Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΚΕΝΩΣΕΙΣ - ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ


Recommended Posts

Καφέ κακάκια κάνει συχνά τελευταία, και πριν πρωτοκάνει πράσινα έκανε καφέ. Αν δεν κάνει πράσινα συνήθως θα κάνει καφέ και αν δεν κάνει καφέ θα κάνει προς το μουσταρδί.

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 565
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καφέ κακάκια κάνει συχνά τελευταία, και πριν πρωτοκάνει πράσινα έκανε καφέ. Αν δεν κάνει πράσινα συνήθως θα κάνει καφέ και αν δεν κάνει καφέ θα κάνει προς το μουσταρδί.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις μια αποχή απο γαλακτοκομικά για 10 μέρες να δεις πως τα πάτε?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις μια αποχή απο γαλακτοκομικά για 10 μέρες να δεις πως τα πάτε?

 

Εδώ και μια βδομάδα έχω κόψει τα αγελαδινά και από χθες σταμάτησα και τα πρόβεια και τα κατσικίσια. Αντε να δούμε πώς θα πάει, γιατί χθες ήταν η 6η φορά που είδα αιματάκι στα κακάκια της σε διάστημα 2 εβδομάδων περίπου...

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μια βδομάδα έχω κόψει τα αγελαδινά και από χθες σταμάτησα και τα πρόβεια και τα κατσικίσια. Αντε να δούμε πώς θα πάει, γιατί χθες ήταν η 6η φορά που είδα αιματάκι στα κακάκια της σε διάστημα 2 εβδομάδων περίπου...

 

πρόσεξε πολύ τις επεξεργασμένες τροφές όπως φρυγανιές, ζαμπον, κλπ να διαβάζεις κάλα τις ετικέτες. καλά κάνεις και τα έκοψες όλα

Το εντεράκι του μωρού δεν επουλώνει άμεσα βελτίωση θα περιμένεις μετά απο 10 μέρες αυστηρής αποχής.

δες λίγο εδώ για τροφές πλούσιες σε ασβέστιο εναλλακτικά

 

List of nondairy foods that are high in calcium

 

If your baby (or you) is allergic to cow's milk proteins, make sure you read the labels on any packaged foods to ensure that there are no "hidden dairy" ingredients.

  • breastmilk (studies have shown that breastfed babies get plenty of calcium, even if mom doesn't eat dairy products)
  • dark greens: broccoli, spinach, collards, kale, turnips, bok choy, parsley, mustard, dandelion
  • tofu and other soy products
  • beans: chickpeas/garbanzo beans, navy beans, pinto beans,
  • nuts & seeds: sesame seeds, sunflower seeds, almonds, filberts/hazelnuts, cashews, nut butters, tahini, walnuts
  • sea vegetables: nori, kombu, wakame, agar-agar
  • grains: tapioca, quinoa, tortillas
  • seafood/fish: shrimp, salmon with bones, mackerel with bones, sardines with bones
  • herbs: borage, lamb's quarter, wild lettuce, nettles, burdock, yellow dock
  • calcium-fortified orange juice
  • Total cereal (calcium fortified)
  • Gerber Graduate juices (calcium fortified)
  • Sunny Delight Calcium orange drink (calcium fortified)
  • Rice milk (calcium fortified)

στο λινκ "hiden dairy" θα δεις τι πρέπει να κοιτας στις ετικέτες των τροφίμων.....

Link to comment
Share on other sites

πρόσεξε πολύ τις επεξεργασμένες τροφές όπως φρυγανιές, ζαμπον, κλπ να διαβάζεις κάλα τις ετικέτες. καλά κάνεις και τα έκοψες όλα

Το εντεράκι του μωρού δεν επουλώνει άμεσα βελτίωση θα περιμένεις μετά απο 10 μέρες αυστηρής αποχής.

δες λίγο εδώ για τροφές πλούσιες σε ασβέστιο εναλλακτικά

 

List of nondairy foods that are high in calcium

 

 

If your baby (or you) is allergic to cow's milk proteins, make sure you read the labels on any packaged foods to ensure that there are no "hidden dairy" ingredients.

  • breastmilk (studies have shown that breastfed babies get plenty of calcium, even if mom doesn't eat dairy products)
  • dark greens: broccoli, spinach, collards, kale, turnips, bok choy, parsley, mustard, dandelion
  • tofu and other soy products
  • beans: chickpeas/garbanzo beans, navy beans, pinto beans,
  • nuts & seeds: sesame seeds, sunflower seeds, almonds, filberts/hazelnuts, cashews, nut butters, tahini, walnuts
  • sea vegetables: nori, kombu, wakame, agar-agar
  • grains: tapioca, quinoa, tortillas
  • seafood/fish: shrimp, salmon with bones, mackerel with bones, sardines with bones
  • herbs: borage, lamb's quarter, wild lettuce, nettles, burdock, yellow dock
  • calcium-fortified orange juice
  • Total cereal (calcium fortified)
  • Gerber Graduate juices (calcium fortified)
  • Sunny Delight Calcium orange drink (calcium fortified)
  • Rice milk (calcium fortified)

στο λινκ "hiden dairy" θα δεις τι πρέπει να κοιτας στις ετικέτες των τροφίμων.....

 

 

Σ' ευχαριστώ ΚΡΙΣΤΙΝΑ! Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, πρέπει να αποφεύγω και τα τρόφιμα που γράφουν ότι μπορεί να περιέχουν ίχνη γάλακτος; Ακόμα και η σοκοκάτα υγείας το γράφει, που την τρώω καθημερινά.

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' ευχαριστώ ΚΡΙΣΤΙΝΑ! Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, πρέπει να αποφεύγω και τα τρόφιμα που γράφουν ότι μπορεί να περιέχουν ίχνη γάλακτος; Ακόμα και η σοκοκάτα υγείας το γράφει, που την τρώω καθημερινά.

 

θα σου έλεγα ναι τουλάχιστον για τώρα που είχε αίμα στα κακά. το αίμα δηλώνει ότι το έντερο έχει πληγωθεί θέλει μεγάλη προσοχή μέχρι να επουλώσει.

Link to comment
Share on other sites

θα σου έλεγα ναι τουλάχιστον για τώρα που είχε αίμα στα κακά. το αίμα δηλώνει ότι το έντερο έχει πληγωθεί θέλει μεγάλη προσοχή μέχρι να επουλώσει.

 

 

Οκ, σε ευχαριστώ πολύ, ΚΡΙΣΤΙΝΑ. Να' σαι καλά!:P Θα τα κόψω όλα και ελπίζω να δω βελτίωση.

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν ξέρω αν ήταν ίωση αλλά το στήθος μου είναι κάπως καλύτερα αλλά κακά κάνει κάθε 3 μέρες (μουσταρδί) αλλά το βάρος ρε κορίτσια από το κακό στο χειρότερο σήμερα που τον ζύγισα έβαλε μέσα στον μήνα μονό 50 γρ και έχει πέσει 2 καμπύλες . Η παιδίατρος είπε για κακή ποιότητα γάλακτος και πώς ίσως να δώσω συμπλήρωμα και να το κόψω ή να είναι κάποια ουρολοίμωξη, εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

πιθανώς περάσατε ίωση, αν θες απάντησε και στις ερωτήσεις που έχει εδώ, για να δούμε για το βάρος

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

 

Δεν ξέρω αν ήταν ίωση αλλά το στήθος μου είναι κάπως καλύτερα αλλά κακά κάνει κάθε 3 μέρες (μουσταρδί) αλλά το βάρος ρε κορίτσια από το κακό στο χειρότερο σήμερα που τον ζύγισα έβαλε μέσα στον μήνα μονό 50 γρ και έχει πέσει 2 καμπύλες . Η παιδίατρος είπε για κακή ποιότητα γάλακτος και πώς ίσως να δώσω συμπλήρωμα και να το κόψω ή να είναι κάποια ουρολοίμωξη, εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Προς amaretto

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος: 38

Β. Το φύλο του βρέφους: Αγορι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Καισαρική (ΚΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.: ολική

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.: 11 την ημερα εξόδου και 9,32 σε ηλικία 3 μηνών

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.: οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες:

15/12/10 3340kg 51cm

18/12/10 3150kg

7/1/11 4250kg 54cm

27/1/11 5200kg 56cm

15/2/11 5700kg 58cm

15/3/11 6150kg 61cm

15/4/11 6400kg 63cm

13/5/11 6450kg 65cm

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.: 5

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα: οχι

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) :οχι

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.: ρυθμιζόμενο θήλαστρο της chicco

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο :αντλώ όποτε γεμίζει το στήθος και πονάω

7β. ποιες ώρες αντλείτε και

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση: περίπου 10 λεπτά

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. :7 πάνες

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο: 1 φορά κάθε 3 μέρες

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη.... :φυσιολογικη για την ηλικία του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προς amaretto

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος: 38

Β. Το φύλο του βρέφους: Αγορι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Καισαρική (ΚΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.: ολική

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.: 11 την ημερα εξόδου και 9,32 σε ηλικία 3 μηνών

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.: οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες:

15/12/10 3340kg 51cm

18/12/10 3150kg

7/1/11 4250kg 54cm

27/1/11 5200kg 56cm

15/2/11 5700kg 58cm

15/3/11 6150kg 61cm

15/4/11 6400kg 63cm

13/5/11 6450kg 65cm

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.: 5

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα: οχι

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) :οχι

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.: ρυθμιζόμενο θήλαστρο της chicco

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο :αντλώ όποτε γεμίζει το στήθος και πονάω

7β. ποιες ώρες αντλείτε και

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση: περίπου 10 λεπτά

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. :7 πάνες

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο: 1 φορά κάθε 3 μέρες

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη.... :φυσιολογικη για την ηλικία του

 

Το γάλα που αντλείς το δίνεις στο μωρό; Κάθε πότε;

Δοκίμασες να θηλάζεις συχνότερα και δεν θέλει; 5 γεύματα για τα περισσότερα μωρά είναι λίγα. Πριν μιλήσεις για συμπληρώματα και παθήσεις, χρειάζεται να κάνεις πιο συχνούς θηλασμούς και να δεις πώς ανταποκρίνεται το μωρό.

Τα περί ποιότητας γάλακτος είναι ανυπόστατα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα που αντλείς το δίνεις στο μωρό; Κάθε πότε;

Δοκίμασες να θηλάζεις συχνότερα και δεν θέλει; 5 γεύματα για τα περισσότερα μωρά είναι λίγα. Πριν μιλήσεις για συμπληρώματα και παθήσεις, χρειάζεται να κάνεις πιο συχνούς θηλασμούς και να δεις πώς ανταποκρίνεται το μωρό.

Τα περί ποιότητας γάλακτος είναι ανυπόστατα.

 

Το γάλα που αντλώ το πετώ , αν τον ταΐσω πιο συχνά θα κάνει εμετό! η θα θηλάσει για 2 λεπτά και θα κοιμηθεί !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Παρατηρώ ότι, μετά από 10 μέρες αποχής από όλα τα γαλακτοκομικά, έχει αρχίσει να φτιάχνει το χρώμα που έχουν τα κακακια του μωρού μου. Έχω και 2 μέρες να δω αιματάκι. Για να δούμε! Μακάρι να ήταν ως εδώ και να της περάσει. Να ρωτήσω, όταν μετά από ένα μήνα αρχίσω πάλι να τα βάζω στη διατροφή μου ξεκινάω από το κατσικίσια ή από το πρόβεια γαλακτοκομικά;

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ένας μήνας είναι πολύ λίγο για να εισάγεις παλι τις τροφές, θα πρέπει να περάσετε ενα ασφαλές διαστημα που το μωρό να είναι καλά ώστε να αρχίσεις την σταδιακή εισαγωγή τροφών ( μία τροφή καθε φορά και 4-5 ημέρες εως την επόμενη )

 

Είναι κρίμα αν ανταποκρίνεται καλά να βιαστείς και να έχει πάλι πρόβλημα.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πότε κόβουμε τα κατσικίσια και πρόβεια γαλακτοκομικά, γιατί εγώ έκοψα μόνο τα αγελαδινά. Γενικά εχω μπερδευτεί πολύ. Τι πρέπει να προσέχω και πότε καταλαβαίνω αν πάει καλά ή οχι; Για παράδειγμα μετά από 20 μέρες αποχής από αγελαδινά γαλακτοκομικά (τρώω όμως συσκευασμένα που γράφουν ότι μπορούν να περιέχουν ίχνη γάλακτος), τα κακά της από πράσινα με βλέννες έγιναν πάλι κίτρινα με σποράκια, όμως πολύ υγρά. Σήμερα χωρίς να φάω τίποτα διαφορετικό είναι πάλι πράσινα με βλέννες. Αίμα έχω δει μόνο 4 φορές πριν ξεκινήσω αποχή. Πως συνεχίζω; Αν πάω σε αλλεργιολόγο θα βοηθηθώ; Α, ξέχασα νααναφέρω ότι η μικρή μου είναι 2 μηνών και θηλάζω αποκλειστικά. Ουφ είμαι στεναχωρημένη και μπερδεμένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Να ρωτήσω κάτι; Διάβασα κάπου ότι μια θηλάζουσα μητέρα πρέπει να παίρνει 1200 mg ασβεστίου καθημερινά. Αυτό ισχύει; Το διάβασα σε ιστοσελίδα παιδιάτρου - συμβούλου θηλασμού - αλλεργιολόγου. Γιατί αν ισχύει, εγώ που δεν τρώω καθόλου γαλακτοκομικά τώρα, και δεδομένου ότι μάλλον δύσκολα μαζεύονται τόσα mg από τις υπόλοιπες τροφές, θα πρέπει να παίρνω συμπλήρωμα ασβεστίου, έτσι;

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πότε κόβουμε τα κατσικίσια και πρόβεια γαλακτοκομικά, γιατί εγώ έκοψα μόνο τα αγελαδινά. Γενικά εχω μπερδευτεί πολύ. Τι πρέπει να προσέχω και πότε καταλαβαίνω αν πάει καλά ή οχι; Για παράδειγμα μετά από 20 μέρες αποχής από αγελαδινά γαλακτοκομικά (τρώω όμως συσκευασμένα που γράφουν ότι μπορούν να περιέχουν ίχνη γάλακτος), τα κακά της από πράσινα με βλέννες έγιναν πάλι κίτρινα με σποράκια, όμως πολύ υγρά. Σήμερα χωρίς να φάω τίποτα διαφορετικό είναι πάλι πράσινα με βλέννες. Αίμα έχω δει μόνο 4 φορές πριν ξεκινήσω αποχή. Πως συνεχίζω; Αν πάω σε αλλεργιολόγο θα βοηθηθώ; Α, ξέχασα νααναφέρω ότι η μικρή μου είναι 2 μηνών και θηλάζω αποκλειστικά. Ουφ είμαι στεναχωρημένη και μπερδεμένη.

 

Τα κόβουμε όλα τα γαλακτοκομικά, και αγελαδινά και κατσικίσια και πρόβεια όταν δούμε αιματάκι στα κακάκια. Για ένα τουλάχιστον μήνα και μετά τα επανεισάγουμε ένα - ένα στη διατροφή μας (πρώτα τα κατσικίσια, μετά τα πρόβεια [ή το ανάποδο, θα το κοιτάξω να σου πω, κάπου στο forum το έχει γράψει η Αγλαία αυτό] και μετά τα αγελαδινά) και βλέπουμε αντιδράσεις. Δεν τρώμε ούτε αυτά που περιέχουν προιόντα γάλακτος ούτε και αυτά που η συσκευασία γράφει ότι ίσως να περιέχουν ίχνη γάλακτος. Αυτό το τελευταίο μου το απάντησε κοπελα εδώ στο forum, ή η Amaretto ή η ΚΡΙΣΤΙΝΑ, δε θυμάμαι, αλλά έκανα την ίδια ερώτηση και σε παιδίατρο-σύμβουλο θηλασμού-αλλεργιολόγο και μου έδωσε την ίδια απάντηση.

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Έχει περάσει σχεδόν μήνας, παρά 3 ημέρες, που έχω κόψει όλα τα γαλακτοκομίκά και ακόμα ανά 5-6 μέρες βλέπω αιματάκι. Τι σημαίνει αυτό; Δε θα έπρεπε να έχει σταματήσει; (Να σημειώσω ότι 1 φορά πρέπει να έφαγα λίγο τυρί κατα λάθος, είχε φτιάξει η μητέρα μου γεμιστά, και είχε βάλει μέσα λίγο τριμμένο κατσικίσιο τυρί γιατί είχε ξεχάσει ότι δεν έτρωγα ούτε αυτό, και πριν το καταλάβω έφαγα λίγο. Μπορεί αυτό να επηρέασε; Συνέβη πριν 10 μέρες).

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Έχει περάσει σχεδόν μήνας, παρά 3 ημέρες, που έχω κόψει όλα τα γαλακτοκομίκά και ακόμα ανά 5-6 μέρες βλέπω αιματάκι. Τι σημαίνει αυτό; Δε θα έπρεπε να έχει σταματήσει; (Να σημειώσω ότι 1 φορά πρέπει να έφαγα λίγο τυρί κατα λάθος, είχε φτιάξει η μητέρα μου γεμιστά, και είχε βάλει μέσα λίγο τριμμένο κατσικίσιο τυρί γιατί είχε ξεχάσει ότι δεν έτρωγα ούτε αυτό, και πριν το καταλάβω έφαγα λίγο. Μπορεί αυτό να επηρέασε; Συνέβη πριν 10 μέρες).

 

Ναι, μπορεί να επηρέασε.

Συχνά χρειάζεται παραπάνω από μήνα, ανάλογα με την κατάσταση του εντέρου. Αν δούμε ότι έχουμε ακόμη συμπτώματα, συνεχίζουμε την αποχή για πολύ μεγαλύτερα διαστήματα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα κ από μένα!η μπεμπούλα μου είναι 4,5 μηνών και μόλις μπήκε στον 4ο είδα αίμα στα κακά της.έκοψα τα γαλακτοκομικά, τώρα οδεύω για 3 βδομάδες αποχής, και στο διαστημα αυτό έχω δει 3-4 φορές αιματάκι, πάντα στην ποσότητα μιας τριχούλας. από ότι έχω διαβάσει πρέπει να κλείσω μήνα αποχής και μετά αν συνεχίζει το αίμα θα πρέπει να αρχίσω να κόβω και άλλες τροφές. παράλληλα προσπαθώ να της δίνω και από ένα στήθος τη φορά, αλλά κάποιες φορές γκρινιάζει, τραβιέται στο ένα και μόλις της δίνω απο το άλλο ηρεμεί και θηλάζει μια χαρά. αυτό το κάνει μόνο στο δεξί στήθος. μπορεί να συμβαίνει κάτι με την παραγωγή του συγκεκριμένου μαστου;;;τις τελευταίες μέρες το κάνει αρκετά. να ρωτήσω και κάτι χαζό;;το φαγητό μου μπορεί να επηρεάσει το χρώμα στα κακά της μπέμπας;;από τη στιγμή που έφαγα αρακά τα κακά της είναι γρασιδένια!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Εμείς δυστυχώς πηγαίνουμε από το κακό στο χειρότερο! Όχι μόνο εξακολουθώ να βλέπω κάθε μέρα αίμα, αλλά και πολλές φορές τη μέρα, με αποκορύφωμα την τελευταία βδομάδα, που βλέπω και πολύ. Από την περασμενη Κυριακή. Έκανα κι εγώ μια βλακεία. Μας κέρασαν καταίφι σε μια επίσκεψη και μου είπαν ότι δεν έχει βούτυρο και βασίστηκα κι εγώ (που ήθελα να φάω γλυκο...) κι έφαγα. Την άλλη μέρα είδα το πολύ αίμα και τηλ στο ζαχαροπλαστείο και μου είπαν ότι έχει βούτυρο. ΚΟντεύω να σκάσω! Είναι δυνατόν αυτό να την επηρέασε τόσο πολύ ώστε από τότε να βλέπω καθημερινά πολύ αίμα; Μέχρι μια βδομάδα πριν είχαμε μια κουκίδα ή μια τριχούλα καθημερινά, 2 - 3 φορές τη μέρα. Και 2-3 βδομάδες πριν είχαμε μια κουκίδα ή μια τριχούλα κάθε 5-6 μέρες. Είχε βελτιωθεί πολύ η κατάσταση. Τώρα βλέπω μια πάνα διασπαρτη με κουκκίδες ή περισσότερο εδώ και εκεί, ή έχει σε 2-3-4 σημεία αίμα σε μέγεθος ας πούμε κουμπιού πουκάμισου ή βλένες με αίμα. Κοντεύω να σκάσω. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει και πηγαίνουμε από το κακό στο χειρότερο!

 

(Άσχετο: Γράφω στο σωστό τόπικ;)

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Εμείς δυστυχώς πηγαίνουμε από το κακό στο χειρότερο! Όχι μόνο εξακολουθώ να βλέπω κάθε μέρα αίμα, αλλά και πολλές φορές τη μέρα, με αποκορύφωμα την τελευταία βδομάδα, που βλέπω και πολύ. Από την περασμενη Κυριακή. Έκανα κι εγώ μια βλακεία. Μας κέρασαν καταίφι σε μια επίσκεψη και μου είπαν ότι δεν έχει βούτυρο και βασίστηκα κι εγώ (που ήθελα να φάω γλυκο...) κι έφαγα. Την άλλη μέρα είδα το πολύ αίμα και τηλ στο ζαχαροπλαστείο και μου είπαν ότι έχει βούτυρο. ΚΟντεύω να σκάσω! Είναι δυνατόν αυτό να την επηρέασε τόσο πολύ ώστε από τότε να βλέπω καθημερινά πολύ αίμα; Μέχρι μια βδομάδα πριν είχαμε μια κουκίδα ή μια τριχούλα καθημερινά, 2 - 3 φορές τη μέρα. Και 2-3 βδομάδες πριν είχαμε μια κουκίδα ή μια τριχούλα κάθε 5-6 μέρες. Είχε βελτιωθεί πολύ η κατάσταση. Τώρα βλέπω μια πάνα διασπαρτη με κουκκίδες ή περισσότερο εδώ και εκεί, ή έχει σε 2-3-4 σημεία αίμα σε μέγεθος ας πούμε κουμπιού πουκάμισου ή βλένες με αίμα. Κοντεύω να σκάσω. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει και πηγαίνουμε από το κακό στο χειρότερο!

 

(Άσχετο: Γράφω στο σωστό τόπικ;)

 

Καλύτερα να γράφεις στο τοπικ αλλεργία http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21508

για να σε βλέπουν οι μαμάδες και να σου απαντούν πιο γρήγορα

Δυστηχώς ακόμα και μια μικρή έκθεση μπορεί να σε παει πολύ πίσω

Υπομονή....

Link to comment
Share on other sites

Εγω πλεον εχω παραιτηθει απο την προσπαθεια...κουραστικα...ολο πρασινα ειναι τα κακα του...καλα τωρα εχουμε αρχισει φρουτα,λαχανικα...παλι πρασινα...δεν ξερω κατα ποσο φταινε οι στερεες.Συν του οτι 2-3 φορες τελευταια ειχε και βλενες με αιμα.Αυτο παλι τι ειναι?

 

Το μονο παρηγορο ειναι οτι παρολα αυτα εξακολουθει και εχει πολυ καλη αναπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Kαλημέρα σε όλες/όλους ;)

Έχουμε κι εμείς θεματάκι παιδιά.

Ο γιος μου είναι 3 μηνών. Δεν ξεκινήσαμε καλά με το θηλασμό, (τα έχω ξαναγράψει :(), είχα μεγάλο θέμα με τραυματισμό των θηλών, φώναξα παιδίατρο-σύμβουλο θηλασμού (δεν κάναμε τίποτα τελικά), νοίκιασα θήλαστρο και εδώ και 3 μήνες αποκλειστικής άντλησης ο μικρός έτρωγε μόνο το δικό μου γάλα με το μπιμπερό.

Εφόσον διάβασα εδώ μέσα περί καντιντίασης στις θηλές και ενώ η παιδίατρός μου ΔΕ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΠΟΤΕ να μου πει ότι ίσως το πρόβλημα είναι αυτό που στραβώνει ο θηλασμός και πληγώνονται οι θηλές, έβγαλα άκρη ότι όντως αυτό είχα, πήρα daktarin γέλη και σε 2 ημέρες έφτιαξαν όλα!! ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ SITES ΣΑΝ ΚΙ ΑΥΤΟ, αλλιώς ακόμη θα αντλούσα για μήνες.

Έβαλα λοιπόν το μικρό στο στήθος και όχι μόνο έπιασε μια χαρά τη θηλή, ξεκινήσαμε εδώ και 3 ημέρες αποκλειστικό θηλασμό (το λέω και δεν το πιστεύω :shock: ) χωρίς πληγές, χωρίς πόνους, χωρίς τίποτα απ' τα παλιά και εκεί που καταχάρηκα....τσουυυπ πράσινα κακά 2 ημέρες τώρα. Επίσης αρκετά αέρια και ένα πολύωρο κολικό χτες. Ο μπέμπης ποτέ δεν έκανε πράσινα κακά πριν ούτε είχε κολικούς. :(

 

Πήρα την παιδίατρο σήμερα και μου είπε να μην ανησυχώ για τα πράσινα κακά και να συνεχίσω ακάθεκτη :shock:

Δίνω ένα στήθος τη φορά, αλλά επειδή είχα θεματάκι με μαστίτιδα, αν νιώθω ότι το άλλο στήθος είναι πολύ πρησμένο αντλώ λίγο για αποσυμφόρηση.

Βρε παιδιά...τί να μην ανησυχώ...εδώ σε όποιο site και να το χω ψάξει, ελληνικό και ξένο, διαβάζω ότι κάτι δεν πάει καλά.

Ο μπέμπης αδειάζει το στήθος σε 10 λεπτά, εκ των οποίων μετά τα πρώτα 5...χτυπιέται :| Μετά πιάνει-αφήνει-πιάνει-αφήνει κλπ.

Βρήκα ένα τρόπο να μη χτυπιέται πολύ, τον θηλάζω ξαπλωμένη, βολεύεται και αυτός και εγώ καλύτερα.

Υπάρχει περίπτωση να πίνει μόνο το πρώτο γάλα που είναι το πιο "νερουλό" και να μην πίνει το πιο λιπαρό? Αφού το αδειάζει το στήθος.

Έχω μπερδευτεί πάρα πολύ, δε θέλω να αφήνω το μικράκι να πονάει και να κάνει πράσινα κακά.

Απόψε ξύπνησε 2 φορές με γκρίνια (μάλλον πεινούσε, αφού έφαγε), ενώ άλλες βραδιές ξύπναγε το πρωί.

Γίνεται να μη χορταίνει? Θα απαντήσω στο ερωτηματολόγιο και όποια ψυχή γνωρίζει, μπορεί και έχει το χρόνο και τη διάθεση να βοηθήσει, ας το κάνει, γιατί πραγματικά έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με το ζήτημα θηλασμός, σέρνομαι απ' τα ξενύχτια με το θήλαστρο, τώρα στενοχωριέμαι γιατί νιώθω ότι κάνω το παιδί μου να υποφέρει με κολικούς απ το γάλα μου :-(

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39η

Β. Το φύλο του βρέφους αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. η μέγιστη 8,3. δε γνωρίζω για την ελάχιστη

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες 9/4 3.750

12/4 3.500

19/4 3.800

26/4 4.120

3/5 4.450

10/5 4.750

17/5 5.050

24/5 5.330

31/5 5.650

7/6 5.920

14/6 6.220

21/6 6.240

28/6 6.440

5/7 6.750

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 5-6

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει εδώ και 3 ημέρες σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα δεν παίρνει συμπλήρωμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. Symphony Medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις: έκανα, τώρα θηλάζω

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο έκανα 8

7β. ποιες ώρες αντλείτε και όλη την ημέρα και 1-2 βραδινές

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 15 λεπτά

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 6-7

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 3 και πάνω

eswmm7.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...