Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

αφου μενεις Πετρουπολη, εχεις σκεφτει καθολου τα μοντεσσοριανα;

Μ'αρεσει πολυ η εμφαση που δινουν στην ατομικοτητα του μαθητη. Μπορει να μην εχει τις εγκαταστασεις του γειτονα (ουτε βεβαια και τα διδακτρα του) αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα λογια, κυριως οσον αφορα την αναπτυξη του παιδιου με τους δικους του ρυθμους και την ενταξη του στην κοινωνια, την αναληψη των ευθυνων του κλπ.

Οταν ζουσα στην αγγλια, πριν αποφασισουμε να ερθουμε στην ελλαδα, ειχα αποφασισει να στειλω το μωρο σε μοντεσοριανο παιδικο σταθμο και μετα σχολειο.

 

Ναι πράγματι και εμένα μου είχαν κεντρίσει το ενδιαφέρον (η θεωρία που στηρίζονται είναι πολύ ενδιαφέρουσα) αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν στάθηκα πάρα πολύ γιατί δεν ξέρω πως το παιδί θα ενταχθεί στην συνέχεια στην σημερινή ανταγωνιστική μας κοινωνία. Έχεις ακούσει εμπειρίες από γονείς που είχαν στείλει τα παιδιά τους στα σχολεία αυτά; Ποιά ήταν η πορεία τους αργότερα στο γυμνάσιο και στο λύκειο;

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κοίταξε, αν έχεις πάει να δεις τη Σχολή Λιναρδάτου και δεν σε ενοχλεί το κτιριακό, με την έννοια της μικρής έκτασης του σχολείου σε τ.μ. σε αναλογία με τα παιδιά του, για μένα δεν έχεις τίποτε άλλο να σκεφτείς. Τον κύριο Λιναρδάτο τον έχω συναντήσει και προσωπικά και τη γυναίκα του.Τους εκτιμώ αφάνταστα. Ο κος Λιναρδάτος ήταν πολύ ειλικρινής σε ό,τι τον ρώτησα για το σχολείο (είχα πηγές διασταύρωσης). Οι άνθρωποι δίνουν την ψυχή τους στο σχολείο τους. Υπάρχει μεγάλη οργώνωση, το σχολείο είναι πολύ δραστήριο πολιτιστικά, αθλητικά κλπ και παράγει αξιόλογο εκπαιδευτικό έργο. Θεωρώ ότι είναι ένα σχολείο που μπορείς να εμπιστευτείς.

 

 

Εγώ απογοητεύτηκα από τις εγκαταστάσεις του παιδικού σταθμού (πέρσυ τις είδα) από τη μια και από την άλλη δεν μπορώ να πείσω τον άντρα μου με τίποτα να μείνουμε εντός πόλης (εφόσον θα αναγκαστούμε να φύγουμε από Σαλαμίνα)... Γι΄αυτό ψάχνομαι με σχολεία λίγο πιο περιφερειακά...

 

Ναι τις έχω δει τις εγκαταστάσεις (όντως είναι λίγο απογοητευτικές) και τον κύριο Λιναρδάτο (με ενημέρωσε σε γενικές γραμμές). Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να γίνεται καλή δουλειά (κάτι το οποίο με διαβεβαιώνουν όλοι), τις εγκαταστάσεις του σχολείου τις βάζω σε δεύτερη μοίρα (σαφώς καλύτερες από αυτές που είναι τώρα).

Σε ευχαριστώ pashalitsa

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα! Διαβαζα το topic και θα ήθελα να σας ρωτησω το εξης: γνωριζετε εάν υπάρχει κάποιο καλό σχολείο -κατά προτίμηση βορεια ή βορειοανατολικά προάστεια- με ελληνοαγγλικό πρόγραμμα από την αρχή του δημοτικού στο οποίο να κατευθύνονται τα παιδιά για σπουδές στο εξωτερικό; Έχω ακούσει καλά λόγια για ζηρίδη και κωστέα-γείτονα. Υπάρχει κάποια μανούλα με προσωπική εμπειρία για αυτά ή άλλα σχολεία;

Link to comment
Share on other sites

Spyridoula σε ευχαριστώ ήσουν πολύ κατατοπιστική.

 

"Αν δεν έχει αναρτήσει δίδακτρα, τότε είτε δεν έχει άδεια ιδιωτικού νηπιαγωγείου, είτε δεν έχει συμμορφωθεί με τον νόμο περί διδάκτρων"

Το ιδιωτικό νηπιαγωγείο που ψάχνω πάντως δεν το βρίσκω! Τι γίνεται αν ένα παιδι φοιτήσει σε νηπιαγωγείο που δεν έχει άδεια?

 

Για το σχολικό πιστεύεις ότι είναι λογικό να ζητάνε 1000ευρώ για παιδικό σταθμό?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Spyridoula σε ευχαριστώ ήσουν πολύ κατατοπιστική.

 

"Αν δεν έχει αναρτήσει δίδακτρα, τότε είτε δεν έχει άδεια ιδιωτικού νηπιαγωγείου, είτε δεν έχει συμμορφωθεί με τον νόμο περί διδάκτρων"

Το ιδιωτικό νηπιαγωγείο που ψάχνω πάντως δεν το βρίσκω! Τι γίνεται αν ένα παιδι φοιτήσει σε νηπιαγωγείο που δεν έχει άδεια?

 

Για το σχολικό πιστεύεις ότι είναι λογικό να ζητάνε 1000ευρώ για παιδικό σταθμό?

Ευχαριστώ!

 

Καλημέρα,

 

Το πρώτο που ρωτάς είναι πονεμένη ιστορία... όταν έγινε το υποχρεωτικό νηπιαγωγείο πριν 3-4 χρόνια είχε σταλεί εγκύκλιος ότι δεν θα μπορούν να εγγραφούν παιδιά στην Α' Δημοτικού χωρίς να έχουν χαρτί Νηπιαγωγείου - καθαρά και απερίφραστα.

Λόγω του προβλήματος (δεν υπήρχαν αρκετά Νηπιαγωγείο για όλα τα παιδιά) που δημιουργήθηκε τότε δώσανε περίοδο χάριτος 1 χρόνο για το 2009-2010 (ξέρεις, τελευταία στιγμή κλπ κλπ). Από τότε ισχύει "το ουδέν μονιμότερο του προσωρινού" και κάθε χρόνο βγαίνει ότι "και για φέτος, δεν χρειάζεται χαρτί νηπιαγωγείου". Εν τω μεταξύ συνεχώς χαλαρώνουν τα κριτήρια και όλο και περισσότεροι παιδικοί σταθμοί μπορούν να έχουν νηπιακό τμήμα - σκέψου ότι προτίθενται να δώσουν άδειες και σε τμήματα νηπίων σε όροφο (!!).

 

Σε κάθε περίπτωση, ο τρόπος που ανέφερα είναι ένας έμμεσος και όχι άμεσος τρόπος να διαπιστώσεις αν ο παιδικός σταθμός έχει αναγνωρισμένο νηπιαγωγείο. Ο πιο έγκυρος είναι να δεις τις καταστάσεις του Υπουργείου Παιδείας. Βέβαια, επειδή συνήθως οι άδειες εκδίδονται σε ονόματα προσώπων ή φορέων, εσύ μπορείς να ψάχνεις για ένα όνομα (π.χ. "Χαρούμενα Χαμόγελα") και αυτός ο διακριτικός τίτλος να μην υπάρχει στις καταστάσεις του Υπουργείου, καθώς θα έχει εκδοθεί άδεια στο όνομα της ιδιοκτήτριας.

 

Αυτό που θα με απασχολούσε βέβαια στη προκειμένη περίπτωση, δεν είναι τόσο για τις συνέπειες αν το παιδί φοιτήσει σε νηπιαγωγείο χωρίς άδεια αλλά το ΓΙΑΤΙ ο συγκεκριμένος σταθμός δεν έχει άδεια (τι του λείπει; είναι κτιριολογικό πρόβλημα; είναι θέμα διάρθρωσης και κατάρτισης προσωπικού; ή απλώς δεν θέλει έλεγχο από το Υπουργείο Παιδείας; ). Αν τώρα έχει άδεια (σου τη δείξει, δηλαδή) και δεν έχει δηλώσει δίδακτρα στη Γενική Γραμματεία Εμπορίου, ε, ούτε αυτό θα με ενθουσίαζε, όποιος δεν έχει τίποτα να κρύψει δεν φοβάται τη γνωστοποίηση διδάκτρων, έτσι δεν είναι;

 

Για τα 1.000 ? για το σχολικό ισχύουν αυτά που έγραψα παραπάνω. Είναι θέμα προσέγγισης: π.χ. 3.000 ? δίδακτρα και 1.000 ? σχολικό ή 3.500 δίδακτρα και 500 ? σχολικό; Για το γονέα που επιλέγει σχολικό είναι ακριβώς το ίδιο (4.000 ?). Αυτός που "αδικείται" αν θες από τα χαμηλά κόμιστρα είναι ο γονέας που τελικά δεν επιλέγει σχολικό λεωφορείο, διότι επιδοτεί τους υπόλοιπους.

 

(Επί του πιεστηρίου, επειδή μόλις ρώτησα:) Συνήθως οι παιδικοί έχουν χαμηλότερο κόστος ανά σχολικό, διότι συνοδεία κάνουν οι νηπιαγωγοί (ή καμιά φορά και οι ίδιοι οι ιδιοκτήτες). Επίσης, ο παιδικός σταθμός εξυπηρετεί πολύ περισσότερα παιδιά με ένα σχολικό, για δύο λόγους: (α) οι άδειες λεωφορείων έχουν πολύ περισσότερες θέσεις όταν οι ηλικίες είναι 2-5 ετών και (β) το μη αυστηρό ωράριο προσέλευσης/αποχώρησης δίνει τη δυνατότητα στο ίδιο σχολικό να κάνει περισσότερες διαδρομές. Ένας μικρός παιδικός σταθμός, λοιπόν, μπορεί να ζητήσει χαμηλότερα κόμιστα από αυτά ενός ιδιωτικού σχολείου.

 

Αυτά :)

"Teachers who inspire realize there will always be rocks in the road ahead of us. They will be stumbling blocks or stepping stones; it all depends on how we use them." - Author Unknown

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Spyridoula εισαι πολύ λεπτομερής και μου άνοιξες τα ματια σε αρκετα θέματα.

Είμαστε πολύ νωρίς για νηπιαγωγείο αλλά σε ρωτάω γιατ΄έτυχε εκεί που ψάχνω και παιδικό να έει και νηπιο οπότε ήθελα να είμαι ενημερωμένη αι γιαυτό το θέμα.

Θα ψάξω να βρω για τις άδειες στις καταστάσεις του Υπ.Π. (αν έχεις λινκ και μπορείς το βάζεις) και επίσης έχω συγκρατήσει ονόματα των διευθυντών από τους σταθμούς.

Όσο για αυτά που αναφέρεις στην τελευταία παράγραφο κάτι τέτοιο φανταζόμουν γιαυτό επέμεινα στην ερώτηση.

Σε ευχαριστώ πολύ-πολύ για την ενημέρωση!!

Link to comment
Share on other sites

Spyridoula εισαι πολύ λεπτομερής και μου άνοιξες τα ματια σε αρκετα θέματα.

Είμαστε πολύ νωρίς για νηπιαγωγείο αλλά σε ρωτάω γιατ΄έτυχε εκεί που ψάχνω και παιδικό να έει και νηπιο οπότε ήθελα να είμαι ενημερωμένη αι γιαυτό το θέμα.

Θα ψάξω να βρω για τις άδειες στις καταστάσεις του Υπ.Π. (αν έχεις λινκ και μπορείς το βάζεις) και επίσης έχω συγκρατήσει ονόματα των διευθυντών από τους σταθμούς.

Όσο για αυτά που αναφέρεις στην τελευταία παράγραφο κάτι τέτοιο φανταζόμουν γιαυτό επέμεινα στην ερώτηση.

Σε ευχαριστώ πολύ-πολύ για την ενημέρωση!!

 

Χαίρομαι που βοήθησα. Δες αυτό το thread στο forum, αν και δεν το βλέπω πολύ ενημερωμένο με μια πρόχειρη ματιά... δεν ξέρω αν ανανεώνεται.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=29684

 

Βέβαια, για να είμαστε απόλυτα ακριβείς, αν είστε πολύ νωρίς και ψάχνεις για παιδικό σταθμό καλύτερα να ψάξεις με κριτήρια παιδικού σταθμού και όχι με το αν έχει αδειοδοτημένο νηπιαγωγείο.

 

Έτσι κι αλλιώς, είναι τελείως διαφορετικό πράγμα ο παιδικός και τελείως διαφορετικό το νηπιαγωγείο. Όταν έρθει με το καλό η ώρα να ψάξεις κανονικό νηπιαγωγείο (και εκεί εννοούμε για 4 και 5 ετών), εκεί θα ψάχνεις με κριτήρια σχολείου...

Επομένως, αν το παιδάκι είναι μικρό δεν έχει νόημα να παιδεύεσαι. Ξεκίνα τον παιδικό που σου αρέσει περισσότερο και ψάξε μετά για σχολείο με την ησυχία σου.

 

Αν θες κάτι άλλο και μπορώ να βοηθήσω, θα χαρώ.

 

Σ.

"Teachers who inspire realize there will always be rocks in the road ahead of us. They will be stumbling blocks or stepping stones; it all depends on how we use them." - Author Unknown

Link to comment
Share on other sites

Επομένως εσύ, Spyridoula, θεωρείς ότι το νηπιαγωγείο είναι καλύτερα να είναι διαφορετικό από τον παιδικό. Δηλαδή να είχει προδιαγραφές σχολείου. Αλήθεια, τί εννοείς με αυτό? Γιατί κι εγώ έτσι το σκέφτομαι, αλλά επειδή δεν είμαι 'της εκπαίδευσης' δεν μπορώ να το συγκεκριμενοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως εσύ, Spyridoula, θεωρείς ότι το νηπιαγωγείο είναι καλύτερα να είναι διαφορετικό από τον παιδικό. Δηλαδή να είχει προδιαγραφές σχολείου. Αλήθεια, τί εννοείς με αυτό? Γιατί κι εγώ έτσι το σκέφτομαι, αλλά επειδή δεν είμαι 'της εκπαίδευσης' δεν μπορώ να το συγκεκριμενοποιήσω.

 

Κοίτα: εξ ορισμού ο παιδικός σταθμός είναι διαφορετικός από το νηπιαγωγείο.

 

Ο παιδικός σταθμός κάνει ακριβώς αυτό που λέει το όνομά του: προσφέρει ένα κατάλληλο περιβάλλον για τη φύλαξη των παιδιών και απευθύνεται στους εργαζόμενους γονείς (κάτι σαν το daycare στην Αμερική). Επειδή απευθύνεται σε μικρές ηλικίες (0-3,5), έχει περιορισμένες δυνατότητες παραγωγής εκπαιδευτικού έργου, άρα και αντίστοιχες ανάγκες κατάρτισης προσωπικού/εγκαταστάσεων/προδιαγραφών κλπ. Ο παιδικός μπορει να παραλειφθεί στην πορεία ενός παιδιού χωρίς αυτό να χάσει σε τίποτα σε σχέση με παιδιά που πάνε στον παιδικό. Με λίγα λόγια, ανταποκρίνεται σε μια πολύ συγκεκριμένη ανάγκη: αυτή της ασφαλούς φύλαξης των παιδιών όταν οι γονείς εργάζονται.

 

Το νηπιαγωγείο, αντίθετα, είναι σχολείο, δηλαδή έχει εκπαιδευτικό ρόλο. Απευθύνεται σε παιδιά μικρής ηλικίας (4-5) γι' αυτό και η φροντίδα παραμένει σημαντικό στοιχείο, αλλά ο εκπαιδευτικός του τομέας είναι πιο κρίσιμος. Είναι προθάλαμος του Δημοτικού, γι' αυτό, το αν έχει γίνει σωστή δουλειά στο νηπιαγωγείο ή όχι μπορεί να καθορίσει και την πορεία του παιδιού στις πρώτες τάξεις του Δημοτικού. Άρα, οι ανάγκες του Νηπιαγωγείου σε εκπαιδευτικό προσωπικό, σε πρόγραμμα, σε τήρηση του προκαθορισμένου από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Διαθεματικού Ενιαίου Πλαισίου Προγραμμάτων Σπουδών (ΔΕΠΠΣ) είναι πολύ πιο μεγάλες.Το νηπιαγωγείο είναι σχολειο και συνδέεται με το Δημοτικό.

 

Επειδή για χρόνια το Νηπιαγωγείο άνηκε στη μη τυπική εκπαίδευση (δηλαδή αν ήθελες πήγαινες το παιδί σου αν όχι πήγαινες κατευθείαν Δημοτικό) τον ρόλο των Νηπιαγωγείων είχαν αναλάβει οι παιδικοί σταθμοί με τα λεγόμενα "νηπιακά τμήματα". Σε ορισμένα γινόταν καλή δουλειά, αλλά εδώ και κάποια χρόνια χρειάζεται πιο συστηματική και επιστημονική προσέγγιση γιατί και το Δημοτικό είναι πιο απαιτητικό. Συνήθως, αυτό το καταφέρνουν τα Νηπιαγωγεία που λειτουργούν σε συνδυασμό με τις μεγαλύτερες βαθμίδες.

 

Άρα, για να έρθω στην ερώτησή σου, δεν θεωρώ ότι το νηπιαγωγείο πρέπει να είναι διαφορετικό από τον παιδικό, από μόνα τους είναι διαφορετικά πράγματα: όταν διαλέγω παιδικό, διαλέγω με κριτήριο πού θα προσέξουν το παιδί μου καλύτερα/ποια ωράρια με βολεύουν/τι είναι πιο κοντά στο σπίτι κλπ πρακτικά ζητήματα. Όταν όμως διαλέγω νηπιαγωγείο, διαλέγω σχολείο για τα επόμενα μαθητικά χρόνια του παιδιού μου.

"Teachers who inspire realize there will always be rocks in the road ahead of us. They will be stumbling blocks or stepping stones; it all depends on how we use them." - Author Unknown

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχει κανείς προσωπική άποψη για την Εράσμειο Ελληνογερμανική σχολή. Θέλω πληροφορίες για το σχολείο γενικά προκειμένου να κατάλήξω σε ποιο σχολείο θα στείλω το παιδί μου!

Link to comment
Share on other sites

Χθές επισκέφτηκα την Γεννάδειο σχολή.

Δεν εντυπωσιάστηκα ιδιαίτερα, αλλά ας τα πάρω απο την αρχή.

Κατ' αρχάς είχα ραντεβού χθές και φτάνοντας εκεί με ενημερώσανε πως η κυρία με την οποία είχα ραντεβού έφυγε γιατί της έτυχε κάτι προσωπικό (και φυσικά δεν ενημερώθηκα τηλεφωνικά...)

Πήγα λοιπόν σήμερα, συναντήθηκα με την κυρία (δεν ζήτησε ούτε ένα συγνώμη) αλλά κατά τα άλλα ήταν πολύ ευγενική. Αρχίσαμε να πηγαίνουμε προς το χώρο του νηπιαγωγείου για να μας δείξει τους χώρους και να μας ενημερώσει για τον τρόπο που λειτουργεί το νηπιαγωγείο. Το προαύλιο ήταν αρκετά μεγάλο με κούνιες κλπ. την οποία μοιράζονται με το δημοτικό αλλά τα διαλείμματα τους δεν συμπίπτουν. Ολα καλά μέχρι εδώ.

Μπαίνουμε λοιπόν μέσα, οι αίθουσες σχηματίζουν ένα ημικύκλιο μπροστά σου και στη μέση αυτού του ημικύκλιου, εκτός των αιθουσών, ήταν τοποθετημένη μια τηλεόραση καμιά 30αρια ιντσών με δύο παιδάκια να βλέπουν παιδική ταινία πάρα πολύ κοντά, άντε να ήταν ένα μεγάλο βήμα η απόσταση, με την ένταση του ήχου στη διαπασών... (είχαμε πάει την ώρα της φύλαξης), σε σημείο που δεν μπορούσαμε να μιλήσουμε. Μας δείχνει τις αίθουσες λοιπόν και φτάνει στην τραπεζαρία που μας εξηγεί πως εδώ τρώνε το δεκατιανό και το μεσημεριανό και τσουπ σε μια γωνία άλλη μια τηλεόραση... Α σε αυτό το "χωλ" με το που μπήκαμε μου μύρισε κάτι σαν μούχλα, κλεισούρα κάτι τέτοιο. Υπ' όψιν οτι το κτίριο είναι λιγάκι παλιό. Κάποια στιγμή μας μίλησε για τα Αγγλικά οπού διδάσκονται κάθε μέρα και πως προαιρετικά διδάσκονται και Ρώσικα και όταν ρώτησα γιατί μου είπε πως πολλές μητέρες το είχαν ζητήσει...

Για τις νηπιαγωγούς μας είπε πως είχαν 30 χρόνια πείρας και πως πια γνωρίζουν πως ακριβώς να διδάξουν στα παιδιά με τρόπο που να τους κεντρίζει το ενδιαφέρον. Αυτό μου το τόνισαν 2-3 φορές…

Εκτός απο τα βιβλία του οργανισμού δίνονται στα παιδιά συμπληρωματικά βιβλία που έχει φτιάξει ο Κος Ζώης μόνος του (διευθυντής-δάσκαλος και ιδρυτής του σχολείου) για όλες τις βαθμίδες που σκοπό έχουν να βοηθήσουν τα παιδιά να καταλάβουν καλύτερα τα μαθήματα (8-10 ? κόστος έκαστο), βέβαια όπως μου τόνισε δύο φορές το κόστος της γραφικής ύλης είναι δικό τους.

Αφού τελειώσαμε την ξενάγηση στους χώρους, μας παρέλαβε ο ίδιος ο Κος Ζώης για να μας ενημερώσει για την φιλοσοφία του σχολείου γενικότερα. Τώρα αυτό που θα γράψω για κάποιους μπορεί να είναι υπερβολικό αλλά για μένα μετράει. Όταν λοιπόν του έδωσα το χέρι μου για να συστηθώ, η χειραψία του ήταν χλιαρή εως αδιάφορη, σαν να μου έκανε «χάρη».

Κάτι άλλο το οποίο δεν μου άρεσε ήταν πως μου ανέφερε για τους νηπιαγωγούς του ότι όλοι έχουν τελειώσει ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα αντίθετα από κάποιες άλλες σχολές που είναι απόφοιτοι ΙΕΚ και δεν εχουν τις κατάλληλες γνώσεις κλπ. Το να προσπαθείς να μειώσεις τους άλλους για να αναδειχθείς εσύ είναι επίσης κάτι που απεχθάνομαι.

Τα δίδακτρα για το προνήπιο είναι 4390, με τα μεταφορικά και για το νήπιο 4790.

Αυτά σε γενικές γραμμές ελπίζω να μην σας κούρασα. :)

eNortjKzUjI0tLQ0NVOyBlwwFasC3A,,85.pngeNortjKzUjI0tLQ0NVWyBlwwFagC2w,,34.png
Link to comment
Share on other sites

Αϊριν, πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Ειδικά για μένα, γιατί είναι στην περιοχή μου το σχολείο. Spyridoula, ευχαριστώ πολύ επίσης, πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου. Απλά εμένα το νηπιαγωγείο που θα πάει, αν αλλάξει τον παιδικό, δεν θα είναι το σχολείο που θα πάει δημοτικό. Οπότε, από τη μία θέλω να τον στείλω σε ένα πιο 'σχολικό' περιβάλλον, από την άλλη σκέφτομαι μήπως του πέσουν πολλές δύο αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πάνω που είχα καταλήξει σε ποιό σχολείο θα την γράψω (Αυγουλέα-Λιναρδάτου) έμαθα ότι σε κάθε τάξη είναι 26 μαθητές (στις τάξεις του Δημοτικού). Αυτό με προβλημάτισε (θα μπορεί ένας εκπαιδευτικός να αφιερώνει τον αναγκαίο χρονο σε κάθε παιδί) .

Από την εμπειρία σας στα άλλα ιδιωτικά δημοτικά σχολεία ποιος είναι ο αριθμός των μαθητών σε κάθε τάξη;

Αν είναι διαφορετικός πιστεύετε ότι θα πρέπει να με κάνει να ψάξω κάπου αλλού (έστω και αν τα περισσότερα άλλα στοιχεία του σχολείου με ικανοποιούν);

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, πάνω που είχα καταλήξει σε ποιό σχολείο θα την γράψω (Αυγουλέα-Λιναρδάτου) έμαθα ότι σε κάθε τάξη είναι 26 μαθητές (στις τάξεις του Δημοτικού). Αυτό με προβλημάτισε (θα μπορεί ένας εκπαιδευτικός να αφιερώνει τον αναγκαίο χρονο σε κάθε παιδί) .

Από την εμπειρία σας στα άλλα ιδιωτικά δημοτικά σχολεία ποιος είναι ο αριθμός των μαθητών σε κάθε τάξη;

Αν είναι διαφορετικός πιστεύετε ότι θα πρέπει να με κάνει να ψάξω κάπου αλλού (έστω και αν τα περισσότερα άλλα στοιχεία του σχολείου με ικανοποιούν);

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια

 

Εγώ νομίζω ότι το 26 είναι νορμάλ αριθμός σύμφωνα με όσα έχω ψάξει...

Μην το σκέφτεσαι γι΄αυτό το λόγο το σχολείο. Είναι καλό σχολείο εκτός από τις εγκαταστάσεις που υστερούν. Πριν λίγο είδα στο σάιτ του ότι ήρθε 2ο στους ρητορικούς αγώνες Πανελλαδικά! Και δεν είναι η πρώτη φορά που διακρίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο το οποίο δεν μου άρεσε ήταν πως μου ανέφερε για τους νηπιαγωγούς του ότι όλοι έχουν τελειώσει ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα αντίθετα από κάποιες άλλες σχολές που είναι απόφοιτοι ΙΕΚ και δεν εχουν τις κατάλληλες γνώσεις κλπ. Το να προσπαθείς να μειώσεις τους άλλους για να αναδειχθείς εσύ είναι επίσης κάτι που απεχθάνομαι.

 

Κοίτα: εξ ορισμού ο παιδικός σταθμός είναι διαφορετικός από το νηπιαγωγείο.

 

Το νηπιαγωγείο, αντίθετα, είναι σχολείο, δηλαδή έχει εκπαιδευτικό ρόλο. Απευθύνεται σε παιδιά μικρής ηλικίας (4-5) γι' αυτό και η φροντίδα παραμένει σημαντικό στοιχείο, αλλά ο εκπαιδευτικός του τομέας είναι πιο κρίσιμος. Είναι προθάλαμος του Δημοτικού, γι' αυτό, το αν έχει γίνει σωστή δουλειά στο νηπιαγωγείο ή όχι μπορεί να καθορίσει και την πορεία του παιδιού στις πρώτες τάξεις του Δημοτικού. Άρα, οι ανάγκες του Νηπιαγωγείου σε εκπαιδευτικό προσωπικό, σε πρόγραμμα, σε τήρηση του προκαθορισμένου από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Διαθεματικού Ενιαίου Πλαισίου Προγραμμάτων Σπουδών (ΔΕΠΠΣ) είναι πολύ πιο μεγάλες.Το νηπιαγωγείο είναι σχολειο και συνδέεται με το Δημοτικό.

 

Όταν όμως διαλέγω νηπιαγωγείο, διαλέγω σχολείο για τα επόμενα μαθητικά χρόνια του παιδιού μου.

 

Αϊρήν, και εμένα δεν μου αρέσει όταν κάποιος περιαυτολογεί, ωστόσο για αυτό που σου είπε δεν έχει & άδικο. Ξέρεις σε πόσα νηπιαγωγεία εργάζονται κοπέλες που δεν έχουν τα κατάλληλα προσόντα?

 

Να είναι καλά η Σπυριδούλα που μου άνοιξε τα μάτια & το έψαξα λίγο παραπάνω. Πήρα στο υπουργείο τηλέφωνο και μεταξύ άλλων μου είπαν πως οι προσλήψεις και απολύσεις των εκπαιδευτικών γίνονται μόνο μέσω υπουργείου (αυτό αφορά στα νήπια γιατί οι παιδικοί σταθμοί υπάγονται όχι στο υπ. παιδείας αλλά στο πρόνοιας-νομίζω). πράγμα που σημαίνει οτι προφανώς έχουν καταθέσει τα χαρτιά τους σε κάποιον επίσημο φορέα που έχει εγκρίνει πως τα προσόντα τους είναι κατάλληλα.

 

Εγώ προσωπικά, επειδή έχω ακούσει πολλά (άλλος να είναι διορισμένος, άλλος να κάνει μάθημα), απο εδώ & μπρος σε όποιο σχολείο πηγαίνω για ραντεβού θα ζητώ να μου δείξουν κάτι, το χαρτί πρόσληψης της νηπιαγωγού, τα πτυχία της, δεν ξέρω, ώστε να βεβαιωθώ οτι υπάρχει ταύτιση ανάμεσα στον διορισμένο υπάλληλο & σε αυτόν που κάνει πραγματικά μάθημα! Το πιο πιθανό είναι να με βρίσουν , αλλά δεν κατάλαβα, δεν έχω δικαίωμα να ξέρω που στέλνω το παιδί μου? Και επειδή έχω ακούσει επίσης πολλά κουλά, συυγκεκριμένα όταν ανέφερα αυτά σε μια φίλη μου είπε "έλα μωρέ, πως κάνεις έτσι, νήπιο είναι, όχι πανεπιστήμιο, τί πειράζει ποια δασκάλα θα έχει", ναι με πειράζει δίοτι το νηπιαγωγείο ανήκει στην υποχρεωτική εκπαίδευση και αποτελεί τον προθάλαμο του δημοτικού και επιπλέον μου τη δίνει να με κοροιδεύουν ειδικά απο τη στιγμή που δίνω -αναγκαστικά- ένα σκασμό λεφτά. Που και να μην έδινα δλδ πάλι θα μου την έδινε, αλλά λέμε τώρα.

 

Επίσης για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω πως αν κάποια κοπέλα έχει βγάλει ΙΕΚ είναι ανίκανη ενώ αυτή που έχει τελειώσει πανεπιστήμιο είναι καταπληκτική. Σίγουρα παίζουν και άλλα ρόλο όπως η θέληση, η όρεξη, η αγάπη για τα παιδιά κλπ, αλλά αφού υπάρχουν συγκεκριμένοι κανονισμοί προφανώς υπάρχουν για κάποιο λόγο!

Link to comment
Share on other sites

Αϊρήν, και εμένα δεν μου αρέσει όταν κάποιος περιαυτολογεί, ωστόσο για αυτό που σου είπε δεν έχει & άδικο. Ξέρεις σε πόσα νηπιαγωγεία εργάζονται κοπέλες που δεν έχουν τα κατάλληλα προσόντα?

 

Να είναι καλά η Σπυριδούλα που μου άνοιξε τα μάτια & το έψαξα λίγο παραπάνω. Πήρα στο υπουργείο τηλέφωνο και μεταξύ άλλων μου είπαν πως οι προσλήψεις και απολύσεις των εκπαιδευτικών γίνονται μόνο μέσω υπουργείου (αυτό αφορά στα νήπια γιατί οι παιδικοί σταθμοί υπάγονται όχι στο υπ. παιδείας αλλά στο πρόνοιας-νομίζω). πράγμα που σημαίνει οτι προφανώς έχουν καταθέσει τα χαρτιά τους σε κάποιον επίσημο φορέα που έχει εγκρίνει πως τα προσόντα τους είναι κατάλληλα.

 

Εγώ προσωπικά, επειδή έχω ακούσει πολλά (άλλος να είναι διορισμένος, άλλος να κάνει μάθημα), απο εδώ & μπρος σε όποιο σχολείο πηγαίνω για ραντεβού θα ζητώ να μου δείξουν κάτι, το χαρτί πρόσληψης της νηπιαγωγού, τα πτυχία της, δεν ξέρω, ώστε να βεβαιωθώ οτι υπάρχει ταύτιση ανάμεσα στον διορισμένο υπάλληλο & σε αυτόν που κάνει πραγματικά μάθημα! Το πιο πιθανό είναι να με βρίσουν , αλλά δεν κατάλαβα, δεν έχω δικαίωμα να ξέρω που στέλνω το παιδί μου? Και επειδή έχω ακούσει επίσης πολλά κουλά, συυγκεκριμένα όταν ανέφερα αυτά σε μια φίλη μου είπε "έλα μωρέ, πως κάνεις έτσι, νήπιο είναι, όχι πανεπιστήμιο, τί πειράζει ποια δασκάλα θα έχει", ναι με πειράζει δίοτι το νηπιαγωγείο ανήκει στην υποχρεωτική εκπαίδευση και αποτελεί τον προθάλαμο του δημοτικού και επιπλέον μου τη δίνει να με κοροιδεύουν ειδικά απο τη στιγμή που δίνω -αναγκαστικά- ένα σκασμό λεφτά. Που και να μην έδινα δλδ πάλι θα μου την έδινε, αλλά λέμε τώρα.

 

Επίσης για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω πως αν κάποια κοπέλα έχει βγάλει ΙΕΚ είναι ανίκανη ενώ αυτή που έχει τελειώσει πανεπιστήμιο είναι καταπληκτική. Σίγουρα παίζουν και άλλα ρόλο όπως η θέληση, η όρεξη, η αγάπη για τα παιδιά κλπ, αλλά αφού υπάρχουν συγκεκριμένοι κανονισμοί προφανώς υπάρχουν για κάποιο λόγο!

 

Αλίμονο!!!!!! Δεν παρεξηγήσε καθόλου :). Εδώ λέμε τις απόψεις μας. Συμφωνώ πως υπάρχουν σχολεία που έχουν αποφοίτους ΙΕΚ αλλά δεν μπορεί να με πείσει με αυτό τον τρόπο :wink:.

eNortjKzUjI0tLQ0NVOyBlwwFasC3A,,85.pngeNortjKzUjI0tLQ0NVWyBlwwFagC2w,,34.png
Link to comment
Share on other sites

Αλίμονο!!!!!! Δεν παρεξηγήσε καθόλου :). Εδώ λέμε τις απόψεις μας. Συμφωνώ πως υπάρχουν σχολεία που έχουν αποφοίτους ΙΕΚ αλλά δεν μπορεί να με πείσει με αυτό τον τρόπο :wink:.

 

καλά, σίγουρα δεν μπορεί να σε πείσει κανείς μόνο δυσφημίζοντας τους άλλους, πρέπει να έχει και κάτι να σου παρουσιάσει!

Εγώ απλά το είπα για να ξέρετε & εσείς τι να προσέχετε!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τί να πω;;;

 

Ας ξεκινήσω από τα καλά! Οι εγκαταστάσεις του βρίσκονται σε όμορφο μέρος και γενικά το περιβάλλον είναι πολύ καλό. Τα κτίσματα δεν έχουν την κλασική μορφή ογκώδους σχολείου, είναι σαν ένα χωριό από σπιτάκια και αυτό δίνει ένα όμορφο αισθητικό αποτέλεσμα. Εξωτερικά όλα καλά!

Ένα θετικό επίσης, ότι έχουν περίπου 20 παιδιά στην τάξη στο προνήπιο και περίπου 23 στο νήπιο. Στο δημοτικό-γυμνάσιο ο αριθμός ανέρχεται στου 26-27 μαθητές.

 

Να πω ότι αν έκανα εγώ παρουσίαση στο σχολείο θα την έκανα σίγουρα καλύτερα. Γενικά υπάρχει μια "χύμα" κατάσταση, μπήκαμε μέσα, μας έδειξε μια κυρία τους χώρους του νηπιαγωγείου και μας έδωσε κάποιες πληροφορίες για τις αίθουσες του σχολείου, βγήκε η μικρή στην αυλή, πήγαμε στο γραφείο, μας ρώτησε αν θέλουμε να ρωτήσουμε κάτι, ήρθε μια άλλη κυρία (ας μην πω ονόματα) μας είπε τις τιμές (σε αυτό ήταν πολύ διεξοδικοί) και τέλος. Τα πιο πολλά που μου είπαν ήταν για τις τιμές!!!

Περίμενα να ακούσω μια κουβέντα, για τη φιλοσοφία του σχολείου, τους στόχους κλπ. Τίποτα! Δε ρώτησα και πολλά γιατί ξενέρωσα! Και προτιμώ να μην πω άλλες λεπτομέριες γιατί δεν θα είναι καθόλου καλές. Θα πω γενικά ότι προσπαθούσαν να σε προσελκύσουν μόνο μέσω της τιμής, η οποία ομολογώ με άφησε άφωνη αλλά τί να την κάνεις όταν το σχολείο δε σε εμπνέει για τίποτα;;;

Φεύγοντας η σκέψη που είχα ήταν "Κρίμα τις εγκαταστάσεις ρε γμτ!!!"

 

Για να σας δώσω μια ιδέα, είχα πάρει και τον άντρα μου μαζί, ο οποίος δεν είχε έρθει σε άλλο μεγάλο εκπαιδευτήριο μαζί μου και παρότι άσχετος με την εκπαίδευση, περίμενα τη γνώμη του όταν βγήκαμε έξω και άκουσα το εξής απλό και πρακτικό :cool:: "Μα καλά, τί αρπακολλατζήδες είναι αυτοί εδώ μέσα;;;;;;; Ξέχασέ το, απορρίπτεται!":lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Περνούσα μια μέρα τυχαία με τον άντρα μου και τη μικρή από τον Άλιμο και λέω "ας κάνω μια στάση να δω που βρίσκονται, σε τί περιβάλλον κλπ". Ήταν απόγευμα γύρω στις 4. Καθώς κοιτούσαμε εξωτερικά το σχολείο (πολύ ωραίος κήπος στο νήπιο για τα δεδομένα της περιοχής) ήρθε μια κυρία, πολύ ευγενική, μας προσκάλεσε μέσα στο σχολείο να το δούμε και να ενημερωθούμε αν θέλουμε!

 

Η γυναίκα, επαρκέστατη και διεξοδική στην ενημέρωση, μου έκανε πολύ καλή εντύπωση και το αυστηρό στυλ της (που διάβασα γι αυτό από κάποιο άλλο μέλος εδώ μέσα) δεν ήταν καθόλου αντιπαθές. Ήταν το στυλ του ανθρώπου "ξέρω πολύ καλά τί κάνω και τί λέω". Και μας είπε ότι όποια απορία είχαμε (επειδή εγώ πήγα εκεί... χωρίς τα τεφτέρια μου), μπορούσαμε να πάρουμε τηλέφωνο και να ρωτήσουμε.

 

Καταρχήν το σχολείο έχει σε όλες τις τάξεις διαδραστικούς πίνακες. Οι αίθουσες φωτεινές και καθαρές. Ο κήπος έξω πολύ ωραίος, στρωμένος με συνθετικό τάπητα και με πολλά παιχνίδια. Η τραπεζαρία φαίνεται κάπως παλιά...

 

Το σχολείο μου φάνηκε πολύ ενημερωμένο στον εκπαιδευτικό-παιδαγωγικό τομέα, το είδα αυτό από διάφορα πράγματα.

Γενικό συμπέρασμα, το σχολείο κάνει το καλύτερο που μπορεί στο μέτρο των δυνατοτήτων του και των δυνάμεών του. Αν έμενα Άλιμο, θα την έγραφα, τουλάχιστον για το προνήπιο- νήπιο. Τόσο πολύ με ενέπνευσε.

 

Μετά πέρασα από το δημοτικό, βιαστικά πια, μια ματιά έριξα απ΄έξω και δε με ενθουσίασε γιατί είναι πολύ κοντά σε κεντρικούς δρόμους. Βέβαια, δεν το αφήνω, θα κλείσω ραντεβού και στο δημοτικό...

 

Το θέμα είναι ότι ο άντρας μου είναι αρνητικός για αστικές περιοχές...

 

Είπα να γράψω τις πληροφορίες όμως, μήπως και βοηθήσω καμιά μαμά/μπαμπά που ψάχνει, ότι εκεί είδα μια θετική στάση και είχα μια πολύ θετική εντύπωση...

Link to comment
Share on other sites

pashalitsa θα συμφωνησω μαζι σου σε ολα.

Ειχα επισκεφθει το Εκπ. ΖΗΡΙΔΗ πριν 2 χρονια ( προ οικονομικης κρισης & το τονιζω αυτο )για να ενημερωθω για το νηπιο & το δημοτικο.

Αφου μου εκθιασανε τις εγκαταστασεις τους, οι οποιες ειναι πραγματι πολυ καλες, δεν αναφερθηκαν σε τιποτα για την εκπαιδευτικη τους μεθοδο.

Πραγματι εστιασανε στο οικονομικο & μου ειπανε & το εξης ασυληπτο:

"Δωστε μας τωρα εστω 50€ προκαταβολη για να μην χασετε μια θεση που μολις αδειασε & τα υπολοιπα τα βρισκουμε"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Να πω οτι αυτο μου το ειπαν μηνα Μαρτιο για θεση νηπιαγωγιου!

Τα συμπερασματα δικα σας.

Οσον αφορα τα Εκπ.ΠΑΣΧΑΛΗ, το πατρικο μου σπιτι ειναι στον ιδιο δρομο με το νηπιαγωγειο. Τους εβλεπα για 20χρονια. Μονο τα καλυτερα εχω να σου πω. Παιδικοι μου φιλοι που ακομα μενουν εκει στελνουν τα παιδια τους & ειναι πολυ ευχαριστημενοι.

Link to comment
Share on other sites

Τα μεγάλα σχολεία θα πάθουν μεγάλο σοκ λόγω της οικονομική κρίσης, γιατί βασίζονται σε μεγάλο αριθμό παιδιών και έχουν κάνει τεράστιες επενδύσεις. Γι αυτό τελικά δίνουν τόση σημασία στα δίδακτρα. Εδώ λένε ότι οι γονείς πληρώνουν τα δίδακτρα των παιδιών του με ...μεταχρονολογημένες επιταγές.

Η άποψή μου είναι ότι δεν μπορεί να συγκρίνει κανείς ένα μεγάλο σχολείο, με εγκαταστάσεις, με άπειρες δραστηριότητες, με παιδιά από όλο το λεκανοπέδιο κλπ. με ένα μικρό σχολείο της γειτονιάς με πιο οικογενειακό περιβάλλον. Το κάθε ένα έχει τα θετικά και τα αρνητικά του, αλλά δεν μπορείς να τα συγκρίνεις, γιατί εντάσσονται σε διαφορετικές κατηγορίες. Για όσους γονείς ψάχνουμε (βάζω κι εμένα μέσα, βέβαια), είναι απαραίτητο να δούμε τελικά τί ακριβώς ζητάμε από ένα σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και σε όλους. Θέλω τη βοήθεια και τη γνώμη σας. Εχω αρχίσει έρευνα για σχολείο στα Νότια Προάστεια. Πριν ξεκινήσω συμβουλεύτικα τον πίνακα που έχουν αναρτήσει στο υπουργείο, που αναφέρει όλα τα ιδιωτικά σχολεία και τις τιμές αυτών. Προς μεγάλη μου εκπληξη είδα ότι η τιμή που μου είπαν με την τιμή που είναι αναρτημένη είναι 1.000€ πιο πάνω. Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση? Το λέμε?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...