Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους κ καλό μήνα. Πραγματικά  β ο η Θ Ε ι Α!! Έχω ένα κοριτσάκι 5.5 χρόνων. Είναι η 4η Χρόνια σε σχολικό περιβάλλον αφού έχει πάει 2 χρόνιες παιδικο σταθμό κ 1 προνηπιο. Ξεκινήσαμε φέτος στο νηπιαγωγείο με τις καλύτερες συνθήκες, ήθελε πάρα πολύ μα πάει σχολείο. Πήγε κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα τις 3 πρώτες μέρες κ από την Τετάρτη μέρα κ μετά δεν φαντάζεστε τι γίνεται έξω από το σχολείο ώστε να μην μπει μέσα.  Δοκίμασα τα πάντα, μέχρι να την πάει η γιαγιά της ή ο μπαμπάς της αλλά τίποτα. Το μόνο που λέει είναι πως θέλει να πάω κ Εγώ μαζί της μέσα. Της είπα πως θα την περιμένω έξω να την δω στο διάλειμμα, τίποτα. Της είπα αν θέλει κάτι θα με πάρει η δασκάλα της να μιλήσουμε, τίποτα. Δύο εβδομάδες τώρα ξυπνάει,ετοιμάζεται,πάμε σχολείο κ την ώρα που είναι να μπει μέσα κλαίει κ φωνάζει πως δεν θέλει να πάει. Όταν την περνω να φύγουμε κλαίει γιατί θέλει να πάει σχολείο. Την βλέπω που παιδεύετε. Έχω κλείσει ραντεβού Δευτέρα να πάμε σε μια παιδοψυχολόγο να μας βοηθήσει πως να το αντιμετωπίσουμε.  Αλλά έχω απελπιστεί,νομίζω δεν περάσει ποτε όλο αυτό... Έχει τύχει σε κάποιον άλλο? Κ αν Ναι ποσο κράτησε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ κορίτσι μου σε συμπονω πραγματικά. Εύχομαι να περάσει σύντομα αυτό που περνάτε γιατί είναι πολύ δύσκολο... Πέρυσι έκανε ακριβώς τα ίδια η δικιά μας στα προνήπια..

 

Φέτος προς το παρόν μια φορά έκανε έτσι κ μετά από δύο ώρες κλάμα στην τάξη μου είπε η δασκάλα να πάω να την πάρω. Κάθε μέρα σκέφτομαι αν θα αντιδράσει η όχι.. Πάντως με ενδιαφέρει η γνώμη που θα σας πει ο παιδοψυχολογος..

 

Αυτό που έχω ακούσει από πολλούς πάντως είναι ότι η νηπιαγωγός πρέπει να είναι σταθερή κ να μην αφήσει να πάει σπίτι το παιδί όσο κ αν κλαίει γιατί μετά μαθαίνει το παιδί κ ξέρει ότι αν θα κλάψει θα φύγει κ απ' το σχολείο κιόλας! Είναι ψυχοφθόρο βέβαια..

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που ξανά διάβασα το μνμ μου γεννήθηκε η εξής απορία... Τις 3 προηγούμενες χρονιές δεν αντιδρούσε καθόλου? Πήγαινε κανονικά κ φέτος μόνο αντέδρασε έτσι? Γιατί αν είναι αυτό λογικά κάτι θα έγινε στο σχολείο που θα την αναστάτωσε. Είτε η δασκάλα την μάλωσε κ δεν της άρεσε, είτε κάποιο παιδάκι την ενοχλεί. Όπως κ οι ερωτήσεις της @vicky86 είναι πολύ σωστές.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αλήθεια το είχα αντιμετωπίσει με το μεγάλο μου παιδί και τελικά κατάλαβα ότι υπήρχε ένα παιδάκι που ενοχλούσε πάρα πολύ, χτυπούσε, μίλαγε άσχημα, και γενικά η νηπιαγωγός ασχολούταν όλη την ώρα με αυτό, αλλιώς τα υπόλοιπα παιδάκια υπέφεραν. Δε θα σας πω καλό τέλος, γιατί αυτή η κατάσταση σε εμάς συνεχίστηκε και στο Δημοτικό δυστυχώς, πολύ άσχημη ιστορία, απλά τελικά το αποδεχτήκαμε και έμαθε και το παιδί να το αγνοεί όσο μπορεί και να ζητάει βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 1/10/2021 at 2:27 ΜΜ, EYAGGELIA.G.2016 είπε:

Καλησπέρα σε όλους κ καλό μήνα. Πραγματικά  β ο η Θ Ε ι Α!! Έχω ένα κοριτσάκι 5.5 χρόνων. Είναι η 4η Χρόνια σε σχολικό περιβάλλον αφού έχει πάει 2 χρόνιες παιδικο σταθμό κ 1 προνηπιο. Ξεκινήσαμε φέτος στο νηπιαγωγείο με τις καλύτερες συνθήκες, ήθελε πάρα πολύ μα πάει σχολείο. Πήγε κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα τις 3 πρώτες μέρες κ από την Τετάρτη μέρα κ μετά δεν φαντάζεστε τι γίνεται έξω από το σχολείο ώστε να μην μπει μέσα.  Δοκίμασα τα πάντα, μέχρι να την πάει η γιαγιά της ή ο μπαμπάς της αλλά τίποτα. Το μόνο που λέει είναι πως θέλει να πάω κ Εγώ μαζί της μέσα. Της είπα πως θα την περιμένω έξω να την δω στο διάλειμμα, τίποτα. Της είπα αν θέλει κάτι θα με πάρει η δασκάλα της να μιλήσουμε, τίποτα. Δύο εβδομάδες τώρα ξυπνάει,ετοιμάζεται,πάμε σχολείο κ την ώρα που είναι να μπει μέσα κλαίει κ φωνάζει πως δεν θέλει να πάει. Όταν την περνω να φύγουμε κλαίει γιατί θέλει να πάει σχολείο. Την βλέπω που παιδεύετε. Έχω κλείσει ραντεβού Δευτέρα να πάμε σε μια παιδοψυχολόγο να μας βοηθήσει πως να το αντιμετωπίσουμε.  Αλλά έχω απελπιστεί,νομίζω δεν περάσει ποτε όλο αυτό... Έχει τύχει σε κάποιον άλλο? Κ αν Ναι ποσο κράτησε?

 

όταν ξυπνάει δηλαδή κ ετοιμάζεστε είναι καλά;

 

Θα σου πω κάτι που βλέπω στο δημοτικό της κόρης μου.

Τα παιδιά εξαιτίας των κλειστών σχολείων έχουν χάσει τις ικανότητες τους για κοινωνικοποίηση και επίλυση των διαφορών τους με αποτέλεσμα να γίνονται κάθε μέρα τσακωμοί από αγόρια και κορίτσια για ότι νάναι.  Τρελλούτσικες συμπεριφορές.

Υπάρχει ένας πανικός και τρομερό στρες στα παιδιά, και τα ευαίσθητα παιδιά ή τα παιδιά που δεν έχουν μάθει να χειρίζονται εντάσεις, 

σαφέστατα θα νιώσουν πολύ άσχημα σε μια τέτοια κατάσταση. 

Συζήτα το αυτό, ρώτα το, τι κλίμα επικρατεί, γίνονται πολλοί τσακωμοί?

 

Αυτή η χρονιά δεν είναι σαν τις άλλες και δε μπορούμε να τη συγκρίνουμε. Τα παιδιά αυτών των ηλικιιών δεν ειναι εξοπλισμένα με ικανότητες ναχειριστούν τέτοιο στρες που πέρασε. 

 

Η απόσταση έχει σαφέστατα οδηγήσει σε εξιδανίκευση του πως ειναι να παιζουν 20 παιδιά μαζί. 

Αλλιώς ρομαντικά το φανταζόμαστε εάν 2 -6 μήνες δεν έχουμε κάνει κάτι και αλλιώς μετά στην πράξη, κάτι που έτσι και αλλιώς έχει τόσο δύσκολες ισορροπίες. 

 

ψάξε αυτά τα ενδεχόμενα. 

Επίσης φυσικά παιζει το σενάριο κάποιο από αυτά τα παιδιά το στρες του να το βγάζει έτσι με ενοχλητική συμπεριφορά που ειπώθηκε παραπάνω και δυστυχώς δε μπορεί να κάνει πολλά μια παιδαγωγός.

Αυτό που μπορεί να κάνει είναι να κατευνάζει τα κλίματα, να κάνει mindfulness ( ναι γίνεται) για να μάθουν τα παιδιά να κατεβάζουν εντάσεις. 

Θα πρέπει επειγόντως οι παιδαγωγοί να εκπαιδευτούν σε τεχνικές   αντιστρές από μόνες τους κιόλας, μη περιμενουν να ερθει καποιος να τους πάρει απο΄το χεράκι να τους πει καντο.

Είναι λίγο αυτονόητο!  Είναι στην δουλειά της παιδαγωγού με τον ίδιο τρόπο που μπορεί να καταλάβει πότε μπορεί να πει ανέκδοτα κ τραγουδάκια στην τάξη, κ θα μάθει να τα πει, 

χωρίς να της εχει πει ποτέ κάποιος οτι πρέπει συγκεκριμενα αυτό να κάνει.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...