Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Επανερχομαι στα Νοτια προαστια.Ενδιαφερομαι για 2 δημοτικα σχολεια. Τον Κουτσομαλη, για τον οποιο εχω παρει αναλυτικες πληροφοριες κι ευχαριστω, και τα Εκπαιδευτηρια Ζώη στην Αργυρουπολη. Οποιες προσωπικες εμπειριες ή πληροφοριες εχετε, θα βοηθησουν. Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ενδιαφέρομαι για πληροφορίες σχετικά με αυτά τα δύο σχολεία. Υπάρχει κάποια-ος που το παιδάκι σας να παρακολούθησε μαθήματα στο καινούργιο st. paul στον Αλιμο και να μπορείτε να μου πειτε την εμπειρία σας? Επίσης το Χιλλ είναι όντως καλό σχολείο όσο η φήμη του? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κάνουμε έρευνα για δημοτικό σχολείο για το γιό μου, που θα πάει πρώτη το 2011. Μεταξύ άλλων ακούμε καλά λόγια για το Διονύσιος Σολωμός. Τι πληροφορίες υπάρχουν σχετικά με διδακτρα, τροπο λειτουργίας του σχολείου/ επαφή με τους γονείς, εκπαιδευτικο πρόγραμμα και έργο?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το Διονύσιο Σολωμό, έχω κι εγώ πολύ καλά ακούσματα και ΑΡΙΣΤΗ προσωπική εντύπωση από την επαφή που είχα με τον διευθυντή του, που διδάσκει στην Ε' Δημοτικού. Τα δίδακτρα είναι περίπου 5.500 Ευρώ (νομίζω με σχολικό, αν θυμάμαι καλά), ΑΛΛΑ το κτίριο είναι πολύ μικρό και σε πολύ ... άσχημη (ας πούμε ευγενικά) κατάσταση και με αρκετά παιδιά ανά τάξη (περίπου 34).

Το κτίριο της Αργύρη-Λαιμού στο Γέρακα (Νηπιαγωγείο-Δημοτικό) δεν θα το έλεγα μεγάλο, είναι όμως αξιοπρεπές, καινούριο και έχει επαρκείς χώρους. Στο Διονύσιο Σολωμό ακόμα και η αυλή του είναι τόσο μικρή σαν ανύπαρκτη. Τα παιδιά παίζουν ποδόσφαιρο στον τελευταίο όροφο του κτιρίου (μέσα στο κτίριο), όπου έχουν βάλει δύο τέρματα! Αναρωτιέμαι, αν μη τι άλλο, πώς παίζουν αυτά τα παιδιά;

Αν κανείς γνωρίζει κάτι, ας γράψει σχετικά. Με ενδιαφέρει κι εμένα.

 

(Υπάρχει ανοιγμένο ειδικό θέμα "Διονύσιος Σολωμός". Αλλά το θέμα που εμένα με προβληματίζει -δηλαδή κτιριακές εγκαταστάσεις και αυλή- δεν έχει απαντηθεί.)

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά επίσης σχετικά με το Διονύσιος Σολωμός, με προβληματίζει το τι θα γίνει στην περίπτωση που ο διευθυντής και η αδελφή του (Κος και Κα Μπουκάλα,είναι ουσιαστικά οι ιδιοκτήτες, δάσκαλοι και οι δύο) αποσυρθούν για κάποιο λόγο. Είναι μεγάλης σχετικά ηλικίας. Το σχολείο φανταστείτε λειτουργεί από το 1974, όπως μου είπε ο κ. Μπακάλης. Υπάρχει επόμενη κατάσταση; Ή ψάχνουμε για άλλο σχολείο;

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά επίσης σχετικά με το Διονύσιος Σολωμός, με προβληματίζει το τι θα γίνει στην περίπτωση που ο διευθυντής και η αδελφή του (Κος και Κα Μπουκάλα,είναι ουσιαστικά οι ιδιοκτήτες, δάσκαλοι και οι δύο) αποσυρθούν για κάποιο λόγο. Είναι μεγάλης σχετικά ηλικίας. Το σχολείο φανταστείτε λειτουργεί από το 1974, όπως μου είπε ο κ. Μπακάλης. Υπάρχει επόμενη κατάσταση; Ή ψάχνουμε για άλλο σχολείο;

 

Kalhmera mourinia, eida to uema D. Solomos, afoy eixa kanei to arxiko post. metaferv th syzhthsh ekei.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς γνώμη για το γαλλικό τμήμα της Ελληνογαλλικής Σχολής Αγ.Παρασκευής? Είμαι απόφοιτη του συγκεκριμένου σχολείου - καλό και σοβαρό σχολείο - όμως στο ελληνικό τμήμα.

Μήπως μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει για το γαλλικό, καθότι η κόρη μου πάει τώρα σε γαλλικό παιδικό σταθμό?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χρόνια πολλά!! μήπως ξέρει κανείς να μου πει για τα εκπαιδετήρια νέα παιδεία στο Χαϊδάρι; δεν μπορώ να αποφασίσω για τα παιδιά μου που θα ΄πάνε Β Δημοτικού και ΣΤ ποιο σχολείο να διαλέξω. είμαστε ήδη σε ιδιωτικό σχολείο αλλά δεν είμαστε ευχαριστημενοι κι επειδή ο μεγάλος θα πάει γυμνάσιο και το σχολείο μας δεν έχει αναρωτιέμαι..:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας ! εχω δει διαφημιση στα νοτια προαστια για αυτο το εκπαιδευτηριο , γνωριζει καποιος κατι ??

εχω την μικρη μου προνηπιο στην Αναγεννηση (αργυρουπολη ) και ψαχνω απο τωρα για Δημοτικό (εκτος απο του ΚΟΥΤΣΟΜΑΛΛΗ)

Εχετε να μου προτεινετε κατι?

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά!! μήπως ξέρει κανείς να μου πει για τα εκπαιδετήρια νέα παιδεία στο Χαϊδάρι; δεν μπορώ να αποφασίσω για τα παιδιά μου που θα ΄πάνε Β Δημοτικού και ΣΤ ποιο σχολείο να διαλέξω. είμαστε ήδη σε ιδιωτικό σχολείο αλλά δεν είμαστε ευχαριστημενοι κι επειδή ο μεγάλος θα πάει γυμνάσιο και το σχολείο μας δεν έχει αναρωτιέμαι..:confused:

 

Ο γιος μου πάει στην νεα παιδεια απο το 2008,τρομερές εγκαταστάσεις

,αλλά δεν υπάρχει εγκυρη τιμή για τα δίδακτρα..:roll:Διστυχώς κόβουν τον κάθε ένα μας από το ντύσιμο και επιλέγουν διαφορετική τιμή!!!

Συγκεκριμένα εγώ πλήρωσα βασικό προγραμμα και 1 ώρα κολύμβηση, χωρίς φαγητο 5600 , αλλη μαμά φαγητό, κολύμβηση 2 ώρες 4000.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πήγα στο Τοσίτσειο Αρσάκειο Εκάλης από Γυμνάσιο μέχρι τρίτη Λυκείου. Απο θέμα εγκαταστάσεων, εκπαίδευσης, εκδηλώσεων και μεταχείρισης απο καθηγητές μπορώ να πω ότι ήταν πραγματικά πολύ καλά....

 

Ωστόσο όπως έχει ήδη αναφερθεί και σε αυτό το σχολείο υπήρχαν τα ψώνια, οι ψωνισμένες και όσοι δεν φόραγαν κάποιο ρούχο απο levis και πάνω θεωρούνται σπασίκλες, σχολιάζονταν και φυσικά έτρωγαν πολύ δούλεμα...ειδικά άτομα που ήταν μαζί απο το νηπιαγωγείο, μέχρι το γυμνάσιο είχαν δημιουργήσει κλίκες, και ένιωθες αντικείμενο σχολιασμού για ότι και να έκανες.

Link to comment
Share on other sites

Tabestpan (ελπίζω ότι σε έγραψα σωστά)

Καλημέρα. Χριστός Ανέστη.

Ό,τι γράφω είναι καθαρά προσωπικές απόψεις. Ψάξτες και εσύ.

Ξεκινώ από το Αρσάκειο. Δεν έχω πάει η ίδια. Τηλεφώνησα μόνο. Απάντησε κάποια γραμματέας, αλλά δεν μπόρεσα να συνεννοηθώ ούτε καν σε βασικά θέματα, το μόνο σίγουρο είναι ότι μου είπε «για την κόρη σας που είναι γεννημένη το 2006 επικοινωνείστε μαζί μας … (τότε) (ούτε που θυμάμαι πότε μου είπε). Έχω όμως φίλους που φοίτησαν οι ίδιοι και φοιτούν σήμερα τα παιδιά τους. Έχω γνωστούς καθηγητές μέσα και απλώς ξέρω και κάποιους πιο ψηλά ιστάμενους. Θεωρείται ένα από τα καλά και γνωστά σχολεία των Αθηνών. Συντηρητικό γενικά και με πολλή δουλειά. Ένα από τα σχολεία που καταλαβαίνω πολύ καλά γιατί έχει σαν μότο το «εάν θέλεις το παιδί σου να μπει σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο, στείλτο στο Αρσάκειο», κάτι το οποίο εγώ εξήγησα αλλού ότι θεωρώ απαράδεκτο. Δεν θέλω παιδιά στρατιωτάκια, ούτε καν παντογνώστες, θέλω παιδιά με ανοιχτούς ορίζοντες. Οπωσδήποτε, στο βιογραφικό του είναι πιο δυνατό να γράφει μεθαύριο ότι τελείωσε το Αρσάκειο από ένα άλλο άγνωστο σχολείο. Προσωπικά, νομίζω ότι θα προσπεράσω.

Στου Μωραϊτη το επισκέφτηκα η ίδια και έχω επίσης γνωστούς που φοίτησαν ή φοιτούν τα παιδιά τους. Νομίζω ότι και εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα αυστηρό σχολείο, με αρκετό διάβασμα και απαιτήσεις. Με έναν πιο ουσιαστικό όμως τρόπο. Έχω παράδειγμα αποφοίτου του σχολείου, του οποίου το παιδί απέτρεψαν από το να φοιτήσει στο σχολείο αυτό, γιατί (το σχολείο) θεώρησε ότι πολύ δύσκολα θα τα έβγαζε πέρα. (Είναι αλήθεια, βέβαια, ότι δεν ξέρω ακριβώς τι πρόβλημα είχε το παιδί. Όχι πάντως οικονομικό). Γενικά, νομίζω ότι στοχεύει σε παιδιά με πιο ολοκληρωμένες προσωπικότητες μέσα από διάφορες δραστηριότητες και ομίλους που γίνονται στο σχολείο, μέσα από τον τρόπο διδασκαλίας, που γίνεται (και) σε ομάδες, μέσα από την έμφαση που δίνεται στην γλώσσα (εισαγωγή λογοτεχνικών κειμένων εκτός του «βιβλίου» από την Τρίτη δημοτικού) και στα μαθηματικά (εισαγωγή της κυπριακής αριθμητικής/μαθηματικών ως βασιζόμενη στο αγγλοσαξωνικό σύστημα, παράλληλα πάντα με το «βιβλίο») από νωρίς. Τα ωράριά του είναι πολύ φιλικά για τα μικρά παιδιά (περίπου 9.00 – 14.00 καθημερινά). Δεν μπορώ να καταλάβω κάτι άγρια ωράρια (8.30-15.30) που δίνονται σε άλλα ιδιωτικά για παιδιά πρώτης και δευτέρας δημοτικού. Είναι αλήθεια, ότι περιμένω από φίλους που φέτος ξεκίνησαν και νεότερες κρίσεις, αλλά γενικά νομίζω ότι είναι ένα σχολείο που αξίζει τον κόπο κανείς να ψάξει. Υστερεί βέβαια από κτιριακής πλευράς σε σχέση με άλλα ιδιωτικά.

Θέματα σνομπισμού δεν με έχουν απασχολήσει. Θεωρώ ότι σε κάθε επίπεδο μπορούν να εντοπιστούν τέτοια και εξαρτάται από το παιδί και την οικογένεια να δώσει ή όχι μεγάλη σημασία σ’ αυτά.

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι. Επαναλαμβάνω, όμως. Οι απόψεις είναι προσωπικές και θέλουν ψάξιμο από τον καθένα. Καλό ψάξιμο, λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥ ΚΟΥΤΣΟΜΑΛΛΗ, ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ 5ΜΙΣΥ ΕΤΩΝ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΘΑ ΠΑΕΙ ΠΡΩΤΗ. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΡΑΨΕ ΜΟΥ ΣΤΟ EMAIL MOU.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα στο Τοσίτσειο Αρσάκειο Εκάλης από Γυμνάσιο μέχρι τρίτη Λυκείου. Απο θέμα εγκαταστάσεων, εκπαίδευσης, εκδηλώσεων και μεταχείρισης απο καθηγητές μπορώ να πω ότι ήταν πραγματικά πολύ καλά....

 

Ωστόσο όπως έχει ήδη αναφερθεί και σε αυτό το σχολείο υπήρχαν τα ψώνια, οι ψωνισμένες και όσοι δεν φόραγαν κάποιο ρούχο απο levis και πάνω θεωρούνται σπασίκλες, σχολιάζονταν και φυσικά έτρωγαν πολύ δούλεμα...ειδικά άτομα που ήταν μαζί απο το νηπιαγωγείο, μέχρι το γυμνάσιο είχαν δημιουργήσει κλίκες, και ένιωθες αντικείμενο σχολιασμού για ότι και να έκανες.

 

μηπως εισαι ο διδυμος μου εαυτος? μια απο τα ιδια ακριβως καρμπον! απο το σχολειο εως τα levis :P μηπως ειμαστε και συμμαθητριες?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα Ουρσουλίνες και αποφοίτησα το '92.

Τότε βέβαια τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά, το σχολείο ήταν θηλέων, το αντίστοιχο αρρένων ήταν η λεόντειος. Το δημοτικό ήταν και είναι (από φίλη μου που στέλνει το παιδί της εκεί τώρα) πολύ καλό και ανέκαθεν μικτό, με πολύ καλές δασκάλες και καλές εγκαταστάσεις.

Για το γυμνάσιο-λύκειο δεν ξέρω τι γίνεται τώρα. Βέβαια είναι πια μικτό, εδώ και πολλά χρόνια, ίσως πάνω από δέκα. Το κτίριο πάντως είναι ψιλομίζερο, δεν έχει αλλάξει καθόλου από τότε που πήγαινα εγώ, όμως οι καθηγητές είναι καλοί, τουλάχιστον οι περισσότεροι και το επίπεδο γαλλικών, μακράν το καλύτερο.

Εγώ πάντως αν είχα κόρη εκεί θα την έστελνα γιατί παραμένει οικονομικό σχολείο, σε σύγκριση με τα άλλα και για τους λόγους που σου προανέφερα. Επειδή όμως έχω γιους και δεν θα ήθελα στα δεκαπέντε του ο κανακάρης μου να λέει ότι πάει στις καλόγριες (!) αποφάσισα να στραφώ σε άλλα σχολεία.

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως σε ότι αφορά τις Ουρσουλίνες.

 

Συμφωνώ με τη beta. Κι εγώ το ίδιο σχολείο τελείωσα και μάλιστα το'91! Μπορεί και να γνωριζόμαστε:D

Οι καθηγητές είναι πολύ καλοί και το επίπεδο των Γαλλικών πολύ υψηλό.

Κι εγώ αν είχα κόρη εκεί θα την έστελνα όμως επειδή έχω γιο θα τον στείλω Λεόντειο που είναι κι αυτό πάρα πολύ καλό σχολείο. Εκεί τελείωσα το δημοτικό και έχω τις καλύτερες αναμνήσεις...

Alexandros 24-02-2008 :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Σχετικά με κάποια ιδιωτικά που αναφέρατε πιο πάνω θεωρώ πως η καλύτερη δουλειά γίνεται στη Λέοντειο και από πλευράς περιβάλλοντος και καθηγητών και από θέμα επιπέδου.Στην ουσία γίνεται μάθημα.Οσον αφορά το Αρσάκειο ήταν ένα καλό σχολείο που έχει χάσει την παλιά του αίγλη.Για Μωραίτη να μη μιλήσω καλύτερα ούτε για τους καθηγητές του σχολείου που κάνουν ότι μπορούν για να μη φύγουν τα ιδιαίτερα από το χώρο του σχολείου , χρεώνοντας οι ίδιοι απίστευτα ποσά(70,80 100 Ε την ώρα)ούτε για τη διεύθυνση που αφήνει στην ίδια τάξη παιδιά και φυσικά ούτε για το σνομπ περιβάλλον.Τουλάχιστον για το τελευταίο εκπαιδευτήριο έχω προσωπική πείρα.Αυτά από μενα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με τα εκπαιδευτήρια Σύγχρονη Παιδεία (Βαθεια Κυραϊλιδης) που ήταν στον Βύρωνα και τώρα είναι στα σύνορα Αργυρούπολης Ηλιούπολης (ηλικία δασκάλων, πόσα παιδιά στις τάξεις.....)

καθώς και γιοα τα εκπαιδευτήρια Ζώη στην Αργυρούπολη. Για την 5η Δημοτικού....

Ευχαριστώ;)

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου για τα κορίτσια που ενδιαφέρονται πραγματικά να μάθουν πληροφορίες είναι να είναι λίγο προσεχτικές. Υπάρχουν πολλοί που γράφονται μέλη "χτυπάνε σαν κομητες" με ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΥΝΗΜΑ (καμια φορά και με λίγα περισσότερα) και μετά εξαφανίζονται! Προσοχή, μπορεί κάποιοι από αυτούς να έχουν σχέση με το χώρο και να κάνουν διαφήμιση ή δυσφήμιση. Κάποιοι, όχι όλοι. ΠΡΟΣΟΧΗ! (ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...