Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΝΟΣΟΣ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ-ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΠΙΔΗΜΙΑΣ.....


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts

κινδυνολαγνεια Φλώρα μου... ειτε για τη γριπη, ειτε για το εμβόλιο. Αυτο πιστευω εγω, 'πουλάει' σαν θέμα ό,τι τρομαζει τον κόσμο οπότε το εξαντλούμε και εμεις και οι ειδικοι!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Dimitrali

    Dimitrali 111 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 70 δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 69 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 66 δημοσιεύσεις

Αυτο ακριβως εννοουσα,αφου ολα τα εμβολια εγκυμονουν κινδυνους γιατι τοση φασαρια γαι το συγκεκριμενο!!!

 

Κατ' εμένα γιατί προωθείται ο μαζικός εμβολιασμός με το εμβόλιο αυτό και επίσης προωθείται ιδιαίτερα στις εγκύες.

 

Αμφιβόλου ποιότητας, και πάλι κατ' εμένα, θεωρούνται όλα τα εμβόλια και όχι μόνο το συγκεκριμένο, μια και δεν έχει γίνει ποτέ σωστή μακροχρόνια μελέτη για κανένα εμβόλιο. Οπότε προσωπικά ούτε κι εγώ κατανοώ γιατί γίνεται τόσος ντόρος για την ασφάλεια του συγκεκριμένου εμβολίου!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Το ψαξατε για τα αλλα εμβολια που ολοι σχεδον εχουμε κανει στα παιδια μας οσο για το συγκεκριμενο?

 

Kαι περισσότερο μπορώ να σου πω! Ώσπου να συνειδητοποιήσω όμως τί παίζει είχα ταλαιπωρηθεί αρκετά χρόνια... δυστυχώς... με το mmr.

 

Μίλώντας μόνο εκ μέρους του εαυτού μου θέλω να εκφράσω την άποψη ότι δεν μπορούμε να έχουμε την ίδια αντιμετώπιση για όλα τα εμβόλια. Γιατί απλούστατα δεν είναι όλες οι ασθένειες το ίδιο επικίνδυνες.

 

Όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες και το ίδιο ισχύει και για τα εμβόλια. Για το λόγο αυτό δεν πρέπει να γίνεται αλόγιστη χρήση τους.

 

Ας πάρουμε για παράδειγμα ένα ισχυρό αντιβιοτικό. Τα αντιβιοτικά είναι γνωστό πια πως δεν καταπολεμούν τους ιούς αλλά άλλου είδους μικροοργανισμούς όπως τα βακτήρια και οι μύκητες. Έτσι αν ένας ασθενής πάσχει από μία ασθένεια που οφείλεται σε βακτήριο (πχ. πνευμονία) θα πρέπει να του χορηγηθεί βέβαια αντιβίωση για να θεραπευτεί. Αν όμως πάσχει από υψηλό ιογενή πυρετό χωρίς να υπάρχει κάποια πρόσθετη βακτηριακή επιμόλυνση, τότε η χορήγηση του αντιβιωτικού είναι δώρον άδωρον και το μόνο που κάνει είναι να επιβαρύνει τον οργανισμό.

 

Το ίδιο ισχύει και για τα εμβόλια. Αν δλδ καλούμαστε να εμβολιαστούμε για μια σοβαρή θανατηφόρο ασθένεια με ένα δοκιμασμένο κλινικά εμβόλιο, τότε τα πλεονεκτήματα του εμβολίου είναι περισσότερα απ' τα μειονεκτήματα και η πλάστιγγα σαφώς γέρνει προς τη μεριά του εμβολιασμού.

 

Αν όμως καλούμαστε να εμβολιαστούμε για μια ασθένεια η οποία εξελίσσεται ήπια χωρίς μεγάλη θνησιμότητα, πλήττοντας κυρίως άτομα με ιδιαίτερα επιβεβαρυμένο ιατρικό ιστορικό (όπως ο Η1Ν1) ή άτομα που βρίσκονται σε ανοσοκαταστολή, τότε θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί σε αυτό που θα επιλέξουμε. Πολύ απλά γιατί η ίδια ιστορία μπορεί να επαναλαμβάνεται αρκετά συχνά και σε αυτή την περίπτωση αφενός μεν επιβαρύνουμε τον οργανισμό μας χωρίς ιδιαίτερο λόγο, αφετέρου δε περισσότερο εξασθενούμε το ανοσοποιητικό μας σύστημα παρά το δυναμώνουμε.

 

Θα πρέπει βέβαια να τονίσω ότι οι αρνητικές επιπτώσεις των διαφόρων χημικών ουσιών που βάζουμε στον οργανισμό μας με τη μορφή εμβολίων, φυτοφαρμάκων, μολυσμένου αέρα και νερού κλπ. δρουν αθροιστικά. Και η χειρότερη μακροπρόθεσμη βλάβη στον οργανισμό μας από όλα αυτά είναι οι μεταλλάξεις στο DNA μας.

 

Λαμβάνοντας λοιπόν όλα αυτά υπόψη, θεωρώ πολύ επικίνδυνους τους μαζικούς εμβολιασμούς χωρίς ουσιαστικό λόγο. Γιατί μπορεί το κάθε εμβόλιο ξεχωριστά να μην είναι τόσο επικίνδυνο και να μη δημιουργήσει κάποια ιδιαίτερα προβλήματα, αλλά αν το συνυπολογίσουμε αθροιστικά με όλα τα υπόλοιπα, τότε τα πράγματα μάλλον είναι μαύρα για το μέλλον μας.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

κινδυνολαγνεια Φλώρα μου... ειτε για τη γριπη, ειτε για το εμβόλιο. Αυτο πιστευω εγω, 'πουλάει' σαν θέμα ό,τι τρομαζει τον κόσμο οπότε το εξαντλούμε και εμεις και οι ειδικοι!!:P

 

Δεν πρόκειται για κινδυνολαγνεία. Εξηγώ αναλυτικά τη θέση μου στο προηγούμενο ποστ. Το να κάνει κάποιος εμβόλια που πραγματικά κρίνονται απαραίτητα είναι διαφορετικό απ' το να κάνει εμβόλια χωρίς λόγο μόνο και μόνο για να πλουτίζουν οι φαρμακοβιομηχανίες και να παίρνουν μίζες οι υπουργοί.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλα θεωρείτε οτι στην Ελλάδα η πλειοψηφία των γιατρών ειναι λειτουργοί και τηρούν την υπόσχεση τους στον Ιπποκράτη;;;;;;;;

Μάλλον εγω ζω σε κάποια αλλη χώρα τοτε......

Δεν ισοπεδώνω τα πάντα αλλα να μην λέμε και οτι θέλουμε! Καλα οσες έχετε γιατρο μπαμπά ή άντρα δεν περιμένω κατανόηση αλλα απο τους υπολοίπους που εχουμε πάει σε επειγοντα και μας έχουν συμπεριφερθεί με τον ωραίο τρόπο τους ή μας έχουν ζητήσει φακελάκι μη μου τους λέτε "λειτουργους" γιατι με πιάνουν τα γέλια!

Δεν θα ξεχάσω εξεταση στο Κρατικό γιατι ειχα πυρετο και ο ΩΡΛ με τους συναδέλφους του να ΚΑΠΝΙΖΕΙ την ωρα που με εξετάζει!

Επειδή ξέρουμε τι εστι γιατρός σ'αυτη την χωρα δεν τους εμπιστευόμαστε και πολυς κόσμος.

Εδω μου λεει η μανα μου που ειναι νοσηλευτρια οτι κάνουνε εγχειρήσεις χωρις να ειναι απαραίτητες για να πάρουν το φακελάκι (οχι παντα αλλα καποιοι το κάνουν).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dimitrali, σ' ευχαριστώ! Ηθελα εδώ και μέρες να γράψω αυτά ακριβώς που έγραψες παραπάνω αλλά δεν έβρισκα χρόνο :wink:

Αλλάζω την γκαρνταρόμπα μου δημιουργικά!

 

.pngpLWrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται για κινδυνολαγνεία. Εξηγώ αναλυτικά τη θέση μου στο προηγούμενο ποστ. Το να κάνει κάποιος εμβόλια που πραγματικά κρίνονται απαραίτητα είναι διαφορετικό απ' το να κάνει εμβόλια χωρίς λόγο μόνο και μόνο για να πλουτίζουν οι φαρμακοβιομηχανίες και να παίρνουν μίζες οι υπουργοί.

Ναι την διαβασα την θέση σου και βρισκω πολύ σωστα αυτα που λες. Όμως θα επιμεινω ότι κατ' εμε ο τόσο μεγαλος ντόρος που γινεται στην Ελλαδα είναι λόγο κινδυνολαγνειας. Άλλοι τρομαζουν τον κόσμο για το τι θα πάθει και καλά καποιος που θα κολλήσει τη γριπη και άλλοι για το τι θα πάθει κάποιος που θα κανει το εμβόλιο. Αν όλοι απλά επιχειρηματολογουσαν όπως έκανες εσυ, πολύ απλά δεν θα γινονταν μεγαλος ντορος ;). Τώρα όμως ο καθε ένας στην τηλεοραση λέει ό,τι τραγικό του κατεβει. όσο πιο τραγικό τόσο το καλυτερο. Αυτο βλέπω τουλάχιστον εγω.

Συγνώμη αλλα θεωρείτε οτι στην Ελλάδα η πλειοψηφία των γιατρών ειναι λειτουργοί και τηρούν την υπόσχεση τους στον Ιπποκράτη;;;;;;;;

Μάλλον εγω ζω σε κάποια αλλη χώρα τοτε......

Δεν ισοπεδώνω τα πάντα αλλα να μην λέμε και οτι θέλουμε! Καλα οσες έχετε γιατρο μπαμπά ή άντρα δεν περιμένω κατανόηση αλλα απο τους υπολοίπους που εχουμε πάει σε επειγοντα και μας έχουν συμπεριφερθεί με τον ωραίο τρόπο τους ή μας έχουν ζητήσει φακελάκι μη μου τους λέτε "λειτουργους" γιατι με πιάνουν τα γέλια!

Δεν θα ξεχάσω εξεταση στο Κρατικό γιατι ειχα πυρετο και ο ΩΡΛ με τους συναδέλφους του να ΚΑΠΝΙΖΕΙ την ωρα που με εξετάζει!

Επειδή ξέρουμε τι εστι γιατρός σ'αυτη την χωρα δεν τους εμπιστευόμαστε και πολυς κόσμος.

Εδω μου λεει η μανα μου που ειναι νοσηλευτρια οτι κάνουνε εγχειρήσεις χωρις να ειναι απαραίτητες για να πάρουν το φακελάκι (οχι παντα αλλα καποιοι το κάνουν).

Συμφωνω ότι πολλες φορες συμβαινουν όλα αυτα που γραφεις αλλα μην θέλοντας να ειμαι απόλυτη πιστευω ότι υπαρχουν και καλοι και ευσυνειδητοι γιατροι. Όπως παντου δηλαδη. Και δεν έχω συγγενη γιατρο...:mrgreen: Μια βιοχημικό - γενετιστρια έχω, πιανεται???:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ιδιαίτερα προβληματισμένοι είναι οι Έλληνες επιστήμονες, καθώς οι θάνατοι από νέα γρίπη είναι πολλοί σε σχέση με τους ασθενείς που εισάγονται σε μονάδες εντατικής θεραπείας αλλά και σε σύγκριση με τα σενάρια για την επίπτωση της πανδημίας της γρίπης των χοίρων που μέχρι σήμερα θεωρούνταν επικρατέστερα.

Από την έναρξη της πανδημίας του ιού Η1Ν1, 96 ασθενείς έχουν εισαχθεί σε Μονάδες Εντατικής Θεραπείας (ΜΕΘ) με επιπλοκές της νέας γρίπης. Από αυτούς - σύμφωνα με τα στοιχεία του Εθνικού Κέντρου Επιχειρήσεων Υγείας, μέχρι και την Τρίτη 8 Δεκεμβρίου - κατέληξαν οι 36, δηλαδή 37,5% του συνόλου των εισαχθέντων λόγω επιπλοκών από τη νέα γρίπη στις ΜΕΘ!

Οι αρχικές εκτιμήσεις για την επίπτωση της νέας γριπης

Πρόκειται για ένα ποσοστό θνησιμότητας που ξεπερνά κάθε σενάριο. Στις αρχές Νοεμβρίου, τα μέλη του Εθνικού Συμβουλίου Πανδημίας εκτιμούσαν ότι στη διάρκεια του πανδημικού κύματος - την κορύφωση του οποίου διανύει η Ελλάδα αυτή την περίοδο - 15% των ασθενών που θα νοσηλευτούν σε ΜΕΘ με επιπλοκές της νέας γρίπης θα καταλήξουν.

Προβληματισμός για την αύξηση των θανάτων από νέα γριπη

Οι ειδικοί δεν κρύβουν τον προβληματισμό τους για την παραπάνω κατάσταση και ήδη προσπαθούν να τη διερευνήσουν περαιτέρω, προκειμένου να εξακριβώσουν τους λόγους για τους οποίους έχει «εκτοξευθεί» το ποσοστό των θανάτων που σχετίζονται με τη νέα γρίπη. Ανάμεσα στα στοιχεία που θα αναλυθούν είναι το λεπτομερές ιστορικό καθενός από τους ασθενείς που έχασαν τη ζωή τους αλλά και οι συνθήκες στις μονάδες εντατικής θεραπείας όπου νοσηλεύθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

 

ότι ένας γιατρός που έρχεται καθημερινά σε επαφή με ευπαθείς ομάδες και δη αρρώστους ανθρώπους (όχι απαραίτητα στην εντατική), οφείλει κατ'εμέ να κάνει το εμβόλιο - όχι για τη δική του προστασία (γιατί κατά πάσα πιθανότητα αυτός θα περάσει τη γρίπη χωρίς πολλά - πολλά), αλλά για τη δική τους.

 

Αυτοί είναι ασθενείς εξαιτίας του ιού ειδικά, δηλαδή έχουν ήδη προσβληθεί από τον ιό. Ο γιατρός τι νόημα έχει να κάνει το εμβόλιο; Για να τους προστατέψει από τον ιό που ήδη έχουν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη αλλα θεωρείτε οτι στην Ελλάδα η πλειοψηφία των γιατρών ειναι λειτουργοί και τηρούν την υπόσχεση τους στον Ιπποκράτη;;;;;;;;

Μάλλον εγω ζω σε κάποια αλλη χώρα τοτε......

Δεν ισοπεδώνω τα πάντα αλλα να μην λέμε και οτι θέλουμε! Καλα οσες έχετε γιατρο μπαμπά ή άντρα δεν περιμένω κατανόηση αλλα απο τους υπολοίπους που εχουμε πάει σε επειγοντα και μας έχουν συμπεριφερθεί με τον ωραίο τρόπο τους ή μας έχουν ζητήσει φακελάκι μη μου τους λέτε "λειτουργους" γιατι με πιάνουν τα γέλια!

Δεν θα ξεχάσω εξεταση στο Κρατικό γιατι ειχα πυρετο και ο ΩΡΛ με τους συναδέλφους του να ΚΑΠΝΙΖΕΙ την ωρα που με εξετάζει!

Επειδή ξέρουμε τι εστι γιατρός σ'αυτη την χωρα δεν τους εμπιστευόμαστε και πολυς κόσμος.

Εδω μου λεει η μανα μου που ειναι νοσηλευτρια οτι κάνουνε εγχειρήσεις χωρις να ειναι απαραίτητες για να πάρουν το φακελάκι (οχι παντα αλλα καποιοι το κάνουν).

 

τωρα τι να πρωτοσχολιασω πες μου...θες να σου αναφερω παραδειγματα που δειχνουν το αντιθετο..εχω παρα πολλα αλλα δυστυχως ελαχιστο χρονο.

στο τελος το σωζεις λιγο...καλο ειναι να μην ειμαστε απολυτοι για τιποτε,ο καθενας εχει τις εμπειριες του...για καθε αρνητικη εμπειρια δικια σου υπαρχει μια θετικη δικια μου..

ναι καποιοι ειναι οπως τους περιγραφεις...καποιοι αλλοι οχι.παντου δεν ειναι ετσι??

Link to comment
Share on other sites

:-D πάντως vagos εμείς δε ψοφήσαμε !!!

καλα λέμε με τρελένουν τα bold σου!!! :-D και αυτοί οι τίτλοι ...

απ εδω και περα θα κοπιαρω τιτλους μμε κι εγω να με κανουν πιο σοβαραφανη :

Προβληματισμoi για τις παρενέργειές του εμβολίου κατα του Η1Ν!εκφράζονται απο μεγάλη μερίδα ειδηκών επιστημόνων , αλλα και η μαζική αρνηση πολιτών για εμβολιασμό έχει επιφέρει πονοκέφαλο στο Υπουργείο !:-D

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί είναι ασθενείς εξαιτίας του ιού ειδικά, δηλαδή έχουν ήδη προσβληθεί από τον ιό. Ο γιατρός τι νόημα έχει να κάνει το εμβόλιο; Για να τους προστατέψει από τον ιό που ήδη έχουν;

 

Δεν μιλούσα για ασθενείς που βρίσκονται απαραίτητα στην εντατική και απαραίτητα λόγω του ιού. Φαντάζομαι υπάρχουν πολλοί άρρωστοι άνθρωποι στους θαλάμους των νοσοκομείων, που είναι πιο ευαίσθητοι σε οποιονδήποτε ιό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω ότι πολλες φορες συμβαινουν όλα αυτα που γραφεις αλλα μην θέλοντας να ειμαι απόλυτη πιστευω ότι υπαρχουν και καλοι και ευσυνειδητοι γιατροι. Όπως παντου δηλαδη. Και δεν έχω συγγενη γιατρο...:mrgreen: Μια βιοχημικό - γενετιστρια έχω, πιανεται???:rolleyes:

 

Xεχε, νομίζω ότι το σχόλιο της yogini σχετικά με τους συγγενείς γιατρών που δεν καταλαβαίνουν πήγαινε για μένα :lol::cool: (όχι ότι διαφωνώ με τα λεγόμενά σου, πάντως, yogini, αλλά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις προς επιβεβαίωση του κανόνα :-D...φαντάζομαι είναι λίγες, βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Το εμβόλιο είναι υπο δοκιμή!

 

Παρενέργειες επί τω… έργω φαίνεται ότι ανακαλύπτουν οι δημόσιες αρχές, 20 μέρες μετά την έναρξη του

μαζικού εμβολιασμού.

Η αρχική σύγχυση όχι μόνο δεν υποχωρεί αλλά εντείνεται όσο περνούν οι μέρες όπως σας παρουσιάζει σήμερα το NewsIt.gr με δυο έγγραφα φωτιά του ΕΟΦ και του Υπουργείου Υγείας. Το τελευταίο μάλιστα με την ένδειξη «Εξαιρετικά Επείγον»!...

 

 

Σε κινούμενη άμμο κινούνται τα...δεδομένα ασφαλείας του νέου εμβολίου, τα οποία δεν μπορεί να εγγυηθεί ούτε ο Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων. Είναι εντυπωσιακό μάλιστα ότι ο ΕΟΦ…πετάει το μπαλάκι στους επαγγελματίες υγείας με έγγραφό του στις 05/11/09 προκειμένου να βρίσκονται εκείνοι σε εγρήγορση. Επισημαίνει, μάλιστα, ότι: «νέα δεδομένα ασφαλείας και αποτελεσματικότητας μπορεί να προκύψουν με την ευρεία χρήση των εμβολίων που πιθανόν να οδηγήσουν σε τροποποίηση των πληροφοριακών τους στοιχείων»

 

Ο ΕΟΦ πετάει το μπαλάκι στους επαγγελματίες υγείας: «ειδοποιήστε μας αν δείτε παρενέργειες»

eof1.jpg

 

Τις επιφυλάξεις του για την ασφάλεια του εμβολίου διατηρεί ο Πρόεδρος του Φαρμακευτικού Συλλόγου Αθηνών, Κώστας Λουράντος ο οποίος μάλιστα τονίζει στο NewsIt.gr ότι «…είναι η πρώτη φορά που δίνονται τόσο συχνά, τόσες πολλές οδηγίες για ένα εμβόλιο. Οι ίδιοι που το συστήνουν έχουν τις επιφυλάξεις τους, πώς να μην έχει λοιπόν ο υπόλοιπος κόσμος»;

 

Με την ένδειξη «εξαιρετικά επείγον», το Υπουργείο Υγείας πριν από λίγες μέρες και συγκεκριμένα στις 30/11/09…ανακάλυψε – παρά το έντονο κλίμα διχογνωμίας που κυριαρχεί εδώ και καιρό - τις πρώτες παρενέργειες του εμβολίου! Είκοσι ημέρες, λοιπόν, μετά την έναρξη του μαζικού εμβολιασμού και ενώ αυτός βρίσκεται σε εξέλιξη με δεκάδες χιλιάδες κόσμου να σπεύδουν καθημερινά να…θωρακιστούν από τον ιό Η1Ν1, το υπουργείο με επίσημο έγγραφο τους σε υπουργεία, νομαρχιακές αυτοδιοίκησης και νοσοκομεία στέλνει οδηγίες για τον τρόπο με τον οποίο θα πρέπει να αντιμετωπίζονται οι πρώτες παρενέργειες: με έλεγχο ζωτικών σημείων, με χορήγηση οξυγόνου και αδρεναλίνης, ενώ σε περίπτωση που κλινική εικόνα ασθενούς δεν βελτιώνεται, άμεση διασωλήνωσης και μεταφοράς του ασθενούς στο νοσοκομείο!

 

Το υπουργείο Υγείας προειδοποιεί: σε πιθανή παρενέργεια του εμβολίου, διασωληνώστε τον εμβολιασθέντα!

 

eof2.jpg

 

«Είναι λογικό» σημειώνει ο κύριος Λουράντος «…από τη στιγμή που για πρώτη φορά τίθεται σε εφαρμογή μαζικός εμβολιασμός χωρίς να έχει προηγηθεί έρευνα σε βάθος χρόνου».

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και θα ξαναπώ εδώ αυτό που έχω ήδη πει: Ο μαζικός εμβολιασμός του πληθυσμού με ένα πειραματικό εμβόλιο είναι νομικά και ηθικά αντιδεοντολογικός.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στα στοιχεία που θα αναλυθούν είναι το λεπτομερές ιστορικό καθενός από τους ασθενείς που έχασαν τη ζωή τους αλλά και οι συνθήκες στις μονάδες εντατικής θεραπείας όπου νοσηλεύθηκαν.

 

Κατ΄ αρχήν θα σε παρακαλούσα αν μπορείς να μας γράψεις την πηγή απ' την οποία αντέγραψες την είδηση. Ευχαριστώ.

 

Στη συνέχεια θα ήθελα να τονίσω την προσοχή στις προτάσεις που έχω μπολντάρει ξεκαθαρίζοντας ότι ενώ η αναλογία των θανάτων στην Ελληνική επικράτεια προς το συνολικό αριθμό των προσβληθέντων απ΄ τον ιό εξακολουθεί να είναι πάρα πολύ μικρή (μικρότερη απ' το αναμενόμενο), η αναλογία των θανάτων των ασθενών που νοσηλεύονται σε ΜΕΘ είναι μεγαλύτερη απ' το αναμενόμενο.

 

Δλδ ενώ η επικινδυνότητα στο σύνολο του πληθυσμού του ιού είναι μικρή, φαίνεται να είναι σημαντική για τους ανθρώπους που νοσηλεύονται.

 

Μήπως να κοιτούσαμε πάλι τις ΜΕΘ; Μήπως, λέω εγώ τώρα, το σύστημα υγείας μας είναι για τα μπάζα; Μήπως έχουν δίκιο αυτοί που φωνάζουν εδώ και καιρό ότι τα υπερχρεωμένα ελληνικά νοσοκομεία είναι υπό διάλυση;

 

Συνηθίζουμε σε αυτή τη χώρα να κατηγορούμε μονίμως τους γιατρούς. Κι εγώ μαζί, δεν βγάζω την ουρά μου απέξω. Αλλά διαβάζοντας διάφορα τον τελευταίο καιρό διαπιστώνω πως αυτοί οι γιατροί τις περισσότερες φορές δουλεύουν σε απαράδεχτες συνθήκες, με απάνθρωπα ωράρια εργασίας, σε νοσοκομεία που χαρακτηρίζονται από έλλειψη βασικών πραγμάτων, αμειβόμενοι ελάχιστα σε σχέση με το έργο που παράγουν. Αλήθεια, διαβάζοντας για τους φακελάκηδες γιατρούς θυμήθηκα πως ο μισθός ενός γιατρού του Ευαγγελισμού, φερ' ειπείν, είναι λίγο μεγαλύτερος απ' τον μισθό ενός οποιουδήποτε δημοσίου υπαλλήλου.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄ αρχήν θα σε παρακαλούσα αν μπορείς να μας γράψεις την πηγή απ' την οποία αντέγραψες την είδηση. Ευχαριστώ.

 

Dimitrali, το είδα μόλις τώρα το άρθρο αυτό στο healthview.gr

 

Στη συνέχεια θα ήθελα να τονίσω την προσοχή στις προτάσεις που έχω μπολντάρει ξεκαθαρίζοντας ότι ενώ η αναλογία των θανάτων στην Ελληνική επικράτεια προς το συνολικό αριθμό των προσβληθέντων απ΄ τον ιό εξακολουθεί να είναι πάρα πολύ μικρή (μικρότερη απ' το αναμενόμενο)

 

Ακριβώς έτσι είναι και είναι λάθος να μιλάμε για αύξηση θανάτων πάνω από το αναμενόμενο όταν το καλοκαίρι διάβαζα τα εξης:

 

Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις του καθηγητή κ. Δ. Τριχόπουλου, τα θύματα εξαιτίας του νέου στελέχους Η1Ν1 ενδέχεται να διπλασιαστούν σε σύγκριση με εκείνα της εποχικής γρίπης

ΜΑΧΗ ΤΡΑΤΣΑ, ΘΕΟΔΩΡΑ ΤΣΩΛΗ | Κυριακή 12 Ιουλίου 2009

ΤΟΥΣ ΧΙΛΙΟΥΣμπορεί να φθάσουν οι θάνατοι από τη νέα γρίπη στη χώρα μας, όπως επισημαίνει μιλώντας στο «Βήμα»ο καθηγητής της Επιδημιολογίας του Πανεπιστημίου Χάρβαρντ κ. Δ. Τριχόπουλος.

 

 

Δλδ ενώ η επικινδυνότητα στο σύνολο του πληθυσμού του ιού είναι μικρή, φαίνεται να είναι σημαντική για τους ανθρώπους που νοσηλεύονται.

 

Γι αυτό και ο δικός μου προβληματισμός διαβάζοντας αυτό το άρθρο, δεν αφορα τον ιο αυτον καθεαυτόν και την επικινδυνότητα του, αλλά την επικινδυνότητα της κατάστασης του συστήματος υγείας και των ΜΕΘ.

u6JW.jpg66cGp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! Λοιπόν εχθες το βραδυ ειχα τις πρωτες παρενεργειες και ελπίζω τελευταιες του εμβολίου. Μυικη αδυναμία και ριγη χωρις όμως το αίσθημα αδυναμίας που έχεις όταν έχεις γριπη. όλο το βραδυ ήμουν έτσι και τωρα το πρωι είμαι μια χαρα. Το εμβόλιο το έκανα 4.12 στις 14.00. Εννοειται ότι αυτες οι παρενεργειες δε σημαινουν τιποτα, απλά ήθελα να σας ενημερωσω μια που καταθετουμε τις εμπειριες μας. Ελπίζω να μην παρουσιασω τιποτα άλλο. Αν τελικά 'ψοφησω' θα το μαθετε από το παρτυ που θα κανει ο αντρούλης μου χα χα!!

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά 'ψοφησω' θα το μαθετε από το παρτυ που θα κανει ο αντρούλης μου χα χα!!

 

Αν δεν το έκανε και εκείνος ...

 

μάλλον ύποπτο μου φαίνεται!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

σιγα μην τον άφηνα!!!!! Μαζι το καναμε!!!! χαχα!!!! Αλλά τι να παθουν αυτοι??? δεν έχουν αναγκη!

 

:lol::lol::lol:

Έτσι, έτσι είναι!!!! Κι εμείς μαζί το κάναμε της εποχικής...εγώ ήμουν "του θανατά" για 15 μέρες κι εκείνος ούτε το τσίμπημα δεν κατάλαβε!

u6JW.jpg66cGp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις του καθηγητή κ. Δ. Τριχόπουλου, τα θύματα εξαιτίας του νέου στελέχους Η1Ν1 ενδέχεται να διπλασιαστούν σε σύγκριση με εκείνα της εποχικής γρίπης

ΜΑΧΗ ΤΡΑΤΣΑ, ΘΕΟΔΩΡΑ ΤΣΩΛΗ | Κυριακή 12 Ιουλίου 2009

ΤΟΥΣ ΧΙΛΙΟΥΣμπορεί να φθάσουν οι θάνατοι από τη νέα γρίπη στη χώρα μας, όπως επισημαίνει μιλώντας στο «Βήμα»ο καθηγητής της Επιδημιολογίας του Πανεπιστημίου Χάρβαρντ κ. Δ. Τριχόπουλος.

 

Προς το παρόν οι προβλέψεις του κου. Τριχόπουλου διαψεύδονται. Δεν θέλω να αμφισβητήσω το κυρος του ή την επιστημονικότητά του, όμως αυτή τη στιγμή που το κύμα της γρίπης κορυφώνεται, αριθμούμε 36 θανάτους. Ως τους 1000 υπολείπονται 964.

 

Εύχομαι να μη φτάσουμε ποτέ στον αριθμό που είχε προβλεφθεί, όμως δικαιούμαι να αναρωτιέμαι πώς έφτασαν σε αυτόν αφού ήδη βρισκόταν σε εξέλιξη ο ιός στην Αυστραλία και ήταν διεθνώς γνωστό ότι τα κρούσματα του υιού που κατέληξαν ήταν πολύ λιγότερα των αναμενόμενων...:rolleyes:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν οι προβλέψεις του κου. Τριχόπουλου διαψεύδονται.

 

Οι προβλέψεις του κου. Τριχόπουλου αλλάζουν μέρα τη μέρα.

 

Κυριακή 12 Ιουλίου 2009

ΤΟΥΣ ΧΙΛΙΟΥΣμπορεί να φθάσουν οι θάνατοι από τη νέα γρίπη στη χώρα μας, όπως επισημαίνει μιλώντας στο «Βήμα»ο καθηγητής της Επιδημιολογίας του Πανεπιστημίου Χάρβαρντ κ. Δ. Τριχόπουλος

 

15 Νοεμβρίου 2009

 

Μιλώντας, ο καθηγητής Επιδημιολογίας, κ. Τριχόπουλος στη ΝΕΤ εκτίμησε ότι θα έχουμε λιγότερους από 100 νεκρούς στην Ελλάδα

 

 

8 Νοεμβρίου 2009

 

Συνέντευξη στη Σοφία Χριστοφορίδου

[email protected]

 

Καθολικό εμβολιασμό του πληθυσμού έναντι του Η1Ν1 προτείνει ο ακαδημαϊκός και καθηγητής επιδημιολογίας του Χάρβαρντ Δημήτρης Τριχόπουλος, ο οποίος τονίζει ότι η νέα γρίπη είναι το ίδιο επικίνδυνη με τη συνήθη και εκτιμά ότι οι θάνατοι από τον ιό στη χώρα μας δεν θα ξεπεράσουν τους σαράντα

 

 

Να διευκρινήσω πως όχι μόνο δεν αμφισβητώ το κύρος του, αλλά μέχρι και πριν λίγο καιρό ήταν ο μόνος που καθόμουν να παρακολουθήσω στην τηλεόραση (τώρα πια δεν καθομαι να ακούσω κανεναν!)

 

Αμφισβητώ όμως τις προβλέψεις γενικότερα και όσον αφορά τον ιό και τη θνησιμότητα αλλά και όσον αφορά τον εμβόλιο κατά του ιού και την ασφαλειά ή τις παρενέργειες του. Και δέχομαι και κατανοώ πως οι προβλεψεις είναι λογικό να αλλάζουν, αφου αλλάζουν και τα δεδομένα σε μια πανδημία που βρίσκεται σε εξέλιξη...Με την ίδια λογική όμως οφείλω να έχω και επιφυλάξεις ως προς την ασφάλεια ενός εμβολίου, καθώς τα δεδομένα μπορεί να αλλάζουν και σε ένα μαζικό εμβολιασμό που βρίσκεται σε εξέλιξη.

u6JW.jpg66cGp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τριχόπουλος: "Καθυστερεί το εμβόλιο"

 

Δηλώσεις του καθηγητή Τριχόπουλου στο ΣΚΑΪ

 

16/07/2009 | 07:39

 

Η παρασκευή μαζικών εμβολίων για την αντιμετώπιση του ιού της γρίπης Α δεν θα είναι έτοιμη ενδεχομένως ούτε τον Οκτώβριο εκτίμησε στο ΣΚΑΪ, ο καθηγητής επιδημιολογίας στο Πανεπιστήμιο του Χάρβαρντ, Δημήτρης Τριχόπουλος.

 

 

 

Ερώτηση αφελούς: Αφού τόσο πολύ εκτιμούσαν ότι θα καθυστερήσει η παρασκευή του εμβολίου κι αφού ήδη ήξεραν ότι με την έλευση του φθινοπώρου θα υπάρχει αύξηση των κρουσμάτων και η πορεία της πανδημίας θα κορυφωθεί κοντά στα χριστούγεννα, γιατί στο καλό ο τότε υπουργός υγείας Δ. Αβραμόπουλος παρήγγειλε 16.000.000(!!!!!) εμβόλια;:rolleyes:

 

Είναι πολλά τα λεφτά Άρη.......:?

Μπορεί φυσικά όποιος θέλει να προσπαθήσει να με πείσει για το αντίθετο...:wink:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...