Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

βοηθεια. Εκανα γκαφα και δεν προσεξα καλα πιο απο ταδυο στηθοι εδινα δεν παραπονεθηκε και το μωρο και τωρα το ενα στηθος εχει πετρωσει. Ηταν πιο πολυ αλλα λιγο κομπρεσες με ζεστο νερο ,ντουζ, το μωρο να θυλαζει να βγαζω με το θυλαστρο αλλα απλα εχει μονο βελτιωθει. Το θυλαστρο ειναι χειροκινητο. Τι αλλο να κανω;

 

Συνέχισε αυτά που κάνεις, αν το μωρό δεν θέλει να θηλάσει και αν το θήλαστρο δεν βοηθά, μήπως μπορεί να βοηθήσει ο μπαμπάς θηλάζοντας;

 

Αν όχι η λύση ανάγκης είναι να πας σε εφημερεύουσα μαιευτική κλινική ή σε ιδιωτική μαιευτική κλινικη και να ζητήσεις το νοσοκομειακό θήλαστρο. Πες ότι σου το είπε ο γιατρός σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eυχαριστω για την απαντηση σου. Το προβλημα ειναι οτι δεν βγαινει και το μωρο που ρουφαει και το θυλαστρο τραβανε αερα.

Φοβαμαι μην υπαρξει καποιο προβλημα με τον θυλασμο.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για την απαντηση σου. Το προβλημα ειναι οτι δεν βγαινει και το μωρο που ρουφαει και το θυλαστρο τραβανε αερα.

Φοβαμαι μην υπαρξει καποιο προβλημα με τον θυλασμο.

 

βάλε το μωρό ανάσκελα και κρέμασε το στήθος από πάνω για να διευκολύνεις το θηλασμό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εισαι θεα αγλαια.

Ξαλαφρωσα. Εκανα οτι μου ειπες μα το μωρο. Χιλια ευχαριστω!!!!!!

:lol::lol: Ειναι θεά οντως! :D

 

Και λίγα λέτε! :D

 

Αγία Αγλαΐα υπάρχει στο εορτολόγιο ή να κάνουμε μια εισήγηση στον καινούριο αρχιεπίσκοπο να εξετάσει το φαινόμενο Αγλαΐα Παπαδήμα;

 

Εγώ πάντως ένα κεράκι θα το ανάψω στη χάρη της!!!! :lol::lol::lol:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

aglaia sos!!

 

εχω ενα μωρακι 8,5 μηνων και τον Μαιο που θα ειναι 10,5 θα λειψω για 4 ημερεσ στο εξωτερικο . θελω να φτιαξω μια τραπεζα γαλατοσ για να εχει να πινει μονο το δικο μου γαλα αλλα πως θα τα καταφέρω? ξεκίνησα να αντλω γαλα για να το καταψυξω με το θηλαστρο της medela mini electric αλλα μονο 50 γρμ καταφερα να αντλησω. τι να κανω? επισης με δυσκολία δεχεται το μπουκαλι! ποση ποσότητα γαλα θα πρέπει να αποθηκευσω? ειναι τωρα 7.5 κιλά.

 

ευχαριστω

1189975.png

1189977.png

Link to comment
Share on other sites

ευγενεια μην αγχωνεσαι!

με τις στερεες πως τα πατε;

πιστευω για 4 24 ωρα χρειαζεται 1,5 λιτρο περιπου.

αλλα αν τρωει στερεες,ισως βολευτει και με λιγοτερο,ειδικα αν δεν παιρνει το μπιμπερο ευκολα,πολυ πιθανο να μην πιει ποσοτητα.

δοκιμαστε με εκπαυδευτικο ποτηρακι.

συνχισε να αντλεις με το μινι,χρειαζεταιο λιγος καιρος για να συνηθισει το στηθος τις θηλαστικες κινησεις του θηλαστρου.

αν δεις οτι δεν τα καταφερνεις,μπορεις να νοικιασεις το symhony για 1 μηνα.

Link to comment
Share on other sites

aglaia sos!!

 

εχω ενα μωρακι 8,5 μηνων και τον Μαιο που θα ειναι 10,5 θα λειψω για 4 ημερεσ στο εξωτερικο . θελω να φτιαξω μια τραπεζα γαλατοσ για να εχει να πινει μονο το δικο μου γαλα αλλα πως θα τα καταφέρω? ξεκίνησα να αντλω γαλα για να το καταψυξω με το θηλαστρο της medela mini electric αλλα μονο 50 γρμ καταφερα να αντλησω. τι να κανω? επισης με δυσκολία δεχεται το μπουκαλι! ποση ποσότητα γαλα θα πρέπει να αποθηκευσω? ειναι τωρα 7.5 κιλά.

 

ευχαριστω

 

Ο θηλασμός δεν νομίζω ότι είναι σημαντικός στην προκειμένη περίπτωση. Καλό θα ήταν να συζητήσεις με έναν ειδικό (παιδοψυχολόγο) τι σημαίνει για το παιδί η απουσία σου.

 

Σκέψου και το αν δεν είχες πού να το αφήσεις τι θα έκανες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!!!!Να ρωτήσω κι εγώ κάτι....τα θήλαστρα είναι απαραίτητα να τα αγοράσουμε;σε τι χρησιμεύουν;εγώ δεν θα λείπω από το σπίτι και θα μπορώ να θηλάσω όποτε θέλω.....τπεριμένω ανυπόμονα για απάντηση!!!!!!!!!

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!!Να ρωτήσω κι εγώ κάτι....τα θήλαστρα είναι απαραίτητα να τα αγοράσουμε;σε τι χρησιμεύουν;εγώ δεν θα λείπω από το σπίτι και θα μπορώ να θηλάσω όποτε θέλω.....τπεριμένω ανυπόμονα για απάντηση!!!!!!!!!

το θηλαστρο το χρησιμοποιει μια μανουλα σε περιπτωση που θελει να λειψει για λιγο ή να παει για δουλεια!!!

εφοσον μια μανουλα παιρνει το μωρακι μαζι της οου κι αν παει και το θηλαζει,δεν υπαρχει λογος να αντλει! :wink:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!!Να ρωτήσω κι εγώ κάτι....τα θήλαστρα είναι απαραίτητα να τα αγοράσουμε;σε τι χρησιμεύουν;εγώ δεν θα λείπω από το σπίτι και θα μπορώ να θηλάσω όποτε θέλω.....τπεριμένω ανυπόμονα για απάντηση!!!!!!!!!

 

εγω ειχα παρει μαζι μου θηλαστρο.... αλλα ηταν υπερβολη.... καλυτερα να προσπαθησεις να θηλασεις....

να το παρεις μετα... μονο αν σου χρειαστει, για να μπορεσεις να επιλεξεις κ ποιο θηλαστρο σου ταιριαζει!

 

εγω αλλαξα 3 μεχρι να καταλληξω....

δλδ βαλτα κατω το συνολο 400€ μονο για θηλαστρα!!!

μεγαλη βλακεια!!

Link to comment
Share on other sites

 

εγω αλλαξα 3 μεχρι να καταλληξω....

δλδ βαλτα κατω το συνολο 400€ μονο για θηλαστρα!!!

μεγαλη βλακεια!!

 

πες τα Σοφία γιατί εμένα δεν με πιστεύουνε!

 

Να σου μεταφράσω το 400 σε ενοικίαση;

 

3 μήνες ενοικίασης του lactina 150

6 ακόμη μήνες ενοικίασης 180

δύο μπουκαλάκια (περίπου) 50

σύνολο 380

 

σπάνια χρειάζεται κάποια μαμά θήλαστρο για 9 μήνες, άρα θα κοστίσει φθηνότερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγώ αυτό λέω τελικά...αν δω πως χρειάζεται θα νοικιάσω...αυτό που μου συνέβη προχτές μου φάνηκε παράξενο...είμαι 5,5 μηνών..όπως έκανα μπάνιο και και πίεσα λίγο το στήθος με το σαπούνισμα έβγαλα γάλα.....ένα σοκ το έπαθα...

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

αυτό που μου συνέβη προχτές μου φάνηκε παράξενο...είμαι 5,5 μηνών..όπως έκανα μπάνιο και και πίεσα λίγο το στήθος με το σαπούνισμα έβγαλα γάλα.....ένα σοκ το έπαθα...

 

Το πρωτόγαλα αρχίζει να παράγεται κάπου μεταξύ 4ου και 8ου μήνα, όλα φυσιολογικά λοιπόν :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ αυτό λέω τελικά...αν δω πως χρειάζεται θα νοικιάσω...αυτό που μου συνέβη προχτές μου φάνηκε παράξενο...είμαι 5,5 μηνών..όπως έκανα μπάνιο και και πίεσα λίγο το στήθος με το σαπούνισμα έβγαλα γάλα.....ένα σοκ το έπαθα...

 

Ενώ αν έβλεπες σοκολάτα ....:lol::lol::lol:

(μάλλον κάνω του συνειρμούς που με συμφέρουν, σοκ διαβάζω σοκολάτα σκέφτομαι!!! :roll: )

Link to comment
Share on other sites

aglaia άσε,......η σοκολάτα με τρελαίνει σε λέω...η μαμά μου με έφερε πολλές και τις έχω τεντώσει!!!!χάρηκα πολύ που έχω γάλα...στην αρχή δεν ήμουν θετική με το θηλασμό αλλά όσο προχωράει η εγκυμοσύνη τόσο πιο πολυ το θέλω..

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα και κατατοπιστικό.

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι... Θηλάζω αποκλειστικά εδώ και 2 μήνες. Φεύγοντας από το μαιευτήριο νοίκιασα το θήλαστρο της Ameda από φόβο και ανασφάλεια μήπως προκύψει κάτι. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου και θέλω να το επιστρέψω και να πάρω κάποιο άλλο.

Στη δουλειά θα επιστρέψω τέλη Οκτωβρίου, ας είναι καλά η καινούρια διαδικασία με τον ΟΑΕΔ, οπότε αν το χρειαστώ θα είναι για να βγω για κανένα καφέ, ή ίσως αργότερα, αν θηλάζω ακόμα τον Σεπτέμβριο, να φτιάξω μια τράπεζα γάλακτος.

 

Προς το παρόν κλίνω προς το Swing της Medela, που διάβασα καλά λόγια από εσάς. Καλή επιλογή δεν είναι για την περίπτωσή μου;

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα

 

θα μπορούσε κάποια να μου πει απο που μπορώ να αγοράσω το pump in style της medela ?

εν το βρίσκω πουθενά και στα φαρμακεία μου είπαν ότι είναι σε έλειψη!!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα

 

θα μπορούσε κάποια να μου πει απο που μπορώ να αγοράσω το pump in style της medela ?

εν το βρίσκω πουθενά και στα φαρμακεία μου είπαν ότι είναι σε έλειψη!!!!

 

στην πρωτη σελιδα εχει το τηλεφωνο της εταιρειας klinikum πουανε το PISA,εχει 270 ευρω αλλα αν περιμενεις(δεν ξερω ποσο καιρο) θα κατεβει η τιμη :wink:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε με την medela.. Και εγω που πήγα να παραγγειλω το swing από το φαρμακείο μου είπαν ότι δεν υπάρχει και ότι ίσως να κλείσει η εταιρεία... Πιθανόν να είναι ράδιο αρβυλα. Εχει ακούσει καμία κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι Lena + Sourloulou πως και εγώ έψαχνα προχθές τα σακουλάκια της μεντέλα και μου είπαν και μένα οτι έχει έλλειψη η εταιρεία!αλλά δεν ήξερα οτι μπορεί να κλείσει.λές να μου μεείνει το θήλαστρο;χι,χι,χι :lol::lol: αστειάκια!!!!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...