Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΚΕΝΩΣΕΙΣ - ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ


Recommended Posts

επανηλθα με αποριες!!!!

η κουνιαδα μου θηλαζει αποκλειστικα το 2,5 μηνων ζουζουνακι της,(εκτος απο 2 φορες που πηρε μπουκαλι στο μαιευτηριο),ικτερο η μικρη ανεβασε αλλα δεν ξερω τις τιμες,ομως δεν νοσηλευτηκε επιπλεον ημερες

η μπεμπουλα γεννηθηκε 3 κιλα,τον πρωτο μηνα πηρε 850 γρ και τον δευτερο 1,5 κιλο!!!

θηλαζει περιπου καθε τρεις ωρες,της δινει απο το ενα στηθος και εαν αφου ρευτει δειχνει να "ψαχνει" παλι,της δινει και απο το αλλο-οχι παντα-,και στον επομενο θηλασμο ξεκιναει απο το στηθος που εδωσε δευτερο.

εχει αρκετες κενωσεις και τσισακια καθε μερα,ολα δειχνουν δηλαδη οτι τρεφεται τελεια.

τις τελευταιες μερες ομως της εκανε που και που πρασινα κακακια,πραγμα που εδω και 2 μερες συμβαινει σε καθε κενωση.

της συνεστησα να κοψει τα γαλακτοκομικα-λογω του οτι η μκρη εχει και πολλα αερια και ειναι δυσοσμες οι κενωσεις της,και να προσπαθησει να δινει 2 συνεχομενες φορες απο το ιδιο στηθος.

η απορια μου ειναι η εξης:

εαν δινει 2 φορες απο το ιδιο στηθος,θα περνουν περιπου 9 ωρες που το ενα απο τα δυο θα ειναι ανενεργο.καταλαβαινω πως καποια στιγμη θα ρυθμιστει,αλλα για αρχη δεν θα την ενοχλησει πολυ;μηπως θα πρεπει να πινει και φασκομηλο;(αν ναι,ποσο; )

πως θα καταλαβουμε αν ειναι υπερπαραγωγη ή αλλεργια;

θα πρεπει να εφαρμοσει και τις 2 τακτικες ταυτοχρονα ή έτσι θα μπερδευτουμε;

(εαν τα στοιχεια που εχω δωσει δεν ειναι αρκετα για να βοηθηθειτε,πειτε μου να την ρωτησω και να τα συμπληρωσουμε)ευχαριστω εκ των προτερων

 

πριν κάνει κάτι δραστικό ας περιμένει 2-3 μέρες ακόμα να κλείσει μια εβδομάδα μήπως είναι κάποια ίωση. αν όχι προσπαθεί να επιμένει περισσότερο στο ένα στήθος, ακολουθόντας την όρεξη του μωρού (ξεκινάει στο πρώτο όταν το μωρό σταματήσει το βάζει να ρευτεί μετά το βάζει πάλι στο στήθος που ξεκίνησε, αν δεν πιάνει το μωρό πιέζει λίγο να βγάλει γάλα, αν το μωρό δεν θέλει προσφέρει το δεύτερο) παράλληλα απέχει απο γαλακτοκομικά δοκιμαστικά για 1 μήνα (να καθαρίσει ο οργανισμός και των δυο τους..)

αν είναι πράσινα με βλένες είναι πολυ πιθανή η αλλεργία αν είναι εκρικτικά και νερουλά είναι πιο πιθανό το σενάριο της υπερπαραγωγής. οπότε ας μην βιάζεται βλέποντας και κάνοντας περιμένει λίγο ακόμα

το φασκόμηλο είναι η τελευταία λύση αν όλα τα παραπάνω δεν αποδώσουν..

αν το στήθος που έδως λιγότερο ή καθόλου πρίζεται σε μη ανεκτό σημείο να κάνει λίγο άντληση με το χέρι ίσα ίσα για να ξελαφρώσει λίγο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 565
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ακομα κι αν τις πρωτες μερες το νιωθεις βαρυ,σε λιγο καιρο θα προσαρμοστει και θα ρυθμιστει η αραγωγη σου,αυτο ειναι το νοημα εξαλλου.για να ανακουφιστεις,βγαζε λιγο με το χερι-οχι με θηλαστρο,οπως ηδη κανεις:)

κοιτα να δεις,εαν εχει αλλεργια,θα το διαπιστωσετε και με εξετασεις αιματος μετα τον 6ο μηνα-καλυτερα να απευθυνθεις σε αλλεργιολογο ή σε παιδογαστρεντερολογο γι'αυτο,εγω παντως για κανενα χρονο ακομα δεν το σκεφτομαι(να γινει δηλαδη ο νικολας 2,5 περιπου και βλεπουμε)

σ' ευχαριστώ και πάλι και να χαίρεσαι το παλικαράκι σου (είναι και συνονόματος με τον δικό μου)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες,θα της τα μεταφερω και ελπιζω να ειναι απλως μια ιωση

(δεν νομιζω να εχει δει βλεννες,θα την ρωτησω ξανα ομως)

 

sonar κι εσυ να χαιρεσαι τα μωρακια σου

(μα τι ωραιο ονομα που ειναι το νικολας!!!!!:))

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

μιλησα μαζι της,και μου ειπε οτι δεν εχει παρατηρησει βλεννες.επισης μου ειπε οτι πρασινα κακα εβλεπε περιστασιακα εδω και πανω απο 2 εβδομαδες-οποτε μαλλον αποκλειουμε το ενδεχομενο της ιωσης;

απο χθες προσπαθει να της δινει το ιδιο στηθος 2 φορες...

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχουμε αλλαξει 5 γαλατα εχει κουραστει το μωρουλι μου αν την ρωτησω παλι,παλι γαλα θα αλλαξουμε!!!!τωρα πινουμε το s-26 gold.εχω αγχωθει με το γαλα αντε να μεγαλωσει να ξεκινησουμε φαγητο...!

Link to comment
Share on other sites

εχουμε αλλαξει 5 γαλατα εχει κουραστει το μωρουλι μου αν την ρωτησω παλι,παλι γαλα θα αλλαξουμε!!!!τωρα πινουμε το s-26 gold.εχω αγχωθει με το γαλα αντε να μεγαλωσει να ξεκινησουμε φαγητο...!

 

το χρώμα των κενώσεων έχει να κάνει με τον αποκλειστικό θηλασμό....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

διαβασα ολες τις σελιδες του θεματος και ψιλοανησυχω...

ο μπεμπης μου ειναι 2μιση μηνων.

γεννηθηκε με φυσιολογικο τοκετο χωρις επισκληριδιο στις 40+

2

τα βαρη του εως σημερα ειναι

4220 βαρος γεννησης

4140 εξοδος απο μαιευτηριο

5600 1 μηνας

6000 2ος μηνας

6300 σημερα (2 μηνων και 23 ημερων)

θηλαζει αποκλειστικα καθε 3 ωρες περιπου την ημερα ενω την νυχτα ελαχιστες φορες αφου τα περισσοτερα βραδυα κοιμαται σερι 9-10 ωρες

αντλησεις δεν κανω

 

και το θεμα ειναι το εξης

τον πρωτο μηνα πηρε 1μιση κιλο, θηλαζε συνεχεια (σε βαθμο που ειχε πονους απο βαρυστομαχια) και τα κακα του ηταν κατακιτρινα

μετα τις 40 45 μερες ξεκινησε να αραιωνει τα γευματα και να κοιμαται τα βραδια

και απο τοτε, δηλαδη 1μιση μηνα περιπου, κανει μονο πρασινα κακα (δεν εχει ξανακανει ΚΑΘΟΛΟΥ κιτρινα, ειναι πολυ πολυ νερουλα και με αρκετες βλεννες. επισης σταματησε να παιρνει βαρος (δηλαδη παιρνει γυρω στα 300-400 γρ το μηνα)

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΤΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΚΑΚΑ;

Δοκιμασα ολα οσα γραψατε σχετικα με το θηλασμο μονο απο το ενα στηθος και δεν ειδα αποτελεσμα. τα σπορακια μεν αυξηθηκαν αλλα το χρωμα καταπρασινο

ρωτησα 3 παιδιατρους (γιατι αλλαξα και πολη και ακομα ψαχν6ω παιδιατρο) και οι αποψεις που ακουσα ηταν οι κατωθι

α)αλλεργια (γιατι εμφανιζει και σπυρακια στο προσωπο αρκετα συχνα λογω ελαφριας μορφης δερματιτιδας)

β) πειναει!!

γ) ουρολοιμωξη (δεν εχω κανει ακομα εξετασεις)

 

Τι να κανω ρε παιδι μου; διαβασα οτι μπορει να του δημιουργησουν προβλημα στο εντερο οι πρασινες κενωσεις και εμας τις εχει ηδη εδω και εναμιση μηνα

να προσθεσω οτι τα κανει πανω απο 7 φορες τη μερα...

μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας γιατι ειμαι στο τσακ να τα τιναξω στον αερα με το θηλασμο

ξενο γαλα εχει πιει μονο στο μαιευτηριο τις 2 πρωτες μερες (πολυ λιγο) γιατι επειδη ηταν πολυ μεγαλο μωρο φοβομασταν για υπογλυκαιμια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Δέσποινα και χρόνια πολλά, να χαίρεσαι το μωράκι σου!

Και ο δικός μου γιος είναι 2 μηνών και μιας εβδομάδας και αντιμετώπιζα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα εκτός από το βάρος μιας και παίρνει κανονικά.

Διάβαζα κι εγώ όλα εδώ και τελικά αφού ταλαιπωρήθηκα κι εγώ με παιδιάτρους, βρηκα μία που υποστηρίζει τον αποκλειστικό θηλασμό κι επιτέλους πήρα μια απάντηση να ησυχάσω.

Ο δικός μου έχει πράσινα κακά από τον πρώτο μήνα περίπου με βλένες και σπιθουράκια πράγμα που σημαίνει όπως μου είπε η γιατρός ότι το παιδί προφανώς εχει αλλεργία στο αγελαδινό γάλα. Οπότε εγώ από την προηγούμενη εβδομάδα το έκοψα τελείως, κυρίως τα παράγωγά του μιας και ούτως ή άλλως δεν πίνω γάλα ούτε τρώω γιαούρτι γιατί δεν μου αρέσουν.

Τα σπιθουράκια δεν έχουν φύγει ακόμα, αλλά ήδη στα κακάκια του βλέπω αλλαγή μιας και ξανάγιναν μουσταρδί.

Επουδενί πάντως δεν σκέφτομαι να κόψω τον αποκλειστικό θηλασμό, απλώς θα κάνω τη μικρή 'θυσία' να μην τρώω προιόντα με αγελαδινό γάλα για άλλους 4 μήνες περίπου, μιας και η παιδίατρος μου είπε ότι από τον έκτο μήνα πλέον λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Ελπίζω να σε βοήθησα :P

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Δέσποινα και χρόνια πολλά, να χαίρεσαι το μωράκι σου!

Και ο δικός μου γιος είναι 2 μηνών και μιας εβδομάδας και αντιμετώπιζα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα εκτός από το βάρος μιας και παίρνει κανονικά.

Διάβαζα κι εγώ όλα εδώ και τελικά αφού ταλαιπωρήθηκα κι εγώ με παιδιάτρους, βρηκα μία που υποστηρίζει τον αποκλειστικό θηλασμό κι επιτέλους πήρα μια απάντηση να ησυχάσω.

Ο δικός μου έχει πράσινα κακά από τον πρώτο μήνα περίπου με βλένες και σπιθουράκια πράγμα που σημαίνει όπως μου είπε η γιατρός ότι το παιδί προφανώς εχει αλλεργία στο αγελαδινό γάλα. Οπότε εγώ από την προηγούμενη εβδομάδα το έκοψα τελείως, κυρίως τα παράγωγά του μιας και ούτως ή άλλως δεν πίνω γάλα ούτε τρώω γιαούρτι γιατί δεν μου αρέσουν.

Τα σπιθουράκια δεν έχουν φύγει ακόμα, αλλά ήδη στα κακάκια του βλέπω αλλαγή μιας και ξανάγιναν μουσταρδί.

Επουδενί πάντως δεν σκέφτομαι να κόψω τον αποκλειστικό θηλασμό, απλώς θα κάνω τη μικρή 'θυσία' να μην τρώω προιόντα με αγελαδινό γάλα για άλλους 4 μήνες περίπου, μιας και η παιδίατρος μου είπε ότι από τον έκτο μήνα πλέον λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Ελπίζω να σε βοήθησα :P

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ και χρονια πολλα! και εγω δεν θελω καθολου να κοψω το θηλασμο.θηλασα και την κορη μου για 7 μηνες και ηταν απο τις ωραιοτερες εμπειριες που εχω ζησει. και τωρα ποσο μαλλον στο φοβο της αλλεργιας θελω να συνεχισω αντι να δωσω στο μικρο υποαλλεργικα γαλατα. το θεμα ειναι οτι εκτος απο την παιδιατρο που ειχα στην αθηνα και η οποια ειναι η μονη που μου μιλησε για πιθανη αλλεργια στο αγελαδινο, οι 3 παιδιατροι εδω στη θεσσαλονικη μου ειπαν οτι εφοσον δεν εχω δει αιμα στα κακα του δεν τιθεται θεμα αλλεργιας.πραγματικα δεν ξερω ποιον να εμπιστευθω. τη δευτερα θα του κανω μια καλλιεργεια ουρων για να αποκλεισω την ουρολοιμωξη (αν καταφερω να συλλεξω ουρα αφου 3 φορες που το δοκιμασα απετυχα παταγωδως:shock:μα πως μπαινει πια αυτο το σακουλακι!:shock:)και απο αυριο θα ξεκινησω και αποχη απο τα γαλακτοκομικα. αυτο που με εχει τρελανει ειναι οτι μου λενε οτι πειναει! μα πως γινεται να πειναει;ειναι πολυ ησυχος, παντα χαμογελαστος και κοιμαται ολη νυχτα! ετσι κανουν τα μωρα που πεινανε; γαλα ειμαι σιγουρη οτι εχω! μαλιστα στην αρχη σκεφτομουν την υπεπαραγωγη αλλα δεν επιασε το κολπο με το ενα στηθος αφου τα πρασινα κακα συνεχιζονται..:(:(

εντωμεταξυ εχει και ελλειψη του ενζυμου g6pd (που σημαινει οτι εχει προδιαθεση στις αλλεργιες) και δυστυχως και εγω ειμαι αλλεργικη σε πολλα πραγματα και σκεφτομαι μηπως του τα κληρονομησα..:(

δεν ξερω ρε γαμωτο εχω μπερδευτει παρα πολυ...

αληθεια μπορεις να μου πεις τι να αποφευγω να τρωω περα απο γαλακτοκομικα; κατι ειχα διαβασει για το μοσχαρι. εσυ απο τι τροφες απεχεις;και τι εξετασεις κανουμε για να επιβεβαιωσουμε την αλλεργια στο αγελαδινο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δέσποινα...εννοείται πως ούτε μοσχάρι θα τρως...

Οτιδήποτε έχει μέσα αγελαδινό γάλα...εγώ ακόμα και στα γλυκά ή ό,τι είναι συσκευασμένο κοιτάω τι περιέχουν. Απλά το κακό είναι ότι για να φύγει το αγελαδινό εντελώς από τον οργανισμό μας χρειάζονται 1-2 εβδομάδες.

Εγώ έχω δυσανεξία στη λακτόζη και γι'αυτο δεν πίνω γάλα και μου είπε η παιδίατρος ότι αυτό μεταφέρεται ως αλλεργία στο μωρό. Πόσω μάλλον εσύ που έχεις και αλλεργίες όπως λες καθώς επίσης και για το ένζυμο.

Αυτό με το ένα στήθος το έκανα κι εγώ μέχρι να πάω στην παιδίατρο και όπως λες κι εσύ, τα πράσινα κακά συνέχιζαν. Να πεινάει αποκλείεται...και ακόμα και να πείναγε όσο παραπάνω τον βάζεις στο στήθος τόσο θα αυξάνεται η παραγωγή.

Κάτι άλλο ενδιαφέρον που μου είπε η παιδίατρος είναι πως οποιαδήποτε αλλεργία εμφανίζεται στα παιδιά μετά από δύο εποχές, π.χ. δύο ανοίξεις, άρα στα μωρά μας που είναι τόσο μικρά δεν μπορεί να εμφανιστεί προς το παρόν καμία εν δυνάμει αλλεργία, παρά μόνο το αγελαδινό γάλα.

Αυτό πάντως με τους παιδιάτρους είναι ένα θέμα κουραστικό, ο καθένας τα δικά του και στον κόσμο τους. Γι'αυτό πρέπει να είναι κάποιος που υποστηρίζει το θηλασμό και γι'αυτό αυτό που θα λέει, αυτό θα είναι.

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάντως με τους παιδιάτρους είναι ένα θέμα κουραστικό, ο καθένας τα δικά του και στον κόσμο τους. Γι'αυτό πρέπει να είναι κάποιος που υποστηρίζει το θηλασμό και γι'αυτό αυτό που θα λέει, αυτό θα είναι.

αυτο ξαναπεστο!! ο καθενας τα δικα του λεει! στην αθηνα μεχρι να καταληξω στην γιατρο που ειχαμε στην κορη μου ειχα αλλαξει ενα ματσο ασχετους. και τελικα οταν βρηκα καλη γιατρο (σουπερ λεμε) την εχασα αφου μετακομισαμε (φτου!)..αυριο εχω ραντεβου με αλλο ντοκτορι εδω. αμα ακουσω παλι τη φραση πειναει θα τον κοπανησω!!

θα προσπαθησω να κλεισω και ενα ραντεβου στην πατσουρου αν και δεν θελω γιατρο με τοσο πολυ κοσμο (γιατι ειναι λογικο οτι δεν θα εχεις αμεση επαφη).αλλα μαλλον ειναι η πλεον καταλληλη να με βοηθησει στην παρουσα φαση..τι να πω...απο σημερα αποχη απο τα παντα...(τουλαχιστον μπορει να χασω και κανα κιλο απο τα δεκα που μου εμειναν:rolleyes:) ας το δω λιγο με χιουμορ γιατι εχω φρικαρειιιιιιιι!!!!!!!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Η ξαδέλφη μου που μένει θεσσαλονίκη πάει στην πατσούρου τη μικρή της και είναι πολύ ευχαριστημένη...να πας καλύτερα ...

Ευτυχώς τα μελομακάρονα και οι δίπλες δεν έχουν γάλα και τουλάχιστον τρώω και κανά γλυκό...χαχαχαχα

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑλημέρα ,ο γιός μου είναι 50 ημερών ,και θηλάζουμε πέρα απο κάποια συμπληρώματα- βράδυ κυρίως- όχι κάθε μέρα ανα 2-3 μέρες απο 70μλ

ενώ του έδινα κάθε μέρα συμπλήρωμα το βράδυ (130-140) τώρα έχω αραιώσει με σκοπο να το σταματήσω...

οπότε τα κακακια του έγιναν πράσινα με κόκκους μέσα ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ?

πότε καταλαβαίνω πως είναι αλλεργία?πρέπει να του κάνω εξετάσεις αίματος?

Επίσης παλιά έτρωγε πιο πολύ ώρα ,τώρα 5-6 λεπτά και σταματάει..να ανυσηχώ?

δεν δείχνει να πεινάει μετά απο αυτά τα 5-6 λεπτα.....δίνω εναλλάξ πρώτα το ένα στήθος και μετά το άλλο ,επίσης τα βράδια θα τύχει αν κοιμάται να βγάλω με το θήλαστρο(250 μλ) και απο δυο ,και μετά να του τα δώσω στις 6 το πρώι και 7 ......ΧΕΛΠΠΠΠΠΠΠ:P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η δική μου ιστορία έχει ως εξής: Η 2,5 μηνών μπέμπα μου κοιμάται το βράδυ με ενδιάμεσους 2 θηλασμούς. Περίπου κάθε τρεις ώρες οπότε και το στήθος μου είναι πρησμένο μέχρι περίπου νωρίς το απόγευμα. Τρώει για αρκετή ώρα συνήθως απο το ένα στήθος κι αν πεινάει της δίνω και απο το άλλο. Απο τις 5 όμως το απογευμα και μέχρι τις 12 το βράδυ έχει πολύ γκρίνια και θέλει να θηλάζει συνεχώς. Το στήθος μου λοιπόν αδειάζει εντελώς απο τους συχνούς θηλασμούς και τότε τα κακά της γίνονται πράσινα. Ενώ τα πρωινά είναι κίτρινα. Τι σημαίνει αυτό; Πρέπει να αλλάξω κάτι; Ελπίζω να έγινα κατανοητή:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερουδια κοριτσια,

οταν ειχα το ιδιο προβλημα κ εχω δηλ. μερικες φορες ακομα, πρασινες κενωσεις, συχνες, και σαν κουτσουλιες καμια φορα, Α! και με κοκους μεσα πιο ανοιχτοχρωμους, στο ενα απο τα δυο διδυμα, ο παιδιατρος μου ειπε πως δεν χωνευει καλα απο το ενα γευμα στο αλλο, δηλ. δεν χωνευει καλα την πρωτεϊνη του γαλακτος, ειναι κ φαγανος ο μπεμπης.... και η αληθεια ειναι πως τρωει πολυ παραπανω ο μπεμπης απο την μπεμπα. 170 ο ενας, 140 με το ζορι κ πολυ λεω η αλλη, εγω τα ταϊζω περιπου κεθε 3-4 ωρες και ειναι σχεδον 3 μηνων. ο μπεμπης frisolac ac, η μικρη κανονικο frisolac. και οι κενωσεις με το ac λεει ειναι παντα κ πιο υδαρρεις. το θυμαμαι αυτο κ απο την πρωτη μας κορη. επινε ac k αυτη.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

μηπως ακουει η αγαπημενη αγλαϊα ? μπας κ να του κανω το σαββ. που εχουμε εβολιο κ εξεταση-καλλιεργεια ουρων? συνεχιζει ακαθεκτος με τις κουτσουλιες!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η δικιά μου μπέμπα είναι τώρα 3 μηνών. Πριν απο 1 μήνα ξεκίνησε να κάνει πράσινα κακά με αφρό, εκρηκτικά και λίγη βλένα. Δυστυχώς ο παιδίατρος μς καθησύχασε. Τώρα όμως εμφάνησε και λίγο αίμα. ΄΄Εκοψα γαλακτοκομικά, ξηρούς καρπούς, σοκολάτα, πορτοκάλι. Όμως συνεχίζει να έχει κάποιες φορές και λίγο αίμα. Τα κακά της είναι πάντα νερουλά χωρίςκόκκους, εκρηκτικά, με αφρό. Σκέφτηκα μήπως τελικά ήταν υπερπαραγωγή η οποία ερέθισε το έντερο και προκάλεσε αιματάκι. Άρχισα το block feeding. Αμέσως σταμάτησαν τα αέρια και τα εκρηκτικά κακά. Έγιναν πολύ ωραίο κίτρινο χρώμα νερουλά όμως χωρίς κόκκους και εμφάνησαν και λίγο αίμα πάλι. Θέλω να πιστεύω πως είναι νωρίς και πως σύντομα θα φύγει και το αιμα και όλα θα επανέλθουν. Εσείς τι πιστεύετε; ωτάω γιατί η παιδογαστρεντερολόγος μου είπε πως αν δεν φύγει το αίμα μετά από την αποχή να την πάω στο παίδων. Κι εκεί τι θα γίνει θα νοσηλευτεί;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα θηλάζω αποκλείστηκα τον 4 μηνών γιο μου και μέχρι πριν μια εβδομάδα όλα καλά μετά όμως άρχισαν τα πολλά <κακά> λέρωνε την πάνα του συνέχεια με έντονη μυρωδιά-εκρηκτικά-νερουλά αλλά κιτρινωπά, τώρα είναι κρεμωδης και μουσταρδί(μετά από 4 μέρες χωρίς να έχει κάνει καθόλου κακά) και το στήθος μου εκεί που ήταν μια χαρά (με γάλα χωρίς να πετρώνει) τώρα είναι μόνιμος γεμάτο ,αραιό στην σύνθεση και ολίγων γαλάζιο, από ότι κατάλαβα έχω υπερπαραγωγή και προσπαθώ να κάνω τάισμα 3 φόρες από το ίδιο στήθος , και μέσα σε όλα αυτά ζύγισα τον μικρό μου και έβαλε μονό 300γρ μέσα σε ένα μηνά και είμαι πολύ στενοχωρημένη για αυτό .

Το θέμα μου είναι ποτέ θα ξανάρθει το παχύ γάλα που είχα , και θα στρώσουν τα κακά του σύντομα ???

 

Μανούλες τα φωτά σας παρακαλώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γεια σας έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα θηλάζω αποκλείστηκα τον 4 μηνών γιο μου και μέχρι πριν μια εβδομάδα όλα καλά μετά όμως άρχισαν τα πολλά <κακά> λέρωνε την πάνα του συνέχεια με έντονη μυρωδιά-εκρηκτικά-νερουλά αλλά κιτρινωπά, τώρα είναι κρεμωδης και μουσταρδί(μετά από 4 μέρες χωρίς να έχει κάνει καθόλου κακά) και το στήθος μου εκεί που ήταν μια χαρά (με γάλα χωρίς να πετρώνει) τώρα είναι μόνιμος γεμάτο ,αραιό στην σύνθεση και ολίγων γαλάζιο, από ότι κατάλαβα έχω υπερπαραγωγή και προσπαθώ να κάνω τάισμα 3 φόρες από το ίδιο στήθος , και μέσα σε όλα αυτά ζύγισα τον μικρό μου και έβαλε μονό 300γρ μέσα σε ένα μηνά και είμαι πολύ στενοχωρημένη για αυτό .

Το θέμα μου είναι ποτέ θα ξανάρθει το παχύ γάλα που είχα , και θα στρώσουν τα κακά του σύντομα ???

 

Μανούλες τα φωτά σας παρακαλώ!!

 

πιθανώς περάσατε ίωση, αν θες απάντησε και στις ερωτήσεις που έχει εδώ, για να δούμε για το βάρος

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγώ κάτι; Τα καφέ κακάκια σημαίνουν κάτι;

 

έχεις καθόλου πληγωμένες θηλές; παίρνεις εσύ ή το μωρό κάποιο φάρμακο, σίδηρο;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

έχεις καθόλου πληγωμένες θηλές; παίρνεις εσύ ή το μωρό κάποιο φάρμακο, σίδηρο;

 

 

Όχι. Για καμιά 10αριά μέρες είχε πράσινα κακά χωρίς κόκους, 5 φορές μέχρι σήμερα έχω δει και λίγο αιματάκι, έκανα blockfeeding για 2 μέρες μήπως έπαιζε υπερπαραγωγή, και μετά από αυτό, τις τελευταίες 2 μέρες έχει άλλοτε πράσινα, άλλοτε πρασινοκίτρινα, άλλοτε καφέ και άλλοτε (πολύ ΄πολύ σπάνια) προς το μουσταρδί κακά,και πάντα σχεδόν ή τουλαχιστον τις περισσότερες φορές έχουν κόκκους. Τώρα έκανε πράσινα κακάκια με κόκους, αλλά την προηγούμενη φορά που την άλλαξα έκανε καφέ κακάκια...

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...