Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Το πρόβλημα για το οποίο θέλω τη γνώμη σου είναι ότι από χτες το βράδυ δεν μπορώ να αντλήσω γάλα, ενώ ο μικρός θηλάζει κανονικά (τον ακούω που καταπίνει και χορταίνει). Μέχρι στιγμής έχω κάνει 3 προσπάθειες άντλησης από τον μαστό που δεν έχει θηλάσει και τις δύο φορές έβγαλα 15-20ml (!) μέσα σε 10 λεπτά, ενώ την τρίτη φορά έβγαλα 40ml, κι αυτά είδα ότι άρχισαν να αντλούνται μετά από τα πρώτα 10 λεπτά άντλησης. Τί μου συμβαίνει;

 

Tώρα το είδα! Έλειπα για δουλειά και γύρισα χθες.

 

Λοιπόν, το πρόβλημα μπορεί να είναι προσορινό, γενικά με τα θήλαστρα συμβαίνει να μην μπορούμε να αντλήσουμε κάποιες φορές.

 

Κάτι που μπορεί να συμβεί είναι ότι το θήλαστρο γίνεται όλο και λιγότερο αποτελεσματικό όσο απομακρυνόμαστε από την ημέρα του τοκετού. Ειδικά ένα θήλαστρο σαν το mini που δεν είναι πολύ αποτελεσματικό στο να κατεβάσει το γάλα γιατί κάνει λίγες θηλαστικές κινήσεις το λεπτό (μόλις 34).

 

Αν δεις ότι το πρόβλημα επιμένει, δοκίμασε ένα ενοικιαζόμενο θήλαστρο. Μπορείς να το νοικιάσεις για λίγες ημέρες (οπότε δεν θα σου κοστίσει πολύ), το μπουκαλάκι που έχεις ταιριάζει, θα χρειαστείς επιπλέον ένα σωληνάκι που συνδέει το μπουκαλάκι με το μηχάνημα που κοστίζει πολύ φθηνά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγλαϊα, χίλια ευχαριστώ που μου απάντησες.

Δύο μέρες μετά από το μήνυμα που σου έστειλα, παρατήρησα ότι μπορούσα να ξαναβγάζω γάλα γύρω στα 70-80ml ανά άντληση, οπότε ηρέμησα κάπως. Ηδη έχω αποθηκεύσει αρκετό γάλα στην κατάψυξη, αλλά πάντα προσπαθούσα όσο γάλα αποψύχω, άλλο τόσο να βγάζω για να ανανεώνω την "αποθήκη" μου. Τώρα ο μικρός ζυγήζει περίπου 6,5 κιλά, οπότε οι ανάγκες του σε ποσότητα γάλακτος έχουν αυξηθεί. Φοβάμαι ότι δε θα μπορώ να βγάζω πάντα αρκετό, ώστε να μην ξεμείνουμε.... Στην περίπτωση που ξεμείνω και δε μπορώ να βγάλω αρκετό ούτε επιτόπου για το ένα ή τα δύο απογευματινά του γεύματα, ποιά η γνώμη σου για συμπλήρωμα με ξένο; Να σου τονίσω ότι δεν έχει πάρει καθόλου ξένο ως τώρα (πλην της 2ης βραδιάς μας στο μαιευτήριο (Αλεξάνδρα), εξαιτίας μιας μαίας που δε με υποστήριξε και τελικά του έδωσε 100ml Almiron). Προσωπική μου επιθυμία είναι να μη δώσω ξένο πριν τον 6ο μήνα, και εν γένει να συνεχίσω το θηλασμό όσο μπορώ.

Σαφώς, εάν δω πρόβλημα στο mini electric και μου εξαντληθούν τα αποθέματα, αν μου πεις κι εσύ ότι διαφωνείς να δώσω ένα ή δύο γεύματα ξένο, θα επιχειρήσω όπως είπες να νοικιάσω νοσοκομειακό.

Και πάλι σ' ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!

χρησιμοποιω το symphony εδω και δυο μηνες, το ξεκινησα κυριως μετα απο τη συμβουλη της συμβουλου μου ωστε να αυξησω την παραγωγη, και οντως ολα ειναι τελεια πια!

η απορια μου ειναι η εξης: καποια στιγμη πρεπει να το επιστρεψω απο τη στιγμη που δε δουλευω κιολας και ειμαι συνεχεια με το ζουζουνακι μου, ομως εγω εξακολουθω να κανω γυρω στις 4 αντλησεις ημερησιως και απο φοβο να μην μειωθει το γαλα μου αλλα και γιατι χρειαζομαι το γαλα που βγαζω για τις κρεμες της μικρης. πιο θηλαστρο μου προτεινετε να αγορασω, διπλης αντλησης, γιατι τα 60 euros το μηνα ειναι πολλα....:wink: (το mini electric plus ειναι καλο??:rolleyes:)

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

ds Το συμφονυ τους 3 πρωτους μηνες ειναι 60ε μετα κατεβαινει στα 40ε το μηνα.Εγω στη θεση σου θα κρατουσα αυτο,τα μικρα δεν ειναι για πολλες αντλησεις μεσα στη μερα 1-2 το πολυ.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

ds Το συμφονυ τους 3 πρωτους μηνες ειναι 60ε μετα κατεβαινει στα 40ε το μηνα.Εγω στη θεση σου θα κρατουσα αυτο,τα μικρα δεν ειναι για πολλες αντλησεις μεσα στη μερα 1-2 το πολυ.

 

ευχαριστω πολυ!!! θα το κοιταξω!!! :)

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαια χρειαζομαι κ εγω τη συμβουλη σου. Η μπεμπα μου ειναι 5 μηνων κ τωρα τελευταια εχει αραιωσει λιγο τα γευματα της με αποτελεσμα να φουσκωνουν τα στηθη και να κανουν κομπους που πονανε αρκετα. Αυτο συμβαινει εναλλαξ γιατι οποτε προσπαθω να αποσυμφορησω το ενα με το να τη βαζω να θηλαζει συνεχεια απο αυτο, δημιουργειται κομπος στο αλλο..

οποτε σκεφτηκα να παρω ενα θηλαστρο για να βοηθηθω κ να αποθηκευσω τυχον κ γαλα. Η ερωτηση μου ειναι ποιο μου συστηνεις. Ειμαι μεταξυ του harmony και του mini electric της medela. Ευχαριστω εκ των προτερων

Ευαγγελία 31.03.2009 Ελένη 21.09.2010

YoMbp1.png

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια χρειαζομαι κ εγω τη συμβουλη σου.Η μπεμπα μου ειναι σαραντα ημερων. γεννηθηκε 2250 και σημερα ζυγιζει 3850.την ξεκινησα με θυλασμο και καποια γευματα με συμπληρωμα για να μπορω να ελεγχω την ποσοτητα και να παρει γρηγοροτερα βαρος.Διαπιστωσα οτι εχει μειωθει το γαλα στο στηθος μιας και τον τελευταιο καιρο δεν την εβαζα στο στηθος συστηματικα.χθες διαπιστωσα οτι δεν θελει το συμπηρωμα και ζητα απεγνωσμενα το στηθος το οποιο δεν εχει ποσοτητα για να καλυψει τις αναγκες της. φοβαμε οτι θα σταματησει το γαλα και δεν το θελω. θελω τη συμβουλη σου να επαναφερω το γαλα και να την θηλασω εαν ειναι και δυνατον αποκληστικα. χρειαζεται να παρω μαγια μπυρας? ποιο θυλαστρο προτινεις?

Link to comment
Share on other sites

newmam, Αν θέλεις, απάντησε στις ερωτήσεις εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

για να είναι πιο σαφές τι χρειάζεται το μωράκι σου.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια sos! ΄

Έχω δίδυμα και χρησιμοποιώ το symphony το οποιό μόλις χάλασε! Μόλις τελειώσει η φάση διεργεσης κάνει μπιμπ και κλείνει. Βγαίνει και έτσι γάλα αλλά φοβάμαι μη χαλάσει και αυτή η φάση. Συνέβη ξαφνικά, από τη μία στιγμή στην άλλη.

Τι θα κάνω; Είναι και παρασκευή βράδυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια sos! ΄

Έχω δίδυμα και χρησιμοποιώ το symphony το οποιό μόλις χάλασε! Μόλις τελειώσει η φάση διεργεσης κάνει μπιμπ και κλείνει. Βγαίνει και έτσι γάλα αλλά φοβάμαι μη χαλάσει και αυτή η φάση. Συνέβη ξαφνικά, από τη μία στιγμή στην άλλη.

Τι θα κάνω; Είναι και παρασκευή βράδυ!

 

βαζε το στη φαση της διεγερσης για τωρα και οσο βγαλεις,

προσπαθησε αυριο να το ανοιξεις παλι και να βγαλεις και τα καλωδια.

αν εχεις το λακτασετ το οποιο ειναι απο τις χοανες και γινεται χειροκινητο τοτε προσπαθησε με αυτο.

με το χερι εχεις βγαλει ποτε?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποίησα στη φάση διέγερσης και έβγαλα αρκετό ευτυχώς. Φοβάμαι όμως μη χαλάσει και αυτό.

Στα κουτιά που ήταν οι χωάνες γραφει πάνω λακτασετ, αλλά δεν είχε μέσα το εξάρτημα για τη χειροκίνητη άντληση. Δεν ξέρω γιατί.

Με το χέρι δεν έχω βγάλει ποτέ, γιατί είχα το symphony από την πρώτη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

βλεπω οτι μενεις Ηρακλειο,αν σε βολευει το χειροκινητο στειλε μου πμ να ερθεις απο το σπιτι μου να παρεις ,εχω 2 μεχρι να δεις τι θα γινει με το symphony.

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα σε ευχαριστώ πολύ!

Τελικά, έβγαλά τα καλώδια, όπως είπες, έβγαλα μερικές φορές και την κάρτα που έχει πίσω και τελικά επανήλθε στα φυσιολογικά του. "Επανεκίνηση" ήθελε. Ευτυχώς!

Θα τους πάρω παρόλα αυτά τηλέφωνο τη δευτέρα να τους το πω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια θα ήθελα και εγω την βοήθειά σας.

Η μπέμπα μου είναι σήμερα 28 ημερών γενικά είναι πολύ ήσυχο μωρό το μόνο προβλημά μου και σημαντικό είναι οτι ενω τη θηλάζω κοιμάται.

Μπορεί να φάει απο τη μία μεριά και να κοιμηθεί για ωρες μη μπορώντας να την ξυπνήσω με αποτέλεσμα να μένει το στήθος μου έτοιμο να κάνει μπαμ.Δεν ξυπνάει με τιποτα μεχρι και μπανιο την εχω κανει αλλα τιποτα.

Εχει αντιμετοπισει καποια απο σας το ιδιο προβλημα?

 

 

Μερικές φορές εβγαζα το γαλα με ενα φτηνο θηλαστρο που εχω αλλα απο οτι διαβασα αυτο ειναι μεγα λαθος γιατι μειωνει την παραγωγη,τι πρεπει να κανω βρε κοριτσια?Να παρω θηλαστρο?αν ναι ποιο?να νοικιασω καποιο και αν ναι απο που?γιατι η μικρη μου δε βλεπω να ξυπναει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι ικτερο δεν εχει,τρωει 10 λεπτα και κοιμαται για κανα μισαωρο,μετα τρωμε παλι για κανα 10λεπτο και ξανα υπνο την ωρα που τρωμε παντα,αλλες φορεσ κοιμαται και 4 ωρες με αποτελεσμα και να μην χορταινει με τον τροπο που τρωει αλλα και εγω να κινδυνευω με μαστιτιδα,ηδη την επαθα μια φορα.

Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος"την τελευταια"

Β. Το φύλο του βρέφους "ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ"

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) "ΚΤ"

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία."ΟΛΙΚΗ"

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη."ΟΧΙ"

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο."ΟΧΙ"

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

20/8/09 3250

27/8/09 3400

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

8-9

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει "ΣΕ ΟΛΑ"

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

"ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΔΕΝ ΠΑΡΝΕΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΠΑΡΕΙ ΓΥΡΟ ΣΤΑ 30 ΓΡ"

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

"ΜΕΓΙΣΤΟ 100 ΓΡ "

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

"ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΟ ΓΙΑ ΩΡΑ ΑΝΑΓΚΗΣ"

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 7-9

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 7-8

Link to comment
Share on other sites

Από τις πάνες του, το μωρό φαίνεται να παίρνει αρκετό γάλα. Μένει να δοθεί επιβεβαίωση από την επόμενη ζύγιση.

Αν νιώθεις δυσφορία στο στήθος, βγάζε λίγο γάλα με το χέρι, ίσα-ίσα για να ανακουφιστείς. Η παραγωγή σου ακόμη προσαρμόζεται και έχεις αρκετή. Το συμπλήρωμα δεν είναι απαραίτητο, καθώς 30γρ μπορεί να πάρει με λίγο παραπάνω θηλασμό. Να υποθέσω ότι τα κακά του μωρού είναι μουσταρδί;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι τετοιο χρωμα εχουν μουσταρδι,τρωει αρκετα το προβλημα ειναι οτι κοιμαται με αποτελεσμα να θηλαζουμε ολη μερα,σημερα ξεκινησαμε στησ 8¨30 και καταληξαμε να τελειωσουμε να τελειωσουμε στις 11¨30 με τον υπνο και τα διαλειματα,

Link to comment
Share on other sites

μπορω δηλαδη να αυξησω την παραγωγη?αν ναι με ποιον τροπο μπορω να το κανω αυτο?

 

Χρύσα να σου ζήσει!

Δεν χρειάζεται να αυξήσεις την παραγωγή γιατί μάλλον το γάλα σου περισσεύει! Αν την αυξήσεις θα έχεις σημαντικό πρόβλημα που θα είναι δύσκολο να το διαχειριστείς.

 

Επίσης δεν χρειάζεσαι κανένα θήλαστρο. Αν μερικές φορές νιώθεις δυσφορία, είναι αρκετό να αντλείς λιγο γάλα με το θήλαστρο που έχεις για να ανακουφίζεσαι.

 

Το μωρό σου δεν χρειάζεται συμπλήρωμα. Αυτό που του δίνεις μόνο μπερδεύει το θηλασμό και εκθέτει το μωρό στις πρωτεΐνες του αγελαδινού γάλακτος που είναι ο πιο συχνός αλλεργιογόνος παράγοντας για τα μωρά.

 

Το μόνο που χρειάζεσαι είναι λίγο ξεμπέρδεμα στο μυαλό και περισσότερη πίστη σε αυτό που κάνεις!

 

Καλή συνέχεια!:)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας ..η μπεμπουλα μου ειναι 40 ημερων και θηλαζω αποκλειστικα ...και τα παμε αρκετα καλα ..

σημερα προσπαθησα να βγάλω ενα μπουκαλακι γαλα με το σουινγκ ..αλλα απετυχα παταγωδως

 

θα ξαναπροσπαθησω αλλα να ρωτησω οσες εχουν εμπειρια ...

 

ποση ωρα πρεπει να το αφησω στο στηθος?

εμενα εβγαλε ελαχιστο στην αρχη μετα τη φαση διεγερσης αμεσως ..περιμενα κανα 2 λεπτα δεν εβγαλε τιποτα και τα παρατησα ..

α,,,, εκανα την αντληση το πρωι αφου ειχε φαει η μπεμπα , απο το αλλο στηθος ..

περιμενω καμια ιδεα

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσει το στήθος να ανταποκριθεί στο θήλαστρο θα πρέπει να αντλείς τουλάχιστον μια εβδομάδα, ένας καλός χρόνος άντλησης θα μπορούσαν να είναι 20 λεπτά αλλα αυτό εξαρτάται... Το γεγονός ότι δεν έβγαλες γάλα δεν σημαίνει τίποτα γιατί στην τελική υπάρχουν μαμάδες που θηλάζουν κανονικά αλλά δεν μπορούν να αντλήσουν..Για ποιο λόγο αντλείς όμως ???

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Αγλαια μου.

Δε νομιζω να εχω αρκετο γαλα,το πρωι ως το μεσημερι κατι γινεται την καλυπτω αλλα το βραδυ δεν κοιμαται και ειναι αιτια το οτι δεν της φτανει το γαλα,θα τη θηλασω και αν δεν πιει το συμπληρωμα δεν κοιμαται,μα και εγω το νιωθω στο στηθος μου οτι δεν εχω για να την καλυψω.Μια μερα δεν της εδωσα και την εβαζα συνεχεια στο στηθος και δεν κοιμηθηκε ολη νυχτα γκρινιαζε ως της 5 το πρωι.Για αυτο ρωτησα αν μπορω να κανω κατι να αυξησω την παραγωγη ετσι ωστε να απαλαγω απ το συμπληρωμα αλλα να την καλυπτω κιολας στο φαγητο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...