Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Επίσης, αν θέλεις να συζητήσουμε κάτι μετά την επίσκεψή σου στο σχολείο, πες μου.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ ειλικρινά! Για μένα είναι πάρα πολύ σοβαρό θέμα το σχολείο και δεν μου αρέσουν τα ημίμετρα. Ή θα την έστελνα δημόσιο με τη δική μου παιδαγωγική υποστήριξη ή θέλω το καλύτερο σε σχέση με το παιδί μου (μπορώ ήδη να καταλάβω τις δυνατότητές και τις κλίσεις της) (με το ανάλογο δυσβάσταχτο οικονομικό κόστος φυσικά!!!) Και κλίνω προς το δεύτερο με κόστος να ξεβολευτούμε από το νησί που τόσο αγαπάμε και πολλά άλλα. Δεν γίνεται όμως αλλιώς. Ένα παιδί έχω, δεν ξέρω αν θα κάνω δεύτερο και θέλω το καλύτερο! Είναι επένδυση για το μέλλον της!

Συγνώμη αν σας έπρηξα, είμαι πολύ φορτισμένη και αγχωμένη...

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω να δω και το Παλλάδιο στη Βάρη (έχει μεγάλη ιστορία σα σχολείο στη Νέα Σμύρνη) και την Ελληνογερμανική Αγωγή γιατί έχω ακούσει πολύ καλά λόγια (με βαριά καρδιά, έχω ψυχολογικό θέμα με τους Γερμανούς, ακούω τη γλώσσα τους και βγάζω σπυριά). Του Ζηρίδη το αποκλείω μετά από αυτό που έγινε με το ΙΒ... Έχω κάνει μεγάλη μελέτη μέσω του διαδικτύου για τα περισσότερα σχολεία... Γενικά έχω μελετήσει το σύστημα του Κωστέα-Γείτονα, έχω διαβάσει αναλυτικά ΟΛΟ το σάιτ και η εκπαιδευτική του πρόταση μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα! Ένα ελληνικό σχολείο με οργάνωση και εκπαιδευτική τεχνική σχολείων εξωτερικού, βασισμένο στην εμπέδωση μέσω πολλαπλών ερεθισμάτων και γεφύρωσης του υλικού του γνωστικών πεδίων όπου αυτό είναι δυνατό. Και αν το σχολείο αποδειχτεί... light:razz: υπάρχω και εγώ που θα ελέγχω ως Κέρβερος!!!

Επίσης σκέφτομαι να επισκεφτώ και του Δούκα... Θα δούμε! Κάθε βδομάδα και σχολείο θα πάει μου φαίνεται...:?

 

Το μόνο που ελπίζω αν τελικά αποφασίσουμε να πάει εκεί είναι να μη δούμε φαινόμενα τρελού ελιτισμού τύπου Κολλεγίου, Μωραϊτη κλπ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το Παλλάδιο στη Νέα Σμύρνη. Αυτό στη Βάρη συνδυάζει και πολύ καλές εγκαταστάσεις σε μια οικονομικότερη τιμή από τα άλλα σχολεία που συζητάμε εδώ, οπότε θα πάω να ρίξω μια ματιά...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που ελπίζω αν τελικά αποφασίσουμε να πάει εκεί είναι να μη δούμε φαινόμενα τρελού ελιτισμού τύπου Κολλεγίου, Μωραϊτη κλπ....

 

Αυτό γιατί το λες? Έχεις προσωπική εμπειρία ή από αυτά που ακούς? Επειδή ξέρω πολλούς γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους εκεί, νορμάλ άνθρωποι είναι, εργάζονται όπως ο περισσότερος κόσμος, θέλουν τα παιδιά τους να κερδίσουν τη ζωή με την αξία τους κλπ. Η δε φιλοσοφία του σχολείου (για το κολλέγιο αθηνών έχω προσωπική πείρα, για τα άλλα από φίλους) κάθε άλλο παρά χαριστική στους μαθητές είναι.

Ο ελιτισμός είναι χαρακτηριστικό κάθε ιδιωτικού. Με την έννοια ότι περνάνε στα παιδιά την αντίληψη ότι είναι καλύτερα από των άλλων ιδιωτικών. Αλλα κι εγώ που πήγα δημόσιο, την ίδια αντίληψη είχα. ότι εμείς είμασταν καλύτεροι και στα άλλα σχολείο οι βαθμοί ήταν πιο εύκολοι, οι καθηγητές πιο μαλακοί κλπ. Φυσικό είναι

Επειδή σε βλέπω να το ψάχνεις πολύ, και μπράβο σου (κι εγώ το ψάχνω ιδιαίτερα), νομίζω ότι δεν πρέπει να έχεις άγχος και να σκεφτείς επιπλέον το σχολείο σε συνάρτιση με το χαρακτήρα του παιδιού. Σκέψου αν το παιδί σου επροσαρμόζεται εύκολα σε πολυπρόσωπα περιβάλλοντα, αν ως παιδί μαθαίνει βιωματικά, αν αντέχει την πίεση κλπ. Εμένα πχ. ο γιος μου δεν μπορεί τον πολύ κόσμο. Αισθάνεται βολικά σε πιο μικρές κλίμακες. Αυτός είναι ο μόνος λόγος που δεν θα τον στείλω Κολλέγιο. Επίσης είναι καλλιτέχνης. Ψάχνω για ένα σχολείο που θεωρεί σημαντική τη βιωματική εκπαίδευση, με λίγη δουλειά στο σπίτι, με διεθνή προσανατολισμό, κάτι τέτοιο τέλος πάνω. Καλό ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αντίθετα έχω γράψει ότι ήταν τα ανήψια μου εκεί, στο δημοτικό, και ήταν ευχαριστημένοι οι γονείς τους. Απλά τα δύο που ανέφερα είναι πιο κοντά σε εμάς και έχω πιο σαφεις πληροφορίες ότι είναι πολύ καλά.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την συμπαράσταση, εμείς μένουμε κοντά στη κεντρική πλατεία Ηλιούπολης και Μαλλιάρα είναι αρκετά μακριά από μας, και De la salle δεν βρήκα - στο Google μου δείχνει μόνο στη Θεσ/νίκη :cry:

πήγα χθές στο Κουτσομάλη - πολύ φιλικοί και πρόθυμοι άνθρωποι εκεί, το μόνο κάπως μου φάνηκε που οι χώροι είναι στενοί και όλοι στριμωγμένοι, σαν στα κελιά. Το καλό ίσως είναι ότι στην τάξη 13 παιδάκια και όχι 23 όπως στη Σύγχρονη παιδεία :wink:

Link to comment
Share on other sites

μένουμε και μεις Ηλιουπολη και εχω επισκεφθεί αρκετα από τα σχολεια της περιοχής. Η συγχρονη παιδεια ηταν ενα από αυτά.

Η διευθυνση μου αφησε πολυ καλες εντυπώσεις, ανθρωποι που έχουν γνωση και αποψη.

ο χωρος συμπαθητικός το μονο που δε μου αρεσε ειναι πως τα παιδια από νηπιο εως λυκειο ειναι ολα μαζι ακομα και στο σχολικό.

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία, πήγα και εγώ στο χώρο - πολύ όμορφος και βολικός. Με προβληματίζει όμως ο αριθμός παιδιών στην τάξη - 23-24 παιδάκια για μια δασκάλα, δεν είναι υπερβολικά? προλαβαίνει να ασχοληθεί με κάθε παιδί?

Βέβαια και στο δημόσιο σχολείο είναι τόσο - εκεί όμως και δεν περιμένεις κάτι ιδιαίτερο για το παιδί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!Είμαι κι εγω σε αναζήτηση σχολείου...στην Βορειανατολική Αττική.Είδα δυο τρια , ήδη αλλα ενδιαφέρομαι για πληροφορίες και για την Εκπαιδευτική Αναγέννηση , την Εράσμειο Ελληνογερμανική αγωγή και την Ιόνιο Σχολή. Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γιατί το λες? Έχεις προσωπική εμπειρία ή από αυτά που ακούς? Επειδή ξέρω πολλούς γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους εκεί, νορμάλ άνθρωποι είναι, εργάζονται όπως ο περισσότερος κόσμος, θέλουν τα παιδιά τους να κερδίσουν τη ζωή με την αξία τους κλπ. Η δε φιλοσοφία του σχολείου (για το κολλέγιο αθηνών έχω προσωπική πείρα, για τα άλλα από φίλους) κάθε άλλο παρά χαριστική στους μαθητές είναι.

Ο ελιτισμός είναι χαρακτηριστικό κάθε ιδιωτικού. Με την έννοια ότι περνάνε στα παιδιά την αντίληψη ότι είναι καλύτερα από των άλλων ιδιωτικών. Αλλα κι εγώ που πήγα δημόσιο, την ίδια αντίληψη είχα. ότι εμείς είμασταν καλύτεροι και στα άλλα σχολείο οι βαθμοί ήταν πιο εύκολοι, οι καθηγητές πιο μαλακοί κλπ. Φυσικό είναι

Επειδή σε βλέπω να το ψάχνεις πολύ, και μπράβο σου (κι εγώ το ψάχνω ιδιαίτερα), νομίζω ότι δεν πρέπει να έχεις άγχος και να σκεφτείς επιπλέον το σχολείο σε συνάρτιση με το χαρακτήρα του παιδιού. Σκέψου αν το παιδί σου επροσαρμόζεται εύκολα σε πολυπρόσωπα περιβάλλοντα, αν ως παιδί μαθαίνει βιωματικά, αν αντέχει την πίεση κλπ. Εμένα πχ. ο γιος μου δεν μπορεί τον πολύ κόσμο. Αισθάνεται βολικά σε πιο μικρές κλίμακες. Αυτός είναι ο μόνος λόγος που δεν θα τον στείλω Κολλέγιο. Επίσης είναι καλλιτέχνης. Ψάχνω για ένα σχολείο που θεωρεί σημαντική τη βιωματική εκπαίδευση, με λίγη δουλειά στο σπίτι, με διεθνή προσανατολισμό, κάτι τέτοιο τέλος πάνω. Καλό ψάξιμο.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Φυσικά και σκέφτομαι το σχολείο σε συνάρτηση με το χαρακτήρα του, απλά δεν ήθελα να επεκταθώ εδώ επειδή είναι χώρος για πληροφορίες για τα σχολεία... Εν συντομία εμένα είναι τρελά κοινωνική, θέλει πολύ κόσμο, δεν αντέχει σε πίεση (γι΄αυτό και απέκλεισα Ελληνογαλλική που είναι ένα σχολείο που θα πήγαινε στο δικό μου χαρακτήρα), της αρέσουν οι ποικίλες δραστηριότητες και δείχνει μια καλλιτεχνική-θεατρική κλίση. Ψάχνω κι εγώ ένα σχολείο με διεθνή προσανατολισμό, που να δίνει πολλά ερεθίσματα στο παιδί (αν είναι για ένα καλό μάθημα της το κάνω και μόνη μου!).

Για τα άλλα θα σου πω αργότερα... Διακοπή για διαφημίσεις:lol:...

Link to comment
Share on other sites

De la salle δεν βρήκα - στο Google μου δείχνει μόνο στη Θεσ/νίκη :cry:

:wink:

 

το De la Salle θα το βρεις από το site του saint Raul. Είναι μόνο δημοτικό και είναι καινούργιο, λειτουργεί δύο χρόνια αλλά έχει την παράδοση του σχολείου της θεσσαλονίκης.

Επίσης συμφωνώ ότι τα λίγα παιδιά στην τάξη είναι πολύ μα πολύ σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γιατί το λες? Έχεις προσωπική εμπειρία ή από αυτά που ακούς? Επειδή ξέρω πολλούς γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους εκεί, νορμάλ άνθρωποι είναι, εργάζονται όπως ο περισσότερος κόσμος, θέλουν τα παιδιά τους να κερδίσουν τη ζωή με την αξία τους κλπ. Η δε φιλοσοφία του σχολείου (για το κολλέγιο αθηνών έχω προσωπική πείρα, για τα άλλα από φίλους) κάθε άλλο παρά χαριστική στους μαθητές είναι.

Ο ελιτισμός είναι χαρακτηριστικό κάθε ιδιωτικού. Με την έννοια ότι περνάνε στα παιδιά την αντίληψη ότι είναι καλύτερα από των άλλων ιδιωτικών. Αλλα κι εγώ που πήγα δημόσιο, την ίδια αντίληψη είχα. ότι εμείς είμασταν καλύτεροι και στα άλλα σχολείο οι βαθμοί ήταν πιο εύκολοι, οι καθηγητές πιο μαλακοί κλπ. Φυσικό είναι

Επειδή σε βλέπω να το ψάχνεις πολύ, και μπράβο σου (κι εγώ το ψάχνω ιδιαίτερα), νομίζω ότι δεν πρέπει να έχεις άγχος και να σκεφτείς επιπλέον το σχολείο σε συνάρτιση με το χαρακτήρα του παιδιού. Σκέψου αν το παιδί σου επροσαρμόζεται εύκολα σε πολυπρόσωπα περιβάλλοντα, αν ως παιδί μαθαίνει βιωματικά, αν αντέχει την πίεση κλπ. Εμένα πχ. ο γιος μου δεν μπορεί τον πολύ κόσμο. Αισθάνεται βολικά σε πιο μικρές κλίμακες. Αυτός είναι ο μόνος λόγος που δεν θα τον στείλω Κολλέγιο. Επίσης είναι καλλιτέχνης. Ψάχνω για ένα σχολείο που θεωρεί σημαντική τη βιωματική εκπαίδευση, με λίγη δουλειά στο σπίτι, με διεθνή προσανατολισμό, κάτι τέτοιο τέλος πάνω. Καλό ψάξιμο.

 

 

Έχω προσωπική εμπειρία από μαθητές του κολλεγίου που πριν μπουν εκεί ήταν νορμάλ παιδιά και μετά από δυο χρόνια είχαν ύφος 15 καρδιναλλίων και ζοριζόμουν να τους κάνω μάθημα... (παρόλα αυτά άντεξα 8 χρόνια). Τα ίδια τα παιδιά μου είχαν πει για την κόντρα μου είχαν με τη σχολή Μωραϊτη, για λόγους ουσιαστικά ανύπαρκτους... Μιλάμε να έρχονται με καρότσια του σούπερ μάρκετ γεμάτα νεράτζια και να τους πλακώνουν και άλλα τέτοια ευτράπελα!

Τα παιδιά που είχα από το δημοτικό του Ψυχικού στην Κάτζα, δεν μάθαιναν πολλά πράγματα στο σχολείο... Τέτοια χαλαρότητα σε σχολείο δεν έχω ξαναδεί... Νομίζω ότι αυτό ήταν στη φιλοσοφία του σχολείου αλλά αυτό που με ενοχλούσε ήταν ότι γενικά δεν έδιναν ιδιαίτερη σημασία στην Ελληνική παιδεία. Βέβαια τα παιδιά όταν πήγαν στο Γυμνάσιο έκαναν κάτι που ξέρω ότι κανονικά απαγορεύεται (δεν ξέρω με τί μέσον), δηλαδή πήγαν στο γυμνάσιο και λύκειο Αθήνας και όχι Ψυχικού. Και έπαθαν σοκ. Οι απαιτήσεις και το στυλ ήταν λες και πήγαν σε άλλο σχολείο. Ξαφνικά όλα έγιναν αυστηρά και απαιτητικά! Τότε κατάλαβαν ότι αυτά που απαιτούσα εγώ να μάθουν στο δημοτικό δεν ήταν υπερβολές δικές μου!!! Στο γυμνάσιο κάναμε σίγουρα πιο σωστή και συστηματική δουλειά (είχα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τη στήριξη του σχολείου) Αλλά ξέρεις τί είναι να μπαίνει μέσα στο σπίτι η καθηγήτρια των Γερμανικών π.χ. να παρακαλάει το παιδί να μπει στο δωμάτιο για να κάνουν μάθημα και το παιδί να την έχει γραμμένη;;; Να σε κοιτάζουν με ύφος υπεροπτικό λες και είσαι υπάλληλός τους κλπ κλπ κλπ. Έχω διδάξει σε παιδιά από άλλα 6 ιδιωτικά σχολεία (Δυτικής Αττικής όμως) και πουθενά δεν είδα τέτοιο πράγμα. Αν δεν με πλήρωναν καλά θα τα είχα παρατήσει πολύ νωρίτερα, η κατάσταση ήταν ψυχοφθόρα για μένα! Επαναλαμβάνω ότι όταν ανέλαβα το πρώτο αδελφάκι στην γ δημοτικού γιατί δεν μπορούσε να ανταποκριθεί καθόλου στις απαιτήσεις των αγγλικών του σχολείου, ήταν μια χαρά παιδάκι. Στην α΄γυμνασίου είχε ξεφύγει εντελώς! Θα μου πεις ότι αυτό μπορεί να ήταν θέμα και της οικογένειας και όχι του σχολείου αποκλειστικά. Θα συμφωνήσω απόλυτα, παρόλο που η μητέρα ήταν πολύ προσγειωμένος χαρακτήρας αλλά δεν είχε καμία επιβολή στα παιδιά της οπότε ήταν σαφές ότι το σχολείο είχε την απόλυτη επιρροή... Overall, δεν θα έδινα ποτέ τα υπερβολικά λεφτά που ζητάει το κολλέγιο Ψυχικού για να πάρουν τα παιδιά μου μια ανάλαφρη αμερικάνικη παιδεία... Για της Αθήνας δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη, δυο χρόνια από το γυμνάσιο μου έδωσαν καλή εικόνα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Έχω προσωπική εμπειρία από μαθητές του κολλεγίου που πριν μπουν εκεί ήταν νορμάλ παιδιά και μετά από δυο χρόνια είχαν ύφος 15 καρδιναλλίων και ζοριζόμουν να τους κάνω μάθημα....

 

Δεν θέλω να σε αμφισβητήσω, φυσικά. Ο καθένας κρίνει από τις εμπειρίες του. Εμένα έχει τελειώσει ο άντρας μου και έχει πολλούς φίλους από εκεί. όχι όλους φυσικά, όπως γίνεται σε κάθε σχολείο. Είναι άνθρωποι οικογενειάρχες με μεγάλη μόρφωση και, όσοι μπορούν, επιλέγουν να στείλουν τα παιδιά τους εκεί.

Αυτό όμως που σίγουρα δεν είναι ακριβές είναι για την ποιότητα του σχολείου. Μιλάμε για ένα από τα καλύτερα σχολεία στον κόσμο (δημοσιεύτηκε πρόσφατα αυτό), πάρα πολύ απαιτητικό που δίνει μεγάλη σημασία στην ελληνική παιδεία. Άσχετο, δεν θέλω να υποερασπιστώ το σχολείο που εγώ επιλέγω να μην στείλω τα παιδιά μου για το λόγο που σου εξήγησα. Επειδή όμως είναι κι αυτό μία επιχείρηση, όπως όλα τα άλλα σχολεία, καλό είναι να είμαστε πιο προσεκτικοί όταν εκφέρουμε αρνητικές κρίσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θέλω να σε αμφισβητήσω, φυσικά. Ο καθένας κρίνει από τις εμπειρίες του. Εμένα έχει τελειώσει ο άντρας μου και έχει πολλούς φίλους από εκεί. όχι όλους φυσικά, όπως γίνεται σε κάθε σχολείο. Είναι άνθρωποι οικογενειάρχες με μεγάλη μόρφωση και, όσοι μπορούν, επιλέγουν να στείλουν τα παιδιά τους εκεί.

Αυτό όμως που σίγουρα δεν είναι ακριβές είναι για την ποιότητα του σχολείου. Μιλάμε για ένα από τα καλύτερα σχολεία στον κόσμο (δημοσιεύτηκε πρόσφατα αυτό), πάρα πολύ απαιτητικό που δίνει μεγάλη σημασία στην ελληνική παιδεία. Άσχετο, δεν θέλω να υποερασπιστώ το σχολείο που εγώ επιλέγω να μην στείλω τα παιδιά μου για το λόγο που σου εξήγησα. Επειδή όμως είναι κι αυτό μία επιχείρηση, όπως όλα τα άλλα σχολεία, καλό είναι να είμαστε πιο προσεκτικοί όταν εκφέρουμε αρνητικές κρίσεις.

 

 

Εντάξει, κι εγώ το έζησα το σχολείο μέρα προς μέρα για 8 χρόνια (παρακολουθούσα σε όλα τα μαθήματα τα παιδιά) οπότε μπορώ να έχω κάποια άποψη... Όπως νομίζει ο καθένας!:-D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εαν φταίει το σχολείο ή η οικογένεια αλλα σιγουρα κατι δεν παει καλα. Το θεωρω απαραδεκτο να πηγαίνεις τα παιδια σου σε τέτοιο ακριβό σχολείο και παρ'ολα αυτα να τα βάζεις να κανουν ιδιαίτερα απο το δημοτικο....Όταν ενα παιδι έχει αδυναμίες, δεν ειναι η δουλεια του σχολικου δασκάλου να τον βοηθήσει? Διαλέγεις ενα σχολειο σαν το Κολλέγιο και δέχεσαι αβίαστα το γεγονός οτι το παιδι σου χρειάζεται ιδιαιτερα απο το Δημοτικό? Νομίζω οτι μάλλον το πρόβλημα εδω ειναι πιο πολυ στο σπίτι παρα στο σχολείο και ισως τα παιδια που διδασκε η pashalitsa να ειχαν έλλειψη υποστήριξης απο το σπιτι τους.

Το προβλημα εδω δεν ειναι να διαλέξουμε ποιο σχολείο αλλα να απαλλαχτόυμε επιτέλους απο αυτη την δεδομένη νοοτροπία του φροντιστηριου και των ιδιαιτέρων. Ο καθηγητής ειναι υποχρεωμένος να βοηθησει τον μαθητη στα προβλήματα αλλιως ποιος ο ρόλος του? Απλα παραδίδει και οποιος τα πιασει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Είμαι κι εγω σε αναζήτηση σχολείου...στην Βορειανατολική Αττική.Είδα δυο τρια , ήδη αλλα ενδιαφέρομαι για πληροφορίες και για την Εκπαιδευτική Αναγέννηση , την Εράσμειο Ελληνογερμανική αγωγή και την Ιόνιο Σχολή. Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη...

 

Καλημέρα, θα σου πω τί ξέρω από γνωστούς και φίλους:

Εκπαιδευτική Αναγέννηση: πολύ ωραίες εγκαταστάσεις, από καθηγητές ......όχι τίποτε το εντυπωσιακό. Γνωστός μου δάσκαλος που δούλευε μέσα για 3 χρόνια ήταν πολύ ουδέτερος στην άποψή του. Παλιοί συμμαθητές της κόρης μου που συνέχισαν εκεί (εμείς επιλέξαμε την δημόσια κατεύθυνση) είναι χλιαροί. Καλό αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.

Εράσμειος: πολύ καλό σχολείο με επιτήρηση στα παιδιά και καλή δουλειά. Έάν μέναμε κοντίτερα θα ήταν το μόνο που θα συζητούσα για τα παιδιά μου. Έχει από παλιά φήμη καλού σχολείου. Συνάδελφος μου που πάει τώρα εκεί τον γιό της είναι ενθουσιασμένη. Έχουν βέβαια αρκετά παιδάκια στην τάξη.

Ιόνιος: δεν έχω τόσο κοντινά παραδείγματα, αλλά καλή φήμη έχει.(πάντα απόψή μου αυτή, σε συνάρτηση με το τί έχω ακούσει)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εαν φταίει το σχολείο ή η οικογένεια αλλα σιγουρα κατι δεν παει καλα. Το θεωρω απαραδεκτο να πηγαίνεις τα παιδια σου σε τέτοιο ακριβό σχολείο και παρ'ολα αυτα να τα βάζεις να κανουν ιδιαίτερα απο το δημοτικο....Όταν ενα παιδι έχει αδυναμίες, δεν ειναι η δουλεια του σχολικου δασκάλου να τον βοηθήσει? Διαλέγεις ενα σχολειο σαν το Κολλέγιο και δέχεσαι αβίαστα το γεγονός οτι το παιδι σου χρειάζεται ιδιαιτερα απο το Δημοτικό? Νομίζω οτι μάλλον το πρόβλημα εδω ειναι πιο πολυ στο σπίτι παρα στο σχολείο και ισως τα παιδια που διδασκε η pashalitsa να ειχαν έλλειψη υποστήριξης απο το σπιτι τους.

Το προβλημα εδω δεν ειναι να διαλέξουμε ποιο σχολείο αλλα να απαλλαχτόυμε επιτέλους απο αυτη την δεδομένη νοοτροπία του φροντιστηριου και των ιδιαιτέρων. Ο καθηγητής ειναι υποχρεωμένος να βοηθησει τον μαθητη στα προβλήματα αλλιως ποιος ο ρόλος του? Απλα παραδίδει και οποιος τα πιασει?

 

Εγώ θεωρώ ότι είναι απαράδεκτο γενικά το ιδιαίτερο στο δημοτικό. Για το ιδιωτικό δημοτικό δε, είναι ακόμα πιο απαράδεκτο. Αλλά δεν μπορείς να το απαγορέψεις στο γονιό. ¨Εγραψα σε άλλο τόπικ ότι πήγα σε γερμανικό σχολείο (που κάνει δύο ώρες την ημέρα γερμανικά) και ανάμεσα στα άλλα, ρώτησα και το θέμα με τα ιδιαίτερα. Μου είπαν οι άνθρωποι, "τί να σας πούμε, αυτό είναι θέμα των γονέων. Εμείς προσφέρουμε μία ύλη που μπορεί να την παρακολουθήσει άνετα ένα παιδί και τα βοηθάμε, τώρα αν ο γονιός θέλει να εχει το παιδί του σε όλα άριστα ή αν θέλει να είναι πιο προχωρημένο από τα άλλα ή να καλύπτει το μάθημα της επόμενη χρονιάς, του κάνει ιδιαίτερο. Εμείς δεν το επιδοκιμάζουμε αλλά δεν μπορούμε να το απαγορέψουμε κιόλας."

εγώ και στο δημόσιο να τα στείλω, ιδιαίτερα δεν έχει, εκτός αν είναι πραγματικά αδύνατοι μαθητές, κάτω από το μέσο όρο της τάξης, οπότε, τί να σου κάνει και το σχολείο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εαν φταίει το σχολείο ή η οικογένεια αλλα σιγουρα κατι δεν παει καλα. Το θεωρω απαραδεκτο να πηγαίνεις τα παιδια σου σε τέτοιο ακριβό σχολείο και παρ'ολα αυτα να τα βάζεις να κανουν ιδιαίτερα απο το δημοτικο....Όταν ενα παιδι έχει αδυναμίες, δεν ειναι η δουλεια του σχολικου δασκάλου να τον βοηθήσει? Διαλέγεις ενα σχολειο σαν το Κολλέγιο και δέχεσαι αβίαστα το γεγονός οτι το παιδι σου χρειάζεται ιδιαιτερα απο το Δημοτικό? Νομίζω οτι μάλλον το πρόβλημα εδω ειναι πιο πολυ στο σπίτι παρα στο σχολείο και ισως τα παιδια που διδασκε η pashalitsa να ειχαν έλλειψη υποστήριξης απο το σπιτι τους.

Το προβλημα εδω δεν ειναι να διαλέξουμε ποιο σχολείο αλλα να απαλλαχτόυμε επιτέλους απο αυτη την δεδομένη νοοτροπία του φροντιστηριου και των ιδιαιτέρων. Ο καθηγητής ειναι υποχρεωμένος να βοηθησει τον μαθητη στα προβλήματα αλλιως ποιος ο ρόλος του? Απλα παραδίδει και οποιος τα πιασει?

 

Ναι υπήρχε πρόβλημα στο σπίτι, δε θέλω να επεκταθώ. Απλά η γυναίκα ήθελε να υπάρχει κάποιος στο σπίτι που να ελέγχει πλήρως ότι τα παιδιά πάνε απολύτως διαβασμένα στο σχολείο και ότι συμπληρώνει τυχόν κενά, απορίες, δυσκολίες κλπ. Ήθελε τα παιδιά της να διακρίνονται στο σχολείο και έτσι και γινόταν καθώς αρίστευαν. Η ίδια γυναίκα επιμένει ότι δεν αξίζει να στείλω τη μικρή στο κολέγιο, τουλάχιστον από το δημοτικό. Το σχολείο ήταν επιλογή του άντρα της... Βρε παιδιά δεν έχω τίποτα με το σχολείο, απλά δεν ήταν του γούστου μου... Δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν άνθρωπο που πήγε εκεί, προς Θεού, εξάλλου τί ανάγκη έχει ένα τέτοιο σχολείο από εμένα;;; Οι λίστες αναμονής του είναι τεράστιες και όσοι πάνε εκεί προσεύχονται να πάρουν τα παιδιά τους στην κλήρωση, αν δεν υπάγονται σε μια από τις κατηγορίες παιδιών που προηγούνται (π.χ. αν κάποιος γονιός φοίτησε εκεί).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι είναι απαράδεκτο γενικά το ιδιαίτερο στο δημοτικό. Για το ιδιωτικό δημοτικό δε, είναι ακόμα πιο απαράδεκτο. Αλλά δεν μπορείς να το απαγορέψεις στο γονιό. ¨Εγραψα σε άλλο τόπικ ότι πήγα σε γερμανικό σχολείο (που κάνει δύο ώρες την ημέρα γερμανικά) και ανάμεσα στα άλλα, ρώτησα και το θέμα με τα ιδιαίτερα. Μου είπαν οι άνθρωποι, "τί να σας πούμε, αυτό είναι θέμα των γονέων. Εμείς προσφέρουμε μία ύλη που μπορεί να την παρακολουθήσει άνετα ένα παιδί και τα βοηθάμε, τώρα αν ο γονιός θέλει να εχει το παιδί του σε όλα άριστα ή αν θέλει να είναι πιο προχωρημένο από τα άλλα ή να καλύπτει το μάθημα της επόμενη χρονιάς, του κάνει ιδιαίτερο. Εμείς δεν το επιδοκιμάζουμε αλλά δεν μπορούμε να το απαγορέψουμε κιόλας."

εγώ και στο δημόσιο να τα στείλω, ιδιαίτερα δεν έχει, εκτός αν είναι πραγματικά αδύνατοι μαθητές, κάτω από το μέσο όρο της τάξης, οπότε, τί να σου κάνει και το σχολείο?

 

Συμφωνω σε ολα. Εαν εχεις κόλλημα το παιδι σου να ειναι πρωτο ή να ειναι πιο προχωρημένο απο τα αλλα παιδια, τότε οποια προβληματα συμπεριφορας εχει ειναι μαλλον αποτελεσμα της γενικης νοοτροπιας του γονιού και οχι του σχολειου. Σκεφτειτε τι πιεση εχει φαει ενα παιδακι που του κανουν ιδιαιτερα απο το Δημοτικο. Που να θελει το κακομοιρο να μπει μεσα να κανει μάθημα οταν έρχετε η δασκάλα στο σπιτι, επόμενο είναι.

 

Δεν ξερω εαν ειναι το ιδιο στο Ψυχικο αλλα στο Pierce που πηγαινα ειχανε Αγγλικα για ολα, μα ολα τα επιπεδα. Εαν δεν μπορουσες να ακολουθησεις μια τάξη, απλα σε κατέβαζαν επίπεδο για να μην πιέζεσαι. Οποτε δεν μπορω να φανταστω γιατι καποιος να θελει εξτρα ωρες μαθημα στο σπιτι.

 

Οσο για κοντρες μεταξυ ιδιωτικων ( με καροτσια και νεράτζια ), νομιζω οτι αυτα γινονται σε ολα τα σχολεια- ιδιωτικα και δημοσια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε ολα. Εαν εχεις κόλλημα το παιδι σου να ειναι πρωτο ή να ειναι πιο προχωρημένο απο τα αλλα παιδια, τότε οποια προβληματα συμπεριφορας εχει ειναι μαλλον αποτελεσμα της γενικης νοοτροπιας του γονιού και οχι του σχολειου. Σκεφτειτε τι πιεση εχει φαει ενα παιδακι που του κανουν ιδιαιτερα απο το Δημοτικο. Που να θελει το κακομοιρο να μπει μεσα να κανει μάθημα οταν έρχετε η δασκάλα στο σπιτι, επόμενο είναι.

 

Δεν ξερω εαν ειναι το ιδιο στο Ψυχικο αλλα στο Pierce που πηγαινα ειχανε Αγγλικα για ολα, μα ολα τα επιπεδα. Εαν δεν μπορουσες να ακολουθησεις μια τάξη, απλα σε κατέβαζαν επίπεδο για να μην πιέζεσαι. Οποτε δεν μπορω να φανταστω γιατι καποιος να θελει εξτρα ωρες μαθημα στο σπιτι.

 

Οσο για κοντρες μεταξυ ιδιωτικων ( με καροτσια και νεράτζια ), νομιζω οτι αυτα γινονται σε ολα τα σχολεια- ιδιωτικα και δημοσια.

 

 

Κοίτα εγώ δεν έχω καμία ανάγκη να υπεραπιστώ το Κολλέγιο (ούτε το Κολλέγιο φυσικά το έχει ανάγκη). Και καταλαβαίνω ότι τα σχολεία με τα υψηλά δίδακτρα, σγκεντρώνουν και περισσότερο πλούσιους μαθητές, οι οποίοι όμως δεν είναι παλιόπαιδα μόνο και μόνο επειδή είναι πλούσιοι. Και κυρίως δεν είναι όλα ψωνάρες. Και στο δημόσιο που πήγα εγώ, μία χαρά παλιόπαιδα και ψωνάρες υπάρχουν και μάλιστα όχι πλούσια. Και όπως είπα ελιτίστικη νοοτροπία υπάρχει σε όλα τα σχολεία, με τα όποια νεράτζια αυτή συνεπάγεται

Η 'μάστιγα των ιδιαιτέρων' τώρα υπάρχει σε όλα τα σχολεία και είμαστε εμείς οι γονείς που πρέπει να αντισταθούμε σε αυτήν. Να ξεφύγουμε λίγο από το μικροαστισμό του βαθμού και του διπλώματος και να δούμε το πώς θα διαμορφώσουμε την προσωπικότητα των παιδιών μας έτσι ώστε να είναι ανταγωνιστικά και να αγαπάνε τη μόρφωση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπήρχε πρόβλημα στο σπίτι, δε θέλω να επεκταθώ. Απλά η γυναίκα ήθελε να υπάρχει κάποιος στο σπίτι που να ελέγχει πλήρως ότι τα παιδιά πάνε απολύτως διαβασμένα στο σχολείο και ότι συμπληρώνει τυχόν κενά, απορίες, δυσκολίες κλπ. Ήθελε τα παιδιά της να διακρίνονται στο σχολείο και έτσι και γινόταν καθώς αρίστευαν. Η ίδια γυναίκα επιμένει ότι δεν αξίζει να στείλω τη μικρή στο κολέγιο, τουλάχιστον από το δημοτικό. Το σχολείο ήταν επιλογή του άντρα της... Βρε παιδιά δεν έχω τίποτα με το σχολείο, απλά δεν ήταν του γούστου μου... Δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν άνθρωπο που πήγε εκεί, προς Θεού, εξάλλου τί ανάγκη έχει ένα τέτοιο σχολείο από εμένα;;; Οι λίστες αναμονής του είναι τεράστιες και όσοι πάνε εκεί προσεύχονται να πάρουν τα παιδιά τους στην κλήρωση, αν δεν υπάγονται σε μια από τις κατηγορίες παιδιών που προηγούνται (π.χ. αν κάποιος γονιός φοίτησε εκεί).

 

Κι εμένα δεν είναι του γούστου μου. Η αντίδρασή μου ήταν επειδή είπες ότι δεν μαθαίνουν τίποτα εκεί και ότι υπάρχει τρελός ελιτισμός.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέτε για την κόντρα Μωραϊτη-Κολλεγίου με τα καρότσια, γινόταν (όταν εγώ πήγαινα ακόμα σχολείο, τελείωσα το 1993) μία μέρα το χρόνο, την Παρασκευή πριν την Καθαρά Δευτέρα, όχι άλλες μέρες. Αλλά επειδή κάποια χρονιά παράγινε το κακό, από την επόμενη χρονιά την συγκεκριμένη μέρα έκλεινε το σχολείο, για να μην έχουμε παρατράγουδα! Και αυτή η υποτιθέμενη κόντρα γινόταν για καλαμπούρι, παρέα καταλήγαμε να κάνουμε με τα Κολεγιόπαιδα στο τέλος και όχι καυγάδες!

Τελείωσα Μωραϊτη και μπορώ να πω πως δεν είδα κάποια ελιτίστικη νοοτροπία, ούτως ή άλλως σε κάθε σχολείο (και στα δημόσια) υπάρχουν οι λεγόμενες κλίκες που σνομπάρουν του άλλους, αλλά ο καθένας βρίσκει τα παιδιά που του ταιριάζουν για να κάνει παρέα. Εγώ είμαι από μεσοαστική οικογένεια, Αμπελοκήπους μένω, δεν είχαμε ποτέ τα τρελλά χρήματα, όμως ούτε με σνόμπαρε κανείς, με καλοδέχτηκαν τα παιδιά και ήμουν πολύ ευχαριστημένη από το επίπεδο των καθηγητών και των μαθημάτων. Ήταν και αρκετά αυστηρό σχολείο μπορώ να πω, αρκετά πιο μικρό από το Κολέγιο (είχαμε 4 τμήματα των 30 στο λύκειο, σε αντίθεση με το Κολέγιο που είχε 10), και υπήρχε καλή επικοινωνία του σχολείου με τους γονείς, είχαν και ψυχολόγο που μπορούσες να συμβουλευτείς για οτιδήποτε. Γενικά μου έχουν μείνει πολύ καλές αναμνήσεις, αν και εγώ για οικονομικούς λόγους δυστυχώς δεν θα μπορέσω να στείλω το παιδί μου εκεί (εκτός αν γίνει κανένα θαύμα και η ελληνική οικονομία ξαναπάρει τα πάνω της, αλλά δεν το βλέπω...)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα μία προκατάληψη για του Μωραϊτη (μάλλον λόγω Λαζόπουλου και Τζίμη:-D:-D:-D) αλλά από τελικά από μία φίλη που στέλνει τα παιδιά της εκεί γνώρισα κάποιους γονείς (σε πάρτυ, ξέρεις) και ήταν μία χαρά. Είναι ακριβώς όπως τα λές. Σε κάθε σχολείο εντάσσεται στην ομάδα που σου ταιριάζει. Σημασία έχει να προσφέρονται ευκαιρίες στα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...