Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΚΕΝΩΣΕΙΣ - ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ


Recommended Posts

Πιθανότατα πρόκειται για υπερπαραγωγή λόγω αραιών γευμάτων. Όταν τάιζες με το μπουκάλι, ανακατευόταν το αραιό γάλα με το λιπαρό και δεν υπήρχε τέτοιο θέμα.

Απαντώ και στα υπόλοιπα ...

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 565
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θήλαζε πιο συχνά και κράτα το ίδιο στήθος ανά τρίωρο για 2-3 μέρες και βλέπουμε μετά αν χρειάζεται να μεγαλώσει το διάστημα. Στόχευε σε 8-12 θηλασμούς τουλάχιστον.

 

Είναι λογικό να ξυπνάει το μωρό, αφενός γιατί με τον απευθείας θηλασμό δεν πίνει τόσο μεγάλη ποσότητα, αφετέρου γιατί πιθανώς έχει ενοχλήσεις λόγω της υπερπαραγωγής. Αλλά και χωρίς τις ενοχλήσεις, είναι φυσιολογικό που ξυπνάει τη νύχτα. Το μητρικό γάλα χωνεύει πολύ γρήγορα, το βραδυνό ερέθισμα στο στήθος είναι σημαντικό για τη συνολική παραγωγή του γάλακτος, η επαφή για το μωρό είναι σημαντική ...

 

Για το στήθος που συμφορίζεται, τι ποσότητες βγάζεις; Μην βγάζεις πάνω από 2-3 κουταλιές και μείωνε την ποσότητα σταδιακά, ώστε στο τέλος να μην χρειάζεται να βγάζεις, γιατί έτσι συντηρείς την υπερπαραγωγή.

 

Οι βλέννες παραπέμπουν σε αλλεργία αλλά ας δούμε πρώτα το θέμα της υπερπαραγωγής και μετά θα έχουμε πιο καθαρή εικόνα.

 

Για το "χτύπημα", ίσως να έχεις έντονο αντανακλαστικό για τη ροή του γάλακτος και το μωρό δεν μπορεί να το χειριστεί. Εκτός από ξαπλωμένη, που είναι μια καλή στάση, μπορείς να θηλάζεις με το μωρό πιο ψηλά από το στήθος σου, ώστε να ελέγχει τη ροή. Βάζε το μωρό να ρευτεί συχνά και μετά ξαναπρόσφερε στήθος. Το θέμα αυτό θα λυθεί μερικώς ή εντελώς "από μόνο του" σταδιακά με δυο τρόπους, ο ένας είναι πυκνώνοντας τα γεύματα, οπότε δεν θα υπάρχει τόση πίεση από το γάλα που έχει συσσωρευτεί στο στήθος ανάμεσα στους θηλασμούς, ο άλλος είναι με την ανάπτυξη του μωρού: καθώς μεγαλώνει, χειρίζεται καλύτερα τη ροή.

 

Για τον "παιδίατρο-σύμβουλο" (αλήθεια, ήταν πιστοποιημένος;) δεν ξέρω τι να πω, ευτυχώς το μωρό επέστρεψε στο στήθος εύκολα! :roll:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Θήλαζε πιο συχνά και κράτα το ίδιο στήθος ανά τρίωρο για 2-3 μέρες και βλέπουμε μετά αν χρειάζεται να μεγαλώσει το διάστημα. Στόχευε σε 8-12 θηλασμούς τουλάχιστον.

 

Είναι λογικό να ξυπνάει το μωρό, αφενός γιατί με τον απευθείας θηλασμό δεν πίνει τόσο μεγάλη ποσότητα, αφετέρου γιατί πιθανώς έχει ενοχλήσεις λόγω της υπερπαραγωγής. Αλλά και χωρίς τις ενοχλήσεις, είναι φυσιολογικό που ξυπνάει τη νύχτα. Το μητρικό γάλα χωνεύει πολύ γρήγορα, το βραδυνό ερέθισμα στο στήθος είναι σημαντικό για τη συνολική παραγωγή του γάλακτος, η επαφή για το μωρό είναι σημαντική ...

 

Για το στήθος που συμφορίζεται, τι ποσότητες βγάζεις; Μην βγάζεις πάνω από 2-3 κουταλιές και μείωνε την ποσότητα σταδιακά, ώστε στο τέλος να μην χρειάζεται να βγάζεις, γιατί έτσι συντηρείς την υπερπαραγωγή.

 

Οι βλέννες παραπέμπουν σε αλλεργία αλλά ας δούμε πρώτα το θέμα της υπερπαραγωγής και μετά θα έχουμε πιο καθαρή εικόνα.

 

Για το "χτύπημα", ίσως να έχεις έντονο αντανακλαστικό για τη ροή του γάλακτος και το μωρό δεν μπορεί να το χειριστεί. Εκτός από ξαπλωμένη, που είναι μια καλή στάση, μπορείς να θηλάζεις με το μωρό πιο ψηλά από το στήθος σου, ώστε να ελέγχει τη ροή. Βάζε το μωρό να ρευτεί συχνά και μετά ξαναπρόσφερε στήθος. Το θέμα αυτό θα λυθεί μερικώς ή εντελώς "από μόνο του" σταδιακά με δυο τρόπους, ο ένας είναι πυκνώνοντας τα γεύματα, οπότε δεν θα υπάρχει τόση πίεση από το γάλα που έχει συσσωρευτεί στο στήθος ανάμεσα στους θηλασμούς, ο άλλος είναι με την ανάπτυξη του μωρού: καθώς μεγαλώνει, χειρίζεται καλύτερα τη ροή.

 

Για τον "παιδίατρο-σύμβουλο" (αλήθεια, ήταν πιστοποιημένος;) δεν ξέρω τι να πω, ευτυχώς το μωρό επέστρεψε στο στήθος εύκολα! :roll:

 

 

amaretto σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Ναι, μάλλον είναι υπερπαραγωγή, διότι σήμερα το πρωί που θήλαζε ο μικρός απ' το αριστερό στήθος, κοιτάζω ξαφνικά το δεξί και πεταγόταν το γάλα ως απέναντι:!: τρόμαξα! :shock:

Θα κάνω αυτό που προτείνεις, μόνο να ρωτήσω:

Nα δίνω ανά τρίωρο το ίδιο στήθος για 2-3 μέρες, αλλά χωρίς να δίνω ΚΑΘΟΛΟΥ το άλλο? Για 3 μέρες το ίδιο στήθος?

Τη μαστίτιδα την είχα πάθει όταν αντλούσα, επειδή είχα κοιμηθεί πάνω απ' το επιτρεπτό 4ωρο και ξύπνησα με αφόρητους πόνους!!

Ακόμη και τώρα, αν το μωρό δε φάει στο 3ωρο, τα στήθη μου γεμίζουν γρομπαλάκια, πονάνε και πετρώνουν άσχημα. Φοβάμαι μην πάθω πάλι καμια ζημιά :(

Απλά εξήγησέ μου αν εννοείς αυτό για να μην κάνω καμια πατάτα :oops:

 

Απ' το στήθος που συμφορίζεται βγάζω περίπου 30ml και πάλι λίγα μου φαίνονται με τόσο πρήξιμο που έχω μετά :(

 

Τα γαλακτοκομικά τα κόβω ούτως ή άλλως, είχα τσακίσει τα παγωτά τελευταία.

 

Η ξαπλωτή στάση βοηθάει μέχρι στιγμής, θα προσπαθήσω και την άλλη.

 

Όσο για την παιδίατρο-σύμβουλο θηλασμού...δεν ξαναλέω τπτ...Όλο το βράδυ ξενύχταγα και έβριζα...Και εκεί που μου έλεγε "δεν τρέχει τπτ με τα πράσινα κακά, δεν ανησυχούμε, ούτε για τους κολικούς, μήπως ζεσταίνεται???" της λέω μήπως πίνει το μωρό το πιο νερουλό γάλα και όχι το λιπαρό??

"ναι, μπορεί να γίνεται κι αυτό, αλλά δεν ανησυχούμε για τα κακά"

Όχι απλά δε με βοήθησε, τρελλάθηκα, έβλεπα το μπέμπη να πονάει και να μην ξέρω τί να κάνω.

Και να φανταστείς ότι διάλεξα γιατρό-σύμβουλο θηλασμού για καλύτερα...Μόνη μου ότι έχω κάνει μέχρι τώρα, καμία βοήθεια, αυτό κατάλαβα. Θα μπορούσα να είχα θηλάσει το μωρό μου εδώ και 3 μήνες και να μην παιδεύομουν με ατελείωτες αντλήσεις, αν είχε αξιωθεί να μου πει ότι ίιιιιισως έχω καντιντίαση στο στήθος απ' τις αντιβιώσεις τις καισαρικής, απ' το μαιευτήριο ακόμη, διότι πάντα οι αντιβιώσεις μου έκαναν μυκητιάσεις...

Τέλοσπάντων, συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, είμαι πολύ θυμωμένη :evil:

Ναι, ΕΥΤΥΧΩΣ που το μικρό έπιασε πάλι αμέσως το στήθος! Ευτυχώς!

eswmm7.png
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω αυτό που προτείνεις, μόνο να ρωτήσω:

Nα δίνω ανά τρίωρο το ίδιο στήθος για 2-3 μέρες, αλλά χωρίς να δίνω ΚΑΘΟΛΟΥ το άλλο? Για 3 μέρες το ίδιο στήθος?

 

 

Ανά τρίωρο θα αλλάζεις στήθος! Αν δεν βελτιωθούν τα πράσινα, μπορεί να χρειαστεί να δίνεις το ίδιο στήθος για περισσότερες ώρες.

 

Από το άλλο στήθος βγάζε λίγο για ανακούφιση αλλά μείωσε το σιγά-σιγά. Όσο περισσότερο βγάζεις, τόσο περισσότερο συντηρείς την υπεραπαραγωγή, εκτός αν θέλεις να κάνεις απόθεμα. Ανάλογα με το πόσο έντονο είναι το πρόβλημα, θα σου πάρει μέρες, για να στρώσει.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ανά τρίωρο θα αλλάζεις στήθος! Αν δεν βελτιωθούν τα πράσινα, μπορεί να χρειαστεί να δίνεις το ίδιο στήθος για περισσότερες ώρες.

 

Από το άλλο στήθος βγάζε λίγο για ανακούφιση αλλά μείωσε το σιγά-σιγά. Όσο περισσότερο βγάζεις, τόσο περισσότερο συντηρείς την υπεραπαραγωγή, εκτός αν θέλεις να κάνεις απόθεμα. Ανάλογα με το πόσο έντονο είναι το πρόβλημα, θα σου πάρει μέρες, για να στρώσει.

 

Ξανά σε ευχαριστώ βρε amaretto μου!!

Θα το κάνω, θα αυξήσω τα γεύματα του μικρού και θα επανέλθω!!

Θα βγάζω και λιγότερο γάλα απ' το άλλο...Για να δούμε...

Εύχομαι να βγει μια άκρη, γιατί...ΝΙΣΑΦΙ! :?

Ευχαριστώ και πάλι πολύ για την άμεση απάντηση!

eswmm7.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επανήλθα, γιατί η κατάσταση είναι κομματάκι "κάπως"..

Έχω απορία.

Ο μπέμπης έφαγε απ' το δεξί στήθος στις 18:30.

Απ' το αριστερό στις 21:30 όπου μόλις τελείωσε έτρωγε τα χέρια του. Προσπάθησα πολλές φορές να τον ξαναβάλω στο στήθος (αφού ρεύτηκε) έπιανε τη θηλή και μετά την άφηνε τσαντισμένος. Μετά πάλι έτρωγε τα χέρια του :?

Πάλι στη θηλή και πάλι τα ίδια. Σε κάποια φάση νύσταξε, τον έπαιρνε ο ύπνος και ξύπναγε και πάλι με το χέρι. Μετά έκλαιγε.

Αυτό στις 23:00. Του ξαναέδωσα το ίδιο στήθος (καλά έκανα ή μπου?) όπου και έφαγε για 10 λεπτά. Τώρα κοιμήθηκε.

Πρέπει να του δώσω το άλλο στήθος πότε? Γιατί αν μετρήσω 3 ώρες απ' τις 23:00 τότε πάει 8ωρο γεμάτο, θα σκάσω απ' τον πόνο. Ήδη το ένα έχει κάνει γρομπαλάκια. Αν μετρήσω απ' τις 21:30 3 ώρες, τότε πρέπει να τον ταίσω στις 00:30 και δε θα πεινάει, θα φάει πάλι πρώτα το αρχικό γάλα και ξανά μανα τα ίδια.

Εχω καταστενοχωρηθεί και καταμπερδευτεί :(:(:(

eswmm7.png
Link to comment
Share on other sites

επανήλθα, γιατί η κατάσταση είναι κομματάκι "κάπως"..

Έχω απορία.

Ο μπέμπης έφαγε απ' το δεξί στήθος στις 18:30.

Απ' το αριστερό στις 21:30 όπου μόλις τελείωσε έτρωγε τα χέρια του. Προσπάθησα πολλές φορές να τον ξαναβάλω στο στήθος (αφού ρεύτηκε) έπιανε τη θηλή και μετά την άφηνε τσαντισμένος. Μετά πάλι έτρωγε τα χέρια του :?

Πάλι στη θηλή και πάλι τα ίδια. Σε κάποια φάση νύσταξε, τον έπαιρνε ο ύπνος και ξύπναγε και πάλι με το χέρι. Μετά έκλαιγε.

Αυτό στις 23:00. Του ξαναέδωσα το ίδιο στήθος (καλά έκανα ή μπου?) όπου και έφαγε για 10 λεπτά. Τώρα κοιμήθηκε.

 

ΟΚ μέχρι εδώ, έδωσες αριστερό από τις 21:30 και μετά. Από τις 00:30 και μετά, θα δίνεις πάλι δεξί, ως τις 3:30 κοκ. Ενδιάμεσα, θα κάνεις όσους θηλασμούς χρειάζονται από το αντίστοιχο στήθος.

 

Πρέπει να του δώσω το άλλο στήθος πότε? Γιατί αν μετρήσω 3 ώρες απ' τις 23:00 τότε πάει 8ωρο γεμάτο, θα σκάσω απ' τον πόνο. Ήδη το ένα έχει κάνει γρομπαλάκια. Αν μετρήσω απ' τις 21:30 3 ώρες, τότε πρέπει να τον ταίσω στις 00:30 και δε θα πεινάει, θα φάει πάλι πρώτα το αρχικό γάλα και ξανά μανα τα ίδια.

Εχω καταστενοχωρηθεί και καταμπερδευτεί :(:(:(

 

Αν αλλάζεις ανά τρίωρο, τότε συμπληρώνεις το πολύ εξάωρο (γιατί πχ αν είχε φάει πολλές φορές στο δεξί από τις 18:30 ως τις 21:30 που άλλαξες, τότε τελευταία φορά το δεξί θήλασε λίγο πριν τις 21:30, άρα περίπου τρίωρο ανάμεσα στους θηλασμούς στο δεξί).

 

Αν το μωρό έχει πιεί πολλές φορές από το ίδιο στήθος και δεν ησυχάζει σε αυτό το στήθος, θα προσφέρεις και το άλλο. Αν έχουν περάσει πολλές ώρες για ένα στήθος και νιώθεις δυσφορία, θα βγάζεις λίγο γάλα (με το χέρι ή το θήλαστρο) ίσα-ίσα για να ανακουφιστείς. Μπορείς στην αρχή να βγάζεις λίγο γάλα και για να φτάσει το μωρό πιο γρήγορα στο λιπαρό αλλά σιγά-σιγά θα μειώνεις την ποσότητα που βγάζεις.

 

Ένα γεμάτο στήθος που δεν θηλάζεται δίνει μήνυμα να μειωθεί η παραγωγή. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να φτάσεις σε φραγμένους πόρους και μαστίτιδες, επειδή αλλάζεις ανά τρίωρο. Θα προχωράς όπως αντέχεις και θα λαμβάνεις υπόψη και την αντίδραση του μωρού. Αν έχεις την τύχη να έχεις πολύ γάλα, τότε απλά θα σου πάρει περισσότερες μέρες να στρώσεις, γιατί πρέπει να προχωρήσεις πιο αργά.

Επίσης, πρέπει να προσέχεις το στήθος σου, να μην κοιμάσαι μπρούμυτα, να μην σε σφίγγουν οι στηθόδεσμοι, να αποφεύγεις δουλειές που επηρεάζουν το στήθος (πχ σκούπισμα με την ηλεκτρική πιέζει αρκετά το στήθος).

 

Το μωρό μπορεί να τρώει τα χέρια του από πείνα αλλά μπορεί να το ενοχλούν και τα ούλα του.

 

Αν δυσκολεύεσαι με τα τρίωρα, τότε ίσως χρειαστεί να πιείς κάποιο αφέψημα φασκόμηλου, για να σε βοηθήσει περαιτέρω.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι amaretto, στο αριστερό στήθος έχω μεγάλο θέμα με το γάλα. Πρήζεται πολύ πιο γρήγορα και εκεί γίνονται τα πετρώματα και τα γρομπαλάκια. Εκεί είχα πάθει και τη μαστίτιδα :(

Λοιπόν, προσπαθούσαμε επί μισή ώρα να ξυπνήσουμε το μωρό για να φάει στις 00:30...ΜΑΤΑΙΑ! Δεν ξύπνησε ποτέ. Τί του αλλάζαμε πάνες, τί το χαιδεύαμε, του μιλούσαμε, κάναμε θόρυβο στο δωμάτιο, τπτ αυτός. Τελικά πάλι με άντληση την έβγαλα :cry: Υποθέτω ότι είχε χορτάσει επειδή έφαγε 2φορές (21:30 κ 23:00). Εύχομαι στις 3:30 να ξυπνήσει και να μην αντλήσω πάλι. Τις σιχάθηκα τις αντλήσεις 3 μήνες...

Υπάρχει πιθανότητα να έχει συνηθίσει το μπουκάλι τοσο καιρό και να του κακοφαίνεται τώρα να θηλάσει για πάνω από 10 λεπτά?? Aλλά προχτές θήλαζε για μία ώρα, θα μουρλαθώ στο τέλος :?

Το calma της medela χρησιμοποιούσαμε.

Πάντως θα κάνω ότι μου είπες amaretto, 1000 συγνώμη για το πρήξιμο και πάλι ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια...:oops:

Θα επανέλθω με νεότερα, ελπίζω πολύ πιο καλά απ' τα σημερινά!

eswmm7.png
Link to comment
Share on other sites

καλή μου amaretto, σου γράφω μεσ' το χάραμα :P για να σου πω ότι ο μικρός έκανε τα πρώτα του φυσιολογικά κακάκια!!! μουσταρδί με σποράκια! (ότι θα χαιρόμουν τόσο πολύ στη ζωή μου για σκ@τούλες ομολογώ ούτε στα πιο βλαμμένα όνειρά μου :cool: )

Δεν ξέρω αν θα συνεχιστεί η επιτυχία, αλλά σ ευχαριστώ πολύ ξανά! Η βοήθεια αυτού του site και των ανθρώπων που μοιράζονται το χρόνο και τις εμπειρίες τους σε αυτόν τον ιστότοπο, θα το λέω για πάντα νομίζω, είναι τεράστια!

Ε και θα το πω, δεν αντέχω...Ώρες ώρες ένας επιστήμονας (ο Θεός να τον κάνει...) μπορεί να σε καταστρέψει. Στην περίπτωσή μου πήγε να μου κοστίσει το θηλασμό του παιδιού μου και εμένα να βλέπω αυτή την τόσο φυσική διαδικασία...ΓΟΛΓΟΘΑ...παραλίγο να μετανιώσω την ώρα και τη στιγμή που επέλεξα να θηλάσω. Ευτυχώς που κάποιοι άνθρωποι διαθέτουμε πείσμα.

Καλήνυχτα και θα έρθω με νεότερα ;)

eswmm7.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήρθα για να πω ότι όλα, ΜΑ ΟΛΑ ΟΜΩΣ έφτιαξαν!

Ρυθμίστηκε η υπερπαραγωγή, (μόνο την πρώτη ημέρα πρήστηκε το στήθος λίγο, τώρα όλα καλά!) το μπιρμπιλόνι μου τρώει χωρίς να χτυπιέται ή να πνίγεται, εγώ δεν είμαι με το θήλαστρο παραμάσχαλα και ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ! Δεν περίμενα ποτέ πως θα τα κατάφερνα μετά από τόσες δυσκολίες, αλλά έγινε!

amaretto μου ένα τεράστιο ευχαριστώ κορίτσι μου!!

eswmm7.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ , γιατί να μη διαβάσω το θέμα πιο νωρίς;;;;;

Θηλάζω το 34 ημερών τρίτο μου παιδάκι, και τώρα μαθαίνω οτι τα πράσινα κακά έχουν σχέση και με την υπερπαραγωγή.

Έχουμε οικογενειακό ιστορικό αλλεργίας στα γαλακτοκομικά και κάνω τη σχετική δίαιτα, αλλά μάλλον μόνο αυτό δε φτάνει.

Το στήθος μου είναι απλά τεράστιο και οι ποσότητες που βγάζει (χωρίς καν να χρησιμοποιώ θήλαστρο, απλά με το νόμο της βαρύτητας) είναι απίστευτα μεγάλες. Ντρέπομαι να πω ποσότητα. Έχω ήδη κάνει πάντως ατομική τράπεζα γάλακτος για αρκετό καιρό.

Μέχρι τώρα επειδή το μωρό δεν μπορούσε να πιάσει τη θηλή (πολύ μεγάλη για το στοματάκι του), αντλούσα και έδινα.

Τώρα που άρχισε να πιάνει και θέλω να απεμπλακώ από το μπουκάλι, έχω το θέμα της έντονης ροής που το πνίγει.

Τα κακά του είναι μεν πράσινα και με ήχο, αλλά γεμάτα με τα σποράκια και εναλλάσσονται περιοδικά με κίτρινα κακά.

Δίνω μόνο ένα στήθος τη φορά (από τη αρχή ακόμα) και για διάστημα πολύ μεγαλύτερο του 3 ωρου (φτάνει και το 8ωρο, μπορεί και παραπάνω). Ωστόσο μείωση στην παραγωγή δεν είδα. Και για να αποφύγω πρηξίματα, πετρώματα και τα λοιπά προβλήματα (εμπειρία από τα δυο προηγούμενα παιδιά) δε φοράω καθόλου σουτιέν. Οι διαρροές είναι συνεχείς (το πάτωμα είναι γεμάτο από το γάλα μου), ακόμα και μετά από την "άντληση".

Το μωράκι μου άλλες φορές χτυπιέται στο στήθος και άλλες όχι.

Όταν έδινα πάντως μπουκάλι , παρατήρησα οτι το γάλα ήταν αρκετά παχύ και το νερουλό μέρος ήτα πολύ πολύ λιγότερο από το κρεμώδες μέρος.

 

Τί μπορώ να κάνω;; Μπορεί κάποια μανούλα να με βοηθήσει και μένα;

Link to comment
Share on other sites

Αχ , γιατί να μη διαβάσω το θέμα πιο νωρίς;;;;;

Θηλάζω το 34 ημερών τρίτο μου παιδάκι, και τώρα μαθαίνω οτι τα πράσινα κακά έχουν σχέση και με την υπερπαραγωγή.

Έχουμε οικογενειακό ιστορικό αλλεργίας στα γαλακτοκομικά και κάνω τη σχετική δίαιτα, αλλά μάλλον μόνο αυτό δε φτάνει.

Το στήθος μου είναι απλά τεράστιο και οι ποσότητες που βγάζει (χωρίς καν να χρησιμοποιώ θήλαστρο, απλά με το νόμο της βαρύτητας) είναι απίστευτα μεγάλες. Ντρέπομαι να πω ποσότητα. Έχω ήδη κάνει πάντως ατομική τράπεζα γάλακτος για αρκετό καιρό.

Μέχρι τώρα επειδή το μωρό δεν μπορούσε να πιάσει τη θηλή (πολύ μεγάλη για το στοματάκι του), αντλούσα και έδινα.

Τώρα που άρχισε να πιάνει και θέλω να απεμπλακώ από το μπουκάλι, έχω το θέμα της έντονης ροής που το πνίγει.

Τα κακά του είναι μεν πράσινα και με ήχο, αλλά γεμάτα με τα σποράκια και εναλλάσσονται περιοδικά με κίτρινα κακά.

Δίνω μόνο ένα στήθος τη φορά (από τη αρχή ακόμα) και για διάστημα πολύ μεγαλύτερο του 3 ωρου (φτάνει και το 8ωρο, μπορεί και παραπάνω). Ωστόσο μείωση στην παραγωγή δεν είδα. Και για να αποφύγω πρηξίματα, πετρώματα και τα λοιπά προβλήματα (εμπειρία από τα δυο προηγούμενα παιδιά) δε φοράω καθόλου σουτιέν. Οι διαρροές είναι συνεχείς (το πάτωμα είναι γεμάτο από το γάλα μου), ακόμα και μετά από την "άντληση".

Το μωράκι μου άλλες φορές χτυπιέται στο στήθος και άλλες όχι.

Όταν έδινα πάντως μπουκάλι , παρατήρησα οτι το γάλα ήταν αρκετά παχύ και το νερουλό μέρος ήτα πολύ πολύ λιγότερο από το κρεμώδες μέρος.

 

Τί μπορώ να κάνω;; Μπορεί κάποια μανούλα να με βοηθήσει και μένα;

 

 

Για αρχή, απάντησε σε αυτές τις ερωτήσεις:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

 

 

Το γάλα που αντλείς το αποθηκεύεις όλο ή δίνεις και στο μωρό;

Η άντληση που κάνεις συντηρεί την υπερπαραγωγή.

Για την ροή, μπορείς να θηλάζεις ξαπλωμένη ή το μωρό να είναι καθιστό στην αγκαλιά σου, ώστε το κεφάλι του να είναι πιο ψηλά από το στήθος. Όταν το μωρό πνίγεται, αφήνεις να τρέξει το γάλα μόνο του σε μια πετσέτα και μετά προσφέρεις στο μωρό, ώστε να το χειριστεί καλύτερα.

Τα υπόλοιπα, όταν μας πεις κι άλλες λεπτομέρειες, ώστε να μην κάνουμε υποθέσεις.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος :

40η

Β. Το φύλο του βρέφους :

αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) :

ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. :

επισκληριδιος

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. :

ναι , μέτρηση 4ης μέρας 14 χολ. και 7ης μέρας 12,5 χολ.

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

Όχι

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες :

1η μέρα (9/6): 4050 γρ ,

3η μέρα (11/6): 3830 γρ,

12η μέρα (20/6) : 3870,

18η μέρα (26/6) : 4180 γρ

(τώρα είναι 35 ημερών, αλλά δεν το ζύγισα πρόσφατα)

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

8 -12

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

6-8

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα :

Δεν δίνω συμπλήρωμα. Ή θηλάζω ή δίνω το γάλα μου που έχω αντλήσει με μπουκάλι.

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

Δεν είναι σταθερή η ποσότητα. Εξαρτάται κυρίως από το πόση ώρα θα μείνει στο στήθος. Τις τελευταίες πάντως 10 μέρες η ποσότητα που παίρνει το 24ωρο κυμαίνεται από 400 έως 700 μλ.

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Medela Swing,

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις :

ναι , αλλά όχι πάντα με το θήλαστρο . Τις περισσότερες φορές αρκεί να κρατώ το κύπελλο κάτω από το στήθος μου και αυτό να τρέχει μόνο του.

 

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο :

3 το πολύ για να αποφύγω την υπερπαραγωγή

 

7β. ποιες ώρες αντλείτε και :

όταν αισθάνομαι πολύ γεμάτο το στήθος ή όταν αυτό τρέχει ασταμάτητα.

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση :

δεν κρατάω ώρα, αλλά το αριστερό στήθος που δεν προτιμά το μωρό λόγω του μεγέθους, βγάζει περισσότερο γάλα σε λιγότερη ώρα. Συνήθως βγάζω γύρω στα 100-150 μλ (αν συνεχίσω βγάζει περισσότερο, ειδικά αν χρησιμοποιήσω το θήλαστρο). Το δεξί στήθος που χρησιμοποιώ περισσότερο στο θηλασμό βγάζω μόνο όταν τρέχει ασταμάτητα και ποτέ πάνω από 50μλ.

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

9- 11 πάνες

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

5-6 φορές

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Όταν θηλάζει ξαπλωμένο δίπλα μου συνήθως δυσανασχετεί και κλαίει έντονα .

Πιο συχνά θηλάζω με το μωρό κάτω από τη μασχάλη, γιατί διαχειρίζομαι το στήθος πιο εύκολα και δεν πέφτει το βάρος του στήθους πάνω στο μωρό.

Οι κενώσεις του είναι 8 στις 10 ηχηρές. Μετά την 20η μέρα και περίπου ανά δύο μέρες είχε λίγα πράσινα κακά με σποράκια, που εναλλάσσονταν με κίτρινα. Ταυτόχρονα είχε και λίγες μυξούλες και άρνηση στήθους (οπότε κι εγώ είχα έντονα πετρωμένο στήθος και πληγωμένες θηλές )

Αυτό με την πετσέτα το κάνω ούτως η άλλως, γιατί λόγω των συνεχών διαρροών (σα βρύση που στάζει συνέχεια) έχω διαρκώς ένα μαξιλάρι κάτω από το στήθος( για να το κρατά λίγο πιο ψηλά) και μια πετσετούλα πάνω (τα βαμβακερά επιθέματα βρέχονταν αμέσως) για να μη λερώνομαι συνέχεια.

Το γάλα που βγάζω συνήθως το αποθηκεύω και αποψύχω το λίγο πιο παλιό για να δώσω όταν χρειάζεται , ώστε να έχω πάντα νέο απόθεμα.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα ήθελα τη βοήθειά σας. εχω ενα αγορακι 35 ημερων. απο 10 ημερων αρχισαν κολικοι με κλαματα το βραδυ (ευτυχως για μιση ωρα μονο) και πολλά αέρια. έκοψα καταρχην τα πρασινα. 5 μερες μετα ειδα βλεννα και καποιες κενώσεις ήταν πράσινες. το ειπα στον παιδιατρο και εκοψα τα γαλακτοκομικά. διαβαζοντας τη σελίδα εδω ειδα και το σεναριο της υπερπαραγωγής. γενικά το παιδί δυσανασχετουσε στο στηθος και πριν 5 μερες αρχισα να προσφερω καθε στηθος για 3 ωρες. τωρα έχει 1-2 κενωσεις πράσινα κακά. χτες ειδα και λίγη βλέννα πάλι 1 φορά. μπορεί να συμβαίνουν και τα δύο, υπερπαραγωγή και αλλεργία? τα αέρια έχουν μειωθεί γενικά αλλά οι κολικοί παραμένουν με κλάμα.πως να συνεχίσω?

ZnrKp2.png
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα τη βοήθειά σας. εχω ενα αγορακι 35 ημερων. απο 10 ημερων αρχισαν κολικοι με κλαματα το βραδυ (ευτυχως για μιση ωρα μονο) και πολλά αέρια. έκοψα καταρχην τα πρασινα. 5 μερες μετα ειδα βλεννα και καποιες κενώσεις ήταν πράσινες. το ειπα στον παιδιατρο και εκοψα τα γαλακτοκομικά. διαβαζοντας τη σελίδα εδω ειδα και το σεναριο της υπερπαραγωγής. γενικά το παιδί δυσανασχετουσε στο στηθος και πριν 5 μερες αρχισα να προσφερω καθε στηθος για 3 ωρες. τωρα έχει 1-2 κενωσεις πράσινα κακά. χτες ειδα και λίγη βλέννα πάλι 1 φορά. μπορεί να συμβαίνουν και τα δύο, υπερπαραγωγή και αλλεργία? τα αέρια έχουν μειωθεί γενικά αλλά οι κολικοί παραμένουν με κλάμα.πως να συνεχίσω?

 

Αν θέλεις, απάντησε κι εσύ εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος :

40η

Β. Το φύλο του βρέφους :

αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) :

ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. :

επισκληριδιος

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. :

ναι , μέτρηση 4ης μέρας 14 χολ. και 7ης μέρας 12,5 χολ.

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

Όχι

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες :

1η μέρα (9/6): 4050 γρ ,

3η μέρα (11/6): 3830 γρ,

12η μέρα (20/6) : 3870,

18η μέρα (26/6) : 4180 γρ

(τώρα είναι 35 ημερών, αλλά δεν το ζύγισα πρόσφατα)

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

8 -12

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

6-8

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα :

Δεν δίνω συμπλήρωμα. Ή θηλάζω ή δίνω το γάλα μου που έχω αντλήσει με μπουκάλι.

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

Δεν είναι σταθερή η ποσότητα. Εξαρτάται κυρίως από το πόση ώρα θα μείνει στο στήθος. Τις τελευταίες πάντως 10 μέρες η ποσότητα που παίρνει το 24ωρο κυμαίνεται από 400 έως 700 μλ.

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Medela Swing,

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις :

ναι , αλλά όχι πάντα με το θήλαστρο . Τις περισσότερες φορές αρκεί να κρατώ το κύπελλο κάτω από το στήθος μου και αυτό να τρέχει μόνο του.

 

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο :

3 το πολύ για να αποφύγω την υπερπαραγωγή

 

7β. ποιες ώρες αντλείτε και :

όταν αισθάνομαι πολύ γεμάτο το στήθος ή όταν αυτό τρέχει ασταμάτητα.

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση :

δεν κρατάω ώρα, αλλά το αριστερό στήθος που δεν προτιμά το μωρό λόγω του μεγέθους, βγάζει περισσότερο γάλα σε λιγότερη ώρα. Συνήθως βγάζω γύρω στα 100-150 μλ (αν συνεχίσω βγάζει περισσότερο, ειδικά αν χρησιμοποιήσω το θήλαστρο). Το δεξί στήθος που χρησιμοποιώ περισσότερο στο θηλασμό βγάζω μόνο όταν τρέχει ασταμάτητα και ποτέ πάνω από 50μλ.

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

9- 11 πάνες

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

5-6 φορές

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Όταν θηλάζει ξαπλωμένο δίπλα μου συνήθως δυσανασχετεί και κλαίει έντονα .

Πιο συχνά θηλάζω με το μωρό κάτω από τη μασχάλη, γιατί διαχειρίζομαι το στήθος πιο εύκολα και δεν πέφτει το βάρος του στήθους πάνω στο μωρό.

Οι κενώσεις του είναι 8 στις 10 ηχηρές. Μετά την 20η μέρα και περίπου ανά δύο μέρες είχε λίγα πράσινα κακά με σποράκια, που εναλλάσσονταν με κίτρινα. Ταυτόχρονα είχε και λίγες μυξούλες και άρνηση στήθους (οπότε κι εγώ είχα έντονα πετρωμένο στήθος και πληγωμένες θηλές )

Αυτό με την πετσέτα το κάνω ούτως η άλλως, γιατί λόγω των συνεχών διαρροών (σα βρύση που στάζει συνέχεια) έχω διαρκώς ένα μαξιλάρι κάτω από το στήθος( για να το κρατά λίγο πιο ψηλά) και μια πετσετούλα πάνω (τα βαμβακερά επιθέματα βρέχονταν αμέσως) για να μη λερώνομαι συνέχεια.

Το γάλα που βγάζω συνήθως το αποθηκεύω και αποψύχω το λίγο πιο παλιό για να δώσω όταν χρειάζεται , ώστε να έχω πάντα νέο απόθεμα.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Τώρα που το μωρό πιάνει το στήθος, γιατί δεν θηλάζετε σε όλα τα γεύματα (έστω και αν φαίνεται να χρειάζεται συμπλήρωμα μετά);

Για αρχή, καλό είναι να ξεκινάτε με θηλασμό όλα τα γεύματα. Αν το μωρό δεν μένει ικανοποιημένο, να ξαναπροσφέρεις στήθος και όχι μπουκάλι, εφόσον το δέχεται. Με τόσο μεγάλη ροή που έχεις είναι πιθανό να χρειάζεται συχνό ρέψιμο και να ξαναμπαίνει στο στήθος μετά. Συνέχισε να κρατάς το ίδιο στήθος για αρκετές ώρες, όσες φορές κι αν θηλάσει το μωρό. Αυθαίρετα δεν μπορώ να σου πω πόσες ώρες, μιας και έχεις δοκιμάσει τα όρια. Εγώ έχοντας τάση για υπερπαραγωγή δίνω το ένα στήθος πολλές φορές, μέχρι να το νιώσω "άδειο" και μετά δίνω το άλλο, αφού απομακρυνθεί λίγο από το αρχικό αραιό γάλα.

 

Χρειάζεσαι να κάνεις κι άλλες αντλήσεις; Για μια τράπεζα που θα χρησιμοποιείται περιστασιακά αρκούν περίπου 15 γεύματα, τα οποία θα αναπληρώνονται, όταν χρησιμοποιείται κάποιο. Αν δεν υπάρχει λόγος, πχ επιστροφή στη δουλειά, τα παραπάνω γεύματα είναι πιθανό να μην προλάβουν να χρησιμοποιηθούν.

Εφόσον δεν χρειάζεσαι να κάνεις αντλήσεις και εφόσον το μωρό μένει ικανοποιημένο στο στήθος, θα αρχίσεις να περιορίζεις τις αντλήσεις, ώστε να συνηθίσει το στήθος σου σταδιακά και ομαλά. Σταδιακά, αν το μωρό είναι χορτάτο (βρέχοντας τις πάνες που πρέπει) και εσύ νιώθεις δυσφορία, θα βγάζεις τόσο, όσο χρειάζεται για να νιώσεις ανακούφιση (λίγες κουταλιές) και όχι παραπάνω. Αν δεν δεις αλλαγή σε λίγες μέρες, ίσως χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις φασκόμηλο, που περιορίζει την παραγωγή, αν και δεν είμαι σίγουρη ότι αυτό θα επιλύσει εντελώς το ισχυρό αντανακλαστικό της έκκρισης του γάλακτος. Προσωπικά, δεν θα το χρησιμοποιούσα, αν δεν είχα εξαντλήσει τις άλλες επιλογές.

 

Κάτι που μπορεί να βοηθήσει είναι, στην περίπτωση που γίνεται υπερκατανάλωση, να περιορίσεις σημαντικά πρωτεΐνες (κρέας, γαλακτοκομικά), ζάχαρη και επεξεργασμένους υδατάνθρακες.

 

Διάβασε το τόπικ για την ΓΟΠ, ώστε να δεις αν κάποιες αντιδράσεις του μωρού ταιριάζουν στην περιγραφή. Ρίξε και μια ματιά εδώ:

http://www.kellymom.com/bf/supply/fast-letdown.html

http://www.kellymom.com/herbal/milksupply/herbs-oversupply.html

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

38η

Β. Το φύλο του βρέφους

αγορι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

οχι

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.οχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

εχει ζυγιστει μόνο στο μαιευτηριο (3300) τον πήρα. στον παιδίατρο θα παω σε λίγες μερες

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

το ελάχιστο 12

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα οχι

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. οχι

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). είναι πάνω από 10

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

περίπου 10

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη...

ειναι το δεύτερο παιδί. το πρώτο θήλασε 20μήνες χωρίς πρόβλημα και γαι αυτό δεν έχω και το άγχος της ζυγαριάς και περιμένω να πάμε στο γιατρό. το παιδί αυτό τρώει 10 λεπά, νευριάζει να ρευτεί μετά δεν θέλει στήθος για κανα μισάωρο και μετά πάλι φαγητό. είναι ξύπνιος το πρωί από τις 7.00-14.00 γιατί ο μικρός τον ενοχλεί συνέχεια να τον φιλάει, να τον κουνάει..) και τρώει συνέχεια. όμοια και το απόγευμα. κοιμάται όμως το βράδυ (ξυπνάει 1 φορά μόνο να φάει). έχει κολικούς από 9.30-10.00 το βράδυ (που έχει και κλάματα). τις πρώτες μέρες ξύπναγε και μέσα στο βράδυ με κλάματα. όταν άρχισα να προσφέρω περισσότερες ώρες το στήθος και σταμάτησαν τα πολλά αέρια, γκρινιάζει στον ύπνο του αλλά κοιμάται.

συγνώμη αν τα γράφω μπερδεμένα. έχω ελάχιστο χρόνο ηρεμίας, όπως όλες οι μανούλες με δύο παιδιά..απλά δεν ξέρω πως να το χειριστώ. πως θα καταλάβω αν είναι αλλεργία? οι δυνατοί κολικοί που οφείλονται? το στήθος μου δεν πρήζεται ακόμα και τώρα που θηλάζω ανα 3ωρο. τρεχουν κάτι σταγόνες, αλλά όχι τρομερά πράγματα.. γιαυτό και δεν σκέφτηκα την υπερπαραγωγή από την αρχή..ίσως επειδή είναι αρκετά μεγάλο..

ZnrKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

38η

Β. Το φύλο του βρέφους

αγορι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

οχι

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.οχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

εχει ζυγιστει μόνο στο μαιευτηριο (3300) τον πήρα. στον παιδίατρο θα παω σε λίγες μερες

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

το ελάχιστο 12

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα οχι

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. οχι

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). είναι πάνω από 10

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

περίπου 10

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη...

ειναι το δεύτερο παιδί. το πρώτο θήλασε 20μήνες χωρίς πρόβλημα και γαι αυτό δεν έχω και το άγχος της ζυγαριάς και περιμένω να πάμε στο γιατρό. το παιδί αυτό τρώει 10 λεπά, νευριάζει να ρευτεί μετά δεν θέλει στήθος για κανα μισάωρο και μετά πάλι φαγητό. είναι ξύπνιος το πρωί από τις 7.00-14.00 γιατί ο μικρός τον ενοχλεί συνέχεια να τον φιλάει, να τον κουνάει..) και τρώει συνέχεια. όμοια και το απόγευμα. κοιμάται όμως το βράδυ (ξυπνάει 1 φορά μόνο να φάει). έχει κολικούς από 9.30-10.00 το βράδυ (που έχει και κλάματα). τις πρώτες μέρες ξύπναγε και μέσα στο βράδυ με κλάματα. όταν άρχισα να προσφέρω περισσότερες ώρες το στήθος και σταμάτησαν τα πολλά αέρια, γκρινιάζει στον ύπνο του αλλά κοιμάται.

συγνώμη αν τα γράφω μπερδεμένα. έχω ελάχιστο χρόνο ηρεμίας, όπως όλες οι μανούλες με δύο παιδιά..απλά δεν ξέρω πως να το χειριστώ. πως θα καταλάβω αν είναι αλλεργία? οι δυνατοί κολικοί που οφείλονται? το στήθος μου δεν πρήζεται ακόμα και τώρα που θηλάζω ανα 3ωρο. τρεχουν κάτι σταγόνες, αλλά όχι τρομερά πράγματα.. γιαυτό και δεν σκέφτηκα την υπερπαραγωγή από την αρχή..ίσως επειδή είναι αρκετά μεγάλο..

 

Είναι πιθανό να συνυπαρχουν υπερπαραγωγή με αλλεργία αλλά το προτιμότερο είναι να αντιμετωπίσεις καταρχάς την υπερπαραγωγή και μετά να δεις τι γίνεται. Εφόσον αποδίδει στο σύστημα με το στήθος ανά τρίωρο (ενδιάμεσα προσφέρεις όπως χρειάζεται), τότε συνέχισε το για λίγες μέρες και δες πώς πάει. Τσέκαρε και την ανάπτυξη του με τον παιδίατρο για καλύτερη εικόνα.

 

Πόσο καιρό έχει που έκοψες τα γαλακτοκομικά; Χρειάζεται ένας μήνας για να καθαρίσει το σύστημα του μωρού. Επίσης, χρειάζεται προσοχή στα κρυμμένα γαλακτοκομικά. Αναζήτησε τα σε οποιαδήποτε επεξεργασμένη τροφή τρως.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Amaretto, καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση .

Νόμιζα οτι στο θηλασμό τα μωρά δε ρεύονται. Πρέπει να το βάζω να ρευτεί; Μέχρι τώρα δεν έτυχε να τον ακούσω να ρευτεί, σε αντίθεση με τις φορές που έπινε από το μπουκάλι.

Το αριστερό στήθος δεν το έχω νοιώσει ποτέ "άδειο" , μόνο να ξεπετρώνει ή να μαλακώνει λίγο, αλλά ποτέ χαλαρό, όσο και να θηλάσω, όσο και να αντλήσω. Πρέπει να σημειώσω οτι έχω μεγάλη ανισομαστία, σχεδόν το διπλάσιο μέγεθος. Και από την πολύ χρήση του ενός μόνο στήθους έχω πληγώσει και τις θηλές . Είναι φρόνιμο να βάλω ψευδοθηλή;

Παλιότερα, όταν θήλαζα το 1ο παιδί, δεν αντλούσα, αλλά είχα πολλούς φραγμένους πόρους και μόνίμα πετρωμένο στήθος. Μόνο με βελόνα έβρισκα ανακούφιση, οπότε τώρα φοβάμαι μη ξαναπάθω τα ίδια, και γι΄αυτό αντλώ. Αλλά λίγες κουταλιές δε κάνουν απολύτως καμιά διαφορά. Οι διαρροές μόνο που έχω, γεμίζουν μπουκάλι.

Σήμερα έχω το μωρό μόνο στο στήθος , χωρίς καθόλου μπουκάλι, αλλά κάθεται πάνω από μια ώρα, καθε φορά. Δοκίμασα να τον βγάλω, αλλά έκλαιγε γοερά, οπότε αναγκάστηκα να τον ξαναβάλω. Το μόνο πρόβλημα σε αυτό είναι οτι έχω άλλα δυό μωρά στο σπίτι (3,5 και 2 χρονων) που δεν έχουν υπομονή να περιμένουν τόσο πολύ σε κάθε γεύμα και πρέπει να ασχοληθώ και με αυτά, αφού δεν έχω κάποιον να βοηθά. Οπότε πρέπει να περιορίσω με κάποιο τρόπο την ώρα που κάθεται το μωρό στο στήθος. Τί μπορώ να κάνω γι΄αυτό;

Σε ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Το ρέψιμο το ανέφερα γιατί είπες ότι το μωρό μερικές φορές χτυπιέται στο στήθος. Αυτό μπορεί να οφείλεται στο ότι, στην προσπάθεια του να ελέγξει τη ροή, μπορεί να καταπίνει πολύ αέρα κι έτσι γίνεται πιο ανήσυχο και θηλάζει δυσκολότερα. Επίσης, παίρνει μεγάλο όγκο απότομα.

Τις ψευδοθηλές θα έλεγα να τις αποφύγεις, ειδικά με μεγάλο στήθος και τόση ροή νομίζω ότι μόνο δυσκολίες θα σου φέρουν. Γιατί όμως να πληγώνεσαι; Μήπως είναι ακατάλληλη η χοάνη του θήλαστρου;

Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν αποτελεσματικό, αφού γεμίζεις τόσο με τις διαρροές, να δίνεις αυτό μόνο στο μωρό - χωρίς να το θηλάσεις σε εκείνο το γεύμα - θα σου προκαλούσε πρόβλημα; το έχεις δοκιμάσει; Με κάποιον τρόπο θα πρέπει να σταματήσεις τον φαύλο κύκλο υπερπαραγωγή-πέτρωμα-άντληση.

Πιθανώς να βοηθηθείς με κάποιο αφέψημα από αυτά που αναφέρονται στα λινκ που έδωσα ή με κάποια φαρμακευτική αγωγή. Σου έστειλα πμ.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

amarreto, αυριο θα παρω μια ζυγαρια απο μια φιλη και θα τον ζυγίσω.. πόσο πρέπει να έχει πάρει για να είναι οκ? 25g την ημέρα το ελάχιστο με βάση το βάρος που βγήκε από το μαιευτήριο? θυμάμαι καλά?

πάντως από την αρχή το παιδί πνιγόταν όταν έμπαινε στο στήθος και κάθε 10 λεπτά έπρεπε να ρευτεί, αλλά δεν είχα δώσει σημασία. μπορεί δηλαδή τα αέρια που είχε και οι βλέννες να προέρχονται από υπερπαραγωγή? οι κολικοί με κλάμα που συνεχίζουν μπορεί να μην είναι θέμα αλλεργίας?

τα γαλακτοκομικά τα έχω κόψει 10 μέρες τώρα. ξέρω έχω ακόμα και προσέχω και τα κρυφά. αφού περάσει ο μήνας, τι προσέχω? αρχίζω να τρώω λίγο λίγο και βλέπω αντιδράσεις?

επίσης έχω κόψει βλήτα, μελιτζάνες...αυτ;a μπορώ να ξαναφάω ή να απέχω μέχρι να βρω τι φταίει?

ευχαριστ'ω εκ των προτέρων γιατι σε πέθανα στις ερωτήσεις...

ZnrKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Amaretto σε ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον που δείχνεις.

Αγόρασα από το "Περι θηλασμού" μεγαλύτερο μέγεθος χοάνης για το θήλαστρο , οπότε νομίζω οτι φταίει το στόμα του μωρού, γιατί άρχισε μεν να πιάνει τη θηλή, αλλά είναι πάλι αρκετά μεγάλη για το στοματάκι του. Την κρατά και πολύ ώρα στο στόμα του και χρησιμοποιώ το ίδιο στήθος αρκετές φορές επαναλαμβανόμενα. Οπότε μάλλον φαντάζομαι ότι δεν προλαβαίνουν να στεγνώσουν και να ξεκουραστούν. Βάζω συνέχεια σπάθόλαδο, γιατί κολλάει η μπλούζα ή η πετσέτα που βάζω πάνω και πονάω πολύ, αλλά και πάλι δεν καταφέρνω και πολλά.

Το γάλα από τις διαρροές πώς μπορώ να το μαζέψω;

Αγόρασα κυψέλες, αλλά δεν μπορώ να τις στερεώσω, αφού δεν φοράω στηθόδεσμο για να μη πετρώσω. Οπότε δυστυχώς οι διαρροές πάνε χαμένες πάνω σε μπλούζες, πετσέτες και στα πατώματα.

Το πιο αποθαρρυντικό πάντως για μένα είναι ότι δεν μπορώ από τον πόνο και την ευαισθησία να αγκαλιάσω τα μωρά μου.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο αποθαρρυντικό πάντως για μένα είναι ότι δεν μπορώ από τον πόνο και την ευαισθησία να αγκαλιάσω τα μωρά μου.

 

Πραγματικά, αυτό ήταν το χειρότερο όταν είχα πληγωμένες θηλές. Δε μπορούσα ούτε αγκαλιά να πάρω το μωρό μου, πέθαινα απ' τον πόνο :(

Κουράγιο supermamaka, κάνε ότι σου προτείνουν οι πιο έμπειρες, σίγουρα θα βοηθηθείς, απλά μάλλον θέλει χρόνο κι εσύ είσαι ακόμη στην αρχή..

Ένα μεγάλο μπράβο σε όλες τις μανούλες που συνεχίζουν να θηλάζουν παρά τις όποιες δυσκολίες!

eswmm7.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...