Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Η μικρή γεννήθηκε 2170 3,5 εβδομάδες νωρίτερα και έφυγε από την κλινική 2120. Δεν έπιανε την θηλή μου και άρχισα από την κλινική να χρησιμοποιώ ψευδοθηλές. Τις πρώτες 20 μέρες (μέχρι τη Δευτέρα που μας πέρασε) την θήλασα αποκλειστικά με ατελείωτες ώρες μαραθώνιου θηλασμού και οδηγίες από άτομο που ασχολείται με το θηλασμό και συστήνεται και από σύμβουλο θηλασμού για αυτό το σκοπό. Με βοήθησε πάρα πολύ, όπως επίσης και τα βιβλία της Πατσούρου.

Στις 10 μέρες ότνν είδαμε ότι είχε πάρει μόνο 130 γραμμάρια άρχισα τις αντλήσεις και μετα παό κάθε θηλασμό τις έδινα και ένα συμπλήρωμα 30-40 γραμ. Στις 20 μέρες είχε πάρει σύνολο μόνο 280 γραμμάρια και έφτασε τα 2400.

 

Μερικά μωρά το 1ο 20ήμερο της ζωής τους απλά επανέρχονται στο βάρος γέννησης. Το δικό σου μωρό πήρε 280 γραμμάρια που είναι πάρα πολύ καλό βάρος για το πρώτο 20ήμερο.

 

Με υπόδειξη του παιδιάτρου μου άρχισα να δίνω και ξένο γάλα σε δυο γέυματα από τα επτά που κάνει την ημέρα. Στα υπόλοιπα δίνω δικό μου που βγάζω από το θήλαστρο.

 

1. Γιατί δεν δίνεις δικό σου που βγάζεις με θήλαστρο σε όλα τα γεύματα; Δεν μπορείς να αντλήσεις όσο χρειαζεται το μωρό ή σου έχει πει κάτι άλλο ο παδίατρος.

 

Από το ξένο πίνει περίπου 80 γραμ. τη φορά και από το δικό μου 100 γραμ τη φορά. Σκέφτομαι να νοικιάσω επαγγελματικό θήλαστρο γιατί φοβάμαι ότι με τις αντλήσεις του mini electric θα μου κοπέι το γάλα. Βέβαια κάνω πολύ συχνά αντλήσεις μετά από κάθε γέυμα.

 

Η medela, η εταιρία που παράγει το mini electric, λέει ότι το θήλαστρο αυτό είναι μόνο για μητέρες που έχουν εδραιώσει τη γαλουχία (δηλαδή που έχουν θηλάσει αποκλειστικά για τουλάχιστον 40 μέρες με επιτυχία) και μόνο αν χρειάζεται να αφήσουν ένα γεύμα για το μωρό τους.

 

Η εταιρεία λέει ότι για τις πρώτες 40 μέρες το μόνο κατάλληλο θήλαστρο είναι ένα νοσοκομειακό με πρώτη επιλογή το symphony και δεύτερη επιλογή το lactina.

 

Το θήλαστρο που έχεις είναι από τα πιο ακατάλληλα για σένα...

 

 

Το άλλο μεγάλο ρπόβλημα - αναμενόμενο - είναι ότι η δεσποινίς καλοέμαθε με τα μπιμπερό και όταν μπαινει στο στήθος στην αρχή του γεύματος κλαίει και ωρύεται. Τώρα την βάζω μετά το συμπλήρωμα όταν είναι χορτάτη. Αλλά είμαι σίγουρη ότι δεν τραβάει αρκετά. Αφήστε που αυτό συμβαίνεί όυτως ή άλλως γιατί χρησιμοποιώ τις ωευδοθηλές. Να μην σας πω τι γίνεται όταν προσπαθώ να την βάλω στο στήθος χωρίς ψυεδοθηλή.

Τι λέτε να κάνω;

 

Η κατάσταση είναι αρκετά πολύπλοκη. Από όσα γράφεις φαίνεται ότι οι συμβουλές που εφαρμόζεις σε οδηγούν στον αποθηλασμό. Πιστεύω ότι μόνο αν επισκεφθείς κάποιον που ξέρει να σε βοηθήσει θα βρεις κάποια λύση. Στη Θεσσαλονίκη έχεις μόνο μία επιλογή, την Άννα Πατσούρου.

 

Εμένα με ενδιαφέρει να παίρνει δικό μου γάλα με όποιο τρόπο και αν γίνεται αυτό. Να νοικιάσω επαγγελματικό θήλαστρο ή μου αρκεί να αγοράσω το Pump in Style;

 

Σύμφωνα με τις προδιαγραφές της εταιρείας (κάτι παραπάνω ξέρει, εμπιστέψου την....) το pump in style μπορεί να αντικαταστήσει το πολύ τα μισά γεύματα ενός μωρού που θηλάζει αποτελεσματικά και μόνο αφού έχει εδραιωθεί ο θηλασμός (εξακολουθώ να αναρωτιέμαι πώς έχεις μπλέξει τόσο...).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

felini το εχω στο ενδιαμεσο γιατι δεν καταλαβα σε τι χρησιμευει αυτο το κουμπακι.

 

Θα δοκιμασω και στο max :)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :)

 

Τελικα δεν μπορω να αντλησω γαλα με το θηλαστρο :?

Εχω το mini electric, το εβαλα στο max και παλι χρειαστηκε μια ωρα για να αντλησω 60 ml και απο τα δυο στηθη.

Η μπεμπουλα οταν θηλαζει τρωει μονο απο το ενα στηθος καθε φορα και το αδειαζει σε 10 λεπτα το πολυ.

 

Η απορια μου ειναι οτι ενω βλεπω την θηλη να πηγαινοερχεται μεσα στην χοανη γιατι βγαζω ελαχιστες σταγονιτσες?

Πρεπει συνεχεια να σταματαω ανα 2-3 τετοιες κινησεις μεσα εξω που κανει, να κανω μασαζακι και μετα ξανα αντληση γιατι αλλιως δεν βγαζει σταγονα.

 

Και μια ακομα ερωτηση: αυτο το ελαχιστο γαλα μπορω να το αναμιξω με ξενο για να συμπληρωθει ενα γευμα των 100-120 ml (για καποιο βραδυ που θα χρειαστει να βγω και εγω εξω με παρεα και θα την αφησω στην γιαγια της :wink: )

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :)

 

Τελικα δεν μπορω να αντλησω γαλα με το θηλαστρο :?

Εχω το mini electric, το εβαλα στο max και παλι χρειαστηκε μια ωρα για να αντλησω 60 ml και απο τα δυο στηθη.

Η μπεμπουλα οταν θηλαζει τρωει μονο απο το ενα στηθος καθε φορα και το αδειαζει σε 10 λεπτα το πολυ.

 

Η απορια μου ειναι οτι ενω βλεπω την θηλη να πηγαινοερχεται μεσα στην χοανη γιατι βγαζω ελαχιστες σταγονιτσες?

Πρεπει συνεχεια να σταματαω ανα 2-3 τετοιες κινησεις μεσα εξω που κανει, να κανω μασαζακι και μετα ξανα αντληση γιατι αλλιως δεν βγαζει σταγονα.

 

Και μια ακομα ερωτηση: αυτο το ελαχιστο γαλα μπορω να το αναμιξω με ξενο για να συμπληρωθει ενα γευμα των 100-120 ml (για καποιο βραδυ που θα χρειαστει να βγω και εγω εξω με παρεα και θα την αφησω στην γιαγια της :wink: )

bizoydaki καλημερα!χωρις να ειμαι σιγουρη, σου λεω πως δεν νομιζω να μπορεις να το αναμιξεις το μητρικο με το ξενο!καλυτερα να δωσει πρωτα τα 60 μητρικο και μετα σε ενα αλλο μπιμπερο να δωσει ξενο!

Οσο για το θηλαστρο, μηπως επειδη το στηθος σου εχει μαθει να παιρνει το ερεθισμα απο το μωρο που τραβαει με διαφορετικο τροπο, γι αυτο δεν μπορεις να βγαλεις με το θηλαστρο??Λεω εγω τωρα μια σκεψη.....

Η Αγλαΐα εχει γραψει, παντως, οτι υπαρχουν μαμαδες που θηλαζουν κανονικα και με το θηλαστρο δεν μπορουν να βγαλουν καθολου.

Εγω ας πουμε βγαζω με το θηλαστρο 1200-1400 γρ την μερα αλλα δεν θηλαζω καθολου :cry:

Ισως καταφερνες να βγαλεις με καποιο νοσοκομειακο θηλαστρο αλλα δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να παρεις για τοση λιγη χρηση που το θελεις! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίστια, από ό,τι βλέπω μάλλον πρέπει να νοικιάσω επαγγελματικό θήλαστρο. Με το mini electric βγάζω αρκετό αλλα΄όχι για να καλύψω τα 7 γεύματα (από 100 γραμ το καθένα). Για αυτό και ο παιδίατρος μου είπε να δίνω και σε κάποια ξένο γάλα.

Σήμερα τα πήγαμε καλύτερα. Κάθισε από ένα 20λεπτο στο στήθος σε κάθε γεύμα. Αυτό όμως μάλλον δεν αρκεί ακόμα και αν συνοδεύεται από άντληση μέχρι να αδειάσει το στήθος, έτσι δεν είναι Αγλαϊα;

Έπίσης εγώ συνηθίζω να δίνω ένα στήθος σε κάθε γεύμα. Μήπως έτσι όπως έχει η κατάσταση πρέπει να δίνω και τα δύο;

Για την ψευδοθηλή τι λέτε; Πάντως ο συνδυασμός ψευδοθηλή-mini electric-μπιμπερό-ελάχιστος χρόνος θηλασμού με κάνουν περίπτωση που φωνάζει από μακριά "οι μέρες που θα έχεις γάλα είναι μετρημένες". :lol: Πρέπει να δράσω άμεσα...

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

από ό,τι βλέπω μάλλον πρέπει να νοικιάσω επαγγελματικό θήλαστρο.

 

Πιστεύω ότι πρέπει να δεις κάποιον ειδικό για να θηλάσεις. Αν θέλεις να θηλάσεις το θήλαστρο θα σου δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα.

 

 

Ο παιδίατρος δεν θα επρεπε να σε οδηγήσει στο θήλαστρο, αν ήταν απαραίτητο να χρησιμοποιήσεις θήλαστρο θα έπρεπε να σου προτείνει το σωστό.

Με το mini electric βγάζω αρκετό αλλα΄όχι για να καλύψω τα 7 γεύματα (από 100 γραμ το καθένα). Για αυτό και ο παιδίατρος μου είπε να δίνω και σε κάποια ξένο γάλα.

 

Ο αριθμός των αντλήσεων που πρέπει να κάνει για να έχεις πλήρη γαλουχία είναι 8-12 αντλήσεις. Θα επιμείνω στο ότι για σένα δεν είναι λύση το θήλαστρο...

 

 

Σήμερα τα πήγαμε καλύτερα. Κάθισε από ένα 20λεπτο στο στήθος σε κάθε γεύμα. Αυτό όμως μάλλον δεν αρκεί ακόμα και αν συνοδεύεται από άντληση μέχρι να αδειάσει το στήθος, έτσι δεν είναι Αγλαϊα;

 

Γιατί δεν κάθησε 40 λεπτά ή 60 λεπτά με συχνές εναλλαγές;

 

 

Έπίσης εγώ συνηθίζω να δίνω ένα στήθος σε κάθε γεύμα. Μήπως έτσι όπως έχει η κατάσταση πρέπει να δίνω και τα δύο;

 

Δηλαδή δεν φτάνει το γάλα από το ένα στήθος και δεν δίνεις το άλλο; Αυτή την τακτική την ακολουθούν οι μητέρες που έχουν υπερπαραγωγή για να μειωθεί το γάλα τους.

 

 

Για την ψευδοθηλή τι λέτε;

Αυτό είναι το πιο μικρό πρόβλημα που έχεις να αντιμετωπίσεις. Το αφήνεις λοιπόν για το τέλος. Αυτό που προέχει είναι να καταλάβεις τι και πώς θα το κάνεις γιατί τώρα φαίνεσαι πολύ μπερδεμένη.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Έχεις δίκιο για το ότι είμαι πολύ μπερδεμένη και ακολουθώ το ένστικτό μου και το τι ακούω από εδώ και από εκεί. Είναι και η σύγχυση των πρώτων ημερών με το μωρό στο σπίτι που δυσχεραίνει την κατάσταση.

Αυτό που θα κάνω αρχικά είναι να την αφήνω περισσότερο στπ στήθος, όπως έκανα στην αρχή. Βέβαια τότε φτάναμε τα 5ωρα-6ωρα συνεχόμενου θηλασμού με διαλείμματα για άλλαγμα και μικρής διάρκειας υπνάκια για το μωρό. Αλλά όυτε αυτό είναι σωστό, φαντάζομαι. Λέω όμως να νοικιάσω και ένα θήλαστρο γιατί φοβάμαι μήπως δεν τρέφεται αρκετά και σωστά λόγω του μεγέθους της ακόμα. Και τη σύμβουλο θηλασμού θα την αφήσω για ακόμα μια εβδομάδα να δω πώς θα πάμε.

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα κάνω αρχικά είναι να την αφήνω περισσότερο στπ στήθος, όπως έκανα στην αρχή. Βέβαια τότε φτάναμε τα 5ωρα-6ωρα συνεχόμενου θηλασμού με διαλείμματα για άλλαγμα και μικρής διάρκειας υπνάκια για το μωρό. Αλλά όυτε αυτό είναι σωστό, φαντάζομαι.

 

Ελένη, δεν είναι καθόλου μα καθόλου λάθος! Ειδικά όταν θες να αυξήσεις την παραγωγή σου! Ακόμα και αν το μωρό σου είναι 23 ώρες το 24ωρο στο στήθος σου! Ακόμα και όταν αποκοιμιέται σε αυτό! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

aglaia tha giriso sti douleia me 7aoro kai tha ithela na mou peis an to thilastro tis nuk, to ilektriko einai katallilo toulaxiston gia 3 xriseis tin imera. An oxi, poio mou proteineis na paro?

 

Soki γεια σου και να σου ζήσει! :D

 

Δεν είμαι η Αγλαϊα όπως βλέπεις αλλά επειδή εκείνη είναι περισσότερο "νυχτερινή" εδώ :wink: , να σε ρωτήσω το εξής, θα βοηθήσει στην όποια απάντηση... πόσο είναι το παιδάκι σου σε ηλικία; Προκαταβολικά μπορώ να σου πω ότι το θήλαστρο που έχεις δεν είναι κατάλληλο για συστηματική άντληση και το χειρότερο είναι πως αν τελικά το επιχειρήσεις μπορεί να δεις μείωση στην παραγωγή σου. Γράψε περισσότερα στοιχεία για την ηλικία του παιδιού (παίζει σημασία αν έχει ξεκινήσει και στερεες τροφές) και τα ξαναλέμε... :D

Link to comment
Share on other sites

aglaia tha giriso sti douleia me 7aoro kai tha ithela na mou peis an to thilastro tis nuk, to ilektriko einai katallilo toulaxiston gia 3 xriseis tin imera. An oxi, poio mou proteineis na paro?

 

Soki γεια σου και να σου ζήσει! :D

 

Δεν είμαι η Αγλαϊα όπως βλέπεις αλλά επειδή εκείνη είναι περισσότερο "νυχτερινή" εδώ :wink: , να σε ρωτήσω το εξής, θα βοηθήσει στην όποια απάντηση... πόσο είναι το παιδάκι σου σε ηλικία; Προκαταβολικά μπορώ να σου πω ότι το θήλαστρο που έχεις δεν είναι κατάλληλο για συστηματική άντληση και το χειρότερο είναι πως αν τελικά το επιχειρήσεις μπορεί να δεις μείωση στην παραγωγή σου. Γράψε περισσότερα στοιχεία για την ηλικία του παιδιού (παίζει σημασία αν έχει ξεκινήσει και στερεες τροφές) και τα ξαναλέμε... :D

 

to paidi mou einai 2 minon kai 8 imeron kai tha pao se 3 meres gia douleia. den exei 3ekinisei sterees trofes fisika akomi. euxaristo gia to endiaferon sou. sofia

Link to comment
Share on other sites

Σοφία μου :D

 

Για τόσο μικρό βρεφάκι που το μόνο που πίνει είναι το γαλατάκι του, ένα θήλαστρο σαν αυτό που έχεις δεν θα σε καλύψει. Νομίζω θα πρέπει να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό με το οποίο και θα κάνεις γρήγορα τις αντλήσεις σου και δε θα κινδυνεύεις να ελλατωθεί η παραγωγή σου λόγω της απουσίας σου από το σπίτι... δες τα symphony και lactina που είναι τα καλύτερα, όπως λένε πολλές μαμάδες εδώ που τα χρησιμοποιούν ήδη και φυσικά η Αγλαϊα... :wink:

Έχεις κάνει πρόβα να δώσει κάποιος άλλος με μπιμπερό το γάλα σου και εσύ να απουσιάζεις; Για να εξοικειωθεί και με αυτό το γεγονός το μωράκι σου... :wink:

Και όσο είσαι σπίτι βέβαια θα θηλάζεις, σωστά; Δεν υπάρχει λόγος και τότε να αντλείς επί τούτου... :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και θα στο πω κ εδω...ποναει εξωφρενικα πολυ!αυτο δεν ειναι απο τα δυσκολα του θηλασμου..ειναι "κανω τη ζωη μου κ το θηλασμο του παιδιου μου δυσκολα" :evil:

eleni εννοεις οτι ποναει το nuk??

Link to comment
Share on other sites

Σοφία, η Αναστασία τα έγραψε πολύ καλά. Η περίπτωσή σου είναι για symphony ή lactina με διπλό σύστημα άντλησης.

 

Αν λείπεις συνολικά 7 ώρες ίσως αντέχεις χωρίς άντληση. Αν λείπεις περισσότερο ίσως να μην αντέχεις. Εξαρτάται και από το μέγεθος του στήθους.

 

Με επιφύλαξη, μπορεί να σε καλύψει και το swing, είναι μονό, θα χρειάζεσαι διπλάσιο χρόνο άντλησης αλλά είναι πολύ μικρό και ελαφρύ και μπορείς να το κουβαλήσεις και στη δουλειά. Χρειάζεσαι χώρο με μπρίζα για να αντλήσεις. Επειδή δεν έχεις πολύ χρόνο να το σκεφτείς και θα ξαναμπώ εδώ αύριο βράδυ θα σου στείλω και πμ.

Link to comment
Share on other sites

Aglaia mou epidi kai ego opos kai i soki tha antlo mia fora thn hmera sthn douleia...exo kai ego ths NUK...mporei na dhmiourgisei problima to thilastro an antlo mono mia h duo fores mono thn hmera?? Xreiazete epaggelmatiko thilastro gia toses liges antliseis? ?

 

Σοφία μου :D

Αααχχχ... δε θυμάμαι πόσο είναι το μωράκι σου και δε βλέπω και τικερ... :?

 

Για το nuk το θήλαστρο εδώ μέσα δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα... σε αντίθεση με το swing που εκτός τον άλλων παρέχει το αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος, πολύ σημαντικό και για να αντλείς πιο γρήγορα και για να μην έχεις μακροπρόθεσμα πρόβλημα με την παραγωγή σου... :?

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια τότε φτάναμε τα 5ωρα-6ωρα συνεχόμενου θηλασμού με διαλείμματα για άλλαγμα και μικρής διάρκειας υπνάκια για το μωρό.Αλλά όυτε αυτό είναι σωστό, φαντάζομαι.

 

Σωστό είναι, αν το μωρό θέλει να θηλάζει, καλό είναι να το κάνει.

 

Λέω όμως να νοικιάσω και ένα θήλαστρο γιατί φοβάμαι μήπως δεν τρέφεται αρκετά και σωστά λόγω του μεγέθους της ακόμα.

 

Όπως έγραψα:

 

Πιστεύω ότι πρέπει να δεις κάποιον ειδικό για να θηλάσεις. Αν θέλεις να θηλάσεις το θήλαστρο θα σου δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα.

 

Αν τρέφεται σωστά το μωρό θα βρέχει 6-8 πάνες το 24ωρο και θα βάζει 175-200γρ την εβδομάδα.

 

Το έχεις ζυγίσει;

 

Το μωρό σου δεν μπορεί να καταλάβει γιατί δεν είσαι διαθέσιμη, γιατί του αρνείσαι την αγκαλιά σου, γιατί δεν το θέλεις πάνω σου...

 

Με το θήλαστρο αντλείς συνήθως λιγότερο γάλα από όσο παράγεις. Για να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις του θήλαστρου θα πρέπει να αντλείς τουλάχιστον 8 φορές το 24ωρο, τουλάχιστον 15 λεπτά σε κάθε στήθος. θα πρέπει να πλένεις και να αποστειρώνεις όλο τον εξοπλισμό. Το πιθανότερο είναι ότι τη νύχτα δεν θα μπορείς να αντλείς οπότε σύντομα θα σου μειωθεί η παραγωγή. Δυστυχώς είναι πολύ λίγες οι μητέρες που τα καταφέρνουν με το θήλαστρο. Οι μητέρες είναι σχεδιασμένες για να θηλάζουν και όχι για να ανταποκρίνονται σε ένα μηχάνημα...

Link to comment
Share on other sites

Και τη σύμβουλο θηλασμού θα την αφήσω για ακόμα μια εβδομάδα να δω πώς θα πάμε.

 

Δεν έχεις λόγο να δεις σύμβουλο θηλασμού αν το μωρό αναπτύσσεται καλά.

 

Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει η Άννα Πατσούρου που είναι Παιδίατρος και Σύμβουλος Γαλουχίας.

 

Να θυμάσαι πάντα ότι ο θηλασμός δεν είναι υποχρεωτικός, αν θέλεις θηλάζεις το μωρό σου. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πέρα για πέρα! Σήμερα το πρωί τηλεφώνησα στα τηλέφωνα που δημοσιεύονται στην πρώτη σελίδα αυτού του θέματος για το θήλαστρο Symphony και μου είπαν πως δεν είναι διαθέσιμο. Από ό,τι κατάλαβα μάλιστα θα πρέπει να υπάρχει και λίστα αναμονής με τις ενδιαφερόμενες. Μήπως γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να βρω κάπου αλλού το συγκεκριμένο θήλαστρο για να το νοικιάσω; 8)

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πέρα για πέρα! Σήμερα το πρωί τηλεφώνησα στα τηλέφωνα που δημοσιεύονται στην πρώτη σελίδα αυτού του θέματος για το θήλαστρο Symphony και μου είπαν πως δεν είναι διαθέσιμο. Από ό,τι κατάλαβα μάλιστα θα πρέπει να υπάρχει και λίστα αναμονής με τις ενδιαφερόμενες. Μήπως γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να βρω κάπου αλλού το συγκεκριμένο θήλαστρο για να το νοικιάσω; 8)

 

γεια σου souzy,

πηρες τηλ. και στην Θεσ/νικη?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...