Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΝΟΣΟΣ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ-ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΠΙΔΗΜΙΑΣ.....


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts

Aglaia,

 

Όταν τα θετικά τεστ για γρίπη δείχνουν ότι η εποχιακή γρίπη ευθύνεται για λιγότερο του 1% των περιπτώσεων, μου φαίνεται είναι φανερό ότι η εποχιακή γρίπη ευθύνεται για ένα πολύ μικρό ποσοστό των ιώσεων γρίπης επίσης ανάμεσα σε αυτούς που δεν κάνουν το τεστ. Αν αυτό το ποσοστό είναι το ίδιο 1% η είναι δύο η τρεις η πέντε φορές μεγαλύτερο δεν αλλάζει τίποτε ουσιαστικό. Αυτό δε το φαινόμενο είναι παγκόσμιο, στα περισσότερα κράτη η εποχιακή γρίπη είναι σχεδόν άφαντη.

 

Η ειρωνεία της υπόθεσης είναι ότι όταν τα εμβόλια της εποχιακής και της νέας γρίπης βασίζονται στην ίδια τεχνολογία και έχουν παραπλήσιο ελάχιστο αριθμό επιπλοκών, επειδή έγινε τόση φασαρία περί δήθεν «πειραματικού εμβολίου» κατά της νέας γρίπης, μερικοί γονείς έσπευσαν να εμβολιάσουν τα παιδιά τους μόνο κατά της εποχιακής γρίπης, όπως εξάλλου πιθανώς έκαναν και στα προηγούμενα χρόνια. Όμως η εποχιακή γρίπη είναι προς το παρόν τουλάχιστον 10 φορές λιγότερο πιθανό να προσβάλει τα παιδιά τους, και αν τα προσβάλει είναι περίπου 10 φορές λιγότερο πιθανό να τα σκοτώσει – σε σύγκριση με την νέα γρίπη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Dimitrali

    Dimitrali 111 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 70 δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 69 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 66 δημοσιεύσεις

Αναφέρθηκε κάπου ότι

323 περιπτώσεις παρενεργειών (με ευτηχώς μόλις 10 σοβαρές) σε σύνολο 212.217 εμβολιασμών (ποσοστό 0,15%)

μου άρεσε πολύ η ακρίβεια στον αριθμό των περιπτώσεων όπου παρουσιάστηκα παρενέργειες.

Αλήθεια υπάρχει στη χώρα μας φορέας όπου μπορούμε να δηλώσουμε εάν κάποιο εμβόλιο παρουσίασε στα παιδιά μας κάποιες παρενέργειες ή το αναφέρουμε μόνο στον παιδίατρο και εκεί τελειώνει το θέμα; Υπάρχει κάποιος φορέας που αξιολογεί εάν κάποια συμπτώματα (είτε είναι ένα τοπικό οίδημα είτε αυτισμός) σχετίζονται με το εμβόλιο;

Αφοί είναι σε θέση να μας πουν με μεγάλη ακρίβεια τις παρενέργειες αυτού του εμβολίου στον ελληνικό πληθυσμό ας μας πούνε και για τα υπόλοιπα υποχρεωτικά εμβόλια.

Link to comment
Share on other sites

Οι παρενέργειες του εμβολίου είναι πάρα πολλές και έχουν ποσοστό περί του 10%, αλλά οι περισσότερες είναι επίσης πολύ ασήμαντες, όπως λίγος πόνος στο σημείο της ένεσης η μερικά δέκατα πυρετό. Το σημαντικό να ξέρουμε είναι για τις σοβαρές παρενέργειες, δηλαδή εκείνες που χρειάζονται κάποια παρέμβαση γιατρού, όπως αλλεργικές αντιδράσεις κλπ. Σε παγκόσμιο επίπεδο οι σοβαρές παρενέργειες είναι ελάχιστες, ήτοι λιγότερο από μία στους 200.000 εμβολιασμούς της νέας γρίπης. Αν στην Ελλάδα είχαμε 10 σοβαρές παρενέργειες σε σύνολο 212.217 εμβολίων τότε είμαστε πάνω από το μέσο όρο.

 

Το πρόβλημα της νέας γρίπης είναι παγκόσμιο, οπότε αν κάποιος αμφισβητεί τους Ελληνικούς φορείς μπορεί να συμβουλευτεί άλλους του εξωτερικού. Ένα από τα δύο εμβόλια που γίνονται στην Ελλάδα, το Pandemrix, είναι το ίδιο που γίνεται στην Σουηδία όπου πριν από ένα μήνα είχαν γίνει κιόλας πάνω από δύο εκατομμύρια εμβολιασμοί. Μπορείτε να βρείτε αναλυτικές πληροφορίες για τις παρενέργειες που παρατηρήθηκαν εκεί σε αυτό σε αυτή την ιστοσελίδα. Περιέχει δε μια ιδιαίτερη αναφορά για τις παρενέργειες σε παιδιά, που είναι τόσο αναλυτική που αναφέρει πόσα παιδιά παραπονέθηκαν για εφιάλτες αφού έκαναν το εμβόλιο.

 

Σε όλες αυτές τις μελέτες οφείλουμε πάντως να προσέξουμε ότι δεδομένα που παρατηρούνται μετά το εμβόλιο μπορεί, και συχνά είναι, τελείως ανεξάρτητα του εμβολίου. Μόνο με ειδικές μελέτες μπορούμε να ξέρουμε αν το εμβόλιο έχει προκαλέσει αυτά τα δεδομένα. Πράγματι πολύ εύκολα μπορούν να υπάρχουν παρερμηνείες. Παραδείγματος χάρη μαθαίνουμε για περιπτώσεις όπου κάποιος πέθανε λίγες μέρες αφού έκανε το εμβόλιο. Όμως όταν πρόκειται για εκατομμύρια εμβολιαζόμενους είναι αναμενόμενο μερικοί να πεθάνουν μερικές μέρες μετά, όπως θα πέθαιναν αν δεν το είχαν κάνει. Αν κανείς δεν πέθαινε θα σήμαινε ότι το εμβόλιο έχει μαγικές ικανότητες και προστατεύει τους εμβολιαζόμενους από κάθε είδος λόγο θανάτου για μερικές μέρες. Το σημαντικό είναι ότι τα τελευταία 30 χρόνια έχουν γίνει πάρα πολλές μελέτες για την ασφάλεια των εμβολίων χωρίς να προκύψει κανείς ουσιαστικός λόγος ανησυχίας. Είναι αλήθεια ότι κανένα φάρμακο δεν είναι τελείως ασφαλές, όπως δεν είναι τελείως ασφαλές να αναπνέουμε τον αέρα της πόλης η να τρώμε ψάρια. Μπορεί πράγματι μερικά εμβόλια να εγκυμονούν κινδύνους που είναι τόσο μικροί που δεν φαίνονται στις στατιστικές μελέτες. Το ζητούμενο πάντα είναι να συγκρίνουμε αυτούς τους άγνωστους κινδύνους των εμβολίων με τους γνωστούς κινδύνους (θανατηφόρους στην περίπτωση της νέας γρίπης) των νοσημάτων που τα εμβόλια καταπολεμούν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει να βγει ενας γιατρος στην τηλεοραση που να εχει ομως ....κοτσια και να πει οτι τα παιδικα εμβολια εχουν ακριβως τα ιδια συστατικά αλλα κανενας δεν το εχει κανει ποτε θέμα;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ποιων εταιρειών είναι αυτά τα εμβόλια;

Έτσι όπως το γράφεις φαίνεται ότι κυκλοφορούν και άλλα εμβόλια που δεν περιέχουν νεκρούς ιούς αλλά εξασθενημένους ζωντανούς. Ποια είναι αυτά και πού κυκλοφορούν;

 

Στην Ευρώπη έχουν εγκριθεί τουλάχιστον δύο εμβόλια κατά της νέας γρίπης, το Pandemrix της GlaxoSmithKline και το Focetria της Novartis, τα ίδια που χρησιμοποιούνται στην χώρα μας και σε άλλες χώρες όπως στη Γερμανία. Έχει επίσης εγκριθεί το Celvapan της Baxter.

 

Στις ΗΠΑ χρησιμοποιούν διαφορετικά εμβόλια, και μάλιστα ένα με αποδυναμωμένους ζωντανούς ιούς που δίνεται από το μύτη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω συμφωνω σε πολλά με την Dianelos και ηθελα όντως να ρωτησω αν ειναι γιατρός...με πρόλαβε η Dalia. Και η αδερφη μου βέβαια συμφωνει με όλα αυτα μια που τη ρωτησα (ειναι βιοχημικός, έχει μεταπτυχιακό στη γεντικη και διδακτορικό στη μοριακη βιολογια και δουλευει σε φαρμακοβιομηχανια), αλλα παρ΄ όλα αυτα στη αρχη μου ειχε πει να μην κάνω τιποτα. Εχθες λοιπόν που μιλάγαμε τη ρωτησα γιατι στην αρχη ήταν τόσο επιφυλακτική, σχεδόν αρνητική, ενώ τωρα δεν έχει αυτες τις επιφυλάξεις. Μου απάντησε ότι τωρα πια έχουν εμβολιαστει τόσοι πολλοι που δε μιλάμε για νέο εμβόλιο και λίγο πολύ έχουμε δει τις παρενέργειες. Στην ερωτηση μου, αν μπορει να προκυψει κάτι στο μέλλον, πχ σε 2 χρόνια όπως ακουγεται, μου είπε ότι οι παρενέργειες ενός συγκεκριμένου εμβολίου είναι άμεσες. Από εκει και πέρα, σωρευτικά -εμβόλια,φαρμακα, διατροφη, ποιότητα ζωής, κάπνισμα - μπορεί να προκληθουν άσχημες καταστασεις.

Σιγουρα κατα την ταπεινη μου άποψη, μια που επιστημονική άποψη δεν έχω, η πρόληψη ειναι αυτη που θα σωσει ζωες....φανταζομαι όσοι είναι υπερμαχοι των κακων που θα φερει το εμβόλιο, δεν θα καπνιζουν κι όλας... Από εκει και πέρα όμως δεν θα υποτιμήσουμε εφαρμοσμενες λύσεις και τεχνικες που έχουν σωσει την ανθρωπότητα. Και πριν ακουσω και τα κακά που έχουν φερει στην ανθρωπότητα τα οποια τα ξέρω, να επισημάνω ότι εγω βλέπω το θέμα στατιστικα, τα υπερ ήταν πολύ περισσοτερα από τα κακα.

Link to comment
Share on other sites

σωρευτικά -εμβόλια,φαρμακα, διατροφη, ποιότητα ζωής, κάπνισμα - μπορεί να προκληθουν άσχημες καταστασεις.

Σιγουρα κατα την ταπεινη μου άποψη, μια που επιστημονική άποψη δεν έχω, η πρόληψη ειναι αυτη που θα σωσει ζωες....φανταζομαι όσοι είναι υπερμαχοι των κακων που θα φερει το εμβόλιο, δεν θα καπνιζουν κι όλας... Από εκει και πέρα όμως δεν θα υποτιμήσουμε εφαρμοσμενες λύσεις και τεχνικες που έχουν σωσει την ανθρωπότητα. Και πριν ακουσω και τα κακά που έχουν φερει στην ανθρωπότητα τα οποια τα ξέρω, να επισημάνω ότι εγω βλέπω το θέμα στατιστικα, τα υπερ ήταν πολύ περισσοτερα από τα κακα.

 

να ξερες πόσο συμφωνώ.:wink:

εγώ να πω για'μενα ότι καπνίζω αλλά το εμβόλιο δεν το έκανα γιατί δεν φοβάμαι ( προς το παρόν ) τη νέα γρίπη...

σε περίπτωση που θα με φοβήσει κάποια στιγμή ναι θα το κάνω..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μόνο με ειδικές μελέτες μπορούμε να ξέρουμε αν το εμβόλιο έχει προκαλέσει αυτά τα δεδομένα.

 

Ξέρεις πόσες ειδικές μελέτες έχουν γίνει για το συσχετισμό των εμβολίων με τα αυτοάνοσα νοσήματα όπως η σκλήρυνση κατά πλάκας;

 

Ποιος χρηματοδοτεί αυτές τις μελέτες;

 

Κάποιοι συνδέουν τη έξαρση των αυτοάνοσων με την άκριτη χρήση των εμβολίων.

 

Το σημαντικό είναι ότι τα τελευταία 30 χρόνια έχουν γίνει πάρα πολλές μελέτες για την ασφάλεια των εμβολίων χωρίς να προκύψει κανείς ουσιαστικός λόγος ανησυχίας.

Είσαι σίγουρος ότι οι έρευνες αυτές έχουν γίνει, τις έχεις διαβάσει όλες και έχεις πεισθεί ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας;

 

 

Αν πράγματι υπήρχαν αξιόπιστες έρευνες τότε προς τι ο τελευταίος νόμος που απενοχοποιεί προκαταβολικά τις εταιρείες από τις παρενέργειες των εμβολίων; (στις ΗΠΑ ψηφίστηκε λίγο πριν την κυκλοφορία του νέου εμβολίου)

 

 

Μπορεί πράγματι μερικά εμβόλια να εγκυμονούν κινδύνους που είναι τόσο μικροί που δεν φαίνονται στις στατιστικές μελέτες.

 

 

Είσαι βέβαιος ότι είναι τόσο μικροί που δεν φαίνονται στις στατιστικές μελέτες;

Link to comment
Share on other sites

Η πρώην σύμβουλος του Υπουργού υγείας της Φιλανδίας παραχώρησε αυτήν την ολιγόλεπτη αλλά διαφωτιστικότατη συνέντευξη:

http://troktiko.blogspot.com/2009/11/blog-post_2854.html

Κάντε λίγη υπομονή να το παρακολουθήσετε (κατεβαίνει πολύ αργά η εικόνα) αλλά αξίζει τον κόπο...

 

Απορίας άξιoν είναι ότι οι κυβερνήσεις όλου του κόσμου φαίνεται να ακολουθούν πειθήνια και να εκτελούν διαταγές και (κατά την άποψη της π.Συμβούλου) ανθρώπους, ώστε να μπορέσει έστω και μακροπρόθεσμα να εκτελεστεί και η "επιθυμία" του Κίσινγκερ για δραματική μείωση του πληθυσμού του πλανήτη.

 

Υποψίες δημιουργεί και η νομοθέτηση της ασυλίας των φαρμακευτικών εταιρειών των ΗΠΑ, που τις προστατεύει από τον οικονομικό Τιτανικό στον οποίο θα οδηγηθούν αν οι παθόντες προσφύγουν και διεκδικήσουν αποζημιώσεις για σοβαρές επιπλοκές ή ακόμη και θανάτους που θα οφείλονται στον εμβολιασμό.

 

Επίσης θα ήθελα να καταθέσω και την προσωπική μου εμπειρία:

υπάλληλος μεγάλου Αθηναϊκου νοσοκομείου (γνωστή μου) που εργάζεται στο τμήμα μηχανογράφησης και στατιστική, μου δήλωσε ευθαρσώς ότι υπάρχει εντολή για τον αναγκαστικό τους εμβολιασμό, προϊσταμένη τμήματος εξαναγκάστηκε σε παραίτηση λόγω άρνησης να εμβολιαστεί, και ότι η συχνότητα της κοινής γρίπης είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από αυτήν της "πανδημίας", παρόλο που επισήμως δολίως παρουσιάζονται διαφορετικά τα πράγματα...

 

Πάντως, προσωπικά δεν πρόκειται να κάνω ούτε εγώ πόσο μάλλον το παιδί μου το συγκεκριμένο εμβόλιο...

Κι εκνευρίστηκα από τον παιδίατρο της μικρής ο οποίος επιμένει να κάνει το παιδί το εμβόλιο της κοινής γρίππης... με τη δικαιολογία ότι τα παιδιά ειδικών κατηγοριών πρέπει να το κάνουν για να προστατεύονται καλύτερα... και στην ερώτησή μου γιατί η μικρή ανήκει σε ειδική κατηγορία, η επιστημονική του απάντηση ήταν: "Λόγω των ειδικών συνθηκών διαβίωσης. Δεν πρόκειται να κάνεις άλλο παιδί με τον πατέρα της, έτσι δεν είναι; Ε, η μικρή ανήκει στην ίδια κατηγορία με τα παιδιά που γεννιούνται με εξωσωματική... όταν μία γυναίκα έχει ταλαιπωρηθεί με εξωσωματική και είναι δύσκολο να ξανακάνει παιδί οφείλει να προστατεύει το μονάκριβό της"...

Με λίγα λόγια μου είπε ότι επειδή το παιδί μου είναι και θα παραμείνει μοναχοπαίδι (τουλάχιστον από μένα με τον πατέρα της) να την προστατέψω, γιατί αν πάθει κάτι δεν έχω άλλο παιδί, είναι αναντικατάστατη... δηλαδή αν είχα τρία παιδιά και έχανα το ένα δεν θα ήταν αναντικατάστατο επειδή θα μου έμεναν τα άλλα δύο... τρομαχτικό... περιττό να σας πω ότι η επιστημονική "επιχειρηματολογία" του αυτή με έπεισε... να αλλάξω παιδίατρο στη μικρή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νοσησα κ εγω με τη νεα γριππη-δε τη γλιτωσα τελικα!!δεν ειναι τπτ φοβερο παντως, πυρετος βηχας κατταρροη κ πονος στα κοκκαλα αυτα εχω-ο γιατρος ειπε 5 μερες κραταν τα συμπτωματα.ευτυχως δε κολλησε η μικρη την εχω στη μαμα μου.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Η πρώην σύμβουλος του Υπουργού υγείας της Φιλανδίας παραχώρησε αυτήν την ολιγόλεπτη αλλά διαφωτιστικότατη συνέντευξη:

http://troktiko.blogspot.com/2009/11/blog-post_2854.html

Κάντε λίγη υπομονή να το παρακολουθήσετε (κατεβαίνει πολύ αργά η εικόνα) αλλά αξίζει τον κόπο...

 

Απορίας άξιoν είναι ότι οι κυβερνήσεις όλου του κόσμου φαίνεται να ακολουθούν πειθήνια και να εκτελούν διαταγές και (κατά την άποψη της π.Συμβούλου) ανθρώπους, ώστε να μπορέσει έστω και μακροπρόθεσμα να εκτελεστεί και η "επιθυμία" του Κίσινγκερ για δραματική μείωση του πληθυσμού του πλανήτη.

 

Υποψίες δημιουργεί και η νομοθέτηση της ασυλίας των φαρμακευτικών εταιρειών των ΗΠΑ, που τις προστατεύει από τον οικονομικό Τιτανικό στον οποίο θα οδηγηθούν αν οι παθόντες προσφύγουν και διεκδικήσουν αποζημιώσεις για σοβαρές επιπλοκές ή ακόμη και θανάτους που θα οφείλονται στον εμβολιασμό.

 

Επίσης θα ήθελα να καταθέσω και την προσωπική μου εμπειρία:

υπάλληλος μεγάλου Αθηναϊκου νοσοκομείου (γνωστή μου) που εργάζεται στο τμήμα μηχανογράφησης και στατιστική, μου δήλωσε ευθαρσώς ότι υπάρχει εντολή για τον αναγκαστικό τους εμβολιασμό, προϊσταμένη τμήματος εξαναγκάστηκε σε παραίτηση λόγω άρνησης να εμβολιαστεί, και ότι η συχνότητα της κοινής γρίπης είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από αυτήν της "πανδημίας", παρόλο που επισήμως δολίως παρουσιάζονται διαφορετικά τα πράγματα...

 

Πάντως, προσωπικά δεν πρόκειται να κάνω ούτε εγώ πόσο μάλλον το παιδί μου το συγκεκριμένο εμβόλιο...

Κι εκνευρίστηκα από τον παιδίατρο της μικρής ο οποίος επιμένει να κάνει το παιδί το εμβόλιο της κοινής γρίππης... με τη δικαιολογία ότι τα παιδιά ειδικών κατηγοριών πρέπει να το κάνουν για να προστατεύονται καλύτερα... και στην ερώτησή μου γιατί η μικρή ανήκει σε ειδική κατηγορία, η επιστημονική του απάντηση ήταν: "Λόγω των ειδικών συνθηκών διαβίωσης. Δεν πρόκειται να κάνεις άλλο παιδί με τον πατέρα της, έτσι δεν είναι; Ε, η μικρή ανήκει στην ίδια κατηγορία με τα παιδιά που γεννιούνται με εξωσωματική... όταν μία γυναίκα έχει ταλαιπωρηθεί με εξωσωματική και είναι δύσκολο να ξανακάνει παιδί οφείλει να προστατεύει το μονάκριβό της"...

Με λίγα λόγια μου είπε ότι επειδή το παιδί μου είναι και θα παραμείνει μοναχοπαίδι (τουλάχιστον από μένα με τον πατέρα της) να την προστατέψω, γιατί αν πάθει κάτι δεν έχω άλλο παιδί, είναι αναντικατάστατη... δηλαδή αν είχα τρία παιδιά και έχανα το ένα δεν θα ήταν αναντικατάστατο επειδή θα μου έμεναν τα άλλα δύο... τρομαχτικό... περιττό να σας πω ότι η επιστημονική "επιχειρηματολογία" του αυτή με έπεισε... να αλλάξω παιδίατρο στη μικρή.

 

Το ίδιο βίντεο παρέθεσα κάποιες σελίδες πριν και κατηγορήθηκα για χαμηλό IQ, πόρωση και διάφορα άλλα χαριτωμένα...:rolleyes:

 

Παρόλο που το παρέθεσα δήλωσα ότι δεν υιοθετώ όσα λέει αλλά το βάζω για προβληματισμό.

 

Αργότερα παρέθεσα διάφορα στοιχεία που δείχνουν την σχέση μεγάλων φαρμακευτικών εταιριών με τους ναζί και άλλα ωραία και αποκαλυπτικά. Ο λόγος που το έκανα ήταν για να δείξω πως οι άνθρωποι που κρατούν τις ζωές και την υγεία μας στα χέρια τους καθόλου δεν είναι λευκά περιστεράκια... το αντίθετο μάλιστα.

 

Πραγματικά, οι μεγάλες κεφαλες της παγκοσμιοποιημένης μας ανθρωπότητας ενοχλούνται απ' τα οικονομικά προβλήματα που συνεπάγεται ο υπερπληθυσμός. Όμως δεν πιστεύω ότι το συγκεκριμένο εμβόλιο θα μειώσει άμεσα τον πληθυσμό της γης. Ωστόσο είναι ένα πολύ χρήσιμο έμμεσο εργαλείο. Σιγά σιγά θα πειστεί ο κόσμος πως δεν μπορεί να επιβιώσει χωρίς τα θαυματουργά, σωτήρια, θεόσταλτα εμβολιάκια των παντοδύναμων φαρμακοβιομηχανιών και θα τραβάει κάθε τρεις και λίγο την ενεσούλα του. Ουδέποτε έχω ασχοληθεί με ιλουμινάτι κι άλλους τέτοιους... φαιδρούς. Απλά το ψάχνω λίγο παραπάνω και λίγο παραπίσω απ' το προφανές.

 

Πιστεύω πως η υπερβολική ενασχόληση του κόσμου με ιούς φονικούς που αποδεικνύονται μούφες και άλλα τέτοια έξυπνα τεχνάσματα μπορούν πολύ εύκολα να απασχολούν την κοινή γνώμη και να την απομακρύνουν από άλλα θέματα περισσότερο οδυνειρά.

 

Ποιος ασχολείται, για παράδειγμα, με την σύνοδο των μεγάλων στην Κοπεγχάγη και την ανικανότητά τους να φτάσουν σε κάποιες συμφωνίες για τη σωτηρία του έρμου του πλανήτη Γη;:?:rolleyes: Η καταστροφή του περιβάλλοντος θα μας αφανίσει με μαθηματική ακρίβεια πολύ πιο αποτελεσματικά από ιούς φαντομάδες.

 

Αν απειλούμαστε άμεσα από κάτι, αυτό είναι η βλακεία. Και όπως λεει και η yogini, ένα εμβόλιο για αυτήν δεν αξιώνονται να βγάλουν να ησυχάσουμε...

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο βίντεο παρέθεσα κάποιες σελίδες πριν και κατηγορήθηκα για χαμηλό IQ, πόρωση και διάφορα άλλα χαριτωμένα...:rolleyes:

 

Παρόλο που το παρέθεσα δήλωσα ότι δεν υιοθετώ όσα λέει αλλά το βάζω για προβληματισμό.

Συγγνώμη αλλά δεν διάβασα όλες τις σελίδες... έπεσε το μάτι μου σ' αυτό στο τρωκτικό και σκέφτηκα να το απραθέσω (δεν σκέφτηκα ότι δεν έπεσε μόνο το δικό μου μάτι:oops::oops::oops:)

Κι εγώ για προβληματισμό το έβαλα... γιατί δεν την δίνει τη συνέντευξη καμία τυχαία... αλλά τεσπα

 

Αργότερα παρέθεσα διάφορα στοιχεία που δείχνουν την σχέση μεγάλων φαρμακευτικών εταιριών με τους ναζί και άλλα ωραία και αποκαλυπτικά. Ο λόγος που το έκανα ήταν για να δείξω πως οι άνθρωποι που κρατούν τις ζωές και την υγεία μας στα χέρια τους καθόλου δεν είναι λευκά περιστεράκια... το αντίθετο μάλιστα.

 

Πραγματικά, οι μεγάλες κεφαλες της παγκοσμιοποιημένης μας ανθρωπότητας ενοχλούνται απ' τα οικονομικά προβλήματα που συνεπάγεται ο υπερπληθυσμός. Όμως δεν πιστεύω ότι το συγκεκριμένο εμβόλιο θα μειώσει άμεσα τον πληθυσμό της γης. Ωστόσο είναι ένα πολύ χρήσιμο έμμεσο εργαλείο. Σιγά σιγά θα πειστεί ο κόσμος πως δεν μπορεί να επιβιώσει χωρίς τα θαυματουργά, σωτήρια, θεόσταλτα εμβολιάκια των παντοδύναμων φαρμακοβιομηχανιών και θα τραβάει κάθε τρεις και λίγο την ενεσούλα του. Ουδέποτε έχω ασχοληθεί με ιλουμινάτι κι άλλους τέτοιους... φαιδρούς. Απλά το ψάχνω λίγο παραπάνω και λίγο παραπίσω απ' το προφανές.

 

Πιστεύω πως η υπερβολική ενασχόληση του κόσμου με ιούς φονικούς που αποδεικνύονται μούφες και άλλα τέτοια έξυπνα τεχνάσματα μπορούν πολύ εύκολα να απασχολούν την κοινή γνώμη και να την απομακρύνουν από άλλα θέματα περισσότερο οδυνειρά.

 

Ποιος ασχολείται, για παράδειγμα, με την σύνοδο των μεγάλων στην Κοπεγχάγη και την ανικανότητά τους να φτάσουν σε κάποιες συμφωνίες για τη σωτηρία του έρμου του πλανήτη Γη;:?:rolleyes:Η καταστροφή του περιβάλλοντος θα μας αφανίσει με μαθηματική ακρίβεια πολύ πιο αποτελεσματικά από ιούς φαντομάδες..

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου... θα κάτσω να τα διαβάσω αυτά που παρέθεσες, γιατί μαλλον αυτό που χρειαζόμαστε είναι εμβολιασμός από την άγνοια...

 

Αν απειλούμαστε άμεσα από κάτι, αυτό είναι η βλακεία. Και όπως λεει και η yogini, ένα εμβόλιο για αυτήν δεν αξιώνονται να βγάλουν να ησυχάσουμε...

και,ναι και από τη βλακεία!!!

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια μου είπε ότι επειδή το παιδί μου είναι και θα παραμείνει μοναχοπαίδι (τουλάχιστον από μένα με τον πατέρα της) να την προστατέψω, γιατί αν πάθει κάτι δεν έχω άλλο παιδί, είναι αναντικατάστατη... δηλαδή αν είχα τρία παιδιά και έχανα το ένα δεν θα ήταν αναντικατάστατο επειδή θα μου έμεναν τα άλλα δύο... τρομαχτικό... περιττό να σας πω ότι η επιστημονική "επιχειρηματολογία" του αυτή με έπεισε... να αλλάξω παιδίατρο στη μικρή.

 

Φαντάζομαι ότι αυτός επειδή θεωρεί τον εαυτό του αναντικατάστατο, έκανε το εμβόλιο!

Link to comment
Share on other sites

Αν σε αυτό συνυπολογίσει κανείς το γεγονός πως στις καρέκλες των προέδρων μεγάλων φαρμακοβιομηχανιών έχουν καθήσει πρώην ναζί, μπορεί να βγάλει τα συμπερασματά του για τον ανθρωπιστικό χαρακτήρα τους, για τη διαπλοκή με τις κυβερνήσεις και τους οργανισμούς υγείας παγκοσμίως και για το ποιανων τα συμφέροντα εξυπηρετούν.

Εμενα παλι μου εστειλαν αυτο.Δεν ξερω βρε παιδια πολλες θεωριες συνομωσιας βλεπω και χρυσες δουλειες για τους ψυχιατρους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

dianelos είσαι γιατρός ? εργάζεσαι σε κάποια φαρμακοβιομηχανία ?

 

Όχι δεν είμαι γιατρός, ούτε εργάζομαι σε φαρμακοβιομηχανία, ούτε έχω μετοχές σε φαρμακοβιομηχανίες. Στην Ελλάδα πολλοί πιστεύουν ότι όλα γίνονται για τα «συμφέροντα». Εμένα με εκνευρίζει ότι πολλοί άνθρωποι θα πεθάνουν στην χώρα μας εξʼ αιτίας της επιπολαιότητας άλλων, και μάλιστα γιατρών. Η ιατρική μπορεί να μην είναι μια ακριβής επιστήμη, αλλά τουλάχιστον είναι επιστήμη.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώην σύμβουλος του Υπουργού υγείας της Φιλανδίας παραχώρησε αυτήν την ολιγόλεπτη αλλά διαφωτιστικότατη συνέντευξη:

http://troktiko.blogspot.com/2009/11/blog-post_2854.html

 

Είναι λογικό να πιστεύει κανείς ότι φαρμακοβιομηχανίες προσπαθούν να σκοτώσουν τα 2/3 των πελατών τους, αρχίζοντας μάλιστα από τις πιο πλούσιες χώρες; Και αυτό για να βγάλουν περισσότερα κέρδη;

 

H Dr. Rauni-Leena Luukanen Kilde μπορεί κάποτε να ήταν μια καλή επιστήμων, όμως τώρα φοβάμαι δεν είναι στα καλά της. Στο βιογραφικό της εδώ υποστηρίζει ότι ένας εξωγήινος της έσωσε την ζωή σε ένα αυτοκινητικό δυστύχημα. Σε

εξηγεί ότι δεν υπάρχει θάνατος γιατί το μυαλό μας αποτελείται στο 78% από νερό, και άρα αυτό που το κρατά μαζί είναι η ενέργεια, η οποία ως γνωστόν ποτέ δεν χάνεται αλλά μόνο αλλάζει μορφή. Και σε
υποστηρίζει ότι υπάρχουν ταξίδια εκτός σώματος και πως χρησιμοποιούνται από τους στρατιωτικούς των ΗΠΑ για να κατασκοπεύουν τους εχθρούς τους, και επίσης για να εξερευνήσουν το σύμπαν. Αλλά ότι αυτοί οι ταξιδιώτες εκτός σώματος δεν μπορούν να δουν τίποτα ροζ, και ότι γι' αυτό τον λόγο φοράει ροζ ρούχα.
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι αυτός επειδή θεωρεί τον εαυτό του αναντικατάστατο, έκανε το εμβόλιο!

Πραγματικά ήμουν τόσο εκνευρισμένη που έφυγα χωρίς να τον ρωτήσω...

αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι ΔΕΝ το έκανε... έχει τις γνώσεις να μην το κάνει...

άλλωστε δεν ξέρω (προσωπικά) κανέναν γιατρό που να το έχει κάνει...

Επεξεργάστηκαν by singlemam
Συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να πιστεύει κανείς ότι φαρμακοβιομηχανίες προσπαθούν να σκοτώσουν τα 2/3 των πελατών τους, αρχίζοντας μάλιστα από τις πιο πλούσιες χώρες; Και αυτό για να βγάλουν περισσότερα κέρδη;

 

H Dr. Rauni-Leena Luukanen Kilde μπορεί κάποτε να ήταν μια καλή επιστήμων, όμως τώρα φοβάμαι δεν είναι στα καλά της. Στο βιογραφικό της εδώ υποστηρίζει ότι ένας εξωγήινος της έσωσε την ζωή σε ένα αυτοκινητικό δυστύχημα. Σε

εξηγεί ότι δεν υπάρχει θάνατος γιατί το μυαλό μας αποτελείται στο 78% από νερό, και άρα αυτό που το κρατά μαζί είναι η ενέργεια, η οποία ως γνωστόν ποτέ δεν χάνεται αλλά μόνο αλλάζει μορφή. Και σε
υποστηρίζει ότι υπάρχουν ταξίδια εκτός σώματος και πως χρησιμοποιούνται από τους στρατιωτικούς των ΗΠΑ για να κατασκοπεύουν τους εχθρούς τους, και επίσης για να εξερευνήσουν το σύμπαν. Αλλά ότι αυτοί οι ταξιδιώτες εκτός σώματος δεν μπορούν να δουν τίποτα ροζ, και ότι γι' αυτό τον λόγο φοράει ροζ ρούχα.

Σ' ευχαριστώ για την έρευνα που έκανες για το βιογραφικό της εν λόγω κυρίας...

Ανεξάρτητως αυτού όμως ΗΤΑΝ σύμβουλος του Υπουργού Υγείας...

Και επιπλέον, μου κάνει εντύπωση που τόσο ψαγμένος που είσαι δεν έχεις πέσει ποτέ πάνω στις δηλώσεις του Κισσιγκερ (θα κάνω μια αναζήτηση να τις παραθέσω)...

Δεν πιστεύω ότι όλα είναι άσπρο μαυρο αλλά υπάρχει και το γκρι... και η επιλογή του καθενός να διαθέτει τον ευατό του κατά βούληση...

Link to comment
Share on other sites

To παρακάτω άρθρο είναι γραμμένο από γιατρό. Προστίθεται ως απάντηση σε έκείνους που ισχυρίζονται πως η αποτελεσματικότητα του καινούριου εμβολίου φτάνει και το 90%...

 

Αυτό που λέει, είναι αυτό που ήδη γνωρίζω εδώ και καιρό: πως τα γριποεμβόλια είναι ουσιαστικά αναποτελεσματικά λόγω ταχύτατων μεταλλάξεων των γριποιών, και δεν συμβάλουν ουσιαστικά στην πρόληψη των θανάτων.

 

http://infectiousdiseaseissues.blogspot.com/2009/12/blog-post.html

 

"...Παρά την έλλειψη επαρκών τυχαιοποιημένων, διπλών τυφλών μελετών για την αποτελεσματικότητα του εμβολίου της γρίπης αναφορικά με την πρόληψη σοβαρών επιπλοκών, ο εμβολιασμός για την γρίπη γενικεύτηκε ήδη από το 1980, στον ηλικιωμένο πληθυσμό των ΗΠΑ. Το προσδοκώμενο όφελος από την γενίκευση του εμβολιασμού αναμένονταν υψηλό κατ αναλογία με τα υπόλοιπα εμβόλια, αναφορικά με την πτώση της θνησιμότητας από την γρίπη στους ηλικιωμένους στους οποίους κατεξοχήν (αν και όχι μόνο) ο ιός της κλασικής γρίπης προκαλεί θανάτους.

Το 2007 το έγκυρο ιατρικό περιοδικό Lancet Infect Dis. Oct 7(10):658-66, δημοσιεύει δεδομένα από πρόσφατη έρευνα των SIMONSEN AND AL από το ΑRCHIVES INTERNAL MEDICINE, με τίτλο που έσκασε ως βόμβα στα αυτιά της παγκόσμιας επιστημονικής ιατρικής κοινότητας :

Mortality benefits of influenza vaccination in elderly people: an ongoing controversy.

Στη μεγάλη αυτή επιδημιολογική έρευνα οι ερευνητές αναλύουν όλους τους θανάτους των ηλικιωμένων στις ΗΠΑ από το 1968 έως το 2001 και παρατηρούν ότι ενώ ο εμβολιασμός για την γρίπη αυξήθηκε από 15-20% στο 65% στην χώρα στους ηλικιωμένους, αυτό δεν οδήγησε σε αντίστοιχη πτώση της θνησιμότητας από την γρίπη στην ομάδα αυτή. Οι ηλικιωμένοι δηλαδή που κατεξοχήν αναμένονταν να προστατευτούν, δεν προστατεύτηκαν.

Δεδομένα από τυχαιοποιημένες διπλές τυφλές μελέτες σε όλες τις ηλικίες, συνηγορούν υπέρ της ύπαρξης μικρής προστατευτικής κάλυψης έναντι της κοινής γρίπης από τα υπάρχοντα εμβόλια της γρίπης, γεγονός που παρατηρείται και στην καθημερινή ιατρική πρακτική και παρά την εργαστηριακή αύξηση των προστατευτικών μετά τον εμβολιασμό αντισωμάτων, σε αρκετές περιπτώσεις. Η ρήση του λοιμωξιολόγου Charles Smith και DAVENPORT , στο INFECTIOUS DISEASES (GORBACH, page 1740) το 1992, είναι σήμερα περισσότερο επίκαιρη από ποτέ : Η γρίπη παραμένει η τελευταία μεγάλη μάστιγα του ανθρώπου που δεν έχει ακόμη ελεγχθεί.

Τα δεδομένα αυτά αφορούν βέβαια την εποχική γρίπη και όχι την γρίπη των χοίρων, η ικανότητα όμως των ιών της γρίπης να διαφεύγουν από την ανοσολογική προστασία, που επιχειρείται να αποκτηθεί με τα εμβόλια, αποτελεί μία από τις αιτίες της πεποίθησης ενός μεγάλου μέρους της παγκόσμιας ιατρικής επιστημονικής κοινότητας, ότι το πολυδιαφημισμένο τείχος προστασίας που υποτίθεται ότι θα προσφέρει το νεοφερμένο εμβόλιο στις χώρες που εμβολιάζουν μαζικά τους πάντες, θα αποδειχτεί στην ιατρική πράξη χάρτινο. Η μειωμένη αποτελεσματικότητα των αντιγριπικών εμβολίων είναι ένας από τους λόγους που τα κοινά αντιγριπικά εμβόλια, τα οποία παράγονται επί χρόνια με την ίδια τεχνογνωσία που παράγεται και το νέο εμβόλιο, δεν εφαρμόζονται παραδοσιακά σε όλο τον πληθυσμό, σε καμία χώρα, παρά τις εύλογες πιέσεις που ασκούνται από ορισμένα οικονομικά συμφέροντα.

Ο ιός της γρίπης απομονώθηκε στους ανθρώπους για πρώτη φορά το 1933. Οι ιοί της γρίπης είναι μέλη της οικογένειας των ορθομυξοιών και δομικά χαρακτηρίζονται από ένα κεντρικό ριβονουκλεοτιδικό πυρήνα, που περιβάλλεται από μία θήκη στην οποία ευρίσκονται λιπίδια και γλυκοπρωτεΐνες. Το γένωμα του ιού είναι RNA.

Ανάλογα με τα γενικά αντιγονικά χαρακτηριστικά, οι ιοί της γρίπης διαιρούνται σε γενικούς τύπους (Α, Β, C κλπ).

Επειδή οι HA και ΝΑ γλυκοπρωτείνες στη επιφάνεια των ιών, εμπλέκονται στο κρίσιμο στάδιο της προσβολής των κυττάρων του ξενιστή, είναι πολύ σημαντικοί για την ανάπτυξη ανοσίας. Αντισώματα έναντι αυτών των γλυκοπρωτεινών, εμποδίζουν την ανάπτυξη φλεγμονής στις κυτταρικές πειραματικές καλλιέργειες. Υπάρχουν πάνω από δεκατρείς υπότυποι του ΗΑ (Η1, Η2, Η3, κλπ.) και πάνω από εννέα υπότυποι ΝΑ (Ν1, Ν2, Ν3κλπ). Ανάλογα με το είδος των γλυκοπρωτεϊνών έχουμε και τον ανάλογο χαρακτηρισμό του στελέχους της γρίπης Η1Ν1, Η3Ν2 κλπ.

Οι ιοί της γρίπης έχουν αναπτύξει πολλούς μηχανισμούς γρήγορης αλλαγής των αντιγονικών περιβλημάτων, ούτως ώστε να μην αναγνωρίζονται από τα υπάρχοντα αντισώματα. Αυτό είναι ένα από τα κύρια προβλήματα στην ανάπτυξη εμβολίων αποτελεσματικής μαζικής πρόληψης κατά τη μαχόμενη ιατρική πράξη, με την υπάρχουσα τεχνογνωσία."

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι μου εστειλαν αυτο.Δεν ξερω βρε παιδια πολλες θεωριες συνομωσιας βλεπω και χρυσες δουλειες για τους ψυχιατρους!

 

Σε ότι αφορά τις χημειοθεραπείες, καθώς και τις ορμονοθεραπείες (οιστρογόνα) έχω να καταθέσω το εξής:

Πόλυ κοντινός μου άνθρωπος, νεότατος διαγνώστηκε με καρκίνο στον εγκέφαλο.

Ο γιατρός του (ένας εξαιρετικός άνθρωπος) συμβούλεψε τους οικείους του να μην του κάνουν χημειοθεραπείες, διότι λόγω του σημείου και της φύσης του όγκου μόνο ταλαιπωρία θα ήταν για τονα σθενή.

Ο αδερφός του όμως αρνούταν να παραιτηθεί.

Αποφάσισε να στείλει τις εξετάσεις στη ΜΑΥΟ Clinic και δρομολογούσε τη νοσηλεία στην Αμερική.

Ο φάκελος "απορρίφθηκε" από την ΜΑΥΟ, με το αιτιολογικό ότ δεν είχε κάνει χημιοθεραπείες...οπότε ούτε καν διάγνωση δεν έστειλαν.

Όταν αυτό αναφέρθηκε στο γιατρό είπε ότι γνώριζε την πρακτική των κλινικών της Αμερικής. "No chimo, no patient" Ασθενής άξιος να τον αναλάβουν είναι μόνο αυτός που έχει υποστεί το μαρτύριο και το δηλητηρίο των χημειοθεραπιών...

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είμαι γιατρός, ούτε εργάζομαι σε φαρμακοβιομηχανία, ούτε έχω μετοχές σε φαρμακοβιομηχανίες. Στην Ελλάδα πολλοί πιστεύουν ότι όλα γίνονται για τα «συμφέροντα». Εμένα με εκνευρίζει ότι πολλοί άνθρωποι θα πεθάνουν στην χώρα μας εξʼ αιτίας της επιπολαιότητας άλλων, και μάλιστα γιατρών. Η ιατρική μπορεί να μην είναι μια ακριβής επιστήμη, αλλά τουλάχιστον είναι επιστήμη.

 

 

Δεν νομίζω ότι κάποιος το πήγε στο ότι έχει συμφέροντα, εγώ θα έκρινα ότι είσαι γιατρός η μέλος φαρμακοβιομηχανίας απο τον τρόπο που γράφεις και απο τις λεπτομέριες που περιέχουν οι δημοσιεύσεις σου.

Άλλωστε δεν βγήκες να πεις κάντε όλοι το εμβόλιο, υποστηρίζεις την άποψη σου και τίποτα παραπάνω! :-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι κάποιος το πήγε στο ότι έχει συμφέροντα, !

 

εγώ πάντως που έθεσα και το ερώτημα σε καμία περίπτωση δεν ενοούσα κάτι τέτοιο. είμαι από τους ανθρώπους που πιστεύουν ότι το να υπάρχουν συμφερόντα ( τι πιο λογικό, ποιος δουλεύει για την ψυχή των πεθαμένων του εξάλου ) δεν σημαίνει ότι δεν έχει να προσφέρει κιόλας στην ανθρωπότητα, το ένα δεν καταρίπτει το άλλο κατε με...

του έθεσα την ερώτηση όπως ακριβώς την είχα θέσει και σε εσένα.

Δίκαια πράγματα:D

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την έρευνα που έκανες για το βιογραφικό της εν λόγω κυρίας...

Ανεξάρτητως αυτού όμως ΗΤΑΝ σύμβουλος του Υπουργού Υγείας...

Και επιπλέον, μου κάνει εντύπωση που τόσο ψαγμένος που είσαι δεν έχεις πέσει ποτέ πάνω στις δηλώσεις του Κισσιγκερ (θα κάνω μια αναζήτηση να τις παραθέσω)...

Δεν πιστεύω ότι όλα είναι άσπρο μαυρο αλλά υπάρχει και το γκρι... και η επιλογή του καθενός να διαθέτει τον ευατό του κατά βούληση...

 

Το ίδιο πιστεύω κι εγώ.

 

Κι όσο για τις δηλώσεις του Κίσινγκερ και τα υπόλοιπα, έχω να πω το εξής: Ως τα μέσα του περασμένου αιώνα, η Ευρώπη σαρωνόταν από ένα κύμα φασιστών που την αιματοκύλησαν. Οι άνθρωποι εκείνοι ήταν αυτοί ακριβώς που ξεκίνησαν να εξολοθρεύουν μεγάλες ομάδες ανθρώπων. Οι Εβραίοι, οι Πολωνοί κλπ. έχουν να διηγηθούν διάφορες ιστορίες. Η δίκη της Νυρεμβέργης υποτίθεται εδωσε ένα τέλος στην "καριέρα" όλων αυτών. Λέω υποτίθεται γιατί η ιστορία αποδεικνύει ότι τα πράγματα δεν έγιναν ακριβώς έτσι.

 

Είναι τουλάχιστον αφελές να πιστεύουμε ότι παρανοϊκοί τύπου Χίτλερ, Κίσσινγκερ, Στάλιν κλπ. έχουν εκλείψει απ' τον πλανήτη. Είναι τουλάχιστον κοντόφθαλμο να μην βλέπουμε τις γενοκτονίες που βρίσκονται σε εξέλιξη στον πλανήτη, βλ. Παλαιστίνη, Σομαλία, Κουρδιστάν, Ιράκ, Αφγανιστάν.

 

Η αλήθεια είναι πως αν επιχειρηθεί μείωση του πληθυσμού δεν θα γίνει αδιακρίτως παγκοσμίως. Αυτό που ουσιαστικά γίνεται είναι να στοχοποιούνται συγκεκριμένες χώρες. Αλλά τι μας αφορά; Ανήκουμε σε αυτές; Μάλλον όχι, είμαστε μια μικρή χώρα με τάσεις μείωσης. Αν ήταν όλοι σαν κι εμάς δε θα υπήρχε πρόβλημα συνωστισμού...

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά τις χημειοθεραπείες, καθώς και τις ορμονοθεραπείες (οιστρογόνα) έχω να καταθέσω το εξής:

Πόλυ κοντινός μου άνθρωπος, νεότατος διαγνώστηκε με καρκίνο στον εγκέφαλο.

Ο γιατρός του (ένας εξαιρετικός άνθρωπος) συμβούλεψε τους οικείους του να μην του κάνουν χημειοθεραπείες, διότι λόγω του σημείου και της φύσης του όγκου μόνο ταλαιπωρία θα ήταν για τονα σθενή.

Ο αδερφός του όμως αρνούταν να παραιτηθεί.

Αποφάσισε να στείλει τις εξετάσεις στη ΜΑΥΟ Clinic και δρομολογούσε τη νοσηλεία στην Αμερική.

Ο φάκελος "απορρίφθηκε" από την ΜΑΥΟ, με το αιτιολογικό ότ δεν είχε κάνει χημιοθεραπείες...οπότε ούτε καν διάγνωση δεν έστειλαν.

Όταν αυτό αναφέρθηκε στο γιατρό είπε ότι γνώριζε την πρακτική των κλινικών της Αμερικής. "No chimo, no patient" Ασθενής άξιος να τον αναλάβουν είναι μόνο αυτός που έχει υποστεί το μαρτύριο και το δηλητηρίο των χημειοθεραπιών...

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Επετρεψε μου να διαφωνησω.

Απο την μια ναι η χημειοθεραπεια .....δεν ειναι απλη διαδικασια και ισως να μην αποφερει τιποτα αλλα απο την αλλη δεν παραδιδεις τα οπλα αν δεν τα εξαντλησεις.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...