Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

μολις ρωτησα την φαραμκοποιο μου και μου ειπε οτι το swing κανει 131 ευρω και το mini 75 περιπου...τα μισα λεφτά...Αγλαια ποιο να της παραγγείλω από τα δυο?? :roll:

 

το swing! η σχέση τιμής ποιότητας είναι πολύ καλύτερη από αυτή του μίνι. Το μίνι κάνει μόνο 34 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό και δεν έχει φάση διέγερσης. Οι 34 θηλαστικές κινήσεις είναι το όριο της δυσφορίας για τον άνθρωπο. Το swing κάνει 45 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό, είναι αποτελεσματικό για μεγαλύτερο ποσοστό μητέρων, αντλεί πιο γρήγορα και είναι πολύ πιο ευχάριστο στην αίσθηση.

 

Οι τιμές που σου δίνει ο φαρμακοποιός είναι καλυτερες από αυτές των μαγαζιών με παιδικά είδη! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Jenaki μου γεννησες;;;;

Συγχαρητήρια!

Να παρεις το swing το εχω κι εγω και ειμαι πολυ ευχαριστημένη.

Σε λιγο καιρο δεν θα πρηζεσαι αλλα θα σου χρειαστει το θηλαστρο και μπορεις να φτιαξεις και μια τραπεζα στην καταψυξη για παν ενδεχομενο. Εγω το ενα συρταρι του καταψυκτη το εχω φουλαρει αλλα πλεον εχω αρκετο γαλα μονο τα χαραματα που το μωρο κανει ωρες να φαει. Τον ταιζω και βγαζω το υπολοιπο :D

Σου ευχομαι τα καλυτερα με το θηλασμο....ειναι οτι πιο υπεροχο μπορεις να κανεις για το μωρακι σου!

 

NAI ναι γεννησα την Πεμπτη 12/2 χθες ηρθαμε σπιτι μας αλλα δεν εχω προλαβει καθολου απο την κουραση λογω θηλασμου να γραχω τίποτα ακομη στο φορουμ...το μωρακι μου τρωει πολυ η κατι κανω λαθος...θα ανοιξω σχετικό θεμα μετα γιατι κατι κανω λαθος μαλλον...οκ μαλλον θα παραγγειλω το swing yogini μου...σε ευχαριστώ πολύ...αν χρειαστώ βοήθεια για την χρήση του θα σε ενοχλήσω παλι...εσύ ποσες φορές την ημερα αντλείς με αυτό?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

μολις ρωτησα την φαραμκοποιο μου και μου ειπε οτι το swing κανει 131 ευρω και το mini 75 περιπου...τα μισα λεφτά...Αγλαια ποιο να της παραγγείλω από τα δυο?? :roll:

 

το swing! η σχέση τιμής ποιότητας είναι πολύ καλύτερη από αυτή του μίνι. Το μίνι κάνει μόνο 34 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό και δεν έχει φάση διέγερσης. Οι 34 θηλαστικές κινήσεις είναι το όριο της δυσφορίας για τον άνθρωπο. Το swing κάνει 45 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό, είναι αποτελεσματικό για μεγαλύτερο ποσοστό μητέρων, αντλεί πιο γρήγορα και είναι πολύ πιο ευχάριστο στην αίσθηση.

 

Οι τιμές που σου δίνει ο φαρμακοποιός είναι καλυτερες από αυτές των μαγαζιών με παιδικά είδη! :wink:

 

Σε ευχαριστώ!!! :)

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τις πρωτες μερες που ειχα πολυ γαλα αντλουσα οποτε πρηζοταν το στηθος, μετα το γευμα του μικρου φυσικά. Μετα απο λιγο δεν θα πρηζεσαι και αν ειναι φαγανο το μωρακι σου ισως δεν σου περρισευει να αντλεις παρα μονο αν μεσολαβήσουν αρκετες ωρες για το επομενο γευμα (το βραδυ δηλαδη). Να αντλεις οποτε αισθανεσαι δυσφορια και να ψηλαφιζεις το στηθος σου για τυχον φραγμενους πορους (γρομπαλακια) ή εμφανης κοκκινίλες.

Για μερικες κοπελες οπως κι εμενα ο πρωτος καιρος ειναι μαρτυριο αλλα μετα στρωνει το πραγμα....κι εγω τα εκανα ολα σωστα αλλα και παλι τυρρανηθηκα.

Don't worry!

Link to comment
Share on other sites

Jenaki να σου ζήσει το μωρουλίνι σου!!!

 

Κι εγώ το swing έχω πλέον κι είναι μια χαρά θήλαστρο. Θα το βολευτείς πολύ. Πρόσεχε αυτό που σου είπε η Αγλαΐα, να αντλείς μόνο μέχρι να ανακουφιστείς λίγο κι όχι να αδειάσει το στήθος. Αυτά έκανα κι εγώ και τελικά πέρασα 2 φορές υπερπαραγωγή η οποια πίστεψε με μαζεύεται με πολύ δυσκολία. Καλή συνέχεια!!!

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βγήκε καινούργιο medela θήλαστρο "Medela Freestyle" με φάση διέγερσης, διπλό, ΕΠΑΝΑΦΟΡΤΙΖΟΜΕΝΟ, αλλά το κουφό (αν εφαρμόζει σωστά) είναι ότι έχει εξάρτημα για hands free!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock::shock::shock:

Βέβαια έχει και 380$ (300ε)

 

http://www.medelafreestyle.com/Home/Interact

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε καινούργιο medela θήλαστρο "Medela Freestyle" με φάση διέγερσης, διπλό, ΕΠΑΝΑΦΟΡΤΙΖΟΜΕΝΟ, αλλά το κουφό (αν εφαρμόζει σωστά) είναι ότι έχει εξάρτημα για hands free!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock::shock::shock:

Βέβαια έχει και 380$ (300ε)

 

http://www.medelafreestyle.com/Home/Interact

 

στην Αμερικη εχει κυκλοφορησει αρκετο καιρο τωρα!!

δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο.

ειναι το ιδιο με το swing απλα ειναι hands free.

εγω ομως ηδη αντλω hands free με το symphony!!! :wink::D

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα χτες βράδυ για πρώτη φορά το swing μετά το γεύμα του μωρού και για ώρες πονούσαν τρελά οι ρώγες μου...σαν έντονο κάψιμο...τι έκανα λάθος? και εσάς έτσι σας πονάνε για ώρα μετά την άντληση? Μήπως έπρεπε να το έχω στο πιο χαμηλό?

 

επίσης προσπάθησα να γεμίσω ένα σακουλάκι της medela που χωράει μέχρι 150 ml αλλά φοβήθηκα μην το παρακάνω και μετά έχω υπερπαραγωγή...οπότε αν θέλω να μαζεύω λίγο γάλα κάθε μέρα πχ 50 ml την φορά πρέπει να χρησιμοποιώ κάθε φορά καινούργιο σακουλάκι? Δεν μπορώ να προσθέτω σε αυτό της προηγούμενης ημέρας που θα έχει ούτως ή άλλως λίγο γάλα? :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε:

1. αν οι θηλές τρίβονται στα τοιχώματα του κυλίνδρου που είναι στην άκρη της χωάνης, αν ναι τότε χρειάζεσαι μεγαλύτερο μέγεθος χωάνης

 

2. έλεγξε αν το στήθος είναι νωπό όταν ξεκινάς την άντληση, αν όχι βρέξε το με 1-2 σταγόνες γάλα

 

Αν μαζεύεις 150 ml τη μέρα δεν δημιουργείς υπερπαραγωγή. Το να μαζεύεις 50-50 ml δεν εξυπηρετεί σε κάτι, λερώνεις τρεις φορές τα εξαρτηματα του θήλαστρου, πλένεις τρεις φορές, αποστειρώνεις 3 φορές (γιατί χρειάζεται μία αποστείρωση το 24ωρο)...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nα ρωτησω και εγω κατι οσον αφορα τα χειροκινητα θηλαστρα,ποιο ειναι καλυτερο το harmony της medela ή της Avent? Ποσο κανουν? Εχω το swing αλλα πιθανον να με εξυπηρετησει καλυτερα ενα χειροκινητο στη δουλεια,Αγλαια ποιο ειναι το καλυτερο?? :roll:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πως ειναι δυνατον να σε εξυπηρετησει καλυτερα ενα χειροκινητο από το swing :roll: ??Δεν νομιζω....

Δεν ξερω,παντως,ποιο από τα δυο ειναι καλυτερο, ουτε και τις τιμες τους....

Παντως το swing εχει και την φαση διεγερσης η οποια βοηθα παρα πολυ στο let down.

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω και εγω κατι οσον αφορα τα χειροκινητα θηλαστρα,ποιο ειναι καλυτερο το harmony της medela ή της Avent? Ποσο κανουν? Εχω το swing αλλα πιθανον να με εξυπηρετησει καλυτερα ενα χειροκινητο στη δουλεια,Αγλαια ποιο ειναι το καλυτερο?? :roll:

 

Λειτουργούν πολύ παρόμοια, το harmony είναι λίγο πιο εύκολο στη συναρμολόγηση. Δεν έχω δοκιμάσει κανένα, αν και τα έχω πιάσει στα χέρια μου και τα δύο. Η πιο αξιόπιστη θα ήταν η γνώμη μιας μαμάς που τα έχει χρησιμοποιήσει και τα δύο, αλλά είναι δύσκολο να τη βρεις! :roll:

 

Νομίζω ότι το swing με μπαταρίες (αν δεν έχεις μπρίζα) θα σε βολέψει καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια και γω ενδιαφερομαι για αγορα θηλαστρου αφου κρινω οτι η ενοικιαση δεν πολυσυμφερει! στα λητω ειδα το μινι medela (88euro) [που δε διαβασα και τα καλυτερα λογια!] και ενα αλλο το mamivac Lactive (160ευρω) το οποιο ομως δεν το αναφερει καμια! φαινεται καλο. ειναι λεει 2 φασεων για φυσικο θηλασμο, μιμειται το θηλασμο του μωρου κλπ κλπ!!! τι να κανω? αν μπορει ας μου απαντησει καποια συντομα γιατι δεν θα ειμαι στο ιντερνετ για πολυ ωρα! ευχαριστω! φιλια!!!

lamlamard20090207_-8_My+child+is.pngdogdogavi20140415_8_My%20child%20is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Bρε κοριτσι,γεννα με το καλο και μετα αγοραζεις θηλαστρακι......

ποιος ο λογος να αγορασεις αφου θα θηλασεις????

εξαλλου τους 2 πρωτους μηνες καλυτερα να μην χρησιμοποιησεις αυτα τα μικρα αλλα πρεπει να νοικιασεις νοσοκομειακο....

επομενως μετα τον 2μηνο θα το χρειαστεις!!!

μη βιαζεσαι.

με το καλο!!! :)

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

εχω γεννησει καλε!!! απλα επειδη δεν εχω pc σπιτι δεν μπορεσα να αλλαξω το ticker! το baby ειναι 20 ημερων!!! ολοκληρος αντρας!!!

 

:oops::oops::oops: σορυ ειδα το τικερακι που δεν ειχες αλλαξει!!!

τεσπα,να σου ζησει λοιπον.

 

τους 2 πρωτους μηνες καλυτερα να μην χρησιμοποιησεις αυτα τα μικρα αλλα πρεπει να νοικιασεις νοσοκομειακο....

επομενως μετα τον 2μηνο θα το χρειαστεις!!!

τωρα ποιο ειναι καλυτερο,εγω προσωπικα εμπιστευομαι την medela, κι αυτο γιατι οταν γεννησα μια μαια μου ειπε πως ειναι σχεδιασμενα ετσι ωστε να μην καταπονουν τις θηλες.ειναι τα μονα που δεν πονανε!!

θυμαμι τη διπλανη κοπελα που προσπαθουσε να βγαλει με το nuk κι εκλαιγε απο τους πονους!!! :roll:

εμπειρικα να σου πω λοιπον οτι εχω το mini electric και καποιες φορες μου εδινε στα νευρα ασε που αισθανομουν δυσφορια.....

προτεινω το swing, μπορει να ειναι ακριβο αλλα ειναι καλυτερο.... :wink:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

το swing ποσο εχει δηλαδη? και ποιο καταστημα το πουλαει? γιατι στο λητω αν και εχει medela δεν μου το εδειξαν! αυτο το αλλο που μου προτειναν ως πολυ καλο, το mamivac lactive, δεν το ξερεις ε? μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλο! εχει και 200 ευρω και με την εκπτωση 160!

lamlamard20090207_-8_My+child+is.pngdogdogavi20140415_8_My%20child%20is.png
Link to comment
Share on other sites

το αλλο δεν το ξερω,οχι!!!

να σου πω αυτοι πρτεινουν οποιο θηλαστρο εχει πιο πολλα ποσοστα απο αυτα που θα πουλησουν,οποτε....

το swing νομιζω εχει γυρω στα 150.....

για τι χρηση το θελεις??????για 1 γευμα ας πουμε????

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

catcat, το swing το πουλάνε στα φαρμακεία και έχει 150 ευρώ, το θεωρώ πολύ καλό αλλά για μία, άντε δύο αντλήσεις τη μέρα. Είναι αρκετά πιο αργό από τα νοσοκομειακά πάντως. Δε μας είπες για τι χρήση το θέλεις.

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

οχι δε νομιζω! το μικρο εχει συνηθισει απ οτι μου ειπε η παιδιατρος στο γαλα απο μπιμπερο που του εδιναν στο μαιευτηριο και αν και θηλαζει καποια στιγμη επειδη βαριεται να ρουφαει κοιμαται! ξυπναει μετα απο μια ωρα το πολυ και πειναει βεβαια! αυτο μου ειπε οτι δενν ειναι καλο και μου ειπε και του δινω συμπληρωμα! αλλα αφου εχω γαλα, το βλεπω! τουλαχιστον να του δινω μητρικο με μπιμπερο! α ξεχασα να σου πω οτι 4 μερες παλευα να ξεχασει το μπιμπερο με αποκλειστικο θηλασμο και αυτοσ να κλαιει απαρηγορητος ολη την ωρα! δεν σταματαγε! ε δεν γινοταν αλλο!!!!!

lamlamard20090207_-8_My+child+is.pngdogdogavi20140415_8_My%20child%20is.png
Link to comment
Share on other sites

τοτε μιλαμε για νοσοκομειακο καλη μου.....

εγω θα σου ελεγα να μην το κανεις ετσι.

πες μας αν μενεις Αθηνα ,καλυτερα να ερθει μια συμβουλος θηλασμου να δει τι συμβαινει.....

ο παιδιατρος σας δυστυχως θα σε οδηγησει σε αποθηλασμο!!! :mad:

εμπιστευσου τον εαυτο σου!!!

μπορεις να μας πεις σε ποια πολη μενεις????

ειναι κριμα να τυρανιεσαι με το θηλαστρο....

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

αν δεν ειναι νοσοκομειακο μειωνεται το γαλα και τελος κοβεται!!!

θα σε συμβουλευα να μιλησεις οπωσδηποτε με μια συμβουλο θηλασμου δες εδω:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3146

 

ειναι κριμα,πολυ κριμα να ταλαιπωρηθεις με το θηλαστρο!!!

στα λεω γιατι τα εχω περασει και ξερω.....

καλη συνεχεια!! :)

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...