Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

To μωρό μου συμπλήρωσε τον ένα μήνα ζωής και θηλάζει αποκλειστικά. Τώρα που σε λίγες μέρες σαραντίζουμε, θα ήθελα να χρησιμοποιήσω ένα θήλαστρο, ώστε να μπορώ να λείψω κάποιες ώρες από το σπίτι και για να δημιουργήσω μια τράπεζα για όταν θα επιστρέψω στη δουλειά. Το μωρό μου θηλάζει πολύ συχνά, κάθε μια-δυο ώρες την ημέρα και κάθε δυο-τρεις ώρες το βράδυ. Πότε θα ήταν σκόπιμο να αντλήσω με το θήλαστρο; Μετά τα γεύματά του; Η χρήση του θήλαστρου θα με βοηθήσει και στην αύξηση της παραγωγής μου; Για να θηλάσω χρησιμοποίησα από την αρχή ψευδοθηλές. Υπάρχει περίπτωση με τη χρήση του μπιμπερό να πάθει σύγχιση θηλών ή αυτό είναι κάτι που το παθαίνουν μόνο τα νεογνά και δεν υπάρχει φόβος μετά τις σαράντα ημέρες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μου ειπε η Λινα(medelaki) οτι το symphony,οταν ο χρηστης δεν δωσει καποια αλλαγη στο μενου του,(αλλαγη φασης,εντασης κτλ)σφυριζει για να υπενθυμισει οτι ειναι ανοιχτο.Οποτε δεν υπαρχει προβλημα με το σφυρυγμα!

 

 

Μελισα,το μωρο ειναι λιγοτερο πιθανο να παθει συγχιση θηλων οσο μεγαλωνει!

 

Καλυτερα να αντλεις μετα τα γευματα ή ενδιαμεσα αν υπαρχει μεγαλο κενο!

 

Το θηλαστρο θα βοηθησει στην αυξηση της παραγωγης σου,εφοσον το χρησιμοποιεις συστηματικα.Ποιο θηλαστρο εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Frene, σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. Με προβληματίζει απλώς μήπως μάθει το μωρό στο μπιμπερό που θα του δίνει ο μπαμπάς του, όταν λείπω, και μετά του κακοφανεί ο θηλασμός, που είναι και πιο δύσκολος ως διαδικασία. Από θήλαστρο μετά από αρκετες ημέρες που το σκεφτόμουνα, κατέληξα στο symphony, γιατί, όταν γυρίσω στη δουλειά, θα χρειαστεί να αντικαταστήσω αρκετά γεύματα και από την άλλη, γιατί έχω μια μείωση στην παραγώγή μου (δεν ξέρω γιατί...στα καλά καθούμενα), που με φόβισε κάπως. Προχθές για πρώτη φορά αναγκάστηκα να δώσω συμπλήρωμα με ξένο γάλα, αλλά χθες κύλησαν τα πράγματα καλύτερα και δεν χρειάστηκε. Μου έκανε εντύπωση, γιατί όλο τον προηγούμενο καιρό είχα πολύ περισσότερο γάλα. Το θήλαστρο σήμερα θα το πάρω, οπότε δεν μπορώ να πω πως πάει. Απλώς σκεφτόμουνα να αντλώ μετά από κάθε γεύμα μόνο την ημέρα, γιατί το βράδυ δεν κοιμάμαι που δεν κοιμάμαι με τους θηλασμούς, αν αντλώ και με το θήλαστρο το χρόνο που μου απομένει να κοιμηθώ, θα κουρελιαστώ τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Melisa γιατι εδωσες συμπληρωμα;

Πως ξερεις οτι το γαλα μειωθηκε;Εφοσον το μωρο θηλαζει αποκλειστικα,το γαλα δεν μειωνεται.Μην ξαναδωσεις συμπληρωμα αν θες να συνεχισεις τον αποκλειστικο θηλασμο.

 

Να ξερεις οτι οσο περναει ο καιρος το στηθος πρηζεται ολο και λιγοτερο και σταματαει να σταζει με τον ρυθμο που εσταζε στην αρχη.

 

Το πρωι συνηθως το γαλα ρεει πιο ευκολα,αν μπορεις να αντλεις τις πρωινες ωρες.

 

Το στηθος ισως χρειαστει καποιες αντλησεις ωσπου να προσαρμοστει στις θηλαστικες κινησεις του θηλαστρου,μην ανησυχεις αν τις πρωτες φορες δεν βγαλεις ικανοποιητικες ποσοτητες.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω τα πιο παλιά κορίτσια που αντλούν αποκλειστικά για μήνες.(Frene και Katerina24 τα φώτα σας!). Τα μικρά σας, σας βοηθούν καθόλου με θηλασμό, έστω και με λίγες κινήσεις;γιατί με εμάς δεν υπάρχει πλέον τέτοια περίπτωση!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήθελα να ρωτήσω τα πιο παλιά κορίτσια που αντλούν αποκλειστικά για μήνες.(Frene και Katerina24 τα φώτα σας!). Τα μικρά σας, σας βοηθούν καθόλου με θηλασμό, έστω και με λίγες κινήσεις;γιατί με εμάς δεν υπάρχει πλέον τέτοια περίπτωση!

 

Τι ακριβώς εννοείς ότι δεν υπάρχει πλέον τέτοια περίπτωση. Δεν πιάνει καθόλου το στήθος σου το παιδί;

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Μα καθόλου όμως!κλαίει, το σπρώχνει με το χέρι αλλά στο στόμα δεν το βάζει...έχω μέρες να το βάλω βέβαια γιατι με αυτή την αντίδραση ένιωθα πάρα πολύ άσχημα, αλλά ίσως το ξαναπροσπαθήσω πάλι.Απλά έμαθε σιγά σιγά την ευκολία του μπιμπερό, γιατί λόγω χαμηλού βάρους και επίπεδων θηλών του έδινα απο το μαιευτήριο κιόλας κάποιες φορές αντλημένο γάλα γιατί δεν είχε δύναμη να πιάσει την θηλή( ή οι μαίες εκεί δεν έιχαν την υπομονή να με βοηθήσουν λίγο παραπάνω) και τελικά ξέμαθε το στήθος.. :(

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει ψευδοθηλές που είναι πιο κοντά στο μπιμπερό (σαν αφή εννοώ); Πιστεύω ότι στην περίπτωση σου που το μωρό είναι τόσο αρνητικό θα βοθούσαν. Απλά θέλει και επιμονή από μέρους σου.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο προσωπικη εμπειρια (δυσκολευτικα κ εγω πολυ) , θα σου προτεινα :

α. να βαζεις το μωρο σου στο στηθος , να του μιλας , να το επιβραβεβεις κ να προσπαθεις να το θηλασεις οταν δεν ειναι πολυ νηστικο!!! αυτο να το κανεις καθε φορα που θελεις να το ταϊσεις.

β. οταν του δινεις μπουκαλι , να το δινει καποιος αλλος κ οχι εσυ!!!

στο μπουκαλι να ειναι καλα σφυγμενο το δαχτυλιδι, ωστε να δυσκολευετε! :!:

γ. να αγορασεις θηλη για νεογεννητο :idea: οχι για 0-3

δ. στην περιοχη σου πολυ πιθανο να υπαρχει συμβουλος θηλασμου. ζητα την βοηθεια της.

ε. υπαρχουν καποια βοηθηματα οπως sns, soft cup feeder, συριγγα ταισματος που μπορουν να σε βοηθησουν!!!

το μωρο σου ειναι πολυ μικρο!!! μπορει να μαθει!!!

εγω καταφερα να θηλασω με το sns , ο συζυγος της εδινε γαλα με το soft cup feeder k με ενα μπουκαλακι με πολυ μικρη θηλη.

θελει αρκετη προσπαθεια !!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν συνέχισες με ψευδοθηλές; Συγνώμη αν τα έχεις γράψει κάπου δεν τα έχω δει (ή δεν θυμάμαι). Σε ρωτάω γιατί κι εγώ τα ίδια πέρασα στην αρχή.

Το έχουμε ξανασηζητήσει στο θέμα ψευτοθηλές, αλλά δεν πειράζει.Οι αντιδράσεις αυτές είναι με τις ψευτοθηλές!!Πάντως, θα το παλέψω πάλι σήμερα μήπως και....Θα επανέλθω με νεότερα!

Σοφία ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν συνέχισες με ψευδοθηλές; Συγνώμη αν τα έχεις γράψει κάπου δεν τα έχω δει (ή δεν θυμάμαι). Σε ρωτάω γιατί κι εγώ τα ίδια πέρασα στην αρχή.

Το έχουμε ξανασηζητήσει στο θέμα ψευτοθηλές, αλλά δεν πειράζει.Οι αντιδράσεις αυτές είναι με τις ψευτοθηλές!!Πάντως, θα το παλέψω πάλι σήμερα μήπως και....Θα επανέλθω με νεότερα!

Σοφία ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

 

Χίλια συγνώμη, δεν το θυμάμαι κι ευχαριστώ που μου το ανέφερες. Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να τα καταφέρεις.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν συνέχισες με ψευδοθηλές; Συγνώμη αν τα έχεις γράψει κάπου δεν τα έχω δει (ή δεν θυμάμαι). Σε ρωτάω γιατί κι εγώ τα ίδια πέρασα στην αρχή.

Το έχουμε ξανασηζητήσει στο θέμα ψευτοθηλές, αλλά δεν πειράζει.Οι αντιδράσεις αυτές είναι με τις ψευτοθηλές!!Πάντως, θα το παλέψω πάλι σήμερα μήπως και....Θα επανέλθω με νεότερα!

Σοφία ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

 

Χίλια συγνώμη, δεν το θυμάμαι κι ευχαριστώ που μου το ανέφερες. Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να τα καταφέρεις.

 

Καλέ σιγά,δεν τρέχει τίποτα!θα έπρεπε να είσαι ελέφαντας για να τα θυμάσαι όλα!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα το symphony και ξεκινάω τις προσπάθειες για άυξηση της παραγωγής. Αν και στις τρείς αντλήσεις που έκανα ήδη δεν είδα καμμιά διαφορά στην ποσότητα απο το swing, φαντάζομαι θέλει λίγο χρόνο έτσι;Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι δεν αισθάνομαι ενόχληση στο στήθος ακόμα και στην μέγιστη ταχύτητα ενώ με το swing κάποιες φορές έπρεπε να χαμηλώσω την ένταση γιατί με ενοχλούσε πολύ.Έίναι φυσιολογικό; Μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος;

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρέλαβα σήμερα το symphony και ξεκινάω τις προσπάθειες για άυξηση της παραγωγής. Αν και στις τρείς αντλήσεις που έκανα ήδη δεν είδα καμμιά διαφορά στην ποσότητα απο το swing, φαντάζομαι θέλει λίγο χρόνο έτσι;Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι δεν αισθάνομαι ενόχληση στο στήθος ακόμα και στην μέγιστη ταχύτητα ενώ με το swing κάποιες φορές έπρεπε να χαμηλώσω την ένταση γιατί με ενοχλούσε πολύ.Έίναι φυσιολογικό; Μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος;

 

Πρόσεχε τα κίτρινα κομματάκια με την άσπρη μεμβράνη να είναι κάθετα στον άξονα της χοάνης - πιο απλά ούτε εσύ ούτε κάποιος που κάθεται ακριβώς απέναντί σου να βλέπετε την άσπρη μεμβράνη

 

Θα σου πουν και τα κορίτσια που το χρησιμοποιούν περισσότερο.

Πάντως να ξέρεις ότι χρειαζεται χρόνος για να συνηθίσει το στήθος.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα το symphony και ξεκινάω τις προσπάθειες για άυξηση της παραγωγής. Αν και στις τρείς αντλήσεις που έκανα ήδη δεν είδα καμμιά διαφορά στην ποσότητα απο το swing, φαντάζομαι θέλει λίγο χρόνο έτσι;Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι δεν αισθάνομαι ενόχληση στο στήθος ακόμα και στην μέγιστη ταχύτητα ενώ με το swing κάποιες φορές έπρεπε να χαμηλώσω την ένταση γιατί με ενοχλούσε πολύ.Έίναι φυσιολογικό; Μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος;

 

Το swing στη φάση άντλησης κάνει μέχρι 45 θηλαστικές κινήσεις και αυτό ενοχλεί.

 

Το symhony κάνει 60-78, και δεν ενοχλεί! :wink:

 

Το κάτω όριο δυσφορίας για τον άνθρωπο είναι οι 34 θηλαστικές κινήσεις, από τις 52 και πάνω δεν νιώθουμε δυσφορία.

 

Παίζει ρόλο και ο παράγοντας ένταση αλλά λιγότερο.

 

Διαφορά θα δεις μετά απο τακτική χρήση μετά από 4-5 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Aglaia σε ευχαριστώ πολύ!Δεν ήξερα οτι υπάρχει κατώτατο όριο δυσφορίας.

lst τώρα που το λές θυμάμαι πως κάπου το ξανασυζητούσαμε αυτο.Θύμησε μου, αυτό έχει να κάνει με την παραγωγή έτσι;πάντως η χοάνη που μου στείλαν το έχει με τέτοιο τρόπο ωστε το βλέπει ο απέναντι.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Aglaia σε ευχαριστώ πολύ!Δεν ήξερα οτι υπάρχει κατώτατο όριο δυσφορίας.

lst τώρα που το λές θυμάμαι πως κάπου το ξανασυζητούσαμε αυτο.Θύμησε μου, αυτό έχει να κάνει με την παραγωγή έτσι;πάντως η χοάνη που μου στείλαν το έχει με τέτοιο τρόπο ωστε το βλέπει ο απέναντι.

 

το άσπρο πρέπει να είναι γυρισμένο στο πλάι!

Link to comment
Share on other sites

Aglaia σε ευχαριστώ πολύ!Δεν ήξερα οτι υπάρχει κατώτατο όριο δυσφορίας.

lst τώρα που το λές θυμάμαι πως κάπου το ξανασυζητούσαμε αυτο.Θύμησε μου, αυτό έχει να κάνει με την παραγωγή έτσι;πάντως η χοάνη που μου στείλαν το έχει με τέτοιο τρόπο ωστε το βλέπει ο απέναντι.

 

το άσπρο πρέπει να είναι γυρισμένο στο πλάι!

 

Οκ.το έφτιαξα!Ευχαριστώ!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας!

 

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πολύ επείγον και δυστυχώς δεν έχω χρόνο να διαβάσω και να θυμηθώ ξανά όλα περί συγκρίσεων θηλαστρων...

 

θηλάζω αποκλειστικά το νεογέννητο (4 ημερών μωρακι μου) και όλα καλά απλά έχω μάλλον υπερπαραγωγή γιατί το στήθος μου φουσκώνει αμέσως με νέο γάλα και το δεξί αρχίζει να πονάει κιόλας κάτι σαν πέτρωμα οποτε θελω να παρω ενα θηλαστρο να το αδειαζω...

 

Ποιό να πάρω? Σκέφτηκα το swing αλλα δεν ξέρω από που να το αγοράσω? το πουλάνε σε συμβατικά μαγαζιά? ξέρετε μήπως τηλέφωνο αντιπροσωπου?

 

Επίσης είναι όντως το σωστό θηλαστρο που χρειαζομαι για να ξεφουσκώνω καπου καπου καπου το στηθος μου (μαλλον καθημερινά όμως και ισως και πάνω από μια φορα την ημερα...)? Η μήπως να νοικιάσω το symphony ή κάποιο παρόμοιο?

 

Επειδή επείγομαι σας ειμαι ευγνωμων για τις γρήγορες απαντήσεις σας. :)

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το swing μπορεί να στο φέρει ο φαρμακοποιός σου, κάνει περίπου 125-155 ευρώ (στα φαρμακεία η τιμή είναι καλύτερησ σε σχέση με τα καταστήματα βρεφικών ειδών).

 

το κόστος είναι κάπως μεγάλο, η ενοικίαση ενός οποιουδήποτε νοσοκομειακού (symphony ή lactina) για 2 εβδομάδες μαζί με την αγορά από το μπουκαλάκι θα σου κοστίσει περίπου τα μισά

 

αν μπορείς δανείσου ένα θήλαστρο για να μην ξοδεύεσαι

 

πίνε κάθε μέρα 3-5 φλιτζάνια φασκόμηλο για να μειώσεις την παραγωγή

 

οι αντλήσεις με το θήλαστρο είναι προσωρινή λύση και μπορεί να σε οδηγήσουν στο να εδραιώσεις πολύ μεγάλη παραγωγή, την οποία δεν θα μπορείς να διαχειριστείς

 

να μην αδειάζεις εντελώς το στήθος, μόνο λίγο για να ανακουφίζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια χιλια ευχαριστώ που απαντησες τοσο γρήγορα...

δεν το ήξερα αυτο με το φασκομηλο ευχαριστώ!! θα το εφαρμοσω!

 

δεν θελω να νοικιασω ενα μονο για 2 βδομαδες γιατι θα ηθελα να εχω καποιο να κανω αντληση γενικά και αν χρειαστει να πεταχτω καπου και να το θηλασει καποιος αλλος...οποτε προσανατολιζομαι σε καποιο που να το εχω για οσο καιρο θηλαζω......μαλλον θα παραγγειλω το swing

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Jenaki μου γεννησες;;;;

Συγχαρητήρια!

Να παρεις το swing το εχω κι εγω και ειμαι πολυ ευχαριστημένη.

Σε λιγο καιρο δεν θα πρηζεσαι αλλα θα σου χρειαστει το θηλαστρο και μπορεις να φτιαξεις και μια τραπεζα στην καταψυξη για παν ενδεχομενο. Εγω το ενα συρταρι του καταψυκτη το εχω φουλαρει αλλα πλεον εχω αρκετο γαλα μονο τα χαραματα που το μωρο κανει ωρες να φαει. Τον ταιζω και βγαζω το υπολοιπο :D

Σου ευχομαι τα καλυτερα με το θηλασμο....ειναι οτι πιο υπεροχο μπορεις να κανεις για το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...