Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Κοριτσια εχω το swing, αχρησιμοποιητο.

το μωρο μου ειναι 1 μηνα και 5 ημ.

Το βαρος του ειναι 4900 ενω γεννηθηκε 3350. θηλαζει αποκλειστικα, σχεδον συνεχεια.

1) θελω να αντλησω για ενα γευμα για την αλλη βδομαδα που θα λειψω για 3 ωρες η λιγο παραπανω. να το χρησιμοποιησω?

εχει εδραιωθει η γαλουχια τωρα?

 

2)επισης οταν θα πιασω δουλεια σε εναν μηνα θα πρεπει να αντλω για 2 γευματα τη μερα. κανει αυτο το θηλαστρο?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το μωρό σου είναι και πολύ όμορφο να σου ζήσει.:D

Δεν υπάρχει πρόβλημα να αντλήσεις με το θήλαστρο για να αφήσεις γεύμα για το μωρό σου, προβλήματα δημιουργούνται όταν με τέτοιου τύπου θήλαστρα αντικαθιστούμε θηλασμό. Θα κάνεις την άντληση μισή ώρα μετά τον θηλασμό και θα δεις πόσο γάλα μπορείς να βγάλεις για αρχή ίσως να βγάλεις πολύ λίγο χρειάζεται κάποιο διάστημα να προσαρμοστεί το στήθος. Κάντο από τώρα για να ξέρεις τι σου γίνεται και να δώσεις το περιθώριο στο στήθος να ανταποκριθεί στο θήλαστρο. Ανάλογα με τα ml που θα βγάλεις θα πράξεις... νομίζω ότι για τις ώρες που θα λείψεις 150ml (δεν ξέρω πόσα γεύματα κάνει το μωρό σου οπότε γράφω ενδεικτικά μια ποσότητα) θα είναι αρκετά αρκεί να θηλάσεις πριν φύγεις και αμέσως μόλις γυρίσεις. Για την δουλειά σου ενδεχομένως να σε βολέψει μιας και είναι μικρό και μπορείς να το κουβαλήσεις άνετα αλλά και πάλι εξαρτάται από το τι ποσότητες μπορείς να βγάλεις οπότε θα το δεις στην πράξη. Σίγουρα ένα νοσοκομειακό θήλαστρο είναι πιο αποτελεσματικό και άνετο αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να εξυπηρετηθείς και με αυτό που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλημέρα,

 

Παρατήρησα ότι οι περισσότερες έχετε χρησιμοποιήσει θύλαστρα της Meleda. Μια ερώτηση.... δεν είμαι ακόμα μαμά κοντεύω όμως και σκεφτόμουν να προμηθευτώ ένα θύλαστρο είτε για την περιπτωση που έχω πολύ γαλά είτε και για ακριβώς την αντιθέτη. Έγω είχα στο νου μου να πάρω το ηλεκτρικό της AVENT αλλά είδα ότι πολύ λίγες το προτιμούν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος?.... είναι κάποιο συγκεκριμένο χαρακτιριστικό που πρέπει να τσεκάρω αν διαθέτουν, ή κάποια λεπτομέρεια που θα έπρεπε να γνωρίζω πριν καταλήξω σε μία τέτοια αγορά?

 

Εν' το μεταξύ η AVENT έχει βάλει και μία προσφορά και ενώ το θύλαστρο το ηλεκτρικό μόνο του έχει 100€ στο δίνει σετ με 4 μπουκάλια αποθήκευσης γάλακτος, πιπίλες, επιθέματα, κρέμα για το στήθος και κάτι άλλα.... αρκετά πραγματάκια χρήσιμα θέλω να πιστεύω, με 130€

 

Τι λέτε????

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες μαμάδες δεν τα καταφέρνουν με οποιοδήποτε θήλαστρο...

 

Για ευκαιριακή χρήση ένα χειροκίνητο είναι μια φθηνή και βολική λύση, για μένα οι επιλογές των χειροκίνητων είναι δύο, avent isis και medela harmony.

 

Για μικρο ηλεκτρικό προτείνω μόνο το swing, δεν προτείνω καν το mini electric. Το mini electric μπορεί να έχει τη μισή τιμή από το swing αλλά το βρίσκω ακριβό γι αυτά που προσφέρει...

 

Στα μεγάλα το symphony είναι κορυφαίο και το lactina εξακολουθεί να είναι πολύ καλό. Πριν που δεν υπήρχαν τα θήλαστρα δύο φάσεων, πρότεινα μόνο το lactina για συστηματική χρήση ακόμη και αν η μαμά αντλούσε λίγο (μία φορά την ημέρα).

 

Αγλαϊα μου καλησπέρα.Ήρθε η ώρα να ζητήσω κι εγώ την συμβουλή σου ....σε 15 ημέρες περίπου θα γεννήσω το 2ο αγοράκι μου,ενώ το 1ο είναι μόλις 14 μηνών..

Όπως καταλαβαίνεις η ανάγκη του για φροντίδα είναι ακόμη άμεση κι εκείνου όπως θα είναι και του μικρούλη-μικρούλη..

Φοβάμαι λοιπόν οτι δεν θα μπορώ να έχω κατάλληλλα προγραμματισμένο θηλασμό,και ενώ έχω το mini electricc της medela,σκέφτομαι σοβαρά να νοικιάσω το symphony,ωστε να καταφέρω όσο το περισσότερο δυνατόν να δώσω το γάλα μου στο βρέφος..Με το mini electric πέρισυ,δεν είχα πολύ καλά αποτελέσματα,μιάς που δεν είχα και την κατάλληλλη ενημέρωση σχετικά με το τι πρέπει να κάνω,και το μωράκι κοιμόταν επάνω μου προσπαθώντας να φάει(Κάτι το οποίο φοβάμαι οτι θα επαναληφθεί και θα καταλήξουμε πάλι να θηλάσω μόνο 2 μήνες).

Πιστεύεις οτι αν κάνω αυτό που σκέφτομαι θα είναι καλά τα πράγματα αυτή την φορά?

*κάθε πόση ώρα θα πρέπει να θηλάζει?(με το 3ωρο που ακολουθούσα πέρισυ αισθάνομαι οτι δεν ήταν αρκετό.)

*και είναι σωστό που λένε οτι το μωρό πρέπει να θηλάσει άμεσα μέσα στο πρώτο μισάωρο με μία ώρα αφού γεννηθεί?

*κι αν έχει γεννηθεί με καισσαρική ισχύει το ίδιο?Η δεν παίζει κανένα ρόλο?

 

Αυτά προς το παρόν.

Σ'ευχαριστώ πολύ που είσαι διαθέσιμη να απαντάς στις απορίες μας και περιμένω απάντησή σου.

ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ,ΒΑΡΒΑΡΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μωρό σου είναι και πολύ όμορφο να σου ζήσει.:D

Δεν υπάρχει πρόβλημα να αντλήσεις με το θήλαστρο για να αφήσεις γεύμα για το μωρό σου, προβλήματα δημιουργούνται όταν με τέτοιου τύπου θήλαστρα αντικαθιστούμε θηλασμό. Θα κάνεις την άντληση μισή ώρα μετά τον θηλασμό και θα δεις πόσο γάλα μπορείς να βγάλεις για αρχή ίσως να βγάλεις πολύ λίγο χρειάζεται κάποιο διάστημα να προσαρμοστεί το στήθος. Κάντο από τώρα για να ξέρεις τι σου γίνεται και να δώσεις το περιθώριο στο στήθος να ανταποκριθεί στο θήλαστρο. Ανάλογα με τα ml που θα βγάλεις θα πράξεις... νομίζω ότι για τις ώρες που θα λείψεις 150ml (δεν ξέρω πόσα γεύματα κάνει το μωρό σου οπότε γράφω ενδεικτικά μια ποσότητα) θα είναι αρκετά αρκεί να θηλάσεις πριν φύγεις και αμέσως μόλις γυρίσεις. Για την δουλειά σου ενδεχομένως να σε βολέψει μιας και είναι μικρό και μπορείς να το κουβαλήσεις άνετα αλλά και πάλι εξαρτάται από το τι ποσότητες μπορείς να βγάλεις οπότε θα το δεις στην πράξη. Σίγουρα ένα νοσοκομειακό θήλαστρο είναι πιο αποτελεσματικό και άνετο αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να εξυπηρετηθείς και με αυτό που έχεις.

 

 

Ευχαριστώ!

 

Σήμερα δοκίμασα να αντλήσω για πρώτη φορά ενω΄το μωρό θήλαζε το άλλο στήθος. Και καταφερα να μαζεψω 100 μλ!!! Καλα είνια νομίζω για πρωτή φορά!

 

Πειράζει να εφαρμόσ ω αυτο το σύστημα δλδ ταυτοχρονα με το μωρό στο αλλο στήθος, ή πρεπει να αντλω μόνο μιση ωρα μετα τον θηλασμό?

Νομιζω οτι γαλα εχω πια αρκετο, αφου το μωρο΄θηλαζει συνεχως και παντα νιωθω το κατεβασμα του γαλατος πολυ συχνα σε καθε θηλασμο. Και 2 και 3 φορες.

 

Επίσης, μοιρασα το γαλα σε 2 μπιμπερο απο 50 μλ και το εβαλα αμεσως στο ψυγείο. Καλα εκανα? Απο οτι ξερω, στο ψυγειο μενει για 24 ωρες, ετσι?

Απο την καταψυξη ποση ωρα πριν το βγαζεις για να ξεπαγώσει? Η γινεται αλλιώς?

 

Θελουμε αυριο να δοκιμασουμε να του δωσουμε απο αυτο, ο αντρας μου δλδ θα το δωσει, για να δουμε αν θα το δεχτει.

 

Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

εννοώ με το εκπαιδευτικό ποτηράκι( ή ποτήρι με καλαμάκι αναλόγως τα κέφια της) πια και πιο παλιά με το μπουκάλι.(γιατί εξεπλάγην ? :)) Ξέρω περίπου ποιες ώρες ξυπνάει και φροντίζω να έχω επιστρέψει. π.χ το προηγούμενο Σάββατο έφυγα 20 30 γύρισα 1 γιατί ξέρω ότι 1 30 με 2 ξυπνάει πριν φύγω κατά τις 20 00 θήλασα και η μαμά μου της έδωσε γάλα 21 30 (150 ml) για να κοιμηθεί γύρω στις 22 00. θέλω να πω πως αν δεν είχα φύγει το ίδιο πρόγραμμα θα είχε απλά αντί για αντλημένο θα ήταν θηλασμός δεν άλλαξε κάτι που ήπιε ελεγχόμενη ποσότητα πάλι ξύπνησε 1 30...

 

 

 

Mου κανει εντυπωση βρε Κριστινα που εσενα πινει ακομα αντλημενο γαλα,εμενα ουτε να το δει, τι σε ποτηρακι τι σε μπουκαλι ,τζιφος,λιγο πριν χρονισει σταματησε να πινει γαλα μου εκτος βζ...

 

Εντωμεταξυ εγω συνεχιζω τις αντλησεις στη δουλεια(1 κανω με το swing) γιατι το 9ωρο μου πεφτει πολυ και το μωρο μου δεν τα παει και τοσο καλα με τις στερεες, οταν ειμαστε μαζι αν φαει κατι τσιμπαει σαν το πουλακι και οταν λειπω παλι λιγο τρωει, οποτε φοβαμαι να σταματησω τις αντλησεις μηπως μειωθει και η παραγωγη και μετα τι θα τρωει?:roll:

Αυταααα τα ειπα και ξαλαφρωσα καμια ιδεα τι να κανω με τα γαλατα που εχω στον καταψυκτη?:roll:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

 

Σήμερα δοκίμασα να αντλήσω για πρώτη φορά ενω΄το μωρό θήλαζε το άλλο στήθος. Και καταφερα να μαζεψω 100 μλ!!! Καλα είνια νομίζω για πρωτή φορά!

 

Πειράζει να εφαρμόσ ω αυτο το σύστημα δλδ ταυτοχρονα με το μωρό στο αλλο στήθος, ή πρεπει να αντλω μόνο μιση ωρα μετα τον θηλασμό?

Νομιζω οτι γαλα εχω πια αρκετο, αφου το μωρο΄θηλαζει συνεχως και παντα νιωθω το κατεβασμα του γαλατος πολυ συχνα σε καθε θηλασμο. Και 2 και 3 φορες.

 

Επίσης, μοιρασα το γαλα σε 2 μπιμπερο απο 50 μλ και το εβαλα αμεσως στο ψυγείο. Καλα εκανα? Απο οτι ξερω, στο ψυγειο μενει για 24 ωρες, ετσι?

Απο την καταψυξη ποση ωρα πριν το βγαζεις για να ξεπαγώσει? Η γινεται αλλιώς?

 

Θελουμε αυριο να δοκιμασουμε να του δωσουμε απο αυτο, ο αντρας μου δλδ θα το δωσει, για να δουμε αν θα το δεχτει.

 

Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας!

 

Τα πήγατε περίφημα !!! Αφού μπορείς να το κάνεις ταυτόχρονα είναι ακόμα καλύτερα το ½ ώρα μετά τον θηλασμό σου το έγραψα για να μην κάνεις άντληση κοντά στον επόμενο θηλασμό και βρει μειωμένη τη ροή το μωρό.

Θα βάζεις το γάλα στο ψυγείο μέσα μέσα όχι στην πόρτα του ψυγείου γιατί με το άνοιξε κλείσε καταλαβαίνεις τι γίνεται, το γάλα μπορεί να διατηρηθεί και περισσότερα 24ώρα αν το ψυγείο λειτουργεί καλά. Εγώ πάντως το άφηνα μέχρι 2 24ώρα το πολύ (έχω και τον άντρα μου βλέπεις κάθε τρεις και λίγο με το κεφάλι στο ψυγείο ....) . Για το καταψυγμένο τώρα, θα το βγάζεις από βραδύς στη συντήρηση για την επόμενη μέρα και θα το ζεσταίνεις στο μπρίκι με ζεστό νερό (όχι μικροκύματα). Δεν χρειάζεται να είναι καυτό υπολόγισε ότι το στήθος μας δεν βγάζει ζεστό γάλα αλλά στη θερμοκρασία του σώματος

Καλά αποτελέσματα εύχομαι:)

Link to comment
Share on other sites

Mου κανει εντυπωση βρε Κριστινα που εσενα πινει ακομα αντλημενο γαλα,εμενα ουτε να το δει, τι σε ποτηρακι τι σε μπουκαλι ,τζιφος,λιγο πριν χρονισει σταματησε να πινει γαλα μου εκτος βζ...

 

Εντωμεταξυ εγω συνεχιζω τις αντλησεις στη δουλεια(1 κανω με το swing) γιατι το 9ωρο μου πεφτει πολυ και το μωρο μου δεν τα παει και τοσο καλα με τις στερεες, οταν ειμαστε μαζι αν φαει κατι τσιμπαει σαν το πουλακι και οταν λειπω παλι λιγο τρωει, οποτε φοβαμαι να σταματησω τις αντλησεις μηπως μειωθει και η παραγωγη και μετα τι θα τρωει?:roll:

Αυταααα τα ειπα και ξαλαφρωσα καμια ιδεα τι να κανω με τα γαλατα που εχω στον καταψυκτη?:roll:

Δεν υπάρχει περίπτωση να πιει γάλα αντλημένο εντός της ημέρας μόνο το βράδυ, το έχει συνδυάσει και φωνάζει «γκάλα – νάνι», επίσης θα πρέπει να είναι αντλημένο λίγες ώρες πριν και δεν το βάζω στο ψυγείο... Το κάνω σπάνια προτιμώ να την θηλάσω να κοιμηθεί και να βγω μετά είμαι πιο ήρεμη έτσι γιατί μου έχει πει η μαμά μου ότι τη δυσκολεύει αρκετά

Όσο για τις αντλήσεις πονεμένη ιστορία το έχω ξαναγράψει δες εδώ στον ίδιο παρανομαστή νομίζω είμαστε

Αν νιώσεις παραφορτωμένο το στήθος σου μπορείς να αντλείς 50-60ml για να αποσυμφορηθεί και βλέποντας και κάνοντας. Εγώ πάντως κάνω προσπάθεια να κόψω την άντληση στη δουλειά αλλά δεν τα έχω καταφέρει δεν χρησιμοποιώ θήλαστρο αντλώ με το χέρι αλλά έχω ένα θέμα Παρασκευή, Σαββάτο, Κυριακή που είμαστε μαζί η μικρή θηλάζει περισσότερο με αποτέλεσμα Δευτέρα στη δουλειά 13 00 το στήθος μου να τρέχει γάλα οπότε αντλώ 200ml με το χέρι άνετα αν δεν το κάνω το απόγευμα το στήθος μου κοντεύει να εκραγεί και η μικρή δυσκολεύεται να το χειριστεί. Συνεχίζω την Τρίτη και βγάζω λιγότερο π.χ 100ml και μειώνω μέχρι την Πέμπτη αλλά όπως σου είπα τη Δευτέρα πάλι τα ίδια.... Σκέφτομαι μήπως για μένα δεν είναι τόσο καλή ιδέα να σταματήσω την άντληση γιατί αυτό το ανέβα κατέβα τι να πω κάπως μου φαίνεται τουλάχιστον μέχρι να πάει δυο χρονών και να αρχίσουμε να αραιώνουμε θηλασμούς όταν είμαστε μαζί...

Όσο για το κατεψυγμένο .... έχω κάνει ριζόγαλο επίσης και καζαν ντι πι το υπόλοιπο πήγε στα γατάκια της γειτονιάς όπως επίσης πηγαίνει και αυτό που αντλώ στη δουλειά. (τώρα που το λεω έχω δει και τον σκύλο να γλείφει το μπολ....):lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Eνα απ'τα ιδια Κριστινα και γω νομιζω πως θα συνεχισω τις αντλησεις για καιρο,εγω βεβαια δεν μπορω να βγαλω με το χερι δεν ξερω πως...:oops: εχω προσπαθησει αλλα ποναω,μαλλον δεν το κανω σωστα οποτε εχουμε βολευτει το swing,αλλα να σου πω την αληθεια εχω βαρεθει τις αντλησεις εδω και ενα χρονο περιπου:?,αλλα δεν θα τις σταματησω κιολας,κατι παρομοιο σκεφτομαι και γω να κανω.

Γυρω στα 200ml βγαζω πανω κατω, αλλα εσυ το κανεις και με το χερι(ουαου...):-D.

 

Λυπαμαι να το πεταξω ρε γμτ το γαλα ,λεω πως καπου θα χρησιμευσει,(εχει συγκαει η μικρη και της εβαλα στον πωπο και της περασε αμεσως;)),θα βρω και αλλες χρησεις που θα παει:lol:.

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση,καλη συνεχεια!!:-D:-D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως να αρχιζεις να το χαρίζεις, λέω εγω τωρα. :lol:

 

 

 

 

 

 

 

Κι ομως το προτεινα σαν ιδεα στη δουλεια σε φρεσκογεννημενα ζευγαρια και με κοιτουσαν σαν ουφο οποτε δεν ξαναλεω τιποτα.:roll:

Ισως κακως το προτεινα.

Εδω και στη μαμα μου που της ειπα αν θελει να της δινω με κοιταξε καπως,προτιμαει την κατσικουλα της:lol:.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι ομως το προτεινα σαν ιδεα στη δουλεια σε φρεσκογεννημενα ζευγαρια και με κοιτουσαν σαν ουφο οποτε δεν ξαναλεω τιποτα.:roll:

Ισως κακως το προτεινα.

Εδω και στη μαμα μου που της ειπα αν θελει να της δινω με κοιταξε καπως,προτιμαει την κατσικουλα της:lol:.

Βαλε μια αγγελια να πλουτισεις :D:D:D, αλλα δεν ξερουν οι χαζες οτι το γαλα σου ειναι πολυ θρεπτικο:lol:. Αληθεια ποσο ειναι τωρα η μικρη σου σε βαρος και σε υψος, μήπως να το αγορασω εγω να ψηλώσει και εμενα το μωρακι μου? Για να παρει βαρος δεν με νοιαζει, καλυτερα αδυνατη. Παντως και εγω εχω 2 στην καταψυξη, δεν τα θελει η δικια μου, απο 6 μηνων δεν της αρεσε η γευση του κατεψυγμενου (ηταν χαλια πραγματι) και ειπα σε μια φιλη που εχει μικρο μωρο αν τα θελει, δεν απαντησε αλλα δεν ηταν και εντελως αρνητικη.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Yποθετω οτι ολα τα μητρικα γαλατα ειναι θρεπτικα:D.

Η καταψυξη οντως ''χαλαει'' τη γευση και δεν αρεσει στα περισσοτερα μωρα,παλι καλα που η δικια μου συνεχισε να πινει μεχρι τον χρονο κατεψυγμενο γαλα.

Το μωρακι μου ειναι ψηλο, αλλα το υψος δεν νομιζω να εχει σχεση με το μητρικο γαλα,και ξενο να επινε παλι ψηλη θα ηταν μιας και εχει μοιασει στο μπαμπα της που ειναι ψηλος.:D

Δεν σκεφτομαι να τα πουλησω γιατι δεν θελω να βγαλω κερδος απ'αυτο,αλλα πολλες φορες σκεφτομαι τι καλα που θα ηταν να το δεχονταν κλινικες ή νοσοκομεια.Τεσπα ισως αλλαξει κατι στο μελλον.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Yποθετω οτι ολα τα μητρικα γαλατα ειναι θρεπτικα:D.

Η καταψυξη οντως ''χαλαει'' τη γευση και δεν αρεσει στα περισσοτερα μωρα,παλι καλα που η δικια μου συνεχισε να πινει μεχρι τον χρονο κατεψυγμενο γαλα.

Το μωρακι μου ειναι ψηλο, αλλα το υψος δεν νομιζω να εχει σχεση με το μητρικο γαλα,και ξενο να επινε παλι ψηλη θα ηταν μιας και εχει μοιασει στο μπαμπα της που ειναι ψηλος.:D

Δεν σκεφτομαι να τα πουλησω γιατι δεν θελω να βγαλω κερδος απ'αυτο,αλλα πολλες φορες σκεφτομαι τι καλα που θα ηταν να το δεχονταν κλινικες ή νοσοκομεια.Τεσπα ισως αλλαξει κατι στο μελλον.

Για στειο φυσικα το ειπα να το πουλησεις. Αλλα εισαι σιγιυρη οτι δεν το θελουν οι τραπεζες γαλακτος π.χ. στο Ελενας, ή μαλλον θα προτιμουν να πηγαινεις εκει να το αντλεις για να ειναι σιγουροι. Δεν σκεφτεσαι το ενδεχομενο να μην αντλεις στην δουλεια, αν θηλάζει στο σπίτι πριν και μετα και αν δεν το πινει το αντλημενο, γιατι να ταλαιπωρησαι, νομιζω δεν θα μειωθει το γαλα που θα θηλαζει το παιδι, ή και αν δεις και μειωνεται ξανααρχιζεις την αντληση.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια Καλημέρα,

 

υπάρχει τελικά καμία μαμά, που να έχει το AVENT το ηλεκτρικό να μου πεί την άποψή της ή μόνο εγώ είχα τη φαίνή ιδέα να το αγοράσω λόγο προσφοράς?:oops:.....

Link to comment
Share on other sites

NOYNOY με το καλό σου εύχομαι να υποδεχτείς το μωράκι σου.:) Επίσης σου εύχομαι αχρείαστο να είναι, όχι λόγο του ότι είναι κακό θήλαστρο (είναι το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει) αλλά επειδή σκοπεύεις να θηλάσεις, το θήλαστρο περιστασιακής χρήσης όποιας εταιρείας περισσότερο θα σε δυσκολέψει παρά θα σε βοηθήσει. Και για την πρώτη περίπτωση (πολύ γάλα) και για τη δεύτερη (λίγο γάλα) η απάντηση είναι ο θηλασμός του μωρού. Το συγκεκριμένο θήλαστρο θα σε διευκολύνει αφού εδραιωθεί η γαλουχία να κάνεις καμία άντληση αν χρειαστεί να λήψεις και θα πρέπει να αφήσεις γάλα (περιστασιακά δηλ.). Με λίγα λόγια αν τις πρώτες 40 μέρες θηλάζεις όσες φορές και όσο θέλει το μωρό το πιο πιθανό είναι να μην χρειαστεί κανένα θήλαστρο και αν ακόμα στη χειρότερη χρειαστεί θα πρέπει να είναι νοσοκομειακό. Το αν θα ανταποκριθεί το στήθος σου σε αυτό είναι κάτι προσωπικό όταν θα χρειαστεί να το λειτουργήσεις θα το δεις στην πράξη σίγουρα θα υπάρχουν μαμάδες που το δοκίμασαν και τις βόλεψε όπως και θα υπάρχουν μαμάδες που θα είχαν ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Κριστίνα μου, σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

 

Είχα αρχίσει να σκέφτομαι ότι έδωσα τα λεφτά άδικα (που τελικά μπορεί να αποδειχθεί και αυτό!). Τουλάχιστον είχα και μια απάντηση ψιλο-θετική.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ υποκειμενικό θέμα η άντληση υπάρχουν κάποιες νόρμες αλλά δεν είναι κανόνας- το μόνο που μπορείς να πεις αντικειμενικά είναι ότι κάποιες εταιρείες έχουν καταβάλει προσπάθεια να φτιάξουν ένα θήλαστρο που να μιμείται όσο το δυνατόν πιο πιστά τις θηλαστικές κινήσεις του μωρού. Καμία εταιρεία όμως δεν μπορεί να σου εγγυηθεί αποτέλεσμα όπως και καμία άλλη μαμά.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα,εχω ενα αγορακι κοντα 6 μηνων και θηλαζω αποκλειστικα!την περασμενη βδομαδα αρχισαμε κρεμουλα...Η αναπτυξη τουειναι παρα πολυ καλη,ειναι 8300kg και 69 ποντους!(γεννηθηκε 3300)

θα ηθελα να σασ ρωτησω αν εχετε καποια λυση στο "προβλημα" μου...ο παιδιατροσ μου δεν με αφηνει να βαψω τα μαλλια μου,ουτε ανταυγεσ και εκτοσ του οτι η ριζα εχει φτασει στα αυτια...εχς βγαλει και ασπρα!το θεμα ειναι οτι δεν θελω να σταματησω τον θηλασμο με τιποτα και σκεφτομουν μηπωσ εκανα τραπεζαγαλακτοσ ετσι ωστε να δωσω καποιεσ μερεσ αλλα με το θηλαστρο δεν βγαζω πανω απο 50-60γρ,υπαρχει τροποσ να αυξησω την ποσοτητα?και αν συνηθησει μπουκαλι μετα θα ξαναπιασει στηθοσ?

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωρό σου γλυκιά μου!

Και αναρωτιέμαι μήπως να κρατάς την αναπνοή σου μη τυχόν εισπνεύσεις παραπάνω καυσαέριο? Έχουν γίνει συζητήσεις επι του θέματος και η Αγλαία έχει πει ότι δεν υπάρχει θέμα επίσης αν ανησυχείς μπορείς να χρησιμοποιήσεις φυτική βαφή. Γενικά δες το παρακάτω link που σου βάζω με την υπογραφή της Αγλαίας για να μη σου λεει διάφορα ο παιδίατρος και σου κάνει τη ζωή δύσκολη (θηλασμός μύθοι και πραγματικότητα)

 

http://www.maies.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=37&Itemid=1

έρχονται και Χριστούγεννα κρίμα είναι

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλημέρα,

 

υπάρχει τελικά καμία μαμά, που να έχει το AVENT το ηλεκτρικό να μου πεί την άποψή της ή μόνο εγώ είχα τη φαίνή ιδέα να το αγοράσω λόγο προσφοράς?:oops:.....

 

Εγώ έχω το μίνι ελέκτρικ πλυς τη μεντέλα και πάντα μου έβγαζε πολύ καλά το γάλα γιατί είναι και διπλό και τελειώνω πιο γρήγορα. Δοκίμασα από μια φίλη της ΑνΕΝΤ και με πονούσε λίγο (εμένα που είμαι ευαισθητούλα :lol: και βάζω το θήλαστρο μόνο μέχρι τη δεύτερη γραμμούλα το πολύ) γιατί ρυθμίζει το ρυθμό αντλησης και όχι τη δύναμη που αντλείς. Δεν είναι πιο φθηνό αν μου λες 130. Αυτό που είναι διπλό της μεντέλα κάνει 120 (νομίζω) και να ξέρετε ότι τα θήλαστρα της μεντέλα ταιριάζουν με τα στενά μπιμπερό της νυκ , κι εγώ τα χρησιμοποιώ για να έχω πολλά αποστειρωμένα. Πήρα αρκετά μικρά και κάνω εύκολα τη δουλεία μου. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μυρσίνη μου, Καλημέρα,

 

εγώ το ηλεκτρικό της AVENT το βρήκα 100€ αλλά με την προσφορα με τα μπουκάλια, πιπίλες, κρέμα, επιθέματα κ.α. που είχε στα 130€ μου φάνηκε σαν κάλή τιμή (άλλωστε δώρο ήταν!:lol:) πιστέυεις ότι δεν ήταν σωστή επιλογή? Σε πονούσε πολύ.... είμαι και εγώ της ίδιας κατηγορίας βλέπεις .... πονάει.... ΜΕΤΑΒΟΛΗ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στα swing, mini electric plus και avent, ποιο θα επρεπε να προτιμησω, για αντληση γευμάτων όταν θέλω να λείπω (περιστασιακα, αλλά μάλλον γρήγορα);

Έχω μπερδευτεί τώρα.

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...