Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Καλημέρα από μένα.Σχετικά με τα όσα ανέφερε το μέλος Παρασκευή,που μάλλον για μένα τα ανέφερε να υποθέσω,έχω σχέση με το χώρο της εκπαίδευσης και πιο συγκεκριμένα με δημόσιο σχολείο.Τα όσα ανέφερα τουλάχιστον για τα συγκεκριμένα ιδιωτικά δεν τα είπα ούτε για να δυσφημίσω αλλά ούτε για να διαφημίσω κάτι και κάποιον.Τώρα όποιος ενδιαφέρεται για την εγκυρότητα των πληροφοριών που έδωσα με μια απλή επίσκεψη στα συγκεκριμένα σχολεία και με μια γνωριμία με το διδακτικό προσωπικό θα σχηματίσει άποψη.Οι καιροί είναι δύσκολοι και προτού κάποιος ακουμπήσει λεφτά στο οποιοδήποτε ακριβοπληρωμένο ιδιωτικό καλό είναι να το ψάξει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Έχει δίκιο το marilizaki. Τα περισσότερα ιδιωτικά σχολεία είναι ακριβοπληρωμένα. Και ναι, και βέβαια υπάρχουν πολλοί καλοί δάσκαλοι σε δημόσια σχολεία. Όπως υπάρχουν και σε ιδιωτικά.

 

Προσωπικά, εάν επιλέξω το ιδιωτικό σχολείο, θα το επιλέξω με την προϋπόθεση (και την ελπίδα) ότι θα δώσει στα παιδιά μου "ερεθίσματα" για περαιτέρω ανάπτυξη μέσα σ' ένα οργανωμένο σύστημα, που θα ξεκινά και θα ελέγχεται από την διεύθυνσή του. Έτσι, ακόμα κι αν λείπει ο πολύ καλός δάσκαλος (κάτι που μπορεί να συμβεί και στο δημόσιο) τουλάχιστον θα αναπληρωθούν κάποια από τα κενά από το σύστημα του σχολείου. Γι' αυτό είμαι διατεθειμένη να πληρώσω κάτι παραπάνω. Γι' αυτό και όχι για να εξασφαλίσω μια θέση στα ελληνικά πανεπιστήμια. Σ' αυτό το στάδιο, δεν ψάχνω αυτό.

 

Δυστυχώς, το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα δεν μπορεί να μου εγγυηθεί τα παραπάνω, καθώς είναι χαμένο στον παπαγαλισμό και την αντιγραφή. Με κάποια μικρή προσπάθεια να βγει από την παραζάλη του ίσως. Αλλά μέχρι εκεί, απ' όσο γνωρίζω.

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα. αναζητω πληροφοριες για το σχολειο Καισαρης. Η αδερφη μου εχει διδυμα και ειμαι σχεδον σιγουρη οτι θα καταληξει εκει για την εγγραφη των παιδιων της για την νεα σχολικη χρονια (θα πανε 1η δημοτικου). Παρακαλω τους γονεις που εχουν ηδη παιδια εκει να μου πουν την προσωπικη τους αποψη. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα το σχολειο καισαρη ειναι πολυ καλο.εχω ακουσει τα καλυτερα.ενα καινουριο ευρωπαϊκη παιδεια στο ελληνικο εχει πολυ ακριβα διδακτρα περιπου σαν του αμερικανικου κολλεγιου.Μου ειπαν για πρωτη δημοτικου το εξωφρενικο ποσο των 10.000?.

Link to comment
Share on other sites

...από τη διεύθυνση της Σχολής Ι.Μ.Παναγιωτόπουλος.

Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα να αναφέρω την εμπειρία μου από την επαφή μου με τη διεύθυνση της προαναφερθείσας "Σχολής".

Έχω 2 παιδιά που σήμερα φοιτούν σε ιδιωτικό σχολείο, στην Γ' Δημοτικού. Εξ'αιτίας λοιπόν, διαφόρων λανθασμένων συμπεριφορών των δασκάλων τους, αποφασίσαμε να αναζητήσουμε άλλο σχολείο. Η πρώτη επαφή με τον διευθυντή της Σχολής Παναγιωτόπουλου, γνωστό συγγραφέα παιδικής λογοτεχνίας, ήταν ενθαρρυντική. Μας ζητήθηκε κατόπιν να πάμε με τα παιδιά για ένα τυπικό τεστ αξιολόγησης, πρακτική που όπως έμαθα αργότερα ακολουθείται και σε άλλα σχολεία και που όπως με διαβεβαίωσε η γραμματεύς του Δημοτικού, κατά λέξη, δεν γίνεται γαι να αποκλειστούν οι μη επιμελέίς μαθητές καθώς το σχολείο τους δεν κάνει τέτοιες διακρίσεις.

Παρόλο που το υποσυνείδητό μου είχε ήδη αρχίσει να διαμαρτύρεται, επικράτησε η αφελής καλοπροαίρετη φύση μου και πήγαμε.

Η κόρη μου, ένα φυσιολογικό παιδί σχεδόν 9 χρονών,πολύ καλή και επιμελής μαθήτρια που δυστυχώς δεν έχει ακόμα διδακτορικό στη φιλοσοφική(!), πιεσμένη ψυχολογικά από τις εμπειρίες της στο προηγούμενο σχολείο, έκανε διάφορα ορθογραφικά λάθη, δεν έβαζε τόνους, δεν χώριζε παραγράφους, "ανεπίτρεπτα" κατά την δασκάλα που έκανε την εξέταση. Ο γιος μου, ένα ιδιαίτερα προικισμένο παιδί με υψηλή νοημοσύνη και μαθησιακή δυσκολία που την αντιμετωπίζουμε με σεβασμό και με όποιο τρόπο θεωρούμε καταληλότερο, πήγε καλύτερα σ' αυτήν την μισάωρη αξιολόγηση. Δυστυχώς στην συνομιλία που είχα με την δασκάλα, παρόλο που άκουσα ανήκουστες απόψεις, όπως ότι έχουν χάσει ήδη πολλά χρόνια τα παιδιά, ότι πρέπει να σκεφτούμε καλά εάν θα μπορέσουν να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις του προγράμματός τους ( ίσως τα δικά τους τριτάκια έχουν ήδη διατριβές στον Παπαδιαμάντη, δεν ξέρω...), παρακινούμενη πάλι από την αφελή μου φύση, προσπάθησα να κάνω μία ειλικρινή συζήτηση για το καλό των παιδιών μου.

Το αποτέλεσμα ήταν να μας "κατηγορήσει" σχεδόν ο διευθυντής, ο οποίος στήριξε την συγγραφική του καριέρα στην αξία της διαφορετικότητας, ότι αποκρύψαμε στοιχεία και να μας ζητήσει γνωμάτευση ειδικού ότι δεν έχουν τα παιδιά δυσλεξία (αυτή ήταν η ουσία και όχι η ακριβής διατύπωση) για να τα δεχτούν στο σχολείο. Φυσικά λυπάμαι πάρα πολύ που υπέβαλα τα παιδιά μου εν αγνοία τους σε μία τέτοια δοκιμασία, λυπάμαι που επιβεβαιώνεται για άλλη μία φορά ο κανόνας ότι τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται, λυπάμαι που θα μεγαλώσουμε άλλη μία γενιά με σαθρά πρότυπα, και αποδέχομαι την ευθύνη μου για όλα αυτά.

Το συμπέρασμα, που ελπίζω και εύχομαι να φανεί χρήσιμο σε κάποιους που είναι αφελείς και ρομαντικοί σαν κι εμένα και αναζητούν το ιδανικό σχολικό περιβάλλον, είναι ότι ..."το παλαιό ρόδο υπάρχει μόνο σαν όνομα, κρατάμε γυμνά ονόματα.."( από το Όνομα του Ρόδου του Ουμπέρτο Έκο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή ημέρα σε όλους,

 

Εχει μήπως κάποιος πληροφορίες για τη σχολή Ποριώτου στο Κορωπί; Είναι πάλιο σχολείο από τη δεκαετία του 70, παραμένει μονο για δημοτικο και είναι χαμηλού προφίλ ολα αυτά τα χρόνια.

 

Με ενδιαφέρει για το δύο μου παιδια 6 και 9 ετών αντίστοιχα

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια σε ολα τα ιδιωτικα αξιολογουν τα παιδια? και τι ειδους αξιολογηση ειναι ? μηπως απλως για να δικαιολογησουν τα χρηματα που ζητουν ενω φαντα ζομαι τα γραφουν ολα.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια βοήθεια εάν το παιδάκι σας αντιμετώπιζε διάσπαση προσοχής πιο σχολείο θα προτίνατε Γεννάδειο ή Κουτσομάλη (αναφέρομαι σε νηπιαγωγείο και δημοτικό)

sos κορίτσια

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κυριοι του υπουργειου γνωριζετε οτι στη Δ' Αθηνας υπαρχει ιδιωτικο σχολειο το οποιο δεν διαθετει αδεια και κανει εγγραφες μαθητων εναντι μαλιστα αδρας προκαταβολης?

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα του κουτσομαλλη οπωσδηποτε οικογενειακο σχολειο με νεουσ ανθρωπουσ με μοντερνα αποψη κ ολιγομελη τμηματα αν τα οικονομικα σου το επιτρεπουν γι αυτα τα παιδια το καλυτερο ειναι το σχολειο τησ χουρδακη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Ο γιος μου, πήγε φέτος στο νηπιαγωγείο της Σχολής Ποριώτου.

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη.

Δεν ξέρω εάν θα καταφέρουμε να συνεχίσουμε και του χρόνου, λόγω οικονομικών δυσχερειών, αλλά θα κάνω το παν για να πάει και πάλι εκεί.

 

Εάν θέλεις να με ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο και ξέρω, θα χαρώ να σου απαντήσω.

 

Λ.

line_m123_beg_17_time_1096084800_text_cf20c3e9f9f1e3dceae7f220ece1f220e5dfede1e9.gifline_test_beg_39_time_1246852800_text_c720f8e9f8dfede120ece1f220e5dfede1e9.gif

 

http://3040glam.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Με εργασιακή εμπειρία, στα πολύ μέσα, εκεί ένα έχω να πω. ΜΑΚΡΙΑ. Πέραν του ότι ο Παναγιωτόπουλος έχει περάσει από 2-3 δίκες για μεγάλες απατεωνιές (ψάξτε στο google), προσλαμβάνει όπως τα περισσότερα ιδιωτικά δηλαδή, περισσευόμενους δασκάλους και δασκαλίτσες μόλις πτυχιούχους (που γενικά δεν θα ήταν κακό αν δεν επέλεγες το ιδιωτικό για να μη πειραματίζονται πάνω στα παιδιά σου) που δεν είχαν ποτέ εργασιακή εμπειρία αλλού ή/και δεν είχαν-έχουν τα μόρια για ΑΣΕΠ ή ωρομίσθιοι, άρα χαμηλών ικανοτήτων, και τους ξεγελάει με ελάχιστες απολαβές. Η κοπέλα που γραφει γι αυτο το σχολείο εδώ προφανώς είναι αν μη τι άλλο πληρωμένη "υπάλληλος". Η κυρία που απάντησε τα είπε πολύ καλά. Πάρε άχρηστες και ανούσιες εκδρομές, χριστουγεννιάτικα και πασχαλινά παζάρια, παζάρι βιβλιοθηκών, επιπλέον δραστηριότητες που βάζει τους δασκάλους και διευθυντές να πιέζουν τα παιδιά να εγγραφούν, και ότι άλλο βάζει ο νους για να βγάζει περισσότερα και περισσότερα.... ΟΥΣΙΑ ΜΗΔΕΝ. Τα ίδια με τον φίλο του ιδιοκτήτη στην Ελληνογερμανική. ΒΡΕΙΤΕ ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΜΕ ΤΟ I.B. μόνο και θα καταλάβετε. Μ Α Κ Ρ Ι Α ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

 

Ποιο δημοτικό σχολείο από τα παρακάτω θεωρείτε το πιο κατάλληλο;

1. ΕΡΑΣΜΕΙΟΣ ΣΧΟΛΗ

2. ATHENER DEUTSCHE SCHULE

3. ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

 

Παρακαλώ πολύ γράψτε 2-3 λόγια για το καθένα.

 

Επίσης, υπάρχει κάποια άλλη πρόταση ιδέα που να είναι κοντά σε Αγία Παρασκευή, Γέρακα, Βριλήσσια;

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, υπάρχει κάποια άλλη πρόταση ιδέα που να είναι κοντά σε Αγία Παρασκευή, Γέρακα, Βριλήσσια;

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!

Ιόνιος Σχολή στη Φιλοθέη;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

 

Ποιο δημοτικό σχολείο από τα παρακάτω θεωρείτε το πιο κατάλληλο;

1. ΕΡΑΣΜΕΙΟΣ ΣΧΟΛΗ

2. ATHENER DEUTSCHE SCHULE

3. ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

 

Παρακαλώ πολύ γράψτε 2-3 λόγια για το καθένα.

 

Επίσης, υπάρχει κάποια άλλη πρόταση ιδέα που να είναι κοντά σε Αγία Παρασκευή, Γέρακα, Βριλήσσια;

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!

 

 

Εγώ πήγα να δω στην Athener Shule και μου άρεσε πάρα μα πάρα πολύ. Μικρό σχολείο, πολύ καλή φιλοσοφία, λογικό στην τιμή, καθόλου εμπορικό, πολύ καλή συνεργασία με την γερμανική σχολή. Επειδή έχω ζήσει στη γερμανία νομίζω ότι συνδυάζει τα καλά της γερμανικής με την ελληνική (ναι, ναι, υπάρχουν καλά και στην χαλαρότητα) εκπαίδευση. Μου είπαν μάλιστα ότι θα μετακομίσουν σε νέα κτήρια στην ίδια βέβαια περιοχή. Εγώ, που ψάχνω ένα μικρό καλό σχολείο, μέχρι τώρα είναι ό,τι καλύτερο έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Για το Athener Schule έχω ακούσει γενικώς πολύ καλά λόγια, αλλά οι εγκαταστάσεις τους δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.

 

Το βασικότερο είναι οι εκπαιδευτικοί και βεβαίως το σύστημα του εκάστοτε σχολείου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οι εγκατάσεις είναι λίγο αδιάφορες, όμως εγώ τους ζήτησα να τις δω, να μπω στην τάξη, στο γυμναστήριο κλπ. και μου είπαν ότι δεν υπάρχει λόγος και ότι μέχρι του 2012 που θα πάει το παιδί α' δημοτικού, θα έχουν εγκατασταθεί αλλού. Πραγματικά, όμως, αν μέναμε κοντά, δεν θα με πείραζαν καθόλου οι εγκαταστάσεις. Ήταν αξιοπρεπείς κυρίως για δημοτικό, που δεν μου αρέσουν οι τεράστιες εγκαταστάσεις....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...