Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Επίσης να σου πω kikileuteris ότι επειδή και εγώ είμαι ντροπαλούλα :oops: στο θέμα δημόσιου θηλασμού, αυτό που κάνω είναι να κουβαλάω ένα σεντονάκι/πετσετούλα ή χρησιμοποιώ την ουρά από το σλινγκ και κρύβω το στήθος και το πρόσωπο του μωρού όταν είμαστε έξω. Οπότε στην ουσία θηλάζω δημόσια, αλλά κρύβομαι...

Να μην κολλάς λοιπόν στους εξωτερικούς χώρους, κρύψε βυζάκι αφού ντρέπεσαι και όλα καλά!!

 

Η πλάκα είναι ότι δε ντρέπομαι...το πρόβλημα είναι στον περίγυρο.Πχ ενώ ο άντρας μου δεν έχει κανένα πρόβλημα να βγούμε και να θηλάσω δημόσια, ούτε τον νοιάζει τι θα πει ο περίγυρος, υπάρχουν άτομα - οι γυναίκες κυρίως - που θα το σχολιάσουν αρνητικά.Και πρόκειται για συγγενικά άτομα (συνυφάδα, κουνιάδα...).Και δε γουστάρω μία.Είμαι και οξύθυμη, άμα τις πάρω πρέφα θα τις βρίσω και δε θέλω προβλήματα...όσο μπορώ προσπαθώ να το αποφύγω...

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η πλάκα είναι ότι δε ντρέπομαι...το πρόβλημα είναι στον περίγυρο.Πχ ενώ ο άντρας μου δεν έχει κανένα πρόβλημα να βγούμε και να θηλάσω δημόσια, ούτε τον νοιάζει τι θα πει ο περίγυρος, υπάρχουν άτομα - οι γυναίκες κυρίως - που θα το σχολιάσουν αρνητικά.Και πρόκειται για συγγενικά άτομα (συνυφάδα, κουνιάδα...).Και δε γουστάρω μία.Είμαι και οξύθυμη, άμα τις πάρω πρέφα θα τις βρίσω και δε θέλω προβλήματα...όσο μπορώ προσπαθώ να το αποφύγω...

 

Αποψη μου....παλια παπουτσια εχεις? Ε! γραφτες εκει! :mrgreen: .

 

Οποιος εχει προβλημα (μπατζανακοκουνιαδονυφες) να πηγαινει στην τουαλετα, στο αμαξι ή στο δωματιο του. Δεν ειναι δυνατον να πηγαινει η μαμα με το μωρο σ'αυτα τα μερη....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου....παλια παπουτσια εχεις? Ε! γραφτες εκει! :mrgreen: .

 

Οποιος εχει προβλημα (μπατζανακοκουνιαδονυφες) να πηγαινει στην τουαλετα, στο αμαξι ή στο δωματιο του. Δεν ειναι δυνατον να πηγαινει η μαμα με το μωρο σ'αυτα τα μερη....

 

Μωρέ δίκιο έχεις...αλλά..αχ......

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

παντως κικη, θα δεις....το να το ξεπερασεις θα ερθει πολυ απλα. Κι εγω κομπλαρα στην αρχη. Βγαιναμε καθε απογευμα με τον αντρα μου και το μωρο κι εγω πηγαινα στο αυτοκινητο. Καποια στιγμη, δεν υπηρχε αυτοκινητο...τι να εκανα? να το αφηνα να λυσσαξει στην πεινα? ε το ταισα μπροστα σε ολους και απο τοτε.....μια χαρα! την ειδα αλλιως....οποιος εχει προβλημα, ας φευγει την ωρα που θηλαζω. Οχι εγω και το μωρο παντως!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι δε ντρέπομαι...το πρόβλημα είναι στον περίγυρο.Πχ ενώ ο άντρας μου δεν έχει κανένα πρόβλημα να βγούμε και να θηλάσω δημόσια, ούτε τον νοιάζει τι θα πει ο περίγυρος, υπάρχουν άτομα - οι γυναίκες κυρίως - που θα το σχολιάσουν αρνητικά.Και πρόκειται για συγγενικά άτομα (συνυφάδα, κουνιάδα...).Και δε γουστάρω μία.Είμαι και οξύθυμη, άμα τις πάρω πρέφα θα τις βρίσω και δε θέλω προβλήματα...όσο μπορώ προσπαθώ να το αποφύγω...

Ααααααα δεν μου το είπες αυτό! Σε αυτή την περίπτωση όχι μόνο πρέπει να θηλάζεις μπροστά τους προκλητικότατα, αλλά να βγάζεις σε κοινή θέα και το άλλο βυζί, έτσι για ξεκάρφωμα, και μάλιστα να τους λες ότι το κάνεις για να παίρνει αέρα!! Οι παλιοξυνομούρες!!

υγ. Σε γυναίκες φίλες/γνωστές/συγγενείς μου δεν έχω πρόβλημα να θηλάζω μπροστά τους πάντως. Κολλάω μπροστά σε άντρες ή σε δημόσιους χώρους. Σεντονάκι λοιπόν.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ααααααα δεν μου το είπες αυτό! Σε αυτή την περίπτωση όχι μόνο πρέπει να θηλάζεις μπροστά τους προκλητικότατα, αλλά να βγάζεις σε κοινή θέα και το άλλο βυζί, έτσι για ξεκάρφωμα, και μάλιστα να τους λες ότι το κάνεις για να παίρνει αέρα!! Οι παλιοξυνομούρες!!

υγ. Σε γυναίκες φίλες/γνωστές/συγγενείς μου δεν έχω πρόβλημα να θηλάζω μπροστά τους πάντως. Κολλάω μπροστά σε άντρες ή σε δημόσιους χώρους. Σεντονάκι λοιπόν.

 

:lol::lol::lol::lol:

 

Ξέρεις τι είναι?Η συνυφάδα μου πχ ξέρω ακριβώς τι θα σκεφτεί...ότι προκλείται ο άντρας της βλέποντας το στήθος μου, τραβάει τέτοια κολλήματα.

Και επειδή για χρόνια δε μιλούσαμε δεν είχαμε καλές σχέσεις...κι ήταν κρίμα γιατί οι άντρες μας, τα αδέρφια είναι πολύ αγαπημένοι και έχει κανα δυο χρόνια που τα βρήκαμε, μιλάμε εννοώ, τα τυπικά, δε θέλω να ξανα έχουμε πρόβλημα.

 

Αλλά μόνο αυτούς τους αποφεύγω απλά...να σου πω αφού ο άντρας μου είναι οκ, χ#$στηκα.

Βέβαια τα λέω τώρα που δεν το έχω κάνει ακόμη, δεν ξέρω πως θα μου φανεί όταν το κάνω:oops:

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol:

 

Ξέρεις τι είναι?Η συνυφάδα μου πχ ξέρω ακριβώς τι θα σκεφτεί...ότι προκλείται ο άντρας της βλέποντας το στήθος μου, τραβάει τέτοια κολλήματα.

 

τωρα θα πω καμια ασχημη κουβεντα μου φαινεται! :evil::evil::evil::evil:

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Διευκρίνισέ το αυτό αν θέλεις, καθώς από ένα σημείο και μετά τα μωρά δεν ξαναπιάνουν το στήθος ακόμα κι αν επιτύχει ο επαναγαλακτισμός.

 

Πάντα υπάρχουν όμως και οι εξαιρέσεις , όπως ο δικός μου ο μπέμπης που μετά από 8 μήνες μπιμπερό και αποκλειστικής άντλησης αποφάσισε ότι το στήθος της μάμας είναι πιο νόστιμο και θηλάζει πλέον κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα υπάρχουν όμως και οι εξαιρέσεις , όπως ο δικός μου ο μπέμπης που μετά από 8 μήνες μπιμπερό και αποκλειστικής άντλησης αποφάσισε ότι το στήθος της μάμας είναι πιο νόστιμο και θηλάζει πλέον κανονικά.

 

Πραγματικά χάρηκα πολύ!!!! πάρα πολύ !!!! μπράβο σας!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια χαρα σε ολο το forum.. χρειαζομαι την βοηθεια ολων σας και ιδιαιτερα τη δικη σου αγλαια...

γεννησα το κοριτσακι μου με καισαρικη πριν απο 25 μερες.κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης ημουν παρα πολυ θετικη στον αποκλειστικο θηλασμο..αυτος ομως κρατησε 3 μερες!!το μωρο μου εχασε 250γρ στο νοσοκομειο και επεσαν ολοι πανω μου να με φανε..ο γυναικολογος μου,η παιδιατρος,γονεις,φιλοι κλπ δωσε συμπληρωμα, το παιδι θα αφυδατωθει, θα παθει, θα δειξει...και φυσικα σαν γνησια ελληνιδα μανα που εχει βαθια στο dna της το κατοχικο συνδρομο..της εδωσα!!!το θεμα ομως ειναι οτι απο τοτε δεν εχω σταματησει καθολου το συμπληρωμα!!τις πρωτες 15 μερες την εβαζα πρωτα στο στηθος μου και μετα της εδινα και το ξενο..κι αυτο γιατι μετα απο καθε θηλασμο η μικρη λυσαγε στο κλαμα απο την πεινα.πιστεψα λοιπον οτι εχω πολυ λιγο γαλα και οτι δεν της φτανει μεχρι που καποια στιγμη και το λιγο εγινε ανυπαρκτο..εχω λοιπον 10 μερες να θηλασω!!διαβαζοντας διαφορα post του forum πηρα κουραγιο και θελω να ελπιζω οτι καποια στιγμη θα καταφερω να εχω τετοια παραγωγη γαλακτος που θα εξυπηρετει τις αναγκες της μπεμπας μου!!ενοικιασα ηδη το symfony της medela με διπλη αντληση (θα το παραλαβω το απογευμα :P)

καθε ποσες ωρες πρεπει να αντλω??καθε 3??

και για ποση ωρα??για ενα τεταρτο??

γνωριζω οτι μπορει να διατηρηθει το γαλα στο ψυγειο 24 ωρες..επειδη ομως στην αρχη θα ειναι πολυ λιγο (εως και ανυπαρκτο) μπορω να το βαζω στο ψυγειο και στην επομενη αντληση να συνεχισω τη συλλογη στο ιδιο μπουκαλακι??

υπαρχει καποια βιταμινη η συμπληρωμα διατροφης που να βοηθαει στην παραγωγη γαλακτος??μια φιλη μου ειπε για την μαγια μπυρας, ισχυει??

συνεχιζω και παιρνω σιδηρο,ασβεστιο και μαγνησιο οπως στην εγκυμοσυνη λογω αναιμιας και ελλειψης των παραπανω..επηρεαζουν αρνητικα τον θηλασμο??

μπορω πριν απο τις αντλησεις να καπνιζω??

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων...

χρονια πολλα και καλες γιορτες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χρόνια πολλά και να σου ζήσει!!

!το μωρο μου εχασε 250γρ στο νοσοκομειο και επεσαν ολοι πανω μου να με φανε..ο γυναικολογος μου,η παιδιατρος,γονεις,φιλοι κλπ δωσε συμπληρωμα, το παιδι θα αφυδατωθει, θα παθει, θα δειξει...και φυσικα σαν γνησια ελληνιδα μανα που εχει βαθια στο dna της το κατοχικο συνδρομο..της εδωσα!!!

τα μωρά πάντα χάνουν τις πρώτες μέρες απο 5-7%(μέχρι 10%ΜΑΞ) του βάρους γέννησης :shock:

πραγματικά λυπάμαι:-( οκ οι συγγενείς αλλά και ο παιδίατρος :confused::evil:

 

!

καθε ποσες ωρες πρεπει να αντλω??καθε 3??

και για ποση ωρα??για ενα τεταρτο??

καλό είναι να προγραματίζεις τις αντλήσεις ανα 2 με 21/2 για να σου βγούν 8-10 αντλήσεις την ημέρα από 15 λεπτά.

η μια άντληση να είναι μεταξύ 12-6 ανεβάζει τα επίπεδα προλακτίνης

!

γνωριζω οτι μπορει να διατηρηθει το γαλα στο ψυγειο 24 ωρες..επειδη ομως στην αρχη θα ειναι πολυ λιγο (εως και ανυπαρκτο) μπορω να το βαζω στο ψυγειο και στην επομενη αντληση να συνεχισω τη συλλογη στο ιδιο μπουκαλακι??

εδώ θα βρεις όλες τις πληροφορίες για τη διατήρηση μητρικού γάλακτος

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24675

τα γάλατα τα ενώνουμε όταν είναι σε ίδια θερμοκρασία.......θα το δεις και στο λινκ που σου έβαλα

υπαρχει καποια βιταμινη η συμπληρωμα διατροφης που να βοηθαει στην παραγωγη γαλακτος??μια φιλη μου ειπε για την μαγια μπυρας, ισχυει??

να πάρεις fenugrekk της solgar 3χάπια Χ3 φορές την ημέρα

συνεχιζω και παιρνω σιδηρο,ασβεστιο και μαγνησιο οπως στην εγκυμοσυνη λογω αναιμιας και ελλειψης των παραπανω..επηρεαζουν αρνητικα τον θηλασμο??

μπορω πριν απο τις αντλησεις να καπνιζω??

γενικά καλό είναι να μην καπνίζεις αλλά αν το κάνεις κάντο μετά την άντληση και όχι πριν για να μειώσεις τα επίπεδα νικοτίνης που περνούν στο γάλα. 11/2 ώρα μετά το κάπνισμα η νικοτίνη μειώνεται στο μισό.

θα σου πρότεινα να μην καπνίζεις πάνω από 5 τσιγάρα γενικά όσο το δυνατόν λιγότερα....

!

σας ευχαριστω εκ των προτερων...

χρονια πολλα και καλες γιορτες...

χρόνια πολλά και καλή συνέχεια εύχομαι να γράψεις σύντομα τα καλά σας νεα:-D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και Χρόνια Πολλά σε όλες! Να σας ζήσουν τα μωράκια σας και καλό κουράγιο με το θηλασμό! Είμαι καινούργια στο forum και σχετικά νέα μανούλα. Μου έχει ήδη δώσει τα φώτα της η EvaMD για τη διατήρηση του θηλασμού από τη στιγμή που θα επιστρέψω στη δουλειά κι ενώ στην αρχή δεν το σκεφτόμουν καν, τώρα είμαι αρκετά αποφασισμένη! Θα ήθελα όμως και λίγη ακόμα βοήθεια όσον αφορά τα θήλαστρα.

Το μωράκι μου είναι 3 μηνών και θηλάζουμε αποκλειστικά (εκτός από την πρώτη εβδομάδα που έκανα τα γνωστά λάθη, αλλά ευτυχώς γλιτώσαμε τον αποθηλασμό!). Το βάρος του είναι πολύ καλό και η παιδίατρος γενικά ευχαριστημένη (δεν μου έχει ρίξει μέχρι στιγμής καμία σπόντα για συμπλήρωμα με σκόνη). Είχα πάρει από την αρχή το mini electric το οποίο άρχισα να χρησιμοποιώ κάπου στον δεύτερο μήνα ώστε να δημιουργήσω μια τράπεζα γαλάκτος για την περίοδο που θα επιστρέψω στη δουλειά. Μέχρι στιγμής έχω μαζέψει ικανοποιητική ποσότητα (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω). Επειδή το μωρό είτε κοιμάται σερί το βράδυ, είτε τρώει μια φορά μόνο από το ένα στήθος, συνήθως αντλώ κάποια στιγμή τα χαράματα (συνήθως γύρω στις 3-4) και το πρωί γύρω στις 7-8 (συνήθως τρώει μόνο από το ένα, οπότε αντλώ από το άλλο). Οι αντλήσεις συνήθως είναι 100-150 ml στα 10 λεπτά (από ένα στήθος). Επίσης, τις περισσότερες φορές έχω πολύ λιγότερο γάλα από το αριστερό.

Από τη στιγμή που με καλύπτει προς το παρόν η συγκεκριμένη ποσότητα που βγάζω, να συνεχίσω με το συγκεκριμένο θήλαστρο ή υπάρχει περίπτωση να μου μειώσει την παραγωγή από τη στιγμή που θα επιστρέψω στη δουλειά και θα αυξηθούν οι αντλήσεις έναντι των θηλασμών (υπολογίζω να συνεχίσω τις δύο αντλήσεις που κάνω και να κάνω και μια ακόμα στη δουλειά +6 περίπου θηλασμούς)?

Θα πρέπει να αφήνω το θήλαστρο παραπάνω ώρα στο κάθε στήθος ακόμα και όταν δεν βγαίνει γάλα (συνήθως βγάζει ό,τι είναι να βγάλει στα 10 περίπου λεπτά)?

Υπάρχει κάποιο κόλπο για να αυξήσω και την παραγωγή από το αριστερό στήθος ή δεν υπάρχει λόγος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια κ χρονια πολλα εχω το swing κ αντλω οποτε χρειαζετε να λειψω απο το σπιτι το εχω χρεισημοποιησει 10 φορες ολες και ολες κ τελευταια δεν εχει πολυ δυναμη ανεβαζω ανεβαζω την ταχητητα αλλα μου φαινεται οτι δεν εχει τοση δηναμη οσο τις πρωτες φορες που το ειχα χρεισημοποιησει τη επαθε χαλασε? τοσα λευτα εδωσα μπορω να το κανω κατι εγω?

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια κ χρονια πολλα εχω το swing κ αντλω οποτε χρειαζετε να λειψω απο το σπιτι το εχω χρεισημοποιησει 10 φορες ολες και ολες κ τελευταια δεν εχει πολυ δυναμη ανεβαζω ανεβαζω την ταχητητα αλλα μου φαινεται οτι δεν εχει τοση δηναμη οσο τις πρωτες φορες που το ειχα χρεισημοποιησει τη επαθε χαλασε? τοσα λευτα εδωσα μπορω να το κανω κατι εγω?

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ Φουνιτσα!!

Και εγω το ιδιο ειχα παθει με το medela swing. H λυση ειναι πολυ απλη: εχουν χαλαρωσει τα σωληνακια του! Σφιξε το σωληνακι που οδηγει στον κεντρικο μηχανισμο, οπως επισης και την αλλη ακρη του που οδηγει στην αντλια.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα

θα ήθελα τη βοήθεια σας,

τόσο καιρό στο φορουμ τωρα ανακάληψα αυτή τη στήλη

πώς μπορώ να νοικιάσω νοσοσκομειακό θήλαστρο???πού θαβρω πληροφορίες ,τηλ???

ΑΓΛΑΙΑ...ΚΡΙΣΤΙΝΑ....είστε οι πιο έμπειρες εδώ μεσα

είμαι στην 24η μερα που ΄γεννησα και με το θηλασμό δεν τα καταφερνω και πολυ καλά :( αγόρασα το swing medela αλλά ανακάλυψα εδώ οτι δεν αρκεί για να εδραιωθει η γαλουχια και το έχω διαπιστώσει ήδη απο εμπειρεία....το είχα αγορασει πριν γεννησω έχοντας σκοπο να θηλασω αποκλειστικα και ταυτοχρονα να δημιουργήσω μια μικρή τράπεζα γιατι μολις σαραντήσω θα λείπω καθημερινά ένα 5ώρο.τελικα με τον θηλασμο δεν παω καλα κ διαπιστωνω πως έχει μειωθεί το γάλα μου.

δεν θελω σε καμια περίπτωση να δώσω σκονη -ξενο στο αγγελουδι μου.ειμαι διατεθυμενη μηνες να αντλω και να του δινω μονο δικο μου

ευχαριστώ:)

lMVOp3.png

 

HcIWp3.png

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει το μωράκι σου!

για αρχη ριξε μια ματια στην Klinikum

Α. Παπαναστασίου 6, Γουδή Αθήνα 157 73 Ελλάδα con_tel.png 210-74.85.752

μπορεις να βρεις και να ενοικιασεις νοσοκομειακο θηλαστρο medela..

μπορεις για αρχη να ριξεις μια ματια στην σελιδα τους οπου προτεινουν τα θηλαστρα τους αναλογα με την χρηση που κανει η καθε μητερα..

http://www.klinikum.gr/thilasmos/el/choosing-the-right-breastpump

 

αν εχεις χρονο ριξε μια ματια στην πρωτη σελιδα του τοπικ οπου η αγλαια αναφερει αναλυτικα για τα θηλαστρα και επισης υπαρχει και η διευθυνση της αλλης εταιρειας που νοικιαζει θηλαστρα.

αλλιως περιμενε για τα κοριτσια να σε κατατοπισουν πολυ περισσοτερο...και κυριως οσον αφορα για το τι θηλαστρο μπορει να χρησιμοποιησεις λογω του οτι δεν εχεις εδραιωσει την γαλουχια..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει το μωράκι σου!

για αρχη ριξε μια ματια στην Klinikum

Α. Παπαναστασίου 6, Γουδή Αθήνα 157 73 Ελλάδα con_tel.png 210-74.85.752

μπορεις να βρεις και να ενοικιασεις νοσοκομειακο θηλαστρο medela..

μπορεις για αρχη να ριξεις μια ματια στην σελιδα τους οπου προτεινουν τα θηλαστρα τους αναλογα με την χρηση που κανει η καθε μητερα..

http://www.klinikum.gr/thilasmos/el/choosing-the-right-breastpump

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩ:D

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΒΡΕ:D

lMVOp3.png

 

HcIWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

θα ήθελα τη βοήθεια σας,

τόσο καιρό στο φορουμ τωρα ανακάληψα αυτή τη στήλη

πώς μπορώ να νοικιάσω νοσοσκομειακό θήλαστρο???πού θαβρω πληροφορίες ,τηλ???

ΑΓΛΑΙΑ...ΚΡΙΣΤΙΝΑ....είστε οι πιο έμπειρες εδώ μεσα

είμαι στην 24η μερα που ΄γεννησα και με το θηλασμό δεν τα καταφερνω και πολυ καλά :( αγόρασα το swing medela αλλά ανακάλυψα εδώ οτι δεν αρκεί για να εδραιωθει η γαλουχια και το έχω διαπιστώσει ήδη απο εμπειρεία....το είχα αγορασει πριν γεννησω έχοντας σκοπο να θηλασω αποκλειστικα και ταυτοχρονα να δημιουργήσω μια μικρή τράπεζα γιατι μολις σαραντήσω θα λείπω καθημερινά ένα 5ώρο.τελικα με τον θηλασμο δεν παω καλα κ διαπιστωνω πως έχει μειωθεί το γάλα μου.

δεν θελω σε καμια περίπτωση να δώσω σκονη -ξενο στο αγγελουδι μου.ειμαι διατεθυμενη μηνες να αντλω και να του δινω μονο δικο μου

ευχαριστώ:)

 

Για το νοσοκομειακό ισχύουν αυτά που σου είπε ήδη η paros. Μιλάμε για το symphony (διπλής άντλησης).

Αυτό θα σε βοηθήσει για την τράπεζα αλλά αν θες πες μας τι προβήματα αντιμετωπίζεις (απαντώντας αναλυτικά στο ερωτηματολόγιο http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=925933#post925933) για να σε βοηθήσουμε.

 

Η αποκλειστική άντληση δεν είναι εύκολη και συνήθως δεν είναι μονόδρομος, καθώς στο θηλασμό σχεδόν όλα τα προβλήματα έχουν λύση.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά χάρηκα πολύ!!!! πάρα πολύ !!!! μπράβο σας!!!! :D

 

Το θέμα ειναι οτι πάλι δε θηλάζει καλά, δλδ δε χορτένει απλά νανουριζετε. Κοιμάται αμεσως. Αρχισε να ξυπναει τη νυχτα 3-4 φορες οπότε τον βαζω στο στηθος και ξανακοιματε. Δεν μπορω να βασιστω σε αποκλειστικο θηλασμό χωρις αντληση.

Link to comment
Share on other sites

θα μπω σε άλλο τοπικ για το θηλασμο ,οχι στα θηλαστρα ,για να ζητησω βοηθεια και να απαντησω το ερωτηματολογιο EvaMD

ευχαριστώ

 

σου απάντησα και στο πμ αλλά βλέπω ότι σου απάντησαν και τα κορίτσια. κάνε τον κόπο να απαντήσεις στις ερωτήσεις που σου έβαλαν και βάλε την απάντηση στο θέμα "προσπάθεια για αποκλειστικό θηλασμό" να τα πούμε από κει:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα.Θα ηθελα τη βοηθεια σας.Εχω ενα μωρο 20 ημερων που δεν καθεται στο στηθος,οποτε κατεφυγα στη λυση των αντλησεων.Εχω το mini electric της medela και κανω 5-6 αντλησεις την ημερα.στην αρχη εβγαζα γυρω στα 400ml την ημερα,την δευτερη εβδομαδα αρχισε να τρωει 100 ml σε καθε γευμα(7 στο 24ωρο),οποτε αρχισα να δινω και συμπληρωμα.Πριν 2 μερες εβγαλα 200 και χθες και σημερα μονο απο 50.Διαβασα οτι με αυτο το θηλαστρο μειωνεται η παραγωγη αλλα τοσο γρηγορα?Αν νοικιασω νοσοκομειακο θα αυξηθει η παραγωγη μου η ειναι πλεον αργα?Επιπλεον η ψυχολογια μου ειναι αρκετα κακη και η ορεξη μου για φαγητο ελαχιστη.Απο την ημερα που γεννησα δεν τρωω καθολου καλα,νομιζετε οτι παιζουν κι αυτα ρολο στη μειωση?Εχω στεναχωρεθει γιατι ουτε το πρωτο μου παιδι καταφερα να θηλασω και τωρα πιστευα οτι θα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα αλλα τζιφος.Τα φωτα σας παρακαλω!!

line_flow_rose_beg_39_time_1228194000_text_c720ccf0eff5f1ecf0eff5ebe7e8f1e120eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

μηπως να νοικιασεις ενα νοσοκομειακο;;;μη σε παιρνει απο κατω, πινε υγρα αρκετα, να τρως ακομα και αν δεν εχει ορεξη, στο λεω απο πειρα καθως και εγω λογω παρομοιας καταστασης δεν ετρωγα...

μηπως να προσπαθησεις παλι να το βαλεις στο στηθος;καλη δυναμη και μη στεναχωριεσαι

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα.Θα ηθελα τη βοηθεια σας.Εχω ενα μωρο 20 ημερων που δεν καθεται στο στηθος,οποτε κατεφυγα στη λυση των αντλησεων.Εχω το mini electric της medela και κανω 5-6 αντλησεις την ημερα.στην αρχη εβγαζα γυρω στα 400ml την ημερα,την δευτερη εβδομαδα αρχισε να τρωει 100 ml σε καθε γευμα(7 στο 24ωρο),οποτε αρχισα να δινω και συμπληρωμα.Πριν 2 μερες εβγαλα 200 και χθες και σημερα μονο απο 50.Διαβασα οτι με αυτο το θηλαστρο μειωνεται η παραγωγη αλλα τοσο γρηγορα?Αν νοικιασω νοσοκομειακο θα αυξηθει η παραγωγη μου η ειναι πλεον αργα?Επιπλεον η ψυχολογια μου ειναι αρκετα κακη και η ορεξη μου για φαγητο ελαχιστη.Απο την ημερα που γεννησα δεν τρωω καθολου καλα,νομιζετε οτι παιζουν κι αυτα ρολο στη μειωση?Εχω στεναχωρεθει γιατι ουτε το πρωτο μου παιδι καταφερα να θηλασω και τωρα πιστευα οτι θα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα αλλα τζιφος.Τα φωτα σας παρακαλω!!

 

Ναι, το θήλαστρο που έχεις δεν είναι κατάλληλο για εγκατάσταση και διατήρηση της γαλουχίας. Χρειάζεσαι νοσοκομειακό (το νοικιάζεις).

 

Απάντησε στο ερωτηματολόγιο http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795 , δίνοντας όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για το τι εννοείς με το "παιδί δεν κάθεται στο στήθος" (αν έγινε από την αρχή, αν πιάνει σε κάποια γεύματα και σε άλλα όχι, αν όταν πιάνει θηλάζει ικανοποιητικά -δηλαδή αν καταπίνει- κλπ.), προκειμένου να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο.

Η αποκλειστική άντληση (δηλ. μόνο να αντλείς και να ταΐζεις το μωρό με μπιμπερό είναι δύσκολη) και δεν είναι μονόδρομος - ίσως δηλαδή να μπορείς ακόμα να βάλεις το μωρό στο στήθος.

 

Σαφώς η παραγωγή σου δεν αρκεί με τα δεδομένα αυτά να καλύψει τις ανάγκες του μωρού, αλλά αυτό μπορεί να ανατραπεί με υπομονή και επιμονή.

 

Αν νομίζεις ότι βοηθά στο να καταλάβουμε κάτι περισσότερο πες μας γιατί δεν κατάφερες να θηλάσεις το πρώτο μωρό (ενδιαφέρει κυρίως αν είχες θέμα με την παραγωγή σου).

 

Το φαγητό δεν επηρεάζει την παραγωγή σου ούτε και η ψυχολογία σου, όσο το ότι το στήθος σου δεν παίρνει επαρκές ερέθισμα για να παράξει το γάλα που χρειάζεται το μωρό σου, λόγω του ότι το μωρό δεν πιάνει το στήθος και το θήλαστρό σου είναι ακατάλληλο να το υποκαταστήσει.

Σαφώς το να τρως καλά (σε ποσότητα και ποιότητα) και το να νιώθεις ήρεμη θα σε βοηθήσουν να ανταπεξέλθεις με δύναμη στις δυσκολίες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...