Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άσχημη συμπεριφορά καλεσμένων- τι κάνετε;


Recommended Posts

Αναφέρομαι σε παιδί ηλικίας δημοτικού, σε ηλικία να κατανοεί κανόνες αλλά και να μένει χωρίς τους γονείς του σε ένα χώρο εκτός σπιτιού.

Καλείτε σπίτι ή ακόμη χειρότερα συνοδεύετε σε δημόσιο χώρο (πάρκο, πλατεία, χώρο αναψυχής) το παιδί σας και 1 ή περισσότερους φίλους του. 

Ένας καλεσμένος συμπεριφέρεται με τρόπο που ενοχλεί, γκρινιάζει, δε σέβεται τους κανόνες του χώρου, είναι αγενής. 

Πώς το αντιμετωπίζετε; Μου συνέβη σήμερα, και έφτασα στο σημείο να του ζητήσω να πάρει τους γονείς του να έρθουν να τον πάρουν σπίτι (ήταν καλεσμένος μας σε χώρο άθλησης, αρνούταν να συμμορφωθεί με τους κανόνες και γενικά προκάλεσε ένα χάος). Από τη μία ένιωσα πολύ άσχημα, από την άλλη αν ήταν γιος μου, είναι αυτό που λέμε "θα τον είχα πνίξει".

Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο και έχετε βρει τρόπο αντιμετώπισης πιο ήπιο;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχει τύχει να έχουμε παιδάκι που ζήλευε το γιο μου και αναγκαστικά να είμαστε όλη μέρα μαζί καθοτι κοινόβιο στο εξωτερικό που μας παραχωρούσε το αφεντικό μας. Το παιδάκι έκανε συνεχώς καφριλες του άρπαζε τα παιχνίδια, ήθελε να τον χτυπήσει κτλ. Οι γονείς δεν αντιδρούσαν, έπειτα αρχίσαμε να του κάνουμε εμείς παρατηρήσεις (δεν τους άρεσε αυτό) και στο τέλος μας απέφευγαν γιατί δεν ήθελαν να διδάξουν αυτορύθμιση και διαχείριση συναισθημάτων στο παιδί τους. Για εμενα εφ όσων συμβαίνει στο δικό σου χώρο 

υπενθυμίζεις τους

κανονισμούς και οριοθετείς εσύ η ίδια. Δίνοντας έτσι το παράδειγμα και στα δικα σου παιδιά.

Εάν συμβεί έξω θεωρώ οτι μπορείς να κάνεις παρατήρηση εφ όσων ενοχλεί τα παιδιά σου. 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Αναφέρομαι σε παιδί ηλικίας δημοτικού, σε ηλικία να κατανοεί κανόνες αλλά και να μένει χωρίς τους γονείς του σε ένα χώρο εκτός σπιτιού.

Καλείτε σπίτι ή ακόμη χειρότερα συνοδεύετε σε δημόσιο χώρο (πάρκο, πλατεία, χώρο αναψυχής) το παιδί σας και 1 ή περισσότερους φίλους του. 

Ένας καλεσμένος συμπεριφέρεται με τρόπο που ενοχλεί, γκρινιάζει, δε σέβεται τους κανόνες του χώρου, είναι αγενής. 

Πώς το αντιμετωπίζετε; Μου συνέβη σήμερα, και έφτασα στο σημείο να του ζητήσω να πάρει τους γονείς του να έρθουν να τον πάρουν σπίτι (ήταν καλεσμένος μας σε χώρο άθλησης, αρνούταν να συμμορφωθεί με τους κανόνες και γενικά προκάλεσε ένα χάος). Από τη μία ένιωσα πολύ άσχημα, από την άλλη αν ήταν γιος μου, είναι αυτό που λέμε "θα τον είχα πνίξει".

Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο και έχετε βρει τρόπο αντιμετώπισης πιο ήπιο;

 

Ναι μου έχει τύχει με κοριτσάκι όμως δημοτικού που είχα υπό την επίβλεψη μου.Βεβαια δεν προκαλούσε χάος όπως τα αγόρια αλλά είχε αναστατώσει όλη την παρέα και συμπεριφερόταν άσχημα.Και δεν το έκανε πρώτη φορά αλλά επανειλημμένα.

Καλεσα λοιπόν τη μαμά ζητώντας συγγνώμη φυσικά και λέγοντας της ότι ίσως το παιδί της δεν αισθάνεται πολύ καλά είτε σωματικά είτε ψυχολογικά γιατί συμπεριφέρεται κάπως άσχημα και καλά θα ήταν να έρθει να την πάρει όπως και έκανε.

Δεν φάνηκε να προσβλήθηκε και την επόμενη φορά που ήρθε μαζί μου το κοριτσάκι ήταν πολύ συμμαζεμενο.

Οπότε μάλλον κατάλαβε ότι και η υπομονή έχει τα όρια της.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα μου είχε τύχει έτσι για μικροπράγματα που αν έλεγες τους κανόνες, μπορεί να κατσούφιαζαν, αλλά άκουγαν. Τώρα τελευταία, έχει ο γιος μου ένα φίλο που βλέπω μία γενική αδυναμία να ακολουθήσει κανόνες, αν δεν είναι ο πατέρας του μπροστά. Χτες υπήρχαν θέματα ασφαλείας, κανόνες που ακολουθούσαν ειλικρινά όλα τα παιδιά στο χώρο και αυτός συμπεριφερόταν αχαρακτήριστα :( Συνήθως καλούν αυτοί το δικό μου παιδί, ο μπαμπάς του μικρού είναι εξαιρετικά δραστήριος και καλός με τα παιδιά, όταν είμαστε όλοι μαζί είναι ένα παιδί αρκετά γκρινιάρικο μεν αλλά ακούει, αλλά αν φύγει από την επίβλεψη  του πατέρα του, τραβάς τα μαλλιά σου, με αποκορύφωμα χτες 5 άτομα να προσπαθούν να τον λογικέψουν και να παριστάνει ότι δεν καταλαβαίνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υποψιάζομαι ότι ο δραστήριος αυτός μπαμπάς είναι τρομερα καταπιεστικός με το παιδί του όταν είναι μόνοι (ποτε δεν ξερεις τι γινεται πισω απο κλειστες πορτες), και το παιδί βγαζει το αχτι του κάνοντας του κεφαλιού του και προσπαθώντας να ανακτήσει τη χαμένη του ελευθερία μόλις βγει ο πατέρας του από το πλάνο. Το έχω ξαναδεί να συμβαίνει. 

 

Στην δική σου περίπτωση σαφώς και θα έκανα παρατήρηση, όσες χρειάζονταν. Εφόσον τον είχες υπό την επίβλεψη σου είχες και δικαίωμα να κανεις παρατηρήσεις και να θέσεις τα όρια με όποιον τρόπο χρειαζόταν (σε λογικα πλαίσια εννοώντας πάντα!) ειδικά οσον αφορα σε θέματα ασφάλειας. Και φυσικά ειδοποιείς γονείς να τον πάρουν, τονίζοντας του ότι δεν έχει δικαίωμα να χαλάει τη διασκέδαση των φίλων του.

Link to comment
Share on other sites

Hταν χώρος άθλησης, όπου υπάρχουν κάποιοι κανόνες για την ασφαλή χρήση εξοπλισμού. Αρνήθηκε να ακολουθήσει έστω έναν. Το παιδί είναι 10 ετών, και δόξα τω Θεώ, μια χαρά νοητικά, οι κανόνες είναι αντιληπτοί και από ένα παιδί 3-4 ετών. Οι υπεύθυνοι μου έλεγαν ότι δεν έχουν ξανασυναντήσει τέτοια αντίδραση :( Ο γιος μου κόντευε να βάλει τα κλάματα, ήταν 3 παιδιά και έφαγαν μία ώρα να προσπαθούν να τον πείσουν να συνεργαστεί. Υπόψην ότι ο καλεσμένος ήταν ενθουσιασμένος με τη δραστηριότητα και μάλιστα αυτός έπεισε και το γιο μου να πάει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Μήπως ήταν μπουχτισμενος από αλλού και ξέσπασε σε εκείνη τη φάση? Μήπως έγινε κάτι στο σπίτι ή στο σχολείο?

Δεν εχω την παραμικρη ιδεα. Αλλα ειναι σωστο να ρωτησεις κατι τετοιο ενα παιδι που δεν ειναι δικο σου; Δεν ειναι μωρο, να εχει απλα κουραστει. Δεν θα θεωρηθει ανακριση αν παει να πει στους γονεις του "με ρωταγε η μαμα του Χ αν εγινε κατι το πρωι στο σπιτι"; 

Link to comment
Share on other sites

εδώ εμείς και βγάζουμε την κούρασή μας όπου να ναι όπως να ναι..:rolleyes:. το βρίσκω πιθανό, αν έγινε μια φορά. 

Αδιακρισία εγώ προσωπικά δεν το βρίσκω, ίσα ίσα που βολιδοσκοπείς τα συναισθήματά του και του δίνεις την ευκαιρία να ανοιχτεί και να επικοινωνήσει.

Εάν πούνε κάτι οι γονείς του, εξηγείς τι έγινε αναλυτικά. Ενδιαφέρον δείχνεις, όχι αδιακρισία. 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήρθατε ολοι σε δύσκολη θέση δυστυχως...κοίτα ειναι παιδι οπως και να το κάνεις και δη ξενο.. κι εγω αυτο θα εκανα θα προσπαθουσα να τον πεισω, να του μιλησω, θα εξηγούσα και στο γιο μου πως αυτα συμβαινουν καμμια φορα.. τι να πεις μετά στους γονείς..δεν ξέρω αν έχει και νόημα μετα απο αυτο...

Γενικα βοηθαει και το χιούμορ,  αν έχεις την υπομονη και τις αντοχες εκεινη την ωρα να κάνεις και λιγο τον καραγκιοζη. Άβολη κατάσταση παντως οπως και να χει..

Ο μικρός σου τωρα τι λεει για ολο αυτι? Είναι ακομα στεναχωρημένος?

 

Συμβαίνουν αυτα μωρε παντως..

Βαλε με το νου σου σε μια ταξη πχ ενας φτανει να μην έχει κέφια και ορια και να τη δυαλυσει στη στιγμή .οκ ειδοποιείς εκει γονείς αλλα η ταξη διαλύθηκε για καμποση ωρα.

 

Κοίτα, εμπειρίες ειναι αυτες, μη σας παίρνει απο κατω. Εξήγησε το και στο γιο σου πως τετοια θα δει πολλα να μην τα παίρνει μεσα του.

 

Ισως ειναι μια καλη ευκαιρια να μαθει να αφουγκράζεται καλυτερα και να διαλεγει τους φίλους του, να εχει ενσυναίσθηση, να δίνει ευκαιρια, να ειναι προετοιμασμένος πως η ζωή μας τα φερνει καμμια φορα αναποδα. Δηλαδη περιμένεις μια μεγαλη μερα και σου βγαίνει μαπα. Συμβαίνει ομως. Αλλη μια να μαθει πως δεν στεναχωριομαστε αν ο αλλος έχει το προβλημα. 

 

Είχε ξαναδειξει τετοια συμπεριφορα ο μικρός ο αλλος? Δηλαδή είχατε δείγματα? Η απλα έτυχε? Γιατι αν ετυχε οκ οντως κακη μερα θα είχε. Αλλα οκ δε δικαιολογείται. 

 

Κοιτα θα σου πω, μια φορα ηρθε σπιτι μας πρωτη φορα μια φιλη της κορης μου, επαθε παρακρουση με τα πολλα παιχνίδια,  της τα δυελυσε νοωντας σκορπισε ρημαξε τον τοπο μερικα τα εσπασε κατα λαθος, άνοιγε συρταρια έβγαζε μεχρι και τα ρουχα εξω η τα σεντόνια να τα κανει λεει σπιτακι. Εχουμε κατι σεντονια που φωσφοριζουν στο σκοταδι, η δικια μου της το ειπε και σε χρονο ρεκορ είχε παει στο δωματιο και είχε αδειάσει τα παντα. Ηρθε η μικρη στη κουζινα που ετοίμαζα τα μακαρονια να μου πει" μαμα....αυτο κι αυτο". Παω και βλεπω το χαος κυριολεκτικά! και εν τέλει δεν επαιξε με τη κορη μου, προτιμουσε να παιζει μονη με τα νεα παιχνίδια και τα σεντονοσπιτακια. Κι εγω ηρθα σε αμηχανια και ο αντρας μου, η καημένη η δικια μου με κοιταζε βουρκωμενη. Οταν ηρθε η μαμα της δεν της ειπα τιποτα. Δεν ήξερα τι να πω! Οταν μειναμε μόνες το βράδυ με τη μικρη μου, της εξήγησα πως πολλα παιδακια δεν έχουν τοσα παιχνιδια και απο τη χαρα τους που τα βλέπουν εκπλησονται και συμπεριφέρονται ετσι. Εσυ δεν έχεις λογο να στεναχωριέσαι γιατι εισαι ενταξει. Αν δε σου αρεσε αυτο την επόμενη φορα που θα τη καλέσουμε μπορουμε να αφησουμε μερικα παιχνιδια και να σκεφτούμε μαζι να της προτείνεις κατι απο αυτα παιξετε παρεα, ενα παιχνίδι ρόλων πχ. Συμφώνησε και ολα καλα. Δεν έτυχε να την ξανακαλεσουμε(δεν μου το εχει ζητησει...)αλλα αν τύχει θα κάνουμε αυτο και βλεπουμε. Σίγουρα δε θα παραπονεθω στη μαμα της, σιγουρα δε θα ενθαρρυνω τη δικια μου να θυμώσει,  σιγουρα θα επαινεσω το δικο μου παιδι για την ωριμη συμπεριφορα του, σιγουρα θα τη βγαλω απο τις πιθανες ενοχες και σιγουρα θα τη διδάξω την υπομονη τη ψυχραιμία και τη δεύτερη ευκαιρια.

 

Και σίγουρα δεν ειναι ολο αυτο ευκολο οταν εκεινη την ωρα σου ανεβαίνει το αιμα στο κεφαλι. Αλλα ετσι πρεπει, ψυχραιμία...για καλο του παιδιου σου κατα κυριο λογο δηλαδη.

 

Επίσης να πω πως εν καιρω τα δικα μας τα παιδια αρχίζουν και κανουν επιλογες. Εμενα προσωπικα μια χ συμπεριφορα μου δείχνει πραγματα απο εμπειρια μου.  Εμενα αυτη η φίλη δε μου άρεσε. Δεν μπορω ομως ευθέως να της πω την αποψη μου γιατι θα τη μπερδεψω. Μονο μεσα απο τη κουβέντα και τη συζήτηση ξεμπλοκαρουν. Σε δεύτερη φαση δηλαδη μεσα απο παραμυθια και παραδείγματα εν προκειμένω δίνεται η αφορμη να συζητήσουμε περι ζήλιας, αγενειας, οριων, ηθικης, αλληλοσεβασμού κοκ. Μαθηματα ειναι αυτα..που πρέπει τα ιδια να βιωσουν.(Δυστυχώς)

 

Μπορει να χαλασε δηλαδη φετος το παρτυ του αλλα σιγουρα κέρδισε μια πολύτιμη εμπειρια..πολυ σημαντικότερη απο το παρτυ..!!

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα έπαιρνα τους γονείς να έρθουν να τον πάρουν γιατί πιστεύω πως με αυτόν τον τρόπο στοχοποιώ ακόμα περισσότερο το παιδί το οποίο ήδη από την συμπεριφορά του θα έχει γίνει θέμα συζήτησης μεταξύ των υπολοίπων.

Θα προσπαθούσα , στα πλαίσια που μπορώ πάντα να θέσω την κατάσταση σε έλεγχο. Σίγουρα δεν είναι κάποιος υποχρεωμένος να δέχεται μία κακή συμπεριφορά όμως αυτό στην προκειμένη περίπτωση είναι κάτι που θα συζητήσεις σε δεύτερο χρόνο. Από την στιγμή που ήταν καλεσμένος του γιου σου σημαίνει πως εκείνος τον διάλεξε ανεξάρτητα με το τι προέκυψε στην συνέχεια. Η κίνηση όμως να πάρεις τηλέφωνο τον μπαμπά να έρθει προσωπικά δεν θα μου άρεσε. Δεν έχω παιδί αυτής της ηλικίας αλλά από τα ανίψια μου έχω διαπιστώσει πως αν ένας μεγάλος δώσει τέτοια έκταση σε μία συμπεριφορά παιδιού τότε εκείνο το παιδί γίνεται στόχος. Αυτό το πρόσεξα και το καλοκαίρι στις διακοπές μας, ο γιος μου 5 δύο του ξαδέρφια 11, υπήρξαν δύο φορές στις οποίες επειδή έκανε κουταμάρα, η συνέπεια ήταν να χάσει μία βόλτα (τα ξαδέρφια του μπροστά σε αυτό) η συμπεριφορά  τους λοιπόν τις επόμενες ημέρες ήταν διαφορετική απέναντι του, ήταν λιγότερο (έως καθόλου) υπομονετικοί μαζί του και φυσικά ιδιαίτερα επικριτικοί με την κάθε του συμπεριφορά, εκεί κατάλαβα πως όταν αντιδράς έτσι μπροστά τους είναι σαν να τους δίνεις το οκ κάνουν και εκείνοι το ίδιο. Επίσης έχει τύχει να καλέσουμε φίλο του γιου μου στο σπίτι για παιχνίδι και να έχει γίνει χαμός, να περιμένω πως και πως να έρθει η μαμά του να τον πάρει για΄τι δεν αντέχω άλλο το κλίμα που επικρατεί, το σπίτι βομβαρδισμένο τοπίο, παιχνίδια πεταμένα παντού, φαγητά ακόμα και στο μπάνιο μέσα, δεν της είπα τίποτα ποτέ, το μόνο που έκανα ήταν να μην ξανακαλέσω το παιδί  , βέβαια σε αυτό βοήθησε και ότι ο γιος μου δεν ζήτησε ξανά να έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ δεν θα έπαιρνα τους γονείς να έρθουν να τον πάρουν γιατί πιστεύω πως με αυτόν τον τρόπο στοχοποιώ ακόμα περισσότερο το παιδί το οποίο ήδη από την συμπεριφορά του θα έχει γίνει θέμα συζήτησης μεταξύ των υπολοίπων.

Θα προσπαθούσα , στα πλαίσια που μπορώ πάντα να θέσω την κατάσταση σε έλεγχο. Σίγουρα δεν είναι κάποιος υποχρεωμένος να δέχεται μία κακή συμπεριφορά όμως αυτό στην προκειμένη περίπτωση είναι κάτι που θα συζητήσεις σε δεύτερο χρόνο. Από την στιγμή που ήταν καλεσμένος του γιου σου σημαίνει πως εκείνος τον διάλεξε ανεξάρτητα με το τι προέκυψε στην συνέχεια. Η κίνηση όμως να πάρεις τηλέφωνο τον μπαμπά να έρθει προσωπικά δεν θα μου άρεσε. Δεν έχω παιδί αυτής της ηλικίας αλλά από τα ανίψια μου έχω διαπιστώσει πως αν ένας μεγάλος δώσει τέτοια έκταση σε μία συμπεριφορά παιδιού τότε εκείνο το παιδί γίνεται στόχος. Αυτό το πρόσεξα και το καλοκαίρι στις διακοπές μας, ο γιος μου 5 δύο του ξαδέρφια 11, υπήρξαν δύο φορές στις οποίες επειδή έκανε κουταμάρα, η συνέπεια ήταν να χάσει μία βόλτα (τα ξαδέρφια του μπροστά σε αυτό) η συμπεριφορά  τους λοιπόν τις επόμενες ημέρες ήταν διαφορετική απέναντι του, ήταν λιγότερο (έως καθόλου) υπομονετικοί μαζί του και φυσικά ιδιαίτερα επικριτικοί με την κάθε του συμπεριφορά, εκεί κατάλαβα πως όταν αντιδράς έτσι μπροστά τους είναι σαν να τους δίνεις το οκ κάνουν και εκείνοι το ίδιο. Επίσης έχει τύχει να καλέσουμε φίλο του γιου μου στο σπίτι για παιχνίδι και να έχει γίνει χαμός, να περιμένω πως και πως να έρθει η μαμά του να τον πάρει για΄τι δεν αντέχω άλλο το κλίμα που επικρατεί, το σπίτι βομβαρδισμένο τοπίο, παιχνίδια πεταμένα παντού, φαγητά ακόμα και στο μπάνιο μέσα, δεν της είπα τίποτα ποτέ, το μόνο που έκανα ήταν να μην ξανακαλέσω το παιδί  , βέβαια σε αυτό βοήθησε και ότι ο γιος μου δεν ζήτησε ξανά να έρθει.

 

Hμασταν σε ενα χωρο με συγκεκριμενους κανονες, που το παιδι γνωριζε γιατι εχει ξαναπαει. Ο χωρος ειναι στη μεση του πουθενα, και υπαρχουν δυο δυνατοτητες: πληρωνεις ενα σεβαστο αντιτιμο για να κανεις τη δραστηριοτητα (που ξεκινα συγεκριμενη ωρα ανα ομαδα και κραταει ενα τριωρο χονδρικα) η καθεσαι στην καφετερια (το οποιο εκανα εγω με το βιβλιο μου και τον καφε μου). Αλλο σεναριο δεν υπαρχει δυστυχως :( Τον ρωτησα αν θελει να καθησει μαζι μου και απαντησε "αποκλειεται, θα βαρεθω, να με πατε σπιτι". Το μπρος - πισω θα επαιρνε 1μιση ωρα, και (1) δεν ειμαι ταξιτζης, (2) δεν ηταν δυνατο να αφησω ασυνοδευτα τα υπολοιπα παιδια, και να ηθελα (που δεν ηθελα) γιατι για ατομα κατω τον 16 ειναι υποχρεωτικη η παρουσια ενηλικα συνοδου στο χωρο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Hμασταν σε ενα χωρο με συγκεκριμενους κανονες, που το παιδι γνωριζε γιατι εχει ξαναπαει. Ο χωρος ειναι στη μεση του πουθενα, και υπαρχουν δυο δυνατοτητες: πληρωνεις ενα σεβαστο αντιτιμο για να κανεις τη δραστηριοτητα (που ξεκινα συγεκριμενη ωρα ανα ομαδα και κραταει ενα τριωρο χονδρικα) η καθεσαι στην καφετερια (το οποιο εκανα εγω με το βιβλιο μου και τον καφε μου). Αλλο σεναριο δεν υπαρχει δυστυχως :( Τον ρωτησα αν θελει να καθησει μαζι μου και απαντησε "αποκλειεται, θα βαρεθω, να με πατε σπιτι". Το μπρος - πισω θα επαιρνε 1μιση ωρα, και (1) δεν ειμαι ταξιτζης, (2) δεν ηταν δυνατο να αφησω ασυνοδευτα τα υπολοιπα παιδια, και να ηθελα (που δεν ηθελα) γιατι για ατομα κατω τον 16 ειναι υποχρεωτικη η παρουσια ενηλικα συνοδου στο χωρο. 

αααα Δεν είχα καταλάβει ότι το ίδιο το παιδί ζήτησε να  φύγει από την δραστηριότητα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

αααα Δεν είχα καταλάβει ότι το ίδιο το παιδί ζήτησε να  φύγει από την δραστηριότητα.

Το ζητησε οταν του εδωσα τελεσιγραφο: Η δινουμε πισω το εισιτηριο σου και δεν συμμετεχεις αλλα καθεσαι μαζι μου, η ακους τι σου λεει ο κυριος που ισχυει για ολα τα παιδια και μπαινεις μεσα με την ομαδα, αλλη εναλλακτικη δεν υπαρχει. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω αν θα καλουσα τους γονεις του να ερθουν να το παρουν  δεδομενου πως ηταν μακρυα κι ισως να εκαναν κατι αλλο. Θα εκανα υπομονη, 3 ωρες ηταν αλλωστε και θα μου γινοταν μαθημα να μην ξανακαλεσω καπου παιδια τα οποια δεν εχω ξανασυναναστραφει κι επομενως δεν ξερω πως συμπεριφερονται.  Η ευθυνη ηταν δικη σου.  Σιγουρο ειναι πως οι γονεις του παιδιου δεν χαρηκαν ιδιαιτερα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Melia13 είπε:

Δεν ξερω αν θα καλουσα τους γονεις του να ερθουν να το παρουν  δεδομενου πως ηταν μακρυα κι ισως να εκαναν κατι αλλο. Θα εκανα υπομονη, 3 ωρες ηταν αλλωστε και θα μου γινοταν μαθημα να μην ξανακαλεσω καπου παιδια τα οποια δεν εχω ξανασυναναστραφει κι επομενως δεν ξερω πως συμπεριφερονται.  Η ευθυνη ηταν δικη σου.  Σιγουρο ειναι πως οι γονεις του παιδιου δεν χαρηκαν ιδιαιτερα.

 

Συγγνώμη, αλλά αν το παιδί σου ζητήσει να καλέσει κάποιον φίλο του σε μια τέτοια δραστηριότητα με αφορμή πχ τα γενέθλιά του, θα του πεις "όχι, πρέπει να τον συναναστραφώ πρώτα"; Η ευθύνη ήταν όντως δική της, αλλά απέναντι σε όλα τα παιδιά που συνόδευε, καθώς και απέναντι στους υπεύθυνους του χώρου.

Επίσης, ποια υπομονή; Τους χάλασε τη μέρα. Τα υπόλοιπα παιδιά έπρεπε κι αυτά να κάνουν υπομονή; Του είπε να καθίσει μαζί της και της είπε ότι θα βαρεθεί και να τον πάει σπίτι του (αδιανόητο θράσος για μένα, δεν μπορώ να με φανταστώ να το απαιτώ αυτό από γονιό φίλου σ' εκείνη την ηλικία, κι ήμουν ένα εξαιρετικά ζωηρό παιδί).

Αυτή η τάση να κατηγορούμε πάντα τους γονείς, τους υπεύθυνους του χώρου, τους δασκάλους, τα ζώδια, τον καιρό, γενικά τον οποιονδήποτε, προκειμένου να μην πούμε ότι ένα παιδί φέρεται άσχημα και πρέπει να έρθει αντιμέτωπο με τις συνέπειες, πραγματικά με ξεπερνάει. Όσο για τους γονείς του παιδιού, νομίζω πως το τελευταίο μου μέλημα σε μια τέτοια περίσταση θα ήταν το αν χάρηκαν ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

Ο καθε γονιός είναι υπεύθυνος για το παιδί του και την ανατροφή του. Αν ένα παιδί δεν έχει τρόπους η υπομονή του οικοδεσπότη δεν είναι ούτε η λύση αλλά και ούτε υποχρεωση. Καλά έκανες για μένα @ΑΡΓΚ. Αν ήμουν στη θέση των γονιών του "μη συνεργασιμου" παιδιού θα ζητούσα συγγνώμη εκ μέρους του θα αναρωτιόμουν τι έχω κάνει στραβό για να εχει αναρμοστη συμπεριφορά το παιδί και οπωςσδηποτε θα του εξηγούσα  ότι αυτή η συμπεριφορά του εύκολα μπορεί να τον οδηγησει εκτός "παρεας"...

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Melia13 είπε:

Δεν ξερω αν θα καλουσα τους γονεις του να ερθουν να το παρουν  δεδομενου πως ηταν μακρυα κι ισως να εκαναν κατι αλλο. Θα εκανα υπομονη, 3 ωρες ηταν αλλωστε και θα μου γινοταν μαθημα να μην ξανακαλεσω καπου παιδια τα οποια δεν εχω ξανασυναναστραφει κι επομενως δεν ξερω πως συμπεριφερονται.  Η ευθυνη ηταν δικη σου.  Σιγουρο ειναι πως οι γονεις του παιδιου δεν χαρηκαν ιδιαιτερα.

Μα το ξέρω το παιδί, εδώ είναι το θέμα. Όπως έγραφα και παραπάνω είναι συνήθως με το μπαμπά, και μαζί του δεν κάνει έτσι :( Αν και έχω παρατηρήσει ότι συμπεριφέρεται πολύ χειρότερα όταν δεν είναι ο πατέρας του μαζί, αν και ποτέ ξανά τόσο άσχημα.

Γι αυτό έχω προβληματιστεί και τόσο. Αν ήταν απλά γκρίνια, θα έλεγα, εντάξει, είναι κακομαθημένο, δεν είναι δικό μου πρόβλημα, γιατί μου έχει συμβεί αρκετές φορές με πολλά παιδιά. Αλλά τόσο ακραία αντίδραση, δεν έχω ξαναδεί - δε φοράω προστατευτικό εξοπλισμό, δεν περιμένω στη σειρά, είναι βλακείες αυτά που λέτε κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι όταν ένας ενήλικας συνοδεύει παιδιά, τότε αυτός θέτει τους κανόνες για τα παιδιά αυτά για την ώρα που τα συνοδεύει. Διότι αυτός είναι υπεύθυνος για την ασφάλειά τους πρωτίστως και δευτερευόντως να περάσουν καλά. 

Τα παιδιά οφείλουν να συμμορφώνονται με τις υποδείξεις αυτού που τα συνοδεύει, πολύ περισσότερο αν υπάρχει και τρίτος που θετει κανόνες (ο υπεύθυνος του "παιχνιδιού" στην προκειμένη). Εφόσον το παιδί δεν συμμορφώνεται, ειδικά με υποδείξεις ασφάλειας, τότε πρέπει να κληθεί ο γονιός του.

Πολύ σωστά έπραξες ΑΡΓΚ, ειδικά εφόσον του έδωσες και την επιλογή να καθίσει μαζί σας πχ. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...