Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Μπορεί το μήνυμα του dimitrios να είναι παλιό αλλά επειδή δεν είναι σωστό στα forums να γράφονται ανακρίβειες αλλά να λέμε αυτά που πραγματικά ξέρουμε είπα να γράψω για όποιον θέλει να το ξέρει.

Πηγαίνει ο γιός μου στα Εκπαιδευτήρια Καργάκου από το Νηπιαγωγείο ( τώρα είναι Β' δημοτικού ).

Δεν έχει καμία σχέση με τον Ακαδημαϊκό και το έχει η Βασιλική Καργάκου και τα παιδιά της τώρα.

Στεγάζεται το Δημοτικο-Γυμνάσιο-Λύκειο ,στην Σταμάτα σε ολοκαίνουργιο κτίριο ( πέρυσι λειτούργησε πρώτη φορά ) που είναι φτιαγμένο ειδικά για σχολείο και έχει και παιδικό σταθμό ( Το Τρενάκι μας ) στην Κηφισιά. Είναι μικρό και σεμνό με παιδιά από μεσαίας οικονομικής κατάστασης οικογένεις κυρίως ( όπως κι εμείς ), οικονομικό σε σύγκριση με άλλα και είμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένη.

Όποιος θέλει άλλες πληροφορίες μπορώ να δώσω ευχαρίστως.

Πραγματικά δεν θέλω να κάνω διαφήμιση απλώς δεν είναι σωστό να βγαίνουν στα forums πράγματα που δεν ισχύουν, αλλά βασίζονται σε εικασίες.

Kalhmera mhpws tha mporousate na me enhmerwsete gia ta didaktra tou nhpiagwgeiou kai tou dhmotikou>

 

Sas euxaristw para poly!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλησπέρα & Χρόνια Πολλά.

Μετά από αρκετό ψάξιμο και πριν αρχίσω τα τηλεφωνήματα για να τα επισκεφτώ από κόντα, θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για τα ακόλουθα ιδιωτικά σχολεία στην περιοχή της Ανατολικής Αττικής:

- Σχολή Ποριώτου: έχω ακούσει πολύ καλά πράγματα, αλλά έχει μόνο νηπιαγωγείο και δημοτικό. Μετά;

- Εκπαιδευτήρια Καλάνδρου: δεν ξέρω τίποτα, ό,τι έχω δει από το διαδίκτυο και φθάνουν τα παιδιά μέχρι δημοτικό.

- Εκπαιδευτήρια Στέλλας Ραυτοπούλου: καταλήγω προς τα εκεί, επειδή έχει και γυμνάσιο, δεν ξέρω κάτι περισσότερο.

- Εκπαιδευτήρια Ζαγοριανάκου: κι αυτό με ενδιαφέρει, επειδή περιλαμβάνει όλη τη σχολική βαθμίδα, αλλά δεν μπόρεσα να βρω τίποτα άλλο, εκτός του site τους.

Αυτό που με ενδιαφέρει, είναι το σχολείο να μην κοιτάει τα παιδιά και τους γονείς κατ' επέκταση στο πορτοφόλι, να είναι ικανό προς μετάδοση αξιών, πειθαρχίας, σεβασμού, γνώσεων, να είναι χαμηλό τόνων, οικογενειακό.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα & Χρόνια Πολλά.

Μετά από αρκετό ψάξιμο και πριν αρχίσω τα τηλεφωνήματα για να τα επισκεφτώ από κόντα, θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για τα ακόλουθα ιδιωτικά σχολεία στην περιοχή της Ανατολικής Αττικής:

- Σχολή Ποριώτου: έχω ακούσει πολύ καλά πράγματα, αλλά έχει μόνο νηπιαγωγείο και δημοτικό. Μετά;

- Εκπαιδευτήρια Καλάνδρου: δεν ξέρω τίποτα, ό,τι έχω δει από το διαδίκτυο και φθάνουν τα παιδιά μέχρι δημοτικό.

- Εκπαιδευτήρια Στέλλας Ραυτοπούλου: καταλήγω προς τα εκεί, επειδή έχει και γυμνάσιο, δεν ξέρω κάτι περισσότερο.

- Εκπαιδευτήρια Ζαγοριανάκου: κι αυτό με ενδιαφέρει, επειδή περιλαμβάνει όλη τη σχολική βαθμίδα, αλλά δεν μπόρεσα να βρω τίποτα άλλο, εκτός του site τους.

Αυτό που με ενδιαφέρει, είναι το σχολείο να μην κοιτάει τα παιδιά και τους γονείς κατ' επέκταση στο πορτοφόλι, να είναι ικανό προς μετάδοση αξιών, πειθαρχίας, σεβασμού, γνώσεων, να είναι χαμηλό τόνων, οικογενειακό.

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

Ως εκπαιδευτικος εχω πολλες εμπειριες απο καλανδρου, παντοτε θετικες, αλλα υπαρχουν λιγες θεσεις. Νομιζω οτι ειναι το περιβαλλον που ψαχνεις ενος οικογενειακου σχολειου με μικρα τμηματα. Φετος μαλιστα η εκτη διδασκεται απο φιλολογο.

Για της ραυτοπουλου ψαξε το λιγακι παραπανω, εχει πολυ λιγα παιδια και κατι ακουσα για τις ειδικοτητες στο γυμνασιο.

 

Για τα υπολοιπα δεν εχω καμια εμπειρια ουτε εχω ακουσει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Χαρά, καλησπέρα & σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Το σχολείο της Καλάνδρου με ενδιαφέρει. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν έχει γυμνάσιο και λύκειο. Γνωρίζεις μετά τα παιδιά σε ποιο σχολείο πάνε; Γιατί δεν θέλω να αλλάζει σχολικό περιβάλλον, συμμαθητές, κ.λπ. Γι' αυτό γράφω ότι "κλείνω" προς το σχολείο της Ραυτοπούλου. Αυτό που γράφεις για ειδικότητες στο γυμνάσιο, τι ακριβώς εννοείς; Κάτι δεν έχω καταλάβει.:rolleyes:

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ. Χρόνια πολλά. Να χαίρεσαι την οικογένειά σου.

 

 

Ως εκπαιδευτικος εχω πολλες εμπειριες απο καλανδρου, παντοτε θετικες, αλλα υπαρχουν λιγες θεσεις. Νομιζω οτι ειναι το περιβαλλον που ψαχνεις ενος οικογενειακου σχολειου με μικρα τμηματα. Φετος μαλιστα η εκτη διδασκεται απο φιλολογο.

Για της ραυτοπουλου ψαξε το λιγακι παραπανω, εχει πολυ λιγα παιδια και κατι ακουσα για τις ειδικοτητες στο γυμνασιο.

 

Για τα υπολοιπα δεν εχω καμια εμπειρια ουτε εχω ακουσει κατι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πήγαιναν τα ανήψια μου παιδικό και δημοτικό εκεί. Γενικά ήταν ευχαριστημένοι οι γονείς και τα παιδιά. Είναι συμμαζεμένο, χωρίς να μου έχουν πει τίποτα εντυπωσιακό. Έφυγαν επειδή μετακόμισαν.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερετε ποσο κοστιζει το μηνα το ιδιωτικο εκπαιδευτηριο "ζηριδη" ξεκινωντας απο το δημοτικο μεχρι το λυκειο?

 

 

Καλησπέρα. Αναζητώ πληροφορίες για τα σχολεία Νέα Γενιά Ζηρίδη, Εκπαιδευτήρια Κωστέα Γείτονα και Εράσμειο. Ο μεγάλος γιος μου του χρόνου θα είναι 4 οπότε σκεπτόμαστε να ξεκινήσει σε κάποιο από τα προαναφερθέντα προνήπιο με την προοπτική να συνεχίσει.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Καλή χρονιά!

efthalia :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή για οικογενειακούς λόγους το παιδάκι μας ξεκίνησε Α Δημοτικού στο εξωτερικό και έρχεται στην Αθήνα αρχές Φλεβάρη

σκεφτόμαστε για να μην χάσουμε την χρονιά να τον πάμε στο ιδιωτικό σχολείο.

 

Μήπως υπάρχει κάποιός γονιός πού μπορεί να συμβουλεύσει σε ποιό προτιμότερο να πάμε - Κουτσομάλη ή Σύγχρονη Παιδεία; Για το Κουτσομάλη υπάρχει μια έμμεση γνώμη από vellini, μήπως κάποιος γνωρίζει και για Σύγχρονη Παιδεία;

Μένουμε στην Ηλιούπολη - έχει κανείς κάποια άλλη καλή πρόταση για το παιδάκι μας;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή για οικογενειακούς λόγους το παιδάκι μας ξεκίνησε Α Δημοτικού στο εξωτερικό και έρχεται στην Αθήνα αρχές Φλεβάρη

σκεφτόμαστε για να μην χάσουμε την χρονιά να τον πάμε στο ιδιωτικό σχολείο.

 

Μήπως υπάρχει κάποιός γονιός πού μπορεί να συμβουλεύσει σε ποιό προτιμότερο να πάμε - Κουτσομάλη ή Σύγχρονη Παιδεία; Για το Κουτσομάλη υπάρχει μια έμμεση γνώμη από vellini, μήπως κάποιος γνωρίζει και για Σύγχρονη Παιδεία;

Μένουμε στην Ηλιούπολη - έχει κανείς κάποια άλλη καλή πρόταση για το παιδάκι μας;

Ευχαριστώ.

 

Αν ψάχνεις για ιδιωτικό υπάρχει και το De la salle στη γειτονιά σας. Κανονικά δεν παίρνουν από την αρχή του χρόνου αλλά ίσως να κενώθηκε κάποια θέση. Πήγαινε και στο Μαλλιάρα, λένε ότι είναι καλό σχολείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ψάχνεις για ιδιωτικό υπάρχει και το De la salle στη γειτονιά σας. Κανονικά δεν παίρνουν από την αρχή του χρόνου αλλά ίσως να κενώθηκε κάποια θέση. Πήγαινε και στο Μαλλιάρα, λένε ότι είναι καλό σχολείο.

 

ευχαριστώ πολύ για συμβουλή, θα ψάξω για Μαλλιάρα, γιατί δεν προτιμάτε Κουτσομάλη? υπάρχουν άσχημες εντυπώσεις?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για συμβουλή, θα ψάξω για Μαλλιάρα, γιατί δεν προτιμάτε Κουτσομάλη? υπάρχουν άσχημες εντυπώσεις?

 

Όχι, αντίθετα έχω γράψει ότι ήταν τα ανήψια μου εκεί, στο δημοτικό, και ήταν ευχαριστημένοι οι γονείς τους. Απλά τα δύο που ανέφερα είναι πιο κοντά σε εμάς και έχω πιο σαφεις πληροφορίες ότι είναι πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αναζητώ πληροφορίες για τα σχολεία Νέα Γενιά Ζηρίδη, Εκπαιδευτήρια Κωστέα Γείτονα και Εράσμειο. Ο μεγάλος γιος μου του χρόνου θα είναι 4 οπότε σκεπτόμαστε να ξεκινήσει σε κάποιο από τα προαναφερθέντα προνήπιο με την προοπτική να συνεχίσει.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Καλή χρονιά!

 

Καλημέρα,

Κι εγώ θα ενδιαφερόμουν να πάρω γνώμες για τα σχολεία Νέα Γενιά Ζηρίδη & Εκπαιδευτήρια Κωστέα Γείτονα.

 

Όποιος θέλει ας μου στείλει pm.

Ευχαριστώ

81332fc420.png

ad017ac402.png

Link to comment
Share on other sites

renakig και efthalia καλημέρα,

τι θέλετε να μάθετε για κωστέα-γείτονα ? Έχω τα παιδιά μου εκεί 3 χρόνια τώρα.

 

Καλησπέρα youli!

Εγώ θα ήθελα να μάθω πέρα από το οικονομικό, τα παιδιά είναι ευχαριστημένα? Εσύ είσαι ευχαριστημένη με τον τρόπο διδασκαλίας? Πριν καταλήξεις εκεί είχες δει κάποια άλλα σχολεία?

81332fc420.png

ad017ac402.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

renakig και efthalia καλημέρα,

τι θέλετε να μάθετε για κωστέα-γείτονα ? Έχω τα παιδιά μου εκεί 3 χρόνια τώρα.

youli καλησπέρα και από εμένα!

και εγώ νομίζω ότι το οικονομικό είναι λίγο πόλύ ξεκάθαρο ~8000€ ετησίως, αν φυσικά έχω καταλάβει καλά.. Μια διευκρίνηση, το δεύτερο παιδί έχει κάποια έκπτωση?

Επιπλέον και εγώ θα ήθελα να μάθω αν οι δάσκαλοι πραγματικά ενδιαφέρονται, αν ο φόρτος εργασίας είναι μεγάλος και όσον αφορά τις ξένες γλώσσες και τον αθλητισμό (κολύμβηση κατά προτίμηση) αν είσαστε ευχαριστημένοι. Το ωράριο επίσης πώς διαμορφώνεται?

 

Ευχαριστώ πολύ!

efthalia :)

Link to comment
Share on other sites

μένουμε και μεις Ηλιουπολη και εχω επισκεφθεί αρκετα από τα σχολεια της περιοχής. Η συγχρονη παιδεια ηταν ενα από αυτά.

Η διευθυνση μου αφησε πολυ καλες εντυπώσεις, ανθρωποι που έχουν γνωση και αποψη.

ο χωρος συμπαθητικός το μονο που δε μου αρεσε ειναι πως τα παιδια από νηπιο εως λυκειο ειναι ολα μαζι ακομα και στο σχολικό.

08ARp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι -επισκεφτήκαμε το σχολείο το Μάιο - περιλαμβάνεται σε αυτή την τιμή η σίτιση και το κολυμβητήριο. Η αλήθεια είναι ότι έψαχνα το χάρτι που μου είχαν δώσει με τα κόστη και δεν το βρήκα...άρα, τις τιμές τις αναφέρω με κάποια επιφύλαξη. Η Νέα γενιά Ζηρίδη είχε υψηλότερο κόστος ~9000? ετησίως.

Σίγουρα αν κάποιος έχει τα παιδιά του στα σχολεία αυτά θα μπορέσει να μας επιβεβαιώσει και το κόστος.

efthalia :)

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και τι έχει γραφτεί στο

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=47236

(μερικά πράγματα έχουν αλλάξει από τότε στο πρόγραμμα του νηπιαγωγείου, κυρίως στις ώρες του βασικού προγράμματος)

 

Τα δίδακτρα όλων των ιδιωτικών σχολείων μπορείτε να τα βρείτε στο

http://www.gge.gr/notice/index.asp

Το κόστος στον Κωστέα – Γείτονα είναι περίπου 8000 (το βασικό πρόγραμμα και σχολικό, όχι επιπλέον δραστηριότητες - μιλάω για το δημοτικό). Η κολύμβηση είναι στο υποχρεωτικό πρόγραμμα του δημοτικού (1 ώρα την εβδομάδα), αλλά μπορεί να κάνει κάποιο παιδί και επιπλέον σαν extra δραστηριότητα.

Το πρόγραμμα είναι δύο μέρες μέχρι τις 1:30, την Τετάρτη μέχρι τις 2:30 και τις άλλες 2 ημέρες μέχρι τις 3:30 (για το δημοτικό). Μετά το βασικό πρόγραμμα μπορεί το παιδί να κάνει τις extra δραστηριότητες.

Τα παιδιά μου είναι πολύ ευχαριστημένα, περνούν πολύ καλά. Το σχολείο τους παρέχει πολλά ερεθίσματα και έτσι νιώθουν ευχάριστα (άλλες αίθουσες για μουσική, Η/Υ, εικαστικά, επισκέψεις στη βιβλιοθήκη του σχολείου και δανεισμός βιβλίων, γνωριμία με αθλήματα του στίβου, μπάσκετ, ποδόσφαιρο και πολλά άλλα). Είμαι πολύ ευχαριστημένη (τουλάχιστον μέχρι τώρα) από το μαθησιακό επίπεδο (και στα αγγλικά και στη δεύτερη γλώσσα που ξεκινούν στη Γ΄δημοτικού).

Πριν το επιλέξω είχα δει αρκετά σχολεία (Δούκα, Ζηρίδη, Ελληνογερμανική Αγωγή, Πλάτωνας). Πιστεύω ότι είναι σημαντικό να επιλέξετε κάποια σχολεία (με τα κριτήρια που πιστεύει κάθε μια ότι είναι σημαντικά π.χ. κόστος, πρώτη ξένη γλώσσα, IB πρόγραμμα, απόσταση, ωράριο κλπ.) και να κανονίσετε συνάντηση να τα δείτε. Η εντύπωση που θα πάρετε είναι πολύ σημαντική, και συνήθως αντιπροσωπεύει και αυτό που θα βρείτε μετά.

Ότι άλλο θέλετε με ρωτάτε.

Link to comment
Share on other sites

Youli μου καλημέρα! Πέσαμε σε συνεχείς αναβολές για το θέμα του σχολείου (γι΄αυτό και δεν επικοινώνησα μαζί σου:oops:) και θα πάρω σήμερα τηλ. για να κλείσω ραντεβού να πάω και να το δω. Επειδή έχω μπερδευτεί, το κόστος είναι 8000 με σχολικό και φαγητό ή ένα από τα δυο μόνο;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρεις επίσης αν μένεις στην Παλλήνη (που είναι η περιοχή του σχολείου) αν το σχολικό πάει πόρτα πόρτα;

 

Επίσης ένα πράγμα που με ανησυχεί είναι ότι χαρακτηρίζουν το σχολείο απρόσωπο και "εργοστάσιο". Δηλαδή με τη δασκάλα ή τη νηπιαγωγό έχεις δει θέματα του τύπου να μη γνωρίζει επαρκώς να σε πληροφορήσει για θέματα του παιδιού και άλλα τέτοια;;;

 

Και κάτι ακόμα, τα παιδιά εμπεδίδουν την ύλη με τις μεθόδους που χρησιμοποιούν ή είναι όλα πολύ επιφανειακά (κάτι τέτοιο είχα δει με μαθητές που είχα από το ελληνοαμερικάνικο σε ιδιαίτερα...)

Link to comment
Share on other sites

To νηπιαγωγείο (όχι προνήπιο ή προ-προνήπιοπου είναι λιγότερα αλλά δεν ξέρω να πω πόσα) είναι περίπου 8000 δίδακτρα, φαγητό και σχολικό (το φαγητό δεν είναι υποχρεωτικό μπορείς να του δίνεις από το σπίτι). Η Α΄δημοτικού είναι περίπου 8000 δίδακτρα και σχολικό.

τα σχολικά κάνουν συγκεκριμένη διαδρομή, ρώτα τους όταν θα πας από που περνάει και αν γίνεται να έρχεται από το σπίτι σου. Επίσης αν μένεις Παλλήνη μπορείς να τον πηγαίνεις εσύ το πρωί και να τον γυρνάει σχολικό (ή αντίθετα αν σε βολεύει, διαφορετικά διαλέγεις τη μεταφορά και το πρωί και το μεσημέρι με σχολικό).

Κάνουν πολύ καλή δουλειά και μπορείς να έχεις συχνή επικοινωνία με τις δασκάλες ή όποιον άλλον θέλεις. Έχουν συγκεκριμένες ώρες που δέχονται κάθε εβδομάδα, και μπορείς να τις επισκεφτείς.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, ανεξάρτητα από τη δικιά μου γνώμη ή οποιοδήποτε άλλου, καλό θα είναι να δεις 3-4 σχολεία πριν καταλήξεις (ακόμα και αν σου κάνει την τέλεια εντύπωση αυτό που θα δεις πρώτο).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...