Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΝΟΣΟΣ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ-ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΠΙΔΗΜΙΑΣ.....


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts

πάμε τώρα το ίδιο ποστ από άλλη πηγή...

Οι πρώτες χώρες που απαγόρευσαν την χορήγηση εμβολίων για την νέα γρίπη είναι η Νέα Ζηλανδία, Σκωτία, Ιρλανδία, Ισπανία, Πορτογαλία, Γαλλία, Ολλανδία, Σουηδία και το Μεξικό...

 

Στα μέσα του Σεπτέμβρη του 2005 έγινε στην Μάλτα η Πανευρωπαϊκή Ιατρική Σύνοδος για την γρίπη με χορηγούς τις εταιρείες παραγωγής αντιγριπικών εμβολίων και αντιϊκών φαρμάκων.

 

Μεταξύ αυτών και η Roche. Εκεί από τα χείλη του γενικού διευθυντή του Παγκοσμίου Οργανισμού Υγείας (Π.Ο.Υ) ανακοινώθηκε επίσημα ότι: «Δεν γνωρίζουμε πότε αλλά μία πανδημία γρίπης αναμένεται να ξεσπάσει. Λείπει μόνο μία συνθήκη για την πραγματοποίηση αυτού του γεγονότος, ένας ιός ικανός να μεταδίδεται από άνθρωπο σε άνθρωπο». Επίσης, είπε ότι «ο αντιγριπικός εμβολιασμός συνιστάται, διότι θωρακίζει τον οργανισμό και σαν ψυχολογική συνήθεια».

 

Σε ερώτηση για το αν το κοινό εμβόλιο κατά της γρίπης βοηθά ιατρικά, ψυχολογικά, ως placebo-ψευτοφάρμακο δηλαδή,ο ιατρός Ερνέστο Μπούργκιο δήλωσε «Αν υπάρχει μία χρονιά που το κοινό αντιγριπικό εμβόλιο δεν συνίσταται είναι ιδιαίτερα εκείνη κατά την οποία υπάρχει φόβος πανδημίας.

 

Αν είναι αλήθεια, ότι ένας εκ των κινδύνων είναι ο ιός Η5Ν1, αυτός θα μπορούσε να επανασυνδυαστεί με την εμβολιαστική ρίζα αποκτώντας τα αντιγόνα, με κίνδυνο να ξεσπάσει στο εμβολιασμένο άτομο ένας πραγματικός κυκλώνας στα κύτταρά του. Ένας κανόνας που υπάρχει σε περίπτωση πανδημίας είναι, ότι ο προληπτικός εμβολιασμός αποτελεί μία στρατηγική πολύ επικίνδυνη».

 

Δηλαδή αν κατά την προδρομική περίοδο μίας ασθένειας γίνει εμβολιασμός (χρονικό διάστημα, που μπορεί να κρατήσει από 4 ημέρες ως και 3 μήνες χωρίς να εμφανίζονται καθόλου συμπτώματα), τότε όπως λέει και ο Μπούργκιο, τα αποτελέσματα είναι βαριές και ανεπανόρθωτες βλάβες, ή ακόμη και θάνατος.

 

Πληροφοριακά για τους γονείς, που δέχονται τόσο απρόσκοπτα να εμβολιάζουν τα παιδιά τους ή τον εαυτό τους, κάθε φορά πριν το πραγματοποιήσουν θα πρέπει να προσεύχονται...

 

Κι' αυτό διότι ο εμβολιασμός ενδέχεται να συμπέσει μέσα στην προδρομική περίοδο της ασθένειας.

 

Η στρατηγική του marketing των μεγάλων Φαρμακοβιομηχανιών έχει πλέον σαν στόχο της τους υγιείς ανθρώπους, όσοι λίγοι έχουν πλέον απομείνει. Και φυσικά τα χημικά φάρμακα και τα εμβόλια δεν κάνουν τίποτε άλλο απ' το να διευρύνουν την πελατεία των Φαρμακοβιομηχανιών δημιουργώντας νέους πελάτες - αρρώστους στην «Επιχείρηση Ασθένεια».

 

Η Γαλλία ταρακουνά το κατεστημένο των Φαρμακευτικών Εταιρειών στην Ευρώπη με την παραπομπή των φαρμακευτικών εταιριών Baxter, Roche & Pharma στο Διεθνές Δικαστήριο της Χάγης στις 12 Ιουλίου 2009, διότι έχει αποκαλυφτεί το μέγεθος αυτής της νέας τακτικής, που θέλει νέους πελάτες, που να νομίζουν ότι κινδυνεύουν, για να πωλούνται τα νέα πανάκριβα και επικίνδυνα φάρμακα κατηγορώντας τις 3 εταιρίες ότι σπέρνουν επίτηδες τον πανικό και πως σκόπιμα δημιούργησαν τον εν λόγω ιό σε εργαστήρια, καθώς και οι Γαλλικές Αρχές ασκούν δριμύ κατηγορώ ως προς την σκόπιμη απελευθέρωσή του στον αέρα με έναν και μοναδικό σκοπό, το κέρδος.

 

Επίσης, εξετάζονται ταυτόχρονα σοβαρές και βάσιμες καταγγελίες από δικηγόρους του United States Department of Justice, καθώς και γιατρών και επιστημονικού προσωπικού του Amercian Medical Association. Η εμπλοκή στην όλη υπόθεση της γρίπης των χοίρων, περιλαμβάνει δίκτυο καναλιών και επιχειρήσεων μέσων μαζικής ενημέρωσης οι οποίες όπως υποστηρίζεται χορήγησαν ή αλληλο-χορηγήθηκαν με φαρμακευτικές εταιρίες έτσι ώστε να πάρει το θέμα διαστάσεις διεθνούς εμβέλειας.

 

Η υπόθεση αναλαμβάνει πλέον διεθνή χαρακτήρα μιας και το Μεξικό παραπέμπει την εταιρεία Baxter στο διεθνές δικαστήριο, αφού σύμφωνα με τις Αρχές, όλοι οι θάνατοι στο Μεξικό τον περασμένο Απρίλιο και Μαϊο- εκτός από ένα περιστατικό- οφείλονται στο γεγονός, ότι τους χορηγήθηκε το εμβόλιο κατά τους μήνες Δεκέμβριο 2008 και Ιανουάριο 2009, εμβόλια τα οποία περιείχαν μείγμα από ανθρώπινους ιούς - όπως τον ιό του SARS, τον ιό των πουλερικών και τον ιό των χοίρων.

Πηγή: Le Monde - Diplomatique

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=74306&cid=5

 

 

όχι δεν πιστεύω όλα όσα διαβάζω...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Dimitrali

    Dimitrali 111 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 70 δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 69 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 66 δημοσιεύσεις

Επί την ευκαιρία ήθελα να ρωτήσω τι γ΄νώμη έχετε για το εμβόλιο της απλής γρίπης.Ο γιος μου είναι 13 μηνών και η παιδιατρος μας συστησε να το κανουμε, μάλιστα το προγραμμάτισε για τον ερχόμενο μήνα και σε δύο δόσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Επί την ευκαιρία ήθελα να ρωτήσω τι γ΄νώμη έχετε για το εμβόλιο της απλής γρίπης.Ο γιος μου είναι 13 μηνών και η παιδιατρος μας συστησε να το κανουμε, μάλιστα το προγραμμάτισε για τον ερχόμενο μήνα και σε δύο δόσεις!!

 

Αν ο μικρός σου είχε ποτέ αναπνευστικά πρόβλημα, πέρασε βρογχιολίτιδες και γενικά είναι φιλάσθενο παιδί είμαι υπέρ...

Αν όχι τότε δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να το κάνετε:D

Ο παιδιατρος μου αυτό λέει πάντως...έχουμε τον ίδιο με την αδερφή μου...

Εμεις επειδή περάσαμε βρογχοπνευμονία το κάνουμε, η αδερφή μου της είπε όχι

 

 

προσωπική γνώμη πάντα...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καταγγέλλει συμφέροντα πίσω από τον μαζικό εμβολιασμό

 

Τελευταία ενημέρωση: Δευτέρα, 16 Νοεμβρίου 2009, 09:17

 

Την παραίτησή του από επικεφαλής της επιτροπής πανδημίας της γρίπης στο νοσοκομείο Άγιος Παύλος της Θεσσαλονίκης υπέβαλε ο Στράτος Πλωμαρίτης, παθολόγος – λοιμωξιολόγος.

 

Ο κ. Πλωμαρίτης με δηλώσεις του αναφέρθηκε στην διαφωνία του για τους μαζικούς εμβολιασμούς, από την στιγμή που τίποτα δεν τον έχει πείσει για την αναγκαιότητά τους.

 

«Τα συμφέροντα που κρύβονται πίσω από τη νέα γρίπη είναι τρομερά. Είναι ανήθικο και αντιδεοντολογικό», εξήγησε, «να συμμετάσχω σε επιτροπή που στόχο έχει να πείσει για τον εμβολιασμό».

 

«Εγώ δεν είδα κανένα επιχείρημα για να εμβολιαστώ.

 

Η νέα γρίπη είναι φιλική, πιο ήπια από την κοινή γρίπη, για την οποία ο κόσμος εμβολιάζεται με φυσικό τρόπο και αποκτά ανοσία.

 

Στο νότιο ημισφαίριο κανένα από τα τρομολάγνα σενάρια δεν επιβεβαιώθηκαν.

 

Στην Αυστραλία έκαναν λόγο για 3.000 θανάτους και πέθαναν τελικά 100 άνθρωποι πολύ πιθανόν από υποκείμενη νόσο», πρόσθεσε.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=78669&cid=4

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ μια ερώτηση έχω να κάνω σε όλους αυτούς τους ασυνείδητους γιατρούς και νοσηλευτές που βγαίνουν και διατυμπανίζουν πως δε θα κάνουν το εμβόλιο:

Πώς θα προστατευτεί το νεογέννητο παιδί μου από τον ιό που κουβαλάει η μαία που το πιάνει;Το νεογνό που δεν μπορεί ούτως ή άλλως να εμβολιαστεί και που κινδυνεύει να εμφανίσει πολύ σοβαρές επιπλοκές, και όχι σαχλαμάρες όπως εξανθήματα κλπ που ίσως κάποιοι εμφανίσουν μετά τον εμβολιασμό;;;;

Πώς θα προστατευτεί ο άνθρωπος που κάνει χημειοθεραπείες και που το ανοσοποιητικό του σύστημα δεν μπορεί να τον προστατέψει από τίποτα από το γιατρό και το νοσηλευτή που έρχονται σε επαφή μαζί του και φέρουν τον ιό;;;;

Η συνείδηση αυτών των ανθρώπων θα είναι πιο καθαρή, όταν θα ξέρουν ότι αν είχαν εμβολιαστεί θα μπορούσαν να ανακόψουν την εξάπλωση ενός ιού, που ενώ για έναν υγιή δεν είναι τίποτα, για ένα νεογνό ή για έναν καρκινοπαθή ή για έναν διαβητικό μπορεί να αποτελέσει την απαρχή πολλών δεινών για την υγεία του;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

απιστευτο (για το ποστ 370 !!):shock:....

ανθρωποι ειναι αυτοι? τι ειναι?.. οχι πες μου τι ειναι! δε βρίσκω λέξη!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια ερώτηση έχω να κάνω σε όλους αυτούς τους ασυνείδητους γιατρούς και νοσηλευτές που βγαίνουν και διατυμπανίζουν πως δε θα κάνουν το εμβόλιο:

Πώς θα προστατευτεί το νεογέννητο παιδί μου από τον ιό που κουβαλάει η μαία που το πιάνει;Το νεογνό που δεν μπορεί ούτως ή άλλως να εμβολιαστεί και που κινδυνεύει να εμφανίσει πολύ σοβαρές επιπλοκές, και όχι σαχλαμάρες όπως εξανθήματα κλπ που ίσως κάποιοι εμφανίσουν μετά τον εμβολιασμό;;;;

Πώς θα προστατευτεί ο άνθρωπος που κάνει χημειοθεραπείες και που το ανοσοποιητικό του σύστημα δεν μπορεί να τον προστατέψει από τίποτα από το γιατρό και το νοσηλευτή που έρχονται σε επαφή μαζί του και φέρουν τον ιό;;;;

Η συνείδηση αυτών των ανθρώπων θα είναι πιο καθαρή, όταν θα ξέρουν ότι αν είχαν εμβολιαστεί θα μπορούσαν να ανακόψουν την εξάπλωση ενός ιού, που ενώ για έναν υγιή δεν είναι τίποτα, για ένα νεογνό ή για έναν καρκινοπαθή ή για έναν διαβητικό μπορεί να αποτελέσει την απαρχή πολλών δεινών για την υγεία του;;;;;;;;;;;

 

Aσυνειδητοι όλοι οι γιατροι επειδη δεν εμβολιαζονται;;;;;:shock::shock:Μηπως ξερουν κατι παραπανω;;;

Μηπως να ξαναπιανες όλο το θέμα απο την αρχη και να το διαβαζες λίγο πιο προσεκτικα;;;

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

O αδερφός μου, γιατρός, θα εμβολιαστεί αυτή τη βδομάδα.

 

Η κουμπάρα μου, γιατρός στη Γερμανία, εμβολιάστηκε την προηγούμενη.

 

Και οι 2 μου μίλησαν για το καθήκον που έχουν απέναντι στους ασθενείς για τη μη διάδοση του ιού.

 

Και αν κατάλαβα καλά, ούτε αποτελούν τις εξαιρέσεις στις τάξεις των νοσηλευτών..

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι ο αδερφός, η κουμπάρα μου και ο πατέρας μου (επίσης γιατρός - καθηγητής παθολογίας) μου προτείνουν κι εμένα το εμβόλιο, λόγω του ότι είμαι έγκυος.

Εγώ ακόμα το σκέφτομαι... Αλλά θέλω να καταλήξω, ότι όταν 3 από τα πιο κοντινά μου άτομα μου το λένε αυτό, με κάνει και σκέφτομαι διάφορα. Α, για τη μικρή μου δεν το προτείνει κανείς τους, ούτε το νέο εμβόλιο ούτε της κοινής γρίπης (το οποίο πρότεινε η παιδίατρος, αλλά δεν θα το κάνω τελικά κατόπιν συζήτησης με τους δικούς μου).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

RENAH, θα συμφωνησω μαζι σου. Μηπως δεν θα πρεπει να δεχομαστε αβασανιστα, οτι προσπαθουν να μας σερβιρουν, να μας πεισουν στην προκειμενη?

Ας ενισχυσουμε τον οργανισμο μας με φυσικους τροπους και ολα θα πανε καλα.

Πειτε οχι, βρε παιδια, στην καταστροφολογια και τρομολαγνεια που μας... επιβαλλουν

Link to comment
Share on other sites

Aσυνειδητοι όλοι οι γιατροι επειδη δεν εμβολιαζονται;;;;;:shock::shock:Μηπως ξερουν κατι παραπανω;;;

Μηπως να ξαναπιανες όλο το θέμα απο την αρχη και να το διαβαζες λίγο πιο προσεκτικα;;;

 

 

Ασυνειδητοι και ανευθυνοι οσοι ιατροι δεν εμβολιαζονται.

Δηλαδη προτιμουν να νοσησουν και να μεταδωσουν τον ιο σε ασθενεις (πιθανως ευπαθεις) ή και να λειψουν απο την εργασια τους σε καιρο πανδημιας,παρα να διατρεξουν αυτο τον...τεραστιο και γιγαντιαίο κίνδυνο να εμβολιαστουν με ενα εμβολιο που εχουν κανει ηδη εκατομμυρια ανθρωποι σε Σουηδια,ΗΠΑ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για ποιό λόγο αρνούνται οι γιατροί να το κάνουν? Έτσι τους την έδωσε και θέλουν να παίξουν με τον κόσμο?

Και όλοι οι υπόλοιποι που είναι υπέρ του εμβολίου, θα το έκαναν στα παιδιά τους άφοβα?

 

 

Ή μήπως αυτό το εμβόλιο δεν θα έχει παρενέργειες , όπως έχουν όλα τα εμβόλια?

Η διαφορά είναι ότι αυτές οι παρενέργειες δεν μπορούν να γίνουν τελείως γνωστές με σιγουριά μέχρι να εκδηλωθεούν πλήρως.

 

Και μη μου πείτε ότι οι φαρμακοβιομηχανίες σκέφτονται με γνώμονα το καλό του κόσμου γιατί εκεί κι αν θα χτυπιέμαι στο γέλιο.

 

Εσείς που είσαστε υπέρ, θα το κάνετε άφοβα στα παιδιά σας? (απαντήστε με το χέρι στην καρδιά παρακαλώ).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για ποιό λόγο αρνούνται οι γιατροί να το κάνουν? Έτσι τους την έδωσε και θέλουν να παίξουν με τον κόσμο?

Και όλοι οι υπόλοιποι που είναι υπέρ του εμβολίου, θα το έκαναν στα παιδιά τους άφοβα?

 

 

Ή μήπως αυτό το εμβόλιο δεν θα έχει παρενέργειες , όπως έχουν όλα τα εμβόλια?

Η διαφορά είναι ότι αυτές οι παρενέργειες δεν μπορούν να γίνουν τελείως γνωστές με σιγουριά μέχρι να εκδηλωθεούν πλήρως.

 

Και μη μου πείτε ότι οι φαρμακοβιομηχανίες σκέφτονται με γνώμονα το καλό του κόσμου γιατί εκεί κι αν θα χτυπιέμαι στο γέλιο.

 

Εσείς που είσαστε υπέρ, θα το κάνετε άφοβα στα παιδιά σας? (απαντήστε με το χέρι στην καρδιά παρακαλώ).

Nαι εγω ειμαι υπερ,το εκανα στην κορη μου(δεν ειχε καμμια παρενεργεια και μη μου πει κανεις οτι θα εχει αργοτερα!!)και θα το κανω κι εγω κι ο αντρας μου!!

Και ουτε ειμαστε προβατα οπως αποκαλουνται αυτοι που κανουν το εμβολιο!!!

Με το χερι στην καρδια λοιπον!!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Nαι εγω ειμαι υπερ,το εκανα στην κορη μου(δεν ειχε καμμια παρενεργεια και μη μου πει κανεις οτι θα εχει αργοτερα!!)και θα το κανω κι εγω κι ο αντρας μου!!

Και ουτε ειμαστε προβατα οπως αποκαλουνται αυτοι που κανουν το εμβολιο!!!

Με το χερι στην καρδια λοιπον!!

 

Δεν αποκάλεσα κανέναν πρόβατο, απλά ρώτησα γιατί αντιδρούν τόσο πολύ οι γιατροί.

Ξαφνικά τρελλάθηκαν? Αυτό εμένα προσωπικά με κάνει ακόνα πιο δύσπιστη, σπ΄όσο αρχικά είμαι σε σχέση με όλου του είδους τα εμβόλια και τα φάρμακα.

 

Κι επειδή δεν θέλω να γίνω πειραματόζωο ούτε εγώ και προπάντως όχι το παιδί μου, ΕΠΙΛΕΓΩ να περιμένω λίγο ακόμα.

Επαναλαμβάνω ότι όλοι όσοι το κάνουν δεν σημαίνει ότι είναι πρόβατα, ούτε αυτοί που το αρνούντι ανεύθυνοι , ας προσέχουμε όλοι λιγάκι τις εκφράσεις μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικα νομιζω οτι το συμφερον ολων που θελουν να κανουν το εμβολιο ειναι να γεμισουν τον τοπο με τρομολαγνικα κειμενα απο τυχάρπαστα blogs και συνομωσιολογικά chain-mails,διαφορετικα δεν θα φτασουν για ολους τα εμβόλια.

Ειδικα οι συνταξιουχοι δεν νομιζω να λακίσουν,θα δωσουν το βροντερο παρον απο τις 6 τα χαραματα,μαλιστα ο εμβολιασμος γινεται συνηθως σε ΚΑΠΗ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αποκάλεσα κανέναν πρόβατο, απλά ρώτησα γιατί αντιδρούν τόσο πολύ οι γιατροί.

Ξαφνικά τρελλάθηκαν? Αυτό εμένα προσωπικά με κάνει ακόνα πιο δύσπιστη, σπ΄όσο αρχικά είμαι σε σχέση με όλου του είδους τα εμβόλια και τα φάρμακα.

 

Κι επειδή δεν θέλω να γίνω πειραματόζωο ούτε εγώ και προπάντως όχι το παιδί μου, ΕΠΙΛΕΓΩ να περιμένω λίγο ακόμα.

Επαναλαμβάνω ότι όλοι όσοι το κάνουν δεν σημαίνει ότι είναι πρόβατα, ούτε αυτοί που το αρνούντι ανεύθυνοι , ας προσέχουμε όλοι λιγάκι τις εκφράσεις μας.

Δεν εννοουσα εσενα προσωπικα,αναφερομουν στο γενικο συνολο!!Μολις τωρα ομως μιλησες για πειραματοζωα!!Ας προσεξουμε ολοι μας λοιπον!!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για ποιό λόγο αρνούνται οι γιατροί να το κάνουν? Έτσι τους την έδωσε και θέλουν να παίξουν με τον κόσμο?

Και όλοι οι υπόλοιποι που είναι υπέρ του εμβολίου, θα το έκαναν στα παιδιά τους άφοβα?

 

 

Ή μήπως αυτό το εμβόλιο δεν θα έχει παρενέργειες , όπως έχουν όλα τα εμβόλια?

Η διαφορά είναι ότι αυτές οι παρενέργειες δεν μπορούν να γίνουν τελείως γνωστές με σιγουριά μέχρι να εκδηλωθεούν πλήρως.

 

Και μη μου πείτε ότι οι φαρμακοβιομηχανίες σκέφτονται με γνώμονα το καλό του κόσμου γιατί εκεί κι αν θα χτυπιέμαι στο γέλιο.

 

Εσείς που είσαστε υπέρ, θα το κάνετε άφοβα στα παιδιά σας? (απαντήστε με το χέρι στην καρδιά παρακαλώ).

 

Όπως είπα και παραπάνω, εγώ δεν είμαι σίγουρη αν θα το κάνω - πριν από 2 ημέρες ήμουν 100% σίγουρη ότι δεν θα το έκανα, τώρα μετά τις συμβουλές των δικών μου (που θέλουν το καλό μου, δεν νομίζω να τους πλήρωσαν οι φαρμακευτικές για να μου το προωθήσουν) το σκέφτομαι.

Όμως, εαν δεν ήμουν έγκυος, εννοείται ότι δεν θα το έκανα, όπως δεν κάνω ποτέ ούτε της κοινής γρίπης. Και το ίδιο ισχύει και για το παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αποκάλεσα κανέναν πρόβατο, απλά ρώτησα γιατί αντιδρούν τόσο πολύ οι γιατροί.

Ξαφνικά τρελλάθηκαν? Αυτό εμένα προσωπικά με κάνει ακόνα πιο δύσπιστη, σπ΄όσο αρχικά είμαι σε σχέση με όλου του είδους τα εμβόλια και τα φάρμακα.

 

Κι επειδή δεν θέλω να γίνω πειραματόζωο ούτε εγώ και προπάντως όχι το παιδί μου, ΕΠΙΛΕΓΩ να περιμένω λίγο ακόμα.

Επαναλαμβάνω ότι όλοι όσοι το κάνουν δεν σημαίνει ότι είναι πρόβατα, ούτε αυτοί που το αρνούντι ανεύθυνοι , ας προσέχουμε όλοι λιγάκι τις εκφράσεις μας.

 

Γενικά συμφωνώ. Φαντάζομαι πάντως, ότι όπως 2 οποιοιδήποτε επαγγελματίες (μηχανικοί, δικηγόροι, λογιστές κτλ) μπορεί να έχουν διαφορετική άποψη, έτσι κι οι γιατροί δεν συμφωνούν πάντα. Αυτή τη στιγμή πάντως, δεν βλέπω σύσσωμη την ιατρική κοινότητα να καταδικάζει το εμβόλιο (απλώς προβάλλονται περισσότερο από τα μέσα, κατά τη γνώμη μου).

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου κάνει εντυπωση πως ενω οι γιατροί δεν ήθελαν να το κάνουν τωρα ξαφνικά στις ειδήσεις αλλαζουν γνωμη...εμενα μου φαίνονται σαν παιδιά που τα μάλωσαν πάντως να πουν σωστα το μαθημα τους :)

Κι επισης μου έκανε εντυπωση που βγηκε και τα ειπε αυτος ο γιατρος που παραιτηθηκε απο την επιτροπη εμβολιασμων στη Θεσσαλονικη και τωρα πανε να τον βγαλουν τρελο...παλια μου τεχνη κόσκινο!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι γιατί δεν το γνωρίζω...

Αν κάνει κάποιος το εμβόλιο είναι 100% σίγουρο οτι δεν θα κολλήσει η/και δεν θα νοσήσει?

Γιατί νομίζω οτι η γιατρός μας μας είχε πει στο παρελθόν πως ακόμα & αν κάνει κάποιο παιδί π.χ. το εμβόλιο για την ανεμοβλογιά, μπορεί να κολλήσει, αλλά θα το περάσει πιο ήπια.

Μην πέσετε να με φάτε αν αυτό που λέω είναι λάθος! Απλά ρωτάω...

Και κάτι ακόμα... Πότε ακριβώς κολλάει αυτό? Μόλις αρχίσουν τα συμπτώματα ή απο τη στιγμή που κάποιος κολλήσει? Αν είναι το δεύτερο, & απο τη στιγμή που στα μαιευτήρια, στα νοσοκομεία κλπ επιτρέπονται οι επισκέπτες, τι & αν οι γιατροί & οι νοσηλευτές έχουν εμβολιαστεί!!! Μπορεί δηλ κάποιος επισκέπτης να κουβαλάει τον ιο & να φανούν τα συμπτώματα 1-2 μέρες μετά την επίσκεψη...

Εγώ στη 2η γέννα μου, είχα τη μάνα της διπλανής που έβηχε & ρούφαγε τη μύτη της όλη την ώρα & ενώ παραπονέθηκα, κανείς δεν έκανε τίποτα! Θέλω να πω με αυτό, οτι δυστυχώς δεν μπορούν να ελεγχθούν όλες οι περιπτώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για το πρώτο δεν ξέρω να σου απαντήσω.

 

Όσον αφορά το πότε κολλάει ο ιός, αυτό είναι 1 ημέρα πριν από την εκδήλωση της γρίπης και 7 ημέρες μετά.

 

Όσο για τους επισκέπτες, δεν έχεις κι άδικο! Ξέρω ότι στα αμερικάνικα νοσοκομεία, έχουν εφαρμόσει πολιτικές τύπου "μόνο 2 επισκέπτες" σε κάθε δωμάτιο κτλ... εδώ πάλι, δεν ξέρω, αλλά εκεί στο χέρι μας είναι να "αντιδράσουμε" και λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για το πρώτο δεν ξέρω να σου απαντήσω.

 

Όσον αφορά το πότε κολλάει ο ιός, αυτό είναι 1 ημέρα πριν από την εκδήλωση της γρίπης και 7 ημέρες μετά.

 

Όσο για τους επισκέπτες, δεν έχεις κι άδικο! Ξέρω ότι στα αμερικάνικα νοσοκομεία, έχουν εφαρμόσει πολιτικές τύπου "μόνο 2 επισκέπτες" σε κάθε δωμάτιο κτλ... εδώ πάλι, δεν ξέρω, αλλά εκεί στο χέρι μας είναι να "αντιδράσουμε" και λίγο.

 

Ναι, καλά... να αντιδράσουμε! Και θα ιδρώσει το αυτί τους! Εμείς & στις 2 γέννες δώσαμε ένα σκασμό λεφτά για 2κλινο -μπας & είμαστε πιο ήσυχα- & στα επισκεπτήρια γινόταν λαϊκό προσκύνημα! Και αν όπως λες μπορεί να κολλήσει κάποιος & 1 ημέρα πριν την εκδήλωση των συμπτωμάτων τι μπορείς να κάνεις? Αλλά σιγα μην απαγορευτούν τα επισκεπτήρια! Και πως θα "ζήσουν" τα μαγαζιά με τα λουλούδια & τα δωράκια στο ισόγειο?

Link to comment
Share on other sites

εγώ ετοιμάζομαι για γέννα αυριο και έχω αγχωθεί!!!! Στο νοσοκομείο ήταν να πάω σε δίκλινο αλλά πειδή έκανα τον πρώτο σε δίκλινο και θυμάμαι πως ηταν πολύ μικρό λέω να πάω σε τετρακλινο (έχει δύο τουαλέττες οπότε και σε αυτό αναλογούν δυο άτομα σε κάθε τουαλέτα) το οποίο είναι μεγαλύτερο από δύο δίκλινα σαν χώρος. Με τη λογική αυτη, αν ανοίγουμε τα παράθυρα συχνά, θε ΄χει αεριστει πιο έυκολα ο χωρος. Εν τω μεταξύ όντως στο 2κλινο που ήμουν έρχοταν 20 άτομα επισκεπτηριο τη φορά. Αυτή τη φορά θα είμαι αυστηρη πάντως! Δεν πιστευω ότι το νεογέννητο μπορεί τόσο εύκολα να κολλήσει κάτι από το επισκεπτήριο. Εννοειται ότι δεν θα το παιρνουν αγκαλιά. Πιο πολύ φοβάμαι μην είναι άρρωστη καμιά μαια ή νοσοκόμα που θα απασχολειται με αυτό!

Επίσης έχω έντονο φόβο για το μετά. Θα έχει η έξαρση γρίπη και αυτό θα είναι ανεμβολίαστο!!!! Η νταντά έχει ένα αγοράκι οχτώ χρονών που πάει σχολειο. Αν τύχει κάτι σε αυτό και κολλήσει και η μαμα του? Δεν θα κολλήσει και το μωράκι μου? Από την άλλη και εγώ και ο μπαμπας θα δουλεύουμε από νωρίς οπότε με την ίδια λογική μπορεί να μεταφέρουμε κάτι εμείς. Εννοείται ότι θα τηρούνται οι κανονες υγιεινής, και πάλι όμως ο φόβος δεν παύει να υπάρχει.

Το εμβόλιο (στους υπόλοιπους εννοειται) δεν είναι λύση γατι απλά δε νοσεις σοβαρά. Δε σημαίνει ότι δε μπορείς να μεταφερεις τον ιό! Στο μεγαλύτερο παιδάκι μου έχω κανει του πνευμονιόκκοκου και της κοινής γρίπης. Είναι υγιέστατος, δεν με τρομάζει τόσο πολύ. Για το μικρούλι φοβάμαι όμως.

Ακόμη και με τον θηλασμό δε μπορει να προστατευτει γιατί τι αντισώματα να του περάσω? Αφού δεν έχω ούτε εγώ αυτά της νέας γρίπης. Εξ΄αλλου ποσο να το θηλάσω? Στον πρώτο δεν είχα καθόλου γάλα.

¨ολες αυτες οι σκέψεις με αγχώνουν.... ξέρω ότι δε μπορώ να κάνω πολλά. Ελπίζω ο Θεούλης να ΄χει καλά τα παιδάκια και τα δικά μου μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...