Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

ξερει κανεις να μου πει αν θα ειναι συνετη κινηση να αγορασω εκ των προτερων θηλαστρο η μετα την γεννα? θα γεννησω το πολυ σε τρεις εβδομαδες και ελεγα αν ειναι να παρω ενα χειρονακτικης χρησης αλλα επειδη δεν ειμαι βεβαιη πως και τι και αν θα χρειαστει δισταζω..εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ξερει κανεις να μου πει αν θα ειναι συνετη κινηση να αγορασω εκ των προτερων θηλαστρο η μετα την γεννα? θα γεννησω το πολυ σε τρεις εβδομαδες και ελεγα αν ειναι να παρω ενα χειρονακτικης χρησης αλλα επειδη δεν ειμαι βεβαιη πως και τι και αν θα χρειαστει δισταζω..εσεις τι λετε?

 

αν θέλεις διάβασε εδώ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=32000#32000

Αν έχεις απορίες, μας λες συγκεκριμένα για ποια χρήση θέλεις το θήλαστρο και τα ξαναλέμε.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Φένια καλημέρα..

το swing σου θα χρειαστεί έλεγχο και καθαρισμό στον μηχανισμό (που μπορείς να τον κάνεις και συ η ίδια) μόνο αν το νιώσεις αδύναμο σε σχέση με το πως το ένιωθες στην αρχή.

Η symphony έχει διαφορετικό μηχανισμό και επειδή είναι επαγγελματικό και για περισσότερες αντλήσεις για αυτό τον λόγο χρείαζεται συντήρηση εσωτερικά γιατί φθείρονται οι μεμβράνες της..κάτι που το swing δεν το έχει. Αν η symphony συμπηρώσει τις 600 ώρες λειτουργίας δεν σταματάει να λειτουργεί αλλά μειώνεται αισθητά η απόδοση της και αρχίζει να κάνει ένα σφύριγμα που είναι προειδοποίηση προς τον χρήστη ότι χρείαζεται έλεγχο.

 

Εύχομαι να μην σε / σας μπέρδεψα περισσότερο...καλημέρα κ καλή συνέχεια σε όλα τα κορίτσια!!!

 

 

Δεν θυμάμαι πως ήταν στην αρχή αλλά έτσι προληπτικά ρωτάω...πως μπορώ να το καθαρίσω μόνη μου...να το ξεβιδώσω να δω τι έχει μέσα????

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατί το mini electric της medela λεει πως είναι για περιστασιακή χρήση.

 

Είναι και για περιστασιακή χρήση και για μερικώς εργαζόμενες μητέρες. Δεν είναι μόνο για περιστασιακή χρήση.

 

Εγω εδώ και 2,5 μήνες με αυτό έχω βγάλει πολύ γάλα.

 

Προφανώς έχεις υπερπαραγωγή και δεν έχει πρόβλημα με το αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος. Είσαι τυχερή :)

 

Μου το έχει δαν'ησει φίλη μου αλλά δεν μπορώ να καθαρίσω καλά την χοάνη. Τι κάνω;;;

 

Την χοάνη την καθαρίζεις με ένα μικρό βουρτσάκι (είχα ένα μικρό για πιπίλες της κίκο) αφού αφαιρέσεις το κίτρινο πλαστικό με τη λευκή λαστιχένια βαλβίδα. Μπορείς επίσης να τη βάλεις στο πλυντήριο πιάτων. Το κίτρινο με τη βαλβίδα το βάζεις μέσα στο καλάθι για τα μαχαιροπίρουνα για να μην πέσει κάτω στις αντισάσεις και λιώσει.

 

:)

Αγλαια μου εχω κι εγω το mini electric της medela και σε καθε γευμα βγαζω κι απ τα δυο γυρω στα 250-260 ml.Το θεμα ειναι οτι απο το ενα μου στηθος βγαζω διπλασια ποσοτητα σε σχεση με το αλλο.Γιατι γινεται αυτο?Μπορω να κανω κατι να βγαζουν το ιδιο?
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι απο το ενα μου στηθος βγαζω διπλασια ποσοτητα σε σχεση με το αλλο.Γιατι γινεται αυτο?Μπορω να κανω κατι να βγαζουν το ιδιο?

H ασυμετρία στη φύση είναι συνηθισμένη, δεν έχει γιατί, έτσι είναι!

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι και δεν υπάρχει λόγος να κάνεις κάτι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..... ψαχνω κ εγω να παρω θηλαστρο κ ειμαι αναμεσα στο swing - medela & στο ηλεκτρικο της avent. δεν ξερω ποιο να επιλεξω. εχω ρωτησει κ για τα δυο, μου ειπαν σχεδον τα ιδια πραγματα . ει τιμη κ των 2 ειναι 150 €. προς το παρων εχω δανιστει το mini electric.

line_flow_rose_beg_minie_time_1227934800_text_e720ecf0eff5ecf0effd20ece1f22c20e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Το swing μπορείς να το βρεις 125-130 ευρώ στο φαρμακείο (όχι σε κατάστημα με βρεφικά) και είναι καλύτερο. To ηλεκτρικό της avent δεν έχει δύο φάσεις άντλησης, δεν έχει φάση διέγερσης. Μπορείς να το κάνεις υποτίθεται χειροκινητα αλλά θα πρέπει να έχεις πολλές γνώσεις και στο θηλασμό και στη χρήση του θήλαστρου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας και χρονια πολλα!!

συνεχιζω ακαθεκτη με το symfony αλλα...βλεπω μειωση..

δεν καταφερα ποτε να φτασω να ταιζω την μπεμπα αποκλειστικα με το δικο μου γαλατακι..και τωρα οσο παει μειωνεται..

δεν μπορω να καταλαβω γιατι..δεν εχω αλλαξει τιποτα..δεν εχω μειωσει αντλησεις..κι ομως..μερα με τη μερα εχω ολο και λιγοτερο..

 

η μπεμπα παρολο που την βαζω στο στηθος αρνειται πεισματικα να πιασει θηλη οποτε δεν με βοηθαει και αυτη...

 

τι να κανωωωω???

αρκουν 2 γευματα δικα μου?θα το παλεψω οσο παει..εστω και 10 εμελ δικα μου τα θεωρω σημαντικα..αλλα γιατι να μου μειωνεται?

 

τι αλλο να κανω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδη για ποση μειωση μιλαμε και ποσες μερες εχεις που την βλεπεις;

Απο περιοδο πως πας;

Το θηλαστρο το νιωθεις να δουλευει οκ;

Μηπως εχει τρυπησει η ασπρη μεμβαρνη στο βαλβιδακι;

Link to comment
Share on other sites

μιλαμε για σταδιακη μειωση..καθε 2-3 μερες βγαζω και 10-20 εμ ελ λιγοτερα..

εκει που εβγαζα 300 περιπου πριν απο 10 μερες τωρα πια τα 250 ειναι ρεκορ..συνηθως μενω στα 200..(δηλαδη κατι λιγοτερο απο 2 γευματα)

περιοδος μου ξεκινησε την περασμενη βδομαδα αλλα τα πολυ αρχικα και μετα σταματησε.

στο θηλαστρο δεν βλεπω διαφορα και την ασπρη μεμβρανη την εχω ελεγξει και ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ποσες αντλησεις κανεις;Ειχες παρει χαπια για να κοψεις το γαλα;Δεν θυμαμαι την ιστορια σου σορυ :oops: .

Μα την περιοδο τι ακριβως εγινε;Μαλλον εκει θα οφειλεται η μειωση...Παιρνεις μαγια ή τριγωνελλα;

Link to comment
Share on other sites

κανω 8 αντλησεις την μερα.

δεν ειχα παρει χαπια..απλα εγινε κακη αρχη στο μαιευτηριο και επειδη δεν εχω θηλη το μωρο δεν επιασε ποτε το στηθος.

μαγια παιρνω με τη δοσολογια που εχει πει η αγλαια..

η περιοδος ξεκινησε την περασμενη βδομαδα, αλλα δεν ηταν κανονικη..δηλαδη για 4 μερες περιπου ειχα τα αρχικα ροζ χωρις ομως να ερθει κανονικα.λες να φταιει αυτο?

μειωνεται με την περιοδο το γαλα?τοτε κοπελες που θηλαζουν πολλους μηνες πως τα καταφερνουν?

δεν μπορω να καταλαβω ρε γμτ.απο την αρχη δεν με πηγε καθολου το θεμα θηλασμος.ημουν και ανενημερωτη καλα να παθω

:cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

κανω 8 αντλησεις την μερα.

δεν ειχα παρει χαπια..απλα εγινε κακη αρχη στο μαιευτηριο και επειδη δεν εχω θηλη το μωρο δεν επιασε ποτε το στηθος.

μαγια παιρνω με τη δοσολογια που εχει πει η αγλαια..

 

:cry::cry:

 

Συνέχισε με αυτά τα συμπληρώματα:

 

Fenugreek: 3 capsules 3 times a day

Blessed thistle: 3 capsules 3 times a day

 

Ζήτησε να τα φέρει ο φαρμακοποιός σου από την εταιρεία solgar

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγλαια σε ευχαριστω...

πηγα σημερα σε φαρμακειο και μου εκαναν τους δυσκολους.τελικα ειπαν θα τα παραγγειλουν αυτα που μου ειπες.

κατερινα το εχω κατι λιγοτερο απο 3 μηνες.ποσο χρονο λειτουργιας εχει?

ουφ θα σκασω..ωρες ωρες μου ερχεται να τα παρατησω..

αλλα μετα μου περναει :wink:

Link to comment
Share on other sites

Φρύνη, ναι στο μισάωρο σφυρίζει και κλείνει - είναι θέμα ασφάλειας (μη μείνει ανοιχτό) ή έχει πρόβλημα;

 

ωχχχχ λστ τωρα το ειδα το ποστ!Ειναι δυνατον;;;; :shock:

 

κι εγω που εχω αλλαξει 3 θηλαστρα το κανα και τα 3.

Ρωτησα την Λινα και μου ειπε πως ειναι ενδειξη προβληματος το σφυριγμα αλλά της ειπα οτι το κανουν ολα και δεν νομιζω οτι ειναι καποιο προβλημα.Ειπε οτι θα ρωτησει στην Ελβετια στα κεντρικα και θα μας πει!

Link to comment
Share on other sites

κατερινα το εχω κατι λιγοτερο απο 3 μηνες.ποσο χρονο λειτουργιας εχει?

δεν εχει σημασια ποσους μηνες το εχεις,απλα να μην εχει ξεπερασει τις 500-600 το πολυ ωρες λειτουργιας!

παρε τηλεφωνο στην εταιρεια να σου πουν πως θα ελενξεις τις ωρες....

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Το swing μπορείς να το βρεις 125-130 ευρώ στο φαρμακείο (όχι σε κατάστημα με βρεφικά) και είναι καλύτερο. To ηλεκτρικό της avent δεν έχει δύο φάσεις άντλησης, δεν έχει φάση διέγερσης. Μπορείς να το κάνεις υποτίθεται χειροκινητα αλλά θα πρέπει να έχεις πολλές γνώσεις και στο θηλασμό και στη χρήση του θήλαστρου.

 

 

ευχαριστω , πηρα το swing, ειναι πολυ ωραιο θηλαστρο, αλλα εχει μειωθει πολυ η παραγωγη μου, κ θα χρειαστω νοσοκομειακο, το οποιο ειναι πολυ δυσκολο να βρω.

line_flow_rose_beg_minie_time_1227934800_text_e720ecf0eff5ecf0effd20ece1f22c20e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας και χρονια πολλα!!

συνεχιζω ακαθεκτη με το symfony αλλα...βλεπω μειωση..

δεν καταφερα ποτε να φτασω να ταιζω την μπεμπα αποκλειστικα με το δικο μου γαλατακι..και τωρα οσο παει μειωνεται..

δεν μπορω να καταλαβω γιατι..δεν εχω αλλαξει τιποτα..δεν εχω μειωσει αντλησεις..κι ομως..μερα με τη μερα εχω ολο και λιγοτερο..

 

η μπεμπα παρολο που την βαζω στο στηθος αρνειται πεισματικα να πιασει θηλη οποτε δεν με βοηθαει και αυτη...

 

τι να κανωωωω???

αρκουν 2 γευματα δικα μου?θα το παλεψω οσο παει..εστω και 10 εμελ δικα μου τα θεωρω σημαντικα..αλλα γιατι να μου μειωνεται?

 

τι αλλο να κανω?

 

 

 

πω, πω , γλυκια μου,

σε καταλαβαινω απολυτα........

 

εχω ακριβως το ιδιο προβλημα

 

υπομονη.......

κ εγω προσπαθω

line_flow_rose_beg_minie_time_1227934800_text_e720ecf0eff5ecf0effd20ece1f22c20e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Ξερετε απο που μπορω να νοικιασω το συμφονυ της μεντελα και απο που μπορω να αγορασω καποιο θηλαστρο της μεντελα? Ποσο κοστιζει η ενοικιαση?

Link to comment
Share on other sites

Δες την πρώτη σελιδα του θεματος αυτού

Για την ενοικίαση 60€/ μήνα τους δύο πρώτους μήνες και μετά 40 (αυτές τις τιμές ξέρω εγώ - μπορεί κάτι να έχει αλλάξει - μη σε πάρω στο λαιμό μου)

Link to comment
Share on other sites

Την είδα την πρωτη σελιδα αλλα δε λεει απο που το μοικιάζεις το πρωτο θήλαστρο. Εκτός αν εννοεί πως το ενοικιάζεις απο το ιδιο μερος με το δεύτερο θήλαστρο.ουτε λεει απο που μπορώ να αγοράζω αυτα που διατίθενται προς αγορα. Που πουλάνε μεντελα δηλ στην Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

Την είδα την πρωτη σελιδα αλλα δε λεει απο που το μοικιάζεις το πρωτο θήλαστρο. Εκτός αν εννοεί πως το ενοικιάζεις απο το ιδιο μερος με το δεύτερο θήλαστρο.ουτε λεει απο που μπορώ να αγοράζω αυτα που διατίθενται προς αγορα.

 

 

sthn prwth selida grafei

 

 

Τα (ennoei ta thilastra) βρίσκετε στην εταιρεία:

 

klinikum (Καϊκονίδης) και τα στοιχεία τους είναι

 

Κεντρικό(Θεσσαλονίκη) : Νάτσινα 25, . Τηλ. & Fax: 2310 316011, 315200

 

 

Υποκατάστημα (Αθήνα): Αερ. Παπαναστασίου 6 (κοντά στο ΛΑΪΚΟ Νοσοκομείο), ώρες 8.00-16.00-Δε-Πα. Τηλ & Fax: 210 74.70.417, 74.85.752

 

kai ta duo thilastra einai ths idias etaireias to prwto grafei

 

symphony medela

 

kai to deytero grafei

 

lactina medela

 

Apo ekei pou ta noikiazeis sou dinoun ypoxrewtika kai ta mpoukalakia me tis xwanes, to thilastro den doulevei xwris tis xwanes

 

Που πουλάνε μεντελα δηλ στην Ελλάδα?

 

 

 

Ta mikra thilastra ta vriskeis sta farmakeia kai sta magazia me eidh gia mwra

 

Ta enoikiazomena ta vriskeis mono sthn idia thn etaireia pou ta stelnei pantou sthn ellada

 

Pare ena thlefwno kai rwta thn etaireia kai rwta tis leptomereies.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...