Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Και εμένα το έκανε αυτό η μικρή αλλά το έκοψε μόνη της μετά από κανένα μήνα περίπου.Δεν ήθελα να την πιέσω γιατί έχει πρόβλημα με δυσκοιλιότητα.Οσον αφορά γενικά το σταμάτημα της πάνας έκανα αυτό που μου είπε η παιδίατρος.Την έκοψα μαχαίρι.Ενα πρωί της είπα ότι δεν θα ξαναφορέσει πάνα.Τα πήγαμε πολύ καλά και σε μια εβδομάδα περίπου δεν της έβαζα ούτε το βράδυ.Της το έκανα όμως όταν έκλεισε τα 3

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η κόρη μου έκοψε την πάνα αρχές Σεπτεμβρίου 2008 σε ηλικία 2 χρονών και 3 1/2 μηνών περίπου. Η Μυρτώ δεν μιλούσε καθόλου τότε, αλλά η παιδίατρος μου είχε πει ότι επιβάλλεται να την κόψει! Έτσι λοιπόν, την έβαζα κάθε 1 ώρα στο γιογιό και δεν φεύγαμε αν δεν έκανε έστω και μια σταλιά (συμβουλές παιδιάτρου). Τα τσίσα ήταν εύκολη υπόθεση, μετά την εβδομάδα έπιανε από μόνη της την πάνα της (σημάδι ότι ήθελε τουαλέτα) και το φοβερό ήταν ότι δεν είχαμε ποτέ κανένα ατύχημα. το θέμα ήταν τα κακά που μας πήρε γύρω στις 3 εβδομάδες για να τα κάνει στο γιογιό. Κρυβόταν και τα έκανε στο βρακάκι της. Ευτυχώς είχε υπομονή η μητέρα μου που την κρατούσε τότε όταν εγώ ήμουν στην δουλειά και κατάφερε να τα μάθει και αυτά στο τέλος του Σεπτέμβρη. Την βραδινή πάνα της την έβγαλα φέτος τον Γενάρη αφού έβλεπα ότι για 2 τουλάχιστον μήνες ήταν στεγνή το βράδυ. Δεν χρειάστηκε να αλλάξουμε συνήθειες (να πίνει το γάλα νωρίτερα ή να την ξυπνάω τη νύχτα για τουαλέτα) μιας και εκείνη κάνει συνεχόμενο ύπνο και τα κρατάει. Μέχρι ώρας δεν έχουμε ατυχήματα αν και με είχαν φοβίσει ότι με την γέννηση του μπέμπη θα είχαμε πισωγυρίσματα. Πάντως υπάρχουν υποστρώματα σαν αυτά που υπάρχουν για την κούνια με σελτεδάκι από κάτω σε διάφορες διαστάσεις. Έχω τώρα στο κρεβάτι της τέτοιο (110Χ200 στρώμα).

Θεωρώ ότι το θέμα της πάνας είναι στο παιδί (ειδικά της βραδυνής που δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα). Υπάρχει βέβαια η λογική ότι όσο πιο νωρίς ξεκινήσεις να αλλάζεις συνήθειες, τόσο πιο εύκολο θα είναι.

Καλή τύχη σε όλες και μην συγκρίνεται τα παιδιά μεταξύ τους. Κάποια στιγμή θα την κόψουν την πάνα, άλλωστε έχετε δει πολλούς ενήλικες να τα κάνουν πάνω τους???;););)

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΚΟΨΕ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΜΠΕΙ ΣΤΑ 2.5. ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ. Η ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΣ ΤΗΣ ΤΗΝ ΕΒΑΖΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΣΤΟ ΚΛΙΜΑ ΤΗΣ "ΤΟΥΑΛΕΤΑΣ" ΚΑΙ ΠΗΡΑΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΚΙΟΓΚΙΟ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΑΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΚΑΜΜΙΑ ΠΙΕΣΗ.

 

ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΓΚΙΟΓΚΙΟ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΤΗΣ ΜΕ ΜΟΥΣΙΚΗ. Ε ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ! Η ΜΙΚΡΗ ΤΟ ΕΙΔΕ ΣΑΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΗΘΕΛΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΣΙΣΑ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ. ΕΤΣΙ ΒΓΑΛΑΜΕ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΙ ΦΟΡΟΥΣΑΜΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.

 

ΤΗΝ ΒΡΑΔΥΝΗ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΑΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ( Η ΜΙΚΡΗ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 3) ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ ΤΣΙΣΑ, ΟΤΙ ΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ, ΜΕ ΞΥΠΝΑΕΙ, ΤΗΣ ΦΕΡΝΩ ΤΟ ΓΚΙΟΓΚΙΟ ΚΑΙ ΞΑΝΑΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΕΥΤΥΧΩΣ.

ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΜΕ ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ, ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΤΟΥΣ.

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς είμαστε 27 μηνών και την κόψαμε πρίν 2 βδομάδες.Τα πάει πολύ καλά.Στην αρχή τα έκανε 2-3 φορές πάνω της,αλλά μετά μια χαρά.

 

Το προβλημά μου είναι το έξω.Όταν πάμε σουπερ μαρκετ ή βόλτα,τι κάνουμε??Πρέπει να της φορέσω πάνα??Τώρα ακόμα της φοράει όταν βγαίνουμε,αλλά πώς και πότε (ηλικία) μπορεί να περιμένει μέχρι να φτάσουμε σπίτι ή την πάω σε ένα δέντρο να κάνει τσίσα??

Πώς το κάνετε εσείς το θέμα της εξόδου??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγνώμη δεν διάβασα όλα τα μυνήματα θα πω όμως την δικιά μου εμπειρία

 

Πρώτον η μικρή μου είχε αρχήσει να μου λέει οτι έκανε τσίσα (εννοώ αφου τα είχε κανει 11 μηνων) και 18 εβγαζε την πάνα και τα έκανε.

Αφού με έφαγαν ολοι αγόρασα γιογιο και ότνα τελικα η Ελενα το χρησιμοποιησε εγω ελειπα και η μανα μου χαμπάρι δεν πήρε και το παιδάκι είχε κανει και τσισακια και κακακια και ουτε ενα μπραβο δεν ακουσε! Αποτελεσμα: δεν ξαναασχολήθηκε παρα φέτος το καλοκαίρι στα 3+.

 

Φέτος λοιπον χωρις καμία πίεση (αν και εγω ακουγα πολλές μπηχτές ακόμα και απο αγνώστους στην παιδική χαρά) προσέξαμε οτι τα πρωινα οι πανες ήταν τελειως στεγνές. Μέσα σε μια εβδομάδα είχε κόψει ακόμη και την νυχτερινή

 

Τρια κόλπα μονο σου λέω:

1. τις 2-3 πρωτες ημέρες να πηγαίνετε ανα 10-15 λεπτά στο γιογιό. Μετα απο την 2-3 ημέρα περνάτε στο μισαωρο και μετα στην ωρα κλπ.

2. πινετε το γάλα σας μισή ώρα πριν τον υπνο ώστε να πηγαίνει στο γιογιο μια τελευταια φορά πριν κοιμηθεί.

 

3. Σιγουρα θα υπάρξουν και ατυχήματα. Χαλαρα και εχε πάντα μια αλλαξιά όπου και να πηγαίνεις!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ αυτό που κατάλαβα είναι οτι όταν το παιδί έίναι έτοιμο τότε θα την κόψει, να σας πώ τι κάναμε εμείς.απο το καλοκαίρι έβλεπε την ξαδέρφη της -που είναι όλη μέρα μαζί -να πηγαίνει στο γιο γιο και τις πήρα και εγώ για να δώ μήπως επηρεαστεί και αυτή.το μόνο που έκανε ήταν να το πηγαίνει βόλτα σε όλα τα δωμάτια.επίσης μόλις πήγαινα τουαλέτα και ρώταγε που πάω τις εξηγούσα αρκετα αναλυτικά τι κάνουμε εκεί.αυτό μόνο δεν την πίεσα καθόλου.την δευτέρα λοπόν κάποια στιγμή μου είπε οτι θέλει να πάει σχολείο(επίσης επηρεασμένη απο την ξαδέρφη)και τις είπα οτι όταν βγάλει την πάνα τότε θα πάει.αυτο ήταν, ζήτησε να της την βγάλω και απο εκείνη την ώρα ζήτημα αν έχει βραχεί 2 φορές και αυτό γιατι είμασταν σε άλλο σπίτι και δεν προλάβαμε να ανέβουμε στο δικό μας.όσο για το έξω όταν βγήκα για ψώνια τις έβαλα πάνα,αλλα και πάλι ζήτησε να πάει στην τουαλέτα.ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω πόσο εύκολα ξεμπερδέψαμε και ελπίζω να μην έχουνε πισωγύρισμα.μέσα απο την κουβέντα φαίνετε πότε είναι πραγματικά έτοιμα οπότε χαλαρώστε και όλα θα γίνουν.:-P:-P

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΞΟΔΟΥ, ΣΤΗ ΑΡΧΗ , ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ, ΤΗΣ ΦΟΡΟΥΣΑ ΠΑΝΑ ΒΡΑΚΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ. ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΓΙΟΓΙΟ ΤΑΞΙΔΕΙΟΥ ΑΠΟ ΤΑ MOTHERCARE ΠΟΥ ΔΙΠΛΩΝΕΙ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΤΣΑΝΤΑ. ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ. ΤΟ ΠΑΙΡΝΑΜΕ ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΗΘΕΛΕ ΤΣΙΣΑ ΑΠΛΩΣ ΤΟ ΞΕΔΙΠΛΩΝΑΜΕ ΒΑΖΑΜΕ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΣΑΚΟΥΛΑΚΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΟΚ. ΨΑΞΕ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ , ΣΕ ΒΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ.

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση!!

μήπως για τα κοριτσάκια είναι πιο εύκολο το γιογιο απ'ότι στα αγοράκια!!???

ο δικός μου πάντως (παρόλο που προσπαθήσαμε και εγώ και η μητέρα μου τα πρωινά)

δεν το θέλει με τίποτα!!

μήπως τα αγοράκια πρέπει να πάνε κατευθείαν στην λεκάνη (με το επιπρόσθετο για παιδάκια)??

πρέπει να κατουράνε όρθια ή καθιστά τα αγοράκια???:?::?:

:roll:

το αστεράκι μου (3/5/2007)

τα αγοράκια μου (23/12/2009)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,

 

Η μικρή μου άρχισε να κρατάει τα τσίσα της όλο το βράδυ από 12 μηνών. (Την ημέρα τα έκανε στην πάνα). Τότε αποφασίσαμε για γιογιό.

 

Οπότε έκανε τα πρωινά τσίσα στο γιογιό (τα υπόλοιπα στην πάνα) και τα κακά στο γιογιό (η αλήθεια είναι ότι δεν τα έλεγε αλλά είχαμε συγκεκριμένη ώρα που την βάζαμε κάθε μέρα κι έτσι συνήθισε).

 

Με τα τσίσα τα καταφέραμε όταν ήταν 27 μηνών περίπου οπότε κι έβγαλε τελείως την πάνα. (Στην αρχή είχαμε 2-3 ατυχήματα αλλά μέχρι εκεί)

 

Πάντως το κάθε παιδάκι είναι ξεχωριστό και έχει τον δικό του χρόνο ωρίμανσης του ουροποιητικού του. Εύχομαι σε όλες καλή μετάβαση από την πάνα στο γιογιό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας.....η κορη μου τον Σεπτεμβριο εκλεισε τα 3....αλλα ακομη ειμαστε με πανα !!! επιχειρησα το καλοκαιρι να την κοψουμε...αλλα ματαια. θελει να καθεται στο γιο γιο της κ στην τουαλετα αλλα παντα οταν δεν θελει να κανει τιποτα. οταν κανει κακακια μου ζηταει το γιο γιο αλλα αφου τα εχει κανει στην πανα.... υπαρχει καποια μαμα να με βοηθησει ??? μια φιλη μου ειπε να την αφηνω λερωμενη για καποια ωρα κ να μην της μιλαω επειδη δεν ειναι καθαρη κοπελα....αλλα δεν βρισκω σωστο να προσβαλλω ετσι το παιδι. κατι αλλο ????

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.....η κορη μου τον Σεπτεμβριο εκλεισε τα 3....αλλα ακομη ειμαστε με πανα !!! επιχειρησα το καλοκαιρι να την κοψουμε...αλλα ματαια. θελει να καθεται στο γιο γιο της κ στην τουαλετα αλλα παντα οταν δεν θελει να κανει τιποτα. οταν κανει κακακια μου ζηταει το γιο γιο αλλα αφου τα εχει κανει στην πανα.... υπαρχει καποια μαμα να με βοηθησει ??? μια φιλη μου ειπε να την αφηνω λερωμενη για καποια ωρα κ να μην της μιλαω επειδη δεν ειναι καθαρη κοπελα....αλλα δεν βρισκω σωστο να προσβαλλω ετσι το παιδι. κατι αλλο ????

μην κανεις κατι τετοιο στο παιδι θα ειναι εγκλημα.το μονο που θα καταφερεις ειναι να συνδεσει τα γεννητικα της οργανα και τις λειτουργιες -τσισα κακα-με κατι πολυ κακο!ο πρωτος μου γιος εκοψε την πανα στα 3μιση και τι εγινε?η κορη μου 1μιση απο μονη της,και ο μικρος μου ειναι 2και τωρα και δεν θελει να πλησιασει ουτε το γιογιο ουτε την τουαλετα-αν και ταλεει-.συγνωμη αλλα η γνωμη μου ειναι οταν ειναι τα παιδια ετοιμα θα την κοψουν την πανα....σιγα τωρα μην ανχωθουμε και για αυτο

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου περσι το μαιο ειχε κλεισει τα 2 και ιουλιο ξεκινησαμε τις προσπαθειες για να καθαρησει.ειχαμε την εξης τακτικη:πηραμε ποοοοοολλαααααα αυτοκολλητα με τους αγαπημενους τους ηρωες και καθε φορα που πηγαινε στο γιο γιο τον αφηναμε να επιλεξει ενα που θελει για να το κολλησει σε ενα μεγαλο χαρτι που βαλαμε στη ντουλαπα.καθε φορα που ηθελε να κανει τσισα η κακα τρελενοταν στη σκεψη οτι θα επερνε αυτοκολλητο και ετρεχε αμεσως στο γιο.μεχρι τελη αυγουστου ειχε καθαρισει εντελως ουτε το βραδυ δεν χρειαζοταν παμπερς.

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου ξεκινησε τον Ιανουαριο σε ηλικια 23 μηνων να ενδιαφερεται απο μονη της για την τουαλετα και τη χρηση της.

Αρχισε λοιπον, μετα απο δικη της επιθυμια, να κανει μερικες φορες τσισα και κακα στην τουαλετα, συνεχιζοντας ομως να φοραει πανα.

 

Τον Μαιο αποφασισαν στον παιδικο να κοψουν τις πανες. Τους ειπαν λοιπον μια μερα οτι βγαζουμε τις πανες και οποιος θελει να το λεει για να παει στην τουαλετα. Φυσικα χωρις καμμια πιεση, απειλη, προσβολη κλπ.

 

Η κορη μου, ενω ηταν απο τις "επιτυχουσες" που τα καταφεραν απο την πρωτη κιολας ημερα, μετα απο 1 εβδομαδα επιτυχιας, απεκτησε μια "εμμονη" με την τουαλετα, ισως απο φοβο μηπως τα κανει πανω της και ντροπιαστει στα αλλα παιδια, με αποτελεσμα να ερεθιστουν τα γεννητικα της οργανα, να γινει εξω φρενων και να μας ανακοινωσει οτι θελει πισω την πανα της.

 

Φυσικα απογοητευτηκα φοβερα και θεωρησα οτι χασαμε τη χρυση ευκαιρια του καλου καιρου για να τελειωνουμε με τις πανες.

Την απογοητευση μου βεβαια αυτη δεν τη μοιραστηκα με το παιδι μου, αλλα της ειπα οτι μπορει να βαλει και να βγαλει την πανα της οποτε θελει.

Πρεπει να σας πω οτι αυτη ειναι η φιλοσοφια μου σε ολα τα ζωτικα ζητηματα του παιδιου (υπνος φαγητο φυσικη αναγκη).

Στη συνεχεια ακολουθησε και η γεννηση του μωρου μας, οποτε εκει κι αν εκανα την παπια.

 

Τον Οκτωβριο λοιπον η κορη μου ηρθε μια μερα και μου ανακοινωσε οτι δε θελει πια να φοραει πανες γιατι δεν ειναι μωρο σαν τον αδελφο της και ως εκ θαυματος εδω και ενα μηνα ΜΕΔΙΚΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ κανει μονο στην τουαλετα.

 

Τα γραφω αυτα γιατι ειμαι σιγουρη οτι κι αλλες θα απογοητευτηκαν απο τυχον πισωγυρισμα του παιδιου τους, οπως εγω.

Εν τελει τις βγαζουν τις πανες, κανενας δε μεγαλωσε με πανες.

Το συμπερασμα μου ηταν οτι καλο ειναι να μην υπαρχει αγχος, πιεση και μυθοι (οτι δηθεν μονο καλοκαιρι γινεται) γυρω απο το θεμα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΤΗΣ ΤΟΥΑΛΕΤΑΣ.Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΤΟΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΤΟΥ.ΔΟΚΙΜΑΣΑΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΘΟΤΑΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ.ΤΩΡΑ ΞΑΝΑΡΧΙΣΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΚΑ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑ,ΜΟΥ ΤΟ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΕΔΕΙΧΝΕ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΕΙ.ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΖΟΡΙΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΒΡΗΚΑΝ ΔΙΚΑΙΩΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΥΣΤΑΘΕΙ ΑΥΤΗ Η ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΠΑΩ ΜΕ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΟΥ.ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΘΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ,ΤΟΝ ΒΑΖΩ.ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ,ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΗΣΥΧΟ.ΣΤΟ ΓΙΟΓΙΟ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΟΤΑΝ ΚΑΘΕΤΕ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΟΥΤΕ ΜΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΛΥ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ.:(:(:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αφου θελει τουαλετα παρτου ενα ειδικο καπακι για τουαλετες που υπαρχει για παιδακια.η κορη μου εκοψε την πανα 2.5 ακριβως κ τη βραδυνη ενα μηνα μετα αφου εβλεπα πως ξυπνουσε στεγνη.ετυχε καποιες φορες στις αρχες να κατουρισει ομως στον υπνο της γιαυτο εβαλα ειδικο αδιαβροχο για στρωματα.ειχα προσπαθησει να της την κοψω 2χρ και 3 μηνων αλλα δεν ηταν ετοιμη αφου συνεχεια συκωνοταν απο το γιογιο.αν δε θελει μη τον πιεσεις.κ δοκιμασε 15 μερες αργοτερα χωρις πιο μπροστα να εχει καμια επαφη με το γιογιο η την τουαλετα.καλυτερα να κρυψεις το γιογιο η το καπακι για 2 εβδομαδες.εγω παντως αυτο ειχα κανει γιατι το ειχα διαβασει καπου.επισης της ειχα ταξει πως αν κανει θα της παρω οτι δωρο θελει και την ιδια ωρα εκανε τσισα :mrgreen: μετα οπως καταλαβαινετε φυγαμε αμεσως για να το αγορασουμε γιατι απαιτουσε την αμοιβη της:cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΩ.ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ.ΠΑΩ ΜΕ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΟΥ.ΣΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΛΕΑΣΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ.ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΔΗΜΗΤΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

kalispera koritsia, ta itela na sas rotiso.

to koritsaki mou einai2,5 xronon, kai akoma prospato na tis vgalo tin pana,

merikes fores mou to leei, merikes fores oxi, sto spiti den tin forao tin pana, mono to vradi otan koimate kai otan vgenei volta. ti na kano, na tis foreso vrakai ekso kai oxi tin pana? :roll:

Link to comment
Share on other sites

θα την βαλεις να παει τουαλετα πριν πατε βολτα!

Καλο ειναι στην αρχη να πας σε μερος που να μπορει να παει τουαλετα αν θελει!

Συνηθως ξεχνιουντε και δεν ζητανε τουαλετα οταν ειναι εξω :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

το μικρο μου αγορακι 3 χρονων ακριβως δεν λεει να κοψει την πανα .ενω τα τσισα του τα καταλαβαινει οταν του φοραω σλιπακι τα κανει πανω του.δεν συζηταω για την αλλη του αναγκη γιατι ειμαστε με δυσκιλιοτητα απο τοτε που γεννηθηκαμε δηλαδη δεν υπαρχει θεμα γιο-γιο.να προσπαθησω για κατι περισσοτερο η' να το αφησω στην ησυχια του;εχω αγχος για του χρονου για το προνηπιο.ειμαι υπερβολικη;

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

kalispera koritsia, ta itela na sas rotiso.

to koritsaki mou einai2,5 xronon, kai akoma prospato na tis vgalo tin pana,

merikes fores mou to leei, merikes fores oxi, sto spiti den tin forao tin pana, mono to vradi otan koimate kai otan vgenei volta. ti na kano, na tis foreso vrakai ekso kai oxi tin pana? :roll:

καταιρινα μπορεις να της βαλεις πανα εξω αλλα να πηγαινετε καπου που να εχει τουαλετα.ετσι θα την πηγαινεις να κανει τσισα της καθε μιση ωρα αφου ειναι στην αρχη.ωστε να μαθει πως κ οταν ειναι εξω πρεπει να λεει οταν θελει τσισα κ να μη τα κανει επανω της.την πανα απλα ας την φοραει τωρα που ειναι αρχη για να μη γινει κανενα ''ατυχημα'' ενω ειστε εξω κ τρεχεις να της αλλαζεις κ ρουχα

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε τριων χρονων και δεν λεμε να βγαλουμε την πανα απο πανω μας.και ταλεει και τα καταλαβαινει αλλα δεν κανουμε τιποτα.υποτιθεται εχω την εμπειρια δυο αλλων αγοριων αλλα αυτος γενικα με εχει βγαλει νοκ αουτ.οτι εμπειριες εχετε ,οτι ξερετε καλοδεχουμενα

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε τριων χρονων και δεν λεμε να βγαλουμε την πανα απο πανω μας.και ταλεει και τα καταλαβαινει αλλα δεν κανουμε τιποτα.υποτιθεται εχω την εμπειρια δυο αλλων αγοριων αλλα αυτος γενικα με εχει βγαλει νοκ αουτ.οτι εμπειριες εχετε ,οτι ξερετε καλοδεχουμενα

 

Η γνωμη μου ειναι να αδιαφορησεις πληρως για το θεμα.

Ουτε να του ξαναπεις τιποτα, ουτε να τον ρωτησεις, ουτε. Τιποτα.

Οι φυσικες αναγκες πρεπει να γινονται αβιαστα.

Οταν βλεπει το παιδι οτι η μητερα δημιουργει "θεμα" για τον υπνο, το φαγητο, την τουαλετα (τις φυσικες αναγκες), αντιλαμβανεται οτι αυτο ειναι κατι που μπορει να χρησιμοποιησει "εναντιον" της :)

 

Πληρης αδιαφορια και (εαν δεν ξαναπεις κουβεντα ομως), βαζω και στοιχημα οτι εντος 2 μηνων θα την εχει βγαλει μονος του.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλες τις μαμάδες εδώ & ένα μεγάλο ευχαριστώ για τα πολλά & πολύτιμα που έμαθα μέσα απο αυτό το site τον τελευταίο μήνα. Είμαι παλιά μαμά, ο μεγάλος μου είναι πια 16, αλλά ευτύχισα να ξαναγίνω φέτος & όλα μου φαίνονται & πάλι καινούργια. Έτσι άρχισα πάλι να ψάχνομαι & με τη βοήθεια του διαδυκτίου αυτή τη φορά (βοήθεια που δεν είχα στο 1ο μου παιδί). Ψάχνοντας διάφορα θέματα για μωράκια, έπεσα πάνω σε κάποια άρθρα (όλα στα αγγλικά), που έλεγαν λίγο ως πολύ ότι ένα βρέφος είναι σε θέση να επικοινωνήσει τις ανάγκες του από την πρώτη μέρα της ζωής του, αρκεί ο γονιός του να μπορεί & να ενδιαφέρεται να το καταλάβει (είτε από σημάδια, είτε από διαίσθηση). Αυτά έγιναν τον τελευταίο μήνα που το μωράκι μου ήταν 4 μηνών.Διάβασα ο,τι σχετικό βρήκα, κατέβασα & ένα θαυμάσιο βιβλίο ("Diaper-free baby" της Ingrid Bauer καθώς & τιπς & συμβουλές από το Tribalbaby & diaperfreebaby.org & άλλα σχετικά sites) & τελικά ξεκίνησα πριν 2 εβδομάδες να βάζω τον μικρούλι μου στο γιο-γιο (τόσο από περιέργεια, όσο & γιατί μου φάνηκαν απόλυτα λογικά όσα διάβαζα) με απίστευτα αποτελέσματα! Το μωράκι μου ανταποκρίθηκε αμέσως, λες και το περίμενε! Μόλις ξυπνήσει το πρωί, αλλά & απο τους ενδιάμεσους υπνάκους της μέρας & της νύχτας, τον βοηθάω να κάτσει στο γιο-γιο και μόλις του κάνω "τσσσςςςς" σε λίγα λεπτά θα κάνει κακάκια ή τσισάκια, όχι μόνο αδιαμαρτύρητα, αλλά & με μια ανακούφιση & ευχαρίστηση! Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να τον αφήνω χωρίς πάνα για 2-3 20λεπτα στη διάρκεια της μέρας & τότε είναι η καλύτερη του :-). Από την πρώτη μέρα που ξεκινήσαμε ως σήμερα (σε 15 μέρες δηλαδή) έχω δει κακάκια στην πάνα του μόνο 3 φορές, έχουν μειωθεί πάρα πολύ τα πονάκια στην κοιλίτσα & η δυσκοιλιότητα (αφού σε καθιστή θέση τα κάνει πιο εύκολα & δε βασανίζεται) & αντί για 12 με 16 μουσκεμένες πάνες που άλλαζα καθημερινά, τώρα αλλάζουμε 4 με 6! Κι αυτές όποτε χάνω ή παρερμηνεύω τα σήματα του. Ανακάλυψα λοιπόν ότι τα μωράκια όντως επικοινωνουν την ανάγκη τους & -αντίθετα μ ότι αφεθήκαμε να πιστέψουμε- ελέγχουν αρκετά τους σχετικούς μυς. Οπου κι αν το έχω κουβεντιάσει με κοιτάζουν σαν ... εξωγήινη, όμως συμβαίνει. Κι όσο περνούν οι μέρες τόσο πιο ενοχλημένος δείχνει όταν βραχεί στον ύπνο του & δεν τον προλάβω. Το μόνο που μετανιώνω είναι που δεν το ήξερα νωρίτερα ώστε να το ξεκινήσω από την αρχή. Αυτός είναι κι ο βασικός λόγος που γράφω αυτό το μήνυμα, απευθηνόμενη κυρίως στις μαμάδες που τα μωράκια τους είναι ακόμη μικρά (και άρα δεν έχουν ακόμα συνηθίσει να κάθονται στη βρεμένη τους πάνα). Δεν ξέρω αν ο μικρούλης μου θα βγάλει γρηγορότερα τις πάνες τελειωτικά ή όχι & είμαι ακόμα στην αρχή, όμως ειλικρινά αυτό που βιώνω ως τώρα με το μωράκι μου με κάνει να αμφισβητώ σοβαρά τις "μεθόδους" που ακολουθούμε στην Ελλάδα (& γενικά στον "ανεπτυγμένο" κόσμο) για την υγειηνή των μωρών & την χρονική τους "ετοιμότητα" & αναρωτιέμαι τελικά: αν τα μωρά επικοινωνούν με τον τρόπο τους τις ανάγκες τους από τόσο νωρίς, πόσο λογικό είναι να τα αφήνουμε να τις ξεχνούν & έπειτα στα 2 & 3 τους χρόνια να τους ζητάμε να εκπαιδευτούν ξανά απ την αρχή? Απλά σκεφτήτε το λίγο & πείτε μου τη γνώμη σας. Για όποια νέα μαμά ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερα θα χαρώ να μοιραστώ μαζί της όλα τα χρήσιμα links, μια που σε ελληνικά site δεν βρήκα ακόμα τίποτα.

Συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο post, αλλά μου φάνηκε σημαντικό να το μοιραστω εδώ & να ακούσω κι άλλες απόψεις.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

iren66 μόλις διάβασα το μήνυμα σου και μπορώ να πώ ότι είναι πολύ ενδιαφέρον. Ο γιός μου είναι 7 μηνών και φυσικά είναι με πάνες αλλά επειδή με ενδιαφέρουν αυτά που γράφεις και επειδή "ψάχνομαι" γενικότερα θα ήθελα να διαβάσω τα άρθρα που αναφέρεις

[URL="http://daisypath.com"]
[/URL]
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...