Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Εχω ένα γιο 4,5 χρονών και έχω αρχίσει να προβληματίζομαι για το δημοτικό. Ο άντρας μου επειδή έχει πολλούς φίλους που έχουν τελειώσει το κολλέγιο και έχει αποκομμίσει τις καλύτερες εντυπώσεις ως προς το επίπεδο και την πραγματική καλλιέργεια που έχουν αποκτήσει, θέλει να τον πάμε εκεί. Επίσης, και εγώ έχω γνωστές μου εκπαιδευτικούς με χρόνια υπηρεσίας στον ιδιωτικό τομέα που μου έχουν πει πως αν είχαν την δυνατότητα θα έβαζαν τα παιδιά τους στο κολλέγιο γιατί κανένα ιδιωτικό δεν κάνει τη δουλειά που κάνει το καλλέγιο και πως είναι πραγματικά ένα εξαιρετικό σχολείο.

Ωστόσο διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις:

α) η μεγάλη απόσταση

- μένουμε π. φάληρο και το σχολείο είναι στην κάντζα (!)-

β) όλα αυτά που ακούγονται για το κοινωνικό στάτους και το νεοπλουτισμό του κολλεγίου. Εμείς οικονομικά και κοινωνικά μπορούμε να ανταποκριθούμε σε αυτό, ωστόσο στο σπίτι πάντα κρατάμε τους τόνους χαμηλούς και θεωρώ σημαντικό το παιδί μου να μην "καβαλήσει το καλάμι".

Θα μπορέσει όμως να παραμείνει προσγειωμένο αν βρεθεί σε ένα περιβάλλον σαν του κολλεγίου;

Εναλλακτικά σκέφτομαι τη Λεόντειο, το Αρσάκειο Ψυχικού, το Δελασάλ και τη Μαράσλειο. Μήπως μπορείται να με βοηθήσετε;

το λιονταράκι μας 28/09/2006, η μαϊμουδίτσα μας 07/05/2009

as1cJLB0g410020MDA5NTM5Ynw1MGJkfGkgYW0gcHJlZ25hbnQ.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

όλα αυτά που ακούγονται για το κοινωνικό στάτους και το νεοπλουτισμό του κολλεγίου. Εμείς οικονομικά και κοινωνικά μπορούμε να ανταποκριθούμε σε αυτό, ωστόσο στο σπίτι πάντα κρατάμε τους τόνους χαμηλούς και θεωρώ σημαντικό το παιδί μου να μην "καβαλήσει το καλάμι".

Θα μπορέσει όμως να παραμείνει προσγειωμένο αν βρεθεί σε ένα περιβάλλον σαν του κολλεγίου;

 

Τα σχολεία που αναφέρεις εκτός από τη Μαράσλειο, τα έχω κοιτάξει κι εγώ. Το Κολλέγιο κάθε άλλο παρά νεοπλουτίστικο σχολείο είναι. Παραδοσιακά πηγαίνουν παιδιά από πολύ πλούσιες οικογένειες και πολλά παιδιά μεσαίων οικογενειών, λόγω του συστήματος υποτροφιών που έχει. Από Εκπαιδευτικά΄είναι άριστο. Τώρα το ζήτημα είναι ποια είναι η σχέση της οικογένειάς σου με τα χρήματα. Εμείς, λόγω του ότι ο άντρας μου ήταν απόφοιτος του κολλεγίου, έχουμε συνηθήσει να συναναστρεφόμαστε με πολύ πλούσιους ανθρώπους, χωρίς να είμαστε τόσο πλούσιοι. ΄Εχουμε φίλους με βίλλες με πισίνες, δεν αισθανόμαστε κόμπλξ που τους καλούσαμε στο σπίτι μας, ένα διαμέρισμα μεσαίας τάξης. Το ίδιο και τα παιδιά μας, ξέρουν ότι ο τάδε φίλος τους έχει κότερο, χαίρονται γι αυτό, ξέρουν ότι δεν θα έχουμε ποτέ κότερο, δεν μου έχουν δημιουργήσει πρόβλημα. Μία φορά που ο πρώτος μου είπε, γιατί δεν έχουμε πισίνα, του απάντησε ο μπαμπάς του ότι πισίνα δεν μπορούν να έχουν οι περισσότεροι άνθρωποι, γιατί κοστίζει πολύ, και ο μπαμπάς και η μαμά προτιμούν να διαθέτουν αλλού τα χρήματά τους, όταν θα μεγαλώσει όμως, μπορεί να δουλέψει και να φτιάξει μία. Νομίζω ότι αυτό είναι μία στάση ζωής που την έμαθε ο άντρας μου από το Κολλέγιο. Εγώ, αν τα καταφέρω οικονομικά, θα τα στείλω πάντως.

Link to comment
Share on other sites

kyra σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Και εγώ έχω πειστεί για το πόσο καλό σχολείο είναι το κολλέγιο και ξέρω πως σε άλλα ιδιωτικά το κλίμα του νεοπλουτισμού είναι πολύ πιο έντονο. Σίγουρα παίζει ρόλο και τι κατευθύνσεις δίνεις από το σπίτι. Για το θέμα όμως της απόστασης τί πιστεύεις; Αξίζει να ταλαιπωρείται τόσες ώρες στον δρόμο από την πρώτη δημοτικού;

το λιονταράκι μας 28/09/2006, η μαϊμουδίτσα μας 07/05/2009

as1cJLB0g410020MDA5NTM5Ynw1MGJkfGkgYW0gcHJlZ25hbnQ.gif

Link to comment
Share on other sites

Για μένα, δεν αξίζει (αν και ο άντρας μου πήγαινε από Πειραιά, αλλά ήταν άλλες οι συνθήκες τότε, άλλη η κίνηση κλπ). Άσε που η ταλαιπωρία δεν είναι μόνο για το παιδί, που στο κάτω κάτω θα κοιμάται και από τις 8.00 το βράδυ, αν θέλει. Είναι και για τους γονείς, γιατί 7.00 το πρωί θα πρέπει να είναι στο δρόμο και σίγουρα δεν θα έχουν κοιμηθεί από τις 10.00. Απλά στο δημοτικό είναι ευκολότερο να μπεις στο Κολλέγιο, γιατί κάνουν μία πολύ μεγάλη κλήρωση και παίρνουν πολλά πολλά παιδάκια. Στη γυμνάσιο με τις εξετάσεις είναι πιο δύσκολα. Ακόμα και το δικό μου παιδί, έχει το πλεονέκτημα του μπαμπά του μόνο για το δημοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!! Θα ήθελα να μάθω αν κάποια μανούλα στέλνει το παιδί της στην Ελληνογαλλική Σχολή Πειραιά "Jeanne d' Arc"!!! Έκανα αίτηση για τον μικρούλη μου που του χρόνου θα πάει α' δημοτικού και σκέφτομαι να κάνω αιτήσεις επίσης και στην Λεόντειο και ΔΕΛΑΣΑΛ αν δεν κληρωθεί εκεί!!! Θα ήθελα να μου στείλετε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείτε για το σχολείο!!! Επίσης σκέφτομαι για τα Εκπαιδευτήρια Μαλλιάρας, τη Σχολή Ξενόπουλου και τη Γεννάδειο!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

Κι εγώ κινούμαι στην περιοχή αυτή και τα έχω ψάξει λίγο τα σχολεία. Μία πολύ καλή μου φίλη στέλνει τα παιδιά της στο δελασαλ και είναι πολύ πολύ ευχαριστημένη. Οι εγκαταστάσεις είναι καλές, οι δραστηριότητες των παιδιών ενδιαφέρουσε, το παιδάκι της βέβαια είναι από αυτά που 'τραβάνε' και από μόνα τους, οπότε δεν μπορώ να σου πω ότι η πρόοδός του οφείλεται αποκλειστικά στο σχολείο. Για τη jeanna d' Arc ξέρω ότι είναι πολύ αυστηρό σχολείο, οπότε δεν το είδα καθόλου. Για τον Πειραιά ακούω καλά λόγια από φιλικό παιδάκι για την Παιδαγωγική. Μαζεμένο σχολείο με πολλά ερεθίσματα για το παιδί. Ίσως λίγο περισσότερο φορτωμένο πρόγραμμα, για τα γούστα μου, θα σου πρότεινα όμως να περάσεις να το δεις.

Για τη Λεόντειο δεν συζητώ, γιατι είναι τόσο δύσκολο να μπεις που σχεδόν δεν έχει νόημα. Τα άλλα δεν τα είδα, αλλά για το Μαλλίάρα έχω ακούσει καλά λόγια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!Ειμαι καινούργια εδω,αν και εχω διαβάσει όλα όσα έχετε κατα καιρούς γράψει.Μένω Ανοιξη και η κόρη μου ειναι 4,5 χρονών.Εχω δει Εκπαιδευτική Αναγέννηση (πολύ καλή εντύπωση) και θα κάνω και αίτηση για το Αρσάκειο Εκάλης.Για τα δημόσια της περιοχής δεν γνωρίζω και αν κάποιος ξέρει θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τις πληροφορίες...Εχω δει και Εράσμειο,Ελληνογερμανική,Πλάτωνα ,Μωραίτη αλλά ακόμα και αν δεν σκεφτόμουν το οικονομικό (ειναι και οι εποχές δύσκολες)δεν θέλω το παιδί να ειναι 2 ωρες την ημέρα στο δρόμο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα marinikh. Εμείς πάμε στο δημόσιο της Σταμάτας (νηπιαγωγείο φέτος) Κτιριακά είναι ένα δημόσιο σχολείο, με κάποιες ελλείψεις, αλλά όχι σε τραγική κατάσταση. Για την Ανοιξη έχω ακούσει ότι έχει ενεργό σύλλογο γονέων, αλλά αντιμετωπίζει όπως πολλά δημόσια το θέμα των πολλών παιδιών ανά τάξη. Ευτυχώς σε εμάς αυτό δεν υπάρχει. Φέτος στο νηπιαγωγείο είναι 2 τμήματα από περίπου 12-14 παιδιά, μια χαρά νομίζω. Φαντάσου ότι η 1η δημοτικού είχε φέτος ρεκόρ εγγραφών και είχε 16 παιδιά.

Οι δασκάλες μας είναι πολύ καλές από ότι ακούω και το ότι είναι λίγα παιδιά ανά τάξη με κράτησε και εμένα εκεί. Κοίταζα για ιδιωτικό κοντά (σκέφτομαι και εγώ ότι δεν θέλω να είναι 2 ώρες στον δρόμο όπως λες) Η Εκ.Αναγέννηση έχει πολύ καλές κτιριακές εγκαταστάσεις, αλλά δεν έχω ακούσει καί κάτι το εξαιρετικό. Την Μάνου είχα δει επίσης, εκεί λένε ότι κάνει καλή δουλειά αλλά κτιριακά είναι πίσω.

Τί να σου πω? Εξαρτάται τί ζητάει και ο κάθε γονιός για την εκπαίδευση του γονιού του. Και φυσικά είναι το οικονομικό στην μέση.....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα δυο σχολεία, την Ελληνογερμανική Αγωγή και τον Πλάτωνα.

 

 

ΠΛΑΤΩΝ:

 

Ο Πλάτωνας έχει ωραίο περιβάλλον μέσα σε πεύκα πάνω σε λόφο αλλά είναι αλήθεια ότι το προαύλιο των μικρών παιδιών έχει κάποια κλίση, ένα πρόβλημα που κατάλαβα ότι έχουν όλα τα σχολεία που βρίσκονται σε ύψωμα. Οι εγκαταστάσεις είναι φροντισμένες. Έκανα λάθος, ο Πλάτωνας εκεί είναι άλλο σχολείο από τον Πλάτωνα που υπήρχε στον Πειραιά (μου το εξήγησαν οι άνθρωποι εκεί). Αυτό του Πειραιά έκλεισε δια παντός... Το σχολείο είναι στα Γλυκά Νερά από το 1979 και οι εγκαταστάσεις τους είναι παλαιότητας αλλά έχουν προσπαθήσει να κάνουν ζεστό το χώρο. Η υπεύθυνη προσχολικής αγωγής είναι μια πολύ γλυκειά κοπέλα και μου έκανε πολύ καλύτερη εντύπωση από τον Λυκειάρχη που κατάλαβα ότι προσπαθούσε να με εντυπωσιάσει... (Και οι δύο είναι της ιδιοκτήτριας οικογένειας μέλη).

 

Μου έδωσαν την εντύπωση ότι είναι ένα οικογενειακό μαζεμένο σχολείο που προσπαθεί να εκσυγχρονιστεί. Έχει βάλει διαδραστικούς πίνακες παντού (στο νήπιο όμως έχει μόνο η μια αίθουσα). Μου είπε ότι τους το επέβαλε ο ΙΒΟ αυτό και ευθύς μου δημιουργείται η εξής απορία: Πως είναι δυνατόν το σχολείο του Κωστέα Γείτονα που περιμένει τώρα την πιστοποίηση του ΙΒΟ να ΜΗΝ έχει διαδραστικούς πίνακες στο δημοτικό;;;

Τους είπα ότι ενδιαφέρομαι συγκεκριμένα για το δίγλωσσο τμήμα που έχουν. Μου είπαν ότι ξεκινά από το προνήπιο και ότι σε αυτά τα τμήματα κάνουν έξτρα αγγλικά και κάποια μαθήματα στο δημοτικό π.χ. καλλιτεχνικά, γυμναστική και γενικά τα πολύ δευτερεύοντα μαθήματα, γίνονται στα αγγλικά και επίσης υπάρχουν αρκετές έξτρα ώρες αγγλικών. Σκοπός τους είναι να κάνουν βιωματική τη μάθηση των αγγλικών. Έχουν μια ελληνοαγγλόφωνη δασκάλα ανά δυο τάξεις. Ενδιαφέρουσα εκπαιδευτική πρόταση αλλά είναι σε αρχικό στάδιο και δεν ξέρω κατά πόσο θα εφαρμοστεί όπως πρέπει.

 

Επίσης μου είπαν ότι εφαρμόζουν τα προγράμματα του ΙΒ σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης. Ρώτησα αν το σχολείο είναι εξουσιοδοτημένο και μου είπαν ότι περιμένουν πιστοποίηση για το PYP ως το Μάη και για το MYP το Νοέμβριο... Επίσης περιμένουν λέει πιστοποίηση και για το ΙΒ Diploma, της β-γ λυκείου. Με εκνεύρισε που έλεγαν και ξαναέλεγαν ότι είναι ΤΟ ΜΟΝΟ σχολείο που θα έχει το ΙΒ σε όλες τις βαθμίδες, οπότε εκνευρίστηκα και τους είπα ότι και του Κωστέα-Γείτονα έχει το πρόγραμμα σε όλες τις βαθμίδες (αφού το είχα ακούσει 3 φορές, δεν άντεξα άλλο)... Και αν δεν ρωτούσα για την πιστοποίηση, μου έδιναν την εντύπωση ότι το σχολείο έχει ήδη ΙΒ εγκεκριμένα προγράμματα. Γενικά κάπου ένιωσα ένα άγχος τους να μου αποδείξουν ότι "τα κάνουν όλα και συμφέρουν"...

 

Τιμές για το προνήπιο: 6300+600 ευρώ για το δίγλωσσο. 500 ευρώ το σχολικό για κοντινές περιοχές. 850 ευρώ για φύλαξη ως τις 4.15μμ. 1000 ευρώ για γεύμα στο σχολείο κάθε μέρα και άλλα 385 για δεκατιανό (φυσικά μπορείς να το φέρεις από το σπίτι και να μην το χρεωθείς). Νομίζω ότι είναι ίδια και για το νήπιο.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έγινε και χάθηκε το εκτεταμένο μήνυμά μου για την ελληνογερμανική αγωγή!!! Τώρα... Άλλη στιγμή...:|

 

Pasxalitsa καλημερα, και εγω οταν πηγα τα ιδια μου ειπαν, σε γενικες γραμμες σου αφησε καλη εντυπωση ?, περιμενω να διαβασω το post σου για την Ελληνογερμανικη καθως δεν εχω παει ακομα, αλλα με ενδιαφερει η γνωμη σου, και αν σου ειπαν για τιμες ενημερωσε μας σε παρακαλω...

Σευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τον Πλάτωνα :Σε γενικές γραμμές το σχολείο μου αποπνέει ζεστασιά και προσωπικό ενδιαφέρον, αλλά έχω αμφιβολίες για το πόσο εφαρμόζεται όπως πρέπει το κομμάτι των ΙΒ προγραμμάτων. Εγώ νιώθω ότι δεν το κατέχουν ακόμη αυτό το κομμάτι (ενώ το προβάλλουν πολύ). Η γενική εντύπωση ήταν καλή. Κάνουν φιλότιμες προσπάθειες νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, το παραδέχομαι ότι δεν έχω δει πιο καθαρό και οργανωμένο σχολείο από αυτό! Όλοι οι χώροι του νηπιαγωγείου -μέσα και έξω- μου φάνηκαν υπέροχοι! Αναφέρομαι στους χώρους του νηπιαγωγείου, καθώς τους άλλους (το υπόλοιπο συγκρότημα είναι σε απόσταση 200-300μέτρα) δεν τους είδα εσωτερικά παρά μόνο εξωτερικά γιατί μου κοιμήθηκε η μικρή και δεν ξύπναγε στις 3 που είχαμε ραντεβού να δούμε το δημοτικό). Εξάλλου το σχολείο είναι ολοκαίνουριο αλλά και πολύ φροντισμένο... Εξωτερικά χώροι μόνο με γκαζόν και παιδικές χαρές, μέρος οπου τα παιδάκια σκάβουν και φυτεύουν διάφορα κλπ

 

Μέχρι τη γ΄δημοτικού υπάρχουν μόνο γερμανικά από ξένες γλώσσες και σκοπός τους είναι να τους τα μάθουν σα δεύτερη μητρική γλώσσα και να πάρουν ως τη γ λυκείου και το ανώτατο δίπλωμα που τους επιτρέπει να σπουδάσουν σε γερμανόφωνα πανεπιστήμια χωρίς εξετάσεις στη γλωσσα. Τα αγγλικά ξεκινούν στη γ δημοτικού, με γρήγορο ρυθμό όμως από ότι κατάλαβα. Λένε ότι μέχρι το τέλος του λυκείου προλαβαίνουν τα παιδιά (θεωρητικά πάντα και ανάλογα με τις δυνατότητές τους) να πάρουν το proficiency. Οι πισίνες είναι 50% όζοντος και 50% χλωρίου αν κάποιος έχει την απορία και φυσικά έχουν ξεχωριστή πισίνα στο νήπιαγωγείο με ειδικό βάθος.

 

Στο βασικό πρόγραμμα του νηπιαγωγείου περιλαμβάνεται μεταξύ άλλων μουσικοκινητική αγωγή, κολύμβηση 1 ώρα/εβδομάδα, εικαστικά, θεατρικό παιχνίδι κλπ. Υπάρχουν διαδραστικοί πίνακες από το νηπιαγωγείο. Τα παιδιά σε κάθε τάξη, σε όλα τα επίπεδα είναι 28. Ισχυρίζεται ότι στο νηπιαγωγείο υπάρχει και δεύτερη βοηθός νηπιαγωγός, αλλά εγώ δεν την είδα πουθενά, μια είδα σε κάθε τάξη από τα παράθυρα αλλά και σε μια τάξη που ανοίξαμε εν ώρα μαθήματος. Επαφή με τους υπολογιστές υπάρχει από το νήπιαγωγείο.

 

Είναι σαφές ότι το σχολείο πνίγεται στον κόσμο. Για να καταλάβετε, για του χρόνου δεν θα δημιουργηθούν καθόλου τμήματα προνηπίου επειδή έχουν ήδη δημιουργηθεί 8 (ή 9 δεν είμαι σίγουρη) τμήματα νηπίου και δεν υπάρχουν άλλες αίθουσες!!! Επίσης στο δημοτικό υπάρχουν 8-9 τμήματα ανά τάξη και πάνω από 100 άνθρωποι σε αναμονή για την α΄δημοτικού που έχει ήδη κλείσει τα τμήματά της!

 

Είναι το μόνο σχολείο όπου κατάλαβα ότι οι "έξτρα" δραστηριότητες δεν είναι απλά απασχόληση αλλά κάνουν αυτό που λένε. Δηλαδή σα να πηγαίνεις σε σχολή εξωτερική. Υπάρχει αναγνωρισμένο από το κράτος ωδείο κλπ. Γενικά οι εγκαταστάσεις τους τους επιτρέπουν να κάνουν πολλά πράγματα και τα κάνουν οργανωμένα και τα λεφτά δε νομίζω ότι πάνε χαμένα, αρκεί να... τα έχεις φυσικά!!! (βλέπε τιμές παρακάτω)

 

Χαρακτηριστική φιλοσοφία του σχολείου η οργάνωση και η μεθοδικότητα, όπως οι ίδιοι ισχυρίζονται. Σε ερώτηση μου αν είναι πολύ αυστηρό σχολείο, γέλασε και μου είπε ότι δεν είναι σίγουρα το 3ο Ράιχ (κάτι πρέπει ίσως να είδε στα μάτια μου από φόβο, δεν ξέρω).

 

Πρόγραμμα νηπιαγωγείου 8.30-1.00 το βασικό πρόγραμμα και τιμή 8040 ευρώ με πρόθεση να πάει 8400 του χρόνου αν το επιτρέψει το υπουργείο. Περιλαμβάνεται σε αυτή την τιμή το σχολικό και είναι το ίδιο ποσό (900 ευρώ που αφαιρούνται από τα 8040 ή 8400 αν δεν το θες) όπου και να μένεις ( εμένα π.χ. με εξυπηρετεί από Κορυδαλλό και σε λογική ώρα, 7.10 το πρωί). Περιττό να πω ότι έχουν κυριολεκτικά ΑΠΕΙΡΑ σχολικά, τα είδα παρατεταγμένα και νόμιζα ότι έβλεπα τον κίτρινο στρατό μπροστά μου!!!

 

Το φαγητό και μια δραστηριότητα για κάθε μέρα (το ονομάζουν πρόγραμμα 1-3) στοιχίζει 2030 ευρώ. Για φαγητό και μια δραστηριότητα για 2 φορές τη βδομάδα (μπαλέτο συγκεκριμένα), υπολογίστε 780ευρώ ας πούμε. Αν το παιδί παραμείνει ως τις 5.00μμ. στο σχολείο, κάνει κάποιες δημιουργικές δραστηριότητες σε χαλαρό ρυθμό όπως μου είπαν και το πρόγραμμα 3-5μμ. στοιχίζει άλλα 780ευρώ. Τα γράφω αναλυτικά γιατί αν κάποιος πάρει πλήρες πρόγραμμα ως τις 5, το ποσό υπεβαίνει τις 11000 ευρώ!

 

Συνοψίζοντας μου φάνηκε ένα πολύ δυνατό σχολείο, μεθοδικό, με φοβερές εγκαταστάσεις και ειλικρινά αν αντί για ελληνογερμανικό ήταν ελληνοαγγλικό, θα έπαιρνα το βασικό πρόγραμμα και θα την έστελνα. Με χαλάει που η πρώτη ξένη γλώσσα είναι τα γερμανικά, η έλλειψη προγραμμάτων ΙΒ (το σχολείο σαφώς προσανατολίζεται σε ελληνικά και γερμανόφωνα πανεπιστήμια), και λιγάκι ίσως η τιμή, γιατί αν πάρεις το βασικό πρόγραμμα δεν ξέρω πόσο θα χρησιμοποιήσεις ολες αυτές τις εγκαταστάσεις. Αυτά τα.... λίγα:mrgreen::mrgreen::mrgreen:. Αν ξέχασα κάτι, ρωτήστε με!!!

Link to comment
Share on other sites

Το sait δεν το ανανεώνουν. Αν μπεις στο νηπιαγωγείο εκεί που λέει εργασίες θα δεις ότι όλες οι εργασίες είναι του 2004-2005-2006. Στο sait αναφέρει μεν ότι από φέτος είναι επισήμως υποψήφιο αλλά στο τέλος του μηνύματος αναφέρει ημερομηνία 2005. Για τις μεγαλύτερες τάξεις δε γνωρίζω αν έχει ΙΒ, αν και νομίζω ότι δεν έχει. Βέβαια αν το ξέρεις σίγουρα δεν επιμένω.

 

 

Είχε δίκιο κοπέλα μου, δεν έχουν ως σήμερα κανένα αναγνωρισμένο από τον ΙΒ πρόγραμμα, το έψαξα πριν πάω, ήταν λίγο παραπλανητικό το σάιτ τους. Συγγνώμη λοιπόν, δεν είχα σκοπό να παραπλανήσω κανένα, αντίθετα προσπαθώ να βοηθήσω όσους γονείς ψάχνουν και να δώσω -όσο γίνεται- πιο αντικειμενικές απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Κανω ερευνα αγορας, συγκεκριμενα ΜΟΝΟ για Ι.Β. σχολεια.

Ο στοχος ειναι για σπουδες ΜΟΝΟ στο εξωτερικο.

Ειμαστε στα νοτια προαστια, η λογικη επιλογη ειναι ΓΕΙΤΟΝΑΣ στην Βαρη, αλλα, απο οτι διαβαζω, εχω την αισθηση, οτι δεν πρεπει να ειναι η ΠΡΩΤΗ και ΜΟΝΗ επιλογη. Κανω λαθος???

Θα εκτιμουσα αποψεις απο ολους.

Ευχαριστω,

GreeKnight

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχε δίκιο κοπέλα μου, δεν έχουν ως σήμερα κανένα αναγνωρισμένο από τον ΙΒ πρόγραμμα, το έψαξα πριν πάω, ήταν λίγο παραπλανητικό το σάιτ τους. Συγγνώμη λοιπόν, δεν είχα σκοπό να παραπλανήσω κανένα, αντίθετα προσπαθώ να βοηθήσω όσους γονείς ψάχνουν και να δώσω -όσο γίνεται- πιο αντικειμενικές απόψεις.

 

 

Κι εγώ για να βοηθήσω είπα κάποιες πληροφορίες που γνωρίζω. Για μένα ο Πλάτωνας δεν είναι και η καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Κανω ερευνα αγορας, συγκεκριμενα ΜΟΝΟ για Ι.Β. σχολεια.

Ο στοχος ειναι για σπουδες ΜΟΝΟ στο εξωτερικο.

 

Ειμαστε στα νοτια προαστια, ηλογικη επιλογη ειναι ΓΕΙΤΟΝΑΣ στην Βαρη, αλλα, απο οτι διαβαζω, εχω την αισθηση, οτι δεν πρεπει να ειναι η ΠΡΩΤΗ και ΜΟΝΗ επιλογη. Κανω λαθος???

 

 

Θα εκτιμουσα αποψεις απο ολους.

 

Ευχαριστω,

 

GreeKnight

 

Νομίζω οτι τέτοια επιλογή έχει & στη ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ ΖΗΡΙΔΗ. Δεν είμαι σίγουρη όμως...

Επίσης υπάρχει & το Campion & το Saint Lawrence που είναι αγγλόφωνα

Link to comment
Share on other sites

Η Νέα Γενιά Ζηρίδη ΕΙΧΕ πρόγραμμα ΙΒ β+γ λυκείου αλλά μετά το χαμό που έγινε το 2009 με τη διαρροή θεμάτων (που εγώ δεν πιστεύω ότι έγινε μόνο τότε και μόνο από του Ζηρίδη αλλά τέλος πάντων...) έχασε την πιστοποίηση... Φυσικά ΙΒ Diploma στην Αττική έχουν το St. Catherine's British Embassy School(σχολείο πρεσβείας), το International School, το Campion School, του Μωραϊτη, της Δούκα, του Γείτονα, του Κωστέα-Γείτονα, η σχολή ΙΜ Παναγιωτόπουλου, το Ελληνοαμερικάνικο Κολλέγιο Ψυχικού και το American Community Schools of Athens (ελπίζω να μην ξέχασα κάποιο, εξάλλου υπάρχουν λίστες στο ίντερνετ). Ο Πλάτων είναι υποψήφιος και περιμένει πιστοποίηση. Το θέμα είναι, ποια ελληνόφωνα σχολεία διαθέτουν τα υπόλοιπα προγράμματα του ΙΒ (ΡΥΡ και ΜΥΡ) για ηλικίες 3-15. Εγώ έχω βρει μόνο του Κωστέα-Γείτονα και του Πλάτωνα (και τα δυο είναι σε αναμονή επίσημης πιστοποίησης). Αν κάποιος ξέρει κάτι επιπλέον από αυτά, ας γράψει παρακαλώ να μας διαφωτίσει... (Να διευκρινίσω ότι όλα τα αγγλόφωνα σχολεία που διαθέτουν αυτά τα προγράμματα και το Κολλέγιο, έχουν -από την α΄ δημοτικού ήδη- πάνω από 10000 ευρώ ετήσια βασικά δίδακτρα (χωρίς σχολικό και τέτοια.)

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου ειναι 6 χρονων και παει Α δημοτικου στα εκπαιδευτηρια Κωστεα Γειτονα. Το τελευταιο καιρο εχω ακουσει απο διαφορους γνωστους οτι ο ο Κωστεας Γειτονας εχει ενα εκπληκτικο δημοτικο αλλα τα πραγματα απο το γυμνασιο ,λυκειο παιρνουν τη κατω βολτα. Ξερει κανεις τιποτα παραπανω να με ενημερωσει?

Και επισης τι αποψη εχετε για το Καισαρη, κανουν καλη δουλεια σε ολες τις βαθμιδες? Ειμαι πραγματικα σε διλημα για το αν θα συνεχισει εκει που ειναι η αν χρειαζεται να αλλαξουμε σχολειο.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου ειναι 6 χρονων και παει Α δημοτικου στα εκπαιδευτηρια Κωστεα Γειτονα. Το τελευταιο καιρο εχω ακουσει απο διαφορους γνωστους οτι ο ο Κωστεας Γειτονας εχει ενα εκπληκτικο δημοτικο αλλα τα πραγματα απο το γυμνασιο ,λυκειο παιρνουν τη κατω βολτα. Ξερει κανεις τιποτα παραπανω να με ενημερωσει?

Και επισης τι αποψη εχετε για το Καισαρη, κανουν καλη δουλεια σε ολες τις βαθμιδες? Ειμαι πραγματικα σε διλημα για το αν θα συνεχισει εκει που ειναι η αν χρειαζεται να αλλαξουμε σχολειο.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Χα, χα! Δεν ξέρω αν στο γυμνάσιο-λύκειο παίρνουν την κατηφόρα σαν προγράμματα εκπαιδευτικά αλλά κτιριακά πάντως... την παίρνουν σίγουρα την κατηφόρα! Επειδή το σχολείο μου άρεσε στην πρώτη επίσκεψη, πήγα και δεύτερη επίσκεψη, προκειμένου να δω τις εγκαταστάσεις τους (είχα δει μόνο του προνηπίου-νηπίου την πρώτη φορά). Η αλήθεια είναι ότι απογοητεύτηκα... Ειδικά η εξωτερική όψη του κτιρίου και του προαυλίου γυμνασίου-λυκείου μου έδωσε άμεση εικόνα μη καλής συντήρησης. Για το δημοτικό, να μην μπω σε λεπτομέρειες, αλλά υπήρχαν πάντως στοιχεία που δεν έπρεπε να υπάρχουν σε ένα τέτοιο σχολείο αυτών των διδάκτρων και αυτού του ονόματος... Ένα θα πω ενδεικτικά, όχι μόνο δεν υπήρχαν διαδραστικοί πίνακες αλλά υπήρχαν οι ίδιοι παμπάλαιοι πράσινοι πίνακες που είχα κι εγώ όταν πήγαινα στο σχολείο.... (ίδιοι σε μοντέλο:lol::lol::lol: και σε φθορά εννοώ). Δεν ξέρω γιατί, κάτι μέσα μου μου λέει όχι... (άντε να δούμε πότε το μέσα μου θα μου πει ναι και θα ησυχάσω επιτέλους). Κάτι μου λέει ότι αν τη στείλω εκεί, θα έχει μόνο την επιλογή πανεπιστημίου εξωτερικού... Τις επιτυχίες τους στα Ελληνικά πανεπιστήμια δεν τις δημοσιεύουν καν, ενώ τα πλασαρίσματα των μαθητών τους σε πανεπιστήμια εκτός Ελλάδος είναι ομολογουμένως πολύ καλά... Εγώ καταλαβαίνω ότι το σχολείο έχει ρίξει μεγάλο βάρος στο ΙΒ diploma (β+γ λυκείου)...

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου ειναι 6 χρονων και παει Α δημοτικου στα εκπαιδευτηρια Κωστεα Γειτονα. Το τελευταιο καιρο εχω ακουσει απο διαφορους γνωστους οτι ο ο Κωστεας Γειτονας εχει ενα εκπληκτικο δημοτικο αλλα τα πραγματα απο το γυμνασιο ,λυκειο παιρνουν τη κατω βολτα. Ξερει κανεις τιποτα παραπανω να με ενημερωσει?

Και επισης τι αποψη εχετε για το Καισαρη, κανουν καλη δουλεια σε ολες τις βαθμιδες? Ειμαι πραγματικα σε διλημα για το αν θα συνεχισει εκει που ειναι η αν χρειαζεται να αλλαξουμε σχολειο.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Τελειωσα Κωστεα Γειτονα. Πηγα Λυκειο εκει. Πριν ημουν αλλου. Ειναι υπεροχο σχολειο με καταπληκτικους δασκαλους και φοβερες εγκαταστασεις. Αλλα μιλαω για το 1993.....σχεδον 20 χρονια απο τοτε που εφυγα.......(η Παναγια να μας φιλαει τωρα που το σκεφτομαι).......ισως τα πραγματα να εχουν αλλαξει πλεον.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα Κωστεα Γειτονα. Πηγα Λυκειο εκει. Πριν ημουν αλλου. Ειναι υπεροχο σχολειο με καταπληκτικους δασκαλους και φοβερες εγκαταστασεις. Αλλα μιλαω για το 1993.....σχεδον 20 χρονια απο τοτε που εφυγα.......(η Παναγια να μας φιλαει τωρα που το σκεφτομαι).......ισως τα πραγματα να εχουν αλλαξει πλεον.......

 

Κατά τη γνώμη μου δεν έχουν αλλάξει καθόλου τα πράγματα. Από δικιά μου εμπειρία στο δημοτικό και από ότι ακούω για το γυμνάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...