Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

Κατι που ξεχασα να σου πω νωριτερα ειναι οτι καλο ειναι να το προλαβαινεις πριν να εχει πεινασει πολυ.Το κλαμα χειροτερευει τα συμπτωματα. Αλλα και να μην κλαψει δεν βοηθαει οταν τρωει πολυ λαιμαργα.

 

Επισης θα τολμησω να σου πω και κατι που παρατηρησα στο δικο μου παιδι, γεγονος που μου επιβεβαιωσε και η παιδιατρος που εχω τωρα.Τα εμβολια ειναι ενας πολυ σημαντικος παραγοντας του προβληματος.Η πρωτη μας παιδιατρος εμβολιαζε πολυ κι εγω τοτε δεν ειχα την καταλληλη ενημερωση.Παρατηρησα λοιπον οτι μετα απο εμβολιο το προβλημα πολλαπλασιαζοταν. Ειναι λογικο να το σκεφτεις εφοσον ενας οργανισμος με ενα ηδη υπαρχον θεμα δεχεται επιθεση απο ιους.

Σταματησαμε τα εμβολια και το επαντορεν ταυτοχρονα και μεσα σε ενα μηνα η ΓΟΠ κοπηκε αποτομα!!!Δεν το πιστευαμε !!!

Ανεξαρτητα με το τι θα κανετε για τα εμβολια ισως αξιζει να σκεφτειτε να τα αποφυγετε τουλαχιστον αυτο το διαστημα που υπαρχει η ΓΟΠ.

 

Επισης οσον αφορα το επαντορεν.Εμεις το δωσαμε περιπου 6 μηνες. Φοβομουν πολυ οτι αν το σταματησω θα αρχισει παλι να ποναει.Το μετανιωσα αυτο πολυ!!!Τωρα με αυτα που ξερω θα το σταματουσα νωριτερα.Αφου εκανα και την αποχη πιστευω οτι δε θα πονουσε ξανα.Εχουν καταγραφει διαφορες παρενεργειες απο τη μακροχρονη χρηση του φαρμακου. Η παιδιατρος μας λεει οτι μια απο αυτες ειναι και η αναιμια, ενα θεμα που χρειαστηκε να αντιμετωπισουμε πριν καποιους μηνες.Οπως και να εχει θα προτιμουσα να ειχε παρει λιγοτερο φαρμακο.

 

Ελπιζω να σε βοηθησα καπως. Πραγματικα νιωθω την αγωνια σου γιατι εζησα πολυ δυσκολες στιγμες. Μην ξεχνας οτι τα πραγματα θα φτιαξουν και μολις ηρεμησει το παιδι σου δε θα το αναγνωριζεις!!Οχι δεν υπαρχουν γκρινιαρικα και νευρικα παιδια!!Δεν αντεχω να το ακουω αυτο!! Το κλαμμα ειναι το μοναδικο μεσο να μας πουν οτι κατι συμβαινει, κατι χρειαζονται!! Τοτε που το μωρο μου υπεφερε μου ελεγαν διαφοροι "δεν ειναι τιποτα, πολλα παιδακια το εχουν, θα περασει" ή "μην το παιρνεις αγκαλια θα το κακομαθεις"!!Θυμωνα τοσο πολυ με ολα αυτα!! Με ειχε αναγκη και επρεπε να του συμπαρασταθω!Να ειμαι εκει διπλα του και να το βοηθαω οσο μπορω!!Φυσικα το επαιρνα αγκαλια και φυσικα το παιδι δεν κακομαθε!!Ειναι ενα αξιαγαπητο πλασμα τρυφερο και χαρουμενο!!Δεν γκρινιαζει τωρα οπως δεν γκρινιαζε και τοτε!!Απλα μου ελεγε τον πονο του!! Η αγκαλια μου οχι μονο τον εφερνε στην ορθια σταση που ανακουφιζει αλλα τον γεμιζε με ασφαλεια! Η μυρωδια μου, ο γνωριμος ηχος της καρδιας μου του εδινε ηρεμια και εδιωχνε τους φοβους του!!

Καλο κουραγιο και δυναμη!!!Αν θελεις κατι μη διστασεις να με ρωτησεις! Ακομα και μια κουβεντα μπορει να σε ηρεμησει απο καποιον που περασε τα ιδια.Θυμαμαι τοτε ηρεμουσα οταν διαβαζα αντιστοιχες ιστοριες απο μαμαδες .

 

Ευχομαι να πανε ολα καλα και το δυνατον γρηγοροτερο!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα Dioni πραγματικά ενδιαφέροντα και σημαντικά αυτά που γράφεις, κυρίως για το θέμα της αγκαλιάς το οποίο είναι τόσο αδικημένο με τον μύθο θα κακομάθει το παιδί. Μακάρι να το διαβάσουν πολλές μανούλες κ να πειστούν ότι η αγκαλιά για τα μωρά είναι ανάγκη κ όχι συνήθεια, ιδιαίτερα εκείνα τα μωρά που έχουν κ το θέμα της παλλινδρόμησης. Τέτοιο θέμα έχει κ το δικό μας μωρό, το παλεύαμε τόσο καιρό και δεν έπαιρνε φάρμακο όμως τώρα με τις στέρεες τροφές η κατάσταση έχει επιδεινωθεί πολύ κ η παιδογαστρεντερολόγος είπε να του δώσω το epadoren. Φοβάμαι όμως τις παρενέργειες του , εσύ είδες στο μωρό σου κάποια σοβαρή παρενέργεια; Το θηλάζω κ τρώει φρούτα κ κρεατοχορτόσουπα όμως σε πολύ λίγες ποσότητες διότι θα φάει 5 κουταλάκια κ ρεύεται 10 φορές, θέλει διάλειμμα ένα 15λεπτο κ μετά θα ξαναφάει αυτο επαναλαμβάνεται μεχρι να καταφέρει να φάει 100 γρ. Έχω την απορία μήπως το μοσχάρι επιδεινώνει τη ΓΟΠ εφόσον την επιδεινώνουν τα γαλακτοκομικά, εσύ είχες παρατηρήσει κάτι τέτοιο; Αληθεια εσείς πότε ξενοιάσατε από αυτό το μαρτύριο;Εμεις είμαστε 9 μηνών και τα πράγματα είναι πολύ άσχημα :cry:

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

ania καλημερα, εμεις οταν ξεκινησαμε το επαντορεν, το παιδι εγινε χειροτερα. Βασικα λενε οτι θελει 8 μερες για να ενεργησει, εμας στην αρχη καλυτερεψε και μετα επιδεινωθηκε η κατασταση της και το σταματαγαμε, μετα οποτε το ξαναρχιζαμε ειχαμε τα ιδια. Δειτε το κι εσεις.

Το μοσχαρι που ανεφερες, εμενα την πειραζει, οποτε μηπως γι αυτο εχετε χειροτερεψει? Ειναι χαλια οποτε φαω ενω ακομα θηλαζω, φαντασου. Δεν σκοπευω να της δωσω κρεατοσουπα ακομα, γι αυτο το λογο.

Βασικα εμεις κουραστηκαμε μεν αλλα καταληξαμε στο οτι η ΓΟΠ θελει παρατηρηση και υπομονη. Θελει να δοκιμαζεις ενα φαρμακο ή μια τροφη τη φορα και να παρατηρεις την αντιδραση του παιδιου. Να φανταστεις, εμενα δεν την πειραζει η σοκολατα, το ψαρι, το αυγο ή οι ξηροι καρποι που μου ειχαν πει να κοψω. Τα τρωω καθημερινα και δεν την πειραζουν. Οταν ομως εφαγα αρνι (που μου ειχαν πει οτι ειναι ΟΚ!) ηταν χαλια. Θελει υπομονη αλλα αξιζει.

Τεος, η αγκαλια οχι μονο δεν απαγορευεται, αλλα επιβαλλεται!!!! Τουλαχιστον 30 λεπτα αφου φαει. Αυτο, βοηθαει πααααααρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα Λιζα. Το βασικο με τη ΓΟΠ ειναι να παρατηρεις το παιδι και να αποκλειεις τις τροφες που το πειραζουν. Καθε ενας οργανισμος ειναι διαφορετικος και ναι μεν υπαρχουν καποιοι κανονες που μας βοηθουν για να ξεκινησουμε αλλα μονο με την εικονα του παιδιου καταλαβαινεις τι πρεπει να αποφευγεις.Εμενα ας πουμε τον πειραζε πολυ η σοκολατα αλλα οχι το μοσχαρι.

Ανια ενας καλος τροπος ειναι να καταγραφεις αυτα που τρως κι εσυ και το μωρο και να γραφεις μετα παρατηρησεις.Με τη συγκριση αυτων που εγραψες θα δεις τι το πειραζει πραγματικα.Ειναι δυσκολο να θυμασαι αν δεν καταγραφεις.

Οσον αφορα το επαντορεν δεν ειναι απαραιτητο να το παρει. Οταν λες χειροτερεψε τι εννοεις?Δειχνει να ποναει ή βγαζει περισσοτερο? Το επαντορεν μονο οσον αφορα τον πονο μπορει να βοηθησει και οχι τις αναγωγες. Εγω προσωπικα πιστευω οτι τον ανακουφισε στην αρχη αλλα στην πορεια δεν του εκανε καλο. Μαλλον χειροτερα ηταν. Επισης καποια στιγμη αργοτερα αντιμετωπισαμε ενα θεμα με σοβαρη σιδηροπενικη αναιμια. Επειδη το ανωριμο πεπτικο δεν μπορει να απορροφησει σωστα το σιδηρο ειναι πιθανο να συμβει σε μωρα με ΓΟΠ μετα το πρωτο εξαμηνο και αφου τελειωσουν οι αποθηκες τους. Πολυ πιθανον η μακροχρονη χρηση του φαρμακου να εντεινει σε αυτο. Εχει παρατηρηθει σε πολλα μωρα. Θυμαμαι χαρακτηριστικα τα λογια της κ.Ρωμα οταν μας ειπε οτι το φαρμακο αυτο ειναι σαν να βαζουμε τα χερια μας κοντα στη φωτια οταν κρυωνουμε. Στην αρχη μας αρεσει και το χρειαζομαστε αλλα αν τα αφησουμε πολλη ωρα θα καουν!!

Το διαλειμμα που κανει στο φαγητο ειναι κατι που συστηνεται πολλες φορες, οπως και το καλο και αργο μασημα στους ενηλικες με ΓΟΠ. Οποτε το βοηθαει. Και ο δικος μου εκανε διαλειμμα ακομα και οταν θηλαζε.Εμπιστευσου το μωρο σου και θα σου δειξει το ρυθμο που ειναι καλυτερο γι'αυτο.Ενστικτωδως προσπαθουν να προστατευθουν.

 

Κανε υπομονη και με την παρατηρηση στη διατροφη , την ΜΕΓΑΛΗ προσοχη στη σταση και σιγα σιγα θα ηρεμησετε.Καθε μωρακι ειναι μια ξεχωριστη περιπτωση.Εμεις ηρεμησαμε περιπου στον 8ο μηνα.Και εγινε και ξαφνικα. Θυμαμαι μαλιστα οτι ειχαμε και καποιες μερες που επανηλθε και τρομαξα πολυ αλλα ηταν τυχαιο. Ειναι βασικο να εισαι κι εσυ ηρεμη.Θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι καποιες μερες που ημουν πολυ αγχωμενη τον επηρεαζα και χειροτερευε.Μαμα ηρεμη σημαινει και μωρο ηρεμο!!Βασικος κανονας αυτος!!Γι αυτο το λογο οι αγκαλιες επιβαλλονται και για τη μαμα!!Οπως και οι βολτες φυσικα!!

 

Επισης παρατηρησε την κατασταση του σε σχεση με τα εμβολια!!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σ' όλους, Dioni, ευχαριστώ για άλλη μια φορά για όλα αυτά που μου λες, πραγματικά ούτε μπορούσα να τα φανταστώ και βέβαια κανένας γιατρός εξειδικευμένος ή όχι μου τα ανέφερε. Διάβασα και τα άρθρα και ήδη εφαρμόζουμε ό,τι απ' αυτά μπορούμε και φυσικά παρατηρούμε το μωρό. Πραγματικά τα εμβόλια φαίνεται να παίζουν ρόλο γιατί η κατάσταση επιδεινώθηκε πολύ ειδικά τις τελευταίες φορές που κάνουμε δύο μαζί γιατί το ένα είναι πόσιμο, αυτό της γαστρεντερίτιδας το οποίο υποπτεύομαι περισσότερο. Μετά απ' αυτά ο άντρας μου ανησυχεί πολύ για το epadoren και σήμερα ή αύριο που πρέπει να πάρω τη γαστρεντερολόγο για να της πω την πορεία του παιδιού δεν ξέρω τι να της πω μήπως θεωρήσει πως την αμφισβητούμε και μείνουμε αβοήθητοι. Επίσης είναι πιθανό να μας ζητήσει γαστροσκόπηση, όπως είχε αναφέρει, είναι άραγε δύσκολη ή επώδυνη;

Αυτό που τώρα διάβασα για το διάλειμμα που κάνει το μωρό στο γεύμα, είναι γεγονός, όπως τώρα καταλαβαίνω. Τρώει λίγο στην αρχή, δυσανασχετεί έντονα, ξαναπροσπαθεί μια φορά και τελικά θάελει να ξαναφάει μετά από τρία τέταρτα περίπου που "ξαφνικά" δεν υπάρχει πια το πρόβλημα και μισοκοιμισμένο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H γαστροσκοπηση σε τι θα ωφελησει????? Πραγματικα ξαφνιαζομαι που το προτεινει αυτο!!!Ειναι μια εξεταση επωδυνη για ενα μωρο και δεν εχει κατι παραπανω να σου πει.Τι θελει η γιατρος δηλαδη να διαπιστωσει για ακομα μια φορα οτι υπαρχει ΓΟΠ???Θυμωνω πολυ με τους γιατρους που δεν σκεφτονται την ταλαιπωρια των μωρων και τα αντιμετωπιζουν σαν πειραματοζωα.

Εμας η παιδογαστρενερολογος μας ειχε πει οτι δεν χρειαζεται αλλη εξεταση και ταλαιπωρια το μωρο. Συνηθως σε περιπτωσεις που δεν παιρνουν βαρος και παει πισω η αναπτυξη τους προχωρουν σε παραπανω εξετασεις. Αν το μωρο παιρνει βαρος και κανεις ολα αυτα που χρειαζεται για να το βοηθησεις δεν υπαρχει λογος να το ταλαιπωρησεις παραπανω.

 

Και φυσικα να μη φοβασαι να αμφισβητεις τους γιατρους.Ειναι μικρο το μωρο σου και ακομα δεν εχεις την εμπειρια σε αυτο αλλα με τον καιρο παιρνεις το θαρρος! Οι γιατροι συμβουλευουν και δεν εχουν καμια αλλη εξουσια!!Οι γονεις αποφασιζουν και παιρνουν την ευθυνη για τη ζωη του παιδιου της! Μην φοβασαι να φερεις αντιρρηση! Θελεις το καλυτερο για το παιδι σου και εχεις καθε δικαιωμα να εξετασεις την καθε γνωμη του γιατρου! Στο κατω κατω γιατι να παρεξηγηθει αν θελεις να προσεχεις και να αποφευγεις τη χρηση φαρμακων? Αβοηθητοι δε θα μεινετε γιατι φανταζομαι δε θα ειστε οι πρωτοι που θα αρνηθουν φαρμακο αλλα κι ετσι να ειναι υπαρχουν κι αλλοι παιδογαστρενερολογοι οπως και παιδιατροι.

Εγω αλλαξα παιδιατρο γιατι επεμενε στα εμβολια και στις κρεμες.Εχω μια παιδιατρο τωρα που εμβολιαζει επιλεκτικα και σε μεγαλυτερες ηλικιες, θηλασε τα παιδια της απο 3 χρονια το καθενα αλλα και παλι εξεταζω την καθε συμβουλη της και δε δισταζω να αρνηθω αν κατι δεν μου αρεσει. Οσον αφορα τη διατροφη ψαχνω και διαβαζω και αστειευεται λεγοντας μου να της κανω και διατροφικα σεμιναρια!

 

Αν θελεις ριξε και μια ματια στα εμβολια για να δεις σε τι κινδυνο βαζουν τα μωρα μας!Εγω τα σταματησα και δεν βαζω αλλα χημικα στο σωματακι του παιδιου μου.

 

Οσο για το διαλειμμα . Δεν μπορουν να μας πουν ποτε δυσανασχετουν ή πονανε οποτε απλα αποφευγουν ενστικτωδως κατι.Οσο το παρατηρεις τοσο θα καταλαβαινεις τι και ποτε χρειαζεται!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Dioni, λαμβάνω πολύ σοβαρά υπόψη όλα αυτά που μου λες και πραγματικά θα σκεφτώ σοβαρά τι θα κάνω τελικά. Η γιατρός είναι μια από τις καλύτερες και θέλω να δω τι άλλο θα μου προτείνει, θα ρωτήσω τη γνώμη της και για εμβόλια και θα σε ενημερώσω. Αναφορικά με τις κρέμες εσύ τι έκανες, δεν του έδωσες καθόλου; Πότε ξεκίνησες διατροφή και τι είδους;

 

Με συγκίνησες πραγματικά μ' αυτά που έγραψες για το συναισθηματικό κομμάτι. Παίρνω θάρρος και δύναμη να συνεχίσω. Ελπίζω να συνεχίσουμε την επικοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Dioni, λαμβάνω πολύ σοβαρά υπόψη όλα αυτά που μου λες και πραγματικά θα σκεφτώ σοβαρά τι θα κάνω τελικά. Η γιατρός είναι μια από τις καλύτερες και θέλω να δω τι άλλο θα μου προτείνει, θα ρωτήσω τη γνώμη της και για εμβόλια και θα σε ενημερώσω. Αναφορικά με τις κρέμες εσύ τι έκανες, δεν του έδωσες καθόλου; Πότε ξεκίνησες διατροφή και τι είδους;

 

Με συγκίνησες πραγματικά μ' αυτά που έγραψες για το συναισθηματικό κομμάτι. Παίρνω θάρρος και δύναμη να συνεχίσω. Ελπίζω να συνεχίσουμε την επικοινωνία.

 

Ελπιζω να γινουν τα πραγματα καλα συντομα.Το οτι θα το ξεπερασετε αυτο ειναι σιγουρο!! Να το θυμασαι αυτο τις δυσκολες ωρες!

Η γιατρος δεν ξερω τι θα σου πει για τα εμβολια.Ισως να ειναι θετικη ισως οχι. Εμενα μου ειχε πει οτι το εμβολιο σιγουρα εντεινει τα συμπτωματα αλλα δεν ειχε γνωμη για το αν πρεπει να κανω ή οχι.

Οσον αφορα τις κρεμες εδωσα για να ειμαι ειλικρινης για 1 εβδομαδα! Το παιδι εγινε πολυ χειροτερα φυσικα αφου μεσα εχουν αγελαδινο. Στην πορεια ομως με το ψαξιμο και το διαβασμα καταλαβα οτι οι κρεμες δεν ειναι απαραιτητες για το μωρο.Στην ουσια ειναι μια τυποποιημενη τροφη. Ειναι μια κοσερβα με αμφιβολης ποιοτητας συστατικα.Οποτε προτιμησα βιολογικα φρουτα(εποχης κατα προτιμηση) και σουπες λαχανικων στην αρχη και κρεατακι στην πορεια.

Αγαπημενες πρωτες τροφες και πλουσιες σε θρεπτικα συστατικα ειναι οι γλυκοπατατες και οι κολοκυθες!Και φυσικα συνεχισε να θηλαζει οποτε ηθελε, οπως και τωρα!

 

Ειμαι στη διαθεση σου οποτε θελεις!Καταλαβαινω αυτο που περνας γιατι το περασα. Και εμαθα πολλα απο αυτη τη δυσκολη εμπειρια. Και αν μπορω να βοηθησω ενα ακομα μωρακι και να συμπαρασταθω σε μια ακομα μαμα για μενα ειναι πολυ σημαντικο!!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Θα ήθελα πού να μου πείτε τη γνώμη σας στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω.Τις τελευταίες 10 μέρες η μπέμπα μου είχε συνέχεια αναγωγές και έκανε 1-2 εμετούς καθημερινά.Δεν έδωσα σημασία όμως από χθες το απόγευμα κάθε φορά που έτρωγε δεν έμενε τπτ στο στομάχι της από τους εμετούς εκτός από τη νύχτα που έτρωγε 2-3 φορές και κοιμόταν αμέσως.Σήμερα το πρωί ήρθε η παιδίατρος και υπέθεσε ότι είναι ίωση και μου έδωσε το epadoren το οποίο μόλις χορήγησα με συριγγούλα έκανε εμετό αμέσως.Μήπως πάσχει τελικά από ΓΟΠ;Τι να κάνω;Η αλήθεια είναι ότι ανέκαθεν υπήρχαν διατήματα με εμετούς κι αναγωγές όχι όμως σε αυτό το βαθμό...

Link to comment
Share on other sites

ania καλημερα, εμεις οταν ξεκινησαμε το επαντορεν, το παιδι εγινε χειροτερα. Βασικα λενε οτι θελει 8 μερες για να ενεργησει, εμας στην αρχη καλυτερεψε και μετα επιδεινωθηκε η κατασταση της και το σταματαγαμε, μετα οποτε το ξαναρχιζαμε ειχαμε τα ιδια. Δειτε το κι εσεις.

Λίζα σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου. Προβληματίστηκα ιδιαίτερα γιατί το μωρό τις τελευταίες μέρες έχει τρομερή γκρίνια όλη μέρα κάνει μμμμμμ μμμμμμμμμμ όλη μέρα, κ φυσικά δεν τρώει, προσπαθώ να θυμηθώ πότε ακριβώς το ξεκίνησε γιατί δεν μπορουσα ποτέ να φανταστώ ότι το φάρμακο θα χειροτέρευε την κατασταση αλλά μάλλον κ σε εμας αυτο έχει συμβεί. Το πήρε μόλις 3 μέρες και δεν ξέρω τι να κάνω να το σταματήσω ή να περιμενω να δω πως θα εξελιχθεί, ειμαι πολύ μπερδεμένη.

Βασικα εμεις κουραστηκαμε μεν αλλα καταληξαμε στο οτι η ΓΟΠ θελει παρατηρηση και υπομονη.

Τεος, η αγκαλια οχι μονο δεν απαγορευεται, αλλα επιβαλλεται!!!! Τουλαχιστον 30 λεπτα αφου φαει. Αυτο, βοηθαει πααααααρα πολυ.

Συμφωνώ

Το βασικο με τη ΓΟΠ ειναι να παρατηρεις το παιδι και να αποκλειεις τις τροφες που το πειραζουν. Ανια ενας καλος τροπος ειναι να καταγραφεις αυτα που τρως κι εσυ και το μωρο και να γραφεις μετα παρατηρησεις.Με τη συγκριση αυτων που εγραψες θα δεις τι το πειραζει πραγματικα.Ειναι δυσκολο να θυμασαι αν δεν καταγραφεις.

Οσον αφορα το επαντορεν δεν ειναι απαραιτητο να το παρει. Οταν λες χειροτερεψε τι εννοεις?Δειχνει να ποναει ή βγαζει περισσοτερο?

Έχεις δίκιο Dioni, το κακό με εμας είναι ότι δεν είναι τόσο οι αναγωγές όσο το θέμα ότι πονάει, ακόμα πιο δύσκολη γίνεται η κατάσταση επειδή ταυτόχρονα βγάζει κ δόντια κ πραγματικα πολλες φορές πελαγώνω δεν ξέρω τι του συμβαίνει κ πως να το βοηθήσω, οπότε μπορεί να κάνω λάθος εκτίμηση, ευτυχώς που υπάρχει κ το ένα κ μοναδικό φαρμακο για όλα: το στήθος.

Επισης καποια στιγμη αργοτερα αντιμετωπισαμε ενα θεμα με σοβαρη σιδηροπενικη αναιμια. Επειδη το ανωριμο πεπτικο δεν μπορει να απορροφησει σωστα το σιδηρο ειναι πιθανο να συμβει σε μωρα με ΓΟΠ μετα το πρωτο εξαμηνο και αφου τελειωσουν οι αποθηκες τους. Πολυ πιθανον η μακροχρονη χρηση του φαρμακου να εντεινει σε αυτο. Εχει παρατηρηθει σε πολλα μωρα. Θυμαμαι χαρακτηριστικα τα λογια της κ.Ρωμα οταν μας ειπε οτι το φαρμακο αυτο ειναι σαν να βαζουμε τα χερια μας κοντα στη φωτια οταν κρυωνουμε. Στην αρχη μας αρεσει και το χρειαζομαστε αλλα αν τα αφησουμε πολλη ωρα θα καουν!!

Αυτό δεν το ήξερα, κ εμένα τον είδε η παιδίατρος κάπως χλωμό κ μου είπε να του δώσω σίδερο αλλα του έδωσα λίγο κ το σταμάτησα κ αυτό γιατί μου φαινόταν ότι κ αυτό τον έκανε χειρότερα :-(

 

Επισης παρατηρησε την κατασταση του σε σχεση με τα εμβολια!!

Τι εννοείς ακριβώς γιατί εμείς εμβόλιο κάνουμε κάθε μήνα διότι μας τα κάνει ένα ένα, η επιδείνωση φαίνεται αμέσως τις επόμενες μέρες; είναι παροδική ;

Εγω αλλαξα παιδιατρο γιατι επεμενε στα εμβολια και στις κρεμες.

Εμένα τόσο η παιδίατρος όσο κ η παιδογαστρεντερολόγος στην οποία πήγαμε (Ρώμα) εκείνο που μου πρότειναν αμέσως ήταν κρέμες , βανίλια η μία , Nutricia η άλλη :shock: και δεν μου άρεσε καθόλου αυτό.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dioni μπράβο σου,οι συμβουλές σου είναι πραγματικά πολύ χρήσιμες!Θα τις ακολουθήσω γιατί είμαι πλέον σίγουρη ότι κ η μικρή μου έχει ΓΟΠ.Από σήμερα κόβω τα γαλακτοκομικά και σήκωσα κ το κρεβάτι της!Κι από αγκαλίτσες άλλο τπτ!Αυτό το έκανα πάντα κι ας έλεγαν όλοι ότι την κακομαθαίνω!Αδιαφορώ!Με το epadoren δεν ξέρω τι να κάνω.Δοκίμασα άλλες 2 φορές και το φτύνει.Με ποιο τρόπο το χορηγούσατε εσείς;Ίσως και να το αφήσω τελικά και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Θα ήθελα πού να μου πείτε τη γνώμη σας στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω.Τις τελευταίες 10 μέρες η μπέμπα μου είχε συνέχεια αναγωγές και έκανε 1-2 εμετούς καθημερινά.Δεν έδωσα σημασία όμως από χθες το απόγευμα κάθε φορά που έτρωγε δεν έμενε τπτ στο στομάχι της από τους εμετούς εκτός από τη νύχτα που έτρωγε 2-3 φορές και κοιμόταν αμέσως.Σήμερα το πρωί ήρθε η παιδίατρος και υπέθεσε ότι είναι ίωση και μου έδωσε το epadoren το οποίο μόλις χορήγησα με συριγγούλα έκανε εμετό αμέσως.Μήπως πάσχει τελικά από ΓΟΠ;Τι να κάνω;Η αλήθεια είναι ότι ανέκαθεν υπήρχαν διατήματα με εμετούς κι αναγωγές όχι όμως σε αυτό το βαθμό...

 

Sofie το επαντορεν δεν εχει καμια σχεση με την ιωση.Δες εδω για τα συμπτωματα να καταλαβεις αν το παιδι εχει ΓΟΠ

http://www.colicshop.com/infant-acid-reflux.pdf

Τα ειχα βαλει και παραπανω και μπορει να τα εχεις ηδη δει.

Εκτος απο τις αναγωγες το μωρο δειχνει να ποναει??Γιατι αν πιστευεις οτι δεν ποναει το φαρμακο δεν ειναι απαραιτητο. Μπορεις να κανεις ολα τα υπολοιπα και να δεις πως παει.

Εγω το εδινα με συριγγα.Για να μην το φτυσει πρεπει να το βαζεις απο το πλαι.Ανοιγεις λιγο τα χειλακια και οτι κενο βρεις αναμεσα στα ουλα βαζεις τη συριγγα η οποια πρεπει να κοιταζει προς το εσωτερικο του μαγουλου και οχι στη γλωσσα.

Προσπαθησε παντως μηπως τα καταφερετε και χωρις το σιροπι!

Ευχομαι να πανε ολα καλα!!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Dioni μπράβο σου,οι συμβουλές σου είναι πραγματικά πολύ χρήσιμες!Θα τις ακολουθήσω γιατί είμαι πλέον σίγουρη ότι κ η μικρή μου έχει ΓΟΠ.Από σήμερα κόβω τα γαλακτοκομικά και σήκωσα κ το κρεβάτι της!Κι από αγκαλίτσες άλλο τπτ!Αυτό το έκανα πάντα κι ας έλεγαν όλοι ότι την κακομαθαίνω!Αδιαφορώ!Με το epadoren δεν ξέρω τι να κάνω.Δοκίμασα άλλες 2 φορές και το φτύνει.Με ποιο τρόπο το χορηγούσατε εσείς;Ίσως και να το αφήσω τελικά και βλέπουμε...

 

Καλα κανεις και αδιαφορεις σε τετοια σχολια!!Τα μωρα μας τρεφονται κυριολεκτικα απο την αγαπη μας και τη στοργη μας!!Οι αγκαλιες ειναι ζωη γι'αυτα!!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ανια εφοσον το παιδι ποναει ισως θα πρεπει να δωσεις λιγες μερες ακομα στο φαρμακο.Μου ειπες οτι ειχε κανει και ποσιμο εμβολιο??

Αυτο θα ηταν πολυ βαρυ για το στομαχακι του και θα υποφερει μερες ακομα.

Οσον αφορα τα εμβολιαθα το πω πολυ απλα.Η επιδραση τους στη ΓΟΠ δεν ειναι μονο λιγες μερες μετα.Γενικα ο οργανισμος του παιδιου δουλευει για να αντεπεξελθει μια κατασταση .Τη ΓΟΠ. Οταν το εμβολιαζεις του κανεις επιθεση με ιους και πρεπει να πολεμησει και αυτους.Κανεις μια επιθεση στο ανοσοποιητικο του.Ετει γινεται ακομα πιο δυσκολο να αντιμετωπισει και το ηδη υπαρχον προβλημα.Το παιδακι σου ειναι πολυ μικρο.Μπορεις καλλιστα να αφησεις τα εμβολια (εφοσον θελεις να τα κανεις) για αργοτερα.Το μωρο ζει μεσα στο σπιτι του δεν εχει φοβο να κολλησει τιποτε. Εγω εκανα διακοπη των εμβολιων και δεν το ξαναεμβολιασα το παιδι.Στο επομενο δε θα ξεκινησω εμβολια πριν να κλεισει τα 2. Αυτο ειναι μια επιλογη που κανω εγω.Ακομα ομως κι αν θελεις να εμβολιασεις δεν ειναι απαραιτητο να το κανεις σε αυτη την ηλικια.Αφηνεις να ξεπερασει τη ΓΟΠ και μετα βλεπεις.

 

Το σιδηρο που σου ειπε η παιδιατρος ειναι απο τα πιο βαρια για το στομαχι του.Καταρχην δεν επιτρεπεται να δινουμε σιδηρο χωρις να εχει διαπιστωθει ελλειψη (με αιματολογικες) πρωτα.Ειναι πολυ επικινδυνο οταν δεν υπαρχει πραγματικη ελλειψη και χορηγειται.

Επισης αν σου εδωσε φαρμακευτικο ειναι γεματο παραμπενς και συντηρητικα.Ακομα και ενας ενηλικας να παρει σιδηρο μπορει να τον πειραξει στο στομαχι του με δυσκοιλιοτητες και χιλια δυο αλλα να μην πειραξει το παιδι που ηδη υποφερει??

Εμεις που χρειαστηκε να παρει ο μικρος μου εψαξα πολυ για να μη δωσω φαρμακευτικο σιδηρο.Αλλα δυστυχως δεν μπορουσα να κανω αλλιως μια που τα επιπεδα του ειχαν πεσει επικινδυνα πολυ.Φυσικα ειχαμε κανει εξετασεις και εδωσα με μαυρη καρδια για 2 μηνες.Απο τοτε το παρακολουθω πολυ και προσεχω τη διατροφη του οσο μπορω ωστε να μη χρειαστει να ξαναπαρει.Και ειμαι πεπεσιμενη οτι αν παιρναμε για λιγοτερο τι επαντορεν δε θα ειχαμε το θεμα αυτο!

 

Πιστευω οτι ισως να το χειροτερεψε ο σιδηρος το μωρο σου.Παρακολουθησε το και θα δεις τι γινεται και με το φαρμακο.Εχεις δικιο ευτυχως που υπαρχει και το στηθος!!!Αυτο ειναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ φαρμακο απο ολα!!

 

Οσο για τις κρεμες δεν μου κανει εντυπωση.Ολοι τις προτεινουν ειδικα αν σε δουν χαλαρο.Ειναι τα μπονους βλεπεις απο τις εταιριες!Ομως πραγματικα δεν τις χρειαζονται τα μωρα!!Πως ειναι δυνατον μια τροφη απο κουτι να ειναι καλυτερη απο μια φυσικη τροφη χωρις επεξεργασια??

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Dioni για τις απαντήσεις σου στα ερωτηματα μου, είσαι πολύ κατατοπιστικη . Εμέις δεν έχουμε κανει αυτό το ποσιμο εμβόλιο, (σου το έγραψε η Ανθή) όμως φαντάζομαι ότι ο σίδηρος από μόνος του μπορεί να του έκανε αρκετή ζημιά. Θα του τα σταματήσω όλα για 2 εβδομάδες που θα ξαναπάμε στο γιατρό και θα το παρακολουθώ. Θα της πω να μου γράψει εξετάσεις αίματος να δω που βρίσκεται ο σίδηρός του κ βλέπουμε. Όσο για το επαντορεν επειδή έχει μια γενικότερη γκρίνια που ίσως να προερχεται κ από δόντια λέω να μην του το δώσω κ τον επιβαρύνω χωρίς λόγο, αν βγει κανένα δοντι κ σταματησει να μουγκρίζει θα πει ότι έκανα καλα αλλιως βλέπουμε ίσως το ξαναρχισουμε.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ania συγνωμη σας μπερδεψα!

Παντως οσον αφορα τον πονο της ΓΟΠ εχει καποια χαρακτηριστικα που ισως τον αναγνωρισεις.Συνηθως μουγγριζουν και μαζευουν τον κορμο προς τα μπροστα ή αντίθετα τον τεντωνουν πολυ πισω σχηματιζοντας το γνωστό τόξο.

Επισης όταν ετοιμάζονται για αναγωγή καρφωνουν τα ματια για δευτερολεπτα σαν να περιμενουν με δυσφορια κατι. Αυτο μπορει να συμβει και οταν δεν υπαρχουν αναγωγες αφου στην ουσια ανεβαινει μεχρι τον οισοφαγο και το καταπινουν παλι.

Ελπιζω να πανε ολα καλα και να μην εχετε και θεμα με το σιδηρο.Αν κανετε εξεταση προσπαθησε να εισαι μαζι του κατα τη διαδικασια.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες Dioni κι εμένα η μπέμπα μου μουγγρίζει συνεχώς και κάνει κι αυτή την κίνηση τόξου.Μάλλον πονάει το κακομοιρούλι.Τώρα καταλαβαίνω γιατί εδώ και καιρό κάνει μικρά και συχνά γεύματα.Λέω το σιρόπι να μην το δώσω και να προσπαθήσω με τις άλλες τακτικές να δω πως θα πάμε...

Link to comment
Share on other sites

Α και σίγουρα θα αλλάξω παιδίατρο γιατί είναι τελείως άσχετη. Τόσο καιρό της αναφέρω τα συμπτώματα του παιδιού κ δεν με συμβούλευε τπτ.Γενικά μου έχει πετάξει και κάποιες μπούρδες για το γάλα μου.Αν κάποια μανούλα γνωρίζει κάποιον καλό παιδίτρο που να υποστηρίζει και το θηλασμό στον Εύοσμο Θεσσαλονίκης ή έστω οπουδήποτε αλλού,παρακαλώ πολύ ας μου στείλει πμ.

Link to comment
Share on other sites

Α και σίγουρα θα αλλάξω παιδίατρο γιατί είναι τελείως άσχετη. Τόσο καιρό της αναφέρω τα συμπτώματα του παιδιού κ δεν με συμβούλευε τπτ.Γενικά μου έχει πετάξει και κάποιες μπούρδες για το γάλα μου.Αν κάποια μανούλα γνωρίζει κάποιον καλό παιδίτρο που να υποστηρίζει και το θηλασμό στον Εύοσμο Θεσσαλονίκης ή έστω οπουδήποτε αλλού,παρακαλώ πολύ ας μου στείλει πμ.

 

Κι εγω αλλαξα παιδιατρο και δεν το μετανιωσα!

Απο Θεσαλονικη και περιοχες δεν ξερω αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα για την Αννα Πατσουρου.Τη συγγραφεα αυτου του βιβλιου.Ειναι και συμβουλος θηλασμου. Μπορουν να σου πουν και πολλες αλλες κοπελες για την ιδια.

http://bestseller.gr/main.php?id=20&book_id=3610

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ania συγνωμη σας μπερδεψα!

Παντως οσον αφορα τον πονο της ΓΟΠ εχει καποια χαρακτηριστικα που ισως τον αναγνωρισεις.Συνηθως μουγγριζουν και μαζευουν τον κορμο προς τα μπροστα ή αντίθετα τον τεντωνουν πολυ πισω σχηματιζοντας το γνωστό τόξο.

Επισης όταν ετοιμάζονται για αναγωγή καρφωνουν τα ματια για δευτερολεπτα σαν να περιμενουν με δυσφορια κατι. Αυτο μπορει να συμβει και οταν δεν υπαρχουν αναγωγες αφου στην ουσια ανεβαινει μεχρι τον οισοφαγο και το καταπινουν παλι.

Ελπιζω να πανε ολα καλα και να μην εχετε και θεμα με το σιδηρο.Αν κανετε εξεταση προσπαθησε να εισαι μαζι του κατα τη διαδικασια.

Τι να κάνεις κ εσύ Dioni μου εμείς σε έχουμε μπερδέψει, σε ποια να πρωτοαπαντήσεις, σε μουρλάναμε:-D. Δυστυχώς το μωρό έχει όλα αυτά τα συμπτώματα που αναφέρεις, μουγγρίζει, αλλά μουγγρίζει όλη μέρα τον τελευταίο καιρό κ όταν ζητάει κάτι το κάνει κ έτσι δεν ξέρω πότε πονάει κ πότε κατι θέλει να του δώσω, αναγωγές δεν κάνει αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι, λες να του δώσω το σιρόπι; έχω μπερδευτεί δεν ξέρω τι είναι καλύτερο για εκείνο :-( Αχ μακάρι να μιλούσε να μου έλεγε πόσο πόνάει να μπορούσα το βοηθήσω χωρίς να του κάνω κακό. Στην εξέταση εννοείται θα είμαι μαζί του έχω ήδη συνεννοηθεί στο μικροβιολογικό ΄προχθες που πήγα για δικες μου εξετάσεις.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Ανια δεν μπορω να σου πω τι να κανεις.Το να παρει το σιροπι για λιγο δεν ειναι κακο απο τη στιγμη που θα το βοηθησει φυσικα και δεν το δεις να χειροτερευει.Εσυ που εισαι κοντα του θα το καταλαβεις καλυτερα.

Παρατηρησε το με τα ματια της μαμας.Το μητρικο εντστικτο ειναι πολυ σημαντικο, μην το υποτιμας.Με την επαφη σας, τις αγκαλιτσες σας και τις ωρες που περνατε μαζι θα βρεις τον τροπο και θα "ακουσεις" το ενστικτο σου!!

Οι λαθος συμβουλες απο γιατρους και απο τον περιγυρο ,μας αποσυντονιζουν αλλα αν τους κλεισουμε ολους απ'εξω δουλευει πραγματικα.Εγω καταλαβαινα οτι πονουσε απο το βλεμμα του.Δεν μπορω να το εξηγησω με λογια αλλα το βλεμμα του ηταν τοσο εκφραστικο και διαφορετικο την ωρα που πονουσε...

Δοκιμασε και θα βρεις ποια ειναι η καλυτερη λυση.Ειτε το αφηνεις για λιγο να περασει και η επιρρεια του σιδηρου ειτε δοκιμαζεις με επαντορεν και βλεπεις τι γινεται μετα απο μια εβδομαδα.Αν δεις οτι χειροτερευει αισθητα το σταματας αμεσως. Τωρα που το λεμε θυμαμαι στην αρχη εδινα καθε δωδεκα ωρες και μετα η Ρωμα μου ειχε πει να σπασω τη δοση σε 3 φορες το 24ωρο για να μην το αφηνει πολλες ωρες ακαλυπτο.Με αυτον τον τροπο ειδα αποτελεσμα.Αλλα φανηκε 10 μερες μετα. Ειχαμε αναγωγες για καιρο ακομα αλλα σταματησε να ποναει σε αυτο το βαθμο.Σταματησαν αυτα τα βογγητα. Επισης μου ειχε πει να δινω μιση ωρα πριν το γευμα αλλα αυτο αν ειναι εφικτο.

 

Κανεις αποχη καιρο τωρα?

 

Ευχομαι να βρεις το καλυτερο και γρηγορα...

Και να μου λες...γιατι εχω αγωνια για μωρακια με ΓΟΠ..

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

AnnetteDisplay2.jpg

 

Αυτο είναι ένα παράδειγμα με μαξιλαρι. Από εκεί και πέρα είναι στη φαντασία της μαμας και πως βολευεται η κάθε μια.

Εγω ακουμπουσα πισω την πλατη μου ειτε στο κρεβατι ειτε στον καναπε και λυγιζα το ενα ποδι.Πατούσα δηλαδη πανω στο στρώμα.Με αυτον τον τρόπο χρησιμοποιουσα το ποδι μου για να ακουμπαω το χερι μου και να μην το κουραζω που κρατουσα το κεφαλακι του.

Μετα ανακαλυψα την ξαπλωτη σταση.Δηλαδη εγω ξαπλωμενη στο πλαι και ο μικρος διπλα μου πανω σε μαξιλαρι με κλιση οπως στη φωτογραφια παραπανω.

Το θεμα ειναι το παιδι να ειναι σε κλιση χωρις να λυγιζει ο κορμος απο εκει και περα οπως σας βολευει!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...