Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Καλημερα,

Θα προσπαθησω να απαντησω στα ερωτηματα σου... Το μωρο οντως εχει αυξησει τους θηλασμους, με την διαφορα οτι 3-4 φορες ακουγεται οτι καταπινει και μετα δεν ακουγεται τπτ. Ετσι δεν θεωρω οτι τρωει πιο αποτελεσματικα. Συν του οτι μετα τρωει οποσδηποτε και με μπουκαλι γιατι ειναι νηστικο. Και η ποσοτητα που τρωει συμπληρωμα ειναι σχεδον η ιδια και με τις φορες που δεν θηλαζει.

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. : 7- 9

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: Στα 4-5 θηλαζει και μετα περνει συμπληρωμα δικο μου ή φορμουλα.

Της τελευταιας βδομαδας τις μετρησεις δεν τις εχω θα σου γραψω των 3 τελευταιων ημερων:

ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΤΙΣ 3 ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ

19-08-11

5:00- θηλασμος 30 λεπτα και απο τα δυο στηθη + 50 ξενο

7:30- 65 ξενο

9:30- 90 ξενο

12:00- θηλασμος μεγαλη ποσοτητα + 30 δικο μου

14:00+ 40 ξενο

16:00- θηλασμος λιγο + 55 ξενο + 20 δικο μου

18:30- θηλασμος για μια ωρα και απο τα δυο στηθη

19:30 80ml ξενο

21:00- 80 ml δικο μου + 20 ξενο

23:30- θηλασμος λιγο + 80ml ξενο

 

20-08-11

6:00- θηλασμος και απο τα δυο στηθη πολυ+ 20 ξενο

8:00- θηλασμος και απο τα δυο στηθη πολυ+ 110 ξενο( εκανε λιγο εμετο μετα)

11:00- θηλασμος 90 ξενο+ 30 δικο μου

13:30- 75 ξενο+ 35 δικο μου

17:00- 40 ξενο + 90 δικο μου

19:00 -60ml ξενο

21:00- 20 ξενο

23:30- 65 ml ξενο

 

21-08-11

4:00 - 60 ξενο

7:30- θηλασμος και απο τα δυο στηθη πολυ +75 δικο μου

10:00- 35 ξενο

11:00- θηλασμος + 100 ξενο +20 δικο μου (εκανε εμετο μετα)

13:30 - 20 δικο μου

15:30- 60 δικο μου

17:30- 90ml ξενο

20:00 70ml δικο μου

23:00- 90 ml ξενο

 

ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΑΝΤΛΗΣΕΩΝ ΤΙΣ 3 ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ

(οι αντλησεις παντα ειναι με το μονο συστημα γιατι στο 2 η ανλια δεν τραβαει και δεν εχω παει να παρω αλλη, οποτε αντλω απο 15-20 λεπτα απο το καθε μαστο)

19-08-11

6:00- 45ml, 9:30- 50 ml, 11:30- θηλασε + 20 ml, 14:00- θηλασμος μεγαλη ποσοτητα , 16:00- θηλασμος + 20 ml, 18:30- θηλασμος, 22:00- θηλασμος + 30ml, 23:30- θηλασμος + 30ml

 

20-08-11

6:00- θηλασμος +25ml, 8:30- θηλασμος +20ml, 11:00- θηλασμος, 13:30- 35 ml, 16:00- 40 ml, 18:00- 30 ml, 21:30- 30ml, 24:00- 40ml

 

21-08-11

7:00- θηλασμος +60ml, 11:00- θηλασμος, 12:30- 40 ml, 15:00- 20 ml, 17:30- 30 ml, 19:30- 20 ml, 22:30- 20ml, 24:00- 25ml

*Τα μεγαλα κενα διαστηματα καποιες φορες ειναι διοτι το προηγουμενο γευμα κρατησε παρα πολυ....μπορει και 1:30 ωρα, καποιες φορες.

 

 

Οι πανες του ειναι καλες, αλλαζουμε 10-12 καθε μερα.

 

 

Να αναφερω και οτι στο διαστημα που χρησιμοποιω το Symphony 2 φορες ο αριστερος μου μαστος εχει κανει κατι μπιλακια μεσα και τον νιωθω βαρυ και ποναει,. Βαζω ζεστες κομπρεσες, μασαζ και αντλησεις και μεσα στη μερα υποχωρει, αυτο εχει να κανει με το θηλαστρο, με παραγωγη παραπανω απο το στηθος, η μου τραυματιζει η μπεμπα τους αδενες????? Και οταν σημβαινει συτο και βαζω ξεστες κομπρεσες νομιζω οτι εχω λιγο περισσοτερο γαλα.

 

 

Να ρωτησω και κατι αλλο, οταν θηλαζει πρεπει να αντλω μετα, δεν το εχω καταλαβει απολυτα αυτο.

 

 

Ελπιζω να σας κατατοπισα και να μην σας μπερδεψα. Και παλι ευχαριστω.

 

Ανακεφαλαιώνω:

19/8/2011

Γεύματα συνολικά: 10

Θήλασε: 5 φορές

Συμπλήρωμα: συνολικό 610ml εκ των οποίων, μητρικό: 130 και ξένο: 480

 

20/8/2011

Γεύματα συνολικά: 8

Θήλασε: 3 φορές

Συμπλήρωμα: συνολικό 635ml εκ των οποίων, μητρικό: 155 και ξένο: 480

 

21/8/2011

Γεύματα συνολικά: 9

Θήλασε: 2 φορές

Συμπλήρωμα: συνολικό 620ml εκ των οποίων, μητρικό: 245 και ξένο: 375

 

Αντλήσεις:

19/8/2011 - 6 αντλήσεις - συνολική ποσότητα: 195ml

20/8/2011 - 7 αντλήσεις - συνολική ποσότητα: 220ml

21/8/2011 - 7 αντλήσεις - συνολική ποσότητα: 215ml

 

Θέματα:

1. Παρατηρώ ότι οι ποσότητες που αντλείς είναι μεγαλύτερες από τις ποσότητες που λες ότι πίνει από δικό σου το μωρό. Πετάς γάλα; Αν ναι, επειδή είναι κρίμα να συμβαίνει, πρέπει να ξέρεις ότι μπορείς να διατηρήσεις το μητρικό γάλα που περίσσεψε από ένα γεύμα στο ψυγείο και να το ξεστάνεις άλλη μία φορά. Καλό είναι να μην προσθέτεις και φρέσκο ώστε να μην έχεις διαρκώς μια ποσότητα που μπορεί να έχει ζεσταθεί περισσότερες από δύο φορές (αν πάλι περισσέψει δηλαδή και κάνεις την ίδια διαδικασία ξανά και ξανά).

 

2. Η παραγωγή σου αυτή τη στιγμή καλύπτει μάλλον οριακά τις μισές ανάγκες του μωρού. Το θέμα είναι ότι δεν ακολουθείς το πρωτόκολλο σωστά: είναι απόλυτα σημαντικό να αντλείς με το διπλό σύστημα καθώς πέρα από την εξοικονόμηση χρόνου (αν και δεν κατάλαβα αν τελικά αντλείς και από τα δύο στήθη ή αν κάθε φορά αντλείς από ένα στήθος μόνο... - σε παρακαλώ διευκρίνισε) όταν αντλείς παράλληλα και από τα δύο στήθη ο εγκέφαλος παίρνει το μήνυμα ότι στο στήθος έχεις δίδυμα και αυξάνει την παραγωγή! Άρα πρέπει να δώσεις προτεραιότητα στο να πάρεις άλλο ένα αντλητικό. Ως τότε...

 

3.... δεν έχεις φοβάμαι την "πολυτέλεια" να αφήνεις τους θηλασμούς να τραβάνε σε μάκρος, ειδικά από το σημείο που το μωρό σταματάει να θηλάζει ενεργητικά και μετά. Αυτό σου στοιχίζει σε χρόνο άρα κάνεις λιγότερες αντλήσεις απ' όσες θα μπορούσες (ή είσαι πιο πιεσμένη χρονικά) και ενδεχομένως το μωρό να χάνει γεύματα. Αυτό το τελευταίο είναι σημαντικό καθώς το μωρό κοιμάται και το βράδυ αρκετές ώρες, οπότε πάλι οι ώρες που μπορεί να φάει περιορίζονται.

Στη θέση σου:

(α) θα θήλαζα σε κάθε γεύμα για όσο το μωρό καταπίνει ενεργητικά. Μόλις το μωρό σταματούσε να καταπίνει θα άλλαζα στήθος. Μόλις σταματούσε κι από αυτό, θα έκανα breast compression http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-basic-information/393-malaxeis-sto-stithos.html και αν μετά κι από αυτό το μωρό σταματούσε να θηλάζει ενεργητικά θα έδινα κατευθείαν συμπλήρωμα.

(β) θα φρόντιζα να θηλάζει/τρώει το μωρό ανά 3ωρο μετρώντας από την αρχή του κάθε θηλασμού/γεύματος.

(γ) μετά το θηλασμό και πριν τον επόμενο θα έκανα άντληση με το διπλό σύστημα.

(δ) στο συμπλήρωμα θα έδινα πρώτα δικό μου και αφού εξαντληθεί το δικό μου θα έδινα ξένο.

 

4. Είναι σημαντικό να θηλάζεις το μωρό όσο περισσότερες φορές μπορείς γιατί το επιπλέον ερέθισμα αυξάνει την παραγωγή και γιατί έτσι παραμένει το μωρό στο στήθος με απώτερο σκοπό να θηλάζει αποκλειστικά όταν πλέον θα θηλάζει πιο αποτελεσματικά και η παραγωγή σου θα το καλύπτει απόλυτα.

 

5. Με τα παραπάνω (αυξημένο ερέθισμα από επιπλέον θηλασμούς και σωστή άντληση) θα πρέπει να δεις αύξηση στην παραγωγή.

 

6. Τα γρουμπαδάκια στο στήθος είναι φραγμένοι πόροι. Αυτό σημαίνει πιθανότατα ότι άργησες να αντλήσεις ή να θηλάσεις. Δεν θα πρέπει να συμβαίνει αυτό γιατί πέρα από τον κίνδυνο της μαστίτιδας, όσο το γάλα συσσωρεύεται στο στήθος τόσο ο οργανισμός δίνει μήνυμα για αναστολή της γαλουχίας, μείωση δηλαδή της παραγωγής προκειμένου να σε προστατεύσει.

 

Τέλος, θέλω να σου πω ότι καταλαβαίνω πάρα πολύ καλά το ζόρι που τραβάς. Καταλαβαίνω ότι σου είναι πολύ δύσκολο να βρεις χρόνο για να αντλήσεις τόσες φορές και να θηλάσεις περισσότερο. Καταλαβαίνω ότι το να θηλάζεις ένα μωρο που πίνει 3 γουλιές και μετά "χαζεύει" στο στήθος ενώ μετά θα πιει ένα μπιμπερό γάλα, μπορεί να σου φαίνεται μάταιο και να σκέφτεσαι να τα παρατήσεις ή να δώσεις περισσότερη έμφαση στο μπιμπερό. Πίστεψέ με όμως, υπάρχει φως στο τούνελ. Αν για σένα είναι σημαντικό το να συνεχίζεις να θηλάζεις, το γεγονός ότι το μωρό συνεργάζεται -όπως μπορεί στη φάση αυτή- και πιάνει το στήθος, θα πρέπει να το "εκμεταλλευτείς" ώστε να μην μπλοκαριστείς τελικά στην αποκλειστική άντληση ή αν αυτό δεν είναι επιθυμητό για σένα, στο να μην κόψεις το θηλασμό. Ο δρόμος σου είναι λίγο δύσκολος αλλά δεν είναι αδιέξοδος. Δοκίμασε αυτά που σου γράφω και ανάλογα βλέπουμε αν θα χρειαστείς και κάτι περισσότερο. :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ανακεφαλαιώνω:

19/8/2011

Γεύματα συνολικά: 10

Θήλασε: 5 φορές

Συμπλήρωμα: συνολικό 610ml εκ των οποίων, μητρικό: 130 και ξένο: 480

 

20/8/2011

Γεύματα συνολικά: 8

Θήλασε: 3 φορές

Συμπλήρωμα: συνολικό 635ml εκ των οποίων, μητρικό: 155 και ξένο: 480

 

21/8/2011

Γεύματα συνολικά: 9

Θήλασε: 2 φορές

Συμπλήρωμα: συνολικό 620ml εκ των οποίων, μητρικό: 245 και ξένο: 375

 

Αντλήσεις:

19/8/2011 - 6 αντλήσεις - συνολική ποσότητα: 195ml

20/8/2011 - 7 αντλήσεις - συνολική ποσότητα: 220ml

21/8/2011 - 7 αντλήσεις - συνολική ποσότητα: 215ml

 

Θέματα:

1. Παρατηρώ ότι οι ποσότητες που αντλείς είναι μεγαλύτερες από τις ποσότητες που λες ότι πίνει από δικό σου το μωρό. Πετάς γάλα; Αν ναι, επειδή είναι κρίμα να συμβαίνει, πρέπει να ξέρεις ότι μπορείς να διατηρήσεις το μητρικό γάλα που περίσσεψε από ένα γεύμα στο ψυγείο και να το ξεστάνεις άλλη μία φορά. Καλό είναι να μην προσθέτεις και φρέσκο ώστε να μην έχεις διαρκώς μια ποσότητα που μπορεί να έχει ζεσταθεί περισσότερες από δύο φορές (αν πάλι περισσέψει δηλαδή και κάνεις την ίδια διαδικασία ξανά και ξανά).

 

2. Η παραγωγή σου αυτή τη στιγμή καλύπτει μάλλον οριακά τις μισές ανάγκες του μωρού. Το θέμα είναι ότι δεν ακολουθείς το πρωτόκολλο σωστά: είναι απόλυτα σημαντικό να αντλείς με το διπλό σύστημα καθώς πέρα από την εξοικονόμηση χρόνου (αν και δεν κατάλαβα αν τελικά αντλείς και από τα δύο στήθη ή αν κάθε φορά αντλείς από ένα στήθος μόνο... - σε παρακαλώ διευκρίνισε) όταν αντλείς παράλληλα και από τα δύο στήθη ο εγκέφαλος παίρνει το μήνυμα ότι στο στήθος έχεις δίδυμα και αυξάνει την παραγωγή! Άρα πρέπει να δώσεις προτεραιότητα στο να πάρεις άλλο ένα αντλητικό. Ως τότε...

 

3.... δεν έχεις φοβάμαι την "πολυτέλεια" να αφήνεις τους θηλασμούς να τραβάνε σε μάκρος, ειδικά από το σημείο που το μωρό σταματάει να θηλάζει ενεργητικά και μετά. Αυτό σου στοιχίζει σε χρόνο άρα κάνεις λιγότερες αντλήσεις απ' όσες θα μπορούσες (ή είσαι πιο πιεσμένη χρονικά) και ενδεχομένως το μωρό να χάνει γεύματα. Αυτό το τελευταίο είναι σημαντικό καθώς το μωρό κοιμάται και το βράδυ αρκετές ώρες, οπότε πάλι οι ώρες που μπορεί να φάει περιορίζονται.

Στη θέση σου:

(α) θα θήλαζα σε κάθε γεύμα για όσο το μωρό καταπίνει ενεργητικά. Μόλις το μωρό σταματούσε να καταπίνει θα άλλαζα στήθος. Μόλις σταματούσε κι από αυτό, θα έκανα breast compression http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-basic-information/393-malaxeis-sto-stithos.html και αν μετά κι από αυτό το μωρό σταματούσε να θηλάζει ενεργητικά θα έδινα κατευθείαν συμπλήρωμα.

(β) θα φρόντιζα να θηλάζει/τρώει το μωρό ανά 3ωρο μετρώντας από την αρχή του κάθε θηλασμού/γεύματος.

(γ) μετά το θηλασμό και πριν τον επόμενο θα έκανα άντληση με το διπλό σύστημα.

(δ) στο συμπλήρωμα θα έδινα πρώτα δικό μου και αφού εξαντληθεί το δικό μου θα έδινα ξένο.

 

4. Είναι σημαντικό να θηλάζεις το μωρό όσο περισσότερες φορές μπορείς γιατί το επιπλέον ερέθισμα αυξάνει την παραγωγή και γιατί έτσι παραμένει το μωρό στο στήθος με απώτερο σκοπό να θηλάζει αποκλειστικά όταν πλέον θα θηλάζει πιο αποτελεσματικά και η παραγωγή σου θα το καλύπτει απόλυτα.

 

5. Με τα παραπάνω (αυξημένο ερέθισμα από επιπλέον θηλασμούς και σωστή άντληση) θα πρέπει να δεις αύξηση στην παραγωγή.

 

6. Τα γρουμπαδάκια στο στήθος είναι φραγμένοι πόροι. Αυτό σημαίνει πιθανότατα ότι άργησες να αντλήσεις ή να θηλάσεις. Δεν θα πρέπει να συμβαίνει αυτό γιατί πέρα από τον κίνδυνο της μαστίτιδας, όσο το γάλα συσσωρεύεται στο στήθος τόσο ο οργανισμός δίνει μήνυμα για αναστολή της γαλουχίας, μείωση δηλαδή της παραγωγής προκειμένου να σε προστατεύσει.

 

Τέλος, θέλω να σου πω ότι καταλαβαίνω πάρα πολύ καλά το ζόρι που τραβάς. Καταλαβαίνω ότι σου είναι πολύ δύσκολο να βρεις χρόνο για να αντλήσεις τόσες φορές και να θηλάσεις περισσότερο. Καταλαβαίνω ότι το να θηλάζεις ένα μωρο που πίνει 3 γουλιές και μετά "χαζεύει" στο στήθος ενώ μετά θα πιει ένα μπιμπερό γάλα, μπορεί να σου φαίνεται μάταιο και να σκέφτεσαι να τα παρατήσεις ή να δώσεις περισσότερη έμφαση στο μπιμπερό. Πίστεψέ με όμως, υπάρχει φως στο τούνελ. Αν για σένα είναι σημαντικό το να συνεχίζεις να θηλάζεις, το γεγονός ότι το μωρό συνεργάζεται -όπως μπορεί στη φάση αυτή- και πιάνει το στήθος, θα πρέπει να το "εκμεταλλευτείς" ώστε να μην μπλοκαριστείς τελικά στην αποκλειστική άντληση ή αν αυτό δεν είναι επιθυμητό για σένα, στο να μην κόψεις το θηλασμό. Ο δρόμος σου είναι λίγο δύσκολος αλλά δεν είναι αδιέξοδος. Δοκίμασε αυτά που σου γράφω και ανάλογα βλέπουμε αν θα χρειαστείς και κάτι περισσότερο. :-)

Καλημερα και παλι.

Οσον αφορα το γαλα, οντως το γαλα που δεν επινε η μπεμπα ειτε μητρικο ειτε ξενο αν δεν το επινε στα επομενα 45 λεπτα το πεταγα. Δεν ηξερα οτι το μητρικο μπορω να το ξαναζεστανο στο επομενο γευμα. Οντως ειναι τοσο λιγο που και εγω το θεωρω πολιτιμο!!!!!!

Οσο για το διπλο συστημα δεν το ηξερα οτι επηρεαζει αν δεν ειναι παραλληλα και με τα 2, αυριο κιολας θα παω να αγορασω αλλο. Και ναι καθε φορα κανω την ιδια διαδικασια και για τους 2 μαστους, 15-20 λεπτα στον καθε μαστο καθε φορα. Να κανω και αλλη μια ερωτηση, ο θηλασμος αναπληρωνει αντληση? Η ασχετα με τον θηλασμο οι αντλησεις πρεπει να ειναι συγκεκριμενες?

Ευχαριστω και για το link που μου παραθεσατε, εκανα απο χθες breast compression, αν και το εκανα και πριν...περιπου ετσι....

Τα γρουμπαδακια στο στηθος αποκλειεται να προκαλουναι απο μη σωτο θηλασμο????? Εννοω τραυματισμο του στηθους απο το μωρο???? Γιατι με τοσο λιγο γαλα δεν ειναι περιεργο να μπλοκαρουν ποροι αν καθυστερουσα???

Σας ευχαριστω για ολες τις συμβουλες που μου εχετε δωσει μεχρι τωρα, και να σκεφτειτε οτι εφερα και την μαια του γιατρου μου στο σπιτι...και δεν με βοηθησε καθολου¨τελεια τα κανεις μου ελεγε¨και ας της ελεγα μα το μωρο δεν καταπινει το καταλαβαινω....τελος παντων....

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα,

EvaMD να σε ρωτησω κατι, σημερα αγορασα και το SNS και εχω μια απορια, το χρησιμοποιουμε μονο για το δικο μας γαλα ή και με formula??? Γιατι με formula δεν θα ειναιι περιεργο να ρουφαει απο το στηθος μητρικο και να ρουφαει και formula???

Απο σημερα ανλω και με το διπλο συστημα για να δουμε ολα τα κανω...θα καταφερω κατι?????????xxx

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι.

Οσον αφορα το γαλα, οντως το γαλα που δεν επινε η μπεμπα ειτε μητρικο ειτε ξενο αν δεν το επινε στα επομενα 45 λεπτα το πεταγα. Δεν ηξερα οτι το μητρικο μπορω να το ξαναζεστανο στο επομενο γευμα. Οντως ειναι τοσο λιγο που και εγω το θεωρω πολιτιμο!!!!!!

Οσο για το διπλο συστημα δεν το ηξερα οτι επηρεαζει αν δεν ειναι παραλληλα και με τα 2, αυριο κιολας θα παω να αγορασω αλλο. Και ναι καθε φορα κανω την ιδια διαδικασια και για τους 2 μαστους, 15-20 λεπτα στον καθε μαστο καθε φορα. Να κανω και αλλη μια ερωτηση, ο θηλασμος αναπληρωνει αντληση? Η ασχετα με τον θηλασμο οι αντλησεις πρεπει να ειναι συγκεκριμενες?

Ο θηλασμός αναπληρώνει άντληση ΑΝ το μωρό θηλάζει ενεργητικά. Στην περίπτωσή σου μάλλον δεν μπορεί ακόμα να αναπληρώσει ολόκληρη άντληση. Καλύτερα επομένως να στοχεύεις σε 8 αντλήσεις, τουλάχιστον για τώρα. Όταν το μωρό αρχίσει να θηλάζει καλύτερα και μειώσει το συμπλήρωμα που παίρνει, τότε μπορείς σταδιακά να μειώσεις αντλήσεις.

 

Ευχαριστω και για το link που μου παραθεσατε, εκανα απο χθες breast compression, αν και το εκανα και πριν...περιπου ετσι....

Είναι σημαντικό να το κάνεις σωστά, αλλιώς τραυματίζεις το στήθος.

 

Τα γρουμπαδακια στο στηθος αποκλειεται να προκαλουναι απο μη σωτο θηλασμο????? Εννοω τραυματισμο του στηθους απο το μωρο???? Γιατι με τοσο λιγο γαλα δεν ειναι περιεργο να μπλοκαρουν ποροι αν καθυστερουσα???

Όχι το μωρό δεν μπορεί να σου τραυματίσει το στήθος ώστε να κάνει γρουμπαδάκια (αυτό μπορεί να γίνει από το μωρό μόνο με πίεση ή χτύπημα στο στήθος). Το γάλα σου μπορεί να μην είναι όσο βγάζεις, μπορεί να είναι περισσότερο. Το πόσο γάλα αρκεί να συσσωρευτεί ώστε να πετρώσει το στήθος ή σημεία του διαφέρει πολύ από γυναίκα σε γυναίκα...

 

Σας ευχαριστω για ολες τις συμβουλες που μου εχετε δωσει μεχρι τωρα, και να σκεφτειτε οτι εφερα και την μαια του γιατρου μου στο σπιτι...και δεν με βοηθησε καθολου¨τελεια τα κανεις μου ελεγε¨και ας της ελεγα μα το μωρο δεν καταπινει το καταλαβαινω....τελος παντων....

ουδέν σχόλιον... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα,

EvaMD να σε ρωτησω κατι, σημερα αγορασα και το SNS και εχω μια απορια, το χρησιμοποιουμε μονο για το δικο μας γαλα ή και με formula??? Γιατι με formula δεν θα ειναιι περιεργο να ρουφαει απο το στηθος μητρικο και να ρουφαει και formula???

Απο σημερα ανλω και με το διπλο συστημα για να δουμε ολα τα κανω...θα καταφερω κατι?????????xxx

 

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και με φόρμουλα (δεν ξέρω αν χρειάζεται να ρυθμίσεις κάτι στη ροή διαφορετικά, μια και η φόρμουλα δεν είναι τόσο λεπτόρευστη όσο το μητρικό - λογικά έχει manual, και θα λέει, αλλιώς τηλεφώνησε στην εταιρία).

Η λογική είναι ότι το μωρό κάνει θηλαστικές κινήσεις στο στήθος, ενώ πίνει γάλα με αποτέλεσμα (α) η μεν μαμά να αυξάνει την παραγωγή της καθώς παίρνει το στήθος της το απαιτούμενο ερέθισμα (ή όσο μπορεί να δώσει το μωρό...) και (β) το μωρό συνδέει το στήθος με τροφή: κάποια μωρά δεν μένουν στο στήθος αν δεν έχει γάλα ή αν δεν έχει αρκετό γάλα. Εκείνα τα μωρά αποθηλάζουν (αρνούνται το στήθος) λόγω της χαμηλής παραγωγής. Το sns βοηθά στο να παραμείνουν εκείνα τα μωρά στο στήθος μέχρι η μαμά να αυξήσει την παραγωγή της.

 

Σου εύχομαι καλή επιτυχία. Ο δρόμος σου είναι δύσκολος και θέλει υπομονή και επιμονή. Θα καταφέρεις όσα είσαι αποφασισμένη να κάνεις. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να μου δώσετε πληροφορίες σχετικά με τον αποκλειστικό θηλασμό σε δίδυμα. Τα αναμένουμε κάποια στιγμή το Νοέμβριο αλλά θα ήθελα να είμαι προετοιμασμένη. Κατά τη γνώμη σας, είναι εφικτό να τρέφονται αποκλειστικά με μητρικό γάλα; Είναι προτιμότερο να γίνεται με μόνιμη άντληση; Τι ιδιαιτερότητες μπορεί να υπάρχουν;

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου δώσετε πληροφορίες σχετικά με τον αποκλειστικό θηλασμό σε δίδυμα. Τα αναμένουμε κάποια στιγμή το Νοέμβριο αλλά θα ήθελα να είμαι προετοιμασμένη. Κατά τη γνώμη σας, είναι εφικτό να τρέφονται αποκλειστικά με μητρικό γάλα; Είναι προτιμότερο να γίνεται με μόνιμη άντληση; Τι ιδιαιτερότητες μπορεί να υπάρχουν;

Ευχαριστώ!!

 

 

γεια σου ren@t@ χωρις να θελω να σε παρω στο λαιμο μου απλα θα σε πω την αποψη μου εγω εχω ενα παιδακι 5 μηνων τωρα απο 5 ημερων αντλω με θηλαστρο κ τρωει αποκλειστικα απο μενα δεν φανταζεσαι ποσο κουραστικο ειναι!!! πραγματικα το μετανιωσα που ακουσα την μαια γτ την 5 μερα ανεβασε ικτερο κ μου εφεραν την λαμπα στο σπιτι κ τον βαλαμε φωτοθεραπεια κ μου ειπε η μαια οτι πρεπει να το βγαζω κ να του το δινω με μπουκαλι για να ειμαστε σιγουροι οτι τρωει για να βοηθησει και το φαγητο να πεσει ο ικτερος με αποτελεσμα να μην μπορει να πιασει μετα το στηθος.αυτο το πραγμα με εχει εξουθενωσει!!!βεβαια μπορει να παιζει ρολο το οτι δν ειχα καλο θηλαστρο στην αρχη οχι οτι τωρα εχω αλλα ειναι Medela τουλαχιστον(το Mini electric).εμενα πλεον πινει κ πολυ μεγαλες ποσοτητες γαλακτος μεχρι κ 360ml στο γευμα(με 6 γευματα την μερα).εννοειται πως περνω κ χαπια μαγια μπυρας. φανταζομαι οτι θα ειναι πολυ δυσκολα να ανλτεις για 2 μωρα πολυ πιο δυσκολα,βαλτα κατευθειαν στο στηθος κ με υπομονη θα τα καταφερεις πιστευω!!!μην τα παρατησεις ευκολα!!! οσο μπορεις μακρια απο θηλαστρο στηθος κ παλι στηθος ...κουραγιο...:D

 

eyEbp3.png

 

iaTAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου δώσετε πληροφορίες σχετικά με τον αποκλειστικό θηλασμό σε δίδυμα. Τα αναμένουμε κάποια στιγμή το Νοέμβριο αλλά θα ήθελα να είμαι προετοιμασμένη. Κατά τη γνώμη σας, είναι εφικτό να τρέφονται αποκλειστικά με μητρικό γάλα; Είναι προτιμότερο να γίνεται με μόνιμη άντληση; Τι ιδιαιτερότητες μπορεί να υπάρχουν;

Ευχαριστώ!!

 

Είναι εφικτό και το έχουν καταφέρει πολλές μαμάδες. Ρίξε μια ματιά:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24437

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=93090

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=88819

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=26250

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=89634

http://didymana.blogspot.com/2007/08/blog-post_9007.html

http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/02/blog-post_176.html

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα εγώ περιμένω διδυμακια μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου, ξέρω ότι θα είναι λίγο πρόωρα και το ένα θα χρειαστεί θερμοκοιτίδα για να αποκτήσει το βάρος που πρέπει, δεν ξέρω πόσο θα καθίσει εκεί αλλά σίγουρα θα είναι αρκετό διάστημα και εγώ μάλλον δεν θα μπορώ να είμαι συνέχεια κοντά του ,

μάλλον ο μπαμπάς θα πηγαίνει το γάλα κάποιες μέρες τις εβδομάδας, γιατί μένουμε και πολύ μακριά.

Πήρα τηλέφωνο για το Symphony, Medela να το κρατήσουν, θέλω να πάρω το καλύτερο για να τα βοηθήσω και τα 2 όσο μπορώ, εσύ ποιο μου προτείνεις για καλύτερο?

 

bre_symphony_m.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Θα ήθελα κι εγώ την πολύτιμη βοήθειά σας. Έχω ένα αγοράκι 18 ημερών. Γεννήθηκε με καισαρική 3100 και την ημέρα εξόδου από το μαιευτήριο ζύγιζε 2.940. Πήγαμε στον παιδίατρο όταν ήταν 7 ημερών και είχε βάρος 3.170 Ο παιδίατρος μου είπε μετά από μία εβδομάδα να τον ξαναζυγίσουμε και αν δεν παίρνει βάρος να του δώσουμε συμπλήρωμα. Μετά από μια εβδομάδα που έπαιρνε και έχανε ήταν πάλι ακριβώς 3.170 οπότε ο παιδίατρος μας είπε να του δίνουμε συμπλήρωμα στα μισά γεύματα. Είναι σωστή η συμβουλή του γιατί έχω προβληματιστεί. Επίσης κάποιες φορές ο θηλασμός κρατάει και 2 ώρες, το στήθος μου πονάει απίστευτα και ο μικρός σπαράζει κλαίει και βάζει τα χέρια του στο στόμα και μόλος του κάνουμε συμπλήρωμα ηρεμεί. Τι να κάνω όταν με πονάει τόσο πολύ που δεν αντέχω άλλο? Οι μαίες στο μαιευτήριο μου είπαν να τον αφήνω το πολύ 30-40 λεπτά στο κάθε στήθος γιατί θα το τραυματίσει. Πήρα και θηλές σιλικόνης αλλά δεν κατάλαβα καμία διαφορά. Πονάω πάρα πολύ. Τι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας,

 

Θα ήθελα κι εγώ την πολύτιμη βοήθειά σας. Έχω ένα αγοράκι 18 ημερών. Γεννήθηκε με καισαρική 3100 και την ημέρα εξόδου από το μαιευτήριο ζύγιζε 2.940. Πήγαμε στον παιδίατρο όταν ήταν 7 ημερών και είχε βάρος 3.170 Ο παιδίατρος μου είπε μετά από μία εβδομάδα να τον ξαναζυγίσουμε και αν δεν παίρνει βάρος να του δώσουμε συμπλήρωμα. Μετά από μια εβδομάδα που έπαιρνε και έχανε ήταν πάλι ακριβώς 3.170 οπότε ο παιδίατρος μας είπε να του δίνουμε συμπλήρωμα στα μισά γεύματα. Είναι σωστή η συμβουλή του γιατί έχω προβληματιστεί. Επίσης κάποιες φορές ο θηλασμός κρατάει και 2 ώρες, το στήθος μου πονάει απίστευτα και ο μικρός σπαράζει κλαίει και βάζει τα χέρια του στο στόμα και μόλος του κάνουμε συμπλήρωμα ηρεμεί. Τι να κάνω όταν με πονάει τόσο πολύ που δεν αντέχω άλλο? Οι μαίες στο μαιευτήριο μου είπαν να τον αφήνω το πολύ 30-40 λεπτά στο κάθε στήθος γιατί θα το τραυματίσει. Πήρα και θηλές σιλικόνης αλλά δεν κατάλαβα καμία διαφορά. Πονάω πάρα πολύ. Τι μπορώ να κάνω?

 

Καλησπέρα

δεν έχεις γράψει στο κατάληλο θέμα, αλλά σου απαντάω μιας και ειδα το μήνυμά σου.

Τα ,ωρά αναμένουμε να επιστρέψουν στο βάρος γέννησης μέσα στις 10- 14 πρώτες μέρες της ζωής τους. Ο μικρός σου είχε νωρίτερα ανακτήσει το βάρος. Παρ όλα αυτά καλό θα ήταν να μας δώσεις ένα πιο αναλυτικό ιστορικό.

Απάντησε σε αυτό το ερωτηματολόγιο

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

 

για να μπορέσουμε να σε βοηθησουμε πιο αποτελεσματικά.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι???αν με το Mini electric βγαζεις 200 gr την φορα με το symphony θα βγαλεις περισσοτερα??αξιζει τα λεφτα του για ενοικιαση(ειναι πολλα)??γτ να μην αγορασεις κατευθειαν το pump in style?? μιλαμε για αποκλειστικη αντληση εδω και 5 μηνες σχεδον. ευχαριστω

 

eyEbp3.png

 

iaTAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Σε ποιο topic να γράφω άλλη φορά?

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος :38 η εβδομάδα

Β. Το φύλο του βρέφους: αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) : καισαρική

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. : επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. : όχι δεν εμφάνισε ίκτερο

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. : δεν νοσηλεύτηκε βγήκαμε την 4η μέρα

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες : 16/8 2950

16/8 :2.950

17/8 :3.005

21/8 3.230

22/8: 3.010

25/8: 3.200

26.8 : 3.170 (τότε πήρα τηλ. τον παιδίατρο και ξεκίνησα συμπλήρωμα)

27.8 ¨3.230

28/8: 3.360

30/8 : 3.430

01/9: 3.530

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. περίπου 10-12 (τρώει κάθε 2 ώρες με απόκλιση μισής ώρας)

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: στα 3 του δίνω συμπλήρωμα και όταν είναι πολύ πληγωμένο το στήθος μου 1 φορά το βράδυ σίγουρα του δίνω μόνο συμπλήρωμα.

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα: περίπου 30-60 γραμμάρια

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. δεν χρησιμοποιώ

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. Δεν έχω μετρήσει ακόμα σίγουρα 4 είναι αυτές που καταλαβαίνω κατά τη διάρκεια αλλαγής πάνας ή όταν τον πλένω.

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο: σχεδόν σε κάθε γεύμα περίπου 10 τη μέρα

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

είναι αρκετά κινητικός και κουνάει συνέχεια κεφάλι χέρια και πόδια ακόμα και όταν θηλάζει. Κάποιες φορές όταν θηλάζει τεντώνει το κεφάλι του και κουνιέται με τη θηλή μου μαγκωμένη στο στόμα του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γεια σας!

 

να σας κανω μια ερώτηση? το θήλαστρο symphony της medela που μπορω να το νοικιασω? δεν βρηκα καποιο τηλεφωνο στο site γι αυτο ρωταω...

Δες εδώ

 

http://klinikum.gr/ (είναι η εταιρεία που είναι επίσημος αντιπρόσωπος της MEDELA στην Ελλάδα), πιο συγκεκριμένα για το symphony δες εδώ απευθείας:

 

http://klinikum.gr/product/symphony/

 

Επί τη ευκαιρία γιατί κι εγώ τελικά νοίκιασα πρόσφατα, είναι 60 ευρώ το μήνα + 25 ευρώ το kit για την κάθε γυναίκα. Εγώ απλά λόγω του medela swing έχω το kit και το νοικιάζω 60! Αξίζει τα λεφτά του μπορώ να πω, δεν έχει σχέση με το swing.

 

Τηλέφωνο: 210 74 85 752 (αθήνα)

2310 316 011 (θεσσαλονίκη)

NEwNp3.pngUnT9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ. Σε ποιο topic να γράφω άλλη φορά?

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος :38 η εβδομάδα

Β. Το φύλο του βρέφους: αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) : καισαρική

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. : επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. : όχι δεν εμφάνισε ίκτερο

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. : δεν νοσηλεύτηκε βγήκαμε την 4η μέρα

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες : 16/8 2950

16/8 :2.950

17/8 :3.005

21/8 3.230

22/8: 3.010

25/8: 3.200

26.8 : 3.170 (τότε πήρα τηλ. τον παιδίατρο και ξεκίνησα συμπλήρωμα)

27.8 ¨3.230

28/8: 3.360

30/8 : 3.430

01/9: 3.530

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. περίπου 10-12 (τρώει κάθε 2 ώρες με απόκλιση μισής ώρας)

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: στα 3 του δίνω συμπλήρωμα και όταν είναι πολύ πληγωμένο το στήθος μου 1 φορά το βράδυ σίγουρα του δίνω μόνο συμπλήρωμα.

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα: περίπου 30-60 γραμμάρια

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. δεν χρησιμοποιώ

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. Δεν έχω μετρήσει ακόμα σίγουρα 4 είναι αυτές που καταλαβαίνω κατά τη διάρκεια αλλαγής πάνας ή όταν τον πλένω.

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο: σχεδόν σε κάθε γεύμα περίπου 10 τη μέρα

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

είναι αρκετά κινητικός και κουνάει συνέχεια κεφάλι χέρια και πόδια ακόμα και όταν θηλάζει. Κάποιες φορές όταν θηλάζει τεντώνει το κεφάλι του και κουνιέται με τη θηλή μου μαγκωμένη στο στόμα του.

 

Καλησπέρα και να σου ζήσει!!!!

Κούκλα μου δεν καταλαβαίνω με τίποτα γιατί επρεπε να πάρει το μωρό συμπλήρωμα

Συγνώμη αλλά είναι παραλογο

Τα μωρά τις πρώτες 4 μέρες της ζωης τους χάνουν απο 4-7% του βάρους

Κάποια απο τις ζυγίσεις που έχεις παραθέσει π.χ. 21/8 3230!!! είναι λάθος....εγινε στην ίδια ζυγαριά όπως στις 17/8/11? και την ίδια ώρα στην ίδια θέση.

Την τρίτη μέρα ακόμα δεν έχει κατέβει το γάλα καλά καλά όχι να πάρει και 280γρ...

Μετά λοιπόν απο την απώλεια από την 5 μέρα και μετά τα μωρά αρχίζουν και παίρνουν για να φθάσουν στο βάρος γέννησης στις 14 μέρες.(μερικά μωρά ανακτούν το βάρος γέννησης και στις 3 εβδομάδες ειδικά όταν είναι μεγαλόσωμα)

Όταν κάλεσες τον/την παιδίατρο στις 16/8/2011 το μωρό σου ήταν μόλις 10 ημερών άρα σε καμία περίπτωση δεν ήταν ανάγκη να ζυγίζει τόσο όσο ζύγιζε 3170δηλ. και λιγότερο από 2950 να ήταν θα ήταν μια χαρά.

Νομίζω ότι το παιδί δυσφορεί γιατί πίνει πάρα πολύ γάλα .....

Έχεις δηλ. 10 κενώσεις οπότε και σίγουρα 10 βρεγμένες πάνες+4 είναι 14 αυτό που θέλουμε στην ηλικία σας και δείχνει ικανοποιητική πρόσλιψη γάλακτος είναι 7-8 απλά βρεγμένες πάνες και 3-4 κενώσεις στο μέγεθος μιας κουταλιάς της σούπας χρώμα κίτρινο- μουσταρδί (όταν το παιδί πίνει μόνο μητρικό γάλα - όταν πίνει και ξένο δεν παίζει ρόλο το χρώμα)

Πόσο συμπλήρωμα παίρνει το παιδί συνολικά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και να σου ζήσει!!!!

Κούκλα μου δεν καταλαβαίνω με τίποτα γιατί επρεπε να πάρει το μωρό συμπλήρωμα

Συγνώμη αλλά είναι παραλογο

Τα μωρά τις πρώτες 4 μέρες της ζωης τους χάνουν απο 4-7% του βάρους

Κάποια απο τις ζυγίσεις που έχεις παραθέσει π.χ. 21/8 3230!!! είναι λάθος....εγινε στην ίδια ζυγαριά όπως στις 17/8/11? και την ίδια ώρα στην ίδια θέση.

Την τρίτη μέρα ακόμα δεν έχει κατέβει το γάλα καλά καλά όχι να πάρει και 280γρ...

Μετά λοιπόν απο την απώλεια από την 5 μέρα και μετά τα μωρά αρχίζουν και παίρνουν για να φθάσουν στο βάρος γέννησης στις 14 μέρες.(μερικά μωρά ανακτούν το βάρος γέννησης και στις 3 εβδομάδες ειδικά όταν είναι μεγαλόσωμα)

Όταν κάλεσες τον/την παιδίατρο στις 16/8/2011 το μωρό σου ήταν μόλις 10 ημερών άρα σε καμία περίπτωση δεν ήταν ανάγκη να ζυγίζει τόσο όσο ζύγιζε 3170δηλ. και λιγότερο από 2950 να ήταν θα ήταν μια χαρά.

Νομίζω ότι το παιδί δυσφορεί γιατί πίνει πάρα πολύ γάλα .....

Έχεις δηλ. 10 κενώσεις οπότε και σίγουρα 10 βρεγμένες πάνες+4 είναι 14 αυτό που θέλουμε στην ηλικία σας και δείχνει ικανοποιητική πρόσλιψη γάλακτος είναι 7-8 απλά βρεγμένες πάνες και 3-4 κενώσεις στο μέγεθος μιας κουταλιάς της σούπας χρώμα κίτρινο- μουσταρδί (όταν το παιδί πίνει μόνο μητρικό γάλα - όταν πίνει και ξένο δεν παίζει ρόλο το χρώμα)

Πόσο συμπλήρωμα παίρνει το παιδί συνολικά?

 

 

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου. Ο παιδίατρος μου είπε να του δώσω συμπλήρωμα επειδή δεν πήρε καθόλου βάρος την πρώτη εβδομάδα. Στις 19/8 ήταν 3.170 και στις 26/8 πάλι 3.170. Τώρα που παίρνει αρκετά μου είπε να το ελαττώσω μέχρι να το σταματήσω.

Δεν πήρε την τρίτη μέρα 280 γραμμάρια. Γεννήθηκε 12/8 Στις 17/8 ήταν 3.005 και στις 21/8 3.230 μετά από 4 μέρες δηλαδή αν αναφέρεσαι σε αυτή τη ζύγιση. Γενικά παίρνει αρκετό βάρος. Χτες ήταν 4.170

Τα βράδια, ενώ στην αρχή θήλαζε 20 λεπτά με μισή ώρα από το κάθε στήθος τώρα θηλάζει 20 λεπτά και μετά τον παίρνει ο ύπνος. Επειδή εξακολουθεί να παίρνει βάρος υποθέτω ότι απλά πίνει πιο γρήγορα. Όμως δεν προλαβαίνει να πιει και από τα 2 στήθη. Τι να κάνω να τον αφήνω 20 λεπτά από το ένα ή 10 από το ένα και 10 από το άλλο? Στάζει και το λυπάμαι να πηγαίνει χαμένο. Την ημέρα δε μου αφήνει καθόλου.

Μου δάνεισε και μια φίλη το medela mini electric. Να αρχίσω να το χρησιμοποιώ? Συμπλήρωμα πίνει περίπου 120 γρ την ημέρα όταν κάποιες φορές έχει αδειάσει το στήθος μου κι εκείνος πεινάει ακόμα.

Επίσης τα τελευταία βράδια δεν έχει καθόλου κενώσεις από τις 12 το βράδυ μέχρι τις 8 το πρωί και όταν ξυπνάει για να θηλάσει σφίγγεται και δυσκολεύεται πάρα πολύ. Την ημέρα ενεργείται κάθε φορά που τρώει.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν σε μπέρδεψα. Δεν είχα γράψει την ημερομηνία γέννησης. Γεννήθηκε 12/8 3,100 και βγήκαμε 16/ 8 2,940

 

Κατερίνα δεν πειράζει ακόμα και έτσι το μωρό έχει και είχε εξαιρετικό βάρος.

Το βάρος που θέλουμε είναι 155 με 241γρ την εβδομάδα και πάντα εκτιμάμε τον μέσο όρο. Εσείς σε 5 μέρες βάλατε 360γρ δηλ πολύ παραπάνω από το ανώτατο αναμενόμενο.

Σταμάτα να ζυγίζεις το μωρό κάθε μέρα δεν βοηθάει στην παρακολούθηση καθώς μπορεί την μια μέρα να έχει ουρήσει το παιδί την άλλη όχι και να αγχωθείς χωρίς λόγο.

Τα μωρά καλό είναι να ζυγίζονται το πολύ μια φορά την εβδομάδα μέχρι 40 ημερών και μετά μια φορά το μήνα. Η ζυγαριά είναι εργαλείο αλλά μπορεί να γίνει πολύ κακός σύμβουλος

Θα αφήνεις το μωρό να ολοκληρώνει μόνο του το γεύμα όπως θα έλεγε και η φίλη μας η Αγλαια κανένα θηλαστικό στη φύση δεν θηλάζει με το ρολοι.

Αν το μωρό έχει πιάσει σωστά το στήθος (δηλ. ενα μεγάλο μέρος θηλαίας άλω όχι μόνο τη θηλή) δεν υπάρχει περίπτωση να σε πληγιάσει όση ώρα και να κάτσει στο στήθος.

Παρακάτω βάζω το λινκ για να δεις ενα μωρό που καταπίνει καλά γάλα

http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=vid-gooddrink

Θα αφήνεις το μωρό στο ένα στήθος για όση ώρα βλέπεις να κάνει καλές θηλαστικές κινήσεις. Αν αρχίζει να δυσανασχετεί να τραβάει τη θηλή κλπ θα το σηκώνεις να ρευτεί και πάλι θα επιστρέφεις στο ίδιο στήθος θα το πιέζεις λίγο για να βγάλει γάλα αν δεν θέλει τότε θα το βάζεις στο άλλο στήθος ξανά για όση ώρα θέλει.

Θα φροντίζεις να ταιζεις το μωρό πριν κλάψει απο πείνα καθώς αυτό είναι η τελευταία ένδειξη της πείνας (συνήθως τα πρώτα σημάδια είναι να κουνάει το κεφάλι δεξια αριστερά σαν να ψάχνει κάτι)...

Το ρέψιμο είναι πολύ σημαντικό καμιά φορά η ροή του γάλακτος είναι πολύ έντονη και το μωρό δεν καταφέρνει να την ελέγξει οπότε φουσκώνει χωρίς να έχει χορτάσει ουσαστικά και σύντομα θέλει πάλι γάλα.

Θα σου έλεγα να κόψεις το ξένο γάλα άμεσα η ποσότητα που δίνεις είναι πολύ λίγη και δεν την έχει ανάγκη το μωρό.

(αν έχει πιει και απο τα δυο στήθη όπως σου είπα παραπάνω έχει ρευτεί κλπ. και συνεχίζει να θέλει και άλλο απλά το βάζεις στο στήθος που είχες ξεκινήσει στην αρχή .... όση ώρα θηλάζεις απο τον έναν μαστό στον άλλον παράγεται γάλα)

Διάβασε και αυτό εδώ το λινκ

http://www.kellymom.com/bf/supply/milkproduction.html

το στήθος δεν είναι ανάγκη να είναι φουσκωμένο για να καταλάβεις ότι έχεις γάλα.

Αν πάλι δεν θέλεις να το κόψεις απότομα κόψε αρχικά 60μλ συνολικά και σε 4 μέρες άλλα 60 σε καμία περίπτωση μην αρχίζεις να δίνεις παραπάνω γιατί το μωρό θα προτιμήσει το μπουκάλι καθώς είναι πιο εύκολα από κει και θα ζημιώσεις τον θηλασμό χωρίς λόγο.

Μέτρα πάνες όπως σου είπα και πιο πάνω μέχρι 40ημερών θέλεις 7-8 απλά βρεγμένες πάνες (μετράνε και αυτές που λερώνει το παιδί γιατί σίγουρα έχει κάνει και τσίσα ) και 3-4 κενώσεις.

 

Σε φιλώ κράτα μας ενήμερες

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που διαθέτεις και τις συμβουλές σου. Πολύ χρήσιμα και τα link. Αν όμως τον παίρνει ο ύπνος και δεν μπορώ με τίποτα να τον ξυπνήσω για να πιει και από το άλλο στήθος κι εκείνο τρέχει τι κάνω? Το βγάζω με το θήλαστρο? Πιστεύεις ότι είναι καλή περίοδος να ξεκινήσω να αντλώ γάλα με το θήλαστρο? Σήμερα είμαστε στην 34 ημέρα. Όσον αφορά το ρέψιμο κάποιες φορές αργεί πάρα πολύ και τον παίρνει ο ύπνος χωρίς να ρευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που διαθέτεις και τις συμβουλές σου. Πολύ χρήσιμα και τα link. Αν όμως τον παίρνει ο ύπνος και δεν μπορώ με τίποτα να τον ξυπνήσω για να πιει και από το άλλο στήθος κι εκείνο τρέχει τι κάνω? Το βγάζω με το θήλαστρο? Πιστεύεις ότι είναι καλή περίοδος να ξεκινήσω να αντλώ γάλα με το θήλαστρο? Σήμερα είμαστε στην 34 ημέρα. Όσον αφορά το ρέψιμο κάποιες φορές αργεί πάρα πολύ και τον παίρνει ο ύπνος χωρίς να ρευτεί.

 

Μπορείς να βγάζεις με το θήλαστρο τώρα που έδινες και συμπλήρωμα για να ισοφαρήσεις περίπου το χαμένο ερέθισμα.

Γενικά όμως αποφεύγουμε το θήλαστρο μέχρι να εδραιωθεί η γαλούχια (περίπου τις πρωτες 6 εβδομάδες) για να μπορεί το μωρό να ρυθμίζει την παραγωγή.

Μην το παρακάνεις 2-3 αντλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια μου για να γράψω και τη δική μου ιστορία θήλασα αποκλειστικά 25 περίπου μέρες οπότε για να μην τα πολυλογώ έπαθα μαστίτιδα, με πληγές, γέμιζε αίμα το στόμα του παιδιού, πονούσα πολύ κι έτσι ξεκίνησα να αντλώ αποκλειστικά με θήλαστρο (medela swing). η μπέμπα μου είναι 4,5 μηνών και ακόμα τρέφεται σχεδόν αποκλειστικά με μητρικό. Αντλώ 8 φορές την ημέρα από 25 περίπου λεπτά και το γάλα είναι σταθερό σε ποσότητα (περίπου 600-700 ml) το οποίο συνήθως της είναι αρκετό, καμιά φορά χρειάζεται 100 ακόμα οπότε της δίνω σκόνη. κοιμάται καλά, ένα 10 ωρο την νύχτα οπωσδήποτε, είναι ευτυχισμένη και εγώ σίγουρη ότι τρώει καλά.. μόνο που λείπει η επαφή κι αυτό με κάνει να έχω λίγες τύψεις που δεν δοκίμασα να την ξαναβάλω στο στήθος αλλά έφτασε να ναι μαρτύριο για μένα και όχι ευχαρίστηση παρ όλο που προσπάθησα πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα και εγω συμβουλη σχετικα με τη χρηση θηλαστρου..

η μπεμπα γεννηθηκε 14/07/11 με βαρος 3250,βγηκε απ το μαιευτηριο 3150 και τωρα ειναι 5530. θηλαζει αποκλειστικα ανα 2,5 με 3 ωρες περιπου την ημερα και την νυχτα εχει φτασει να κοιμαται και 6,5 ωρες συνεχομενες.

το θεμα μου ειναι οτι αρχες Δκεμβρη, οταν η μπεμπα θα ειναι 5 μηνων θα πρεπει να επιστρεψω στην δουλεια και θα λειπω για τουλαχιστον 7-8 ωρες.

σκεφτομαι να αντλω απο τωρα 1 φορα την ημερα και να το αποθηκευω στην καταψυηξη ωστε να συνεχισει να παιρνει μονο δικο μου γαλα μεχρι να παει τουλαχιστον 6 μηνων.

με ποιο τροπο θα μπορουσα να το κανω αυτο και ποιο θηλαστρο θα ηταν καλο να αγορασω ωστε να μην επηρεασω την γαλουχια? δεν θελω να ενοικιασω για να μην πεταξω χρηματα,προτιμω να το αγορασω.

dSYDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...