Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Παρεμπιπτόντως, υπάρχει περίπτωση να μην πιάσει το μπιμπερό και να ξοδευτώ τσάμπα;;;;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω πηρα το σουινγκ και το θεωρώ τελειο. Αλλα εχει να κανει και με το πως βολευεται ο καθένας.

Goofy αμα πεινασει, δεν θα πιάσει ???

Κια εγω το φοβομουν αυτο, και χτες ελειψα για καποια ωρα, και ειχα αφησει γαλα στον αντρα μου. Ε οταν πεινασε ο μικρός το ρουφηξε ολο!!

Πιο πολυ φοβαμαι μην τυχον και δεν θελει το στηθος μετα, παρα κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις!

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

το avent νομίζω (το ηλεκτρονικό) νομίζω οτι ειναι καλύτερο και πιο βολικό γιατί δουλευει και με μπαταρίες . Και θεωρώ οτι η avent ειναι παγκοσμίως καταξιωμένη, βέβαια δεν εχω δοκιμάσει και τα άλλα ,αλλά εγώ δεν αντιμετώπισα το ελάχιστο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, υπάρχει περίπτωση να μην πιάσει το μπιμπερό και να ξοδευτώ τσάμπα;;;;

 

και εγω ετσι ελεγα, αλλα οταν πεινασε μια χαρα επιασε.

σε εμενα κλαιει και χτυπιεται με το μπουκαλι διοτι με μυριζει.

ενω στην πεθερα μου μια χαρα παιρνει μπουκαλι και το ευχαριστιεται κιολας.

το swing medela εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το avent νομίζω (το ηλεκτρονικό) νομίζω οτι ειναι καλύτερο και πιο βολικό γιατί δουλευει και με μπαταρίες . Και θεωρώ οτι η avent ειναι παγκοσμίως καταξιωμένη, βέβαια δεν εχω δοκιμάσει και τα άλλα ,αλλά εγώ δεν αντιμετώπισα το ελάχιστο πρόβλημα.

 

και το σουινγκ παιρνει μπαταριες.

και η μεντελα καταξιωμενη ειναι! ;)

Link to comment
Share on other sites

Kalispera,

Eimai nea mama, avrio sarantizo ki exo ena agoraki to opoio gennithike 3980.Thilazo apokleistika alla tora teleftaia den iremei otan ton vazo sto stithos mono otan vgazo to gala me to thilastro kai tou to dino.Ithela na se rotiso an to kano afto sinexeia to gala mou tha meiothei?

Link to comment
Share on other sites

Nα σου ζήσει το μπεμπάκι σου!

Αν σκοπεύεις να αντικαταστήσεις όλα τα γεύματα του μωρού και να τα βγάζεις με το θήλαστρο, θα χρειαστείς οπωσδήποτε νοσοκομειακό. Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να μην εγκαταλείψεις την προσπάθεια, να τον βάζεις στο στήθος όποτε μπορείς, τα μωράκια περνάνε αλματα ανάπτυξης, όπου προσπαθούν να αυξήσουν την παραγωγή σου, μπορεί να σου φαίνεται ανήσυχο, αλλά να επιμένεις, αυτό ξέρει τι κάνει! Το μπιμπερό είναι εύκολη λύση, μιας και η συνεχής ροή γάλακτος του μπιμπερό είναι λιγότερο κουραστική απο τις θηλαστικές κινήσεις. Υπάρχουν μεν μαμάδες στο φόρουμ που έδιναν στα μωρά τους αποκλειστικά αντλημένο γάλα, αλλά θα πρέπει να ακολουθείς συγκεκριμένο πρωτοκολλο για τις αντλήσεις, να πλένεις και να αποστειρώνεις μπιμπερό και θήλαστρα, να ζεσταίνεις γάλα το βράδυ όταν/αν ξυπνάει κλπ κλπ. Πώς σου ακούγονται όλα αυτά? Είναι σαφώς πιο εύκολο θα θηλάζει το μωρό απ' ευθείας από την πηγή, γι' αυτό κάνε λίγο υπομονή και επέμενε λίγο παραπάνω. Φάση είναι, θα περάσει! :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γιωτούλα, είναι κρίμα να χάσεις το θηλασμό του μωρού σου αντικαθιστώντας θηλασμούς με αντλημένο γάλα. Με τον τρόπο αυτό το μωρό θα μάθει στην ευκολία του μπουκαλιού και θα ταλαιπωρηθείς πολύ. Δεν είναι εύκολο να κρατήσεις το γάλα σου με αντλήσεις. Πρέπει να έχεις νοσοκομειακό θήλαστρο και να αντλείς τουλάχιστον 10 φορές τη μέρα από 15 λεπτά σε κάθε στήθος. Παράλληλα θα έχειςτο τάισμα του μωρού, πλύσιμο, αποστείρωση κλπ. κλπ. Είναι πολυ χρονοβόρα όλα αυτά.

 

Ξανασκέψου το. Προσπάθησε όσο μπορείς με το στήθος. Πέρα απ' τη σίτιση ο απευθείας θηλασμός θα προσφέρει στο μωρό σου συναισθηματική ασφάλεια. Θα περάσει η φάση αυτή γρήγορα. Δεν είναι χαζο το μικράκι να λιμοκτονήσει!

 

Βαζε το μωρό στο στήθος συχνά πριν πεινάσει πολύ κι εκνευριστεί. Προσπάθησε επίσης στο χώρο που είστε να μην έχει πολλά ακουστικά και οπτικά ερεθίσματα για να μην αποσπάται η προσοχή του. Σου εύχομαι καλή συνέχεια.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κορίτσια, είμαι και εγώ νεα μαμά και έχει λίγο καιρό που σας ανακάλυψα. Χαίρομαι πολύ που σας βρήκα αλλά δυστυχώς σας βρήκα αργά. Έχω ένα κουκλο 5 μηνών και κατάφερα να του δώσω δικό μου γάλα μόνο 50 μέρες γιατί ήταν πρόωρος και λόγω νοσηλείας του δε μπόρεσα να τον θηλάσω αλλά και όταν βγήκε οι γιατροί δεν με άφησαν επειδή ήταν μικρούλης. Το κρίμα είναι οτι είχα πολύ γάλα στην αρχή τουλάχιστον, να φανταστείτε ότι κατέβασα γάλα 12 ώρες μετά τη γέννα μου και μέσα σε 1 εβδομάδα αντλούσα 150ml κάθε 3 ώρες. Ο μικρούλης δεν έτρωγε βέβαια τόσο για αυτό και το αποθήκευα. Στο μήνα πάνω πήραμε το μικρό στο σπίτι και όλη η διαδικασία άντληση-πλύσιμο-αποστείρωση-ταισμα μου άφηνε κάτι μισάωρα για ξεκουραση συν το γεγονός οτι το μωράκι μου είχε πονάκια και δεν ηρεμούσε καθόλου, έφτανε να κοιμάται 3-4 ώρες τη μέρα σπαστά. Να μη σας τα πολυλογώ στο τέλος το γάλα μου κόπηκε προφανώς γιατί είχα το mini electric της medela. Αν το ήξερα θα νοίκιαζα νοσοκομειακό. ακόμα και σήμερα νιώθω απίστευτες τύψεις που δεν κατάφερα να δώσω στον μικρούλη μου το γάλα μου, ίσως γιατί ακόμα και σήμερα παιδευόμαστε με τα ξένα γάλατα και εμετούς. Τώρα όμως θα ξέρω για την επόμενη φορά, αν και ελπίζω να μην χρειαστει. Να είστε καλά και να συνεχίσετε έτσι είστε πολύτιμη βοήθεια για όλες τις μανούλες.:):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το avent νομίζω (το ηλεκτρονικό) νομίζω οτι ειναι καλύτερο και πιο βολικό γιατί δουλευει και με μπαταρίες . Και θεωρώ οτι η avent ειναι παγκοσμίως καταξιωμένη, βέβαια δεν εχω δοκιμάσει και τα άλλα ,αλλά εγώ δεν αντιμετώπισα το ελάχιστο πρόβλημα.

 

Εγώ γιατί δεν μπορώ να βγάλω ούτε με το avent ούτε καν με το symphony που νοίκιασα; Τι κάνω λάθος;;; Με το ζόρι 20 γραμμάρια. Αρχίζει κανονικά η ροή και μετά από λίγο κόβεται.

q7CL.jpgaDgtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί δεν μπορώ να βγάλω ούτε με το avent ούτε καν με το symphony που νοίκιασα; Τι κάνω λάθος;;; Με το ζόρι 20 γραμμάρια. Αρχίζει κανονικά η ροή και μετά από λίγο κόβεται.

 

Με το avent δεν μπορούσα ούτε εγώ αλλά με το symphony θα πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 12 αντλήσεις για να καταλάβεις πόσο γάλα μπορείς να αντλήσεις τελικά. Προτίμησε να αντλείς πρωί. Πόση ώρα το αφήνεις?

Link to comment
Share on other sites

Με το avent δεν μπορούσα ούτε εγώ αλλά με το symphony θα πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 12 αντλήσεις για να καταλάβεις πόσο γάλα μπορείς να αντλήσεις τελικά. Προτίμησε να αντλείς πρωί. Πόση ώρα το αφήνεις?

 

Δεν είδα το ρολόι όμως όταν σταμάτησε η ροή δεν το άφησα πολύ. Γύρω στη μισή ώρα υπολογίζω το πολύ και για τους δύο μαστούς. Παραγωγή; 20 γραμμάρια:( Δύο φορές έχω προσπαθήσει, πριν λίγες ημέρες το νοίκιασα όμως απογοητεύτηκα γιατί νόμιζα πως θα ήταν πολύ πιο εύκολο και γρήγορο σχετικά με το AVENT. Το πρωί μετά το θηλασμό εννοείς;

q7CL.jpgaDgtp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες! Η κορούλα μου είναι 50 ημερών και μετά από πείσμα και προσπάθειες καταφέραμε να θηλάζουμε αποκλειστικά και να κόψουμε το ξένο συμπλήρωμα. Ας είναι καλά το φόρουμ :P! Μέσα από τις συμβουλές που βρήκα σε αυτό (μαγιά μπύρας, θηλασμός όποτε και όσο θέλει το μωρό κλπ) το γάλα αυξήθηκε και το μωράκι είναι πιο ήρεμο και κοιμάται καλύτερα! Να είστε όλες καλά!

Άρχισα να ξαναβγαίνω στον κόσμο (λίγες βόλτες και προπονήσεις) και θα ήθελα να αντλώ το γάλα μου για να μην της δίνουν ξένο (το περασμένο Σάββατο λείψαμε 4 ώρες, αναγκαστικά η γιαγιά της έδωσε ξένο και σκέφτηκα ότι είναι πολύ κρίμα...).

Δανείστηκα από φίλη το ηλεκτρικό θήλαστρο Lactaline personal της Ameda και αγόρασα καινούρια χοάνη. Ο μέσος όρος που μαζεύω κάθε φορά είναι 30-40 ml, οπότε για να γεμίσω ένα μπουκάλι που τη χορταίνει (100-120ml) χρειάζομαι τουλάχιστον ολόκληρο 24ωρο. Περισσότερο γάλα μαζεύει μόνο αν έχουν περάσει πάνω από 2-3 ώρες από τον τελευταίο θηλασμό.

Ψάχνω πληροφορίες στο φόρουμ για το συγκεκριμένο μοντέλο (όσο μου το επιτρέπει η μπέμπα, βέβαια), αλλά δε βρήκα κάτι (αν υπάρχουν κάπου πληροφορίες, θα σας ήμουν ευγνώμων αν με παραπέμπατε).

Επίσης, θα πρέπει να τηρώ κάποιο πρόγραμμα αντλήσεων; Δε σκοπέυω να λείπω κάθε μέρα για πολλές ώρες από το σπίτι, αλλά σίγουρα πρέπει να την αφήσω 2 φορές την εβδομάδα για προπόνηση και για καμιά σαββατιάτικη βόλτα (αχ, πότε θα φτιάξει ο καιρός, να την παίρνω μαζί μου!...:P) Αφού θέλω να πάω στο κομμωτήριο να βάψω τα μαλλιά μου και πρώτα σκέφτομαι πώς θα προγραμματίσω τις αντλήσεις για να μαζέψω το απαραίτητο γάλα...

Συγγνώμη αν επαναλαμβάνομαι :oops:(ήδη διάβασα αρκετά σχετικά θέματα), αλλά λόγω μπέμπας δεν έχω ακόμα αρκετό χρόνο για να διαβάσω περισσότερο. Όποια μπορεί να με βοηθήσει, τόσο σχετικά με το μοντέλο όσο και με το πρόγραμμα αντλήσεων, θα της ήμουν υπόχρεη!)

Ευχαριστώ!

mAMnp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειμαι σε φαση που θελω να αποθηλασω η να μειωσω τα γευματα του στηθος την μερα σκεφτηκα να παρω θηλαστρο ηλεκτρικο εχω του χεριου αλλα δεν μπορω να βγαλω μηπως ετσι μαθει να περνει σιγα σιγα και ξενο απο μπουκαλι..θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας υπαρχει περιπτωσεςι να μην μπορω να ατλησω και να το αγορασω αδικα; ακομα ποια μαρκα να παρω ωστε να ειναι καλο...

Link to comment
Share on other sites

Αντλώ καθε 3 ώρες 150 γραμμάρια αλλά με το ηλεκτρικό θήλαστρο της medela.

 

Θηλάζεις και μετά από τρεις ώρες αντλείς; Και μετά πότε ξαναθηλάζεις; Δε βρίσκει μετά το μωρό μειωμένη ροή; Εγώ μια φορά κατάφερα να βγάλω 80 γραμμάρια αλλά είχα πολύ ώρα να θηλάσω, περίπου 5 ώρες και το στήθος μου το αισθανόμουν γεμάτο. Σπάνια όμως περνάνε τόσες ώρες κι αν περάσουν η μικρή πεινάει και την θηλάζω, δεν το βγάζω με το θήλαστρο. Πως θα συνδυάσω και θηλασμούς και αντλήσεις; Οσες φορές προσπάθησα να αντλήσω μετά από θηλασμό (1 ή 2 ώρες) δεν κατάφερα σχεδόν τίποτα κι αν αφήσω να περάσει περισσότερη ώρα φοβάμαι μήπως αδειάσω το στήθος και δε βρει γάλα η μικρή στον επόμενο θηλασμό. Τι κάνω λάθος; Καμιά ιδέα;

q7CL.jpgaDgtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θηλάζεις και μετά από τρεις ώρες αντλείς; Και μετά πότε ξαναθηλάζεις; Δε βρίσκει μετά το μωρό μειωμένη ροή; Εγώ μια φορά κατάφερα να βγάλω 80 γραμμάρια αλλά είχα πολύ ώρα να θηλάσω, περίπου 5 ώρες και το στήθος μου το αισθανόμουν γεμάτο. Σπάνια όμως περνάνε τόσες ώρες κι αν περάσουν η μικρή πεινάει και την θηλάζω, δεν το βγάζω με το θήλαστρο. Πως θα συνδυάσω και θηλασμούς και αντλήσεις; Οσες φορές προσπάθησα να αντλήσω μετά από θηλασμό (1 ή 2 ώρες) δεν κατάφερα σχεδόν τίποτα κι αν αφήσω να περάσει περισσότερη ώρα φοβάμαι μήπως αδειάσω το στήθος και δε βρει γάλα η μικρή στον επόμενο θηλασμό. Τι κάνω λάθος; Καμιά ιδέα;

 

 

Καταρχήν σταματάς να σκέφτεσαι το στήθος σαν δοχείο που αδειάζει.:) Η άντληση που θα κάνεις θα πρέπει να έχει 1 ώρα απόσταση από το επόμενο γεύμα του μωρού για να μη βρει τη ροή μειωμένη και δεν συνεργάζεται, κατά τα άλλα το γάλα παράγεται την ώρα που θηλάζει. Έχεις το sympony αν θυμάμαι καλά. Πρέπει να ελέγξεις την ένταση(μπορεί σε σένα η άντληση να είναι καλύτερη σε χαμηλότερη ένταση και όχι στο τέρμα ή το αντίθετο) και τις χοάνες (δεν πρέπει να είναι ούτε μεγάλες ούτε μικρές)http://www.medelasuction.com/ISBD/breastfeeding/breastpumping/breastshieldfitting.php

επίσης θα τσεκάρεις ότι η χοάνη έχει “βεντουζάρει “στο στήθος (μπορείς να την αλείψεις με λίγο νερό ή γάλα για να “κολλήσει” στο στήθος). Δεν χρειάζεται να πιέζεις το στήθος προς τα μέσα με τις χοάνες απλά τις κρατάς (τώρα αυτό στο γράφω γιατί εγώ από υπερβάλλον ζήλο πίεζα το στήθος με σκοπό να το ξεζουμίσω αλλά τελικά κατάλαβα ότι το αποτέλεσμα ήταν να πονάω και γάλα να μη βγαίνει) . Να είσαι χαλαρή και να σκέφτεσαι το μωρό σου ή να την κοιτάς την ώρα που κοιμάται Μη σκέφτεσαι τα μλ αλλά το γάλα να τρέχει ποτάμια. Υπάρχει πάντα μια περίπτωση να είσαι από τις γυναίκες που δεν μπορούν να αντλήσουν ενώ θηλάζουν με επιτυχία το παιδί τους μένει λοιπόν να προσπαθήσεις αρκετές φορές και να προπονηθείς. Πίστεψε με κατέβαλα πολύ κόπο για να αντλήσω στις αρχές έβλεπε το θήλαστρο στον ύπνο μου σαν εφιάλτη μετά έγινε συνεργάτης μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς έχω πάθει το εξής, η μπέμπα πιάνει τις θηλές αλλά δεν πίνει όσο θα έπρεπε.Πίνει λίγο από το στήθος και μετά κοιμάται.Αποτέλεσμα αυτού είναι να γεμίζει το στήθος μου και να πονάει και αναγκάζομαι να το βγάλω με το θήλαστρο.Σαφώς και δεν πετάω το γάλα που έχω εντω μεταξύ αντλήσει και της το δίνω.Νομίζω ότι δεν χειρίζομαι σωστά το θέμα αλλά δεν ξέρω και τι να κάνω.Το παρήγορο είναι η ποσότητα του μητρικού γάλακτος.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αγλαια...:D

εχω ζητησει κ αλλεσ φορεσ την συμβουλη σου...κ θα ηθελα παλι τα φωτα σου...η κουμπαρα μου ειναι εγκυοσ κ ηδη τησ εχω δωσει να διαβασει τα βιβλια της Πατσουρου που μου προτεινεσ να παρω για να ενημερωθει...αλλα ηθελα να μου πεις μερικες μαρκεσ κ τυπουσ θηλαστρων που ειναι καλυτερα για να χρησημοποιησει μια κοπελα οταν θελει να κανει παραγωγη κ να εχει στην καταψυξη της...ειτε για να βγαζει σε περιπτωση που παρατηρησει καποια μειωση στο γαλα....η κολλητη μου θηλαζει 3 μηνεσ την κορουλα της...ειχε κανει προσπαθεια με ενα μηχανικο (αν λεγεται ετσι) θηλαστρο κ δεν μπορεσε κ το πηγε πισω κ απο τα λεγομενα της καταλαβα οτι με το χειροκινητο της ΝΟΥΚ δεν μπορει να βγαλει ποσοτητα (κ καλα δεν εχει τοσο πολυ γαλα).....με μια μικρη απογοητευση την ειδα....(και καλα μου ειπε...."πωσ να βγαλω 150μλ?θελει να παιδευομαι πολυ δεν εχω")δεν τρωει καθολου καλα θα ελεγα κ κουραζεται...παιζει ρολο αυτο?τι μπορω να της πω για να κανει...να την βοηθησω λιγο...ειναι στα 'κατω" της τελευταια... :(

συγνωμη αν σε κουρασα...οποτε μπορεσεισ περιμενω απαντηση σου....ευχαριστω!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς έχω πάθει το εξής, η μπέμπα πιάνει τις θηλές αλλά δεν πίνει όσο θα έπρεπε.Πίνει λίγο από το στήθος και μετά κοιμάται.Αποτέλεσμα αυτού είναι να γεμίζει το στήθος μου και να πονάει και αναγκάζομαι να το βγάλω με το θήλαστρο.Σαφώς και δεν πετάω το γάλα που έχω εντω μεταξύ αντλήσει και της το δίνω.Νομίζω ότι δεν χειρίζομαι σωστά το θέμα αλλά δεν ξέρω και τι να κάνω.Το παρήγορο είναι η ποσότητα του μητρικού γάλακτος.

 

όποτε μπορείς και αν θέλεις απαντάς στις ερωτήσεις που σου βάζω για να έχουμε καλύερη εικόνα...

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό ηλεκτρικό θήλαστρο είναι της medela το swing.αντλούσα κάθε 2,5 ώρες στην αρχή και το μωρό μου μέχρι που έγινε 9,5 μηνών δεν ήπιε ξένο γάλα παρά μόνο 3 φορές όταν ήταν νεογέννητο. είναι πολύ καλό

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό ηλεκτρικό θήλαστρο είναι της medela το swing.αντλούσα κάθε 2,5 ώρες στην αρχή και το μωρό μου μέχρι που έγινε 9,5 μηνών δεν ήπιε ξένο γάλα παρά μόνο 3 φορές όταν ήταν νεογέννητο. είναι πολύ καλό

Link to comment
Share on other sites

όποτε μπορείς και αν θέλεις απαντάς στις ερωτήσεις που σου βάζω για να έχουμε καλύερη εικόνα...

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

Λοιπόν η μικρή γεννήθηκε 3480 είναι 28 ημερών και πήγε 4700.Γεννήθηκε φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδειο και δεν έκανε ίκτερο.Τρώει κάθε δύο ώρες περίπου 150γρ από το δικό μου αλλά δίνω και συμπλήρωμα frisolac.Το ξένο γάλα το πίνει συνήθως βραδυνές ή μεσημεριανές ώρες όταν θέλει να κοιμηθεί ενώ ήδη έχει πιεί μια ώρα πριν τα δικά μου 150 γρ.Το συμπλήρωμα που πίνει είναι 120γρ.Ο παιδίατρος μου είπε ότι είναι ψηλό μωρό.Αντλώ γάλα με το θήλαστρο της medela.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...