Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

που θα τα στειλει?? πραγματικα αυτο μ'ενδιαφερει...

 

Εφόσον έχει τη δυνατότητα, θα τα στείλει σε ιδιωτικό. Δεν υπάρχει δίλημμα, αν συγκρίνεις τον τρόπο λειτουργίας και τη δομή.

"Teachers who inspire realize there will always be rocks in the road ahead of us. They will be stumbling blocks or stepping stones; it all depends on how we use them." - Author Unknown

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εφόσον έχει τη δυνατότητα, θα τα στείλει σε ιδιωτικό. Δεν υπάρχει δίλημμα, αν συγκρίνεις τον τρόπο λειτουργίας και τη δομή.

 

Αχχχχ κι εγώ αυτό λέω...

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Με καλύπτει γιατί πραγματικά θεωρώ αδιανόητο να βρίσκεται το παιδί 2 ώρες στο δρόμο πριν φτάσει κάν στο σχολείο. Κι επειδή βλέπω ότι έχεις ερευνήσει την περιοχή της Δυτικής Αττικής εκτενώς μπορείς να μου πεις για το σχολείο στο Περιστέρι? Εχεις επισκεφθεί τη Νέα Παιδεία? Την Παιδαγωγική? Θα ήθελα ν' ακούσω τις απόψεις σου γιατί είμαι σε ανάλογη φάση για την κόρη μου αλλά καθυστερώ την έρευνα επειδή μάλλον έχω αποφασίσει να την καθυστερήσω στην έναρξη του Δημοτικού.. Σ' ευχαριστώ και πάλι

 

 

Ναι έχω επισκεφθεί τη Νέα Παιδεία και την Παιδαγωγική (μαζί με μια φίλη μου) και το σχολείο στο Περιστέρι που αναφέρομαι είναι η Σύγχρονη Σχολή Αυγουλέα Λιναρδάτου. Και σήμερα να σου δώσω να καταλάβεις, σε μια απέλπιδα προσπάθεια να διαλέξω ίσως κάτι από την περιοχή μου, γύρισα και τα τρία σχολεία. (Μόνο απ΄έξω σήμερα). Αν έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα σε κάποιο από τα σχολεία της "περιοχής" θα επέλεγα ανάμεσα στη Νέα Παιδεία και στου Αυγουλέα Λιναρδάτου. Και θα κατέληγα στου Λιναρδάτου.

Νέα Παιδεία στο Χαϊδάρι: Ο παιδικός σταθμός και το δημοτικό είναι περίπου σε διπλανα-διαγώνια οικόπεδα. Το δημοτικό έχει πολύ παλιό κτίριο, αντίθετα ο παιδικός σταθμός (ως 5 ετών) είναι ολοκαίνουριος. Το νηπιαγωγείο είναι σε άλλο κτίριο (συμπαθητικό μου φάνηκε απ΄έξω) πάλι στο Δάσος. Το γυμνάσιο - λύκειο στην Αφαία Χαιδαρίου, δεν το είδα από κοντά αλλά ξέρω ότι οι εγκαταστάσεις είναι καινούριες και πολύ καλές, σε σημείο με πράσινο κλπ . Βλέποντας το κτίριο του δημοτικού απογοητεύτηκα πάαααρα πολύ. Τα περισσότερα δημόσια σχολεία στο Χαιδάρι έχουν καλύτερα κτίρια. Σα σχολείο έχω μια γνωστή καθηγήτρια αγγλικών που πηγαίνει εκεί το γιο της και μου είπε ότι είναι πολύ ευχαριστημένη. Επίσης κάποια κοπέλα εδώ από το φόρουμ επικοινώνησε μαζί μου με πμ και μου είπε ότι είναι επίσης ευχαριστημένη. Εγώ επισκέφθηκα πέρσυ τον παιδικό σταθμό μαζί με μια φίλη που έψαχνε για παιδικό για ηλικία 4-5. Σκεφτόμουν να ξεκινήσω τη μικρή μου για το '10-'11 στο τμήμα 3-4, τελικά δεν την έστειλα πουθενά, είπα να την κρατήσω σπίτι. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση η καθαριότητα του χώρου. Τα πάντα ήταν πολύ καθαρά! Δεν μου άρεσε που μου είπαν ότι όταν δεν έχει καλό καιρό τα βγάζουν στο... υπόγειο για διάλειμμα. Γενικά νομίζω ότι σα σχολείο (πλην της παλαιότητας του δημοτικού) έχει τις καλύτερες εγκαταστάσεις-περιβάλλοντα χώρο στη Δυτική Αττική. Έχει πολλές δραστηριότητες που μπορεί να κάνει ένα παιδί ακόμα και arts and crafts με αγγλίδα ας πούμε... Είναι ό, τι πιο κοντά σε σχολείο τύπου εκπαιδεύτηρίου-κολλεγίου ας πούμε. Μου έδωσε την εντύπωση ενός καλά συγκροτημένου σχολείου. Συνολικά με προβλημάτισε ο χώρος του δημοτικού και το γεγονός ότι ενώ είναι στο Δάσος Χαιδαρίου, είναι στο σημείο που συναντά η άκρη της περιοχής τη Λεωφ. Καβάλας και παρόλο που δεν είναι πάνω στην κεντρική λεωφόρο (περίπου ένα στενό διαγώνια) ο θόρυβος από τα αυτοκίνητα είναι αισθητός... (Για θέματα ευαισθησίας της υγείας του παιδιού τα ψειρίζω τόσο πολύ, μη νομίζεις ότι είμαι τρελή...) Και η καλύτερη διαφήμιση: μια μαμά είχε έρθει να πάρει το κοριτσάκι της γύρω στις 1 θα ήταν και αυτό καθώς το κατέβαζε στις σκάλες τράβαγε το χέρι του από της μαμάς του για να ξεφύγει και φώναζε κλαψουρίζοντας: "Μη με παίρνεις σου λέω, θέλω να κάτσω εδώ, δεν θέλω να φύγω, άσε μεεεεεεε, θέλω να κάτσω ως το απόγευμα με τα άλλα παιδιά".

Και τέλος ένα ενδιαφέρον σάιτ για πληροφορίες: www.neapaideia.gr

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πάαααααρα πολύ!! Είναι πολύ λεπτομερής ανάλυση σου και το κόστος???? Για του Λιναρδάτου και την Παιδαγωγική τί έχεις να πεις? Σ' ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε, κάτσε, δεν προλαβαίνω, έχω και μια κόρη-τύραννο!!!:-P Λοιπόν, με το κόστος υπάρχει ένα θέμα. Μας ενημέρωσαν ξεχωριστά με τη φίλη μου. Εγώ θυμάμαι ότι έχει 5000 το πακέτο με το σχολικό και το φαγητό. Η φίλη μου θυμάται ότι το φαγητό είναι χώρια. Δεν ξέρω μήπως χρεώνουν αλλιώς από το τμήμα 4-5 και πάνω (γιατί μου έτυχε αυτό και στου Κωστέα-Γείτονα που πήγα, είχαν μια προσφορά για τα 3-4 και τα 4-5, δωρεάν φαγητό). Μου είπαν ακόμα ότι επιλέγουν συνήθως γονείς μαθητών στην τροφοδοσία π.χ. για το κρέας, ώστε να έχουν μια συνείδηση ότι αυτό που στέλνει στην τροφοδοσία θα το φάει και το παιδί του!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέχασα ότι με ενημέρωσε αρχικά η ψυχολόγος του σχολείου και μετά ο διευθυντής του παιδικού σταθμού. Έλυσαν όλες τις απορίες μου και ήταν πολύ εξυπηρετικοί. Αυτά για τη Νέα Παιδεία, αν θέλετε να ρωτήσετε κάτι άλλο, ρωτήστε με δεν θυμάμαι κάποια άλλη αξιόλογη πληροφορία να δώσω. Μακάρι να έμπαινε μια μαμά που πάει το παιδί της στο κάθε σχολείο από αυτά που συζητάμε και να έδινε μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη. Εγώ ό, τι είδα σε μια επίσκεψη μπορώ να πω. Θα συνεχίσω με Παιδαγωγική που ήταν η επιλογή της φίλης μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδαγωγική στο Χαιδάρι. Το πιο όμορφο περιβάλλον που είδαμε. Ισόγειο κτίσμα, με αίθριο χώρο μέσα για να παίζουν τα παιδιά όταν δεν έχει καλό καιρό και υπέροχο κήπο με γκαζόν και πεύκα από πάνω, για να παιζουν τα παιδιά τις καλές μέρες. Όταν πήγα εγώ ο κήπος ήταν απέραντος, χθες που πέρασα όμως είδα (και έμαθα από τη φίλη μου) ότι το οικόπεδο κήπος το νοικιάζανε και τους το πήραν και έγινε τριώροφη (αν θυμάμαι καλά) πολυκατοικία αλλά ευτυχώς αφησαν τα πεύκα ανέπαφα να ρίχνουν τη σκιά τους στο σχολείο. Δεν έχει θόρυβο (είναι στον ίδιο δρόμο με τη Νέα Παιδεία αλλά πιο ψηλά μέσα στο βουνό). Ξέρω ότι μπορεί να τους πήραν τον πλαινό κήπο αλλά έχει και από πίσω κήπο το σχολείο, αρκετά μεγάλο. Μου φάνηκε ένας πολύ οικογενειακός σταθμός όπου προσέχουν τα παιδιά πολύ. Και η φίλη μου (που έδινε μεγάλη προσοχή στο περιβάλλον) τρελάθηκε με αυτό που είδε εκεί και της άρεσε που ήταν "χωρίς πολλά φρου φρου και αρώματα" (είδατε, κάθε γονιός ψάχνει κάτι άλλο για το παίδί του). Σίγουρα ο πιο ωραίος χώρος που είδα, χωρίς άλλες εγκαταστάσεις όμως. Ακόμα και για μια εκδήλωση πρέπει να πάνε στο κτίριο του νηπιαγωγείου - δημοτικού, μερικούς δρόμους πιο πέρα. Η φίλη μου διαμαρτύρεται μόνο γιατί δεν κάνουν καθόλου αγγλικά ως τώρα. Το κόστος 5000 με όλα μέσα (ακόμα και τη γραφική ύλη της χρονιάς), και όποιος θέλει και με 160 ευρώ μόνο,κάνουν τα παιδιά διάφορες αθλητικές δραστηριότητες (μια επαφή, σαν δοκιμαστικά ας πούμε) στίβο, μίνι τένις και ρυθμική για τα κορίτσια, ποδόσφαιρο αντίστοιχα για τα αγόρια. Το κτίριο του δημοτικού και νηπίου τώρα, το είδαμε μόνο απ΄έξω τότε. Το νήπιο έχει ξεχωριστή αυλή (καλό αυτό), και το κτίριο είναι καινούριο και περιποιημένο, στριμωγμένο βέβαια,(γύρω γύρω πολυκατοικίες) και πάνω σε έναν ημικεντρικό δρόμο. Έχει προαύλιο όσο ένα γήπεδο μπάσκετ. Στο υπόγειο υπάρχει μεγάλη αίθουσα εκδηλώσεων που τη χρησιμοποιεί και το παιδικός σταθμός για εκδηλώσεις. Τυπικό σχολείο ας πούμε στην όψη, με ορόφους και έμαθα από τη φίλη μου ότι κάθε όροφος έχει βρύση για να μην αναγκάζονται τα παιδιά να κατεβαίνουν τις σκάλες ως την αυλή για λίγο νερό. Για το γνωστικό κομμάτι δυστυχώς δεν γνωρίζω τίποτα! Επανέρχομαι...

Link to comment
Share on other sites

Σύγχρονη σχολή Αυγουλέα-Λιναρδάτου. Ένα σχολείο με ιστορία, που προσπαθεί πάντα για το καλύτερο. Έχω αρκετή ενημέρωση γι΄ αυτό το σχολείο γιατί ο πρώτος μου ξέδελφος έστελνε εκεί τα παιδά του μέχρι την προηγούμενη σχολική χρονιά (έφυγε γιατί μετακόμισε Κέρκυρα). Επίσης δευτεροξαδέλφη μου πήγε εκεί για την γ λυκείου μόνο και βοηθήθηκε απίστευτα... Επανέρχομαι...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Αν έπρεπε να κάνω έναν χαρακτηρισμό, θα έλεγα ότι είναι ένα σχολείο που κάνει πραγματικά Ό,ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ στο μέτρο των δυνατοτήτων που του δίνουν οι εγκαταστάσεις του. Ο παιδικός σταθμός είναι σε ορόφους σε... πολυκατοικία που έχει μετατραπεί σε σχολείο. Είναι μέσα σε στενό, δεν είναι σε κεντρικό δρόμο. Δεν μου άρεσε που τα παιδιά 4-5 ας πούμε πρέπει να ανέβουν στενές σκάλες 2 ορόφων για να φτάσουν στην τάξη τους (που είναι τα δωμάτια ενός διαμερίσματος) και που το προαύλιό τους είναι... η ταράτσα!!! Βέβαια, η σκάλα είναι προσεχτικά καλυμμένη με τάπητα και η ταράτσα έχει ψηλή μάντρα γύρω γύρω, ανοιγοκλεινόμενο σκέπαστρο και παιχνίδια κήπου. Το νηπιαγωγείο είναι στο ισόγειο με ωραίες αίθουσες και την αυλή τους μπροστά. Νομίζω ότι βγάζουν άλλη ώρα έξω το νήπιο και άλλη το δημοτικό, γιατί οι αυλές τους επικοινωνούν. Το δημοτικό είναι πάλι μια μεγαλύτερη πολυκατοικία και σκέψου την πυλωτή και τον ημιυπαίθριο να είναι η αυλή. Αν τους πετύχεις στο διάλειμμα (όπως εγώ εχθές) γίνεται πανζουριλισμός επειδή είναι πάααααρα πολλά τα παιδιά σε σχέση με το χώρο. Όμως το σχολείο είναι πεντακάθαρο και πάααααρα πολύ περιποιημένο. Βλέπεις από το χρώμα που είναι φρέσκο, μέχρι τα παράθυρα που λάμπουν, όλα είναι περιποιημένα. Τα κτίρια όμως είναι σίγουρα παλιά. Το γυμνάσιο λύκειο είναι ένα οικοδομικό τετράγωνο πιο πέρα, σε καινούριες εγκαταστάσεις, πολύ καλύτερες, δεν το συζητώ. Εκεί είναι και τα κεντρικά γραφεία του σχολείου. Έχει και γήπεδο μπάσκετ και ποδοσφαίρου νομίζω, στο πίσω μέρος, έχουν πάρει κάποια οικόπεδα δηλαδή και τα έχουν κάνει αθλητικές εγκαταστάσεις. Και αυτά τα κτίσματα είναι περιποιημένα με μεγάλη φροντίδα. Επανέρχομαι...:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Το σχολείο είναι ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ πολύ δραστήριο. Δεν υπάρχει διαγωνισμός, ευρωπαικό πρόγραμμα, αθλητικός αγώνας και ότι άλλο που να μη συμμετέχει και μάλιστα με επιτυχίες. Επίσης έχει τεράστιες επιτυχίες στις Πανελλήνιες (μεγαλύτερες από μεγάλα ιδιωτικά σχολεία της Ανατολικής Αττικής) και ξέρω ότι στηρίζει πάρα πολύ τα παιδιά ακόμα και με δωρεάν καλοκαιρινά μαθήματα προετοιμασίας. Τα τμήματα στο λύκειο είναι πολύ μικρά, ειδικά μιλώντας για τις δυο τελευταίες τάξεις, ώστε το μάθημα να είναι φροντιστηριακό. Δίνουν απόλυτη σημασία στην επιτυχία των παιδιών στις Πανελλήνιες γιατί αυτό είναι και οι διφήμισή τους, δεν διαθέτουν τμήματα ΙΒ και τέτοια πράγματα και δεν προσανατολίζονται σε πανεπιστήμια εξωτερικού όπως τα μεγάλα ιδιωτικά της Ανατολικής Αττικής (π.χ. Ζηρίδη, Κωστέα- Γείτονα)κλπ.

Ας επιστρέψω στο δημοτικό γυμνάσιο. Το σχολείο έχει επενδύσει σε νέα τεχνολογία (υπάρχουν διαδραστικοί πίνακες στις τάξεις, gps στα σχολικά που σου στέλνουν μήνυμα 2 λεπτά πριν φτάσει το παιδί, ηλ. υπολογιστές κλπ.) Τα παιδιά ξέρω ότι τα φροντίζουν πολύ στο θέμα της μάθησης. Υπάρχει δυνατότητα μελέτης στο σχολείο με έξτρα χρέωση. Τα σχολικά είναι πολύ καλά (νομίζω τα καλύτερα που κυκλοφορούν στον Κορυδαλλό από όλα τα γύρω σχολεία) και πολύ φροντισμένα (αντίθετα στου Κωστέα -Γείτονα τα περισσότερα μου φάνηκαν παλιά και αφρόντιστα). Επίσης υπάρχουν παααρα πολλές δραστηριότητες προαιρετικές, μέχρι και Ιππασία τα πηγαίνουν με τα σχολικά τα Σάββατα νομίζω. Δηλαδή βρίσκεις από σκάκι μέχρι ξιφασκία για να κάνει το παιδί και από κολύμβηση μέχρι... μουσική, μέχρι ούτε ξέρω τι. ( Όλα με έξτρα χρέωση).

Πέρσυ παρακολούθησα παράσταση αφιέρωμα στο Λευτέρη Παπαδόπουλο όπου συμμετείχε όλο το μουσικό τμήμα του σχολείου, και μέρος από το χορευτικό (η κουμπάρα μου έφτιαξε τις στολές των παιδιών καθώς συνεργάζεται με το σχολείο και πήραμε προσκλήσεις). Έπαθα σοκ και ένιωσα μεγάλη συγκίνηση με το επίπεδο και την απόδοση των παιδιών. Δεν ξέρω τί άλλο να γράψω, οι ξένες γλώσσες στηρίζονται επαρκώς και γενικά, νομίζω ότι θέλουν τα παιδιά τους να διακρίνονται. Άλλα για τις γνώσεις τους, άλλα για τα άλλα ταλέντα τους, τα ωθούν και τα στηρίζουν να διακρίνονται.

Συνολικά, αν μπορούσα να ξεπεράσω το πρόβλημα και να συμβιβαστώ με το κομμάτι του περιβάλλοντος (είναι στο κέντρο του Περιστερίου) άρα κέντρο πόλης, και την κτιριακή υποδομή ως και το δημοτικό που δε μου άρεσε καθόλου, θα την έστελνα εκεί. Το σχολείο μου ενέπνευσε απόλυτη εμπιστοσύνη. Αν δηλαδή έδινα απόλυτη προτεραιότητα στο κομμάτι της γνώσης, του επιπέδου σπουδών, και της δυνατότητας για διάφορες δραστηριότητες, θα την έστελνα εκεί.

Κόστος: για την ηλικία 3-4 μου ζήτησε πέρσυ 6.350 ευρώ, για το πακέτο διδάκτρα-φαγητό-σχολικό.

Μπορείτε να βρείτε πολλές πληροφορίες στο σάιτ τους: www.avgouleaschool.gr Όταν άκουσα την τιμή ήταν που σκέφτηκα: αν είναι να δώσω τόσα για αυτές τις εγκαταστάσεις, γιατί να μην κοιτάξω και για ανατολική αττική μήπως και βρω ένα καλό σχολείο με λίγο παραπάνω στην τιμή που να είναι σε ένα πολύ καλύτερο περιβάλλον; ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να μιλήσω και για ένα άλλο σχολείο που εμένα μου έκανε ανέλπιστα πολύ καλή εντύπωση όταν έμενα Νίκαια-Κορυδαλλό και δίδασκα. Είχα παιδί από το ιδιωτικό σχολείο της Ιεράς Μητροπόλεως Πειραιά. Έχω να πω ότι κάνουν πολύ καλή και συγκροτημένη δουλειά. Πραγματικά προσφέρουν ουσιώδεις γνώσεις στα παιδιά. Αν κάποιον δεν τον ενοχλεί ο τίτλος που είναι της Εκκλησίας, είναι μια καλή επιλογή σχολείου νομίζω. Νομίζω ότι είναι αρκετά καλό στην τιμή του, δεν θυμάμαι όμως να πω τιμή. Έχει από τον παιδικό σταθμό μέχρι το δημοτικό. Μου είχε κάνει εντύπωση ότι είναι οργανωμένο σχολείο στη γνώση που προσφέρει, ίσως και κάπως βαρύ στο φόρτο εργασιών αλλά δεν έχει κάποιος να δώσει συμπλήρωμα στην ύλη αυτού του σχολείου. Καλύπτουν απόλυτα τα παιδιά. Θυμάμαι ότι στην έκτη κάνανε ακόμα και αρχαία για να ετοιμάσουν τα παιδιά για το γυμνάσιο. Είχα παιδιά και από άλλα τριγύρω ιδιωτικά της περιοχής, δεν θα τα σύστηνα (χλιαρά πράγματα).

Link to comment
Share on other sites

Θα επιστρέψω κάποια στιγμή με τις εντυπώσεις από του Κωστέα-Γείτονα... Δεν ξεχάστηκα, έχω να κάνω κι άλλες επισκέψεις για να συμπληρώσω το γύρο... της Αττικής!!!:D:D:D:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Παιδαγωγική στο Χαιδάρι.

Πασχαλίτσα είσαι χείμαρος και σ' ευχαριστώ πολύ για τις τόσες πολλές πληροφορίες που μοιράστηκες μαζί μας. Σχετικά με την Παιδαγωγική εγώ αναφερόμουν σ' αυτή του Πειραιά την συνέχεια του BIRDS. Ξέρεις κάτι?

 

Και κάτι άλλο, εκμεταλλεύομενη την εμπειρία σου ως εκπαιδευτικός. Η κόρη μου είναι γεννημνη τέλη Δεκέμβρη του 2006. Πηγαίνει προνήπιο στο Παλατάκι και κανονικά του χρόνου θα πάει νήπιο και το 2012 Α' Δημοτικού. Εχοντας μιλήσει με αρκετούς του χώρου σου (και εκπαιδευτικούς), μου λένε οι περισσότεροι να καθυστέρησω την έναρξη του Δημοτικού μία χρόνια (έχω την δυνατότητα λόγω Δεκεμβρίου). Γι' αυτό κι έχω καθυστερήσει την έρευνα έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού μου αυτό και ελπίζοντας ότι μπορεί να διευκολυνθεί όλη η μετέπειτα σχολική της πορεία. Εχεις κάποια άποψη εσύ γι' αυτό? Σ' ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδαγωγική στο Χαιδάρι.

Πασχαλίτσα είσαι χείμαρος και σ' ευχαριστώ πολύ για τις τόσες πολλές πληροφορίες που μοιράστηκες μαζί μας. Σχετικά με την Παιδαγωγική εγώ αναφερόμουν σ' αυτή του Πειραιά την συνέχεια του BIRDS. Ξέρεις κάτι?

 

Και κάτι άλλο, εκμεταλλεύομενη την εμπειρία σου ως εκπαιδευτικός. Η κόρη μου είναι γεννημνη τέλη Δεκέμβρη του 2006. Πηγαίνει προνήπιο στο Παλατάκι και κανονικά του χρόνου θα πάει νήπιο και το 2012 Α' Δημοτικού. Εχοντας μιλήσει με αρκετούς του χώρου σου (και εκπαιδευτικούς), μου λένε οι περισσότεροι να καθυστέρησω την έναρξη του Δημοτικού μία χρόνια (έχω την δυνατότητα λόγω Δεκεμβρίου). Γι' αυτό κι έχω καθυστερήσει την έρευνα έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού μου αυτό και ελπίζοντας ότι μπορεί να διευκολυνθεί όλη η μετέπειτα σχολική της πορεία. Εχεις κάποια άποψη εσύ γι' αυτό? Σ' ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ!!!

 

Θα σου πω. Σε γενικές γραμμές νομίζω ότι είναι καλύτερα να καθυστερήσεις την έναρξη του δημοτικού. Αυτή την υστερία που είχαν οι μαμάδες παλιά μην τυχόν και "χάσουν χρονιά" τα παιδιά από την ημερομηνια γέννησης δεν την καταλαβαίνω. Αφού πηγαίνει όμως ήδη προνήπιο, τί σου λέει η νηπιαγωγός; Ανταποκρίνεται όπως τα άλλα παιδιά ή δυσκολεύεται; Τί να κάνει τώρα δηλαδή, δυο φορές το νήπιο; Γενικά θα έλεγα ότι είναι θέμα παιδιού. Μιλάει καθαρά; Είναι γλωσσικά ανεπτυγμένο ή όχι; Πως χειρίζεται το λόγο; Πως είναι σε σχέση με τους συμμαθητές της γλωσσικά; (τη νηπιαγωγό ρώτα) Εγώ νομίζω ότι θα την καθυστερούσα αν το παιδί δυσκολευόταν έστω και λίγο. Εμένα ας πούμε γλωσσικά είναι έτη φωτός μπροστά (ας σταματούσε κάποιος τη γλώσσα και το στόμα της για λίγοοοοοοοοο:mrgreen:) κινητικά όμως... είμαστε λίγο πίσω από την ηλικία μας και είναι γεννημένη Αύγουστο (πρόωρα οριακά). Αν θες κάτι άλλο γι΄αυτό ρώτα με με πμ να μην πιάνουμε το χώρο...

Link to comment
Share on other sites

Για θεματα σχολικης ετοιμοτητας υπαρχει αναλογο thread. Παρ'ολα αυτα λιγους μηνες πριν ξεκινησει το παιδι την Α δημοτικου ειδικοι για την αναπτυξη βλεπουν τους ρυθμους αναπτυξης του και γνωματοδοτουν αν πρεπει ή οχι το παιδι να κανει επαναληψη νηπιαγωγειου. Τετοιες ομαδες εχουν τα αναπτυξιακα κεντρα των δημοσιων παιδιατρικων νοσοκομειων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για θεματα σχολικης ετοιμοτητας υπαρχει αναλογο thread. Παρ'ολα αυτα λιγους μηνες πριν ξεκινησει το παιδι την Α δημοτικου ειδικοι για την αναπτυξη βλεπουν τους ρυθμους αναπτυξης του και γνωματοδοτουν αν πρεπει ή οχι το παιδι να κανει επαναληψη νηπιαγωγειου. Τετοιες ομαδες εχουν τα αναπτυξιακα κεντρα των δημοσιων παιδιατρικων νοσοκομειων.

 

 

Μάλιστα. Δηλαδή υπάρχουν ομάδες στις οποίες συμμετέχει ένα παιδί για ένα διάστημα για καθαρά διαγνωστικούς λόγους και οι ειδικοί προτείνουν μετά αν το παιδί θα κάνει επανάληψη του νηπιαγωγείου; Ή αυτές οι ομάδες έχουν στόχο και την υποβοήθηση-υποστήριξη του παιδιού; {Γιατί εγώ με αυτό το ηλικιακό γκρούπ (:mrgreen:)(3-6) δεν έχω ασχοληθεί επαγγελματικά και δεν έχω θεωρητικές γνώσεις. Εξέφρασα γνώμη καθαρά πρακτική!}

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αξιοπιστα τεστ ξεχωριστα για καθε ειδικοτητα που αξιολογουν το παιδι δηλ. θα αξιολογηθει από την αναπτυξιολογο ιατρο αν αναπτυξιακα ειναι ωριμο για τη σχολικη διαδικασια αν δηλαδη συμβαδιζει η αναπτυξιακη του ηλικια με τη χρονολογικη. Λογοθεραπευτης θα αξιολογησει το λογο (παραγωγη προφορικου λογου, εκφραση, εκφορα , λεξιλογιο κ.λ.π.). Εργοθεραπευτης θα αξιολογησει την αδρη και τη λεπτη κινητικοτητα, την κιναισθησια κ.λ.π. Παιδοψυχολογος θα αξιολογησει τη συναισθηματικη και κινητικη ανωριμοτητα και αν χρειαστει θα αξιολογησει τις δεξιοτητες που ειναι απαραιτητες για τις γνωστικες διεργασιες (συνθεση , αναλυση, αφηρημενη σκεψη κ.λ.π.).

Αν παρατηρηθει οτι υπαρχει πιο αργος ρυθμος αναπτυξης σε διαφορους τομεις προτεινουν προγραμματα αποκαταστασης (λογο, εργο, ειδικο παιδαγωγικο, ψυχολογικο )ή ακομη και δραστηριοτητες που μπορουν να γινουν μαζι με τους γονεις. Αυτα μπορουν να γινουν στην αρχη ή τη μεση του νηπιαγωγειου και αφου ολοκληρωθουν να επανελεγχθει η ετοιμοτητα του παιδιου το καλοκαιρι πριν την Α δημοτικου για να γινει επιβεβαιωση της αναστολης ή μη φοιτησης στο δημοτικο σχολειο

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αξιοπιστα τεστ ξεχωριστα για καθε ειδικοτητα που αξιολογουν το παιδι δηλ. θα αξιολογηθει από την αναπτυξιολογο ιατρο αν αναπτυξιακα ειναι ωριμο για τη σχολικη διαδικασια αν δηλαδη συμβαδιζει η αναπτυξιακη του ηλικια με τη χρονολογικη. Λογοθεραπευτης θα αξιολογησει το λογο (παραγωγη προφορικου λογου, εκφραση, εκφορα , λεξιλογιο κ.λ.π.). Εργοθεραπευτης θα αξιολογησει την αδρη και τη λεπτη κινητικοτητα, την κιναισθησια κ.λ.π. Παιδοψυχολογος θα αξιολογησει τη συναισθηματικη και κινητικη ανωριμοτητα και αν χρειαστει θα αξιολογησει τις δεξιοτητες που ειναι απαραιτητες για τις γνωστικες διεργασιες (συνθεση , αναλυση, αφηρημενη σκεψη κ.λ.π.).

Αν παρατηρηθει οτι υπαρχει πιο αργος ρυθμος αναπτυξης σε διαφορους τομεις προτεινουν προγραμματα αποκαταστασης (λογο, εργο, ειδικο παιδαγωγικο, ψυχολογικο )ή ακομη και δραστηριοτητες που μπορουν να γινουν μαζι με τους γονεις. Αυτα μπορουν να γινουν στην αρχη ή τη μεση του νηπιαγωγειου και αφου ολοκληρωθουν να επανελεγχθει η ετοιμοτητα του παιδιου το καλοκαιρι πριν την Α δημοτικου για να γινει επιβεβαιωση της αναστολης ή μη φοιτησης στο δημοτικο σχολειο

 

 

Ευχαριστούμε πάααρα πολύ, πολύ χρήσιμες πληροφορίες...

Link to comment
Share on other sites

Πασχαλίτσα, υπάρχει στο Αιγάλεω και άλλο ένα ιδιωτικό, τα εκπαιδευτήρια Διαμαντοπούλου και στον Κορυδαλλό του Μακρυγιάννη....αν ενδιαφέρεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πάααρα πολύ, πολύ χρήσιμες πληροφορίες...

 

Σας ευχαριστώ πολύ και τις δύο. Αυτό που καταλαβαίνω από το σύστημα είναι ότι είναι αναπόφευκτη η επανάληψη του νηπιαγωγείου σε περίπτωση που φανεί ότι υπάρχει κάποια καθυστέρηση. Θέλω να πω ότι δεν μπορείς να το προβλέψεις νωρίτερα εφόσον τα τεστ γίνονται λίγο πριν την έναρξη του δημοτικού. Ιδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Παιδαγωγική στο Χαιδάρι.

Πασχαλίτσα είσαι χείμαρος και σ' ευχαριστώ πολύ για τις τόσες πολλές πληροφορίες που μοιράστηκες μαζί μας. Σχετικά με την Παιδαγωγική εγώ αναφερόμουν σ' αυτή του Πειραιά την συνέχεια του BIRDS. Ξέρεις κάτι?

 

Και κάτι άλλο, εκμεταλλεύομενη την εμπειρία σου ως εκπαιδευτικός. Η κόρη μου είναι γεννημνη τέλη Δεκέμβρη του 2006. Πηγαίνει προνήπιο στο Παλατάκι και κανονικά του χρόνου θα πάει νήπιο και το 2012 Α' Δημοτικού. Εχοντας μιλήσει με αρκετούς του χώρου σου (και εκπαιδευτικούς), μου λένε οι περισσότεροι να καθυστέρησω την έναρξη του Δημοτικού μία χρόνια (έχω την δυνατότητα λόγω Δεκεμβρίου). Γι' αυτό κι έχω καθυστερήσει την έρευνα έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού μου αυτό και ελπίζοντας ότι μπορεί να διευκολυνθεί όλη η μετέπειτα σχολική της πορεία. Εχεις κάποια άποψη εσύ γι' αυτό? Σ' ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ!!!

 

 

Για την Παιδαγωγική Πειραιά δεν ξέρω τίποτα να σου πω, πάντως μια συγγενής μου στενή που μένει Πειραιά, σκέφτεται να στείλει την κόρη της εκεί ή στου Πλαφουτζή. Για το δεύτερο μου έχουν πει δυο μαμάδες από εδώ μέσα ότι είναι σούπερ ευχαριστημένες.

Link to comment
Share on other sites

Πασχαλίτσα, υπάρχει στο Αιγάλεω και άλλο ένα ιδιωτικό, τα εκπαιδευτήρια Διαμαντοπούλου και στον Κορυδαλλό του Μακρυγιάννη....αν ενδιαφέρεσαι...

 

 

Ευχαριστώ που ασχολήθηκες!!! Τα Διαμαντοπούλου τα έχω δει στον παιδικό σταθμό τους στο Χαιδάρι και δεν μου πολυάρεσαν. Του Μακρυγιάννη στον Κορυδαλλό ξέρω ότι είναι ένα καλό οικογενειακό σχολείο με καλό μάθημα αλλά εγώ ψάχνω κάτι παραπάνω, κάτι το ιδιαίτερο και διαφορετικό στην εκπαίδευση, κάτι που να δώσει παραπάνω πράγματα από ένα "πολύ καλό μάθημα", αλλιώς τη διαβάζω μόνη μου... Φυσικά καταλαβαίνω ότι άλλοι γονείς ψάχνουν αυτό ακριβώς, το καλό μάθημα δηλαδή, με το τουφέκι! Απλά εγώ λόγω εκπαιδευτικής ειδικότητας ξέρω ότι μπορώ να υποστηρίξω το γνωστικό σκέλος του σχολείου... Φυσικά για κάποιον άλλο γονέα μπορεί του Μακρυγιάννη να είναι μια πολύ καλή (και πολύ οικονομική βεβαίως βεβαίως) λύση, δεν αμφιβάλλω...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τις δύο. Αυτό που καταλαβαίνω από το σύστημα είναι ότι είναι αναπόφευκτη η επανάληψη του νηπιαγωγείου σε περίπτωση που φανεί ότι υπάρχει κάποια καθυστέρηση. Θέλω να πω ότι δεν μπορείς να το προβλέψεις νωρίτερα εφόσον τα τεστ γίνονται λίγο πριν την έναρξη του δημοτικού. Ιδωμεν...

 

Kαλη μου απο την αρχη του νηπιαγωγειου μπορεις να αξιολογησεις αν το παιδι πορευεται με τους τυπικους αναπτυξιακους ρυθμους ή οχι ετσι ωστε να παρεις αντισταθμιστικα μετρα. Απλα στο τελος θα αξιολογηθει αν ηταν επαρκη για να καλυψουν τη διαφορα ή οχι και να παρθει η τελικη αποφαση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...