Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

γειά σας κορίτσια...εχς και γω πρόβλημα θρομβοφιλίας και τόχω ανακαλύθει μετά απο 7 χρόνια ψαξίματος.....τώρα κάνω τη 2η εξωσ. γονιομοποιηση και παίρνω innohep ..με παρακολουθούν σοτ ιπποκράτειο της αθήνας και οι γιατροί έχουν μεγάλη ευαισθησία, τους συστήνω ανεπιφύλακτα...καλή επιτυχία σε όλες μας...

 

Α, ναι, για το Ιπποκράτειο έχω ακούσει κι εγώ τα καλύτερα, ότι υπάρχει ολόκληρη ομάδα γιατρών που εξειδικεύεται στη θρομβοφιλία.

kales, σου εύχομαι καλή επιτυχία.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσια

 

Εμενα τελικα δεν συμφωνουν οι γιατροι....εχω μεν ενα-δυο γονιδια με ενδειξεις θρομβοφιλιας, αλλα δεν ειναι τυπου leiden που σχετιζονται αμεσα με εγκυμοσυνη.

 

Ο ενας γιατρος, συνεργατης του Χασιακου, μου ειπε να κανω κι αλλες εξετασεις (εχω ηδη κανει 8 συνολικα εξετασεις αιματος, εχω ηδη δωσει 2800 ευρω!!! επειδη δεν εβγαζαν ακρη) κι οτι ΔΕΝ κινδυνευει το μωρο αλλα εγω αν κανω καισαρικη (απο θρομβο) και η αλλη, η Φοιφα για οσους την εχουν ακουστα, μου ειπε οτι θεωρει οτι ΕΧΩ ηπιας μορφης θρομβοφιλια και να κανω ενεσεις, just in case....αλλο ο ενας αλλο ο αλλος δηλαδη....

 

Και ερωτω:

Εχει καμμια σας ψαξει το θεμα, ποιες ειναι οι παρενεργειες μακρας χρησης ηπαρινης?????

 

Διοτι αν εχεις θρομβοφιλια να μην το σκεφτεις, δεν εχεις επιλογη....ομως προληπτικα, που ακουω εδω οτι παιρνουν πολλες, μηπως δεν θα επρεπε?? Ειναι αθωο ενα τετοιο φαρμακο, που σου διαλυει το αιμα, να το παιρνεις για 100 και 300 μερες??????

 

Αν ξερει καμμια ας μου πει......

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λιζα κι εγω ανησυχω οπως κι εσυ για τις παρενεργειες αλλα...μη μπορωντας να κανω αλλιως τις ξεκινησα πριν 3 μερες...

ουτε εγω εχω θρομβοφιλια αλλα καποια "δυσαρμονια" σε καποιο συστατικο του αιματος και μου εχουν δωσει clexane 0.4...

πηγα στο Λαικο αλλα νομιζω πως εκει την εχουν σαν καραμελα...

κι εμενα μου ειπαν πως δεν επηρεαζει αλλα οι οδηγιες του φαρμακου αλλα γραφουν και για την κυηση και για τον θηλασμο...

τι να πω...φοβαμαι αλλα επειδη εχω χασει ενα μωρακι αποφασισαμε με τον αντρα μου να μην το ρισκαρουμε...

η αληθεια ειναι πως δεν ηξερα που αλλου,πιο εξειδικευμενα να απευθυνθω (εκτος απο το Λαικο) και κατεληξα εκει...

ο γυναικολογος μου που ρωτησε την αιματολογο του Ιασω ειπε κι αυτη να παρω...

να κανω μια ερωτηση???

οταν την κανω στην δεξια μερια της κοιλιας ποναω λιγακι ενω στην αριστερη καθολου...εχει να κανει με την διαφορα που εχουν η αριστερη με την δεξια πλευρα του σωματος μας???

εσεις πονατε???

 

στο Ιπποκρατειο μπορω να παω να τους δειξω κι εκει τις εξετασεις που ειναι απο το Λαικο???

ξερει καμια απο τις κοπελες που πηγαιναν αν μπορω να κλεισω πρωινα ραντεβου???

 

ps...ελπιζω ολα να πανε καλα για ολες μας!!!:P

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κι απο μένα. Μετά από 2 παλλίνδρομες και χιλιάδες εξετάσεις - θρομβοφιλία και ενέσεις ηπαρίνης όταν ξαναμείνω έγκυος. Θα ήθελα να πάρω και μια 2η γνώμη. Μπορείτε να μου συστήσετε αιματολόγο στην Αθήνα;

image.php?id=36439c
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ?Η ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΕΙΝΗ S?? ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ Η ΟΧΙ?ΠΟΣΕΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ?1 Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ?

line_m123_beg_micky_time_1248408000_text_d4ef20f0e1e9e4df20eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Θα κάνω ενέσεις innohep 0,45 όταν ξαναμείνω έγγυος. 1 την ημέρα προληπτικά. Πληροφοριακά ήθελα να ρωτήσω κάτι. για να προετοιμάζομαι ψυχολογικά. Καθε πρωί τις κάνετε ή δεν παίζει ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω ενέσεις innohep 0,45 όταν ξαναμείνω έγγυος. 1 την ημέρα προληπτικά. Πληροφοριακά ήθελα να ρωτήσω κάτι. για να προετοιμάζομαι ψυχολογικά. Καθε πρωί τις κάνετε ή δεν παίζει ρόλο;

 

όταν τις είχα ξεκινήσει τις έκανα νωρίς το απόγευμα αλλά σιγά σιγά το μετέφερα το πρωί γιατί κάθε μήνα πήγαινα στο λαϊκό για εξέταση και έπρεπε να την κάνω στις 6 το πρωί. Δηλαδή να είχε σχεδόν 24 ώρες διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω ενέσεις innohep 0,45 όταν ξαναμείνω έγγυος. 1 την ημέρα προληπτικά. Πληροφοριακά ήθελα να ρωτήσω κάτι. για να προετοιμάζομαι ψυχολογικά. Καθε πρωί τις κάνετε ή δεν παίζει ρόλο;

Είναι προτιμότερο να τις κάνεις το πρωί περίπου την ίδια ώρα. Κι εγώ την κάνω 9.30-10.30 κάθε μέρα εκτός από μια φορά το μήνα που την κάνω στις 6.00 για να κάνω την αντι-χα στις 10.00...Το συνηθίζεις. Σκέψου τους ανθρώπους που κάνουν ενέσεις ηνσουλίνης μια ζωή, οποτε οι εννέα μήνες δεν είναι τιποτα.

O μικρούλης μου είναι το καλύτερο δώρο του θεούλη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή δεν περιμένω την επόμενη Δευτέρα-Τρίτη και επειδή μεσολαβεί Σαββατοκύριακο (έχω και κάτι ζαλαδίτσες και έχω αγχωθεί και λίγο) προμηθεύτηκα τα απαραίτητα. Τεστ εγκυμοσύνης, Κορτιζόνη (έχω αυξημένα ΝΚ) και 2 ενεσούλες innohep. Ηθελα να σας ρωτήσω κάτι. Βγάζετε τον αέρα που έχει μεσα η συρριγγα; γιατί μου είπε η φαρμακοποιος οτι δεν υπαρχει τέτοιο πρόβλημα και να την κάνω κατευθείαν όπως είναι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν περιμένω την επόμενη Δευτέρα-Τρίτη και επειδή μεσολαβεί Σαββατοκύριακο (έχω και κάτι ζαλαδίτσες και έχω αγχωθεί και λίγο) προμηθεύτηκα τα απαραίτητα. Τεστ εγκυμοσύνης, Κορτιζόνη (έχω αυξημένα ΝΚ) και 2 ενεσούλες innohep. Ηθελα να σας ρωτήσω κάτι. Βγάζετε τον αέρα που έχει μεσα η συρριγγα; γιατί μου είπε η φαρμακοποιος οτι δεν υπαρχει τέτοιο πρόβλημα και να την κάνω κατευθείαν όπως είναι.

κι εγω τις ιδιες κανω αλλα βγαζω πρωτα τον αερα.μονο αν εχει καμια πολυ μικρη φυσαλιδα δεν πειραζει.καλη επιτυχια.

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεία σας κορίτσια!! Θεωρώ παρήγορο το γεγονός οτι βλέπω τόσεςςςςς κοπέλες να κάνουν ενέσεις ηπαρίνης και ΚΥΡΙΩΣ οτι αυτό βοήθησε στο να πάρουν αγκαλίτσα τα μωράκια τους!! Μετά απο μια παλίνδρομη τον Ιούλιο έμεινα και πάλι έγκυος και προληπτικά ξεκινήσαμε ενέσεις απο την 4η εβδομάδα κίολας τώρα είμαι 5 + ακόμα δεν έχω πάει στον γιατρό θα πάω την επόμενη εβδομάδα! Θα θέλατε να μου δώσετε λιγάκι κουράγιο? Υπάρχουν κοπέλες που μετά απο παλίνδρομη τα κατάφεραν με innohep?

Link to comment
Share on other sites

ανγελικη

ολα καλα θα πανε για το μωρακι σου!!!

μην ανησυχεις καθολου...

κανε θετικες σκεψεις,χαμογελα (γιατι η ψυχολογια παιζει πολυ σημαντικο ρολο) και σε λιγους μηνες θα εχεις αγκαλια το μικρακι σου!!! :D

 

εγω ειχα μια αποβολη 1ου τριμηνου :( πριν ξεκινησω τις ενεσεις...

κανω τις clexane...και τωρα δες...σε λιγες βδομαδες περιμενουμε τον μικρο μας!

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

ανγελικη

ολα καλα θα πανε για το μωρακι σου!!!

μην ανησυχεις καθολου...

κανε θετικες σκεψεις,χαμογελα (γιατι η ψυχολογια παιζει πολυ σημαντικο ρολο) και σε λιγους μηνες θα εχεις αγκαλια το μικρακι σου!!! :D

 

εγω ειχα μια αποβολη 1ου τριμηνου :( πριν ξεκινησω τις ενεσεις...

κανω τις clexane...και τωρα δες...σε λιγες βδομαδες περιμενουμε τον μικρο μας!

 

 

Πασχαλίτσα σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! :P Δόξα το θεό αυτήν την φορά είμαι αισιόδοξη πολύ, αυτήν την εβδομάδα θα πάω και στον γιατρό να δούμε τι θα δούμε...Φυσικά θα σας ενημερώσω φιλάκια πολλά :P

Link to comment
Share on other sites

kalhmera koritsia!poso koyragio perno poy blepo toses sympasxoyses..emena einai megalh h istoria mou..tha prospathiso na ta po me liga logia..Prin 1.5 xrono peripoy epatha pneumonikh embolh ksypnhsa ksafnika apo ton ypno stis 6 ta kshmeromata giati den mporoysa na anapneyso..to paramelhsame kai phgame sto nosokomeio stis 15 to meshmeri moy ekanan eksetasei kai eidan oti to aima moy einai pixto, me esteilan gia aksonikh kai eidan oti exo thromboys ston deksio pneymona...molis to akoysa kai ematah poso sobaro htan TRELATHIKA...emeina sto nosokomeio 15 meres ksapla, oute toyaleta den me afhnan na pao..FRIKHHHHH....tespa moy phran aima oso hmoyn sto nosokomeio esteilan sto AXEPA thes/nikh kai edeiske oti eimai thrombofilikh oti exo LAIDEN...apo tote ksekinhsa na phgaino se enan poly kalo aimatologo sto papageorgiou sthn thessalonikh..epairna gia ena xrono CITROM (antipiktika)kai me parakoloythoyse taktika...me ta citrom eixa pola kai diafora opos kathe mhna sthn periodo trelh aimoragia(gygnomi ki olas kommatiaaaa:? na mhn prolabaino na pao sthn toyaleta(me karathsa kai s aythn thn periptosh sto nosokomeio gia kana 4hmero TRELAAAAA)tespa poy lete eipame me ton aimatologo moy na kanoyme mia epibaibeosh ths thrombofilias sto ippokrateio meta apo arketoys mhnes...ekei poy lete edeikse oti den exo thrombofilia:shock:....tah trelathoyme eipame...den kanoyme leei o giatros kai mia epibaibeosh kai sto papageorgioy na doyme..:shock: ti sto kalo symbainei..kai sto papageorgeioy edeikse oti den exo thromboflia(opote ypothesame oti ta arxika apotelesmata poy htan thetika htan ypo thn epireia toy phxtoy aimatos gi ayto kai htan thetika)..na mhn sas koyrazo moy eipe o aimatologos moy oti molis mhneis egkyos tha ertheis kateythian edo na ksekhnhsoyme me hparhnes,gia na pane ola kala me thn egkymosynh kai na mhn patho palh kamia embolh...opos egine emeina egkyos phga moy edose ths clexan 0.4 sthn arxh eixa kai ligo aimataki(psilo agxothika kai m ayto)tora pane ola kala me blepei kathe mhna (kanoyme mia eidikh eksetash gia ta epipeda toy aimatos)eimai eidh tora ston 4o mhna ths egymoshnhs, kai kano kathe brady thn enesh...h alithia einia oti agxonomai an tha pane ola kala...den ksero poy na gennhso,pos tha gennhso kaisarikh h fysiologika... eimai apo eparxia,alla skeftomai na pao kalytera sto PAPAGEORGIOY poy einai k o aimatologos mou ekei.....axxxxx den ksero!perasa polla kai sas eida kai oles esas edo kai perno kai ego ena koyragio.... pisteyo na mhn sas koyrasa :)prospathisa na ta po oso poio syntoma ginotan!sas euxomai na sas pane ola kala kai sas,pano ap ola ygeia!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Angelikig και gialia μου!!ειμαι εγκυος στη 18 εβδομαδα του δευτερου μας μωρου και εχω θρομβοφιλια...απο την πρωτη εγκυμοσυνη το ειχαμε διαγνωσει αυτο!ενεσεις κανω τις fragmin 7,500 μοναδες συνολικα, πρωι και βραδυ!!ολα μεχρι στιγμης ειναι μια χαρα, ενω η εμπειρια μου στην πρωτη κυηση σχετικα με τις ηπαρινες ηταν μια χαρα!μαλιστα καναμε και βιοψια πλακουντα στον πρωτο τοκετο, η οποια επιβεβαιωσε την υπαρξη του προβληματος.Μαλιστα τωρα στο δευτερο μωρο ξεκινησα με ηπαρινες απο την πρωτη κιολας χοριακη και μετα με ειδε αιματολογος...παω στη Μελισσαρη, στο Ωνασειο...εξαιρετικη επιστημονας και ανθρωπος!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν περιμένω την επόμενη Δευτέρα-Τρίτη και επειδή μεσολαβεί Σαββατοκύριακο (έχω και κάτι ζαλαδίτσες και έχω αγχωθεί και λίγο) προμηθεύτηκα τα απαραίτητα. Τεστ εγκυμοσύνης, Κορτιζόνη (έχω αυξημένα ΝΚ) και 2 ενεσούλες innohep. Ηθελα να σας ρωτήσω κάτι. Βγάζετε τον αέρα που έχει μεσα η συρριγγα; γιατί μου είπε η φαρμακοποιος οτι δεν υπαρχει τέτοιο πρόβλημα και να την κάνω κατευθείαν όπως είναι.

 

ΔΕΝ τον βγαζουμε

s5V3p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ?Η ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΕΙΝΗ S?? ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ Η ΟΧΙ?ΠΟΣΕΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ?1 Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ?

 

Ναι, χαμηλή PS σημαίνει θρομβοφιλία (αλλά όχι μετρηση στη διάρκεια κύησης, αφου ελαττώνεται φυσιολογικά)

s5V3p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...