Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΝΟΣΟΣ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ-ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΠΙΔΗΜΙΑΣ.....


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts

αποσπασμα απο την Real News σημερα

 

Οι νεες ερευνες του βρετανικού υπουργείου Υγείας υπολόγισαν τον βαθμό θνησιμότητας του Η1Ν1 μολις στο 0,026%!!!!!!!!!!!!! το ποσοστό αυτο ειναι πολυ χαμηλότερο ακομα και απο της κοινής εποχικής γρίπης, γεγονος που αναγκασε Βρετανους κυβερνητικούς αξιωματουχους στον τομεα της υγειας να δηλώσουν πως "η πρωτη πανδημια του 21ου αιωνα φαινεται να ειναι πολυ λιγότερο επικίνδυνη απ΄οτι φοβομασταν αρχικά"

 

....με τις υγείες σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Dimitrali

    Dimitrali 111 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 70 δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 69 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 66 δημοσιεύσεις

0,026?? πραγματικα καταντησε γελοιο τοση φασαρια για ενα τετοιο ποσοστο!!πιο πολλες πιθανοτητες εχεις να σε χτυπησει κεραυνος παρα να πεθανεις απο νεα γριπη :lol::lol::lol::lol: πιανουν κοροιδα τα ατομα χαμηλης μορφωσης κ νοημοσυνης κ δημιουργουν πανικο απο το τιποτα :rolleyes: ακου 0,026%!!!

δηλαδη μισο του μισου τοις εκατο να πεθανεις απο νεα γριπη :lol::lol::lol::lol::lol:

 

αντε παμε για εμβολιοοοο :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

συμφωνω με την υπογραφη της yogini

Link to comment
Share on other sites

Είπα πως θα επανέλθω και πάντα κρατώ το λόγο μου.

 

...αρα ο ορος υψηλοτερη νοσηροτητα δεν ειναι δοκιμος ενω η θνησιμοτητα θα εκτιμηθει εκ των υστερων.

Aυτό δλδ σημαίνει ότι αυτή τη στιγμή δεν είμαστε σε θέση να εκτιμήσουμε αν τα πράγματα πηγαίνουν καλύτερα ή χειρότερα;

 

Αλλά ακόμη κι αν είναι έτσι, δεν υπήρχε στην διεθνή ιατρική κοινότητα διαθέσιμο το παράδειγμα του χειμώνα της Αυστραλίας στην οποία η θνησιμότητα ήταν κατά πολύ μικρότερη της αναμενόμενης;

 

Σε προηγούμενό μου ποστ, ο ίδιος ο ΠΟΥ ανακοινώνει ότι τα πράγματα εξελίσσονται πολύ ηπιότερα και καλυτερα από τις αρχικές εκτιμήσεις... Ας μην παίζουμε με τις λέξεις!

 

Δηλ,περιμεναν να δουν ποσοι θα πεθανουν για να πανε να εμβολιαστουν?Πιθανοτερο ειναι τα αποθεματα να εμειναν αδιαθετα λογω της διαμαχης του πανικου και του φοβου

 

Η αλήθεια είναι πως εξαιτίας της διαμάχης του πανικού και του φόβου η Ελλάδα αγόρασε 16.000.000 δόσεις εμβολίων :!::!::!: υπερχρεωνοντας την ήδη καταχρεωμένη οικονομία της.

 

Η αλήθεια επίσης είναι ότι απ' τα ΜΜΕ κάποιοι γνωστοί γιατροί εξακολουθούν να μας κοροϊδεύουν διότι ενώ το ποσοστό του εμβολιαζόμενου πληθυσμού ανέρχεται μόλις στο 3%, λένε πως ο εμβολιασμός των πολιτών έχει δημιουργήσει το απαραίτητο τείχος προστασίας για να εμποδιστεί η παραπέρα διασπορά του ιού...:rolleyes:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Η πανδημια αφορα ολο τον πλανητη και δεν μπορουμε να χρησιμοποιουμε αποσπασματικα επιδημιολογικα στοιχεια(Η.Π.Α μονο)

Σωστά αφορά όλον τον πλανήτη, είναι όμως ενδεικτική της εξέλιξης της νόσου, η πορεία της στην χώρα στην οποία ξεκίνησε μετά το Μεξικό. Διαφέρουν δλδ τόσο πολυ τα επιδημιολογικά χαρακτηριστικά στην Αμερικανική ήπειρο σε σχέση με την Ευρωπαϊκή; Επίσης φαντάζομαι ότι την εποχή που γραφτηκε το άρθρο αυτό, υπήρχαν πολύ περισσότερα στοιχεία στις ΗΠΑ απ' ότι στην Ευρώπη.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Αληθεύει ότι κάθε χρόνο κυκλοφορούν 150-200 διαφορετικά μολυσματικά παθογόνα μικρόβια –όπως αδενοϊοί, ρινοϊοί, μποκαϊός, μεταπνευμονοϊός, parainfluenza, ο πολύ κοινός κορονοιός, και βεβαίως ο πευμονιόκοκκος- που προκαλούν συμπτώματα σαν της γρίπης και χειρότερα κατά την περίοδο αυξημένων κρουσμάτων; Απεναντιας η προκαλουν γαστρεντεριτιδες,η απλο κρυολογημα η περιορισμενες λοιμωξεις του ανωτερου αναπνευστικου και γενικα ειναι μειωμενης λοιμογονου δρασης εκτος απο λιγες εξαιρεσεις(προωρα,ανοσοκατασταλμενοι).Ο πνευμονιοκοκκος δεν ειναι ιος αλλα gram θετικος κοκκος δηλ βακτηριο.

Αληθεύει ότι τα εμβόλια κατά της γρίπης δεν προσφέρουν καμία προστασία από τα προαναφερθέντα μικρόβια; Μα ειναι δυνατον να κανεις εμβολιο κατα της ερυθρας και να περιμενεις οτι θα σε προφυλαξει απο τον τετανο????Υπαρχουν τα αντιστοιχα εμβολια για καθε περιπτωση.

 

 

Κατ' αρχήν δεν γράφει πουθενά ο άνθρωπος ότι ο πνευμονιόκκοκος είναι ιός. Γράφει για παθογόνα μικρόβια.

κατα τα άλλα αυτό που καταλαβαίνω εγώ πως θέλει να πει, είναι πως υπάρχουν πολλά παθογόνα μικρόβια που προκαλούν παρόμοια συμπτώματα με τους γριποϊούς και πως τα εμβόλια της γρίπης δεν προσφέρουν καμία προαστασία από αυτά.

Και εδώ να θέσω ένα άλλο ζήτημα.

Πολλοί γιατροί είναι αρνητικοί στο να εμβολιάσουν έναν πελάτη τους με το καινούριο εμβόλιο διότι δεν έχει δοκιμαστεί. Και προτείνουν κατα κόρον εμβολιασμό με το εμβόλιο της κοινής γρίπης με το σκεπτικό πως αν περάσουν την κοινή γρίπη θα εξασθενήσει το ανοσοποιητικό τους σύστημα και θα είναι πιο ευπρόσβλητοι στον ιό Η1Ν1. Δλδ τρόπον τινά κάποιο απ' τα εμβόλια προωθείται, για να μην μένουν και στοκ...:rolleyes:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αληθεύει ότι οι όποιες μελέτες ασφάλειας-αποτελεσματικότητας των εμβολίων γίνονται μόνο από τους παραγωγούς τους και όχι από ανεξάρτητες δημόσιες αρχές; Δεν αληθευει

 

 

Δυστυχώς αληθεύει. Μπορείς αν θέλεις να κάνεις μια έρευνα να το διαπιστώσεις. Είναι ένα ζήτημα που άπτεται της βιοηθικής. Οι φαρμακοβιομηχανίες δοκιμάζουν τα εμβόλια σε χώρες του τρίτου κόσμου, χρησιμοποιώντας ανθρώπους ως πειραματόζωα για τις κλινικές τους δοκιμές.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

δεν προκειται για απειλή αλλά θα επανελθω

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Αν γράφω για τις διασυνδέσεις των ναζί με τις φαρμακοβιομηχανίες κλπ. δεν το κάνω για να αποδείξω πως θέλουν να μας αφανίσουν (πιθανόν να το θέλουν κι αυτό) αλλά για να δείξω πως οι άνθρωποι αυτοί ανήκουν σε εκείνο το συνάφι των ανθρωποειδών που το μόνο που τους ενδιαφέρει πέρα απ' το κέρδος είναι η εξουσία και ο έλεγχος των μαζών.

Αφου ταπαμε ολα για το εμβολιο και μοιραια η συζητηση παει εκει( και σωστα ισως)δεν ανοιγουμε καπου αλλου ενα θεματακι να δουμε τελικα ποιος κυβερναει τον κοσμο και ποιος θελει τον ελεγχο της μαζας?Μας βλεπω για 1000000 σελιδες και βαλε!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Θνησιμότητα 0.026% σημαίνει ότι 1/4000 που προσβληθεί από τον ιό θα πεθάνει. Παρότι πράγματι είμαστε τυχεροί και η θνησιμότητα της πανδημίας είναι προς το παρών περίπου 10 φορές μικρότερη των πανδημιών του 1968/69 και 1957/58, και 100 φορές μικρότερη του 1918/19, δεν ξέρουμε πως μπορεί να μεταλλαχτεί η θνησιμότητα του ιού. Μην ξεχνάμε ότι οι πανδημίες διαρκούν συνήθως δύο χρόνια και έρχονται σε πολλαπλά κύματα.

 

Αλλά και αν διατηρηθεί το 1/4000 σημαίνει ότι στην χώρα μας μπορεί να πεθάνουν εκατοντάδες άνθρωποι. Τις τελευταίες ώρες στην Ελλάδα πέθαναν 2 υγιή παιδιά 18 και 19 ετών, που πιθανώς θα είχαν επιζήσει αν είχαν κάνει το εμβόλιο. Απορώ πως θα αισθάνονται οι γονείς τους ξέροντας ότι εύκολα θα μπορούσαν να είχαν αποφύγει αυτή την τραγωδία, και τι θα σκέφτονται για όλους εκείνους που μιλούσαν κατά του εμβολιασμού. Κρίμα. Όμως είναι μαθηματικά σίγουρο ότι σε εκείνες στις χώρες που εμβολιάζονται λιγότεροι άνθρωποι θα υπάρχουν τα περισσότερα θύματα. Η Ελλάδα με ποσοστό εμβολιασμού 3% έχει από τα χαμηλότερα στον ανεπτυγμένο κόσμο, ενώ η Σουηδία και ο Καναδάς έχουν από τα υψηλότερα ποσοστά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dε θα απαντήσω... Θα ρωτήσω. Ποια είναι τα ποσοστά προστασίας του εμβολίου; Ρωτάω γιατί απ' ότι ξέρω τα γριποεμβόλια δεν έχουν και τις καλύτερες επιδόσεις.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω & εγώ κάτι άσχετο. Επειδή έχει αρχίσει & με απασχολεί το θέμα των εμβολίων γενικώς & όχι μόνο το συγκεκριμένο, έχει πεσει στην αντίληψή σας κάποιο σχετικό τόπικ? Θα με ενδιέφερε να διαβάσω & άλλες γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

Dε θα απαντήσω... Θα ρωτήσω. Ποια είναι τα ποσοστά προστασίας του εμβολίου; Ρωτάω γιατί απ' ότι ξέρω τα γριποεμβόλια δεν έχουν και τις καλύτερες επιδόσεις.

όταν έψαχνα εγω στο διαδικτυο - αλλα δεν θυμαμαι τις πηγες!:rolleyes:- έλεγε ότι κανοντας το εμβόλιο σου εξασφαλιζει ανοσια και υπαρχουν σπανιες περιπτωσεις,περιπου 10%, στις οποιες ο εμβολιαζομενος μπορει να νοσησει αλλα την περναει πολυ ελαφρυα.

Link to comment
Share on other sites

Αφου ταπαμε ολα για το εμβολιο και μοιραια η συζητηση παει εκει( και σωστα ισως)δεν ανοιγουμε καπου αλλου ενα θεματακι να δουμε τελικα ποιος κυβερναει τον κοσμο και ποιος θελει τον ελεγχο της μαζας?Μας βλεπω για 1000000 σελιδες και βαλε!:P:p:p

 

Να σου πω, το βαρέθηκα λιγάκι το θέμα με τα γουρουνάκια. Αλλά αν ανοίξουμε τέτοιο τόπικ θα βγούμε οφ φόρουμ!!!:lol:

 

Εγώ πάντως άλλαξα την υπογραφή μου...

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξέρουμε πως μπορεί να μεταλλαχτεί η θνησιμότητα του ιού. Μην ξεχνάμε ότι οι πανδημίες διαρκούν συνήθως δύο χρόνια και έρχονται σε πολλαπλά κύματα.

 

H θνησιμότητα δεν έχει DNA για να μεταλλαχθεί. Η θνησιμότητα είναι ένα ποσοστό που μπορεί να μεταβληθεί.

 

O ιός όμως μεταλλάσσεται και ήδη μια σοβαρή μετάλλαξη κυκλοφορεί (εντοπίστηκε στη Σουηδία και στη συνέχεια και αλλού).

 

Το εμβόλιο δεν προστατεύει από τη μετάλλαξη.

 

Όπως και κάθε εποχικό εμβόλιο γρίππης δεν προστατεύει για την επόμενη ή μεθεπόμενη χρονιά. Πολλές φορές δεν προστατεύει ούτε για όλη την τρέχουσα χρονιά γιατί ο ιός έχει προλάβει να μεταλλαχθεί.

 

Δυστυχώς οι ιοί της γρίπης μεταλλάσονται εύκολα και οι εμβολιασμένοι δεν μπορούν να προστατευθούν από τον μεταλλαγμένο ιό.

Link to comment
Share on other sites

όταν έψαχνα εγω στο διαδικτυο - αλλα δεν θυμαμαι τις πηγες!:rolleyes:- έλεγε ότι κανοντας το εμβόλιο σου εξασφαλιζει ανοσια και υπαρχουν σπανιες περιπτωσεις,περιπου 10%, στις οποιες ο εμβολιαζομενος μπορει να νοσησει αλλα την περναει πολυ ελαφρυα.

 

:roll:

Για ένα εμβόλιο του οποίου δεν έχει ολοκληρωθεί η μελέτη του μπορούν και δίνουν ποσοστά;

Νομίζω ότι μας δουλεύουν.

Link to comment
Share on other sites

μπορει και νσ μας δουλευουν.... είναι κατι που δε μπορω να γνωριζω. Απλα έλεγαν ότι έχει στηριχτει στη μεθοδολογια των υπόλοιποων αντιγριπικων και έτσι μπορουν να γνωριζουν αυτα τα ποσοστα.

Επίσης πριν κανα δυο εβδομαδες η τηλεοραση ειχε πει ότι μεταλλαξη του ιου έχει παρατηρηθει και στη Γαλλια, Ιταλία αλλα δεν εμπνεει ανησυχια γιατι αφ' ενός και μετα τη μεταλλαξη δεν έχει παρατηρηθει αντισταστη του ιου στα αντιικα και αφετερου το περιβόητο εμβόλιο καλύπτει και αυτη τη μεταλλαξη σε μεγαλο ποσοστό.

Τωρα αν όλα ευτα αιναι προιον προσπαθειας των μιντια να παροτρυνει τον κοσμο να εμβολιαστει και όχι η πραγματικοτητα... τι να σου πω??? Μπορει να ειναι και έτσι. Από την άλλη εγω που δεν ειμαι γιατρός δεν εχω και άλλες πηγες νομιζω να ενημερωθω.

Link to comment
Share on other sites

ειχε ενα αρθρο το σκ στα νεα στο ταχυδρομο σχετικα με τη τρομολαγνια και το εμβολιο της νεας γριππης.οσοι το διαβασαν ξερουν τι ελεγε...για οσους δε το εχουν δει ελεγε περιληπτικα οτι οσα εχουν γραφτει στο ιντερνετ δεν εχουν γραφτει απο εγκυρους επιστημονες-τα εψαξαν αυτοι που εγραψαν το αρθρο-ακομα κ τα βιντεακια στο youtube πλαστα ειναι.κ ειχε κ δηλωση του τριχοπουλου-τις γνωστες του θεσεις.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Agaia μου τα έχω πει τόσες φορές... αλλά κανείς δε με ακούει.

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος...

 

Για να μεταβληθεί η θνησιμότητα του ιού σε μια συγκεκριμένη περιοχή χωρίς να αλλάξουν οι συνθήκες του περιβάλλοντος, θα πρέπει ο ιός να μεταλλαχτεί.

 

Αν όμως ο ιός μεταλλαχτεί, τότε το υπάρχον εμβόλιο είναι άχρηστο γιατί δεν παρέχει προστασία έναντι του μεταλλαγμένου ιού. Θα βγουν βέβαια κάποιοι και θα πουν πως το εμβόλιο παρεχει ένα ποσοστό προστασίας κλπ. κλπ. - ό,τι λένε τώρα για το εμβόλιο της εποχικής γρίπης.

 

Και τότε τρεχαγυρευόπουλος και φτου κι απ' την αρχή...

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Agaia μου τα έχω πει τόσες φορές... αλλά κανείς δε με ακούει.

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος...

 

Για να μεταβληθεί η θνησιμότητα του ιού σε μια συγκεκριμένη περιοχή χωρίς να αλλάξουν οι συνθήκες του περιβάλλοντος, θα πρέπει ο ιός να μεταλλαχτεί.

 

Αν όμως ο ιός μεταλλαχτεί, τότε το υπάρχον εμβόλιο είναι άχρηστο γιατί δεν παρέχει προστασία έναντι του μεταλλαγμένου ιού. Θα βγουν βέβαια κάποιοι και θα πουν πως το εμβόλιο παρεχει ένα ποσοστό προστασίας κλπ. κλπ. - ό,τι λένε τώρα για το εμβόλιο της εποχικής γρίπης.

 

Και τότε τρεχαγυρευόπουλος και φτου κι απ' την αρχή...

Για να μεταβληθεί η θνησιμότητα του ιού σε μια συγκεκριμένη περιοχή χωρίς να αλλάξουν οι συνθήκες του περιβάλλοντος, θα πρέπει ο ιός να μεταλλαχτεί. ΣΩΣΤΟ

Αν όμως ο ιός μεταλλαχτεί, τότε το υπάρχον εμβόλιο είναι άχρηστο γιατί δεν παρέχει προστασία έναντι του μεταλλαγμένου ιού. ΛΑΘΟΣ

Δεν το λέω εγω γιατι εγω δεν πολυξερω.... βιοχημικος μου τα ειπε. Λεει ότι ισως παρεχει καποα προστασια και ισως όχι. Επίσης δεν ξερουν εκ των προτερων πόση προστασια θα παρεχει. πρεπει να μεταλλαχτει ο ιος, να το ερευνησουν και να αποφανθουν. Όλα τα σεναρια ειναι πιθανα.

Εγω κανω απλα τον Δικηγορο του Διαβολου, απλα και μονο θελοντας να φανουν εξισου αποκαλυπτικα και οι δυο πλευρες. :) Δεν ειμαι υπερ ή κατα έτσι απλα. Είμαι υπερ για όσους πρεπει να το κανουν το εμβόλιο, και κατα για όσους δεν πρεπει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω ακουσει οτι αν μεταλλαχτει ο ιος δεν σε καλυπτει το εμβόλιο απο την τηλεοραση......του χρονου που θα εχουν βγαλει καινουργιο εμβολιο θα λενε οτι οσοι εκαναν το παλιο δεν καλυπτονται....αλλα φετος για να ξεπουλήσουν το στοκ μπορει να λενε οτι σε καλυπτει :) και η παιδιατρος λεει οτι και το απλο της γριπης καλυπτει καπως....τρεχα γυρευε!

Link to comment
Share on other sites

Έχουν γίνει μερικές καλές ερωτήσεις. Απʼ ότι ξέρω:

 

1. Τα εμβόλια γρίπης που χρησιμοποιούνται στην Ευρώπη περιέχουν μόνο νεκρούς ιούς, οπότε είναι αδύνατον να προκαλέσουν αρρώστια. Όμως προκαλούν την αντίδραση του ανοσοποιητικού συστήματος (αυτός είναι ο σκοπός) οπότε ένα σημαντικό ποσοστό των εμβολιαζόμενων (10-20%) θα παρουσιάσει ελαφρά συμπτώματα ίωσης για μια η δύο μέρες (όπως δέκατα πυρετού την νύχτα μετά το εμβόλιο).

 

2. Είναι αλήθεια ότι σήμερα δεν γνωρίζουμε το ποσοστό προφύλαξης που παρέχει το εμβόλιο. Αυτό που ξέρουμε είναι ότι μέσα σε 15-20 μέρες το εμβόλιο βοηθά τον οργανισμό να παραγάγει έναν σημαντικό αριθμό αντισωμάτων (κιόλας μετά από 7 μέρες έχει παραχθεί το 50% των αντισωμάτων). Αντίθετα απʼ ότι λέγεται, το εμβόλιο κατά της πανδημίας είναι φτιαγμένο με την ίδια τεχνολογία του συνηθισμένου εμβολίου γρίπης αλλά έχει το στοιχείο του ιού της πανδημίας (το Η1Ν1/09), το οποίο εξάλλου θα είναι ένα από το στοιχεία του συνηθισμένου εμβολίου γρίπης από το επόμενο χρόνο. Απʼ ότι λοιπόν ξέρουμε με την εποχιακή γρίπη υπολογίζεται ότι αυτά τα αντισώματα προστατεύουν κατά ένα 70% περίπου για να μην αρρωστήσει όποιος προσβληθεί από τον ιό. Αλλά και αυτοί που θα νοσήσουν θα περάσουν την αρρώστια πιο ελαφρά με αποτέλεσμα να αποφύγουν πιθανώς τις επιπλοκές που θέτουν σε κίνδυνο την ζωή. Είναι λογικό λοιπόν να περιμένουμε ο εμβολιασμός να μικραίνει την πιθανότητα θανάτου κατά τουλάχιστον 90%.

 

3. Όλοι οι ιοί της γρίπης μεταλλάσσονται εύκολα, και έχουν κιόλας παρατηρηθεί μεταλλαγές του νυν πανδημικού ιού σε διάφορες χώρες. Μερικές από αυτές τις μεταλλαγές είναι επικίνδυνες γιατί κάνουν των ιό ανθεκτικό σε ένα από τα δύο αντιικά φάρμακα που είναι τα μόνα φάρμακα που έχουν οι γιατροί για να βοηθήσουν τους βαριά άρρωστους. Το εμβόλιο όμως παραμένει αποτελεσματικό για όλες τις παραλλαγές μέχρι τώρα. Μια δυνατή μικρή παραλλαγή μπορεί να καταστήσει τον ιό πιο θανατηφόρο χωρίς να περιορίσει ουσιαστικά την αποτελεσματικότητα του εμβολίου. Μόνο μια μεγάλη παραλλαγή του ιού (ίσως αν συνδυαστεί με τον δολοφονικό ιό της γρίπης Η1Ν5 που είναι ακόμα ενδημικός στην Κίνα) θα μπορούσε να κατεβάσει σημαντικά την αποτελεσματικότητα του εμβολίου.

 

Δυστυχώς οι ειδικευμένοι κρατικοί και παγκόσμιοι οργανισμοί που πρέπει να χαράξουν τις γραμμές άμυνας για την υγεία του πληθυσμού μπορούν μόνο να δουλέψουν με πιθανότητες. Όμως το σίγουρο είναι ότι όσο και περιορισμένη τελικά να αποδειχτεί η αποτελεσματικότητα του εμβολίου (ίσως και κάτω του 50%) ο εμβολιασμός ενός σημαντικού ποσοστού του πληθυσμού θα σώσει πολλές ζωές, ακόμα και σε αυτούς που τελικά δεν εμβολιάστηκαν. Το να εμβολιαστούμε λοιπόν βοηθάει να προστατεύσουμε τόσο τους εαυτούς μας όσο και την οικογένειά μας και το κοινωνικό σύνολο γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν γράψω μια πάρα πολύ απλή μέθοδο αντιμετώπισης της νέας γρίπης ακόμα και εάν κάποιος έχει κολλήσει και είναι στις πρώτες μέρες να σας αναφέρω κάτι το οποίο είναι πάρα πολύ προφανές και σχεδόν κανένας δεν αναφέρει.

Οι θάνατοι από την νέα γρίπη είναι 46 στο σύνολο των 700.000 κρουσμάτων (καταγεγραμμένα κρούσματα φανταστείτε πόσα άλλα δεν έχουν καν υπολογιστεί)

700.000 άτομα νόσησαν από την νέα γρίπη και την ξεπέρασαν, διαμορφώνοντας το ποσοστό θνησιμότητα στο 0,0065% αυτό είναι το ποσοστό που κινδυνεύει κάποιος να πεθάνει από την γρίπη.

Το 70% των θανάτων είχε και κάποιο άλλο σοβαρό πρόβλημα υγείας, καρκίνο, πνευμονολογική η καρδιολογική πάθηση κτλ, οπότε εφόσον είναι κάποιος υγιείς το ποσοστό θνησιμότητας του γίνετε 0,00197%, πώς γίνετε λοιπόν να σε πιέζουν να κάνεις ένα δοκιμαστικό εμβόλιο όταν η πιθανότητα να πεθάνεις από την «πανδημία» της γρίπης κυμαίνετε σε τόσο χαμηλά ποσοστά?

Επίσης ρωτήστε ένα γιατρό να σας πει πότε συνήθως φαίνονται οι νευρολογικές παρενέργειες τους φαρμάκου 6 μήνες μετά πως μπορούμε λοιπόν να μιλάμε για ένα ασφαλές φάρμακο όταν το διάστημα είναι τόσο μικρό.

Ήδη ΗΠΑ και Βρετανία αναφέρουν λιγότερα κρούσματα

και στην Ελλάδα υπήρχε μια σχετική μείωση με την εβδομάδα 21-27 να αναφέρετε ως η κορύφωση του πανδημικού κύματος.

Διαβάστε τώρα πως με μια απλή καθημερινή κίνηση μπορείτε να προστατευτείτε από την νέα γρίπη. Απλές συμβουλές για την αποτροπή μετάδοσης/προσβολής από τη "γρίπη των χοίρων"

Τα μόνα σημεία εισόδου του ιού είναι τα ρουθούνια και το στόμα/λαιμός. Σε μια παγκόσμια επιδημία γρίπης όπως η τρέχουσα, όσες προφυλάξεις κι αν πάρεις είναι σχεδόν αδύνατο να αποφύγεις την επαφή με τον ιό Η1Ν1. Το πρόβλημα δεν είναι τόσο η επαφή με τον ιό, όσο ο πολλαπλασιασμός του.

Όσο είναι κανείς ακόμα υγιής και δεν δείχνει κάποιο σύμπτωμα μόλυνσης από τον ιό Η1Ν1, μπορεί να πάρει μερικά πολύ απλά μέτρα για να αποτρέψει τον πολλαπλασιασμό του ιού και την ανάπτυξη δευτερογενών μολύνσεων, αντί να αποθηκεύει αντιιικά φάρμακα όπως το Ν95 ή το Tami-flu.

Συχνό πλύσιμο των χεριών.

Κρατήστε τα χέρια μακριά από το πρόσωπο. Αντισταθείτε σε όποιο "πειρασμό" να ακουμπήσετε το πρόσωπο, εκτός από το φαγητό ή το πλύσιμο.

Κάντε γαργάρα με αλατόνερο δυο φορές τη μέρα. Αν δεν σας αρέσει το αλατόνερο χρησιμοποιείστε αντιβακτηριακό στοματικό διάλυμα. Ο ιός Η1Ν1 κάνει 2-3 μέρες μετά την αρχική μόλυνση για να πολλαπλασιαστεί στη στοματική/ρινική κοιλότητα και να εμφανίσει τα χαρακτηριστικά συμπτώματα. Η γαργάρα με το αλατόνερο, κατά κάποιο τρόπο, έχει την ίδια επίδραση σε ένα υγιή άνθρωπο με αυτή που έχει το Tami-flu σε έναν ασθενή. Μην υποτιμάτε αυτή την απλή, φθηνή και ισχυρή μέθοδο πρόληψης.

Όμοια προς το παραπάνω, καθαρίστε τα ρουθούνια σας μια φορά τη μέρα με ζεστό (όχι καυτό !) αλατόνερο. Το δυνατό φύσημα της μύτης και ο καθαρισμός των ρουθουνιών με μπατονέτα βουτηγμένη σε αλατόνερο είναι πολύ αποτελεσματικός τρόπος για τη μείωση του πληθυσμού του ιού.

Ενισχύστε το ανοσοποιητικό σας σύστημα με τροφές πλούσιες σε βιταμίνη C (π.χ. ακτινίδια, πορτοκάλια, μανταρίνια). Αν χρειάζεστε συμπλήρωμα με ταμπλέτες βιταμίνης C, βεβαιωθείτε ότι περιέχουν και ψευδάργυρο που επιταχύνει την απορρόφηση της βιταμίνης από τον οργανισμό.

 

Πιείτε όσα περισσότερα ζεστά ροφήματα (π.χ. τσάι, καφέ, κλπ) μπορείτε. Ξεπλένουν τον ιό από το στόμα/λαιμό όπου πολλαπλασιάζεται και τον οδηγούν στο στομάχι, όπου δεν μπορεί να επιβιώσει ή να πολλαπλασιαστεί.

ειδικά τα κομμάτια 2 και 3 είναι πάρα πολύ βασικά.

Το συγκεκριμένο κείμενο αρχικά είναι από κάποιο αμερικάνικο πανεπιστήμιο και δεν πρόκειται να το βρείτε σε κανένα από τα μεγάλα ειδησεογραφικά site για ευνόητους λόγους.

Επίσης επιβεβαιωμένα ο ιός δεν μεταφέρετε στον έμβρυο και δεν υπάρχει έγκυος η οποία να έχει πεθάνει από τον ιό στα τόσες χιλιάδες κρούσματα.

Η επιλογή για το τι θα κάνει ο κάθε ένας είναι προσωπική καλό είναι να προσέχουμε αλλά όχι και να πανικοβαλλόμαστε για κάποια τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...