Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φόβοι για τον τοκετό στο σπίτι- ιστορίες για το τι μπορεί να πάει στραβά


Nena

Recommended Posts

την επιλογη κ το ρισκο, το παιρνει η καθε μητερα μονη της , για το που θα γεννησει!

 

εγω γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο, κ καλα για ασφαλεια!

μου σπασανε τα νερα το βραδυ, κ πηγα, την αλλη μερα το πρωϊ, ελεγα στον αντρα μου....

"προλαβενουμε να φυγουμε? να παμε σε μια κλινική"

κ βεβαια αφου γεννησα κ μετα, ειπα: "στο δευτερο, πρωτα θα κλεισω κλινικη , κ μετα θα μεινω εγκυος" αλλα οταν θα ρθει εκεινη η ωρα, μπορει παλι σε δημοσιο νοσοκομειο να γεννησω! δεν το ξερω.

η καθε περιπτωση ειναι διαφορετική......

line_flow_rose_beg_minie_time_1227934800_text_e720ecf0eff5ecf0effd20ece1f22c20e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 

Καπου εδω μεσα διαβασα οτι εχει πεθανει μωρο στο κεντρο φυσικου τοκετου επειδη δεν το προλαβανε και ηθελε νοσηλεια....ειναι αραγε αληθεια ή πανε να χτυπησουνε αυτη την προσπαθεια που κανουν εκει οι μαιες :roll::roll::roll::roll:

Aν είναι αλήθεια (γιατί αν ειχε γίνει κατι τετοιο μην περιμενετε να το δειτε στις εφημερίδες) με κανατε και ΦΡΙΚΑΡΑ τελείως γιατί σε καμια εβδομάδα το πολύ γενναει εκει η κουμπαρα μου. Και γενναει χωρίς γυναικολόγο, μόνο με μια μαια από την Ευτοκία (Να μην πω ποσο αντίθετη είμαι σε αυτό γιατί θα τα παρω παλι..). Τουλάχιστον ξερετε αν εχει παιδιατρους εκει περα??

Εντωμεταξύ οι εγκαταστασεις ειναι στα Λιοσια. Αν χρειαστει το παιδί νοσηλεία δεν είναι ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ το Παιδων?? (ή οποιοδήποτε άλλο τελοσπάντων). Ξερω οτι εχει κλινική από κάτω αλλά εχει καταλληλες μονάδες για νεογνα?? (Οπως βλεπετε δεν την εχω ρωτησει γιατί εχει φαει κόλλημα να γεννησει εκει και με συγχυσε...οπότε δεν την ρωταω πολλά...ειναι δικαιωμα της να γεννησει εκει και καλά κανει αφού αυτό θελει αλλά εγω το θεωρω παρακινδυνευμένο)

Link to comment
Share on other sites

Ρε μην φρικαρετε μπορει να ειναι και ψεματα! Ειπα κι εγω ημουν υπερ αλλα υπαρχει καπου γραμμενο στο φορουμ. Παντως κατα καιρους μπαινουν πολλοι κακοβουλοι χρηστες και γραφουν διαφορα οποτε εγω πιστευω οτι δεν στεκει...κατι θα ειχαμε ακουσει δεν μπορει. Κατω απο το κεντρο φυσικου τοκετου υπαρχει το μαιευτηριο ΝΙΚΗ οποτε φανταζομαι σε αναγκη γινεται μεταφορα εκει.

Με το καλο η κουμπαρα σου και να μας γραψετε εμπειριες....ολα καλα θα πανε να μην εχετε αγχος.

Link to comment
Share on other sites

Ρε μην φρικαρετε μπορει να ειναι και ψεματα! Ειπα κι εγω ημουν υπερ αλλα υπαρχει καπου γραμμενο στο φορουμ. Παντως κατα καιρους μπαινουν πολλοι κακοβουλοι χρηστες και γραφουν διαφορα οποτε εγω πιστευω οτι δεν στεκει...κατι θα ειχαμε ακουσει δεν μπορει. Κατω απο το κεντρο φυσικου τοκετου υπαρχει το μαιευτηριο ΝΙΚΗ οποτε φανταζομαι σε αναγκη γινεται μεταφορα εκει.

Με το καλο η κουμπαρα σου και να μας γραψετε εμπειριες....ολα καλα θα πανε να μην εχετε αγχος.

Ευχαριστούμε ευχαριστούμε!!! Απλά ανησυχω γιατί το μωρό βγαινει μικρό στους υπερήχους..Μακαρι να πανε ολα καλα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν λες μικρό?

ποσο μικρό?

 

Στον τελευταιο της υπέρηχο (38η εβδομάδα ηταν 2500..) Εμένα π.χ. σε αυτη την εβδομάδα εδειχνε ο υπερηχος 3800 και τελικά γεννηθηκε 3440. Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως εχει μεγάλη απόκλιση ο υπερηχος από το πραγματικό βαρος..

Link to comment
Share on other sites

Ρε μην φρικαρετε μπορει να ειναι και ψεματα! Ειπα κι εγω ημουν υπερ αλλα υπαρχει καπου γραμμενο στο φορουμ. Παντως κατα καιρους μπαινουν πολλοι κακοβουλοι χρηστες και γραφουν διαφορα οποτε εγω πιστευω οτι δεν στεκει...κατι θα ειχαμε ακουσει δεν μπορει. Κατω απο το κεντρο φυσικου τοκετου υπαρχει το μαιευτηριο ΝΙΚΗ οποτε φανταζομαι σε αναγκη γινεται μεταφορα εκει.

Με το καλο η κουμπαρα σου και να μας γραψετε εμπειριες....ολα καλα θα πανε να μην εχετε αγχος.

Ευχαριστούμε ευχαριστούμε!!! Απλά ανησυχω γιατί το μωρό βγαινει μικρό στους υπερήχους..Μακαρι να πανε ολα καλα..

 

To ίδιο πρόβλημα είχα καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου, small for gestational age το λένε στην ιατρική ορολογία. Σαχλαμάρες τελικά: η μικρή μου γεννήθηκε 50 πόντους και 3.500 κιλά!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα και ΈΛΕΟΣ!!!!!!!!!!

Το γεγονός ότι οι γυναικολόγοι φέρονται στην μέλλουσα μαμά σαν να επρόκειτο να συμβεί το μεγαλύτερο κακό, δεν σημαίνει ότι είναι και έτσι!

Κάπου εδώ έχω γράψει σχετικά με το φυσιολογικό τοκετό, ότι είναι μια απόλυτη φυσιολογική κατάσταση και εμπειρία, την οποία πολλές απο μας ζήσαμε!!!!!!

Όσον αφορά την Ευτοκία, θα ήθελα να σας ενημερώσω, ότι οι μαίες που διενεργούν τους τοκετούς έχουν την ίδια εκπαίδευση και τις ίδιες γνώσεις με τους μαιευτήρες ανά τον κόσμο!

Και για να μην παρεξηγηθώ, εννοώ ότι ο φυσιολογικός τοκετός είναι ένα απο τα καθήκοντα μιας μαίας, ανεξάρτητα αν δουλεύει σε κάποιο μαιυτήριο ή δίπλα σε έναν γιατρό.

Οι γιατροί΄στο εξωτερικό καλούνται μόνο όταν η μαία του εκάστοτε μαιευτηρίου διακρίνει κάποιο πρόβλημα κατά την εξέλιξη του φυσιολογικού τοκετού!

Και πιστέψτε με, όταν μια κύηση είναι χωρίς παθολογικά προβλήματα ( ζαχαρο, υπέρταση, μικρό μωρό, ανώμαλη προβολή κ.α) και εφόσον ο τοκετός , είναι καθόλα φυσιολογικός ( όχι πρόκληση, όχι φάρμακα, όχι νάρκωση - μόνο ελεύθερη κίνηση και σωστή ενυδάτωση), τότε οι πιθανότητες να υπάρχει κάποια επιπλοκή, μειόνονται στην μηδενική τιμή!!!!!!!!

Despina100, αν στον τοκετό της κουμπάρας σου μετέχει και η κ. Δημοπούλου, να ξέρεις ότι δεν χρειάζεται να φοβάσαι και να τσαντίζεσαι με την επιλογή της!!!!!!!!

Εγώ την ζηλεύω, πάντως!! :oops:

Δεν θέλω να υπερβάλω, αλλά δεν είμαι άσχετη με το χώρο της μαιευτικής και όλη αυτή η παραπληροφόρηση γύρω απο τον φυσιολογικό τοκετό είναι κάτι που με ενοχλεί!!!!!!!!! :evil:

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ελπίζω να μην πειράζει να πω και εγώ την εμπειρία μου,

εγώ γέννησα και τα δυο παιδιά μου φυσιολογικά, την κόρη μου στο σπίτι και το γιό μου στο νοσοκομείο (κατα λάθος! Ήταν να γεννήσω πάλι στο σπίτι, αλλά πήγαμε επειγόντως νοσοκομείο με την κόρη μου που ήταν τότε 19 μηνών, έσπασαν τα νερά μου, και επειδή είμαι... γρήγορη, πήγα άρον άρον στο μαιευτήριο του ίδιου νοσοκομείου.)

 

Δεν ήξερα καν ότι υπάρχει Κέντρο Φυσικού Τοκετού στην Ελλάδα, αλλά θα το συνιστούσα... Πήγαινε τουλάχιστον να κάνεις μια επίσκεψη να τους μιλήσεις, έτσι θα έχεις σφαιρική ενημέρωση πριν πάρεις την απόφασή σου.

 

(Παρεπιπτόντως, εγώ γέννησα σε πισίνα -water birth- και χρησιμοποιώντας μια τεχνική χαλάρωσης που λέγεται Hypnobirthing -κάπως σαν αναπνοές, αλλά καλύτερο! Αν δεν είχα αυτό, με τίποτα δεν θα κατάφερνα φυσιολογικό τοκετό, αφού εγω είμαι ο τύπος που κάθε φορά που έχω περίοδο χτυπάω 2-3 ponstan! Δεν θέλω να σας "πρήξω" αλλά αν κάποια ενδιαφέρεται για πληροφορίες ασ μου στείλει μήνυμα...)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ηθελα να πω την γνωμη μου και την εμπειρια μου για τον δικο μου τοκετο σε μαιευτηριο!Ειχα μια εγκυμοσυνη τελεια σε νεαρη ηλικα μολις 23 ετων και ημουν πολλη αισιοδοξη και πολλη ηρεμη αλλα... Οπως ειπε και μια αλλη κοπελα , ηταν μια μαια απο πανω μου και ενας παιδιατρος οι οποιοι πιθανων να μου δημιουργησαν τραυματα στα πλευρα αφου μετα τον τοκετο περισσοτερο πονουσα στα πλευρα παρα στα ραμματα!Τετοιο σπρωξιμο δεν υπαρχει!!!Εκτος απο λιγη πιεση η οποια ρυθμιστηκε με καρδιολογο την ιδια στιγμη δεν παρουσιαστηκε αλλο προβλημα ιατρικο.Ομως με σακατεψαν και δεν θα το ξεχασω και επειδη το θεμα το εχω ξεκοκαλλησει, ηταν ολα θεμα του οτι ο γιατρος βιαζοταν πολυ!Μπηκα με διαστολη 2 αμεσως μου εσπασαν νερα μου εβαλαν πονους και με ζουμπαγαν μεχρι να γεννησω με το ζορι .Πολλες κοπελες ειπατε πως γεννουσαν παλια οι γυναικες κατα την γνωμη μου παλια πρωτον περπατουσαν δεν πηγαιναν παντου με το αυτοκινητο δευτερον δεν ειχαν πολλες επιλογες και τριτον ηταν αλλη η ποιοτητα ζωης ουτε με φαρμακα γεμιζαν τον οργανισμο τους ουτε επεμβεναν στην φυση αφηναν οπως πολυ σωστα ειπε η μαια της παρεας την φυση να προνοει!Αλλα σκεφτειτα και ποσα παιδια και μαμαδες χανοντουσαν στις γεννες!Αποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχει σωστο και λαθος ειναι και λιγο θεμα τυχης νομιζω οτι καθε μανα της λεει το ενστικτο της τι πρεπει να κανει!Μακαρι να γεννουσαμε ολες φυσιολογικα στην κυριολεξια ομως και ας ηταν οπουδηποτε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν εκεί αναλαμβάνουν περιπτώσεις διδύμων κυήσεων....

Σαν ιδέα μου αρέσει, αλλά προσωπικά φοβάμαι πολύ. Δε θα το τολμούσα, δεν το τόλμησα. Τελικά αν γεννούσα τα διδυμα έξω από χώρο με πλήρη νοσοκομειακή περίθαλψη και γιατρό... το 1ο θα ζούσε σίγουρα, το δεύτερο αμφίβολο κι εγώ μάλλον δε θα ζούσα ή δε θα έκανα ποτέ άλλα παιδιά (εφόσον προλάβαιναν να με μεταφέρουν).

 

Εξακολουθώ να το φοβάμαι.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν εκεί αναλαμβάνουν περιπτώσεις διδύμων κυήσεων....

Σαν ιδέα μου αρέσει, αλλά προσωπικά φοβάμαι πολύ. Δε θα το τολμούσα, δεν το τόλμησα. Τελικά αν γεννούσα τα διδυμα έξω από χώρο με πλήρη νοσοκομειακή περίθαλψη και γιατρό... το 1ο θα ζούσε σίγουρα, το δεύτερο αμφίβολο κι εγώ μάλλον δε θα ζούσα ή δε θα έκανα ποτέ άλλα παιδιά (εφόσον προλάβαιναν να με μεταφέρουν).

 

Εξακολουθώ να το φοβάμαι.

 

 

Γιατι το λες αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Η θέση του 2ου παιδιού ήταν εγκάρσια. Απ' ότι έχω διαβάσει-ακούσει δε γνωρίζουμε το πώς θα γυρίσει το 2ο παιδί φεύγοντας το πρώτο. Το ρίσκο είναι αρκετά μεγάλο και μπορεί να έχει και μοιραία αποτελέσματα ή να αφήσει ένα παιδί με μια μόνιμη αναπηρία. Αυτή έχει μειωθεί αρκετά με τη συνδρομή της ιατρικής κοινότητας.

Από την άλλη εγώ έκανα επιπλοκή με αιμοραγία και χρειάστηκε να κάνω μετάγγιση αίματος. Οριακά γλύτωσα την υστερεκτομή ενώ η "αντίδραση" για τις μονάδες αίματος που χρειάστηκα ήταν άμεση. Κι έτσι από πλευράς περίθαλψης έλαβα ότι καλύτερο μπορούσα! Μια καθυστέρηση στη μεταφορά σε τέτοιες περιπτώσεις μπορεί να αποβεί μοιραία.

 

Γι'αυτό δε θα το τολμούσα!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

μπαινω σφηνα λιγο, για να μπορω να παρακολουθω το θεμα.... αυριο το πρωι θα διαβασω οσα εχετε γραψει...

 

εμενα προσωπικα με τρομοκρατει η ιδεα ενος τοκετου στο σπιτι, αλλα θελω να δω και τι λετε εσεις

Link to comment
Share on other sites

Η θέση του 2ου παιδιού ήταν εγκάρσια. Απ' ότι έχω διαβάσει-ακούσει δε γνωρίζουμε το πώς θα γυρίσει το 2ο παιδί φεύγοντας το πρώτο. Το ρίσκο είναι αρκετά μεγάλο και μπορεί να έχει και μοιραία αποτελέσματα ή να αφήσει ένα παιδί με μια μόνιμη αναπηρία. Αυτή έχει μειωθεί αρκετά με τη συνδρομή της ιατρικής κοινότητας.

Από την άλλη εγώ έκανα επιπλοκή με αιμοραγία και χρειάστηκε να κάνω μετάγγιση αίματος. Οριακά γλύτωσα την υστερεκτομή ενώ η "αντίδραση" για τις μονάδες αίματος που χρειάστηκα ήταν άμεση. Κι έτσι από πλευράς περίθαλψης έλαβα ότι καλύτερο μπορούσα! Μια καθυστέρηση στη μεταφορά σε τέτοιες περιπτώσεις μπορεί να αποβεί μοιραία.

 

Γι'αυτό δε θα το τολμούσα!

 

Κι έκανες κι αλλα 2 παιδιά...μπράβο σου βρε alcyon....!!! :shock:

Η άλλη άποψη για τα διδυμάκια είναι ότι επειδή είναι πιο μικρά γεννιούνται πιο εύκολα και το δεύτερο παίρνει αμέσως θέση με το κεφάλι -που είναι και η ΄φυσική' θέση- μόλις βρει το χώρο..άδειο! Το διάβαζα σε ένα γαλλικό βιβλίο για την εγκυμοσύνη..

Αλλά για τις δίδυμες κυήσεις νομίζω πηγαίνεις πάντα στο μαιευτήριο, δεν αναλαμβάνουν στο σπίτι...δεν είμαι και 100% σίγουρη βέβαια! :roll:

Εμένα πάλι δεν μου αρέσει η ιδέα του μαιευτηρίου και γενικά τα νοσοκομεία με τρομάζουν παρά με καθησυχάζουν!Οτιδήποτε έχει να κάνει με..."άσπρες (ή πράσινες!) μπλούζες" με πανικοβάλλει! :roll: Πειράζει που θέλω να γεννήσω στη φύση; :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι έκανες κι αλλα 2 παιδιά...μπράβο σου βρε alcyon....!!! :shock:

Η άλλη άποψη για τα διδυμάκια είναι ότι επειδή είναι πιο μικρά γεννιούνται πιο εύκολα και το δεύτερο παίρνει αμέσως θέση με το κεφάλι -που είναι και η ΄φυσική' θέση- μόλις βρει το χώρο..άδειο! Το διάβαζα σε ένα γαλλικό βιβλίο για την εγκυμοσύνη..

Αλλά για τις δίδυμες κυήσεις νομίζω πηγαίνεις πάντα στο μαιευτήριο, δεν αναλαμβάνουν στο σπίτι...δεν είμαι και 100% σίγουρη βέβαια! :roll:

Εμένα πάλι δεν μου αρέσει η ιδέα του μαιευτηρίου και γενικά τα νοσοκομεία με τρομάζουν παρά με καθησυχάζουν!Οτιδήποτε έχει να κάνει με..."άσπρες (ή πράσινες!) μπλούζες" με πανικοβάλλει! :roll: Πειράζει που θέλω να γεννήσω στη φύση; :lol:

 

Η ίδια άποψη είναι... :wink: Γυρίζει, αλλά όχι πάντα. Επίσης με μεγάλη πιθανότητα μπορεί να γυρίσει με μη επιθυμητό τρόπο. Εκεί πρέπει να γίνουν κατάλληλοι χειρισμοί για να έρθει "σωστά". Αλλά σε αυτό το σημείο είναι που μπορεί να προκληθούν και προβλήματα αν κάτι δε γίνει όπως πρέπει.

 

Επίσης επειδή ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά (και ο γιατρός μου υποστήριζε αυτή την επιλογή μου) είχε προσπαθήσει να κάνει χειρισμούς για να εξαναγκάσει τη μπουμπού μου να κάνει την επιθυμητή τούμπα. Όμως εκείνη δεν έκανε τίποτα. Αντέδρασε μεν με έντονες κινήσεις αλλά δεν ήταν οι αναγκέες για να γυρίσει. Κι έτσι.... δυστυχώς δε γνώρισα ποτέ το φυσικό τοκετό. Ότι μου έχει μείνει παράπονο... ναι, είναι αλήθεια.

 

Ααα όσο για το "μικρά": Γεννήθηκαν στις 38 εβδομάδες. Είχε ξεκινήσει τοκετός με συσπάσεις. Διαστολή δεν έκανα. 2550 η μία 2870 η άλλη. (Στα Γιάννενα με είχαν προγραμματίσει για καισαρική στις 37 εβδομάδες! Έφυγα μέσα από το μαιευτήριο με δική μου υπογραφή για να κατέβω Αθήνα στο γιατρό μου, μήπως καταφέρω να γεννήσω φυσιολογικά.)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι, αλλά κάνατε τα πάντα βρε παιδί μου!!Μπράβο σου και πάλι πάντως για τα 4 παιδάκια!!!! (θέλω κι εγώ τόσα, αλλά εδώ έχω φρικάρει με την πρωτη μου εγκυμοσύνη, γι'αυτό έχω εντυπωσιαστεί έτσι!! :D )

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

εαν εισαι απο θεσσαλονικη πολυ ευχαριστως να σου στειλω με πμ τηλ της ομαδας που ειχε μια φιλη μου η οποια γεννησε τα δυο απο τα τρια της παιδακια στο σπιτι το τελευταιο ειναι 7 μηνων!μπραβο σου για αυτη την αποφαση σου και με το καλο!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα yogamama! Λοιπόν...εγώ δέ γέννησα σπίτι μεν, αλλά γέννησα φυσιολογικότατα, χωρίς καμία παρέμβαση, χωρίς επισκλιρίδιο κτλ.(κ πρέπει να πω οτι αυτό δέν ήταν 100% επιλογή μου, αλλά ας πούμε οτι ¨αναγκάστηκα¨ διοτι η γυναικολόγος μου ΔΕΝ κάνει ούτε επισκλιρίδιο ούτε καισαρική κτλ ΧΩΡΙΣ ΣΟΒΑΡΟ ΛΟΓΟ). Ο τοκετός λοιπόν κράτησε περίπου 7 ώρες. Έφτασα μαιευτήριο 9 το πρωί κ η μικρή μας ήρθε 16¨00 το μεσημέρι. Οι δύσκολες ώρες ήταν από της 12 κ μετά )που άρχισαν οι πόνοι κ οι εξωθήσεις). Η αλήθεια είναι οτι πόνεσα αρκετάν(περισσότερο από ότι περίμενα) κ οτι ταλαιπωρήθηκα. Από την άλλη όμως, όταν βγήκε η μικρή κ την είδα, ξεχάστηκαν όλα αμέσως κ από το ίδιο βράδυ κι όλας ήμουνα πολύ καλά, χωρίς πόνους, χωρίς κανένα απολύτος πρόβλημα.

Γενικότερα εγώ είμαι πολύ κατά της καισαρικής (χωρίς σοβαρό λόγο). Και αυτό γιατί η στιγμή που βλέπεις το παιδί σου να βγαίνει.....δέ συγκρίνεται με τίποτα. Πραγματικά δέ καταλαβαίνω πώς κάποιες γυναίκες επιλέγουν να μή ζήσουν αυτή την εμπειρία.

Αυτά με λίγα λόγια. Δέ ξέρω άν σε βοήθεισα...

Με το καλό κ.....χωρίς κανέναν πόνο!!!!!!!!!!1

I LOVE MY LITTLE STARS!!!

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Κουφετακι σε ευχαριστω παρα πολυ , αν δε σου κανει κοπο καλο θα ειναι. Ειστε παντα μπροστα στη Θεσσαλονικη !!! Με ενδιαφερει μονο για το σπιτι παντως.

 

 

Για τον καθε ανθρωπο ο δρομος ειναι διαφορετικος. Για μενα δεν υπηρχε αλλος δρομος οταν ενημερωθηκα πολυ σφαιρικα με λεπτομερεια και μελετες για το φυσικο τοκετο. Και πιστευω οτι τους φοβους τους κοιταμε καταματα για να φυγουν . Δεν τους αφηνουμε να καθορισουν τις μεγαλες αποφασεις της ζωης.

Αληθεια νομιζω δεν αξιζω μπραβο.Απλα ο πονος του παιδιου (στο ταξιδι προς τη γη ) ειναι πολυ πιο σημαντικος απο τον δικο μου.

 

Σοφι Συγχαρητηρια στο γιατρο σου και στο νοσοκομειο ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

αν γεννουσα σπιτι το γιο μου δυστυχως δεν θα τον ειχα :? λογω αποκολλησης πλακουντα. στο νοσοκομειο ομως ημουν συνδεμενη με καρδιοτοκογραφο και μου εγινε αμεσως υπερηχος οταν χαθηκαν οι σφυγμοι του μωρου :?

 

Ακριβως το ιδιο συνεβη και σ εμενα και αν ημουν σπιτι δεν θα ειχα τωρα το αντρακι μου!

Ποτε δεν ξερεις τι μπορει να συμβει την τελευταια στιγμη εγω δεν θα ηθελε με τιποτα να γεννησω στο σπιτι...

9newp3.png8dIOp3.png
Link to comment
Share on other sites

yogamama θα σου πρότεινα να εξετάσεις προσεχτικά και το ενδεχόμενο του Κέντρου Φυσικού Τοκετού στο Ιλιον. Και θα εισαι σε "σπιτικό" περιβάλλον με όλες τις απαραιτητες ανέσεις και θα εχεις και την ασφάλεια της άμεσης μεταφοράς σε αίθουσα τοκετού.

Link to comment
Share on other sites

Κουφετακι σε ευχαριστω παρα πολυ , αν δε σου κανει κοπο καλο θα ειναι. Ειστε παντα μπροστα στη Θεσσαλονικη !!! Με ενδιαφερει μονο για το σπιτι παντως.

 

 

Για τον καθε ανθρωπο ο δρομος ειναι διαφορετικος. Για μενα δεν υπηρχε αλλος δρομος οταν ενημερωθηκα πολυ σφαιρικα με λεπτομερεια και μελετες για το φυσικο τοκετο. Και πιστευω οτι τους φοβους τους κοιταμε καταματα για να φυγουν . Δεν τους αφηνουμε να καθορισουν τις μεγαλες αποφασεις της ζωης.

Αληθεια νομιζω δεν αξιζω μπραβο.Απλα ο πονος του παιδιου (στο ταξιδι προς τη γη ) ειναι πολυ πιο σημαντικος απο τον δικο μου.

 

Σοφι Συγχαρητηρια στο γιατρο σου και στο νοσοκομειο ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ!

σου εστειλα πμ.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν στο σπίτι, το μωράκι μας θα το είχαμε χάσει

(είχε 3 περιελίξεις και στην πρώτη σύσπαση που έγινε έπεσαν οι παλμοί του στο μηδέν!!!!-)!!

Ως εκ τούτου δεν θα το σκεφτόμουν καν.

Πριν γεννήσω μπορεί να έβλεπα θετικά τέτοιες εναλλακτικές ιδέες, τώρα με τίποτα.

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι ο τοκετός είναι μια εντελώς απρόβλεπτη διαδικασία, ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για την έκβαση!!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...