Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια!!

ΚΡΙΣΤΙΝΑ ειχαμε μιλησει για το βαρος της μπεμπας μου, τωρα εχω αλλη απορια. Χρησιμοποιω περιστασιακα το swing medela για οοοοοταν χρειαστει να λειψω, μια στο τοσο. Ενω στην αρχη εβγαζα 70-110 μλ απο το ενα στηθος, μετα το σαραντισμα παλευω και απο τα 2 στηθη για πολλη ωρα και εναλλαξ, και ααααν βγαλω 50μλ τυχερη ειμαι.

Το καταλαβαινω οτι το μωρο εχει ρυθμισει την παραγωγη, και εχω τοσο γαλα οσο ακριβως χρειαζεται, αλλα τι μπορω να κανω ωστε να βγαζω αρκετο γαλατακι στις λιγες φορες που το μωρο επιβαλλεται να το αφησω σπιτι??

Εννοειται πως η ερωτηση δεν αφορα μονο την ΚΡΙΣΤΙΝΑ, οποια συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη!

 

 

Έχεις προσπαθήσει να αντλείς την ώρα που θηλάζεις.

π.χ το πρωί που η ροή είναι στα φόρτε της .....να θηλάζεις στο ένα στήθος το μωρό και στο άλλο να βάλεις την αντλία.

Ουσιαστικά δεν υπάρχουν και πολλά να κάνεις.

Αντλείς όποτε μπορείς προσπαθώντας πάντα η άντληση να μην είναι κοντά στο επόμενο γεύμα του μωρού και επηρεαστεί από αυτό (π.χ αν αντλήσεις τώρα και βάλεις το μωρό στο στήθος μισή ώρα μετά ενδέχεται να δυσανασχετεί αφού θα βρει μειωμένη ροή), και στη συνέχεια ενώνεις τις αντλήσεις της ημέρας ή των δυο ημερών και φτιάχνεις γεύμα. .....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ, Κριστίνα! Αυτό μην το επαναλαμβάνεις με κάθε αφορμή - είναι μαχαιριά στην καρδιά μου:mrgreen:

 

:mrgreen:υπομονή βρε κορίτσι ....

όκ δίκιο δεν το γράφω ξανά;)

Link to comment
Share on other sites

:mrgreen:υπομονή βρε κορίτσι ....

όκ δίκιο δεν το γράφω ξανά;)

 

Ουσιαστικά κάνω πλάκα.

Αλλά αναρωτιέμαι κιόλας, αυτό τελικά ισχύει ή ...το λέμε στις καινούργιες για να τους έρχεται μαλακά με την άντληση;; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά κάνω πλάκα.

Αλλά αναρωτιέμαι κιόλας, αυτό τελικά ισχύει ή ...το λέμε στις καινούργιες για να τους έρχεται μαλακά με την άντληση;; :lol:

 

κοίτα δεν ξέρω είπαμε το κάθε παιδί είναι διαφορετικό .....

θεωρητικά από τον 6ο μήνα και μετά το μωρό δέχεται στέρεες, ο ρυθμός που θα τις δεχτεί το κάθε παιδί είναι άλλο θέμα (που εσένα πονάει)

η δικιά μου π.χ 7 μηνών έτρωγε φρούτα (σε ικανοποιητική ποσότητα) γάλα 100 μλ (είναι μια ποσότητα που εγώ άνετα κάλυπτα στη δουλειά γιατί έκανα 2 αντλήσεις και έβγαζα 250 -300 μλ για να συντηρώ την παραγωγή μου αλλά και να μην το έκανα στη δουλειά άνετα θα μπορούσα και μετά να το καλύψω με μια δυο αντλήσεις στο σπίτι το απόγευμα και το σαββατοκύριακο) κρεατοχορτόσουπα στο 10ώρο που έλειπα.΄

το πρόγραμμα μας ήταν θηλασμός το πρωί 10 00 φρούτα 11 30 -1200 γάλα 100-150 μλ μαξ 15 00 κρεατοχορτόσουπα (καλή ποσότητα) προοδευτικά λοιπόν (άρχισε να μπαίνει το αυγό π.χ κροκός στην αρχή και μετά τον χρόνο ολόκληρο κλπ) το γάλα όλα και μειωνόταν.

γενικά αντλούσα στη δουλειά για πολύ καιρό (περίπου 7 μήνες από 9 έως 16 μηνών)από φόβο μη μου μειωθεί το γάλα (τα αποθημένα του επαναγαλακτισμού:mrgreen:) έστω και μια φορά την ημέρα και ταίζα τα αδέσποτα γατάκια γιατί το μωρό μου γάλα δεν ήθελε πια όσο έλειπα.....

αυτό λοιπόν ήταν θέμα δικής μου ανασφάλειας θα μπορούσε κανείς να πει αφού το γάλα που αντλείς το πετάς γιατί να κουράζεσαι....

Link to comment
Share on other sites

Θα θηλασω μέχρι να ειμαι σιγουρη οτι δεν εχει το μωρο πλεον αλλεργια. Δεν ειναι για οικονομικους λόγους που θελω να επιστρέψω το symphony. Ελέγα απλά οτι θα ήταν πιο βολικο ενα μικρό θήλαστρο. Και σίγουρα δε θα ήθελα να ξαναρχισω να αντλώ παραπανω φορες. Εχω κουραστεί παρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα θηλασω μέχρι να ειμαι σιγουρη οτι δεν εχει το μωρο πλεον αλλεργια. Δεν ειναι για οικονομικους λόγους που θελω να επιστρέψω το symphony. Ελέγα απλά οτι θα ήταν πιο βολικο ενα μικρό θήλαστρο. Και σίγουρα δε θα ήθελα να ξαναρχισω να αντλώ παραπανω φορες. Εχω κουραστεί παρα πολύ.

 

οκ άρα δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική πίεση οπότε στη θέση σου θα κράταγα το σίγουρο:D

Link to comment
Share on other sites

Έχεις προσπαθήσει να αντλείς την ώρα που θηλάζεις.

π.χ το πρωί που η ροή είναι στα φόρτε της .....να θηλάζεις στο ένα στήθος το μωρό και στο άλλο να βάλεις την αντλία.

Ουσιαστικά δεν υπάρχουν και πολλά να κάνεις.

Αντλείς όποτε μπορείς προσπαθώντας πάντα η άντληση να μην είναι κοντά στο επόμενο γεύμα του μωρού και επηρεαστεί από αυτό (π.χ αν αντλήσεις τώρα και βάλεις το μωρό στο στήθος μισή ώρα μετά ενδέχεται να δυσανασχετεί αφού θα βρει μειωμένη ροή), και στη συνέχεια ενώνεις τις αντλήσεις της ημέρας ή των δυο ημερών και φτιάχνεις γεύμα. .....

ΚΡΙΣΤΙΝΑ μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Έκανα αυτό που με συμβούλεψες, δλδ να αντλώ το πρωί (εγώ η χαζή νόμιζα ότι το βράδυ έχουμε μεγαλύτερη παραγωγή) και όντως βγάζω άνετα από το ένα στήθος που έχει να θηλάσει ώρα 75μλ αμέσως, προσπαθώ και από το άλλο στήθος και βγάζω με το στανιό 10-20μλ, οπότε τα 90-100μλ την φορά μπορώ να αντλήσω!

Όοοοοποτε μπορώ την στιγμή που θηλάζω αντλώ, αλλά δεν μου είναι εύκολο, αγχώνομαι κλπ...

Σε ευχαριστώ πολύ-πολύ-πολύ!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 2 μερες υποφερω απο μαστιτιδα,ανεβασα και πυρετο αλλα με την αντιβιωση που μου εδωσε ο γιατρος μου εχει κατεβει πολυ. Μου ειπε να βγαζω το γαλα με το χερι αλλα ειναι πολυ δυσκολο να βγει ολο καθως το στηθος μου ποναει πολυ ειναι πρησμενο και κοκκινο. Μου πηρε ενα θηλαστρο της nuk στα γρηγορα η μητερα μου απο το φαρμακειο αλλα δεν μπορω με τιποτα να το χρησιμοποιησω. Η θηλη μου ειναι σκισμενη και ποναει σε σημειο που βαζω τα κλαματα. Εχετε κατι να μου προτεινετε? Σας παρακαλω απαντηστε μου συντομα γιατι δεν εχω αλλη υπομονη σκεφτομαι να παρω χαπια να μου κοπει το γαλα.Ηθελα πολυ να την θηλασω την μικρη αλλα δεν το αντεχω αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά, βάζε το μωρό να θηλάζει συχνά, κυρίως από το πονεμένο στήθος.

 

Διάβασε και εδώ http://www.thilasmos.gr/mastitida.htm

 

το θήλαστρο που πήρες δεν κάνει δουλειά προφανώς, το μωρό όμως θα κάνει, μαζί με ξεκούραση και μασάζ στο στήθος

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα.

 

Λοιπόν, εδώ και 10 περίπου μέρες δε θηλάζω καθόλου.Δυστυχώς, εξαιτίας έλλειψης χρόνου και μη συνεργασίας του μωρού τα παράτησα σχετικά εύκολα.

 

Το έχω ρίξει όμως στο διάβασμα εδώ στο φόρουμ και από προχθές έχω νοικιάσει το symphony και ακολουθώ το πρωτόκολλο αντλήσεων με σκοπό τον επαναγαλακτισμό.Ας είναι καλά και η Lia που με στηρίζει με πμ;)

 

Έχω όμως τις εξής απορίες για τις οποίες θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τη βοήθεια σας, ιδιαίτερα των κοριτσιών που αντλούν αποκλειστικά και της Αγλαίας.Και όποιου μπορεί να βοηθήσει εννοείται!

 

Να διευκρινίσω πως επιθυμώ να παίρνει μόνο το δικό μου γάλα, με μπιμπερό.Βρίσκω ότι αυτή η λύση μου ταιριάζει περισσότερο.Από το καινούριο έτος περιστασιακά θα δουλεύω κάποιες μέρες την εβδομάδα.

 

Για τον παραπάνω λόγο λοιπόν, μήπως πρέπει να αντλώ κάθε φορά περισσότερο από 15 λεπτά?(έχω σύστημα διπλής άντλησης)

 

Α, να πω ότι δεν το έχω κόψει με χάπια, έχω σταγόνες...χθες όλη μέρα έβγαλα 10ml...

 

Μήπως στην αρχή, τις πρώτες 2-3 εβδομάδες πρέπει να αντλώ για 15 λεπτά και στην πορεία να αυξήσω την ώρα που θα δω και αποτελέσματα?Έχω διαβάσει βέβαια και τις ιστορίες κοριτσιών που αντλούν αποκλειστικά, δε θυμάμαι να είδα όμως πουθενά πόση ώρα αντλούν μετά τον επαναγαλακτισμό για να βγάλουν ποσότητα.Αν δηλαδή είναι καλό να κάνω τα 15λεπτα μισάωρα, μιας και στοχεύω στο μπιμπερό με μητρικό γάλα και όχι στο στήθος.

 

Επίσης, για τη βραδυνή άντληση, για την οποία ξυπνάω κατά τις 03:00 και ξανά στις 07:00, ενώ το βράδι η τελευταία είναι 11:00 με 12:00, μπορώ να την κάνω 12:00 την τελευταία και 06:00 το πρωί αν και όταν καταφέρω να επαναγαλακτίσω?Σκότωμα το βραδινό!

 

Επίσης παίρνω fenugreek 3 φορές την ημέρα...Μπερδεύτηκα όμως με αυτά που διάβασα...να παίρνω 1 χάπι 3 φορές την ημέρα, ή 3 χάπια τη φορά (3Χ3 δηλαδή)?

 

Χθες το βράδι που έβαλα το θήλαστρο και το άφησα στο στήθος πιο πολύ από 15 λεπτά, μετά από λίγο έκλεισε μόνο του...Γιατί μπορεί να το κάνει αυτό?

 

Τέλος, τώρα το πρωί έχω βγάλει περίπου 10ml, και στο ίδιο μπουκάλι θα βγάλω και τώρα.Μπορώ να τα αφήνω έξω μέχρι 4 ώρες και να το δίνω κατευθείαν στη μπέμπα, έτσι?

 

Η αλήθεια είναι ότι δίσταζα να γράψω και να ζητήσω τόση βοήθεια, φοβούμενη το λιθοβολισμό για τις επιλογές μου:cry:.Διαβάζοντας όμως και άλλες ιστορίες πήρα θάρρος και ελπίζω κι εγώ να βοηθηθώ από τη συμπαράστασή σας και τις συμβουλές σας όπως όλες οι κοπέλες εδώ.Γιατί δυστυχώς από τον περίγυρο δε βοηθιέμαι.Σκεφτείτε ότι έχω νοικιάσει το θήλαστρο κρυφά, γιατί βαρέθηκα να ακούω τζάμπα κόπος...

 

Περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας και τη βοήθεια σας!!!

 

Σας ευχαριστώ επίσης γιατί χάρη σε εσάς βοηθήθηκα με το θηλασμό, ενημερώθηκαι και πήρα θάρρος να κάνω αυτό που κάνω.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κι από εμένα.

 

Λοιπόν, εδώ και 10 περίπου μέρες δε θηλάζω καθόλου.Δυστυχώς, εξαιτίας έλλειψης χρόνου και μη συνεργασίας του μωρού τα παράτησα σχετικά εύκολα.

 

Το έχω ρίξει όμως στο διάβασμα εδώ στο φόρουμ και από προχθές έχω νοικιάσει το symphony και ακολουθώ το πρωτόκολλο αντλήσεων με σκοπό τον επαναγαλακτισμό.

...

Να διευκρινίσω πως επιθυμώ να παίρνει μόνο το δικό μου γάλα, με μπιμπερό.Βρίσκω ότι αυτή η λύση μου ταιριάζει περισσότερο.Από το καινούριο έτος περιστασιακά θα δουλεύω κάποιες μέρες την εβδομάδα.

...

Η αλήθεια είναι ότι δίσταζα να γράψω και να ζητήσω τόση βοήθεια, φοβούμενη το λιθοβολισμό για τις επιλογές μου:cry:.

Εδώ δεν λιθοβολούμε για τις επιλογές κανενός. Οι επιλογές είναι σεβαστές. Αν είσαι ενήμερη για το τι σημαίνει αποκλειστική άντληση και το έχεις αποφασίσει, δεν είμαστε εδώ ούτε για να σε κρίνουμε ούτε για να σου αλλάξουμε γνώμη.

Στο διά ταύτα λοιπόν:

 

Για τον παραπάνω λόγο λοιπόν, μήπως πρέπει να αντλώ κάθε φορά περισσότερο από 15 λεπτά?(έχω σύστημα διπλής άντλησης)

Α, να πω ότι δεν το έχω κόψει με χάπια, έχω σταγόνες...χθες όλη μέρα έβγαλα 10ml...

Κατ' αρχήν θα πρέπει να ακολουθήσεις το πρωτόκολλο για τον επαναγαλακτισμό, ώστε να φτάσεις στο σημείο να καλύπτεις τις ημερήσιες ανάγκες του μωρού. Στη φάση αυτή είναι σημαντικό να κάνεις πολλές αντλήσεις (όσες προβλέπει το πρωτόκολλο) στους χρόνους που προβλέπει το πρωτόκολλο και όχι λιγότερες αντλήσεις με περισσότερη διάρκεια (το τελευταίο δεν έχει το ίδιο αποτέλεσμα). Εξάλλου η ποσότητα που βγάζεις στην αρχή είναι σχετικά αδιάφορη- εκείνο που ενδιαφέρει είναι το στήθος να παίρνει συστηματικά επαρκές ερέθισμα.

 

Μήπως στην αρχή, τις πρώτες 2-3 εβδομάδες πρέπει να αντλώ για 15 λεπτά και στην πορεία να αυξήσω την ώρα που θα δω και αποτελέσματα?Έχω διαβάσει βέβαια και τις ιστορίες κοριτσιών που αντλούν αποκλειστικά, δε θυμάμαι να είδα όμως πουθενά πόση ώρα αντλούν μετά τον επαναγαλακτισμό για να βγάλουν ποσότητα.Αν δηλαδή είναι καλό να κάνω τα 15λεπτα μισάωρα, μιας και στοχεύω στο μπιμπερό με μητρικό γάλα και όχι στο στήθος.

Αφού φτάσεις να αντλείς την ποσότητα που χρειάζεται το μωρό ημερησίως και εγκαταστήσεις τη γαλουχία, τότε θα δεις πώς μπορείς να ρυθμίσεις τις ημερήσιες αντλήσεις (τότε θα δεις πχ. σε πόση ώρα βγάζεις πόση ποσότητα, οπότε θα μπορείς να ρυθμίσεις ανάλογα και το πόσες αντλήσεις πρέπει να κάνεις μέσα στη μέρα.)

 

Επίσης, για τη βραδυνή άντληση, για την οποία ξυπνάω κατά τις 03:00 και ξανά στις 07:00, ενώ το βράδι η τελευταία είναι 11:00 με 12:00, μπορώ να την κάνω 12:00 την τελευταία και 06:00 το πρωί αν και όταν καταφέρω να επαναγαλακτίσω?Σκότωμα το βραδινό!

Όταν επαναγαλακτίσεις λογικά θα μπορείς. Καλό είναι η πρώτη πρωινή άντληση να μην απέχει από την τελευταία βραδυνή πάνω από 6 ώρες. Προς το παρόν όμως ακολουθείς το πρωτόκολλο.

 

Επίσης παίρνω fenugreek 3 φορές την ημέρα...Μπερδεύτηκα όμως με αυτά που διάβασα...να παίρνω 1 χάπι 3 φορές την ημέρα, ή 3 χάπια τη φορά (3Χ3 δηλαδή)?

Ναι, η δόση είναι 3Χ3.

 

Χθες το βράδι που έβαλα το θήλαστρο και το άφησα στο στήθος πιο πολύ από 15 λεπτά, μετά από λίγο έκλεισε μόνο του...Γιατί μπορεί να το κάνει αυτό?

Το symphony κλείνει μόνο του στο μισάωρο. Επαναλαμβάνω ότι η μεγάλη διάρκεια στην άντληση δεν προσφέρει κάτι περισσότερο. Αν έχεις χρόνο είναι προτιμότερο να κάνεις 2 αντλήσεις των 15 λεπτών παρά 1 των 30.

 

Τέλος, τώρα το πρωί έχω βγάλει περίπου 10ml, και στο ίδιο μπουκάλι θα βγάλω και τώρα.Μπορώ να τα αφήνω έξω μέχρι 4 ώρες και να το δίνω κατευθείαν στη μπέμπα, έτσι?

Δεν αναμιγνύεις στο ίδιο μπουκάλι ποσότητες από διαφορετικές αντλήσεις αν δεν τις κρυώσεις (χωριστά) στο ψυγείο. Αυτό το κάνεις για λόγους ασφαλείας. Καλό είναι να μην το αφήνεις έξω τόσες ώρες (παρότι θεωρητικά διατηρείται) καθώς τα σπίτια παρόλο το εξωτερικό κρύο, μέσα είναι ζεστά... Καλύτερα να τα βάζεις στο ψυγείο και να τα ζεσταίνεις σε μπεν μαρί.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν λιθοβολούμε για τις επιλογές κανενός. Οι επιλογές είναι σεβαστές. Αν είσαι ενήμερη για το τι σημαίνει αποκλειστική άντληση και το έχεις αποφασίσει, δεν είμαστε εδώ ούτε για να σε κρίνουμε ούτε για να σου αλλάξουμε γνώμη.

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση.Απλά ενώ ξεκίνησα πολύ θετικά, η μικρή άρχισε να μη συνεργάζεται με το στήθος, άρχισε να με παίρνει από κάτω και αναπολούσα ομολογώ το ότι δε θήλασα το πρώτο μου παιδάκι.:oops:.Είχα και τους παρατρεχάμενους...Μόνο η παιδίατρος που της είπα ότι δε θηλάζω άλλο με έκραξε, αλλά δε νομίζω ότι γνωρίζει τόσα πολλά ώστε να με κατευθύνει.

Παρόλαυτα, δεν πήρα το χάπι, ελπίζοντας ότι κάτι θα γίνει και θα ξαναθηλάσω.Πήρα και το mini electric σα χαζή, το έβαζα μισή ώρα στο κάθε στήθος και μετά από μια ώρα έβγαζα 50 ml. Πέρασε κι η μικρή βρογχυολίτιδα, αρνούνταν να φάει και είχα αγωνία μεγάλη πόσο τρώει.Shit high and watch που έλεγε κι η Ζουμπουλία.

Με παρότρυνση της Lia κάθησα και διάβασα και ξεστραβώθηκα.Κακώς δεν το είχα ψάξει πιο πριν αρκετά.

Γιατί πήγα και σε 1 συνάντηση του συνδέσμου θηλασμού και πήρα πολύτιμες πληροφορίες, αλλά τι να σου κάνει η 1 συνάντηση?Κάθε μέρα είχα πρακτικά προβλήματα με το θηλασμό.

 

Στο διά ταύτα λοιπόν:

 

 

Κατ' αρχήν θα πρέπει να ακολουθήσεις το πρωτόκολλο για τον επαναγαλακτισμό, ώστε να φτάσεις στο σημείο να καλύπτεις τις ημερήσιες ανάγκες του μωρού. Στη φάση αυτή είναι σημαντικό να κάνεις πολλές αντλήσεις (όσες προβλέπει το πρωτόκολλο) στους χρόνους που προβλέπει το πρωτόκολλο και όχι λιγότερες αντλήσεις με περισσότερη διάρκεια (το τελευταίο δεν έχει το ίδιο αποτέλεσμα). Εξάλλου η ποσότητα που βγάζεις στην αρχή είναι σχετικά αδιάφορη- εκείνο που ενδιαφέρει είναι το στήθος να παίρνει συστηματικά επαρκές ερέθισμα.

 

 

Αφού φτάσεις να αντλείς την ποσότητα που χρειάζεται το μωρό ημερησίως και εγκαταστήσεις τη γαλουχία, τότε θα δεις πώς μπορείς να ρυθμίσεις τις ημερήσιες αντλήσεις (τότε θα δεις πχ. σε πόση ώρα βγάζεις πόση ποσότητα, οπότε θα μπορείς να ρυθμίσεις ανάλογα και το πόσες αντλήσεις πρέπει να κάνεις μέσα στη μέρα.)

 

 

Άρα ουσιαστικά καταλαβαίνω ότι πρέπει να ακολουθώ το πρωτόκολλο κι ότι τα μισάωρα δεν έχουν νόημα προς το παρόν.Βλέποντας και κάνοντας μετά.

Το μισάωρο το δοκίμασα χθες σε φάση που είχα χρόνο θεωρώντας βλακωδώς ίσως ότι θα μαζέψω μεγαλύτερη ποσότητα.

 

 

Όταν επαναγαλακτίσεις λογικά θα μπορείς. Καλό είναι η πρώτη πρωινή άντληση να μην απέχει από την τελευταία βραδυνή πάνω από 6 ώρες. Προς το παρόν όμως ακολουθείς το πρωτόκολλο.

 

ΟΚ!

 

Ναι, η δόση είναι 3Χ3.

 

Εγώ έπαιρνα 1Χ3 το βλήμα!

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ.:D

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 2 μερες υποφερω απο μαστιτιδα,ανεβασα και πυρετο αλλα με την αντιβιωση που μου εδωσε ο γιατρος μου εχει κατεβει πολυ. Μου ειπε να βγαζω το γαλα με το χερι αλλα ειναι πολυ δυσκολο να βγει ολο καθως το στηθος μου ποναει πολυ ειναι πρησμενο και κοκκινο. Μου πηρε ενα θηλαστρο της nuk στα γρηγορα η μητερα μου απο το φαρμακειο αλλα δεν μπορω με τιποτα να το χρησιμοποιησω. Η θηλη μου ειναι σκισμενη και ποναει σε σημειο που βαζω τα κλαματα. Εχετε κατι να μου προτεινετε? Σας παρακαλω απαντηστε μου συντομα γιατι δεν εχω αλλη υπομονη σκεφτομαι να παρω χαπια να μου κοπει το γαλα.Ηθελα πολυ να την θηλασω την μικρη αλλα δεν το αντεχω αυτο.

 

Γειά σου πονεμένη μανούλα:-(.Αν θες μπορώ να σου δώσω το τηλ. μιας συμβούλου θηλασμού!Εμένα μου είχε πει να κάνω κομπρέσες με σοδόνερο ανάμεσα στους θηλασμούς γιατί ο μικρός μου μου πλήγωνε το στήθος:( και όταν κάποια στιγμή έκανα ραγάδα στη θηλή μου είπε να φτιάξω μια κρέμα στο φαρμακείο να τη βάζω για καμιά ώρα στο στήθος και όλα καλά:-P.Επίσης το αριστερό μου στήθος έχει πρόβλημα μάλλον από κάποια ράμματα που έχω και κάποιος γαλακτικός αδένας μπλοκάρει και πριζότανε και πόναγε πολύ.Μου είπε λοιπόν να πιω λεκιθίνη και πραγματικά με πέρασε!!!!:-D:-D:-DΑν θες θα χαρώ να σου δώσω το τηλέφωνό της!;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση.Απλά ενώ ξεκίνησα πολύ θετικά, η μικρή άρχισε να μη συνεργάζεται με το στήθος, άρχισε να με παίρνει από κάτω και αναπολούσα ομολογώ το ότι δε θήλασα το πρώτο μου παιδάκι.:oops:.Είχα και τους παρατρεχάμενους...Μόνο η παιδίατρος που της είπα ότι δε θηλάζω άλλο με έκραξε, αλλά δε νομίζω ότι γνωρίζει τόσα πολλά ώστε να με κατευθύνει.

Παρόλαυτα, δεν πήρα το χάπι, ελπίζοντας ότι κάτι θα γίνει και θα ξαναθηλάσω.Πήρα και το mini electric σα χαζή, το έβαζα μισή ώρα στο κάθε στήθος και μετά από μια ώρα έβγαζα 50 ml. Πέρασε κι η μικρή βρογχυολίτιδα, αρνούνταν να φάει και είχα αγωνία μεγάλη πόσο τρώει.Shit high and watch που έλεγε κι η Ζουμπουλία.

Με παρότρυνση της Lia κάθησα και διάβασα και ξεστραβώθηκα.Κακώς δεν το είχα ψάξει πιο πριν αρκετά.

Γιατί πήγα και σε 1 συνάντηση του συνδέσμου θηλασμού και πήρα πολύτιμες πληροφορίες, αλλά τι να σου κάνει η 1 συνάντηση?Κάθε μέρα είχα πρακτικά προβλήματα με το θηλασμό.

Δυστυχώς συμβαίνει στις περισσότερες αυτό που λες: να μην έχουν καθοδήγηση και βοήθεια από το περιβάλλον (το αντίθετο ίσως...) με αποτέλεσμα να θεωρούμε τα πρακτικά προβλήματα αξεπέραστα.

 

Εκείνο που δεν κατάλαβα από τα λεγόμενά σου ωστόσο είναι αν λόγω των πρακτικών προβλημάτων στο θηλασμό (αναφέρεις τη μη συνεργασία του μωρού) αποφασίζεις να οδηγηθείς στην αποκλειστική άντληση ή αν όντως το προτιμάς έχοντας δοκιμάσει και τον (απευθείας) θηλασμό.

 

Διευκρίνισέ το αυτό αν θέλεις, καθώς από ένα σημείο και μετά τα μωρά δεν ξαναπιάνουν το στήθος ακόμα κι αν επιτύχει ο επαναγαλακτισμός.

Link to comment
Share on other sites

.....

 

Διευκρίνισέ το αυτό αν θέλεις, καθώς από ένα σημείο και μετά τα μωρά δεν ξαναπιάνουν το στήθος ακόμα κι αν επιτύχει ο επαναγαλακτισμός.

 

Σωστή παρατήρηση. :wink:

Κικήλευτέρις.... εύχομαι να παν όλα καλά (θα πάνε δηλ..... δεν έχω αμφιβολία :D ).

 

Λοιπόν, να ρωτήσω κάτι κι εγώ.

Έχω το harmony medela (χειροκίνητο). Το είχα από την γέννηση της πρώτης μου κόρης, αν και τότε τελικά δεν το χρησιμοποίησα ιδιαίτερα.

 

Το χρησιμοποίησα λίγο τον καιρό που θήλαζα αποκλειστικά, για όταν έπρεπε να λείψω για κάποιες ώρες, αν και δεν κατάφερνα να βγάλω και πολύ γάλα. Και ξεκίνησα να το χρησιμοποιώ, πάλι τακτικά, από τότε που ξεκίνησα δουλειά: από 1η Σεπτέμβρη. Αρχικά έβγαζα λίγο γάλα (γύρω στα 50 μλ) μόνο και μόνο για να αποφορτίζεται το στήθος μου. Άλλωστε ο μικρός μου δεν έπινε αντλημένο. Σιγά σιγά όμως η ποσότητα από 50 μλ έγινε γύρω στα 100 και ο μικρός άρχισε να το θέλει. Τώρα πλέον το πίνει όλο. Το κακό όμως είναι πως εδώ και 2 βδομάδες παρατήρησα πως το θήλαστρο δεν λειτουργεί και τόσο καλά. Η αντλία δεν δουλεύει σωστά και βλέπω πως συνήθως "κολλάει" (δηλ. δεν επανέρχεται ξανά στην πάνω θέση καθώς αντλώ). Το βάζω το ξαναβάζω μήπως και δεν το τοποθετώ σωστά αλλά τίποτε. Και σα συνέπεια έχει το να μην μπορώ να βγάλω και γάλα. με το ζόρι να βγάλω γύρω στα 50 μλ και σε περισσότερη ώρα. Πιο εύκολα βγάζω με το χέρι (αλλά δεν τα καταφέρνω καλά για να αφήσω το θήλαστρο και να το κάνω μόνο με το χέρί). Ξέρετε μήπως αν υπάρχουν ανταλλακτικά, που να ψάξω και αν αξίζει να πάρω; Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω και τι ακριβώς πρέπει να αλλάξω. Πιο κομμάτι ακριβώς έχει το πρόβλημα άραγε; το κάτω μέρος της χοάνης (εκεί που μαζεύεται το γάλα

1-2.jpg

ή αυτό που ανεβοκατεβάζω με το χέρι; 2copy.jpg

 

Ή να πάρω καλύτερα νέο θήλαστρο; Αξίζει ο κόπος δεδομένου πως το μωρό μου είναι πια ενός έτους; Βέβαια, εγώ θέλω να βγάζω ακόμα γάλα για να του αφήνω.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκείνο που δεν κατάλαβα από τα λεγόμενά σου ωστόσο είναι αν λόγω των πρακτικών προβλημάτων στο θηλασμό (αναφέρεις τη μη συνεργασία του μωρού) αποφασίζεις να οδηγηθείς στην αποκλειστική άντληση ή αν όντως το προτιμάς έχοντας δοκιμάσει και τον (απευθείας) θηλασμό.

 

Διευκρίνισέ το αυτό αν θέλεις, καθώς από ένα σημείο και μετά τα μωρά δεν ξαναπιάνουν το στήθος ακόμα κι αν επιτύχει ο επαναγαλακτισμός.

 

EvaMD μου, ούτε εγώ είμαι σίγουρη τι είναι τελικά πιο εύκολο.Για κάποιο λόγο βρίσκω πιο εύκολη την άντληση και πιο χρονοβόρο το στήθος...μπορεί να κάνω και λάθος...

 

Εσείς τι γνώμη έχετε?Έχω και ένα παιδάκι 17 μηνών γι αυτό με ενδιαφέρει πολύ ο χρόνος!Η εμπειρία σας τι λέει?

 

Ουφ!Ενώ έχω διαβάσει τόσα και στη θεωρία ξέρω πολλά για το θηλασμό, στην πράξη έχω μια δυσκολία...:(

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ερώτηση κορίτσια.

 

Επειδή πολλές φορές βλέπω ότι δε θα προλάβω πχ το απόγευμα να κάνω άντληση κάθε 1 1/2 ώρα ή 2, για να μη χάσω άντληση, να κάνω δηλαδή τουλάχιστον 8, κάνω το πρωί πιο νωρίς, πχ ανά 1 ώρα ή μισή.Έχει νόημα, ή τζάμπα κόπος?

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

...Για κάποιο λόγο βρίσκω πιο εύκολη την άντληση και πιο χρονοβόρο το στήθος...μπορεί να κάνω και λάθος...

 

Εσείς τι γνώμη έχετε?Έχω και ένα παιδάκι 17 μηνών γι αυτό με ενδιαφέρει πολύ ο χρόνος!Η εμπειρία σας τι λέει?

 

Ουφ!Ενώ έχω διαβάσει τόσα και στη θεωρία ξέρω πολλά για το θηλασμό, στην πράξη έχω μια δυσκολία...:(

 

Κι όμως..... Σκέψου το λίγο.... Χρειάζεται πρώτα να αντλήσεις (χώρια οι αποστειρώσεις - θήλαστρο, μπουκάλια ) και μετά να ταΐσεις το μωρό με το μπουκάλι. Ενώ με το στήθος, απλά θηλάζεις... Δεν είναι πιο εύκολο το στήθος; Απλά είσαι σε μια φάση που επειδή το μωρό δεν συνεργάζεται προτιμάς το σίγουρο: να βγάλεις το γάλα σου και να του το δώσεις. Το μωρό έχει μάθει το μπουκάλι και θα σου πάρει χρόνο να του μάθεις το στήθος. Όταν όμως τα καταφέρεις (εφόσον το θες ) και θηλάσεις απευθείας θα καταλάβεις τη διαφορά.... Επίσης έχεις ήδη συνηθίσει να βλέπεις το πόσο πίνει ενώ θηλάζοντας απευθείας είναι κάτι που σε αγχώνει επιπλέον. Όμως ακόμα κι αυτό βρίσκεις τρόπο να το ελέγχεις.

 

Ακριβώς επειδή έχεις και ένα παιδάκι ακόμα που σε χρειάζεται ο χρόνος σου είναι σημαντικός για να τον σπαταλάς σε επιπλέον υποχρεώσεις.... Για την ώρα όμως κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς.

 

Ναι, η θεωρία από την πράξη, πολλές φορές απέχει πολύ. Δεν είναι όλα τόσο απλά όσο τα διαβάζουμε και στην πορεία προκύπτουν προβλήματα που δεν είχαμε προβλέψει αλλά όλα με ψάξιμο και λίγη - ίσως και πολλή :rolleyes: - υπομονή ξεπερνιούνται.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Κική, συμφωνώ με τη Λία, ο θηλασμός μετά από το πρώτο δύσκολο διάστημα των μαραθώνιων θηλασμών είναι ευκολία! Προσωπικά θαυμάζω απεριόριστα τις μαμάδες που κάνουν συστηματικά αντλήσεις, γιατί ενώ ο θηλασμός είναι για μένα πολύ εύκολη και ευχάριστη διαδικασία, η άντληση μου φαίνεται χρονοβόρα και κουραστική.

 

Το να θηλάζεις ένα μικρό μωρό, ενώ έχεις και ένα μεγαλύτερο, χωρίς όμως να έχεις εμπειρία στο θηλασμό, είναι πολύ δύσκολο, μην νιώθεις καθόλου άσχημα. Έχεις sling; Με το sling, ακόμα και αν δεν καταφέρεις να το χειριστείς τέλεια, ώστε να έχεις και τα 2 σου χέρια ελεύθερα, θα έχεις τουλάχιστον το 1 χέρι ελεύθερο την ώρα του θηλασμού ώστε να παίζεις με το άλλο σου παιδί.

 

Επίσης αν τελικά θελήσεις να ξαναπροσπαθήσεις τον απευθείας θηλασμό, εξακολουθώ να πιστεύω και να επιμένω ότι θα σε βοηθήσει να επισκεφτείς με το μωρό μια σύμβουλο θηλασμού.

 

Καλή επιτυχία και καλή συνέχεια!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ!

 

Το sling το φοβάμαι.Δε μπορώ δηλαδή να βάλω ένα βρέφος εκεί, και μάλιστα τόσο μικροκαμωμένο.

 

Ίσως έχετε δίκιο για τις αντλήσεις, τι να ω, θα δείξει.

 

Είναι και το έξω, που ντρέπομαι να θηλάσω δημόσια.Παρόλο που δε με ενοχλεί καθόλου η εικόνα, ίσα ίσα βγάζω το καπέλο σε όσες το κάνουν!

 

 

Γέννησε προχθές η κουμπάρα μου, η οποία είναι αρκετά ενημερβμένη με το θηλασμό στο Ιπποκράτειο.Οι μαίες είναι απαράδεκτες.Της είπαν να θηλάσει μετά την 3η μέρα...τους πάνε τα μωρά μαζί με το μπουκάλι με τη φόρμουλα, α, έκανε καισαρική μετά από 15 ώρες προσπάθειας με τεχνητούς,δεν ξέρω αν το 2ο παίζει ρόλο και είναι ταλαιπωρημένη και πονάει.Με αυτή τη δικαιολογία της λένε για 3η μέρα!Μα είναι δυνατόν?ΘΑ πάθει καμμιά μαστίτιδα.

 

Το Παπαγεωργίου που γέννησα καμμία σχέση.Πολύ υποστηρικτικό παρά την άγνοιά τους..μη τρώτε σοκολάτες, κρεμμύδια και άλλα τέτοια.

 

Ακόμη και η γενική που έκανα το γιο μου και δεν τρελαινόντουσαν για το θηλασμό, ήταν πιο καλοί σε αυτό.

 

Αυτά.Πάω για ύπνο.Τελείωσα την άντληση, στις 05:00 τώρα;)

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

...

 

Το sling το φοβάμαι.Δε μπορώ δηλαδή να βάλω ένα βρέφος εκεί, και μάλιστα τόσο μικροκαμωμένο.

 

Η αλήθεια είναι πως κι εγώ πριν τους δυο μήνες δεν τολμούσα να τον βάλω. Έκανα κάποιες προσπάθειες αλλά μόλις δυσανασχετούσε λίγο τα παρατούσα. Αλλά όταν τα κατάφερα και τον έβαλα (κάπου στον τρίτο μήνα) με βοήθησε αρκετά γιατί κοιμόνταν εκεί και έτσι εγώ μπορούσα να κανω κάποια πρα΄γματα παραπάνω. Πέρα όμως από αυτό, δεν υπάρχει κανένας φόβος για το μωρό. Ίσα ίσα που είναι ασφαλές εκεί μέσα. Δες λίγο την ενότητα με τα σλιγκς αν έχεις όρεξη.

 

Είναι και το έξω, που ντρέπομαι να θηλάσω δημόσια.Παρόλο που δε με ενοχλεί καθόλου η εικόνα, ίσα ίσα βγάζω το καπέλο σε όσες το κάνουν!

 

Δεν είναι απαράιτητο να θηλάσεις έξω αν δε νιώθεις άνετα. Όποτε πιστεύεις πως θα είστε με το μωρό έξω για ώρες μπορει΄ς να έχεις αντλημενο. Από την άλλη... μην αγχώνεσαι ακόμα με αυτό. Στην πορεία μπορεί να αλλάξεις γνώμη.

 

 

Γέννησε προχθές η κουμπάρα μου, η οποία είναι αρκετά ενημερβμένη με το θηλασμό στο Ιπποκράτειο.Οι μαίες είναι απαράδεκτες.Της είπαν να θηλάσει μετά την 3η μέρα...τους πάνε τα μωρά μαζί με το μπουκάλι με τη φόρμουλα, α, έκανε καισαρική μετά από 15 ώρες προσπάθειας με τεχνητούς,δεν ξέρω αν το 2ο παίζει ρόλο και είναι ταλαιπωρημένη και πονάει.Με αυτή τη δικαιολογία της λένε για 3η μέρα!Μα είναι δυνατόν?ΘΑ πάθει καμμιά μαστίτιδα.

 

.....;)

 

Δυστυχώς!!! Κάπως ετσι λειτουργούν σε αρκετά μαιευτήρια (δημόσια και ιδωτικά)..... :(

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

....Λοιπόν, να ρωτήσω κάτι κι εγώ.

Έχω το harmony medela (χειροκίνητο). Το είχα από την γέννηση της πρώτης μου κόρης, αν και τότε τελικά δεν το χρησιμοποίησα ιδιαίτερα.

 

Το χρησιμοποίησα λίγο τον καιρό που θήλαζα αποκλειστικά, για όταν έπρεπε να λείψω για κάποιες ώρες, αν και δεν κατάφερνα να βγάλω και πολύ γάλα. Και ξεκίνησα να το χρησιμοποιώ, πάλι τακτικά, από τότε που ξεκίνησα δουλειά: από 1η Σεπτέμβρη. Αρχικά έβγαζα λίγο γάλα (γύρω στα 50 μλ) μόνο και μόνο για να αποφορτίζεται το στήθος μου. Άλλωστε ο μικρός μου δεν έπινε αντλημένο. Σιγά σιγά όμως η ποσότητα από 50 μλ έγινε γύρω στα 100 και ο μικρός άρχισε να το θέλει. Τώρα πλέον το πίνει όλο. Το κακό όμως είναι πως εδώ και 2 βδομάδες παρατήρησα πως το θήλαστρο δεν λειτουργεί και τόσο καλά. Η αντλία δεν δουλεύει σωστά και βλέπω πως συνήθως "κολλάει" (δηλ. δεν επανέρχεται ξανά στην πάνω θέση καθώς αντλώ). Το βάζω το ξαναβάζω μήπως και δεν το τοποθετώ σωστά αλλά τίποτε. Και σα συνέπεια έχει το να μην μπορώ να βγάλω και γάλα. με το ζόρι να βγάλω γύρω στα 50 μλ και σε περισσότερη ώρα. Πιο εύκολα βγάζω με το χέρι (αλλά δεν τα καταφέρνω καλά για να αφήσω το θήλαστρο και να το κάνω μόνο με το χέρί). Ξέρετε μήπως αν υπάρχουν ανταλλακτικά, που να ψάξω και αν αξίζει να πάρω; Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω και τι ακριβώς πρέπει να αλλάξω. Πιο κομμάτι ακριβώς έχει το πρόβλημα άραγε; το κάτω μέρος της χοάνης (εκεί που μαζεύεται το γάλα

1-2.jpg

ή αυτό που ανεβοκατεβάζω με το χέρι; 2copy.jpg

 

Ή να πάρω καλύτερα νέο θήλαστρο; Αξίζει ο κόπος δεδομένου πως το μωρό μου είναι πια ενός έτους; Βέβαια, εγώ θέλω να βγάζω ακόμα γάλα για να του αφήνω.

 

 

Δεν ξέρει καμιά να με διαφωτισει; Σήμερα ειδικά δεν κατάφερα να βγάλω σχεδόν καθόλου. Δεν επέμεινα κι εγω καθώς αύριο είναι Σάββατο και δεν θα το χρειαστώ το γάλα αφού θα είμαι σπίτι αλλά μάλλον σκέφτομαι να πάρω καινούριο τελικά. Αν δε βρω άλλη λύση.... :(

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

 

Είναι και το έξω, που ντρέπομαι να θηλάσω δημόσια.Παρόλο που δε με ενοχλεί καθόλου η εικόνα, ίσα ίσα βγάζω το καπέλο σε όσες το κάνουν!

Λοιπόν άκου τι θα κάνουμε:mrgreen:

 

Τι πρώτες φορές θα πάμε για καφέ μαζί. Όποιος μας κοιτάξει θα του κάνει τόσο μεγάλη εντύπωση η Σοφία - θηρίο να θηλάζει, που εσένα θα το θεωρήσει τόσο φυσιολογικό που δεν θα σου ρίξει δεύτερη ματιά. Ε, σε μια δυο φορές θα έχεις πάρει το κολάι:lol:

 

 

Λία δυστυχώς δεν έχω ιδέα

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άκου τι θα κάνουμε:mrgreen:

 

Τι πρώτες φορές θα πάμε για καφέ μαζί. Όποιος μας κοιτάξει θα του κάνει τόσο μεγάλη εντύπωση η Σοφία - θηρίο να θηλάζει, που εσένα θα το θεωρήσει τόσο φυσιολογικό που δεν θα σου ρίξει δεύτερη ματιά. Ε, σε μια δυο φορές θα έχεις πάρει το κολάι:lol:

 

 

Λία δυστυχώς δεν έχω ιδέα

 

:lol::lol::lol::lol: Γεια σου ρε Palladin!

 

Θα εκμεταλλευτώ την προσφορά σου!:mrgreen:

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να σου πω kikileuteris ότι επειδή και εγώ είμαι ντροπαλούλα :oops: στο θέμα δημόσιου θηλασμού, αυτό που κάνω είναι να κουβαλάω ένα σεντονάκι/πετσετούλα ή χρησιμοποιώ την ουρά από το σλινγκ και κρύβω το στήθος και το πρόσωπο του μωρού όταν είμαστε έξω. Οπότε στην ουσία θηλάζω δημόσια, αλλά κρύβομαι...

Να μην κολλάς λοιπόν στους εξωτερικούς χώρους, κρύψε βυζάκι αφού ντρέπεσαι και όλα καλά!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...