Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΚΕΝΩΣΕΙΣ - ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ


Recommended Posts

:):):):):):):) Oλο αυτό είναι γιατί χάρηκα που μου απάντησες! Σε έχω ξαναρωτήσει διάφορα πράγματα αλλά είναι πρώτη φορά που μου απάντησες ! Ξέρω βέβαια ότι ασχολήσε με χίλιες δυο μανούλες οπότε δεν έχω παράπονο . Αλλά σήμερα ήταν έκπληξη για μένα όταν είδα ότι απάντησες. Διαβάζω αυτά που γράφεις με πλήρη ευλάβια και τα εφαρμόζω. Χάρη σε εσένα έχω γίνει πολύ καλή μανούλα μιας και αποφάσισα να συνέχισω τον θηλασμό μέχρι τον πρώτο χρόνο αν τα καταφέρω. Σήμερα έμαθα κάτι καινούργιο απο εσένα. Ότι να μην περιμένω να γεμίσει το στήθος. Εγώ νόμιζα το αντίθετο. Ευτυχώς που με βοήθησες. Τα κακά του μωρού ήταν πριν το συνηθισμένο μουσταρδί-κίτρινο χρώμα.. Αλλά απο το καιρό που του άρχισα την φρουτόκρεμα με το ρυζάλευρο έγιναν καταπράσινα. Κόκκινα δεν είναι ποτέ. Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Τι είναι προτιμότερο το πρωι να του δίνουμε πχ την φρουτόκρεμα ή το ξένο γάλα? Δηλαδή με λίγα λόγια τι κάνει καλύτερο σε ένα μωρό . Το ξένο γάλα ή κρέμες. Το μωρό το θηλάζω 6-7φορές όταν γυρίζω απο την δουλειά μέχρι την επόμενη μέρα που θα ξυπνήσει.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 565
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα κακά του μωρού ήταν πριν το συνηθισμένο μουσταρδί-κίτρινο χρώμα.. Αλλά απο το καιρό που του άρχισα την φρουτόκρεμα με το ρυζάλευρο έγιναν καταπράσινα.

To ρυζάλευρο που περιέχει ξένο γάλα φταίει!

Μην ανησυχείς για το γάλα σου!

 

Τι είναι προτιμότερο το πρωι να του δίνουμε πχ την φρουτόκρεμα ή το ξένο γάλα? Δηλαδή με λίγα λόγια τι κάνει καλύτερο σε ένα μωρό . Το ξένο γάλα ή κρέμες.

 

Το ξένο γάλα είναι προτιμότερο για μωρά που είναι μικρότερα των 4 μηνών και για μωρά που δεν δέχονται τις στερεές τροφές.

 

Για το μωρό είναι καλύτερο να τρώει φυσικές τροφές, δηλαδή φρούτα και λαχανικά και κρέας.

 

Το ρυζάλευρο περιέχει άμυλο περίπου 33%, ξένο γάλα άλλο τόσο και πολλή ζάχαρη, τα πρόσθετα δεν το σώζουν.

 

Είναι καλύτερα να εισάγεις το κρέας λίγο νωρίτερα στη διατροφή του αν το μωρό το ανέχεται, παρά να του δίνεις ρυζάλευρο.

 

 

Το μωρό το θηλάζω 6-7φορές όταν γυρίζω απο την δουλειά μέχρι την επόμενη μέρα που θα ξυπνήσει.

 

Πολύ καλά! Αυτοί οι θηλασμοί είναι απαραίτητοι για να διατηρηθεί η γαλουχία. Τις μέρες που δεν πηγαίνεις στη δουλειά θήλαζε πιο συχνά για να αυξάνεται λίγο η παραγωγή και να έχεις απόθεμα τις μέρες που επιστρέφεις. Οι συχνοί θηλασμοί την ημέρα ίσως σου δώσουν περισσότερες ώρες ξεκούρασης το βράδυ. Τα μωρά που δεν θηλάζουν τη μέρα όσο θα ήθελαν έχουν την τάση να αναπληρώνουν το βράδυ τους θηλασμούς.

 

Λίγη επιπλέον ξεκούραση είναι πάντα καλοδεχούμενη!:D

Link to comment
Share on other sites

Σε έχω ξαναρωτήσει διάφορα πράγματα αλλά είναι πρώτη φορά που μου απάντησες !

 

Σωτηρία, συνήθως βλέπω τις απαντήσεις των άλλων μητέρων και αν έχουν καλύψει το θέμα δεν συμπληρώνω κάτι.

Συνήθως μπαίνω το βράδυ και οι περισσότερες ερωτήσεις είναι απαντημένες, οπότε συμπληρώνω αυτές που έμειναν αναπάντητες. Αν η απάντηση είναι σύντομη τη γράφω χωρίς να δω τα όσα έχουν γράψει. Είναι καθαρά θέμα χρόνου, ακολουθώ το πιο σύντομο σχήμα για να προλάβω!;)

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Αδράττω την ευκαιρία να πω & εγώ ένα μεγάλο ευχαριστώ στην Αγλαΐα, παρόλο που δεν είναι του παρόντος, καθώς η συμβολή της στο θηλασμό του μπέμπη είναι ανυπολόγιστη!

Ο Θεός να σ'εχει καλά! Χίλια ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας! Είναι η πρώτη φορά που γράφω αν και διαβάζω το forum εδώ και πολύ καιρό και η βοήθεια σας είναι πολύ μεγάλη.

Γέννησα στις 23/10 ένα αγοράκι 3700 γρ με φ.τ. Θηλάζω αποκλειστικά το μωρό από την ώρα που το πηρά σπίτι (μονό στο μαιευτήριο ήπιε ξένο γάλα). Το βάρος του αυξάνει καλά, 53 ημερών έχει φτάσει 6350 γ. Από όλα αυτά που διάβασα στο forum πρέπει να έχω υπερπαραγωγή γιατί το μωρό δείχνει να δυσφορεί έντονα στο στήθος, κλαίει και χτυπιέται τις απογευματινές κυρίως ώρες. Από τη θηλή το γάλα πετιέται σαν πίδακας κάτι εγώ γεμίζω τα επιθέματα τίγκα με το γάλα που τρέχει. Επίσης το μωρό εδώ και δέκα μέρες κάνει πράσινα κακά με βλέννες.

Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω μπερδευτεί πάρα πολύ με την αντιμετώπιση του προβλήματος. Ο μπέμπης τις τελευταίες μέρες έχει σταματήσει να τρώει πολύ. Τρώει αρκετές φορές 5-10 λεπτά τη φορά, κάνει και κάνα δυο μεγαλύτερα γεύματα των 30 λεπτών μέσα στη μέρα. Αυτά τα 5λεπτα πιάνουν το καθένα σαν γεύμα? Μπορεί να έχουν 1-2 ώρες απόσταση το καθένα.

Καταλήγω να αλλάζω στήθος πολύ αραιά γιατί περιμένω να φάει «καλά»από την κάθε πλευρά και φοβάμαι για την παράγωγη μου, μην περάσω στο άλλο άκρο τελικά. Όταν κλαίει ενώ έχει φάει για 1- 2 λεπτά και γίνεται μια παύση 1-2 ωρών τι κανώ αλλάζω πλευρά? Αν κοιμάται το τρίωρο που πρέπει να φάει τον αλλάζω πλευρά?Στην πράξη βρίσκω τη συμβουλή της αλλαγής στήθους ανά τρίωρο πολύ μπερδεμένη για μένα λογω των συχνών διακεκομμένων γευμάτων του μωρού. Ανησυχώ αν το μωρό τρέφεται σωστά (καταπρασινες κενωσεις)αλλά και φοβάμαι από την άλλη πλευρά να μην κοπεί το γάλα μου με το block feeding.

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Xρειάζεσαι το block feeding για να μειωθεί η παραγωγή.

Δεν κινδυνεύεις από απότομη μείωση, μην ανησυχείς.

Θα σου πρότεινα να έπινες φασκομηλο για 4-5 μέρες. Τρία φλιτζάνια την ημέρα.

 

Αν το μωρό ζητάει πολύ συχνά, να εφαρμόζεις το σύστημα για ένα τρίωρο από το ένα στήθος, το επόμενο τρίωρο από το άλλο και αν χρειαστεί αυξάνεις αυτό το χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Αγλαϊα για την αμεσοτατη απαντηση.Μια τελευταια διευκρινιση εαν το μωρο θηλασει για δυο λεπτα απο δεξια και μετα κοιμηθει για τρεις ωρες το αλλαζω πλευρα?τη νυχτα αναγκαζομαι και αντλω περιπου 150 ml και απο τα δυο στηθη γιατι το μωρο ξυπναει μονο μια φορα πια γυρω στις τρεις και μετα ξανατρωει το πρωι στις επτα.Αυτη η αντληση υπαρχει περιπτωση να μου δημιουργησει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταια διευκρινιση εαν το μωρο θηλασει για δυο λεπτα απο δεξια και μετα κοιμηθει για τρεις ωρες το αλλαζω πλευρα?

Το αλλάζεις.

 

 

τη νυχτα αναγκαζομαι και αντλω περιπου 150 ml και απο τα δυο στηθη γιατι το μωρο ξυπναει μονο μια φορα πια γυρω στις τρεις και μετα ξανατρωει το πρωι στις επτα.Αυτη η αντληση υπαρχει περιπτωση να μου δημιουργησει προβλημα?

Αυτή η άντληση από τη μια σε ανακουφίζει, από την άλλη βοηθά στο να κρατάς την υπερπαραγωγή.

Δεν σου προτείνω να την καταργήσεις άμεσα γιατί μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα. Όμως θα πρέπει να μειώσεις την ποσότητα που αντλείς για να βοηθήσεις στη μείωση της συνολικής παραγωγής.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλη χρονιά σε όλους και τις καλυτερες ευχες μου!(Είχα καιρό να μπω..)

 

Ο μπεμπούλης μου εδώ και 3 εβδ. περίπου κάνει ΜΟΝΟ πράσινα κακά. Με κόκκους μεν, αλλά πράσινα, ανοιχτό.

Τι μπορεί να σημαίνει τώρα αυτό;

Για υπερπαραγωγή έχω διαβάσει και προσπαθώ να του δίνω με τις ώρες το ίδιο στήθος.

Για ίωση, το αποκλείω τόσο καιρό..

Η παιδίατρος πάντως μου είπε ότι δεν είναι τίποτα ανησυχητικό.

 

Γενικά τι προκαλεί πράσινα κακά; Θα πρέπει να με ανησυχούν;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα...διαβασα λιγα απο τα πολλα ποστς γιατι εχουμε και εμεις ενα θεματακι με πρασινα κακα....εχω ομως μπερδευτει και θα ηθελα μια μικρη βοηθεια...

 

καταρχην οι μετρησεις

1/12 (γεννηση) 3740

5/12(εξοδου) 3570

10/12 (παιδιατρος) 3640

15/1 (ιδια παιδιατρος) 4750

 

μεχρι και προχτες τα κακα ητανε νορμαλ μουσταρδι με κοκους...βεβαια οι κενωσεις ειχαν μειωθει και συνηθως απο τιις 9 το βραδυ μεχρι το πρωι 8-9 δεν εκανε και εκανε μαζεμενα μεσα στη 2-3 φορες....

 

απο προχτες ειχε κατα τη διαρκεια της ημερα μονο σταγονες στη πανα και αντε κανα δυο φορες να εβγαλε λιγη ποσοτητα με αποτελεσμα χτες βραδυ στις 9μιση να βγαλει μια εξτρα εξτρα περιποιημενη σε φαση που λερωσαμε πανες κουβερτες ρουχα και ολα πρασινομουσταρδοκατι...χακι το λεω εγω παντως...μετα ακουλουησαν αλλες 3 φορες μεχρι το πρωι πρασινες με κοκους και βλεννες μεσα λιγες ....

 

παλι ολη μερα δεν εκανε απο τις 7 το πρωι και εκανε τωρα το απογευμα 2 φορες πρασινα με κοκους και λιγες βλεννες...

 

την υποψιαστηκα και θυμηθηκα οτι χτες αλλαζα συνεχεια στηθος σε καθε γευμα ακομη και οταν ετρωγε ανα μια ωρα ..δε ξερω εαν εχει σχεση αυτο ....τωρα το παω ανα τριωρο....ποσο πρεπει να το πολεμαω ανα τριωρο την αλλαγη??πως μπορω να αποκλεισω αλλα οπως αλλεργια ?(ειμαι καμμενη απο τη μεγαλη και κανω μια σχετικη αποχη απο τα γαλακτομικα αγελαδινα και το μοσχαρι μεχρι να βγουνε τελος του μηνα εξετασεις του μωρου ) αλλα χτες το βραδυ πριν κανει την μεγαλη κενωση ειχα πιει σοκολατα ζεστη εξω που ειμασταν και μετα συνηδειτοποιησα οτι εχει γαλα μεσα....

 

 

τι κανω τωρα???παω τριωρο για ποσες μερες εαν ειναι υπερπαραγωγη???

 

α εκτος απο πρασινες ειναι και πιο νερουλες.....

 

ευχαριστω για την απαντηση σας....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Από όλα αυτά που διάβασα στο forum πρέπει να έχω υπερπαραγωγή γιατί το μωρό δείχνει να δυσφορεί έντονα στο στήθος, κλαίει και χτυπιέται τις απογευματινές κυρίως ώρες. Από τη θηλή το γάλα πετιέται σαν πίδακας κάτι εγώ γεμίζω τα επιθέματα τίγκα με το γάλα που τρέχει. Επίσης το μωρό εδώ και δέκα μέρες κάνει πράσινα κακά με βλέννες.

Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω μπερδευτεί πάρα πολύ με την αντιμετώπιση του προβλήματος. Ο μπέμπης τις τελευταίες μέρες έχει σταματήσει να τρώει πολύ. Τρώει αρκετές φορές 5-10 λεπτά τη φορά, κάνει και κάνα δυο μεγαλύτερα γεύματα των 30 λεπτών μέσα στη μέρα. Αυτά τα 5λεπτα πιάνουν το καθένα σαν γεύμα? Μπορεί να έχουν 1-2 ώρες απόσταση το καθένα.

Καταλήγω να αλλάζω στήθος πολύ αραιά γιατί περιμένω να φάει «καλά»από την κάθε πλευρά και φοβάμαι για την παράγωγη μου, μην περάσω στο άλλο άκρο τελικά. Όταν κλαίει ενώ έχει φάει για 1- 2 λεπτά και γίνεται μια παύση 1-2 ωρών τι κανώ αλλάζω πλευρά? Αν κοιμάται το τρίωρο που πρέπει να φάει τον αλλάζω πλευρά?Στην πράξη βρίσκω τη συμβουλή της αλλαγής στήθους ανά τρίωρο πολύ μπερδεμένη για μένα λογω των συχνών διακεκομμένων γευμάτων του μωρού. Ανησυχώ αν το μωρό τρέφεται σωστά (καταπρασινες κενωσεις)αλλά και φοβάμαι από την άλλη πλευρά να μην κοπεί το γάλα μου με το block feeding.

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα μου.

 

Ενα από τα ιδια! Εδώ και πάνω από 2 εβδομάδες η μικρή κάθε φορά που την βάζω στο στήθος, τρώει στην αρχη λαίμαργα, σταματάει μετά απο λίγο, κλαίει, συνεχίζει να τρώει και αυτό το κάνει μέχρι να τελειώσει το φαγητο της. Στην αρχη νόμιζα οτι ηταν απο τους κολικους που εχει αλλά εδώ και 5 μέρες τα κακάκια της εγιναν κατα ενα μεγάλος μέρος πράσινα με πάρα πολλές βλέννες, ενώ μεχρι πριν ηταν μουσταρδι. Την ημέρα μου τρώει σχεδόν κάθε 1 με 2 ωρες κι αυτό το πολύ 10 λεπτά. Εγώ προσπαθω να το κάνω κάθε 3 γευματα και αλλάγη στηθους, εχω κοψει εδώ και 2 μέρες το γάλα (εντολή γιατρού) αλλά το μόνο που έχει συμβεί είναι ελλάτωσει βλέννας και δεν κλαιει πια τόσο στο στήθος και γενικά σαν μην έχει κολοικους. Εντωμεταξύ από το ένα στηθος είναι τοσο έντονη η ροη που πνιγει την μικρή και αρχιζει και τρεχει μονο του και καταβρεχει τα παντα. Τι κανω για να ερθει στα ισια του και να μην ταλαιπωρω την μικρή μου. Ιωση δεν πρεπει να ειναι γιατι την πηγα παιδιατρο την 1 μερα πριν ξεκινησουν τα πρασινα κακακια και αν ειναι δεν το εχω παρει χαμπαρι. Τα γραμμαρια τα παιρνει, αν και τωρα περιμενω να δω αυτη η εβδομάδα τι εχει παρει. Και τι ειναι τo block feeding; Α! Οταν την θηλαζω από το ένα στηθος, τρέχει γάλα και από το άλλο και γεμίζω γαλα! Ειναι φυσιολογικό και υπαρχει περιπτωσει να σταματήσει αυτο; ομα τωρα η μικρή μου ξυπνάει μετά τα βράδα μετά στην αρχή κάνει ενα 4ωρο υπνο και μετά κάθε 3 ώρες. Σε αυτό το διαστημα το στηθος μου και ειδικα το ενα τουμπανιαζει! Συνήθως οταν της δώσω να πιει από το ένα πάω και βγάζω λίγο από το άλλο ίσα ισα γα να νιώσω καλύτερα. Αυτό ειναι το λάθος μου; δεν το κάνω καθε βραδυ, μόνο οταν πραγματικά λέω θα σκάσει. Ακόμα αν δεν το κάνω ή η μικρή κοιμηθει λιγο παραπάνω αρχίζουν να τρεχουν μόνα τους και να γεμίζουν τα πάντα.

Συγνώμη για τις τόσε απορίες μου κα ευχαριστώ πολύ.

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτήσω κάτι (το έχω βάλει σε άλλο topic άλλά δεν απαντήθηκε) , η μικρή η οποία είναι 17 ημερών και από την Τρίτη που ξεπέρασε τον ικτερο ΣΥΝΕΧΕΙΑ πεινάει (5 μέρες τωρα). Τη ταίζω περίπου 45 - 1.20 από το ενα στήθος (όταν κουραστεί την βγάζω) και μετά από το άλλο. Ουτε ξερω αν είναι σωστό. Επίσης κάνει κακά με αποχρώσεις από πράσινο έως μουσταρδί με σποράκια. Και αυτό καλό δεν έχω διαβάσει ότι είναι. Έχω απογοητευτεί, δεν ξέρω αν της φτανει το γάλα, μήπως οι αποχρώσεις του πρασινου - λαδί υποδηλώνουν ότι δεν τρώει καλα. Αχ λέτε να πάει όλος ο θηλασμός τόσο πολύ?? Εχω ήδη κουραστεί....

r9Xqp2.png

pvVFp2.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι σιγουρη γι 'αυτο που θα πω,εχω ξεχασει,αλλα νομιζω οτι μπορεις να αλλαζεις γρηγοροτερα στηθος,στο μισαωρο.εγω νομιζω μαλιστα στο 20λεπτο αλλαζα...καλυτερα να σου απαντησει η κα αγλαια σε αυτο.αυτο που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι οτι τον πρωτο καιρο ολα τα μωρακια ετσι ειναι.και αυτο ειναι καλο για την γαλουχια σου γιατι ετσι "εδραιωνεται"δηλ ετσι μαθαινει ο οργανισμος σου ποσο γαλα χρειαζεται να παραγει για το μικρακι σου.το ξερω οτι ειναι κουραστικο,ολες το περασαμε,αλλα αξιζει τοσο πολυ...θα δεις!προς το παρον,αναπαυτικες θεσεις,ταινιες και σειρες dvd και πολλα μαξιλαρια γυρω σου για να μην πιανεσαι.αν σε ρωτησει κανεις τι δωρο να φερει,ζητα μαξιλαρι θηλασμου:wink:και κανα νερακι να παιζει κοντα σου γιατι θυμαμαι διψουσα πολυ στην αρχη.μην πολυμετρας χρονους παντως και κυριως το διαστημα που μεσολαβει μεταξυ των θηλασμων,δεν εχει νοημα.α!και μην ακους τις βλακειες που σιγουρα θα ειπωθουν τον πρωτο καιρο απο τους γυρω για τον θηλασμο,δεν το κανουν επιτηδες,ειναι ελληνικο εθιμο!τα πατε πολυ καλα παντως μεχρι τωρα,καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σαο ζησει το μωρακι σου!!!!!!

Χαχα σαν χθες μου φαινονται ολες αυτες οι αποριες!!!!!Αραγε τρωει καλ?γιατι θελει ξανα στηθος?γιατι κλαιει?γιατι τα κακακια εχουν κοκκους?και ενα σωρο αλλες ερωτησεις!!!!!

Καταρχην οπλισου με ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπομονη και το εννοωω.........μεχρι να φτασετε τις 40 ημερες που θεωρουνται καθοριστικες για ον θηλασμο εχετε μελλον......

 

Λοιπον θα σου δωσω τις συμβουλες μου μια κ ειναι νωπες ακομα.....

Δεν θα βαζεις ρολοι,δεν θα κοιτας τα λεπτα που τρωει ουτε θα αναρωτιεσαι γιατι θελει ξανα να φαει ενω το θηλαζες για 2 ωρες...........

μην κανεις το λαθος να ακουσεις μαμαδες,πεθερες θειες. κτλ κτλ

μην δωσεις συμπληρωμα ουτε ενα γραμμαριο ετσι θα πετυχεις τον αποκλειστικο θηλασμο,και θα ζησεις την απιστευτη μαγεια,οταν το θηλαζεις να ανοιξει τα ματακια του και να σου σκασει ενα απιστευτο χαμογελο......

υπομονη λοιπον ...........

α τα πρασινα κακακια σημαινουν υπερπαραγωγη....περιμενε θα σου απαντησει η Αγλαια .....που ειναι ειδικη σε αυτα!!!!!!!!!!ι

Εγω απο την καρδια μου σας ευχομαι καλη επιτυχεια στον αποκλειστικο θηλασμο.

 

Ζησε τις στιγμες με το μωρακι σου και μην αγχωνεσαι!!!!!!!!!!Αυτο που περνας τωρα ειναι ανεπαναληπτο!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα. Ο μπέμπης μου είναι 19 ημερών και παλεύω κι εγώ με τον αποκλειστικό θηλασμό. Λοιπόν, εμένα το μωρό από την 1η εβδομάδα - από μόνο του - σταμάτησε το μαραθώνιο θηλασμό και τρώει περίπου 10-15 λεπτά από το ένα στήθος και αν πεινάει ακόμη του δίνω και από το άλλο. Στον επόμενο θηλασμό κάνω το αντίστροφο. Μη νομίζετε, καμιά φορά ξεχνιέμαι και μπορεί να δώσω 2 φορές από το ίδιο (χαχα, ένα μυαλό και μου το πήρε...). Λοιπόν, έχω να καταθέσω την εξής εμπειρία. Όταν στην αρχή θήλαζε 1-1,5 ώρα και με κούραζε απίστευτα, καταλάβαινα ότι πολύ από το χρόνο αυτό τον χρησιμοποιούσε για πιπίλισμα και όχι για φαγητό. Το καταλάβαινα γιατί δεν κατάπινε τίποτα, μόνο τα χειλάκια του κούναγε... Αυτό το κάνει και τώρα όταν έχει κολικούς για παρηγοριά και φυσικά δεν του το στερώ. Συμφωνώ ότι όσο το κάνει αυτό στην αρχή, είναι καλό γιατί αφενός μαθαίνει την κίνηση του θηλασμού και αφετέρου ρυθμίζεται η παραγωγή γάλακτς σύμφωνα με τις ανάγκες του παιδιού. Υπομονή θέλει.

Και μία ερώτηση: Έχω (σχεδόν σίγουρα) υπερπαραγωγή γάλακτος από το δεξιό μαστό γιατί όταν πάει να φάει το μωρό από εκεί, το γάλα είναι τόσο που πετάγεται σαν πίδακας. Έχω την εντύπωση ότι αυτό είναι μία αιτία που αν όχι προκαλεί, τουλάχιστον επιδεινώνει τους κολικούς. Έχετε κάποια συμβουλή για μένα? Παρακαλώ τα φώτα σας. Α, μην ξεχάσω: Έχουμε κι εμείς πολλές φορές πράσινα κακάκια.

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο ποστ.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας!Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση μετά απο εμβόλιο να κάνουν διάρροια κάποια μωράκια.Την Παρασκευή κάναμε 2 εμβολια και απ'το Σάββατο η μπέμπα μου κάνει συνέχεια διάρροιες κάθε φορά που έχουμε κένωση.Λέτε να την επηρέασε αυτό η δεν παίζει ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

kokoraki να σου ζησει το μωρακι σου!!αν κ θα ηταν καλυτερα να σου απαντησουν κοπελες με υπερπαραγωγη , θα σου ελεγα απο οτι εχω διαβασει εδω μεσα να δινεις το ιδιο στηθος υπερπαραγωγης την επομενη φορα θηλασμου. Δηλαδη να ξεκινας με αυτο κ μετα να συνεχιζεις με το αλλο.

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας!Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση μετά απο εμβόλιο να κάνουν διάρροια κάποια μωράκια.Την Παρασκευή κάναμε 2 εμβολια και απ'το Σάββατο η μπέμπα μου κάνει συνέχεια διάρροιες κάθε φορά που έχουμε κένωση.Λέτε να την επηρέασε αυτό η δεν παίζει ρόλο;

 

αν το δεις λογικά, από τη στιγμή που εμβόλιο σημαίνει την είσοδο ενός ιού στον οργανισμό τους, είναι αναμενόμενο το μωρό να παρουσιάσει συμπτώματα όπως αν νοσούσε από τον εκάστοτε ιό. Επιβεβαίωσε με τον γιατρό σου ότι όντως έτσι είναι πάντως :)

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον καλά τα λες!Θα πάρω τηλ και την παιδίατρο να το διασταυρώσω.Η αλήθεια δεν το είχα παρατηρήσει-συνδυάσει στο παρελθόν και έτσι ανησύχησα κάπως!Ήταν και δύο αυτή τη φορά τα εμβόλια...μελάνιασαν και τα τροφαντά μας μπουτάκια!:(

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα, ευχαριστώ για την απάντηση. Θα δοκιμάσω το σενάριο που προτείνεις και βλέπουμε. Πάντως θα ήθελα και μία απάντηση από όποια κοπέλα γνωρίζει εάν η υπερπαραγωγή γάλακτος και η τροφή του μωρού με το "μη λιπαρό" γάλα σε κάποια γεύματα μπορεί να προκαλέσει ή/και επιδεινώσει τους κολικούς.

 

Και με την ευκαιρία, άλλη μία ερώτηση: Πώς μπορώ να αποτρέψω το μπέμπη μου να χρησιμοποιεί το στήθος μου συστηματικά το βράδυ για πιπίλα για να κοιμηθεί? Δε θέλω να μάθει έτσι (θα βρώ μεγάλο μπελά) αλλά ούτε και να του δώσω πιπίλα κανονική (νομίζω ότι ο θηλασμός θα παέι περίπατο). Αν ξέρει κάποια κοπέλα, ας μου απαντήσει.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ανοιγω καινουριο θεμα για να το δει καποια μαμα και να μου απαντησει γιατι δεν ξερω τι γινεται στην περιπτωση μας.Ειχα υπερπαραγωγη,το μωρο εκανε συνεχεια πρασινα κακα,εδω και δυο μηνες θηλαζω τρεις ωρες απο το ιδιο στηθος και μετα αλλαζω.Το τελευταιο διαστημα τα κακα του ειναι καφεκιτρινα χωρις καθολου σπορακια.Τι σημαινει αυτο?Η υπερπαραγωγη ρυθμιστηκε?Επανερχομαι στο καθε γευμα και αλλο στηθος?Τι σημαινει η ελλειψη απο σπορακια?Εαν διατηρησω το τριωρο κινδυνευει η παραγωγη μου?Περιμενω με αγωνια μια απαντηση.Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Ανοιγω καινουριο θεμα για να το δει καποια μαμα και να μου απαντησει γιατι δεν ξερω τι γινεται στην περιπτωση μας.Ειχα υπερπαραγωγη,το μωρο εκανε συνεχεια πρασινα κακα,εδω και δυο μηνες θηλαζω τρεις ωρες απο το ιδιο στηθος και μετα αλλαζω.Το τελευταιο διαστημα τα κακα του ειναι καφεκιτρινα χωρις καθολου σπορακια.Τι σημαινει αυτο?Η υπερπαραγωγη ρυθμιστηκε?Επανερχομαι στο καθε γευμα και αλλο στηθος?Τι σημαινει η ελλειψη απο σπορακια?Εαν διατηρησω το τριωρο κινδυνευει η παραγωγη μου?Περιμενω με αγωνια μια απαντηση.Ευχαριστω!

 

 

επαναφερω τα ερωτηματα...εγω δινω 5 φορες απο το ιδιο στηθος,και ενω αρχισαν να γινονται καφεκιτρινες οι κενωσεις του μπεμπη-και πολυ υδαρεις-χθες εκανε παλι πρασινα κακα...και πριν που ηθελε να φαει,του εδωσα 4η φορα απο το αριστερο,ρουφουσε και εκλαιγε...και οταν του εδωσα απο το δεξι,εφαγε με μανια και κοιμηθηκε!!!!ΜΟΥ ΚΟΒΕΤΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ???τι να κανω με τα πρασινα κακα μας?

αλλεργιολογος θα μας δει τελος του μηνα,ξερω οτι στανταρ εχει και αλλεργιες και η διατροφη μου ειναι εντελως περιορισμενη...αλλα αυτα θα τα γραψω στο αλλο τοπικ!;)

να σημειωσω οτι απο 5-6 κενωσεις την μερα μας μειωθηκαν σε 3,μετα σε 1,χθες εκανε παλι τρεις και σημερα προς το παρον 2...και βρεχει κανονικα 5-6 πανες την μερα.

καθε βοήθεια θα ηταν πολύτιμη.....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ...:-(:-(:-(:-(

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...