Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Τζίνα μου καλησπέρα, έκανα την Δευτέρα την παρακέντηση για τις 2 κύστες που είχα αλλά έχω τις αμφιβολίες μου για το αν έπρεπε να γίνει.. Βλέπεις μετά την επέμβαση ο γιατρός μου είπε ότι βγήκε η απάντηση από την οιστραδιόλη που είχα κάνει το Σάββατο και ήταν... 20. Με τέτοια αποτελέσματα δεν μπορεί να ήταν κύστες.. από όσο ξέρω.. Όπως καταλαβαίνεις έχω φρικάρει και όχι τίποτα άλλο μου είπε να ξεκινήσω πάλι τα cyclacur (μόνο τα άσπρα) για να φτιάξει το ενδομήτριο αλλά το θέμα είναι ότι τα συγκεκριμένα χάπια μεγαλώνουν τις κύστες. Οπότε μου είπε ότι αν βγούνε πάλι τότε θα ξανακάνουμε παρακέντηση.. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα..

 

χμμμμμμ

ναι το ξερω οτι μεγαλωνουν..... αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο.....

μονο ετσι θα φτιαξεις ενδομητριο..... μονο με τα λευκα...!! σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να μη μεγαλωσουν και να μην βγουν......!!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα,

Έχω μιλήσει με το κέντρο που είμαι για να ξεκινήσω και να μπω στη λίστα για δανεικά...

Μου έχουνε πει ότι θα προσπαθήσουνε να βρούνε δανεικά από γυναίκες που κάνουν εξωσωματικές και περισέψουνε, και θέλουνε βέβαια να τα δωρίσουν.

Απλά έχω μπερδευτεί με τον τρόπο που θα γίνει.

Μου έχουνε πει ότι ψάχνουνε παράλληλα για δότρια για τυχόν κατάψυξη αλλά επειδή είναι μεγάλη η λίστα από άλλες κοπέλες που περιμένουνε να τους ενημερώσω την πρώτη μέρα της περιόδου έτσι ώστε να φτιάξουμε το ενδομητρίου με cyclacur ή avercap.

Τι σημαίνει αυτό;;;

Γιατί καταρχήν να ξεκινήσω ενίσχυση ενδομητρίου αφού το ενδομήτριό μου είναι καλό; Δεν μπορώ να πάω απλά τη μέρα που πρέπει και να κάνω την ΕΤ δανεικών;

 

Επίσης ζήτησα στον επόμενο κύκλο να κάνω και ωοληψία ΦΚ μήπως καταφέρω και πάρω και δικό μου ωάρια να το βάλω μαζί με τα δανεικά, όμως μου είπανε ότι δεν μπορώ να συνδιάσω προετοιμασία ενδομητρίου και ΦΚ παράλληλα. Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό..αν έκανα φυσικό κύκλο και μου το παίρνανε το ωάριο μετά από 3 μέρες δεν θα έκανα ΕΤ; το ίδιο πράγμα δεν είναι τώρα απλά αντί δικό μου θα έχω δανεικά..:confused::confused:

 

Τέλος μου ανέφεραν λέει, ότι μπορεί να πάρω και avercap για καταστολή έτσι ώστε όταν βρεθεί η δότρια να είμαι έτοιμη να κάνω και ΕΤ.

Τι από όλα θα πρέπει να γίνει ; ή όλα μαζί ;;

Γιατί θα πρέπει να πάρω το avercap, δεν θα μπορούσα όταν βρεθεί ωάριο να γονιμοποιηθεί , να το καταψύξω και μετά να πάω απλά για την ΕΤ;;

 

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, δεν το έχω ξανακάνει και είμαι πολύ μπερδεμένη. Φαίνεται νομίζω :P όποια μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ!

 

Φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω μιλήσει με το κέντρο που είμαι για να ξεκινήσω και να μπω στη λίστα για δανεικά...

Μου έχουνε πει ότι θα προσπαθήσουνε να βρούνε δανεικά από γυναίκες που κάνουν εξωσωματικές και περισέψουνε, και θέλουνε βέβαια να τα δωρίσουν.

Απλά έχω μπερδευτεί με τον τρόπο που θα γίνει.

Μου έχουνε πει ότι ψάχνουνε παράλληλα για δότρια για τυχόν κατάψυξη αλλά επειδή είναι μεγάλη η λίστα από άλλες κοπέλες που περιμένουνε να τους ενημερώσω την πρώτη μέρα της περιόδου έτσι ώστε να φτιάξουμε το ενδομητρίου με cyclacur ή avercap.

Τι σημαίνει αυτό;;;

Γιατί καταρχήν να ξεκινήσω ενίσχυση ενδομητρίου αφού το ενδομήτριό μου είναι καλό; Δεν μπορώ να πάω απλά τη μέρα που πρέπει και να κάνω την ΕΤ δανεικών;

 

Επίσης ζήτησα στον επόμενο κύκλο να κάνω και ωοληψία ΦΚ μήπως καταφέρω και πάρω και δικό μου ωάρια να το βάλω μαζί με τα δανεικά, όμως μου είπανε ότι δεν μπορώ να συνδιάσω προετοιμασία ενδομητρίου και ΦΚ παράλληλα. Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό..αν έκανα φυσικό κύκλο και μου το παίρνανε το ωάριο μετά από 3 μέρες δεν θα έκανα ΕΤ; το ίδιο πράγμα δεν είναι τώρα απλά αντί δικό μου θα έχω δανεικά..:confused::confused:

 

Τέλος μου ανέφεραν λέει, ότι μπορεί να πάρω και avercap για καταστολή έτσι ώστε όταν βρεθεί η δότρια να είμαι έτοιμη να κάνω και ΕΤ.

Τι από όλα θα πρέπει να γίνει ; ή όλα μαζί ;;

Γιατί θα πρέπει να πάρω το avercap, δεν θα μπορούσα όταν βρεθεί ωάριο να γονιμοποιηθεί , να το καταψύξω και μετά να πάω απλά για την ΕΤ;;

 

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, δεν το έχω ξανακάνει και είμαι πολύ μπερδεμένη. Φαίνεται νομίζω :P όποια μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ!

 

Φιλιά σε όλες!

 

γεια σου!!! λοιπον!! να τα παρουμε ολα απο την αρχη!!!! καταρχην το κεντρο που πας ειναι μεγαλο κεντρο???? γιατ ιτα μεγαλα κεντρα.... δεν προτεινουν δανεικα με αυτον τον τροπο..... και εκτος αυτου οι κοπελες που τα δανειζουν εινα γυναικες οι οποιες εχουν κανει παιδακια 1-2-3 και τους περισευουν ωαρια και λενε οτι φρν τα θελουν και τα δωριζουν!!! τωρα για την δωτρια που ψαχνουν.. επρεπε να την εχουν!!! υποτυθεται οτι εχουν δωτριες και απο αυτες διαλεγουν πια ειναι πιο κοντα σε σενα χρωματικα και γενικα να σου μοιαζει λιγο!!! τωρα για το ενδομητριο.....θα πρεπει να παρεισ χαπακια για να παχυνει περισσοτερο!! την πρωτη μερα που θα σου ερθει η περιοδος και τους το πεις θα σου πουνε να πας να κανεις καποιες ορμονικες!! απο κει θα σου καθορισουν τη δοση των χαπιων, και ταυτοχρονα θα ξεκινησει και η δωτρια τις ενεσης για να φτιαξει ωαρια!!!! τωρα για το φυσικο που λες!! δεν ξερω!! βασιακ εσυ απο μονη σου δεν μπορεις να μεινεις εγκυοσ?? το προβλημα που βρησκεται???

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Τζίνα,

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Το κέντρο που πάω είναι μεγάλο και μου έχουνε πει ότι τα δανεικά ωάρια προέρχονται από γυναίκες που τους περισεύουν από εξωσωματικές και που θέλουν να τα δωρίσουν.

 

Εχω κάνει προσπάθεια σε ΦΚ και μάζεψα κάποια ωάρια , στην ωοληψία του τελευταίου ωαρίου ξεκίνησα τα cyclacur Και 3 μέρες μετά τα κάναμε ΕΤ.

Δεν μπορεί να γίνει η ίδια διαδικασία, απλά αντί δικά μου να έχω δανεικά; αυτό δεν μπορώ να καταλαβω..να κάνω δηλαδή την ωοληψία του κύκλου μου (μήπως και πάρω και καποιο δικό μου) και μετά τα μεταφέρω τρίτη μέρα όλα μαζί (δικό μου + δανεικά).

τα δανεικά μπορω να τα έχω καταψύξει από πριν θεωρώ , από τη στιγμή που έχουνε βρεθεί βέβαια.

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι έχω πολύ κακή ποιότητα ωαρίου με αποτέλεσμα να έχω πρόβλημα στη γονιμοποίηση και στις διαιρέσεις...

Link to comment
Share on other sites

γεια σου dori, απο αυτα που γνωριζω απο φιλες, γνωστες και οχι απο προσωπικη εμπειρια, με καθε επιφυλαξη -

καποια κεντρα συνηθως εφαρμοζουν ταυτοχρονη προετοιμασια δοτριας και ληπτριας δανεικων, δεν εχουν παντα ετοιμα κατεψυγμενα. (οχι ομως ολα τα κεντρα)

σου δινουν cyclacur για ενισχυση, και καλυτερη "υποδοχη" δανεικων. και ας ειναι καλο το ενδομητριο.

μηπως το arvecap σου δινουν για να μην γινει ωορρηξια (αν γινει φυσιολογικα σε κυκλο που θα κανεις μεταφορα), και λεπτυνει το ενδομητριο?

σε μια γνωστη που ηταν μεγαλης ηλικιας και εκανε φυσικους, μαζι με το δικο της ωαριο το κεντρο (πολυ γνωστο) επεμενε να βαλει και 2 δανεικα, "για σιγουρια", με αναλογο κοστος. αρα, οχι μονο γινεται, σου το προτεινουν απο μονοι τους.

αν ειναι μεγαλα κεντρα της αθηνας, προτεινουν δανεικα σε ολες που ειναι κοντα στα 40. (αυτο το λεω και απο προσωπικη εμπειρια)

τωρα, γιατι σ'το κανουν δυσκολο ενω δεν ειναι, δεν ξερω. αναλογως το κεντρο και πρακτικες που εφαρμοζει μαλλον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου dori, απο αυτα που γνωριζω απο φιλες, γνωστες και οχι απο προσωπικη εμπειρια, με καθε επιφυλαξη -

καποια κεντρα συνηθως εφαρμοζουν ταυτοχρονη προετοιμασια δοτριας και ληπτριας δανεικων, δεν εχουν παντα ετοιμα κατεψυγμενα. (οχι ομως ολα τα κεντρα)

σου δινουν cyclacur για ενισχυση, και καλυτερη "υποδοχη" δανεικων. και ας ειναι καλο το ενδομητριο.

μηπως το arvecap σου δινουν για να μην γινει ωορρηξια (αν γινει φυσιολογικα σε κυκλο που θα κανεις μεταφορα), και λεπτυνει το ενδομητριο?

σε μια γνωστη που ηταν μεγαλης ηλικιας και εκανε φυσικους, μαζι με το δικο της ωαριο το κεντρο (πολυ γνωστο) επεμενε να βαλει και 2 δανεικα, "για σιγουρια", με αναλογο κοστος. αρα, οχι μονο γινεται, σου το προτεινουν απο μονοι τους.

αν ειναι μεγαλα κεντρα της αθηνας, προτεινουν δανεικα σε ολες που ειναι κοντα στα 40. (αυτο το λεω και απο προσωπικη εμπειρια)

τωρα, γιατι σ'το κανουν δυσκολο ενω δεν ειναι, δεν ξερω. αναλογως το κεντρο και πρακτικες που εφαρμοζει μαλλον.

 

καλησπέρα turbulence,

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Λες ότι τα δανεικά χρειάζονται μεγαλύτερη υποστήριξη στο ενδομήτριο από ότι τα ωάρια τα δικα μου από ΦΚ;

Το αρβεκαπ μάλλον θέλουν να μου το δώσουν για να είμαι σε ετοιμότητα όταν βρούνε δότρια...αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να γίνει αυτό αφού έχω πει ότι θέλω οποτε βρούνε, να καταψύξω και να τα μεταφέρω μετά...

 

Ξέρετε αν τα κατεψυγμένα έμβρυα έχουνε μεγαλύτερες απώλειες στην απόψυξη; στο κέντρο που είμαι μου λένε ότι πλέον ειναι σχεδόν το ίδιο με φρέσκο , οι απώλειες είναι μηδαμηνές.

Link to comment
Share on other sites

 

Ξέρετε αν τα κατεψυγμένα έμβρυα έχουνε μεγαλύτερες απώλειες στην απόψυξη; στο κέντρο που είμαι μου λένε ότι πλέον ειναι σχεδόν το ίδιο με φρέσκο , οι απώλειες είναι μηδαμηνές.

 

Ναι, εφόσον στο εργαστήριο αλλά και κατά την απόψυξη έχουν γίνει όλα σωστά. Τα κατεψυγμένα έχουν ως πλεονέκτημα ότι είναι βλαστοκύστες. Δλδ εφόσον έφτασαν ως εκεί, σημαίνει ότι έχουν καλή δυναμική (θεωρητικά πάντα). Όμως το καλύτερο περιβάλλον είναι η μήτρα κι όχι το εργαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα turbulence,

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Λες ότι τα δανεικά χρειάζονται μεγαλύτερη υποστήριξη στο ενδομήτριο από ότι τα ωάρια τα δικα μου από ΦΚ;

Το αρβεκαπ μάλλον θέλουν να μου το δώσουν για να είμαι σε ετοιμότητα όταν βρούνε δότρια...αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να γίνει αυτό αφού έχω πει ότι θέλω οποτε βρούνε, να καταψύξω και να τα μεταφέρω μετά...

 

Ξέρετε αν τα κατεψυγμένα έμβρυα έχουνε με γαλύτερες απώλειες στην απόψυξη; στο κέντρο που είμαι μου λένε ότι πλέον ειναι σχεδόν το ίδιο με φρέσκο , οι απώλειες είναι μηδαμηνές.

 

 

Η προετοιμασια του ενδομητριου γινεται γιατι επιδιωκεται καλυτερο παχος και επομενως αυξημενες πιθανοτητες εμφυτευσης. Κι εγω επειδη κανω 7,5-8 mm μου το προτεινε πριν την ετ κατεψυγμενων. Μια καλη προετοιμασια δεν εξασφαλιζεται στο μεσοδιαστημα των τριων ημερων μεταξυ ωοληψιας και ετ, ξεκιναει νωριτερα. Και επειδη τα φαρμακα και η προετοιμασια του ενδομητριου, αντιτιθενται στην φυσ.εξελιξη ενος ωαριου που μεγαλωνει εως την ωορηξια του, δεν ειναι δυνατον στον ιδιο κυκλο που γινεται προετοιμασια ενδομητριου, να γινει και συλλογη ωαριων.

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η προετοιμασια του ενδομητριου γινεται γιατι επιδιωκεται καλυτερο παχος και επομενως αυξημενες πιθανοτητες εμφυτευσης. Κι εγω επειδη κανω 7,5-8 mm μου το προτεινε πριν την ετ κατεψυγμενων. Μια καλη προετοιμασια δεν εξασφαλιζεται στο μεσοδιαστημα των τριων ημερων μεταξυ ωοληψιας και ετ, ξεκιναει νωριτερα. Και επειδη τα φαρμακα και η προετοιμασια του ενδομητριου, αντιτιθενται στην φυσ.εξελιξη ενος ωαριου που μεγαλωνει εως την ωορηξια του, δεν ειναι δυνατον στον ιδιο κυκλο που γινεται προετοιμασια ενδομητριου, να γινει και συλλογη ωαριων.

 

Καλημέρα Penny,

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Είναι λογικό και κατανοητό αυτό που λες..αυτή η διαδικασία πρετοιμασίας ενδομητρίου από την πρώτη μέρα της περιόδου, γίνεται ειδικά σε δανεικά ή είναι μία διαδικασία που θεωρητικά θα έπρεπε να ακολουθείτε και σε δικά μας ωάρια από συλλογή;

Δηλαδή σκέφτομαι μήπως είναι λάθος το ότι μετά την τελευταία ωοληψία μεταφέρεται το τρέχον φρέσκο ωάριο συν ότι προηγούμενο έχουμε μαζέψει.

Ίσως θα ήταν καλύτερα να καταψυχθούν όλα και να έρθει ο επόμενος κύκλος με σωστή προετοιμασία ενδομητρίου και μετά ΕΤ;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια και καλη εβδομαδα! μολις πριν απο2 μερες πηρα την χωριακη της αποτυχιας=0.10

εκανα την πρωτη μου προσπαθεια με δανεικα σε γνωστο αθηναικο κεντρο με ποσοστα επιτυχιας 70% και πολυδιαφημιζομενο για τις επιτυχιες του την πρωτη φορα με ενα πακετο που κοστισε καπου στα 6000 χιλιαδες ευρω με εξοδα μετακινησης 2 φορες απο ηρακλειο και πηραμε την πρωτη αποτυχια μας!

Μεταφορα 3 βλαστοκυστεων κια τζιφος! τωρα προσπαθουμε να ανασυγκροτησουμε τα κομματια της ψυχης μας και παμε για αλλα αλλα στην κρητη πλεον....γιατι οικονομικα αλλλα τοσα δεν τα εχουμε ετοιμα!

 

μην ξεχασω να σας πω πως για την αποτυχια με προετοιμαζαν6 μηνες.δηλ ενω υπηρχαν διαθεσιμα ωαρια οπωσ μας ειπαν αρχικα και καθε μηνα μου προετοιμαζαν το ενδομητριο κια εκανα ορμονικες και υπερηχουν εφτανα να παιρνω 21 μερες ασπρα ciclacur και ολο κατι τυχαινε στε τελος και ξανα μανα απο την αρχη...μετα απο 6 μηνες με προχωρησαν τελικα για να αποτυχουμε!

ηταν 3 βλαστοκυστες πολυς καλης πιοτητας!

 

να πω επισης οτι δεν υπαρχει θεμα σε μητρα,τραχηλο ωοθηκες κια ενδομητριο 9 που αυτοι θεωρουσαν πολυ καλο.....ουτε καν εμφυτευση!

 

αυτα και καλο κουραγιο στις ομοιοπαθουσες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια και καλη εβδομαδα! μολις πριν απο2 μερες πηρα την χωριακη της αποτυχιας=0.10

εκανα την πρωτη μου προσπαθεια με δανεικα σε γνωστο αθηναικο κεντρο με ποσοστα επιτυχιας 70% και πολυδιαφημιζομενο για τις επιτυχιες του την πρωτη φορα με ενα πακετο που κοστισε καπου στα 6000 χιλιαδες ευρω με εξοδα μετακινησης 2 φορες απο ηρακλειο και πηραμε την πρωτη αποτυχια μας!

Μεταφορα 3 βλαστοκυστεων κια τζιφος! τωρα προσπαθουμε να ανασυγκροτησουμε τα κομματια της ψυχης μας και παμε για αλλα αλλα στην κρητη πλεον....γιατι οικονομικα αλλλα τοσα δεν τα εχουμε ετοιμα!

 

μην ξεχασω να σας πω πως για την αποτυχια με προετοιμαζαν6 μηνες.δηλ ενω υπηρχαν διαθεσιμα ωαρια οπωσ μας ειπαν αρχικα και καθε μηνα μου προετοιμαζαν το ενδομητριο κια εκανα ορμονικες και υπερηχουν εφτανα να παιρνω 21 μερες ασπρα ciclacur και ολο κατι τυχαινε στε τελος και ξανα μανα απο την αρχη...μετα απο 6 μηνες με προχωρησαν τελικα για να αποτυχουμε!

ηταν 3 βλαστοκυστες πολυς καλης πιοτητας!

 

να πω επισης οτι δεν υπαρχει θεμα σε μητρα,τραχηλο ωοθηκες κια ενδομητριο 9 που αυτοι θεωρουσαν πολυ καλο.....ουτε καν εμφυτευση!

 

αυτα και καλο κουραγιο στις ομοιοπαθουσες!

 

σε οποιοδηποτε μεγαλο κεντρο θα κανουν τη δουλεια τους και μονο. η αποτυχια ειναι μεσ'τα πραγματα. δεν ξερει κανενας γιατι συμβαινει. δυστυχως, δεν υπαρχει εγγυηση για τιποτα.

αυτο που μ'εκνευριζει εμενα, οτι στην περιπτωση που μπορει να μην χρειαζεσαι δανεικα, παλι σ'το προτεινουν. και μπορω να πω, επιμενουν.

χωρις να σε ψαξουν (βεβαια, δεν ειναι η δουλεια τους, αλλα...).

π.χ. εγω που ειχα αλλο προβλημα, ουτε με δανεικα δεν θα πετυχαινα, και παλι επεμεναν για δανεικα σε μεγαλο κεντρο της αθηνας (στον παντο).

θα το εκανα, θα πληρωνα, και παλι δεν θα πετυχαινε!

καποια στιγμη, θα πρεπει να αναρωτηθουμε αν το καθε κεντρο κανει καλα τη δουλεια του, εκτος απο τα συνηθισμενα. η το μονο που τους ενδιαφερει, ειναι τα χρηματα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κορίτσια καλησπέρα,

 

Ξέρει κάποια να μου πει αν οι κυστες ωοθηκών επηρεάζουν την εμβρυομεταφορά με δανεικά ωάρια?

 

 

Kοριτσι μου σαφως και πειραζουν.Δεν γινεται εμβρυομεταφορα αν υπαρχουν κυστες γιατι αν σπασουν θα παρασυρουν και το εμβρυο.

Γι αυτο πρωτα εξαφανιζουν τις κυστες ειτε με χαπια π.χ. προγεστερονης ειτε με παρακέντηση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Και τι γίνεται όταν κάνεις παρακέντηση, μετά ξεκινάς cyclacur, ξαναβγαίνουν οι κύστες, κάνεις μια ένεση daronda και πάλι δεν λένε να σπάσουν.. και ξανά προς τη δόξα τραβά..

Έτσι ακριβώς γίνεται με μένα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω το εξής αν γνωρίζει κάποια.

Μπορεί κανείς να κάνει προετοιμασία ενδομητρίου για δανεικά ΧΩΡΙΣ να έχει κάνει την ένεση καταστολής; και αυτό είναι καλύτερο ή χειρότερο για το αποτέλεσμα ;

Εννοώ μου φαίνεται πολύ πιο "φυσικό" να μην κάνω την arvekap και απλά να παρακολουθήσω τον κύκλο μου να δω πότε θα μπορούσα να κάω την ΕΤ κάνοντας μόνο προετοιμασία ενδομητρίου.

 

Επίσης επειδή τον προηγούμενο μήνα είχα προσπαθήσει και φυσιολογικά με τον σύζηγο λέω αααανν υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος η arvekap μπορεί να βλάψει το έμβρυο με τόση ορμόνη που θα έχω πάρει?

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dori καλημέρα,

Η προετοιμασία του ενδομήτριου γίνεται με τα cyclacur τα λευκά. Την ένεση καταστολής μήπως στην έκανε για να μην εμφανιστεί κάποια κύστη? Και έκανες μόνο μια ένεση? Εμένα μου έκανε daronda για αυτό το λόγο. Αν θέλεις πές μου ακριβώς ποια είναι η διαδικασία που ακολουθείς για να μπορέσω να σου πώ με βάση τα δικά μου τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Dori καλημέρα,

Η προετοιμασία του ενδομήτριου γίνεται με τα cyclacur τα λευκά. Την ένεση καταστολής μήπως στην έκανε για να μην εμφανιστεί κάποια κύστη? Και έκανες μόνο μια ένεση? Εμένα μου έκανε daronda για αυτό το λόγο. Αν θέλεις πές μου ακριβώς ποια είναι η διαδικασία που ακολουθείς για να μπορέσω να σου πώ με βάση τα δικά μου τι γίνεται.

 

 

καλησπέρα Margoula ,

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μου έχουνε πει τα εξής. Να κάνω 7 ημέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο μία daronda 3.75. Αυτή η ένεση θα καταστείλει τις ωοθήκες και θα είναι στην ουσία σαν να βρίσκομαι πρώτη μέρα περιόδου. (αλλά χωρίς περίοδο) αυτό ,υποθέτω, θα δώσει χρόνο στο κέντρο να με συγχρονίσει με κάποια δότρια και όταν βρουνε να ξεκινήσω τα cyclacur για προετοιμασία παράλληλη ενδομητρίου.

Μετά από αυτό έρχοναι οι ερωτήσεις που έγραψα παρακάτω...

Link to comment
Share on other sites

Dori καλησπέρα,

 

Την daronda την έκανα και εγώ όντως για καταστολή των ωοθηκών.. για καλό είναι.. δεν μπορείς από μόνη σου να παρακολουθείς τον κύκλο σου, δεν είναι τόσο απλό όσο το φανταζόμαστε..

Εγώ ξεκίνησα τα cyclacur αμέσως να μου έρθει περίοδος (πήρα όλο το πακέτο) και μετά ξεκίνησα τα λευκά μόνο, συν την daronda,

(τα ωάρια της δότριας τα έχουν καταψύξει.) έτσι ώστε να μεγαλώσει το ενδομήτριο και να κάνω την εμβρυομεταφορά.

Τώρα όσο για το αν μπορείς να πιάσεις παιδί με τις ορμόνες αυτές, με μία daronda δεν νομίζω ότι έχεις πρόβλημα αφού δεν έχεις ξεκινήσει τα cyclacur.(γιατί με τα cyclacur δεν μπορείς απ' όσο γνωρίζω).

Παρόλα αυτά, δεν καταλαβαίνω γιατί να κάνεις την ένεση ενώ δεν έχουν βρεί τη δότρια ακόμα... Πρώτα τη βρίσκουνε και μετά μπαίνεις στην διαδικασία. Εξαρτάται βέβαια και από το κέντρο που είσαι και τη διαδικασία που έχουν.. Πάντως σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να πετύχεις το πολυπόθητο..

Link to comment
Share on other sites

Dori καλησπέρα,

 

Την daronda την έκανα και εγώ όντως για καταστολή των ωοθηκών.. για καλό είναι.. δεν μπορείς από μόνη σου να παρακολουθείς τον κύκλο σου, δεν είναι τόσο απλό όσο το φανταζόμαστε..

Εγώ ξεκίνησα τα cyclacur αμέσως να μου έρθει περίοδος (πήρα όλο το πακέτο) και μετά ξεκίνησα τα λευκά μόνο, συν την daronda,

(τα ωάρια της δότριας τα έχουν καταψύξει.) έτσι ώστε να μεγαλώσει το ενδομήτριο και να κάνω την εμβρυομεταφορά.

Τώρα όσο για το αν μπορείς να πιάσεις παιδί με τις ορμόνες αυτές, με μία daronda δεν νομίζω ότι έχεις πρόβλημα αφού δεν έχεις ξεκινήσει τα cyclacur.(γιατί με τα cyclacur δεν μπορείς απ' όσο γνωρίζω).

Παρόλα αυτά, δεν καταλαβαίνω γιατί να κάνεις την ένεση ενώ δεν έχουν βρεί τη δότρια ακόμα... Πρώτα τη βρίσκουνε και μετά μπαίνεις στην διαδικασία. Εξαρτάται βέβαια και από το κέντρο που είσαι και τη διαδικασία που έχουν.. Πάντως σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να πετύχεις το πολυπόθητο..

 

Γιατί σου δώσανε daronda αφού μπορούσες να συγχρονιστείς κανονικά με την περίοδό σου; (με τη λογική ότι είχες κατεψυγμένα).

Στην περίπτωση αυτή εμένα θα μου έδιναν μόνο σικλακούρ από την πρώτη μέρα της περιόδου για να παχύνει το ενδομήτριο και όταν ήταν έτοιμο στη μέση του κύκλου θα καναμε και την εμβρυομεταφορά.Το arvekap δε θα χρειαζότανε, μου το δίνουνε μόνο κ μόνο για να κερδίσουν χρόνο καταστέλοντας τις ωοθήκες έτσι ώστε να εχουν χρόνο να βρούνε δότρια μέσα στο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Dori μου καλησπέρα,

Εγώ είμαι ιδιαίτερη περίπτωση γιατί δεν έχω κανονική περίοδο λόγω ορμονικών προβλημάτων της ηλικίας μου (44),επίσης βγάζω συνέχεια κύστες που είναι μεγάλο πρόβλημα. Τα ωάρια τα καταψύξανε στην συνέχεια μιας και εγώ είχα αυτά τα θέματα. Αλλιώς θα γινότανε ταυτόχρονα με τη δότρια.

Link to comment
Share on other sites

Dori μου καλησπέρα,

Εγώ είμαι ιδιαίτερη περίπτωση γιατί δεν έχω κανονική περίοδο λόγω ορμονικών προβλημάτων της ηλικίας μου (44),επίσης βγάζω συνέχεια κύστες που είναι μεγάλο πρόβλημα. Τα ωάρια τα καταψύξανε στην συνέχεια μιας και εγώ είχα αυτά τα θέματα. Αλλιώς θα γινότανε ταυτόχρονα με τη δότρια.

 

Κατάλαβα...τότε Λογικά σου δώσανε το daronda για να σου φτιάξουνε τον κύκλο σου υποθέτω από την αρχή.

Άρα βρίσκεσαι στην τελική φάση! Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και να γίνεις σύντομα μανούλα!! τα δανεικά έχουνε καλά ποσοστά επιτυχίας..:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το έκανα κ γω! Με πρώιμη εμμηνόπαυση από τα 41 μου, σήμερα στα 44 καμαρώνω τον γιο μου! Αύριο θα σαραντησουμε! Έκανα εμβρυομεταφορα με κατεψυγμένα, μόνη μου, χωρίς σύντροφο, μια εξωσωματική κ πέτυχε! Αν μπορώ να βοηθήσω κάποια, είμαι στην διάθεση σας!

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα κ γω! Με πρώιμη εμμηνόπαυση από τα 41 μου, σήμερα στα 44 καμαρώνω τον γιο μου! Αύριο θα σαραντησουμε! Έκανα εμβρυομεταφορα με κατεψυγμένα, μόνη μου, χωρίς σύντροφο, μια εξωσωματική κ πέτυχε! Αν μπορώ να βοηθήσω κάποια, είμαι στην διάθεση σας!

 

Να σου ζήση κορίτσι μου!!! Μπράβο, μου δίνεις κουράγιο και ελπίδα και μένα μιας και είμαι στην ίδια ηλικία με σένα. Αν θέλεις στείλε μου σε μήνυμα σε ποιον γιατρό πήγες και σε βοήθησε με την πρώτη. Έχω και εγώ θέματα πρώιμης εμμηνόπαυσης και προσπαθώ με δανεικά ωάρια να κάνω εξωσωματική αλλά έχω θέματα και με το ενδομήτριο που δεν μεγαλώνει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι εσύ και το μωρό σου να ειλστε καλά!

Ο γιατρός μου μου είπε ότι λόγωτης ηληκίας μου ο μόνος τρόπος για να αποκτήσω παιδι είναι με ξένο ωάριο. Πώς επέλεξες εσύ τη δότρια? ποιός ήταν ο γιατρός σου? πώς χαρακτηρίζεις την εμπειρία σου?βοήθησε με αν μπορείς. Είμαι κπερδεμένη.....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια και καλη εβδομαδα! μολις πριν απο2 μερες πηρα την χωριακη της αποτυχιας=0.10

εκανα την πρωτη μου προσπαθεια με δανεικα σε γνωστο αθηναικο κεντρο με ποσοστα επιτυχιας 70% και πολυδιαφημιζομενο για τις επιτυχιες του την πρωτη φορα με ενα πακετο που κοστισε καπου στα 6000 χιλιαδες ευρω με εξοδα μετακινησης 2 φορες απο ηρακλειο και πηραμε την πρωτη αποτυχια μας!

Μεταφορα 3 βλαστοκυστεων κια τζιφος! τωρα προσπαθουμε να ανασυγκροτησουμε τα κομματια της ψυχης μας και παμε για αλλα αλλα στην κρητη πλεον....γιατι οικονομικα αλλλα τοσα δεν τα εχουμε ετοιμα!

 

μην ξεχασω να σας πω πως για την αποτυχια με προετοιμαζαν6 μηνες.δηλ ενω υπηρχαν διαθεσιμα ωαρια οπωσ μας ειπαν αρχικα και καθε μηνα μου προετοιμαζαν το ενδομητριο κια εκανα ορμονικες και υπερηχουν εφτανα να παιρνω 21 μερες ασπρα ciclacur και ολο κατι τυχαινε στε τελος και ξανα μανα απο την αρχη...μετα απο 6 μηνες με προχωρησαν τελικα για να αποτυχουμε!

ηταν 3 βλαστοκυστες πολυς καλης πιοτητας!

 

να πω επισης οτι δεν υπαρχει θεμα σε μητρα,τραχηλο ωοθηκες κια ενδομητριο 9 που αυτοι θεωρουσαν πολυ καλο.....ουτε καν εμφυτευση!

 

αυτα και καλο κουραγιο στις ομοιοπαθουσες!

Καλημέρα και καλή τύχη στις προσπάθεις σου!

Σε ποιό γιατρό πήγες?

Πώς διάλεξες τη δότρια?

Βοηθησε με αν μπορεις.

Είμαι μπερδεμένη....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...