια στιγμη θα ρυθμιστει,αλλα για αρχη δεν θα την ενοχλησει πολυ;μηπως θα πρεπει να πινει και φασκομηλο;(αν ναι,ποσο; )

πως θα καταλαβουμε αν ειναι υπερπαραγωγη ή αλλεργια;

θα πρεπει να εφαρμοσει και τις 2 τακτικες ταυτοχρονα ή έτσι θα μπερδευτουμε;

(εαν τα στοιχεια που εχω δωσει δεν ειναι αρκετα για να βοηθηθειτε,πειτε μου να την ρωτησω και να τα συμπληρωσουμε)ευχαριστω εκ των προτερων

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...