Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Το swing δεν είναι το ίδιο αποτελεσματικό καθώς το νοσοκομειακό είναι πολύ πιο δυνατό. Απλά δεν χρειάζεσαι κάτι τόσο δυνατό μιας και θα λείψεις μόνο δυο μέρες. Θα χρειαστείς περίπου 1600 γρ (αν θέλεις γράψε μου το βάρος του μωρού και πόσα γεύματα κάνει την ημέρα για να σου πω αν η ποσότητα αυτή θα σε καλύψει πάντα κατά προσέγγιση) γάλα άρα σε ένα μήνα θα πρέπει να ανλτείς καθημερινά 55γρ περίπου. Δεν νομίζω ότι αυτή η ποσότητα θα σε δυσκολέψει με το swing καθώς είναι σίγουρα ανώτερο από τα δύο προηγούμενα θήλστρα που είχες.

 

 

κριστινα ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Το μωρο μου ειναι κοριτσακι και πριν απο δεκα μερες που το ζυγισαμε δηλαδη τριων μηνων και δεκα ημερων ηταν 5900 χλγ.(γεννηθηκε 1/2/11 3430χλγ).Κανει επτα γευματα το 24ωρο και κοιμαται 6-7 ωρες συνεχομενα το βραδυ.Κλείνω προς το να νοικιασω το symphony γιατι φοβάμαι μηπως δεν μπορω να αντλεισω με το swing.Δεν ειναι μονο το γαλα που χρειαζομαι για τις δυο μέρες που θα λείψω-ειναι και οι αντλήσεις που θα πρεπει να κάνω οσο θα λείπω για να μην μειωθεί η παραγωγή έτσι δεν είναι?αλήθεια πρεπει να αντλώ ανά 2μιση ώρες που τρωει η μικρή?

5cAHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια γεια σας!Μια ερωτηση παρακαλω οποια μπορει ας απαντησει. 6 Ιουνιου γυρναω στη δουλεια.η κορη μου ειναι 9 1/2 μηνων κ θηλαζουμε μαζι με λιγες στερεες.λοιπον... εχω το θηλαστρο harmony(χειροκινητο) με το οποιο δεν καταφερνω να βγαλω πανω απο 50 -70 ml(κι απ τα δυο στηθη).τωρα σκεφτομαι να παρω το swing η το mini electric. θα εργαζομαι με μερικη απασχοληση 4-5 ωρες τη μερα.αρα 2 γευματα.βλεπετε η κορη μου τρωει οοοολη μερα καθε 1-2 ωρες,πριν κ μετα τις στερεες οολη νυχτα..τι να πω φαγανη.επειδη ειμαστε μαζι ολη μερα δεν εχει χρειαστει να βγαλω πολλες φορες με το χειροκινητο ,οποτε δεν ξερω κ την ποσοτητα που θα χρειαζεται να αφηνω.υποθετω για 2 γευματα γυρω στα 300ml.εσεις βρε κοριτσια οι πιο εμπειρες ποιο θηλαστρο να παρω για πιο αποτελεσματικο για αυτες τις 4 ωρες που θα λειπω? ουφ εσκασα!σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

κριστινα ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Το μωρο μου ειναι κοριτσακι και πριν απο δεκα μερες που το ζυγισαμε δηλαδη τριων μηνων και δεκα ημερων ηταν 5900 χλγ.(γεννηθηκε 1/2/11 3430χλγ).Κανει επτα γευματα το 24ωρο και κοιμαται 6-7 ωρες συνεχομενα το βραδυ.Κλείνω προς το να νοικιασω το symphony γιατι φοβάμαι μηπως δεν μπορω να αντλεισω με το swing.Δεν ειναι μονο το γαλα που χρειαζομαι για τις δυο μέρες που θα λείψω-ειναι και οι αντλήσεις που θα πρεπει να κάνω οσο θα λείπω για να μην μειωθεί η παραγωγή έτσι δεν είναι?αλήθεια πρεπει να αντλώ ανά 2μιση ώρες που τρωει η μικρή?

 

Για δυο μέρες δεν είναι τοσο τραγικά τα πράγματα να αντλείς και με το άλλο - βέβαια το νοσοκομειακό θα σε εξυπηρετήσει πολύ πολύ καλύτερα

Θα αντλείς ταυτόχρονα και απο τα δυο στήθη οπότε και σαν χρόνος να το δεις σίγουρα είναι πιο καλά.

Συμφωνα με το βάρος σας θέλεις 1 κιλό γάλα την ημέρα άρα 2 κιλά

Και για 7 γεύματα θέλεις 140 γρ γάλα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Αγλαια.ελπιζω συντομα να δεις το μηνυμα μου και να εχω απαντηση σου.αυριο ειναι η πρωτη μερα στην δουλεια.ο μπεμπης μου ειναι τωρα 2 μηνων και 5 ημερων και μεχρι τωρα ειχαμε αποκλειστικο θηλασμο.θελω να συνεχισω ετσι αλλα για να γινει αυτο θα πρεπει να του αφηνω καθημερινα 2 με 3 γευματα μητρικου γαλακτος για οσο εγω θα λειπω.σκεφτομαι να νοικιασω ενα νοσοκομειακο θηλαστρο διοτι αυτο που εχω δεν με καλυπτει και μου τρωει χρονο για να βγαλω ενα γευμα(και αυτο μισο)απο προχθες μεχρι τωρα εκανα αντλησεις με το mini electeric της medela που εχω και σε μιση περιπου ωρα ειχα βγαλει μονο 100ml(με κοπο) και ο μπεμπης θελει την διπλασια ποσοτητα.να σου πω επισης οτι ο μπεμπης μου γεννηθηκε 40+1 εβδομαδες και 4200 κιλα,με φυσιολογικο τοκετο και χωρις καμια αναισθησια.εμεινε για 1 εβδομαδα για παρακολουθηση λογω υπονοιας για πιθανη λοιμωξη.ευτυχως ομως δεν ειχε τιποτα.βγηκαμε απο το μαιευτηριο 4060(κιλα) και τωρα που ειμαστε 2 μηνων και κατι ειμαστε στα 6 κιλα,μονο με γαλα δικο μου.και τα γευματα του ειναι ακομη καθε 3 με 4(καποιες φορες) ωρες,και περιπου 6 γευματα την ημερα.θα ηθελα λοιπον να μου πεις πιο ειναι το καταλληλοτερο θηλαστρο για εμενα ωστε να βγαζω καποια γευματα οταν λειπω στην δουλεια και συγχρονως βεβαια να τον θηλαζω οταν βρισκομαι σπιτι.εγω ειμαι μεταξυ του symphony και του pump in style της mentela.επισης αντλησεις θα κανω μονο στο σπιτι και οχι στην δουλεια.κανω 2 αντλησεις την ημερα.ποσες μπορω να κανω συνολικα?υπαρχει περιπτωση να μου μειωθει το γαλα? π.χ. οταν τρωει απο το δεξι στηθος και στην συνεχεια αντλω απο το αριστερο,το επομενο γευμα απο ποιο στηθος πρεπει να ειναι?στο 3ωρο που τρωει ο μπεμπης εχει προλαβει να γεμισει ξανα το στηθος μου?πες μου λοιπον απο που μπορω να νοικιασω ενα απο τα δυο θηλαστρα που ανεφερα παραπανω και ποιο προτεινεις εσυ(ακομα και καποιο αλλο αν το θεωρεις καλυτερο)??

συγνωμη για το τοσο μακροσκελες μηνυμα!

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι μεταξυ του symphony και του pump in style της mentela.

 

το pump in style το αγοράζεις και είναι αρκετά ακριβό

 

το symphony το νοικιάζεις, σε συμφέρει περισσότερο

 

επισης αντλησεις θα κανω μονο στο σπιτι και οχι στην δουλεια.

 

πόσες ώρες θα λείπεις;

 

κανω 2 αντλησεις την ημερα.ποσες μπορω να κανω συνολικα?

όσες χρειάζεται για να αντλήσεις το γάλα που χρειάζεσαι

 

 

 

στο 3ωρο που τρωει ο μπεμπης εχει προλαβει να γεμισει ξανα το στηθος μου?

το στήθος δεν είναι ουροδόχος κύστη για να περιμένεις να γεμίσει, είναι αδένας και παράγει γάλα, ο αποθηκευτικό του ρόλος είναι μικρός

 

θα αντλείς σίγουρα μετά το θηλασμό, πριν φύγεις από το σπίτι για να φεύγεις με όσο πιο άδειο στήθος γίνεται ώστε να έχεις περιθώρεια να μείνεις αρκετές ώρες χωρίς άντληση

 

επίσης θα αντλείς και όταν επιστρέφεις, αφού θηλάσεις, όταν έχεις χρόνο

 

αν χρειάζεσαι επιπλέον γάλα θα κάνεις μια ακόμη άντληση, πάλι όταν ευκαιρείς, αφού θηλάσεις και πριν κοιμηθείς

 

πες μου λοιπον απο που μπορω να νοικιασω ενα απο τα δυο θηλαστρα που ανεφερα παραπανω

μόνο το symphony νοικιάζεται, το άλλο δεν έχει προδιαγραφές για πολλούς χρήστες, τα στοιχεία αναφέρονται στην πρώτη σελίδα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα αγορασα το pump in style γιατι μου ερχεται στο ιδιο κοστος με το να νοικιασω το symphony(για 3-4 μηνες) και θα μου μεινει κιολας.ειναι το ιδιο αποδοτικο ομως??εγω το θελω για να βγαζω καποια γευματα για τις ωρες που θα λειπω(περιπου 8 με 10 ωρες λειπω απο το σπιτι) και συγχρονως οταν ειμαι σπιτι να θηλαζω τον μικρο.θα με καλυψει αυτο το θηλαστρο???

μεχρι στιγμης αντλω 2 φορες την ημερα πρωι και βραδυ.κανει να αντλω συγχρονως οταν θηλαζω τον μπεμπη(απο το αλλο στηθος)?μπορω να ταισω τον μπεμπη και μετα να αντλησω με το θηλαστρο και αν δεν βγει η ποσοτητα που χρειαζομαι να ξανα αντλησω σε μια ωρα?και αν μετα παλι απο μια ωρα ειναι να φαει το μωρο εγω θα εχω αρκετο γαλα ωστε να χορτασει??

Link to comment
Share on other sites

επισης θα ηθελα να ρωτησω αν εχω βγαλει απο την καταψυξη γαλα απο την προηγουμενη μερα και το εχω στην ψυξη μπορω να το βαλω ξανα στην καταψυξη αν δεν το εχω ζεστανει??ποσες μερες διατηρειται το γαλα στην ψυξη και ποσες στην καταψυξη??

Link to comment
Share on other sites

επισης θα ηθελα να ρωτησω αν εχω βγαλει απο την καταψυξη γαλα απο την προηγουμενη μερα και το εχω στην ψυξη μπορω να το βαλω ξανα στην καταψυξη αν δεν το εχω ζεστανει??ποσες μερες διατηρειται το γαλα στην ψυξη και ποσες στην καταψυξη??

 

Ποτέ δεν βάζουμε κανένα τρόφιμο ξανά στην κατάψυξη, αφού έχει αποψυχθεί, εκτός αν το μαγειρέψουμε στο ενδιάμεσο. Για τη δεύτερη ερώτηση, δες στο τόπικ για τη διατήρηση του μητρικού γάλακτος.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

τελικα αγορασα το pump in style γιατι μου ερχεται στο ιδιο κοστος με το να νοικιασω το symphony(για 3-4 μηνες) και θα μου μεινει κιολας.ειναι το ιδιο αποδοτικο ομως??εγω το θελω για να βγαζω καποια γευματα για τις ωρες που θα λειπω(περιπου 8 με 10 ωρες λειπω απο το σπιτι) και συγχρονως οταν ειμαι σπιτι να θηλαζω τον μικρο.θα με καλυψει αυτο το θηλαστρο???

μεχρι στιγμης αντλω 2 φορες την ημερα πρωι και βραδυ.κανει να αντλω συγχρονως οταν θηλαζω τον μπεμπη(απο το αλλο στηθος)?μπορω να ταισω τον μπεμπη και μετα να αντλησω με το θηλαστρο και αν δεν βγει η ποσοτητα που χρειαζομαι να ξανα αντλησω σε μια ωρα?και αν μετα παλι απο μια ωρα ειναι να φαει το μωρο εγω θα εχω αρκετο γαλα ωστε να χορτασει??

 

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ POST ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΕ ΔΥΟ ΕΝΟΤΗΤΕΣ (Θήλαστρα και συγκρίσεις και Επιστροφή στην Εργασία), γιατί καταλήγουμε να απαντάμε περισσότεροι άνθρωποι για το ίδιο μήνυμα σε διαφορετικά σημεία. Συνέχισε σε παρακαλώ σε μία μόνο ενότητα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης...μπορουμε να αγορασουμε ενα θηλαστρο που να κανει τη δουλεια ενος νοσοκομειακου η οπως του symfony(αν το γραφω σωστα...).Κι αν ναι ποσο κοστιζει?Με τη σκεψη να μεινει για δυο παιδια τουλαχιστον,με ρωταει η κουνιαδα μου αλλα δε γνωωριζω καθως εγω ειχα μονο το μινι λεκτρικ κ δε το χρησιμοποιησα,μονο θηλαζω.Ευχαριστω!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προς Αγλαια και οποια κοπελα μπορει να με συμβουλεψει.

Ειμαι μητερα ενος 4χρονου,το οποιο το θαλασα αποκλειστικα για 7,5 μηνες,χρησιμοποιωντας απλο θηλαστρο απλα για να βγαζω μονο το περισσευουμενο γαλα,οταν ετρεχε το στηθος.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης:

Ειμαι 6 μηνων εγκυος και περιμενω διδυμα κοριτσακια...τι με συμβουλευετε να κανω???

Θελω οπωσδηποτε να τα θηλασω...θα τα καταφερω???

θα πεινανε μαζι???αν ναι,θα φτανει το γαλα απο το στηθος...ή θα πρεπει να κανω τραπεζα???

Ειναι προτιμοτερο να βγαζω το γαλα και να το δινω με το μπιμπερο,ωστε να τα προλαβαινω???

Αν πρεπει να παρω καποιο θηλαστρο,ποιο να παρω και ποσο στοιχιζει η ενοικιαση και ποσο η αγορα???

Εννοειται οτι θα ειμαι συνεχεια με τα μωρα,λογω οτι δεν εχω καποιον για βοηθεια...οποτε δεν το χρειαζομαι για περιστασιακη χρηση αλλα για συχνη χρηση,ωστε να προλαβαινω να τα ταιζω.

Κοριτσια τα φωτα σας!!!!!!!!!!!!!!!

Σας ευχαριστω για το χρονο σας

Ελπιζω να μη σας κουρασα

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ηθελα τα φωτα σας,συγκεκριμενα η θεια μου γεννησε στο πανεπιστημιακο στην λαρισα πρωορα ενα μωρακι 1370...Το μωρο αρχισαν να το ταιζουν στην 5ημερα...Οχι ομως με το γαλα της γιατι παιρνει φαρμακα...Οι γιατροι την ειπαν απο εκει να παρει ενα θηλαστρο απο το φαρμακειο και οχι νοσοκομειακο...Εχει 2βδομαδες που γεννησε και βγαζει μονο σταγονιτσες (βεβαια εχει παρει θηλαστρο χειρ.της νουκ..)Τι μπορει να κανει ωστε να μπορεσει να θηλασει..Και ενα τελευταιο που μπορουμε να απευθυνουμε για θηλαστρικο νοσοκομειακο σε λαισα η τρικαλα??σε μια αναζητηση στο ιντερνετ δεν βρηκα κατι

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα τα φωτα σας,συγκεκριμενα η θεια μου γεννησε στο πανεπιστημιακο στην λαρισα πρωορα ενα μωρακι 1370...Το μωρο αρχισαν να το ταιζουν στην 5ημερα...Οχι ομως με το γαλα της γιατι παιρνει φαρμακα...Οι γιατροι την ειπαν απο εκει να παρει ενα θηλαστρο απο το φαρμακειο και οχι νοσοκομειακο...Εχει 2βδομαδες που γεννησε και βγαζει μονο σταγονιτσες (βεβαια εχει παρει θηλαστρο χειρ.της νουκ..)Τι μπορει να κανει ωστε να μπορεσει να θηλασει..Και ενα τελευταιο που μπορουμε να απευθυνουμε για θηλαστρικο νοσοκομειακο σε λαισα η τρικαλα??σε μια αναζητηση στο ιντερνετ δεν βρηκα κατι

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862

 

στην πρώτη σελίδα αυτού του τόπικ, υπάρχουν τηλέφωνα

 

το θήλαστρο που έχει, μόνο απογοήτευση μπορεί να της προσφέρει, είναι εντελώς ακατάλληλο για τη συγκεκριμένη περίπτωση

 

τα χειροκίνητα θήλαστρα είναι μόνο για μητέρες που έχουν εδραιώσει τη γαλουχία

 

εδώ θα βρεις οδηγίες για επαναγαλακτισμό

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα τα φωτα σας,συγκεκριμενα η θεια μου γεννησε στο πανεπιστημιακο στην λαρισα πρωορα ενα μωρακι 1370...Το μωρο αρχισαν να το ταιζουν στην 5ημερα...Οχι ομως με το γαλα της γιατι παιρνει φαρμακα...Οι γιατροι την ειπαν απο εκει να παρει ενα θηλαστρο απο το φαρμακειο και οχι νοσοκομειακο...Εχει 2βδομαδες που γεννησε και βγαζει μονο σταγονιτσες (βεβαια εχει παρει θηλαστρο χειρ.της νουκ..)Τι μπορει να κανει ωστε να μπορεσει να θηλασει..Και ενα τελευταιο που μπορουμε να απευθυνουμε για θηλαστρικο νοσοκομειακο σε λαισα η τρικαλα??σε μια αναζητηση στο ιντερνετ δεν βρηκα κατι

 

 

Στη Λάρισα υπάρχει και σύμβουλος LLL

•Πέγκυ Πηλίτση (Ελληνικά/Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 2410 751323

Email: [email protected]

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Έχω ένα μπέμπη 2μην. 10 ημερών,θηλάζουμε αποκλειστικά περίπου αν 3-5 ώρες και θέλω να του αφήνω μια φορά την εβδομάδα περίπου ένα γεύμα στο ψυγείο για να μπορώ να κάνω κάποιες δουλειές έξω στις οποίες δεν μπορώ να πάρω το μωρό. Όταν είμαστε μαζί θηλάζουμε έξω

Μου έχουν δώσει το mini της medela.

 

Αγλαία είδα που γράφεις ότι δεν είναι καλό. Σήμερα δοκίμασα και έβγαλα μέσα σε λίγα λεπτά 20 μλ και από τα 2 στήθη αλλά μπορώ να πω ότι πόνεσα λιγάκι και όταν σταμάτησα οι θηλές μου ήταν λίγο μωβ.Βέβαια μέσα σε μια ώρα είχαν επανέλθει. Επειδή πέρασα στην αρχή από τη φάση των τραυματισμένων θηλών δεν θέλω με τίποτα να ξανασυμβεί ούτε να θέσω σε κίνδυνο την γαλουχία. Να αγοράσω κάποιο άλλο?Τα άλλα που προτείνεις είναι πιο 'απαλά' προς τις θηλές;

 

Είναι βέβαια μόνο για περιστασιακή χρήση.(περίπου μια φορά την εβδομάδα).Σου παραθέτω το βάρος του μπέμπη ανα ημερομηνία:

13/5 3470 (βάρος γέννησης)

16/5 3280 (3ημερών)

21/5 3390 (8ημερών)

28/5 3670 (15 ημερών)

11/06 4230 (1 μήνα)

27/06 4950 (1 μήνας 15 ημέρες)

 

Αυτό το μήνα δεν τον έχω πάει στην παιδίατρο ακόμα αλλά βλέπω ότι μεγαλώνει πολύ(τα ρούχα δεν του κάνουν) και στη ζυγαριά που ανεβαίνουμε μαζί στην αρχή και μια φορά μόνη μου κάνοντας μετά την αφαίρεση τον υπολογίζω από 5,7 έως 6kgr(δεν έχω ζυγαριά μωρού...). Για το θηλασμό δείχνει μεγάλο ενδιαφέρον όταν ξαπλώνει στο μαξιλάρι του περνάνε όλα:-)

Αγλαϊα θα ήθελα τη γνώμη σου,αν θέλεις και άλλα στοιχεία σου λέω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα...

Έχω ένα μπέμπη 2μην. 10 ημερών,θηλάζουμε αποκλειστικά περίπου αν 3-5 ώρες και θέλω να του αφήνω μια φορά την εβδομάδα περίπου ένα γεύμα στο ψυγείο για να μπορώ να κάνω κάποιες δουλειές έξω στις οποίες δεν μπορώ να πάρω το μωρό. Όταν είμαστε μαζί θηλάζουμε έξω

Μου έχουν δώσει το mini της medela.

 

Αγλαία είδα που γράφεις ότι δεν είναι καλό. Σήμερα δοκίμασα και έβγαλα μέσα σε λίγα λεπτά 20 μλ και από τα 2 στήθη αλλά μπορώ να πω ότι πόνεσα λιγάκι και όταν σταμάτησα οι θηλές μου ήταν λίγο μωβ.Βέβαια μέσα σε μια ώρα είχαν επανέλθει. Επειδή πέρασα στην αρχή από τη φάση των τραυματισμένων θηλών δεν θέλω με τίποτα να ξανασυμβεί ούτε να θέσω σε κίνδυνο την γαλουχία. Να αγοράσω κάποιο άλλο?Τα άλλα που προτείνεις είναι πιο 'απαλά' προς τις θηλές;

 

Είναι βέβαια μόνο για περιστασιακή χρήση.(περίπου μια φορά την εβδομάδα).Σου παραθέτω το βάρος του μπέμπη ανα ημερομηνία:

13/5 3470 (βάρος γέννησης)

16/5 3280 (3ημερών)

21/5 3390 (8ημερών)

28/5 3670 (15 ημερών)

11/06 4230 (1 μήνα)

27/06 4950 (1 μήνας 15 ημέρες)

 

Αυτό το μήνα δεν τον έχω πάει στην παιδίατρο ακόμα αλλά βλέπω ότι μεγαλώνει πολύ(τα ρούχα δεν του κάνουν) και στη ζυγαριά που ανεβαίνουμε μαζί στην αρχή και μια φορά μόνη μου κάνοντας μετά την αφαίρεση τον υπολογίζω από 5,7 έως 6kgr(δεν έχω ζυγαριά μωρού...). Για το θηλασμό δείχνει μεγάλο ενδιαφέρον όταν ξαπλώνει στο μαξιλάρι του περνάνε όλα:-)

Αγλαϊα θα ήθελα τη γνώμη σου,αν θέλεις και άλλα στοιχεία σου λέω

 

Οι μωβ θηλές δείχνουν είτε ότι το στήθος δεν τοποθετήθηκε σωστά στη χοάνη, είτε η χοάνη είναι μικρή και τις πιέζει πολύ. Τσέκαρε τα μεγαλύτερα μεγέθη στις χοάνες. Για τόσο μικρή χρήση, το θήλαστρο αυτό δεν επηρεάζει τη γαλουχία, είναι ακατάλληλο όταν χρειάζονται πολλά περισσότερα γεύματα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Οι μωβ θηλές δείχνουν είτε ότι το στήθος δεν τοποθετήθηκε σωστά στη χοάνη, είτε η χοάνη είναι μικρή και τις πιέζει πολύ. Τσέκαρε τα μεγαλύτερα μεγέθη στις χοάνες. Για τόσο μικρή χρήση, το θήλαστρο αυτό δεν επηρεάζει τη γαλουχία, είναι ακατάλληλο όταν χρειάζονται πολλά περισσότερα γεύματα.

 

Ωραία,υπάρχουν οδηγίες για τη σωστή τοποθέτηση?εγώ απλά προσπάθησα να το κεντράρω στη θηλή. Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο για να δώ αν το κάνω σωστά;Να δώ πρώτα αν το κάνω σωστά και αν συνεχίζει να ερεθίζει τις θηλές να δώ μετά για το μέγεθος της χοάνης.

Δηλαδή πρέπει μετά την άντληση οι θηλές να είναι όπως μετά το θηλασμό

(δηλαδή χωρίς ερεθισμό?)

Link to comment
Share on other sites

tina28 το μίνι της μεντέλα δεν μου αρέσει καθόλου!

Εκτός του ότι κάνει σαν φορτηγό ,αργεί και στην άντληση.

Για περιστασιακή χρήση βολεύτηκα το pump in style(τα αξίζει τα λεφτά του) και το harmony.

Όσο για τις θηλές σου, σίγουρα κάτι κάνεις λάθος, να το κοιτάξεις οπωσδήποτε για την αποφυγή προβλημάτων.

Οι χοάνες που έχουν όλα τα θήλαστρα είναι οι medium. Ψάξε για large ή ΧL.

Link to comment
Share on other sites

kαλησπερα κοριτσια!!! θα ηθελα την γνωμη σας για κατι!! Στην κορουλα μου ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ με τον θηλασμο!!! Δεν μπορουσε η μικρη μου να πιασει τις θηλες μου και ετσι τελικα αγορασα απο αγγλια το θηλαστρο της ameda διπλης αντλησης!! Πολυ ευχαριστημενη δεν λεω το χρησιμοποιουσα συνεχεια καθε τεσσερεις και εβγαζα 1400 με 1500 γρ γαλα καθε μερα!!! Ναι ναι παρα πολυ σε σημειο που μετα το πετουσα αφου ειχα κανει και τραπεζα!!!

Το προβλημα μου ειναι οτι ταλαιπωρηθηκα διπλα, αντλουσα συνεχεια μεχρι που η μικρη μου εφτασε 10 μηνων και οταν ειδα οτι δεν μπορουσα αλλο αυτη την διαδικασια μετα δεν μπορουσα να το κοψω με τιποτα!! η Χαζομαρα μου ηταν οτι αποφασισα να το κοψω φυσιολογικα χωρις χαπια και το τι περασα δεν λεγεται!! μεχρι που μου πειραξε και την προλακτινη μου!

Τωρα που περιμενω το δευτερο παρολο που ειμαι στον 4 μηνα σκεφτομαι απο τωρα τον θηλασμο και ενω απο την μια θελω να το θηλασω απο την αλλη σκεφτομαι μηπως παλι δεν τα καταφερω και ταλαιπωρηθω ξανα!!!

και αν εχω παλι παρα πολυ γαλα τι θα κανω! θα το τρωει το μικρο ολο η θα πρεπει παλι να το βγαζω με το θηλαστρο? και θα μπορει το μικρο μου να πιασει την θηλη μου? δεν ξερω ολο αυτο σκεφτομαι

Link to comment
Share on other sites

tina28 το μίνι της μεντέλα δεν μου αρέσει καθόλου!

Εκτός του ότι κάνει σαν φορτηγό ,αργεί και στην άντληση.

Για περιστασιακή χρήση βολεύτηκα το pump in style(τα αξίζει τα λεφτά του) και το harmony.

Όσο για τις θηλές σου, σίγουρα κάτι κάνεις λάθος, να το κοιτάξεις οπωσδήποτε για την αποφυγή προβλημάτων.

Οι χοάνες που έχουν όλα τα θήλαστρα είναι οι medium. Ψάξε για large ή ΧL.

 

 

βρήκα τα μεγέθη από τις χοάνες στο site της medela.Στις οδηγίες για σωστή επιλογή αναφέρει ότι μόνο η θηλή και καθόου ή πολύ λίγο από τη θηλαία άλω θα πρέπει να μπαίνει μέσα κατά την άντληση.Εμένα οι θηλές μου είναι μικρές και νομίζω ότι μπαίνει παραπάνω μέσα.Είναι το medium(24mm).Γι'αυτο άραγε οι μωβ θηλές?Μήπως θέλω το small(21mm)?

Link to comment
Share on other sites

σας στέλνω τo link από το site της medela σχετικά με τον πώς πρέπει να εφαρμόζει η χοάνη από το θήλαστρο(μου έλυσε κάποιες απορίες)

http://www.medela.com/IW/en/breastfeeding/good-to-know/right-size-of-breastshield.html

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μανουλες δεν προλαβα να δοιαβασω ολα τα παραπανω αλλα θα ηθελα καποιες συμβουλες!εχω ενα αγορακι ενος μηνος και θηλαζουμε αποκλειστικα!σε ενα μηνα θα χρειαστει να λειπω λιγες ωρες λογω δουλειας,εχω θηλαστρο το mini electric medela αλλα μια δυο φορες που προσπαθησα να το χρησιμοποιησω δεν εβγαλα τπτ!μια μερα μου πετρωσε το στηθος και ουτε τοτε δεν εβγαζε!

να νοικιασω το symphony?

θηλαζω το μωρο στηθος ανα γευμα καθε δυομιση ωρες περιπου!

θα θηλαζω το μωρο το πρωι πριν φυγω,θα αντλω απο το αλλο,θα λειπω τρεις ωρες οποτε θα του δινουν αυτο που αντλησα,και οταν γυριναω σπιτι τι πρεπει να κανω που κανονικα λιγη ωρα πριν θα θηλαζα?θα περιμενω το επομενο γευμα ή θα πρεπει να ξαναβγαζω για να δινω ερεθισμα?ελπιζω να μην σας μπερδεψα!!!!!

 

υπαρχει περιπτωση να μη βγαζω και με το symphony?

να περιμενω να περασουν οι σαραντα μερες και να ξαναπροσπαθησω με αυτο που εχω?αν και δεν μου αρεσει,κανει θορυβο και μου ποναει και τη θηλη,κολλαει και στα τοιχωματα,μαλλον δεν θαπρεπε ε?

 

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!

θα ήθελα την βοήθεια όσων κοριτσιών ξέρουν απλά ή έχουν χρησιμοποιήσει το swing....

έχω ένα μωράκι 41 μερών. Τρέφεται αποκλειστικά με θηλασμό από την πρώτη μέρα. Αγόρασα το swing προκειμένου να αντλώ περιστασιακά γάλα για να το αφήνω αν καμιά φορά χρειαστεί. Χθες άντλησα μια φορά πολύ λίγο και σήμερα άντλησα το πρωί μετά που τον θήλασα από το άλλο στήθος και έβγαλα μόνο 75ml...σε μία ώρα. Είναι φυσιολογικό? Γιατί εμένα μου φαίνεται πολύ λίγο!!!! Με τον καιρό θα βγάζω περισσότερο ή απλά έχω "λίγο" γάλα...ή δεν κάνω κάτι καλά με το θήλαστρο?

Σας ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!

θα ήθελα την βοήθεια όσων κοριτσιών ξέρουν απλά ή έχουν χρησιμοποιήσει το swing....

έχω ένα μωράκι 41 μερών. Τρέφεται αποκλειστικά με θηλασμό από την πρώτη μέρα. Αγόρασα το swing προκειμένου να αντλώ περιστασιακά γάλα για να το αφήνω αν καμιά φορά χρειαστεί. Χθες άντλησα μια φορά πολύ λίγο και σήμερα άντλησα το πρωί μετά που τον θήλασα από το άλλο στήθος και έβγαλα μόνο 75ml...σε μία ώρα. Είναι φυσιολογικό? Γιατί εμένα μου φαίνεται πολύ λίγο!!!! Με τον καιρό θα βγάζω περισσότερο ή απλά έχω "λίγο" γάλα...ή δεν κάνω κάτι καλά με το θήλαστρο?

Σας ευχαριστώ!!!!

 

Γεια σου, eletheria. Εμένα το swing της medela (προφανώς εννοείς) ουσιαστικά ήταν ο καλύτερος τρόπος για να μου σταματήσει το γάλα τελείως. Ενώ είχα στην αρχή αρκετό και για τα δύο μου μικρά (δίδυμα), επειδή δε μπορούσα να τα ταϊζω ταυτόχρονα έβγαζα και με το θήλαστρο για να μην αγχώνομαι και να δίνω και στο άλλο. Το αποτέλεσμα ήταν (παρά τις σούπες, τα νερά, και την πολύ υγειινή διατροφή που έκανα) να πεθάνω από την κούραση και το γάλα να στερεύει σταγόνα-σταγόνα. Δυστυχώς κατέληξα σε συμπλήρωμα και μετά τους 3 μήνες το συμπλήρωμα έγινε η μοναδική τους πηγή γάλακτος. Δε χρειάστηκε να πάρω καν χάπια. Με τη μαία που το συζήτησα μου είπε ότι μάλλον έφταιγε το θήλαστρο και θα έπρεπε τουλάχιστον για τις πρώτες 40 μέρες να νοικιάσω νοσοκομειακό. Η παραγωγή με το νοσοκομειακό είναι απίστευτα μεγαλύτερη.

Ωστόσο μετά από αυτό που έπαθα, επειδή περιμένω τώρα σε λίγες βδομάδες το τρίτο μου παιδάκι, θα προτιμούσα να μη χρησιμοποιήσω καθόλου θήλαστρο κι ας τό' χω συνέχεια κολλημένο πάνω μου, είναι άλλη η αίσθηση να έχεις το παιδί πάνω σου και άλλο να σε "ρουφάει" μια απρόσωπη συσκευή.

Αν ωστόσο έχεις να επιλέξεις μεταξύ θηλάστρου και γάλακτος σκόνης, θα σου έλεγα να νοικιάσεις νοσοκομειακό και μόνο (αρχικά τουλάχιστον). Ελπίζω να βοήθησα.

NEwNp3.pngUnT9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...