Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι δώρο σας έκανε ο σύζυγος όταν γεννήσατε;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


εμενα ο δικος μου δεν ειναι των δωρων. λιγες φορες μου εχει φερει κατι οχι απο τσιγγουνια, αλλα ειναι ετσι ο χαρακτηρας του. ο,τι και να αγορασω παντα μου λεει μπραβο. ποτε δεν θυμωνει. και παντα σε γιορτή μου γενεθλια μου κτλ μου λεει ''αγορασε αγαπη μου οτι θες!"εγω βεβαια θα ηθελα να μου το εφερνε αυτος το δωρο, αλλα δεν πειραζει.

τωρα, για την γεννα πιστευω οτι δεν θα μου παρει κατι. αλλα δεν με νοιαζει. αυτο που εχει για μενα σημασια ειναι οτι σταθηκε διπλα μου στις 2 αποβολες δεν δυσανασχετησε ποτε και τωρα στην εγκυμοσυνη μου με προσεχει σαν τα ματια του. και λογω της οικονομικης μας στενοτητας ενοψει γεννας, και ενα φιλι του μου αρκει! :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ούτε ένα λουλούδι...Σίγουρα έπαιξε ρόλο που γενικά ήμασταν και είμαστε πολύ πιεσμένοι οικονομικά... αλλά να θα ήθελα να δω μια τρυφερή ρομαντική κίνηση...δε με ενδιαφέρουν τα ακριβά δώρα αλλά η κίνηση

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα την πρώτη φορά μου έφερε λουλούδια και ένα μεγάλο μπουκάλι μπύρα. Τη δεύτερη φορά από ότι θυμάμαι τίποτα. Αλλά δεν πειράζει γιατί η αλήθεια είναι ότι δε μας περίσσευαν για κοσμήματα & ακριβά δώρα. Βέβαια κι εγώ τώρα που διαβάζω τί σας έφεραν εσας οι άντρες σας ψιλοζηλεύω. Εμένα μου χρωστάει ένα μονόπετρο το οποίο ελπίζω ότι κάποια στιγμή, μέσα στα επόμενα χρόνια, θα μπορέσει να μου το πάρει. Ή τέλοσπάντων όταν θα είμαστε γιαγιά και παππούς-ποτέ δεν είναι αργά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα μου εφερε ενα δαχτυλιδι swaroski και μια γλαστρα παρολο που ημασταν πολυ δυσκολα οικονομικα τοτε.

το μεγαλυτερο ομως δωρο το εκανε οταν γυρισαμε απο το μαιευτηριο: μια τουρτα που εγραφε καλως ορισατε κοριτσαρες μου!!!

Link to comment
Share on other sites

grafistria απλά δεν είμαστε όλες τοσο προσγειωμενες :roll: μακαρι να βαζαμε τη λογικη μας πάντα :oops:

Μωρε δεν ξερω αμα ειναι θεμα "προσγειωσης" , απλως το θεωρω εντελως περιττο εξοδο ιδιαιτερα στην συγκεκριμενη χρονικη στιγμη με παιδια στο σπιτι οπου τα εξοδα ανεβαινουνε παρα παρα πολυ . Αλλα και παλι ειναι οπως το βλεπει ο καθενας .

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω την βοήθεια σας. Είναι ακόμα νωρίς για μας αλλά ήδη σκεύτομαι τι δώρο να πάρω στην γυναίκα μου όταν με το καλό γεννήσει...

Μονόπετρο της έχω πάρει τι άλλο ακριβό δωρο θα θέλατε εσείς?? (σκεύτομαι να διαθέσω 3.000Ευρω)

Α! μην μου πείτε όλες κόσμημα... κατι διαφορετικό θα ήθελα που να είναι και ξεχωριστό

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω την βοήθεια σας. Είναι ακόμα νωρίς για μας αλλά ήδη σκεύτομαι τι δώρο να πάρω στην γυναίκα μου όταν με το καλό γεννήσει...

Μονόπετρο της έχω πάρει τι άλλο ακριβό δωρο θα θέλατε εσείς?? (σκεύτομαι να διαθέσω 3.000Ευρω)

Α! μην μου πείτε όλες κόσμημα... κατι διαφορετικό θα ήθελα που να είναι και ξεχωριστό

 

να την πας ενα ταξιδι στο εξωτερικο οταν μπορεσετε να αφησετε λίγο το μωρο :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια κάμερα ...να τραβατε το μωρο :lol:

και προκαταβολη για αμάξι βάζεις με τετοιο ποσό :lol:

 

θέλω να είναι ποιο προσωπικό απο μια κάμερα

οσο για το αυτοκίνητο μετά ποιός πληρωνει τις δοσεις????? :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ενα 3ημερο spa ....είναι σουπερ να πατε και μαζί .....

:lol: αφου σαραντίσει....και παρε και κανα κοσμηματακι ( οσα και να χουμε δε φτάνει ...σκεψου μαργαριταρια )

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ένα ταξίδι σε ένα εξωτικό νησί θα ήθελα....

Εδώ όταν παντρευτίκαμε μπορούσαμε να πάμε σε όποιο εξωτικό νησι θέλαμε αλλά δεν ήθελε... θεωρούσε ταλαιπωρία το ταξίδι... αφού να φανταστείτε προτίμησε να δινουμε 800Ε την βραδυα σε ξενοδοχείο στη Σαντορίνη...

Καλή η Σαντορίνη αλλά ΕΛΕΟΣ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια να ρωτησω κατι , νgeo μου λες οτι εμεις το καναμε το δωρο , εκεινοι μας το δωσανε ομως για να το κανουμε , δεν ειναι δικο μας μονο .

 

καλα, δεν φυτρωσε, κατι κανανε και αυτοι! αλλα δεν δικαιουμαστε κατι τα κοριτσια;;;;;εδω μας παιρνουν σε χαζοβαλεντινους εδω δεν μπορουν;;;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

βασικα δεν θεωρω οτι "αξιζω" δωρο επειδη γεννησα , εκανα το πιο φυσιολογικο πραγμα του κοσμου , το οτι ειχα ευκολες γεννες και ειμαστε ολοι καλα αρκει . Εξαλλου γεννησα δεν πηγα σε καταναγκαστηκα εργα ,μανα εγινα , τι πιο ομορφο... δωρα ουτε σε ηλιθιες γιορτες ανταλασουμε , προχθες του βαλεντνου ημασταν εξω και πηραμε κατι λουτρινα τα οποια δωσαμε αμεσως στον μικρο και ξετρελαθηκε .Σου ειπα δωρο θεωρω το κινητο που πηραμε προχθες ή 3 τζιν την προηγουμενη βδομαδα .

Link to comment
Share on other sites

γι'αυτό έγραψα "θα ήθελα..."

γιατί με το μωρό για να γίνει αυτό το τόσο μακρυνο ταξίδι σε εξωτικό νησί, μάλλον θα αργήσει πολύ....(λόγω θηλασμού)

Αν όμως δεν θηλασει η γυναικα ή εαν έχουν καποιον να τους το κρατήσει, είναι καλή ιδέα!

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol: Λοιπόν δεν ξέρω αν θα μου κάνει δώρο ο καλός μου όταν με το καλό έρθει η ώρα να γεννήσω αλλά αυτή τη στιγμή να πω την αλήθεια λίγο με απασχολεί...!! (δεν το λέω με κάποια μομφή απλά με απασχολεί η καλή έκβαση της εγκυμοσύνης μου :wink: )

 

Θυμήθηκα όμως ένα σκηνικό με μια ξαδέρφη μου η οποία έχει καβούρια στις τσέπες....! Επειδή λοιπόν γεννούσε εκτός περιόδου εκπτώσεων (1,5 μήνα μετά βασικά) πήγε και διάλεξε το δώρο της μέσα στις εκπτώσεις, πριν γεννήσει δηλαδή...! Θυμάμαι μάλιστα που μου είπε το εξής: "Γιατί να το πληρώσουμε 30% πάνω; Αφού τώρα έχει εκπτώσεις και αφού κάτι θα μου πάρει, καλλίτερα να ξεμπερδεύω μια ώρα αρχίτερα και οικονομικότερα...!". Περιττό να σας πω ότι μου πετάχτηκε το μάτι έξω! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα γιατι σου φαινεται παραξενο , εγω δεν εχω καβουρια στις τσεπες , ξοδευω αρκετα χρηματα σε ρουχισμο για μενα τον Πανο και τα παιδια επωνυμα ολα , αλλα ναι γιατι να μην τα παρω στις εκπτωσεις οπου θα παρω και ποιο πολλα και καλυτερα πραγματα ? στις εκπτωσεις εκει που ειναι να παρεις ενα , με τα ιδια χρηματα παιρνεις 2 , καλυτερα δεν ειναι ??

Link to comment
Share on other sites

3000 ευρω ? ταξιδι δυσκολα γιατι δεν θα αποχωρηζεται ευκολα η μαμα το παιδακι τοσο συντομα , ομως θα μπορουσες να της παρεις ενα ωραιο δερματινο παλτο ή επωνυμα ρουχα τις αρεσκειας της , Home cinema εχετε ? οι ταινιες τις αρεσουνε ? αν ναι οταν θα ειναι μαιευτηριο αγορασε τα συστηματα και εχετα ετοιμα να τα δει . 1 ρολοι αμα τα αγαπαει , ή αμα ειναι των κοσμηματων τοτε μπορεις να της παρεις καποιο δακτυλιδι η σετ . Γενικως εχεις πολλες επιλογες ,σκεψου τι αγαπαει και τι αναγκες εχει , αν της λειπει κατι ας πουμε οπου θα θελε πολυ .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα πράγμα θέλω μόλις γεννήσω. Να είναι υγιές το μωρό μου και να δω στα μάτια του άνδρα μου την απόλυτη ευτυχία. Αυτός είναι ο στόχος της ζωής μου και με τη γέννηση της κόρης μας ελπίζω να τον έχω πετύχει.

 

Καμία μας δεν χαλάει ένα δωράκι αλλά όπως λέει και η grafistria, όλα αυτά τα απίστευτα έξοδα από την ίδια τσέπη βγαίνουν και δεν θα ήθελα να λάβω ένα ακριβό δώρο και μετά να σκέφτομαι π.χ. να πάρω φθηνότερες πάνες για το παιδί μου. Μου αρκεί η ευτυχία ζωγραφισμένη στο πρόσωπό του, ένα φιλί, άντε και ένα λουλούδι

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικα γιατι σου φαινεται παραξενο , εγω δεν εχω καβουρια στις τσεπες , ξοδευω αρκετα χρηματα σε ρουχισμο για μενα τον Πανο και τα παιδια επωνυμα ολα , αλλα ναι γιατι να μην τα παρω στις εκπτωσεις οπου θα παρω και ποιο πολλα και καλυτερα πραγματα ? στις εκπτωσεις εκει που ειναι να παρεις ενα , με τα ιδια χρηματα παιρνεις 2 , καλυτερα δεν ειναι ??

 

Καμία αντίρηση αλλά υποτίθεται ότι το δώρο που σου κάνει στη γέννα ο σύζυγος σου έχει ένα πιο συμβολικό χαρακτήρα. Για να σε ευχαριστήσει για το μωράκι σας, να σου χαρίσει ένα αναμνηστικό (όχι ότι ξεχνάς ποτέ τέτοιες στιγμές! ) αλλά είναι μια κίνηση αβρότητας και νομίζω πιο πολύ συμβολική, γι'αυτό άλλωστε δεν έχει σημασία και το χρηματικό αντίτιμο του δώρου (όπως και του οποιουδήποτε δώρου δηλαδή). Είναι κάτι που θεωρώ ότι διαλέγει ο σύζυγος, αν θέλει και το νιώθει και με το γούστο του. Εδώ λοιπόν δεν μιλάμε για τα ρούχα τις χρονιάς για να τα πάρουμε οικονομικότερα, μιλάμε για δώρο. Δηλαδή θα έλεγες στον άντρα σου "αφού θα μου πάρεις που θα μου πάρεις κάτι για όταν γεννήσω, πάμε τώρα που έχει εκπτώσεις να μην ξοδεύεσαι;;" προσωπικά το βρίσκω λίγο περίεργο. Στο κάτω κάτω της γραφής έχει τόση σημασία αν θα δώσει τα ίδια χρήματα για να πάρει μόνος του κάτι άλλο, κι ας μην έχει έκπτωση;; Είπαμε να κάνουμε οικονομία αλλά όχι κι έτσι...!! Στο κάτω κάτω αν τα έξοδα είναι τόσα πολλά, όπως πολύ σωστά λένε κάποια από τα κορίτσια, μαζεύεσαι και κοιτάς να καλύψεις τις υποχρεώσεις σου όχι να πάρεις δώρα, ακόμα κι αν είναι με έκπτωση και προκαταβολικά...!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια εμένα προκαταβολικά ο καλος μου μου πήρε ενα πανακριβο ρολοι που το χλαβαδιαζα καιρο στο internet αλλα επειδή είχαμε τόσα έξοδα με τα του μωρού δεν εκανα κουβέντα αφου δε δουλεύω κιολας τώρα...αυτος όμως επέμενε και μου το πήρε!!! :D

2ef2v5u.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...