Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι δώρο σας έκανε ο σύζυγος όταν γεννήσατε;


Recommended Posts

Καμία αντίρηση αλλά υποτίθεται ότι το δώρο που σου κάνει στη γέννα ο σύζυγος σου έχει ένα πιο συμβολικό χαρακτήρα. Για να σε ευχαριστήσει για το μωράκι σας, να σου χαρίσει ένα αναμνηστικό (όχι ότι ξεχνάς ποτέ τέτοιες στιγμές! ) αλλά είναι μια κίνηση αβρότητας και νομίζω πιο πολύ συμβολική, γι'αυτό άλλωστε δεν έχει σημασία και το χρηματικό αντίτιμο του δώρου (όπως και του οποιουδήποτε δώρου δηλαδή). Είναι κάτι που θεωρώ ότι διαλέγει ο σύζυγος, αν θέλει και το νιώθει και με το γούστο του. Εδώ λοιπόν δεν μιλάμε για τα ρούχα τις χρονιάς για να τα πάρουμε οικονομικότερα, μιλάμε για δώρο. Δηλαδή θα έλεγες στον άντρα σου "αφού θα μου πάρεις που θα μου πάρεις κάτι για όταν γεννήσω, πάμε τώρα που έχει εκπτώσεις να μην ξοδεύεσαι;;" προσωπικά το βρίσκω λίγο περίεργο. Στο κάτω κάτω της γραφής έχει τόση σημασία αν θα δώσει τα ίδια χρήματα για να πάρει μόνος του κάτι άλλο, κι ας μην έχει έκπτωση;; Είπαμε να κάνουμε οικονομία αλλά όχι κι έτσι...!! Στο κάτω κάτω αν τα έξοδα είναι τόσα πολλά, όπως πολύ σωστά λένε κάποια από τα κορίτσια, μαζεύεσαι και κοιτάς να καλύψεις τις υποχρεώσεις σου όχι να πάρεις δώρα, ακόμα κι αν είναι με έκπτωση και προκαταβολικά...!

 

ετσι ειναι !!!!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


livinath ασχετο αλλα το τικερακι σου σημερα ειναι ολα τα λεφτα!!!!!!Νευρακια τσαταλακια η παρις χιλτον

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites

:D Εμένα μόλις έμαθε ότι είμαι έγκυος με πήγε σε ένα κοσμηματοπωλείο και μου πήρε το πιο όμορφο Omega ρολόι που είδαμε με μπριγιάν. Δεν μου το είχε πει από πριν, περνούσαμε απ' έξω και μου είπε "Μπες!". Ήξερα από πολύ καιρό ότι σκόπευε να μου πάρει κάτι τέτοιο όταν θα γεννούσα αλλά δεν μπόρεσε να κρατηθεί από την χαρά του! Είναι υπέροχο και κάθε φορά που κοιτάζω την ώρα κρατιέμαι να μην χαμογελάσω μόνη μου σκεφτόμενη το μωράκι στην κοιλίτσα μου και τον μπαμπά του που ανυπομονεί! Marius νομίζω ότι είναι αυτό που ψάχνεις!
39of6754xr8myz8h.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω την βοήθεια σας. Είναι ακόμα νωρίς για μας αλλά ήδη σκεύτομαι τι δώρο να πάρω στην γυναίκα μου όταν με το καλό γεννήσει...

Μονόπετρο της έχω πάρει τι άλλο ακριβό δωρο θα θέλατε εσείς?? (σκεύτομαι να διαθέσω 3.000Ευρω)

Α! μην μου πείτε όλες κόσμημα... κατι διαφορετικό θα ήθελα που να είναι και ξεχωριστό

 

Μια τσαντα με ασορτι πορτοφολι Louis Vouitton....διαχρονικο και εντυπωσιακο(οταν ξελασπωσουμε λιγο ειπα στον καλο μου οτι θα μου κανω ενα τετοιο δωρο-μη σου πω οτι θα φαω το επιδομα της τριτεκνιας :roll: )

 

ειμαι και μγαλη ψωναρα τελικα.... :lol:

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια θέλω την βοήθεια σας. Είναι ακόμα νωρίς για μας αλλά ήδη σκεύτομαι τι δώρο να πάρω στην γυναίκα μου όταν με το καλό γεννήσει...

Μονόπετρο της έχω πάρει τι άλλο ακριβό δωρο θα θέλατε εσείς?? (σκεύτομαι να διαθέσω 3.000Ευρω)

Α! μην μου πείτε όλες κόσμημα... κατι διαφορετικό θα ήθελα που να είναι και ξεχωριστό

 

Μια τσαντα με ασορτι πορτοφολι Louis Vouitton....διαχρονικο και εντυπωσιακο(οταν ξελασπωσουμε λιγο ειπα στον καλο μου οτι θα μου κανω ενα τετοιο δωρο-μη σου πω οτι θα φαω το επιδομα της τριτεκνιας :roll: )

 

ειμαι και μγαλη ψωναρα τελικα.... :lol:

 

Πολύ καλή η ιδέα σου!!! Το πορτοφόλι το είχα πάρει πέρσι από το Παρίσι άρα μια ασορτι τσάντα είναι ότι πρέπει :D

Link to comment
Share on other sites

ένα δαχτυλίδι απλό κ συμβολικο : μια καρδούλα και μέσα της μια άλλη χαραγμένη

γιατί για 9 μήνες είχα 2 καρδιές, τη δική μου κ της κόρης μας

κ τώρα έχει εκείνος δύο, εμάς τα κορίτσια του...άντε στο καλό συγκινούμαι όταν το θυμάμαι..

Link to comment
Share on other sites

ένα δαχτυλίδι απλό κ συμβολικο : μια καρδούλα και μέσα της μια άλλη χαραγμένη

γιατί για 9 μήνες είχα 2 καρδιές, τη δική μου κ της κόρης μας

κ τώρα έχει εκείνος δύο, εμάς τα κορίτσια του...άντε στο καλό συγκινούμαι όταν το θυμάμαι..

 

Λες ο δικος μου να ειναι γυπας τελικα??? τον ιδιο τροπο σκεψης με το γερακι :P:P:lol::lol:

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά αλλά δεν αποφάσισα ακόμα :oops: Δε θέλω να διαλέξω εγώ το δώρο μου θέλω να μη το περιμένω, να είναι surprise!!

Πόσο περίεργες γινόμαστε ρε παιδί μου! :roll:

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα ενα ζευγαρι σκουλαρικια που ειχα ζητησει καιρο πριν αλλα μου εκανε ακομη δυο ομορφοτερα δωρα

α) μου ειπε ευχαριστω για το παιδι που εφερα στον κοσμο και τον εκανα μπαμπα

β) μια πανεμορφη υποδοχη στο σπιτι με ροδοπεταλα στρωμενα..

 

επισης να συμπληρωσω οτι απο την ιδια μερα που γεννησα ειχε λυσσαξει μολις συνελθω να με στειλει σε πολυτελες spa..αλλα εγω ως οικονομος τον ευχαριστησα και ειπα οχι..τοσο ζωον!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα.... Εγω παντως δεν θελω δωρο , ουτε δαχτυλιδια ουτε τιποτε αλλο αν και μου εχει παρει δωρο την κρεβατοκαμαρα γιατι την εχουμε αναγκη, και ολα αυτα που λετε δαχτυλιδια και τετοια μου φενονται περιτα εμενα δεν ξερω για αλλες . Εμενα παντως οτι του εχω πει οτι θελω να παρω οταν με το καλο θα εχω λεφτα μου το περνει αμεσως απο μονος του. Παντως για μενα το καλυτερο δωρο για την γρννηση του παιδιου μας θα ειναι να μας αφησει ο γιατρος να μπει μεσα μαζι μου , να μου κραταει το χερι να δουμε μαζι το μωρακι μας για πρωτη φορα, πρωτα ο θεος. ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΩΡΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΕΣ ΚΑΙ ΤΥΧΕΡΟ ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΜΑΣ και μετα ολα τα αλλα.... και να μαστε ευτυχισμενοι για παντα .... απλα πραγματα ζηταω.... :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

........ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΩΡΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΕΣ ΚΑΙ ΤΥΧΕΡΟ ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΜΑΣ και μετα ολα τα αλλα.... και να μαστε ευτυχισμενοι για παντα .... απλα πραγματα ζηταω.... :D:D:D

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Pelagia μου, και εγώ έτσι ακριβώς σκέφτομαι! Με το καλό να δεχτείς το μπεμπάκι σου! :D

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα.... Εγω παντως δεν θελω δωρο , ουτε δαχτυλιδια ουτε τιποτε αλλο αν και μου εχει παρει δωρο την κρεβατοκαμαρα γιατι την εχουμε αναγκη, και ολα αυτα που λετε δαχτυλιδια και τετοια μου φενονται περιτα εμενα δεν ξερω για αλλες . Εμενα παντως οτι του εχω πει οτι θελω να παρω οταν με το καλο θα εχω λεφτα μου το περνει αμεσως απο μονος του. Παντως για μενα το καλυτερο δωρο για την γρννηση του παιδιου μας θα ειναι να μας αφησει ο γιατρος να μπει μεσα μαζι μου , να μου κραταει το χερι να δουμε μαζι το μωρακι μας για πρωτη φορα, πρωτα ο θεος. ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΩΡΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΕΣ ΚΑΙ ΤΥΧΕΡΟ ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΜΑΣ και μετα ολα τα αλλα.... και να μαστε ευτυχισμενοι για παντα .... απλα πραγματα ζηταω.... :D:D:D

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ !!!!!! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια ειπα να πω και γω το δωρακι μου που αλλιως ξεκινησε και αλλιως κατεληξε.ολα στην εγκυμοσυνη εβαιναν τελεια.οταν εφτασε η ωρα ο αντρας μου εμενε κοντα μου...........μετα αππο 13 ωρες ομως προσπαθειας χρειαστηκε να φυγει γιατι πηγαινα για καισαρικη :(:( βρε κοριτσια δεν ξερω τι επαθα αλλα δεν μπορουσα να τον αποχωριστω (γιατι 9 μηνες λεγαμε θα γεννησουμε μαζι).αρχισα τα κλαμματα σα μικρο παιδι και δεν τον αφηνα να φυγει μεχρι ο γιατρος στεναχωρηθηκε.το μωρακι να χανει παλμους ,να ποναω και γω εκει.....γενικα δεν ηθελα την καισαρικη......γεννησα με το καλο και οταν ειδα τον αντρα μου να με οεριμενει εξω απο τον θαλαμο ξεσπασα σε λυγμους.το ιδιο και αυτος .αυτο για μενα ηταν το καλυτερο δωρο.με ευχαριστουσε για το ομορφοτερο δωρο που του εχω κανει.αργοτερα οταν με τακτοποιησαν στο κρεββατι παρακαλεσε τη μαια να βαλει αυτος το καροτσακι με το μωρο στο δωματιο και διπλα στη μπεμπα ειχε βαλει ενα υπεροχο ρολοι με τετοιο τροπο σα να το εδιναν μαζι.ειχε γραψει ενα προχειρο μυνημα απο την μπεμπα και καλα...:μαμα συγνωμη για τις ωρες που σε κουρασα αλλα δεν ειχα ρολοι για να μετρησω.ευτυχως μας πηρε ενα ο μπαμπας............και μετα μου το φορεσε λεγοντας μου το πιο γλυκο σ'αγαπω που εχω ακουσει ποτε.με διαπερασε.απιστευτη στιγμη.....να ειναι καλα και οι 2 τους ΜΠΑΜΠΑς και ΚΟΡΗ.το γραφω με κεφαλαια γιατι ακομη δεν μπορω να πιστεψω πως εγινα μαμα και ο αντρας μου μπαμπας.τι μου θυμησατε βρε κοριτσια.μπα σε καλο σας. :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

αχ κι εγω συγκινηθηκα...τι ωραια!!! να σας πω την αληθεια κοριτσια ποτε δεν μου περασε απ'το μυαλο το τι δωρο θελω να μου κανει. μακαρι ολα να πανε καλα,και απλα να ειναι μαζι μου να απολαυσουμε εκεινες τις ομορφες στιγμες.

odFi.jpgK9qbp3.png
Link to comment
Share on other sites

credo 83 σου ευχομαι να ειναι μαζι σου γι αυτο ειναι το πιο σημαντικο απο ολα για να καταφερετε μαζι να βγαλετε το πολυτιμο παιδακι σας.........θα ειναι ολα τελεια αυτες οι στιγμες ειναι μαγικες......δεν βρισκω αλλη λεξη για να σου τις περιγραψω.....με το καλο να υποδεχτουμε ολες μαζι το μωρακι σου.και απο το δωρα?το εχεις στην ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΣΟΥ και εγω αυτη τη στιγμη στην κουνια του.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια,

Καλά όλα αυτά που λέτε. Όλες θέλουμε και ευχόμαστε πάνω από όλα να κάνουμε υγιή μωρά και να πάνε όλα καλά εκείνη την ώρα. Αλλά μην μου πείτε αυτές που δεν πήρατε ξεχωριστά δώρα εκείνη τη μέρα ότι είναι το ίδιο σα να πήρατε! Εγώ το παραδεχομαι-δεν πήρα κάτι ξεχωριστό και όταν το σκέφτομαι και διαβάζω όλα όσα πήραν άλλες κοπέλες από τους συζύγους τους ζηλεύω λιγάκι! Άντε πείτε την αλήθεια αλλιώς να κλείσει και αυτό το θέμα με το τί μας πήραν οι σύζυγοι! :?

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και δεν εδωσα σημασια στο δωρο του αντρα μου ουτε ο ιδιος αλλωστε περιμενε τι θα πω..........κοιτουσαμε μαγεμενοι αυτο το μωρακι που ειχαμε δημιουρησει και αυτο μας εφτανε.να σου πω την αληθεια εμεις δεν κοιταμε τα δωρα μεταξυ μας.πιο πολυ κοιταμε την ουσια απλα τον ειχαν πριζωσει κατι φιλοι μα ςκαι καλα πρεπει να παρει δωρο κλπ.εμενα μουεφτανε που με περιμενε κλαμμενος και με φιλησε τοσο γλυκα και πολυ...οσο για το σ'αγαπω εσταζε μελι.τι ρολογια μου λετε μετα.απλα το εγραψα γιατι αυτο ηταν το θεμα.το ξεχωριστο για μας εινια το ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ μας

Link to comment
Share on other sites

Για μενα μονο το παιδι μετραει και να ειναι εγιες και τυχερο μετεπειτα στην ζωη του , και ολα τα αλλα ερχονται και τα δωρα και ολα.... Εμενα το πιο ομορφο δωρο για την γεννησει του πρωτο μας παιδιου θα μου το κανει ο γιατρος αν μου πει οτι ο αντρας μου μπορει να ειναι μαζι μου αυτην την μαγικη στιγμη, και να δουμε δυο ομορφα ματακια,πρωτα ο θεος και ολα τα αλλα ερχονται. Α και να πω και κατι συγνωμη μονες μας το καναμε αυτο πλασματακι? δεν βοηθησε και αυτος λιγακι? και εκεινου δεν του αξιζει ενα δωρακι? θα μου πειτε μα του χαρισες ενα ομορφο πλασματακι μα και εκεινος αυτο μας εκανε δωρο το πιο ομορφο πλασματακι ε ? ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου αλλα να εμεις το κουβαλαμε και προσπαθουμε να το βγαλουμε εις περας γι αυτο και πιανεται ως δωρο απο μας.τεσπα οτι και να ειναι ενα παιδι ειναι το ομορφοτερο δωρο που μας χαρτιζει ο θεος απο κει και περα.............................................

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια,

Καλά όλα αυτά που λέτε. Όλες θέλουμε και ευχόμαστε πάνω από όλα να κάνουμε υγιή μωρά και να πάνε όλα καλά εκείνη την ώρα. Αλλά μην μου πείτε αυτές που δεν πήρατε ξεχωριστά δώρα εκείνη τη μέρα ότι είναι το ίδιο σα να πήρατε! Εγώ το παραδεχομαι-δεν πήρα κάτι ξεχωριστό και όταν το σκέφτομαι και διαβάζω όλα όσα πήραν άλλες κοπέλες από τους συζύγους τους ζηλεύω λιγάκι! Άντε πείτε την αλήθεια αλλιώς να κλείσει και αυτό το θέμα με το τί μας πήραν οι σύζυγοι! :?

Κοπελα εγω το ειπα τοσες φορες σε αυτο το ποστ , το θεωρω εντελως κλισε τα δωρα εκεινη τη μερα , ουτε ζηλευω , ουτε ηθελα δωρα , ενα με ενοιαζε ενα υγιες παιδι και να ειμαι και εγω υγιης μετα . Το μεγαλυτερο δωρο ηταν που κλαιγαμε αγκαλια μετα τη γεννηση της κορης μας και ετρεχε απο χαρα μεσα εξω και επερνε τις μαμαδες μας , Θεε μου δεν υπαρχει ποιο τελειο συναισθημα απο το να ξερεις οτι ο ανθρωπος σου ειναι τοσο συγκινημενος με το θαυματακι που μαζι δημιουργησαμε , δεν συγκρινεται με 1000 δωρα και μονοπετρα ολο αυτο το συναισθημα . Εγω ετσι το βλεπω και αυτη ειναι η δικη μου γνωμη , οπως και σεβαστη και η δικια σου αποψη οτι ζηλεψες και ηθελες να σου δωσει κατι ο ανθρωπος σου , γιατι θα πρεπε να παραδεχτουμε οτι ζηλεψαμε ή οτι θελαμε καποιο ειδικο δωρο δεν μπορω να καταλαβω ... δηλαδη να κλεισει το θεμα επειδη πολλες απο μας δεν θελαμε δωρα ? δεν το καταλαβαινω ...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω κι εγω με τη grafistria. O αντρας μου δεν μου πηρε δωρο οταν γεννησα, ουτε το περιμενα ουτε καν μου περασε απο το μυαλο... Η γεννηση ενος παιδιου ειναι μερα σταθμος στη ζωή ενος ζευγαριου και το ιδιο το μωρακι ειναι δωρο Θεου και για τους δυο. Ειναι κατι που και οι δυο δημιουργησαν και δεν καταλαβαινω γιατι ο αντρας να κανει δωρο στη γυναικα του. Η γυναικα δηλαδη γιατι να μην κανει δωρο στον αντρα; Αυτος δεν ειχε καμια συμβολη σ' αυτο; Ή μηπως επειδη η γυναικα ταλαιπωρηθηκε και πονεσε θα πρεπει να ανταμειφθει γι' αυτο;

Ενταξει ενα λουλουδι, ενταξει ενα φιλι... Αλλα ευχαριστω και μονοπετρο, που κολλαει; Δεν ξερω, εγω θα ενιωθα σαν μηχανη που γενναει παιδια και καποιος με ανταμειβει γι' αυτο... (ιδιως αν επεφτε και δωρο απο πεθερα κτλ). Παλαιοτερα η γυναικα αντιμετωπιζοταν ως μεσο αναπαραγωγης και οταν μαλιστα εκανε και το γιο...ε, ρε γλεντια!!! Δωρα και χοροι και πουρα και μουστακαληδες πεθεροι να μοιραζουν χιλιαρικα απο δω κι απο κει... Κλισε δεν ειναι ολα αυτα;

Θα αισθανομουν καπως αν μου εσκαγε με κανενα πανακριβο δαχτυλιδι και μου ελεγε κι ευχαριστω!

Μου εχει παρει κατα καιρους και δαχτυλιδια και ρολογια και λουλουδια καθε φορα οταν εχω γενεθλια (κι εγω οταν εχει αυτος), ανταλλαζουμε συμβολικα δωρακια στις επετειους αλλα στη γεννα δεν καταλαβαινω που κολλαει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...