Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Κορίτσια SOS!!!!!!Το Symphony όταν περνάει απο τη γρήγορη φάση στην αργή κάνει ένα μπλίνγκ και κλείνει!τι είναι αυτό;Τι κάνω; Θα φτιάξει μόνο του ή θα πρέπει να το αντικαταστήσω; Είναι και Κυριακή γαμώτο!!!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το μωρακι μου ειναι 4 μηνων το θηλαζω αποκλειστικα και σε 2 μηνες θα ξεκινησω να εργαζομαι. Λόγω του οτι ειμαι χημικός και δουλευω σε χημείο και αναπνέω διάφορες βλαβερές ουσίες σκέφτομαι μηπως δεν είναι σωστό να το θηλάζω πρωι και βραδυ (γιατι θα τρώει και στερεες τροφές τοτε) και μηπως ξεκινουσα απο τώρα να κάνω μια τραπεζα γάλακτος. Υπάρχει κάποια μαμα που κανει το ίδιο επαγγελμα με μενα? τι ειναι καλυτερο τελικα? Να συνεχίσω να το θηλαζω παρόλα τα χημικαπ ου θα εισπνεω απο τη δουλεια μου , να προσπαθησω νακανω τράπεζα ή να του δώσω ξένο τότε που θαναι πια 6 μηνών? Έχω το swing αλλα 5 φορές που προσπαθησα να βγαλω γαλα μόνο τις 2 εβγαλα σπαταλώντας πολύ χρόνο (1 ώρα για 150 μλ) παρόλο που είχα πολυ και τις αλλες 3 δεν εβγαινε σταγόνα και λεω μηπως νοικιασω καποια νοσοκομειακό.

 

Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, δεν έχει προταθεί ποτέ αποθηλασμό εξαιτίας επιβαρυντικών παραγόντων του περιβάλλοντος.

 

Το αγελαδινό γάλα σε σκόνη είναι σοβαρά επιβαρυμένο με αντιβιοτικά, με κατάλοιπα από το ραφινάρισμα των φυτικών ελαίων που είναι πρόσθετα γιατί τα λιπαρά του γάλακτος της αγελάδας είναι επικίνδυνα τόσο για καριδαγγιακές παθήσεις όσο και γιατί είναι συνήθως γεμάτο διοξίνες...

 

Η σκόνη είναι μια πολυ επεξεργασμένη τροφή που δεν έχει να προσφέρει τίποτα θετικό πέρα από θερμίδες και επιβίωση. Σε σχέση με το φρέσκο αγελαδινό είναι σαν να συγκρίνεται μία μούμια με έναν ζωντανό οργανισμό. Με το ανθρώπινο γάλα δεν μπορεί καν να συγκριθεί γιατί είναι γάλα που προορίζεται για άλλο είδος με πολύ διαφορετικές ανάγκες.

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496

 

Στο παραπάνω λινκ μπορείςα δείς ότι δεν υπάρχει καμία αντένδειξη για το θηλασμό από εισπνεόμενα χημικά.

 

Είμαι μεταξυ του symphony και του lactina. Ποιο είναι πιο πρακτικό και πιο αποτελεσματικό?

Το σύμφωνυ έχει φάση διέγερσης και φαίνεται να είναι λίγο πιο αποτελεσματικό από το λακτίνα. Είναι και τα δύο νοσοκομειακά και από τα καλύτερα θήλαστρα που κυκλοφορούν. Μπορείς να νοικιάσεις για λίγες μέρες το ένα και αν δεν σου κάνει να δοκιμάσεις και το άλλο.

 

Είναι προτιμότερο το διπλό σύστημα άντλσηης. Το μπουκαλάκι που έχεις ταιριάζει και με τα δύο θήλαστρα, θα χρειαστείς όμως λάστιχο που να συνδέει το μπουκαλάκι με το μηχάνημα.

Αν χρησιμοποιήσεις διπλό σύστημα, θα χρειαστείς μόνο ένα μπουκαλάκι επιπλέον και δύο λάστιχα, ένα για το καινούργιο μπουκαλάκι κι ένα γι αυτό που έχεις ήδη.

 

σκέφτομαι μηπως δεν είναι σωστό να το θηλάζω πρωι και βραδυ (γιατι θα τρώει και στερεες τροφές τοτε)

 

όταν ξεκινούν οι στερεές τροφές, αυτές είναι συμπληρωματικές του θηλασμού και δεν αντικαθιστούν γεύματα.

 

Δύο γεύματα γάλακτος κάνουν μόνο τα μωρά που δεν θηλάζουν γιατί η επιπλέον κατανάλωση αγελαδινού γάλακτος είναι επικίνδυνη για τα μωρά.

 

Επίσης η εισαγωγή των στερεών τροφών με τόσο βιαστική αντικατάσταση γευμάτων θηλασμού, οδηγεί συχνά σε πρόωρο αποθηλασμό γιατί είναι δύσκολο να διατηρηθεί η γαλουχία με δύο μόνο θηλασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Μαμα χρυσα,το εχει παθει και μενα αυτο και μου το αντικατεστησαν απο την εταιρια.

Αυριο πρωι πρωι παρε τηλ και πες οτι αντλεις αποτελεσματικα και οτι καιγεσαι!

Στειλε και πμ στο μελος medelaki(Λινα)να σε βοηθησει!

Link to comment
Share on other sites

Frene ευχαριστώ πολύ!Εφτιαξε τελικά μετά απο κανένα δίωρο που το βγάλα απο τη μπρίζα.Θα πάρω την εταιρεία όμως να μου το αντικαταστήσουν παρολαυτα.(έψαχνα εχθές μεσα στο πανικό μου το swing μου, το οποίο είχα δανείσει σε μια φίλη!!!)

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κορίτσια. Είμαι μια νέα μανούλα και σε λίγες μέρες σαραντίζω. Σκέφτομαι να πάρω ένα θήλαστρο για να μπορώ να βγαίνω έξω και να ταΐζω το μωρό. Το χρειάζομαι για να αντλώ ένα έως 2 γεύματα το πολύ. Έχω διαβάσει κάποια post που συμβουλεύουν για το ποιό είναι το κατάλληλο θήλαστρο αλλά αγχώνομαι που λέει ότι αν δεν επιλέξουμε το σωστό υπάρχει κίνδυνος μείωσης παραγωγής. Και εδώ είναι που χρειάζομαι βοήθεια!

Ποιό έιναι το κατάλληλο για την περίπτωσή μου;

 

Υπάρχουν κάποια που είναι 2 φάσεων. Τι σημαίνει αυτό;

 

Χειροκίνητο ή ηλεκτρικό να επιλέξω;

 

Πόση ώρα συνήθως διαρκεί μια άντληση; έχω διαβάσει ότι μπορεί να διαρκέσει κ μιάμιση ώρα. Ισχύει κάτι τέτοιο; Πόσα ml πρέπει να αντλήσω; Ο παιδίατρος όταν τον ρώτησα έκανε κάτι υπολογισμούς και μου είπε από 85 ml και πάνω να της δίνω, αλλά διάβασα σε ένα post ότι κάποιες βγάζαν 10-20-30 ml περίπου και αγχώνομαι.

 

Με τα σακουλάκια της Μedela πώς γίνεται η διαδικασία; Βολεύουν ή πρέπει να πάρω τα μπιμπερό;

 

Και κάτι τελευταίο ...

 

Όταν λένε ότι για να χρησιμοποιήσεις θήλαστρο πρέπει να έχει εδραιωθεί ο θηλασμός τι εννοούν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλωσηλθες κινεζουλα και να σου ζησει!

 

Αφου θηλαζεις το μωρο σου γιατι να μην το θηλασεις και εξω που θα ειστε;

Τα θηλαστρα,μπιμπερο,αποστειρωση ειναι πολυ μεγαλη φασαρια,παρα πολυ μεγαλη,πιστεψε μου,ασε που το πιο πιθανο ειναι το μωρο να μην δεχθει το μπιμπερο ειδικα απο σενα,ή αν το δεχτει μετα να μην δεχθει ευκολα το στηθος.

Μπορεις να παρεις ωραιοτατo sling και να θηλασεις εκει μεσα το μωρο σου :wink:

ή να το βαλεις να θηλασει και να ριξεις πανω του ενα παρεο για να μην φαινεται τπτ :wink:

 

Ο θηλασμος εδραιωνεται μετα τις 6 εβδομαδες περιπου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρααα!!!

Σ'ευχαριστώ πολύ frene! Καλά θα ήταν να το θήλαζα συνέχεια για να γλιτώσω όοολα αυτά που λες, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να με βλέπουν οι άλλοι! Εμένα θα μου άρεσε να δω κάποια να θηλάζει άλλα εδώ στην Ελλάδα δεν έχουμε συνηθίσει τέτοιες εικόνες! :( Επίσης άλλο ένα πρόβλημα είναι ότι η μικρή κάποιες φορές όταν τρώει τραβιέται, τεντώνεται, μουγκρίζει κ πρέπει να τη σηκώσω να ηρεμήσει λίγο κ μετα να συνεχίσουμε.... όποτε στάνταρ θα μας πάρουν όλοι χαμπάρι! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πάααααρα πολλοί τρόποι για να καλυφθείς και να μην σε πάρει χαμπάρι κανείς. Εγώ έχω θηλάσει σε πιτσαρία, απέναντι μου ο πατέρας μου (ντρέπεται πολύ σε κάτι τέτοια, μην με δουν) κι εγώ θήλασα κι όταν του είπα "εντάξει, τελειώσαμε το γεύμα μας" μου είπε "τι, πως, πότε;" :lol::lol: . Ήταν απάνταντι στο τραπεζάκι που καθόμασταν και δεν είδε τίποτα.

Αν θες να δεις κάποια να θηλάζει δημόσια έλα να πάμε παρέα μια βόλτα. :lol::lol:

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρααα!!!

Σ'ευχαριστώ πολύ frene! Καλά θα ήταν να το θήλαζα συνέχεια για να γλιτώσω όοολα αυτά που λες, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να με βλέπουν οι άλλοι! Εμένα θα μου άρεσε να δω κάποια να θηλάζει άλλα εδώ στην Ελλάδα δεν έχουμε συνηθίσει τέτοιες εικόνες! :( Επίσης άλλο ένα πρόβλημα είναι ότι η μικρή κάποιες φορές όταν τρώει τραβιέται, τεντώνεται, μουγκρίζει κ πρέπει να τη σηκώσω να ηρεμήσει λίγο κ μετα να συνεχίσουμε.... όποτε στάνταρ θα μας πάρουν όλοι χαμπάρι! :lol:

 

Μικρή κινέζα θα κάνεις την κινέζα και θα θηλάζεις το μωράκι σου χωρίς ντροπές! Με μια χαλαρή μπλούζα, μπορείς να τη σηκώσεις και να μην φαίνεται τίποτα, αν το μωρό τραβηχτεί, το κεφαλάκι του καλύπτει το στήθος αρκετά μέχρι να προλάβεις να κατεβάσεις την μπλούζα (δεν χρειάζεται να ανεβάσεις το σουτιέν, αφού σε λίγο θα συνεχισετε!). Αν φοράς και μια ζακετούλα από πάνω, δεν θα φαίνεται ούτε η μέση σου. Κάνε πρόβες στο σπίτι και να είσαι περήφανη που θηλάζεις το μωράκι σου, μόνο θετικά μηνύματα στην κοινωνία περνάς θηλάζοντάς το έξω!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ εγώ δεν θα αισθανόμουν άνετα! :? Οπότε θα επιμείνω στο θήλαστρο! Προτιμώ να κουράζομαι λίγο παραπάνω παρά να μη μπορώ να τη θηλάσω έξω. :( Βέβαια το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω ποιό θήλαστρο είναι κατάλληλο για μένα....... :?:?:?:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kινεζούλα μικρή, θέλεις να βγάζεις 1-2 γεύματα κάθε μέρα ή κάποιες μέρες της εβδομάδας;

Να ξέρεις πάντως ότι το γάλα που θα αντλείς θα πρέπει να το παίρνεις μαζί σου κρύο σε ισοθερμικό τσαντάκι (καλοκαιριάζει κι όλας τώρα) με παγοκύστες, θα πρέπει να προσέχεις να μην κουνιέται πολύ κατά τη μεταφορά γιατί χαλάει πιο γρήγορα, να έχεις μαζί σου θερμός με ζεστό νερό, για να το θερμάνεις πριν το δώσεις στο μωρό και ενδέχεται το μωράκι σου να κλαίει όσο θα κάνεις αυτή τη διαδικασία, αφού θα πεινάει, θα σε μυρίζει και γάλα δεν θα βλέπει! Τώρα για θήλαστρο δεν ξέρω, τα φθηνά ηλεκτρικά που είναι προς πώληση δεν είναι και τόσο αξιόπιστα, με ένα ακριβότερο ηλεκτρικό ίσως βολευόσουνα καλύτερα. Θα μπορούσες να νοικιάσεις και κάποιο από τα καλύτερα (symphony κλπ), ώστε να δεις πώς θα πάει το θέμα, αν το μωρό σου θα δεχτεί το μπιμπερό κλπ. και αν όλα πάνε καλά και σε εξυπηρετεί έτσι, τότε αγοράζεις κάποιο.

Πάντως, αν πηγαίνεις σε κάποιο πάρκο, είναι ο ιδανικός χώρος για θηλασμό, πάντα υπάρχει κάποιο απόμερο παγκάκι και κανείς δεν σε ενοχλεί. Επίσης, μπορείς αν είσαι σε εστιατόριο ή κατάστημα να καθίσεις πάλι κάπου απόμερα ή στο αυτοκίνητο κλπ. Κάνε μια δοκιμή, η πρώτη φορά είναι δύσκολη, μετά θα σου φαίνεται απόλυτα φυσικό!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μικρη κινεζα βλεπω οτι εισαι απο τα μερη μας... καταλληλο θηλαστρο θα προτεινα το swing της medela (και πανω). οτιδηποτε κατωτερο δεν βοηθαει ιδιαιτερα... κοστιζει 150€. το θηλαστρο βολευει, αν θελεις να λειψεις και να αφησεις γαλα πισω σου, να ταισουν το μωρακι σου. Αν διαβασεις σε αλλα ποστ, η αγλαια προτεινει να μη ταιζει η μαμα με μπουκαλι το μωρο, μονο καποιο αλλο μελος της οικογενειας. το θηλαστρο επισης χρησιμευει, σε αυτες που επιστρεφουν νωρις στη δουλεια κια θελουν να αφηνουν γαλα για ταισμα. το να παρεις μαζι σου γαλα δικο σου, δεν ειναι τοσο χρησιμο και υγιεινο και οπως ανεφεραν πιο πανω, εχει διαδικασια. Μπορεις να επιλεγεις τις εξοδους σου βαση μερους. Στο cosmos εχει αιθουσα θηλασμου. στην παραλια, μπορεις επισησς να σταθεις σε καποιο παγκακι και να θηλασεις. εγω μεχρι και στην Αριστοτελους θηλασα, χωρις κανενα προβλημα. Εξαλλου δεν εχει και πολλα μερη για να πας βολτα το μικρακι σου, σε αυτη την ηλικια. γι αυτο και μαζευομασταν ολες στο cosmos, γιατι εχει αυτες τις ευκολιες (χωρο θηλασμου -αλλαγη πανας).

Η αποφαση, δικη σου.

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

sofuka έτσι όπως το σκέφτομαι μάλλον ένα γεύμα την ημέρα θα βγάζω, άντε μέρα παρά μέρα! Πάντως όσον αφορά αυτά που λες για παγοκύστες κ ζεστά νερά...... εμένα ο παιδίατρος μου είπε να έχω το γάλα στο ψυγείο κ όταν είναι να φύγω από το σπίτι να το ζεσταίνω κ να το βάζω σε θερμός για να διατηρηθεί μέχρι να έρθει η ώρα να φάει! Πιστεύω πως 3 ωρίτσες θα αντέξει! :roll: Τί λέτε κ εσείς που είστε πιο έμπειρες; :?

 

 

NESTOROUDI κ εγώ προς το swing καταλήγω! Εννοείται πως όπου βολεύει θα θηλάζω κανονικά!!! Απλά τώρα το Πάσχα θα είμαστε εκτός Θεσσαλονίκης κ όσο να'ναι πιστεύω θα είμαι πιο άνετα αν έχω το μπιμπερό μαζί μου στις βόλτες! Αν δω ότι δεν δέχεται από μένα το μπιμπερό, θα αναλάβει δράση ο μπαμπάς ;) Μήπως τα βλέπω όλα πολύ εύκολα και χαλαρά;;;; Να αρχίσω να ανησυχώ;;; :?

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει και το άλλο θέμα, πως όταν του δίνεις εσύ μπιμπερό, το μωρό μπερδεύεται, δεν καταλαβαίνει γιατί το αρνείσαι. Υπάρχει πιθανότητα να προτιμήσει κάποια στιγμή το μπιμπερό αν γίνεται αυτό συχνά!

Αυτά που είπε ο παιδίατρος ισχύουν για το γάλα σκόνη, αλλά και πάλι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Το μητρικό έχω την εντύπωση πως είναι πιο ευαίσθητο.

Δες λίγο και τις οδηγίες της Αγλαΐας για τη συντήρηση-διατήρηση του μητρικού:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1809&postdays=0&postorder=asc&start=45

μεταφέρω από το τόπικ αυτό:

mkatsanevaki έγραψε:

... δεν με αγχωνει ακριβως, αλλα σκεφτομαι οτι αν δεν εχει αρχισει η μικρη να θηλαζει κανονικα μεχρι να σαραντησουμε και θα πρεπει να συνεχισει να τρωει απο το μπιμπερο, θα ειναι πολυ δυσκολο να μετακινουμαστε... τουλαχιστον με μια σχετικη ανεση χρονου. Γι αυτο ρωτησα ποσο διατηρειται το γαλα εκτος ψυγειου, για να δω τι δυνατοτητες χρονου εχω να παιρνω μαζι μου γαλα που θα το χω βγαλει με το θηλαστρο...

 

 

Το μητρικό γάλα δεν επιτρέπεται να μεταφέρεται εκτός ψυγείου ούτε για λίγο.

Το κούνημα και η ανάμιξή του με αέρα δημιουργούν άριστες συνθηκες για τα μικρόβια. Δεν υπάρχει κανένας χρόνος ασφαλείας όταν το μητρικό γάλα μεταφέρεται εκτός ψυγείου.

 

 

Θα πάρεις ένα τσαντάκι ψυγείο από αυτά που παίρνουμε στην παραλία, θα έχεις πάντα έτοιμες παγοκύστες στην κατάψυξη και όταν είναι να φύγεις θα βάζεις 2 παγυκύστες και το γάλα που θέλεις μέσα. Το γάλα στο τσαντάκι διατηρείται πάνω από 8 ώρες.

 

Για να το ζεστάνεις θα έχεις μαζί σου ένα θερμός των 750 ml με καυτό νερό.

 

Τα καλύτερα είναι αυτά τα μεταλλικά που έχουν κενό αέρος μεταξύ των δύο στρωμάτων μετάλου.

 

Το καπάκι αυτού του θερμός μπορεί να χρησιμέψει για να ζεστάνεις το γάλα σε μπαιν μαρί. Συνήθως χρειάζεται να πετάξεις το πρώτο νερό μόλις κρυώσει και να το ξαναγεμίσεις για να ζεσταθεί όσο χρειάζεται το γάλα.

 

Το μέγεθος του θερμός το αναφέρω για να είναι αρκετό το μέγεθος από το καπάκι και να χωράει το μπιμπερό.

_________________

Α. Παπαδήμα

Πιστοποιημένη Σύμβουλος Μητρικού Θηλασμού και Γαλουχιας (IBCLC)- International Board Certified Lactation Consultant

 

Επίσης, από το ίδιο τόπικ:

 

ΛΗΤΩ έγραψε:

 

Σκέφτομαι για ακόμη μια φορά πόση παραπληροφόρηση υπάρχει...Εγώ είχα διαβάσει σε παρα πολλές σελίδες στο internet και μου το χε πει και μαια ότι το μητρικό γάλα διατηρείται εκτός ψυγείου 3-6 ώρες...μάλιστα παλαιότερα όταν ακόμη η μπέμπα μου ήθελε το μπιμπερό είχα βγάλει γάλα και το είχα αφήσει εκτος ψυγείου μπορεί και 4 ώρες και ήταν και κατακαλόκαιρο..πάλι καλά που μου κοψε και ρώτησα τότε τον παιδίατρο και μου πε ο ανθρωπος να μην το ξανακάνω και ότι το μητρικό γάλα διατηρείται άψογα μόνο στο ψυγείο..πως δεν έπαθε τίποτα το παιδάκι μου..το σκέφτομαι κι εκνευρίζομαι..

 

 

Στους 18-22ο C στο σπίτι που το γάλα είναι ακίνητο, πράγματι διατηρείται 3-6 ώρες αντίστροφα ανάλογα με τη θερμοκρασία. Η πληροφορία είναι σωστή. Από την άλλη όμως με αυτό τον τρόπο μειώνεται ο συνολικός χρόνος διατήρησης του γάλακτος αν τελικά το μωρό δεν το πιει. Αν είμαστε σίγουρες ότι θα καταναλωθεί, δεν υπάρχει θέμα.

 

Η μεταφορά όμως είναι κάτι τελείως διαφορετικό από την απλή παραμονή του γάλακτος. Όπως έγραψα, κατά τη μεταφορά το γάλα ανακατεύεται με αέρα και ευνοούνται οι συνθήκες πολλαπλασιασμού των μικροβίων.

 

Εν ολίγοις, το γάλα φραπέ διατηρείται πολύ λιγότερο από το ακίνητο γάλα

_________________

Α. Παπαδήμα

Πιστοποιημένη Σύμβουλος Μητρικού Θηλασμού και Γαλουχιας (IBCLC)- International Board Certified Lactation Consultant

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

εμένα ο παιδίατρος μου είπε να έχω το γάλα στο ψυγείο κ όταν είναι να φύγω από το σπίτι να το ζεσταίνω κ να το βάζω σε θερμός για να διατηρηθεί μέχρι να έρθει η ώρα να φάει! Πιστεύω πως 3 ωρίτσες θα αντέξει! :roll: Τί λέτε κ εσείς που είστε πιο έμπειρες; :?

:shock: Κανένα γάλα δεν μπορεί να διατηρηθεί τρεις ώρες ζεστό χωρίς να ξυνίσει!!!

Το ξένο γάλα δεν διατηρείται μία ώρα αφού ζεσταθεί και δεν μπει σε θερμός. Σε θερμός μάλλον ξυνίζει πολύ πιο γρήγορα από τη μία ώρα.

 

Το μητρικό πρέπει να μεταφέρεται μόνο σε ισοθερμικό τσαντάκι με παγοκύστες. Κανένας άλλος τρόπος δεν είναι ασφαλής. Όταν το γάλα μεταφέρεται σε θερμοκρασία χώρου, ανακατεύεται με τον αέρα καθός μετακινείται και μπορεί να χαλάσει πολύ πιο γρήγορα από το αν μείνει ακίνητο. Η χαμηλή θερμοκρασία του ψυγείου εμποδίζει την ταχεία ανάπτυξη των μικροβίων.

 

Μήπως τα βλέπω όλα πολύ εύκολα και χαλαρά;;;;

 

Δεν λαμβάνεις υπόψη σου την αντίδραση του παιδιού. Το παιδί μπορεί να νιώσει ότι το αρνείσαι, ότι το απορρίπτεις... :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγλαία μου ο μπεμπουλης μου ειναι ενός μηνός και 3050 gr. τον θηλάζω και του δίνω και συμπλήρωμα ξένο κατ εντολή του παιδίατρου. οταν τον βάζω στο στήθος κοιμάται πολύ γρήγορα και σκεφτόμουν το σενάριο να νοικιάσω θήλαστρο και να του το δίνω με το μπιμπερό, μέχρι να δυναμώσει και να θηλάζει πιο εύκολα. επίσης χρησιμοποιώ θηλές σιλικόνης γιατι οι θηλές μου είναι επίπεδες. θελω σιγα σιγα να κόψω το ξένο, αλλα σε μια εβδομάδα πήρε μόνο 60 gr. πες μου τη γνώμη σου, καθώς και ποιο θήλαστρο θα ήταν κατάλληλο για μένα. τώρα προσπαθώ με το χέρι να μαζεύω λίγο γαλατάκι. :roll:

as1cET50g410010MzA1OTAzZHwxNTM5OGRifG15IGxpdHRsZSBwcmluY2UgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

Θέτω εδώ την ερώτηση για να μην ανοίξω νέο θέμα.Εχει δυο μέρες τώρα που, ενώ αντλούσα 160-180 μλ σε κάθε άντληση, αντλώ πλέον με το ζόρι 120-130 μλ.Σήμερα για να αντλήσω 160 μλ χρειάστηκαν 50 λεπτά!Το κάθε γεύμα της μικρής είναι πλέον 180 μλ και φοβάμαι πως κάτι δεν πάει καλά...παίρνω μαγιά μπύρας και κάνω τον τελευταίο μήνα 5 αντλήσεις την ημέρα.Απο προχθές που είδα το πρόβλημα, κάνω 6 αλλά δεν έχω δει διαφορά.Υπάρχει περίπτωση το στήθος μου να μην ανταποκρίνεται ξαφνικά στο θήλαστρο;Α, έχω το symrhony της medela.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τη μαγιά πόσο καιρό την παίρνεις;

 

Μπορεί αυτό που περιγράφεις να είναι ο ερχομός της περιόδου. Η αύξηση της παραγωγής λόγω αύξησης των αντλήσεων θα φανεί σε 4-5 μέρες.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τη μαγιά πόσο καιρό την παίρνεις;

 

Μπορεί αυτό που περιγράφεις να είναι ο ερχομός της περιόδου. Η αύξηση της παραγωγής λόγω αύξησης των αντλήσεων θα φανεί σε 4-5 μέρες.

Οντως περιμένω περίοδο!!!Ευχαριστώ βρε Πίπι!Αλλά τόση μεγάλη διαφορά στις ποσότητες είναι φυσιολογική;

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το ξέχασα αυτό!Ναι την διακόπτω μία εβδομάδα.Παίρνω 3 φορές την ημέρα απο 7 ταμπλέτες.Σωστά;Βρε Πίπι μου ευχαριστώ, είχα αγχωθεί απίστευτα, και δεν το σκέφτηκα αυτό με την περίοδο, ενώ το ξέρω η χαζή!! :oops::lol: Το μόνο που μου έμενε ήταν να πειστώ οτι ήμουν ματιασμένη!!! :lol:

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Θέλω να σας πω το παράπονό μου.

Ενοικίασα την ημερα που βγήκα από το μαιευτήριο το lactina, μου το έφεραν στο σπίτι με ενοίκιο 50 ευρώ το μήνα. Επιπλέον πλήρωσα 50 ευρώ για 2 καινούρια lacta set καθώς αυτά που μου έφεραν ήταν πολυχρησιμοποιημένα και κιτρινισμένα και το εξάρτημα κάτω από τη χοάνη μέσα στη λίγδα κυριολεκτικά. Όταν παραπονέθηκα μου είπαν ότι δεν ήταν υποχρεωμένοι να μου φέρουν καινούριο..... και αυτά τα λακτα σετ που είχα παραγγείλει έκαναν ένα μήνα να τα φέρουν με αποτέλεσμα να τους ενοχλώ συνέχεια .... Στον έναμιση μήνα το λακτίνα κάηκε, μετά από 10 τηλέφωνα για να μου το αντικαταστήσουν και αρκετή κοροϊδία επί τρεις ημέρες πήγαμε και πήραμε ένα άλλο. Το δεύτερο μετά από πέντε λεπτά λειτουργίας κάνει έναν περίεργο ήχο που όσο περνάει η ώρα αυξάνεται σταδιακά... με το φόβο μη μου μείνει και αυτό στο χέρι ζήτησα αντικατάσταση. Symphony δεν έχουν αρκετά, όλο σε έλλειψη είναι. Το πιο αστείο... πήρε μία φίλη μου που ενδιαφέρεται για θήλαστρο και της είπαν για το λακτίνα 65 ευρώ το μήνα (αύξηση δηλαδή 15 ευρώ μέσα σε 2 μήνες που το ενοικίασα εγώ) και 85 για το symphony που ούτε καν υπάρχει...

Πάντως αν δεν υπήρχε τόση μεγάλη διαφορά τιμής με το ameda θα το ενοικίαζα (στη πρώτη μου γέννα αυτό είχα ενοικιάσει και καμία σχέση με το medela)....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...