Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Θηλαζω αποκλειστικα εδω και 6,5 μηνες μόνο απο το στήθος. Συνηθως έχουμε το εξης ωράριο με μικρες παραλλαγές (πχ τώρα είμαστε στη φάση δοντιων ή κάποιας ιωσης? και ξυπνάμε και κανα πρωι στις 5.00)

7.30-8.00 θηλασμος

10.30- 11.00 φρουτοκρεμα και μετα θηλασμος

13.00-13.00 θηλασμος (οχι πάντα)

14.30- 15.00 θηλασμος

17.00-17.30 θηλασμος

19.30- 20.00 θηλασμος (λίγος)

21.30- 22.00 νυχτερινος θηλασμος

Σε 2 εβδομάδες θα αρχισουμε στο γευμα των 14.30 χορτοσουπα και μετα θηλασμο.

Επίσης θα χρειαστει να εργαστω Ιουνιο Ιουλιο και να ξανακάτσω τον Αυγουστο.

Αν δεν μπορέσω να βρω τρόπο να μου τον φέρνουν στην δουλεια ή να πετάγομαι να τον θηλάζω θα πρέπει να αφησω γάλα στο σπίτι.

Ισως και να βγάζω στο δουλεια (7.00- 14.00 ή 16.00 δεν ξέρω αν θα μπορέσω να εκμεταλευτω το μειωμένο)

Επειδη η χρηση θα είναι πολύ περιστασιακή και δεν ξέρω αν θα θελήσει κιολας να πιει γαλα απο άλλον σκέφτικα να πάρω το χειροκίνητο της avent (ειναι και αρκετα οικονομικο- βασικο θέμα) Εχω τα πλαστικα κυππελα (βαζουμε φρουτοκρεμα ) και τον ανταπτορα για τις θηλές και το πλαστικο ποτηράκι της avent (σεπεριπτωση που δεν θέλει θηλή).

Η χρηση θα γίνεται μια φορα την ημέρα 5 μερες την εβδομαδα για δυο μήνες μόνο.

Επίσης να πω πως προσπάθησα να βγάλω με το χέρι αλλά δεν τα καταφερα παρολο που εχω πολύ γάλα.

 

Ποια η γνώμη σας?

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ασπασια μου....

 

αν επιλεξεις χειροκινητο, καλυτερα παρε της medela που ειναι κ 2 φασεων, οσο για την τιμη κ τα 2 (χειροκ.avent ή χειροκ. 2 φασεων medela) κοστιζουν 55€ αν θυμαμε καλα !!!

βεβαια ειναι κ τα 2 πολυ καλα θηλαστρα!!!

Link to comment
Share on other sites

μην στεναχωριεσε.... εγω αντλω αποκλιστικα 5,5 μηνες με το symphony.....

αισθανομαι οτι απλα κανω το καλυτερο για το μωρο μου, κ οταν μιλαω για θηλασμο.... χρησιμοποιω την λεξη "θηλαζω" κ οχι ''αντλω" γιατι ετσι αισθανομαι.....

SOFIASV, είμαι η Ειρήνη ΧΧΧ και θα το εκτιμούσα πολύ και θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με το Θήλαστρο αφού λες ότι επί 5,5 μήνες θηλάζεις έτσι χωρίς πρόβλημα, γιατί είμαι αρκετά μπερδεμένη με το ζήτημα. Σε περίπτωση που θα ήθελες και εσύ να επικοινωνήσουμε σου στέλνω το e-mail μου [email protected] ώστε να μου στείλεις αν θες το ΟΚ για να επικοινωνήσουμε και να σε πάρω τηλ. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ασπασια μου....

 

αν επιλεξεις χειροκινητο, καλυτερα παρε της medela που ειναι κ 2 φασεων, οσο για την τιμη κ τα 2 (χειροκ.avent ή χειροκ. 2 φασεων medela) κοστιζουν 55€ αν θυμαμε καλα !!!

βεβαια ειναι κ τα 2 πολυ καλα θηλαστρα!!!

 

 

Πιστευεται πως θα τα καταφέρω με το χειροκίνητο ή να παω μια και καλή στο ηλεκτρικο? (avent εχει γύρω στα 100 ε ή medela swing 150ε).

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ προς το παρόν χρειάζομαι περιστασιακή χρήση, να βγάλω σήμερα για 1 γεύμα της επόμενης ημερας..το λακτασετ που πήρα, δεν κάνει? η γιατρός μου είπε χειροκίνητο αλλά δεν ρώτησα γιατί? μήπως πρέπει να πάρω το swing που αναφέρετε οι πιο πολλές από εσας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες!

Έχουμε έναν μικρούλη 5.5 μηνών που θηλάζει αποκλειστικά από την πρώτη ώρα της ζωής του.

Γενικά στους 4 πρώτους μήνες δεν χρειαζόταν να χρησιμοποιώ θήλαστρο καθώς μπορώ και εργάζομαι από το σπίτι και έτσι ήμασταν μια χαρά. Έτσι θήλαστρο δεν είχα αγοράσει, περιστασιακά χρησιμοποιούσα ένα απλό χειροκίνητο από το mothercare που μου είχε χαρίσει η μητέρα μου.

Τον τελευταίο μήνα χρειάζεται να λείπω 3-4 ώρες 3 φορές την εβδομάδα. Και πάλι κάθε πρωί καταφέρνω να αντλώ γύρω στα 150 ml και με τις αντλήσεις των ημερών που δεν λείπω του αφήνω γύρω στα 200 ml τα οποία τρώει με χαρά.

Σημειωτέον αυτή η δουλειά έχει χρόνο παράδοσης 12 Ιουνίου, οπότε μόνο για τις επόμενες 2 εβδομάδες μπορεί να λείπω και καθημερινά τις 3-4 ώρες.

Όλα καλά λοιπόν μέχρι σήμερα το πρωί που ενώ αντλούσα μου έσπασε η λαβή του θηλάστρου!

Οπότε πρέπει άμεσα να το αντικαταστήσω.

Θα ήθελα την γνώμη σας, να πάρω κάποιο οικονομικό χειροκίνητο (isis avent, ή harmony medela) που έχουν κατά καιρούς προταθεί ή το swing που είμαι σίγουρη πως είναι πολύ καλό αλλά είναι αρκετά πιο ακριβό, αφού σε 2 εβδομάδες θα σταματήσω την καθημερινή χρήση και ούτως ή άλλως και το απλούστερο χειροκίνητο που είχα έκανε τη δουλειά του?

Ευχαριστώ πολύ πολύ

Κατερίνα

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να έχω ιδιαίτερη πείρα μιας και εγω προβληματίζομαι θα σου πρότεινα να πάρεις χειροκίνητο (έχεις ήδη τσεκάρει πως μπορείς να βγάζεις έτσι γάλα) και αφου είναι για τόσο λίγο δεν αξίζει τα χρήματα. ;)

Νομιζω πως στα χειροκίνητα το avent και το medela θεωρουνται απο τα καλύτερα.

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ προς το παρόν χρειάζομαι περιστασιακή χρήση, να βγάλω σήμερα για 1 γεύμα της επόμενης ημερας..το λακτασετ που πήρα, δεν κάνει? η γιατρός μου είπε χειροκίνητο αλλά δεν ρώτησα γιατί? μήπως πρέπει να πάρω το swing που αναφέρετε οι πιο πολλές από εσας?

 

 

εμενα προσωπικα το Lactaset δεν μου αρεσει... κ γενικα ειναι πολυ δυσκολο να βγαλεις γαλα με αυτο!!!

αν θηλαζεις, παρε ενα χειροκινητο αλλα 2 φασεων!!!

οσο για το swing ειναι πολυ ωραιο θηλαστρο το εχω κ εγω!! ειναι το πρωτο που πηρα, αλλα απευθυνετε για περιστασιακη χρηση !!! αν δεν σε πειραζει το κοστος.... τοτε ειναι το καλυτερο μικρο θηλαστρο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χωρις να έχω ιδιαίτερη πείρα μιας και εγω προβληματίζομαι θα σου πρότεινα να πάρεις χειροκίνητο (έχεις ήδη τσεκάρει πως μπορείς να βγάζεις έτσι γάλα) και αφου είναι για τόσο λίγο δεν αξίζει τα χρήματα. ;)

Νομιζω πως στα χειροκίνητα το avent και το medela θεωρουνται απο τα καλύτερα.

Ευχαριστώ πολύ! :)

Έτσι αποφάσισα και εγώ και πήρα τελικά της avent και το χρησιμοποίησα ήδη! Εκεί που το απόγευμα δεν έβγαινε τίποτα, άντλησα με τη μία 60 ml.

Θα δούμε αύριο το πρωί τι θα γίνει.

Γενικά νομίζω πως είμαι πολύ ευχαριστημένη...

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια σε ολους για την υποστηριξη που παρεχετε στα μέλη σας. ειμαι νέο μέλος στο φορουμ και θα ηθελα τη βοηθεια σας .

Η μπέμπα μου ειναι 43 ημερων και μετα απο οδηγία του νεογνολογου κατα την εξοδό μας απο την κλινικη μετα απο κάθε θηλασμό έπαιρνε συμπληρωμα γιατι είχε χαμηλό βάρος γέννησης 2640.

Αποτέλεσμα αυτου ηταν σε 2-3 μέρες να αρνειται το στήθος να κάνει μαραθώνιους θηλασμούς και μετα απο 5-6 ώρες να παθαίνει κρίσεις και τρώει συπλήρωμα 100- 120 γρ σε ηλικία 20 ημερών εφτασε ενός μηνος να φαει συμπλήρωμα 210 γρ!!!!!!!!!!!

Ξεκινησα να το βγαζω με το θήλαστρο της medela αλλα με πολυ κόπο καταφερνα να της μαζευω λιγο λίγο για να μη μου σταματήσει ΄η γαλουχία. πριν 10 μερες επαιρνε τη μερα περίπου 400 ml ξένο και το υπολοιπο απο τους ατέλειωτους θηλασμούς. δεν ξερω φυσικά πόσο μητρικό επαιρνε αλλά το βάρος αυξηθηκε σε ενα μήνα κατα 850 γρ. με απιστευτα κλαματα, γκρίνια, αυπνία και απο τις δυο μας. οσο παιρνουσαν οι μερες τοσο λιγοτερο θήλαζε και τοτε διαβασα το ποστ με τα θηλαστρα.

νοικιασα της medela το symphony την προηγουμενη εβδομαδα και ξεκινησα να αντλώ πανω απο 6 φορές τη μερα φτάνοντας τις 8 εδω και 4 μερες. το 24ωρο βγαζω 370-390 μλ ενω η μπέμπα πίνει πάνω απο 750.

Σημερα μας είπαν οτι πιθανότατα έχει αλεργία στο αγελαδινο γάλα και να τη θηλάζω οσο πιο συχνα μπορω αλλα η παραγωγή μου δεν φτάνει. παιρνω και 21 χαπακια μαγιας αλλα δεν ξερω αν καταφερω να αυξησω την παραγωγή.

η εμπειρία σας τι λέει?? απο πότε μπορουμε να δουμε διαφορα? πως και ποσο θα μπορέσω νατην αυξήσω?

όταν είναι η ωρα να αντλήσω το στήθος μου τρέχει αλλά μετα την άντληση καταφέρνω να βγάλω μόνο 12-20 μλ απο καθε στήθος κανω κατι λάθος γιατι ενω στάζει βγάζω μόνο τόσο λίγο?

και κατι τελευταιο...

πρεπει οι αντλήσεις να γινονται σε σταθερές ωρες πχ καθε μερα 8,10,12 κλπ ή δεν εχει σημασία αρκεί να ειναι ανα δίωρο???

σας ευχαριστω εκ των προτέρων για τη βοηθεια γιατι με εχει πάρει πολυ απο κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντησουν και οι πιο εμπειρες,εγω θα σου ελεγα να βαζεις το μωρο οσο πιο πολυ ωρα μπορεις στο στηθος και να κανεις τουλαχιστον 8 αντλησεις των 13' το 24ωρο η μια μεταξυ 12-6 το πρωι.

Το στηθος θελει χρονο να συνηθισει το θηλαστρο,απο προσωπικη εμπειρια,εχω και γω το symphony, μου πηρε πανω απο μηνα να βγαζω ικανοποιητικες ποσοτητες (εφτιαχνα τραπεζα γαλακτος για οταν θα γυρνουσα στη δουλεια).

Μη σε παιρνει απο κατω με τις ποσοτητες που αντλεις,δεν ειναι αυτες που παραγεις,το μωρο τραβαει παντα μεγαλυτερες απο το θηλαστρο.

Αν θυμηθω κατι αλλο θα σου ξαναγραψω.Υπομονη και καλη συνεχεια!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει;

1)έχω το lactina και 2 lactaset. Αν νοικιάσω το symphony πρέπει να πάρω άλλα εξαρτήματα ή κάνουν αυτά του lactaset;

2)τα εξαρτήματα του lactaset μπορώ να τα βάζω στον αποστειρωτή ή μόνο σε κατσαρόλα με νερό και να βράσουν για 5 λεπτά;

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση ελπιζω τα παρακατω να βοηθησουν περισσοτερο

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 40ή

Β. Το φύλο του βρέφους ΚΟΡΊΤΣΙ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΕΙΟΣ

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.ΟΧΙ

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.ΟΧΙ

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

28/4 2640

30/4 2625

2/5 2640

28/5 3550

9/6 4180 ΄σε διαφορετική ζυγρια όμως

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.6-8

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

τωρα πια θηλαζει σπάνια οχι ως γευμα αλλα ως πιπίλα αν το πιασει μια με δυοφορες τη μερα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

ανα γευμα απο 60-120 γρ

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο συνολο 400 ml- 500

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφε τε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.symphony medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:nai

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο8

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι δεν ειναι πολυ σταθερες καθε μερα εχουν αποκλιση μιση με μια ωρα απο μερα σε μερα εκτος τη νυχτα που αντλω κάποια στιγμή απο τις 3 μεχρι 5

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 15΄με 20΄

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 6-8

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο μεχρι πριν μια εβδομαδα 6-8 τωρα πλεον 1 με πρασινο και υδαρές περιεχομενο

Link to comment
Share on other sites

lenaG, δες ξανά τις οδηγίες της Αγλαΐας:

Έπαναγαλακτισμός και πρόκληση γαλουχίας!

 

Προσπάθησε να φέρεις πάλι το μωρό στο στήθος παράλληλα με τις αντλήσεις. Γενικά είναι ασφαλές να αρχίσεις πρώτα να θηλάζεις και μετά να δίνεις το αντλημένο μειώνοντας σιγά-σιγά, μόνο όταν αντλείς τουλάχιστον τη μισή ποσότητα που χρειάζεται το μωρό.

Τα χαπάκια μαγιάς τα παίρνεις για 2 εβδομάδες και τα σταματάς για μια εβδομάδα, για να είναι αποτελεσματικά.

Δες και τις τεχνικές για βελτίωση των αντλήσεων

από την Κατερίνα και τη Φρύνη και άλλες που αντλούσαν αποκλειστικά:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=337918#post337918

και στα αγγλικά:

http://www.kellymom.com/bf/pumping/pumping_decrease.html

http://www.kellymom.com/bf/pumping/bf-links-pumps.html#tips

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

1) Όχι. Όλα τα θήλαστρα της Μεντέλα παίρνουν τα ίδια εξαρτήματα.

2) Μπορείς να τα βάζεις στον αποστειρωτή (όχι το σωληνάκι).

 

 

καλημέρα,

το σωληνάκι είναι από αυτό που βγαίνει ο αέρας ή το μικρό εξάρτημα με τη μικρή άσπρη μεμβράνη που μπαίνει μέσα στην χοάνη;

Link to comment
Share on other sites

Το σωληνάκι είναι το σωληνάκι. Εκεινο το μακρύ διαφανές καλώδιο με τις κίτρινες πλαστικές άκρες.

Το κίτρινο εξάρτημα με τη μεμβράνη είναι το κιτρινο εξάρτημα με τη μεμβράνη.

Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΑΓΛΑΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΕ ΒΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ........... ΣΟΥ ΠΩ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΟΥ.

 

ΜΠΟΡΩ ?

 

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑΤΟΚΙΒΩΤΙΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ (ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ) ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΔΕΙΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΛΑΒΕΙΣ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ Π.Μ.

 

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

ΑΡΑΓΕ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ?

 

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ.

ΕΛΕΝΗ

a>
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ.

 

ΕΣΥ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ, ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΒΓΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ, ΣΩΣΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ?

 

 

ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΝΤΛΗΣΩ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΝΑ ΦΑΕΙ, Η ΟΠΟΙΑ ΤΡΩΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ, ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣΕΧΟΥΣΕΣ, ΚΑΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΝΤΛΩ ΒΓΑΖΩ ΑΠΟ 10 ΕΩΣ 40 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΤΗ ΦΟΡΑ.

 

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ.

ΤΟ ΜΑΖΕΥΩ, ΤΟ ΜΑΖΕΥΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΟ ΓΑΛΑ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΑΖΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΝΤΛΗΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΧΑΛΑΣΕΙ, ΚΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΓΕΥΜΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ ΑΠΟ 110 - 130 ΓΡΜ.

 

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΚΑΤΙ?

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ.

ΕΛΕΝΗ

a>
Link to comment
Share on other sites

Ελένη μου πρέπει να απαντήσεις άμεσα σε αυτες τις ερωτησεις

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40799 για να σε κατευθύνουμε σωστά. Πριν γράψεις το οτιδήποτε θα σου ελεγα να προσπαθεις να βάζεις το μικρο στο στηθος γιατι οι εισεχουσες θηλές δεν αποτελουν αντέδειξη για τον θηλασμό....να προσπαθείς και μετα αντληση. Πολυ βασικό το θήλαστρο...εαν δεν εχεις νοσοκομειακό τοτε δεν θα μπορεσεις να αυξήσεις την παραγωγή σου ικανοποιητικά....για απαντα λοιπόν να δουμε πως θα το λύσουμε άμεσα το θεματακι σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...