Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Καλημέρα

Έχω 2 μπουκαλάκια από το θήλαστρο Mini Electric. ξέρει καμμία που μπορώ να βρω πιπίλες για να τις προσαρμόσω σε αυτά τα μπιμπερό;

Βαλε τις πιπιλες της νουκ! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μπορείς να χρησιμοποιήσεις όχι μόνο τις θηλές αλλά και τα μπιμπερό της nuk που είναι και γυάλινα και είναι καλύτερα για μικρό μωράκι

εφαρμόζουν ακριβώς,δοκίμασέ το!

Ακόμη και τα μπιμπερό του jumpo εφαρμόζουν.

Link to comment
Share on other sites

Η NUK βγάζει ψιλόλιγνα μπιμπερό και κοντόχοντρα μπιμπερό. Και τα δύο ήδη έχουν τις αντίστοιχες πιπίλες τους. Με μικρή διάμετρο βάσης ή με μεγάλη διάμετρο βάσης. Είναι πολύ εύκολο να τις ξεχωρίσεις με το μάτι. Στο θήλαστρο ΜΙΝΙ ELECTRIC ταιριάζουν αυτές με τη μικρή διάμετρο(για το λεπτό μπιμπερό). Καθώς επίσης και το λεπτό μπιμπερό της NUK βιδώνει στο θήλαστρο απ'ευθείας, όπως είπαν και τα κορίτσια. Για την CHICCO δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επανερχομαι για να σας πω τα νεα μου!!

 

απο τη δευτερα εχω πια το symphony και κανω αντηλησεις ανα 2,50-3 ώρες.

μεχρι χτες η ποσοτητα ηταν ιδια περιπου με οτι εβγαζα με το μινι. εβγαζα 100 ml ανα 5ωρο και τωρα βγαζω 50 ml ανα 3ωρο..

χτες το βραδυ στις 4 μετα που ταισα την μπεμπα ξανα εκανα αντληση και εβγαλα 70 ml ,ποσοτητα που εβγαλα και στην πρωινη αντληση..

αυτο σημαινει πως σιγα σιγα αυξανουμε την παραγωγη και ειμαι πολυ χαρουμενη γιαυτο :):)

 

αυτο ομως που με εκανε να χαρω ιδιαιτερα ειναι πως μετα απο πολλες προσπαθειες η μικρη θηλασε για λιγο το πρωι. με ψευτοθηλη βεβαια αλλα ηπιε για κανα 5λεπτο..αφου ειχε φαει απο μπιμπερο, και μετα κοιμηθηκε ηρεμα ηρεμα!!

 

στο επομενο ταισμα θα τη βαλω πρωτα να θηλασει να δω πως θα τα παει και μετα θα δοσω μπιμπερο αν χρειαστει!!

 

σας ειπα πως ειμαι πολυ χαρουμενη?

ισως ειναι νωρις για πανηγυρια αλλα χωρις τη βοηθεια σας ουτε αυτο δεν θα καταφερναμε!!

 

 

:):):)

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι για να σας πω τα νεα μου!!

 

απο τη δευτερα εχω πια το symphony και κανω αντηλησεις ανα 2,50-3 ώρες.

μεχρι χτες η ποσοτητα ηταν ιδια περιπου με οτι εβγαζα με το μινι. εβγαζα 100 ml ανα 5ωρο και τωρα βγαζω 50 ml ανα 3ωρο..

χτες το βραδυ στις 4 μετα που ταισα την μπεμπα ξανα εκανα αντληση και εβγαλα 70 ml ,ποσοτητα που εβγαλα και στην πρωινη αντληση..

αυτο σημαινει πως σιγα σιγα αυξανουμε την παραγωγη και ειμαι πολυ χαρουμενη γιαυτο :):)

 

αυτο ομως που με εκανε να χαρω ιδιαιτερα ειναι πως μετα απο πολλες προσπαθειες η μικρη θηλασε για λιγο το πρωι. με ψευτοθηλη βεβαια αλλα ηπιε για κανα 5λεπτο..αφου ειχε φαει απο μπιμπερο, και μετα κοιμηθηκε ηρεμα ηρεμα!!

 

στο επομενο ταισμα θα τη βαλω πρωτα να θηλασει να δω πως θα τα παει και μετα θα δοσω μπιμπερο αν χρειαστει!!

 

σας ειπα πως ειμαι πολυ χαρουμενη?

ισως ειναι νωρις για πανηγυρια αλλα χωρις τη βοηθεια σας ουτε αυτο δεν θα καταφερναμε!!

 

 

:):):)

 

Ωραία, ωραία, να μας ενημερώνεις!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Fasolaki, συνέχισε και όλα θα πάνε καλά. Να φανταστείς και εμείς έχει μια βδομάδα που κόψαμε το μπιμπερό στις 36 μέρες και εγώ όταν αντλούσα δεν έβγαζα σχεδόν καθόλου γάλα. Τώρα αφήσαμε την αντλία και είμαι συνέχεια με το μωρό στο στήθος. Υπομονή και επιμονή χρειάζεται για όλες μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαιρετώ όλες τις ευτυχισμένες, υπομονετικές μανουλες!

Είμαι κανούριο μέλος του forum και προσπαθώ να διατηρήσω τον αποκλειστικό θηλασμό.

 

Διαβάζω, διαβάζω για τα θήλαστρα. Μπήκα και στην ιστοσελίδα της Μedela. Που μπορώ όμως να βρω τα καλύτερα φορητά θήλαστρα της Μedela για αγορά; Εννοώ το Freestyle ή το Pump in style; Μπορεί να με καλύπτει και το Swing.

Έχω δoκιμάσει καταρχείν το νοσοκομειακό της Αmeda και τελευταία το Μιni Electric της Medela. Έχουν μεγάλη διαφορά το ένα από το άλλο.

Από αυτά που διάβασα ίσως τα μοντέλα που ανέφερα στην αρχή της MEDELA είναι τα καταλληλότερα για την περίπτωσή μου.

Πείτε μου την γνώμη σας.

Θα αρχίσω να δουλεύω όταν η μικρούλα μου θα είναι 2 μηνών περίπου τέλος Νοεμβρίου. Θα λείπω από 4 έως 7 ώρες την ημέρα. (Δύο φορές την εβδομάδα θα λείπω 7 - 7,5 ώρες.) Από Ιανουάριο οι μέρες που θα λείπω περισσότερες ώρες (7 - 7,5 ώρες) θα αυξηθούν. Έχω όμων την δυνατότητα να αντλώ γάλα στη δουλειά μου. Επίσης θέλω να ενισχύσω την παραγωγή γάλακτος μια και νιώθω πως το γάλα οριακά καλύπτει τις ανάγκες της κόρης μου.

Θηλάζει πολύ πολύ συχνά, κάποιες φορές κάθε 30 ή 45 λεπτά ή άλλες φορές 1,5 ώρα συνεχόμενα. Μερικές φορές βλέπω το στήθος μου να μοιάζει άδειο και να βγάζει γάλα με μεγάλη δυσκολία.

 

Ευχαριστώ για τις ήδη πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες που διάβασα στο parents.gr και για όποια άλλη ατα θέματα που με ενδιαφέρουν.

maria m

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1678

 

παρακαλούμε να χρησιμοποιείτε την αναζήτηση πριν ανοίξετε καινούργιο τόπικ

 

είναι καλό να βρίσκουν οι μητέρες μαζεμένες τις απαντήσεις σε ένα τόπικ για να έχουν πιο πλήρη πληροφόρηση

 

Αν έχεις απορίες, μπορείς να τι γράψεις στο παραπάνω τόπικ! :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι 2-3 μέρες τώρα που ενώ έβγαζα και 140 μλ στην βραδινή άντληση και μέσα στην ημέρα 2-3 αντλήσεις από 90 μλ βλέπω μια σχετική μείωση . Νομίζω πως κάτι έχει πάθει το symphony γιατί δεν μου τραβάει την θηλή όπως πριν. Πήρα στην εταιρεία και μου είπαν να πλύνω τα cups με νερό. Το έκανα αλλά δεν είδα βελτίωση. Συνέχεια μπαίνουν φυσαλίδες νερού στα σωληνάκια και το αφήνω να λειτουργεί λίγο μέχρι να φύγουν. Εσείς κάνετε κάτι διαφορετικό??? Τι άλλο μπορεί να φταίει όσο αφορά την συσκευή??? Γιατί διαφορετικά ίσως έχει μειωθεί το γάλα, τι να πω...

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τις έχω δει, είναι εντάξει....Μέσα στον αποστειρωτή τις βάζεις μόνες τους ή πάνω στο κίτρινο??? Μήπως παίζει ρόλο....

μονες τους τις βαζω και βαζω και τα σωληνακια καμια φορα και μετα για να φυγει το νερο τα μαστιγωνω :lol::lol:

τσεκαρε αν ειναι αντιθετα στην χοανη και αν εχουν μπει καλα!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τις έχω δει, είναι εντάξει....Μέσα στον αποστειρωτή τις βάζεις μόνες τους ή πάνω στο κίτρινο??? Μήπως παίζει ρόλο....

μονες τους τις βαζω και βαζω και τα σωληνακια καμια φορα και μετα για να φυγει το νερο τα μαστιγωνω :lol::lol:

τσεκαρε αν ειναι αντιθετα στην χοανη και αν εχουν μπει καλα!!!

 

Τι εννοείς αντίθετα στην χοάνη??? Και οι 2 άκρες είναι ίδιες άρα δεν έχει σημασία πια θα βάλεις που, έτσι δεν είναι???

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μέσα Τι εννοείς αντίθετα στην χοάνη??? Και οι 2 άκρες είναι ίδιες άρα δεν έχει σημασία πια θα βάλεις που, έτσι δεν είναι???

 

οχι δεν εχει σημασια ποια θα βαλεις που,σημασια εχει η σωστη τοποθετηση τους.

οπως ειναι η χοανη τα κιτρινα τα βαζεις απο την αντιθετη πλευρα να κοιταζουν....

αχ δεν ξερω να εξηγω καλα :oops: ελπιζω να καταλαβες!!! :roll:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ θα με τρελανετε....τοσους μηνες,το ασπρο το βαζω ετσι ωστε να το βλεπει αυτος που καθεται δεξια ή αριστερα μου,οχι αυτος που ειναι απεναντι μου.Ετσι μου ειχαν πει απο την Klinikum....

 

Φενια τα cups ποια ειναι?

 

Οι μεμμβρανες που ειναι μεσα στο θηλαστρο,αυτες που ενωνονται με τα σωληνακια ειναι οκ?ΕΦαρμοζουν καλα?Εννοω αυτες που γι αν ατις δεις πρεπει να ανοιξεις το καπακι

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα...είμαι η Λίνα Τσούκα. Εργάζομαι στο κατάστημα της KLINIKUM - MEDELA στην Αθήνα. Επειδή διάβασα για τα βαλβιδάκια των θηλάστρων σας, σας ενημερώνω πως το βαλβιδάκι, έχει πάνω του ένα άσπρο στρογγυλό μεμβρανάκι, το οποίο το τοποθετούμε κάτω από την χοάνη κ το άσπρο μεμβρανάκι πρέπει να κοιτάει αριστερά σας ή δεξιά σας...δλδ να το βλέπει αυτός που κάθεται δίπλα σας (είτε αριστερά σας είτε δεξιά σας), ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΕΙ ΕΣΑΣ Ή ΤΟΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΑΣ..

Τα cups της symphony είναι αυτά που έχουν τις υποδοχές για τα σωληνάκια κ για να τα δείτε πρέπει να σηκώσετε το χερουλάκι που έχει στην κορυφή η συσκευή...είναι σαν μπολάκια μικρά που είναι "ντυμένα" με λευκές μεμβράνες...οι μεμβράνες αυτές δεν χρείαζονται αποστείρωση γιατί δεν έρχονται σ'επαφή με σας ή με το γάλα...μόνο μια φορά στο τόσο λίγο πλύσιμο με νεράκι γιατί μαζεύουν σκόνη...

Εύχομαι να μην σας μπέρδεψα πεισσότερο κ να σας βοήθησα... :roll:

Να χαίρεστε τα μωράκια σας και να είστε όλες σας πάντα γερές, δυνατές κ ευτυχισμένες..

ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΤΕ ΜΗΝ ΔΙΣΤΑΣΕΤΕ :)

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΕΙ ΕΣΑΣ Ή ΤΟΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΑΣ..

 

Λίνα, ευχαριστώ για τη διόρθωση! :)

Το θυμόμουν μισό (ότι δεν πρέπει να κοιτάει εμάς)...

 

Κάτι τα χρόνια, κάτι η κουραση... άσε! :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...