Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι δώρο σας έκανε ο σύζυγος όταν γεννήσατε;


Recommended Posts

Εμένα την πρωτη φορά μου πήρε ένα ρολόι και την δεύτερη ένα δαχτυλίδι. Δώρα πήρα και από τους γονείς μας.:)

Δεν είναι υποχρεωτικό,αλλά το να πάρει ένας άντρας την γυναίκα του δώρο όταν γεννάει δεν νομίζω ότι είναι κακό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


εμενα στο νοσοκομειο δε μου εφερε τιποτα ουτε λουλουδια! γενκα κανενας δεν μου πηρε δωρακι, μονο μια ξαδερφη του μου εφερε ενα κραγιον -και να φανταστειτε καγιον δε φοραω, αλλα το μωρο το κανανε χρυσωρυχειο.

οταν βγηκαμε απο το νοσ μια μερα που πηγαμε για ψωνια με ειδε που χαζευα ενα ρολοι, οχι ακριβο κατω απο 50 ευρω εκανε, αλλα ειναι λιγο περιεργο σχεδιο κ μου αρεσε, και μου το πηρε.

παντως ενα λουλουδακι ή εστω μια βλακειουλα περιμενα να μου φερει στο νοσοκομειο.

Link to comment
Share on other sites

η μαμα μου μου πηρε το μονογραμα μου οταν γεννησα και στον μικρο ενα ματακι και μια λιρα

οι υπολοιποι (συμπεριλαμβανεται και ο πρωην)τιποτα ουτε πριν ουτε μετα

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως περιμενω ακομα εκεινο το ταξιδι του μελιτος, ημουν εγκυος οταν παντρευτηκα κ δεν πηγαμε, μετα με το παιδι οποτε ειχε αδεια παλι κατι τυχαινε, τωρα με δυο χλωμο το κοβω, κι αν βρουμε ευκαιρια οπως πανε τα πραγματα δε θα εχουμε χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κορίτσια πήρα την "ευχή" του! Καλά τα οικονομικά μας δεν είναι και τόσο καλά, αλλά ένα άνθος ρε παιδί μου, κάτι τελοσπάντον!

Κατά τα άλλα παράπονο δεν έχω, είναι ό,τι ευχόμουν στη ζωή μου αυτός ο άνθρωπος και στην τελική μου χάρησε τον άγγελό μου και αυτό μου φτάνει!

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα ο γλυκος μου μου εφερε ενα σετ σκουλαρικια-κολιε, παρα πολυ ομορφα!!(παντα θαυμαζα το γουστο του στα κοσμηματα)... . δεν ξοδευτηκε πολυ βεβαια, σε τετοιους καιρους!αλλα το ποσο με χαροποιησε δε λεγεται.

κανενας αλλος δε με θυμηθηκε εμενα τη μανουλα που ταλαιπωρηθηκα... (παραπονιαρα μια ζωη!χεχεχε)

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου μου εφερε ενα δαχτυλιδι και ενα μπουκετο με τριανταφυλλα... Την μερα που θα φευγαμε απο την κλινικη ειχαμε την πρωτη επετειο του γαμου μας και οταν γυρισαμε σπιτι ειχε ετοιμασει τραπεζι με κερια και τα λοιπα για να γιορτασουμε οι τρεις μας!!!

"...κι υστερα εσενανε ρωτω το νοημα του κοσμου

και λες το χερι σου κρατω κι εσυ εισαι δικος μου..."

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου ενα κρεμαστο με μαργαριταρι σε σχημα καρδουλας και ενα μπουκετο τριανταφυλλα ο γλυκος μου ηταν πολυ συγκινητικο και γενικα ειναι παντα διπλα μου σε ολα παραπονο δεν εχω κανενα μου το εδωσε οταν ηρθαμε σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

εμενα τιποτα. ουτε ενα λουλουδι. με πειραξε πολυ. μολις ειδα τον τιτλο του θεματος αυτου βουρκωσα. δεν διαβασα καμια απαντηση σας κοριτσια. δεν λεω ηταν κ ειναι γλυκος μαζι μου, μου φερεται ομορφα αλλα για εκεινη την μερα ηθελα κατι... οχι αξιας... κατι απλο:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κορίτσια τι δώρο να μας κάνουν εκείνη τη μέρα....? Όταν γέννησα έφερα μόνη μου στον κόσμο το πιο μεγάλο δώρο, μας έκανα όλους ΤΟ δώρο! Δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Δεν μου αγόρασε κάτι ο άντρας μου γιατί δεν υπήρχε τίποτα που να ήθελα, τίποτα που να μπορεί να αγοραστεί με λεφτά. Εγώ αυτό που ήθελα ήταν να βγει το μωρό μου από την ΜΕΝΝ και να το έχω αγκαλιά!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, όταν γέννησα (ήταν απρόοπτο αν και καισαρικη) ζήτησα απότον άντρα μου να ΜΗΝ μου πάρει τίποτα, και αυτό γιατί ήμουν απροετοίμαστη. Θεωρώ ότι το δώρο δεν είναι για την ταλαιπωρία αλλά είναι ένα ευχαριστώ για το μωρό που μαζί δημιουργήσαμε και είχα σκεφτεί να του ετοιμάσω και εγώ κάτι αφού δεν το καταφερα δεν ηθελα και απο εκεινον κάτι. όταν μπήκε στο δωμάτιο και μου εφερε μια μπαλονοσυνθεση με ενα μπλε αρκουδακι ενιωσα τοσο ασχημα και του το ειπα αλλα αυτος ειπε μόνο κοιτα την καρτα δεν ειναι δικό μου. Η κάρτα εγραφε ¨Μανούλα μου σ΄αγαπαω και σε ευχαριστω που με φροντιζες τόσους μήνες¨Πηρα το στυλο και εγραψα υ.γ και τον μπαμπακα αγαπάω πολυ και τον ευχαριστω που τόσους μήνες φρόντιζε την μαμα και εμένα!μετα κλαιγαμε μαζί το δώρο μας ήταν και πάντα θα είναι ο γιος μας

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, όταν γέννησα (ήταν απρόοπτο αν και καισαρικη) ζήτησα απότον άντρα μου να ΜΗΝ μου πάρει τίποτα, και αυτό γιατί ήμουν απροετοίμαστη. Θεωρώ ότι το δώρο δεν είναι για την ταλαιπωρία αλλά είναι ένα ευχαριστώ για το μωρό που μαζί δημιουργήσαμε και είχα σκεφτεί να του ετοιμάσω και εγώ κάτι αφού δεν το καταφερα δεν ηθελα και απο εκεινον κάτι. όταν μπήκε στο δωμάτιο και μου εφερε μια μπαλονοσυνθεση με ενα μπλε αρκουδακι ενιωσα τοσο ασχημα και του το ειπα αλλα αυτος ειπε μόνο κοιτα την καρτα δεν ειναι δικό μου. Η κάρτα εγραφε ¨Μανούλα μου σ΄αγαπαω και σε ευχαριστω που με φροντιζες τόσους μήνες¨Πηρα το στυλο και εγραψα υ.γ και τον μπαμπακα αγαπάω πολυ και τον ευχαριστω που τόσους μήνες φρόντιζε την μαμα και εμένα!μετα κλαιγαμε μαζί το δώρο μας ήταν και πάντα θα είναι ο γιος μας

 

ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, όταν γέννησα (ήταν απρόοπτο αν και καισαρικη) ζήτησα απότον άντρα μου να ΜΗΝ μου πάρει τίποτα, και αυτό γιατί ήμουν απροετοίμαστη. Θεωρώ ότι το δώρο δεν είναι για την ταλαιπωρία αλλά είναι ένα ευχαριστώ για το μωρό που μαζί δημιουργήσαμε και είχα σκεφτεί να του ετοιμάσω και εγώ κάτι αφού δεν το καταφερα δεν ηθελα και απο εκεινον κάτι. όταν μπήκε στο δωμάτιο και μου εφερε μια μπαλονοσυνθεση με ενα μπλε αρκουδακι ενιωσα τοσο ασχημα και του το ειπα αλλα αυτος ειπε μόνο κοιτα την καρτα δεν ειναι δικό μου. Η κάρτα εγραφε ¨Μανούλα μου σ΄αγαπαω και σε ευχαριστω που με φροντιζες τόσους μήνες¨Πηρα το στυλο και εγραψα υ.γ και τον μπαμπακα αγαπάω πολυ και τον ευχαριστω που τόσους μήνες φρόντιζε την μαμα και εμένα!μετα κλαιγαμε μαζί το δώρο μας ήταν και πάντα θα είναι ο γιος μας

να πεις ενα μεγαλο μπραβο στον ανδρα σου! λιγοι ανδρες μπορουν να σκεφτουν ετσι πιστευω. κ παλι μπραβο.. συγκινηθηκα πολυ.. φανταζομαι εσυ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα ο γλυκος μου,μου εφερε μια πανεμορφη ανθοδεσμη με μπαλονακια επανω,μια καρδια κρεμαστη swarovski και ενα μπρασελε,και το γιο του ενα παιδικο γουρι!!!Ηταν και τα 3 πανεμορφα,και ειμαι ευτυχισμενη γιατι ο αντρας μου ξερει τι μου αρεσει και μεχρι τωρα δεν εχει πεσει ποτε εξω στα δωρακια του!!:D

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εμένα στον πρώτο μας γιο, μου έφερε μια τεράστια ανθοδέσμη... όταν επιστρέψαμε σπίτι μου έδωσε ένα δακτυλίδι ίδιο με αυτό του αρραβώνα το οποίο είχα χάσει... μην νομίζετε, η κουμπάρα μας του έβαλε την ιδέα για το κόσμημα... (μάλλον και για την ανθοδέσμη :-) ) . Στον δεύτερο μας γιο... έκανα παραγγελία μια καρδούλα για το λαιμό... Στο τρίτο (όταν το αποφασίσουμε) λέω να ζητήσω σκουλαρίσια .. τι λέτε?

Ηλίας 5/7/2007

Νικόλας 3/4/2009

Link to comment
Share on other sites

Πω πωωωωωωωωω, διάβασα μερικές από τις απαντήσεις σας και ειλικρινά αναρωτιέμαι: Είμαι η μοναδική που πήρα δώρο στον άντρα μου;;;

 

Λίγες μέρες πριν γεννήσουμε το παρήγγειλα, το έκρυψα στην βαλίτσα μου και το πρώτο βράδυ στο μαιευτήριο που μείναμε οι τρεις μας, του τον έδωσα σαν ένα μικρό ευχαριστώ για τα τόσα πολλά που μου πρόσφερε κατά την διάρκεια της κύησης και το ΥΠΕΡΟΧΟ ΔΩΡΟ που μαζί φέραμε στην ζωή, τον γιο μας!!!

 

Το δώρο ήταν ρολόι και στην κάρτα έγραψα πως ...θα τον βοηθάει να μετράει τις ώρες μακρυά μας, όταν θα λέιπει στην δουλειά!!!

 

Τώρα που αναμένουμε την μπέμπα μας λέω να του πάρω ένα μονόπετρο και να τον ξανα-παντρευτώ (!) , χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!

 

Δεν έχουν καμία σημασία τα δώρα κορίτσια, εγω προσωπικά πρώτη φορά από εσάς διαβάζω για δωράκια μετά τον τοκετό..

Τα λουλούδια στο δωμάτιο ομορφότερα από οτιδήποτε άλλο είναι...!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου έφερε ένα τίποτα με μπόλικο καθόλου...Και μένα δεν με νοιάζουν τα δώρα, αλλά στην συγκεκριμένη στιγμή περίμενα έστω και ένα λουλουδάκι μιας και ο καλός μου δεν μου έχει φέρει ποτέ δώρο ούτε σε επετείους ούτε σε γιορτογενέθλια...Φυσικά μου έδωσε την κοράκλα μου το μεγαλύτερο δώρο ! ! ! !

ld19p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου φερε μια τεραστια ανθοδεσμη και οταν σαραντισα μου δωσε τη καρτα του να παρω κανα ρουχαλακι γιατι δε μου κανε τιποτα χαχαχα.... Το ομορφοτερο δωρο ομως ηταν οταν με ειχαν στην ανανηψη μπηκε μεσα αγκαλια με τον μπεμπη μας, με φιλησε τρυφερα και μου ειπε ειναι υπεροχος σ΄ ευχαριστω!!!! Οποτε το σκεφτομαι βουρκωνω....τωρα ο μπεμπακος μας ειναι 4 μηνων και μας τρελαινει!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου έφερε ένα τίποτα με μπόλικο καθόλου...Και μένα δεν με νοιάζουν τα δώρα, αλλά στην συγκεκριμένη στιγμή περίμενα έστω και ένα λουλουδάκι μιας και ο καλός μου δεν μου έχει φέρει ποτέ δώρο ούτε σε επετείους ούτε σε γιορτογενέθλια...Φυσικά μου έδωσε την κοράκλα μου το μεγαλύτερο δώρο ! ! ! !

Ακριβώς το ιδιο και μενα... Εβλεπα τις δυο κοπελες που είμασταν στο ιδιο δωματιο οταν γεννήσαμε να ερχονται οι αντρες τους με κάτι τεραστιες ανθοδέσμες και μένα ουτε ενα κλωναρακι :-( Με πείραξε λίγο η αλήθεια ειναι αλλα δεν του το πα γιατι τον εβλεπα ξετρελαμενο με τον γιο του.Οταν σαραντησα κανόνισε να παμε καπου ρομαντικά για φαγητο.Ε κατι ήταν και αυτο!Ειχαμε περασει πολύ ωραία.Για να δουμε τωρα που σε 3 μήνες γενναω την κόρη μας... Αν και δεν περιμενω παλι τιποτα γιατι τον ξέρω οτι ειναι αφελής σε αυτα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ του είχα ζητήσει, όπως κ από όλους τους δικούς μας να μη φέρουν λουλούδια κ γλάστρες. τελικά ήρθαν κάποιες. τα θεωρώ πεταμένα λεφτά. άσε που δεν ήθελα να τα μυρίζει το παιδί...

είχαμε κ οικονομικά προβλήματα...τίποτα.

μου έφτανε που τον έβλεπα ερωτευμένο με τις γυναίκες του.το βράδυ της ημέρας που γέννησα μου είπε ότι είναι πιο ερωτευμένος από ποτέ μαζί μου, ότι με βρίσκει πάρα πολύ όμορφη! έλαμπαν τα ματια του, γελούσε το είναι του. ήταν ευτυχισμένος.

αυτό για τον άντρα μου...το να εκφράσει συναίσθημα...να πει τέτοιες κουβέντες είναι ΣΠΑΝΙΟ!!!!!!κ άρα εκτιμητέο!!!!!

 

 

αλλά ένα δώρο το ήθελα η γυναίκα, έστω φτηνό, αλλά να το σκεφτεί!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια, τι μου θυμίσατε!!! Εμένα το πιο συγκλονιστικό δώρο όταν γέννησα την πρώτη μου κόρη, μου το έκανε ο πεθερός μου! Πήρε τηλέφωνο τον άντρα μου και του είπε:"να πας να πάρεις στην νυφούλα μου ένα δώρο από εμένα, κάτι σε χρυσαφικό". "Πόσο περίπου να κάνει μπαμπά;" τον ρώτησε ο άντρας μου και ο καλός μου ο πεθερούλης του απάντησε: "με άκουσες να σου λέω τίποτα για λεφτά;"" Να πάρεις ότι θα της άρεσε και όσο κάνει". Τελικά μου πήρε έναν καταπληκτικό σταυρό με διαμαντάκια, μεγάλης αξίας, αν και όπως καταλαβαίνετε αυτό που με σκλάβωσε ήταν το ότι με σκέφτηκε και μου φέρθηκε πραγματικά σαν να ήμουν κόρη του. Τον σταυρό τον φοράω συνέχεια από εκείνη την μέρα και δεν έχω σκοπό να τον βγάλω ποτέ! Για την ιστορία να σας πω ότι και ο άντρας μου μου πήρε δώρο ένα χρυσό για τον λαιμό (είχα το ασορτί δαχτυλίδι και τα σκουλαρίκια) και τώρα που γέννησα την δεύτερη κόρη μου μου πήρε ένα δαχτυλίδι.

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στον γιό μας μου πήρε ένα laptop

Το laptop του :rolleyes:

 

Στην κόρη μας ένα υπέροχο δαχτυλίδι.Να το φοράει και η μικρή :-)

The family that plays plays together stays together Παύλος 10/01/08 Εβελίνα 20/01/11

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...