Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Δραστηριότητες και ψυχολογία των παιδιών εν όψει καραντίνας

Recommended Posts

Όλες αυτές τις μέρες που τα παιδιά μας είναι μέσα στο σπίτι πως περνάνε την ώρας τους; η ψυχολογία τους πως είναι έχει αλλάξει κάτι; έχουν καταλάβει τη έχει συμβεί 

Εγώ έχω αρχίσει λίγο κ ζορίζομαι δε ξέρω τι άλλο να σκεφτώ για να τα απασχολήσω ο μεγάλος έχει αρχίσει να βαριέται κ με πολύ ζόρι καταφέρνω να κάνουμε κάποιες από τις ασκήσεις που μας στέλνουν από το νηπιαγωγείο.. Ακόμα που έχουμε τη τύχη να έχουμε μεγάλη αυλή πλέον δε θέλει να ερχετε προτιμάει να είναι μόνος μέσα στο σπίτι, κάποιες φορές δείχνει λυπημένος κάποιες άλλες χαρούμενος, ο μικρός από την άλλη δεν έχει καταλάβει τίποτα ούτε δείχνει να τον ενοχλεί που είναι συνέχεια μέσα στο σπίτι το αντίθετο δείχνει πως του αρέσει 

Ιδέες προτάσεις ή κ υποστηρίξει ακόμα για να καταφέρουμε μαζί με τα παιδιά μας να βγούμε ποιο δυνατοί από όλο αυτό 

Διαφημίσεις

Κι ο δικός μου (που νομίζω είναι σαν τον μικρό σου περιπου) δεν δειχνει να εχει καταλαβει κατι. Περαν του οτι δεν ερχεται η νταντα, δεν ειναι πολυ μεγαλη η σλλαγη. εχουμε κοψει βεβαια βολτες με το αυτοκινητο κ παιδικη χαρα (που δεν πηγαίναμε συχνα) και σουπερμάρκετ αλλά οσο ανοιγει ο καιρος οι γειτονες καθονται στα μπαλκόνια κυρια αυλές κ ετσι βλεπουμε καποιους ανθρωπους για να ανταλλάξουμε δυο κουβεντες. Τις μέρες που είχε πολύ αέρα ήταν πιο δυσκολα γιατι δεν βγηκαμε καθολου, εκει καταλαβα καποια νευράκια. Σιγουρα βαριεται καποιες φορες κ περιφέρεται άσκοπα κ λεει οχι σε ολα. Αλλα μαλλον του αρεσει που ειμαστε στο σπίτι κ βλεπει αλλες δεαστηριοτητες όπως οι τηλεδιασκέψεις που του έχουν κάνει εντύπωση ή καποιες δουλειες του σπιτιου που ηταν ευκαιρια τωρα να κανουμε πιο συστηματικα.

Τωρα σκεφτηκα, αρκετα καθυστερημένα, να δικιμασω βιντεοκλήσεις με γνωστα μας παιδακια. Με τους συγγενεις μας δεν εχει πολυ ενδιαφέρουν αλλα ισως αν δει παιδακια του αρεσει πιο πολυ. 

Το θεμα της επαφής με παιδια ειναι που με εχει ανησυχήσει πιο πολυ απ ολα κ με ανησυχει κ για το μελλον γιατι ξερω οτι ο αντρας μ φοβαται τις αρρώστιες κ αν ως υπερτασικος θεωρειται κ ευπαθής, δεν βλεπω την κοινωνικη ζωή μας να γινεται συντομα φυσιολογικη. 

Ωραίο το θέμα..κι εμένα το θετικό είναι πως δεν δείχνει κακοκεφος ακόμα τουλάχιστον..πάλι καλά γιατί από μικρός πάει σε σταθμό, τώρα είναι 3 χρ και περίμενα ότι θα του κακοφαινεται πολύ τώρα. όσον αφορά τις δραστηριότητες έχουμε περιοριστει σε παιχνίδι στο μπαλκόνι και στον κήπο και καμιά βόλτα εδώ κοντά με το ποδήλατο (ευτυχώς είμαστε πολύ αραιοκατοικημένα εδώ) .. με χειροτεχνίες δεν το έχω πολύ...λιγο ζωγραφική μονο. .βρίσκει συνέχεια χαζά πράγματα στο σπίτι και ασχολείται, πχ χθες είχε πάρει κάτι κατσαρολάκια και έκανε πως μαγείρευε..και η τηλεόραση έχει αυξηθεί, τα παιδικά προγράμματα, και έχω ενοχές για αυτό!

Δείτε και αυτό:

100 διασκεδαστικές δραστηριότητες για παιδιά

1. Παίξτε κουκλοθέατρο με κούκλες που θα φτιάξετε από κάλτσες και παλιά υφάσματα.

2. Φτιάξτε σκιές ζώων με τα χέρια σας.

3. Κάντε αγώνες ισορροπίας τοποθετώντας ένα μαξιλάρι ή ένα βιβλίο στο κεφάλι σας.

4. Κατασκευάστε ένα πύργο από τραπουλόχαρτα.

5. Δείξτε στα παιδιά ποια ήταν τα αγαπημένα παιχνίδια των δικών σας παιδικών χρόνων

6. Παίξτε μαξιλαροπόλεμο.

7. Κάντε κατασκευές με τουβλάκια.

8. Φτιάξτε κούκλες από χαρτί.

9. Φτιάξτε τα δικά σας κόμικ.

10. Εκδώστε μια εφημερίδα με τα νέα της οικογένειας.

11. Δείξτε στα παιδιά φωτογραφίες των δικών σας παιδικών χρόνων.

12. «Ανεβάστε» μια παράσταση με μαγικά κόλπα.

13. Πηγαίνετε μία βόλτα στη φύση για να μαζέψετε λουλούδια.

14. Αποξηράνετέ κάποια από τα λουλούδια που μαζέψατε.

15. Παίξτε «Να μην αφήσω το μπαλόνι να ακουμπήσει το πάτωμα». Τα μεγαλύτερα παιδιά μπορούν να το παίξουν με 2 ή περισσότερα μπαλόνια ταυτόχρονα.

16. Φτιάξτε καραβάκια και αεροπλανάκια από χαρτί.

17. Κοιτάξτε έξω από το παράθυρο και γράψτε ή ζωγραφίστε ότι βλέπετε.

18. Βγάλτε αστείες φωτογραφίες.

19. Συγκεντρώστε ρούχα, παπούτσια και παιχνίδια που δεν χρειάζεστε πια με σκοπό να τα δωρίσετε.

20. Φτιάξτε κολιέ από ζυμαρικά (πένες, κοραλάκια κλπ) ή από ποπ-κορν.

21. Κάντε μία χορογραφία και τραβήξτε τη σε βίντεο.

22. Φτιάξτε όλοι μαζί ατομικές πίτσες με τα υλικά της επιλογής σας.

23. Φτιάξτε τη δική σας σκηνή με σεντόνια και κουβέρτες.

24. Παίξτε τρίλιζα.

25. «Ζωγραφίστε» κάτι στην πλάτη του άλλου και αφήστε τον να μαντέψει τι σχεδιάσατε.

26. Ανακαλύψτε νέα μέρη στο χάρτη και διαβάστε περισσότερα για αυτά.

27. Παίξτε κυνήγι θησαυρού μέσα στο σπίτι. (κλικ για να διαβάσετε οδηγίες)

28. Επιλέξετε ένα γράμμα και βρείτε αντικείμενα μέσα στο σπίτι που ξεκινάνε από αυτό το γράμμα.

29. Ανεβάστε τη δική σας θεατρική παράσταση.

30. Δημιουργείστε κατασκευές με υλικά που προορίζονται για τον κάδο της ανακύκλωσης.

31. Ζωγραφίστε τα πορτρέτα των μελών της οικογένειας.

32. Παίξτε με παζλ.

33. Δείτε παλιά οικογενειακά βίντεο.

34. Φτιάξτε ζωγραφιές που θα κορνιζάρετε και θα κρεμάσετε στον τοίχο.

35. Μετατρέψτε το σπίτι σας σε spa: Βάλτε χαλαρωτική μουσική, κάντε μάσκα ομορφιάς, κάντε μασάζ κλπ.

36. Γράψτε γράμμα (από τα κανονικά) σε αγαπημένα πρόσωπα που μένουν μακριά και πηγαίνετε να τα ταχυδρομήσετε.

37. Λύστε σταυρόλεξα και γρίφους για παιδιά.

38. Γράψτε και ηχογραφήστε το δικό σας τραγούδι.

39. Φτιάξτε τη δική σας μυστική οικογενειακή χειραψία.

40. Παίξτε κρεμάλα.

41. Φυτέψτε φακές σε ένα κεσεδάκι από γιαούρτι.

42. Διαβάστε ένα βιβλίο και ξεκινήστε ημερολόγιο ανάγνωσης. (κλικ για να κατεβάσετε το δικό μας ημερολόγιο ανάγνωσης δωρεάν)

43. Πηγαίνετε για bowling ή παίξτε στο σπίτι με άδεια μπουκάλια από νερό.

44. Παίξτε όνομα, ζώο, πράγμα. (Μπορείτε να προσθέσετε περισσότερες κατηγορίες από τις κλασσικές π.χ. παιχνίδι, ταινία.. για να γίνει πιο διασκεδαστικό και ενδιαφέρον το παιχνίδι!)

45. Φτιάξτε κολάζ με τα αγαπημένα σας ζώα, χρώματα, φαγητά, ταινίες κ.τ.λ. από αποκόμματα περιοδικών.

46. Διοργανώστε talent show.

47. Πηγαίνετε μία βόλτα με τα ποδήλατα.

48. Αναπαραστήστε σκηνές από την αγαπημένη σας ταινία.

49. Κάντε τη δική σας ραδιοφωνική εκπομπή και ηχογραφήστε την για να τη στείλετε στους παππούδες, στους νονούς κλπ.

50. Πηγαίνετε για πικνίκ σε ένα κοντινό πάρκο.

51. Κάντε πικνίκ στο σαλόνι.

52. Παίξτε παιχνίδια με τράπουλα.

53. Παίξτε κουτσό.

54. Σκαρώστε μία αθώα φάρσα σε ένα μέλος της οικογένειας.

55. Παίξτε το παιχνίδι των χωρών. π.χ η Δευτέρα μπορεί να είναι η μέρα της Γαλλίας: Φτιάξτε Γαλλικό φαγητό, δείτε Γαλλική ταινία, ακούστε Γαλλική μουσική.

56. Ξεκινήστε το σύστημα διαχείρισης χρημάτων με τα 3 βάζα.

57. Κάντε πειράματα χημείας και φυσικής.

58. Δείξτε στα παιδιά τις φωτογραφίες τους από τότε που ήταν μωρά.

59. Παίξτε με πλαστελίνη

60. Βάλτε μουσική, τραγουδήστε και χορέψτε στο ρυθμό.

61. Συνδυάστε τη διασκέδαση με την ισορροπημένη διατροφή, φτιάχνοντας πολύχρωμα smoothies με φρούτα και λαχανικά της εποχής και δίνοντάς τους ευφάνταστα ονόματα.

62. Φτιάξτε το δικό σας φυτολόγιο.

63. Επισκεφθείτε παππούδες, θείους-θείες ή φίλους που μένουν κοντά.

64. Παίξτε επιτραπέζια.

65. Δημιουργήστε το δικό σας επιτραπέζιο παιχνίδι.

66. Μαγειρέψτε ένα πιάτο διεθνούς κουζίνα (ή παραγγείλτε απ’ έξω)

67. Πηγαίνετε στην κοντινή σας δανειστική βιβλιοθήκη για βιβλία.

68. Ακούστε ένα audio book.

69. Πηγαίνετε βόλτα το σκύλο (ή το σκύλο του γείτονα).

70. Πηγαίνετε σινεμά.

71. Δείτε ταινία στο σπίτι (να ποιες είναι οι 30 top αγαπημένες μας ταινίες για όλη την οικογένεια).

72. Φτιάξτε «δοκό ισορροπίας», ακουμπώντας στο πάτωμα ένα σχοινάκι. Ζητήστε στα παιδιά να περπατήσουν στη δοκό χωρίς να πέσουν.

73. Παίξτε μπάσκετ με μια άδεια κούτα και μπάλα που έχετε φτιάξει από εφημερίδα.

74. Παίξτε το βάζο με τις ερωτήσεις.

75. Φτιάξτε μία γιγάντια μολυβοθήκη για να οργανώσετε όλη τη γραφική ύλη

76. Διοργανώστε ένα ανοιξιάτικο κυνήγι θησαυρού

77. Μεταμφιεστείτε και παίξτε παιχνίδια ρόλων.

78. Γεμίστε το σπίτι με μπαλόνια! (να τα top μυστικά μου για φούσκωμα μπαλονιών)

79. Διοργανώστε βραδιά καραόκε.

80. Πηγαίνετε σε escape room για παιδιά.

81. Φτιάξτε το δικό σας escape room στο σπίτι.

82. Πηγαίνετε να δείτε ένα αθλητικό γεγονός από κοντά.

83. «Μαγειρέψετε» με υλικά που θα βρείτε στη φύση. Φτιάξτε «λαχταριστά πιάτα» από φύλλα, λουλούδια, χώμα, καρπούς και ξυλαράκια.

84. Φτιάξτε κέικ.

85. Θυμηθείτε ιστορίες από παλιά.

86. Φτιάξτε αστεία αξεσουάρ από χαρτί (μάσκες, καπέλα, γυαλιά) και φορέστε τα.

87. Γράψτε γράμματα ο ένας στον άλλον και ανοίξτε τα σε έναν μήνα, σε ένα χρόνο κλπ.

88. Φυτέψτε σπόρους σε γλάστρα στο μπαλκόνι.

89. Κάντε μια ζωγραφιά για τη δασκάλα (ή τον δάσκαλο).

90. Ξεκινήστε ημερολόγιο.

91. Διαβάστε δυνατά ο ένας στον άλλον.

92. Στήστε ένα εστιατόριο/σχολείο/πάρτυ για τα λούτρινα κουκλάκια.

93. Κολλήστε χαρτάκια post it σε οτιδήποτε αρχίζει από Άλφα ή Βήτα κλπ.

94. Επισκεφτείτε ένα μουσείο.

95. Φτιάξτε κουκολοθεάτρο και ανεβάστε μια παράσταση.

96. Μετατρέψτε μια κούτα σε σπίτι, κουκλόσπιτο, γκαράζ, καράβι, διαστημόπλοιο κλπ.

97. Φτιάξτε τις δικές σας πολύχρωμες κηρομπογιές από παλιές ή περισσευούμενες.

98. Σκεπάστε το τραπέζι της κουζίνας με ένα σεντόνι και μετατρέψτε το σε φρούριο.

99. Φτιάξτε σάντουιτς δύο χρωμάτων.

100. Μην κάνετε τίποτα. Και μην προτείνετε τίποτα! Κανένα παιδί δεν πέθανε από την βαρεμάρα. Ίσα ίσα, η βαρεμάρα κάνει καλό! Αν τα παιδιά επιμένουν ότι δεν έχουν να κάνουν ΤΙΠΟΤΑ μα ΤΙΠΟΤΑ και πεθαίνουν (μαμά σε παρακαλώ, δεν έχω τι να κάνω!) προτείνετέ τους να σας βοηθήσουν στις δουλειές του σπιτιού. Τότε σίγουρα θα σκεφτούν κάτι άλλο να κάνουν!

Εγώ κάνω υποτυπώδεις χειροτεχνίες επιπεδου παιδιου νηπιαγωγείου στις οποίες δεν συμμετέχει αλλά του αρεσει να τις βλεπει. 

Παιδικα δεν εχουμε αρχισει ακομα αλλα βλεπει βιντεοκλίπ κ επειδη ειμαστε αρκετα στον υπολογιστη δυστυχως αν μας δει να καθομαστε ερχεται κ ζηταει. 

Ασχολειυαι πολυ με πλυσιμο λαχανικών, μουλιασμα οσπρίων, τακτοποιηση λαχανικών κ τετοια οικιακά, λιγο πότισμα κήπου κ θα "βοηθησει" και στα κουλουρια κ τα τσουρεκια. 

Αυτα τα ωραια που κανουν διαφορες μαμαδες εγω δεν μπορω να τα κανω οσο κι αν εχω προσπαθησει να πιεσω τον εαυτο μου. 

Just now, Έσπερος είπε:

Εγώ κάνω υποτυπώδεις χειροτεχνίες επιπεδου παιδιου νηπιαγωγείου στις οποίες δεν συμμετέχει αλλά του αρεσει να τις βλεπει. 

Παιδικα δεν εχουμε αρχισει ακομα αλλα βλεπει βιντεοκλίπ κ επειδη ειμαστε αρκετα στον υπολογιστη δυστυχως αν μας δει να καθομαστε ερχεται κ ζηταει. 

Ασχολειυαι πολυ με πλυσιμο λαχανικών, μουλιασμα οσπρίων, τακτοποιηση λαχανικών κ τετοια οικιακά, λιγο πότισμα κήπου κ θα "βοηθησει" και στα κουλουρια κ τα τσουρεκια. 

Αυτα τα ωραια που κανουν διαφορες μαμαδες εγω δεν μπορω να τα κανω οσο κι αν εχω προσπαθησει να πιεσω τον εαυτο μου. 

Άσε Έσπερος και εγώ σε αυτά είμαι πιο άμπαλη πεθαίνεις. Δεν το έχω με κατασκευες και δραστηριότητες καθόλου. 

Εμεις πήραμε πολλά βιβλία,παζλ, παιχνίδια ρόλων κλπ και την κουτσοβολεύουμε έτσι. Τη βγάλαμε και χθες ξέδωσε τα νεύρα της περπατήσαμε χιλιόμετρα. Έρχεται κάθε μέρα ρωτάει να την πάμε στον παπού στην θεία στον Μουστάκα :lol: στις κούνιες κλαίει στην πόρτα καμιά φορά αλλά ως τώρα τεράστιες αλλαγές δεν έχω δει. Προσπαθώ να μην περνάει ώρα χωρίς κάτι να κάνουμε για να φεύγει η μέρα χωρίς πολύ γκρίνια. 

Βλέπει και κάνα βιντεάκι θα έρθει να μαγειρέψουμε βγαίνουμε μπαλκόνι παίζει με χώμα και νερά, διαβάζουμε κάνουμε παζλ παίζουμε πλέιμομπιλ κούκλες κουζινικα παίζουμε γενέθλια βάφτιση σούπερ μάρκετ τι άλλο.. λίγο μπάλες λίγο δουλειές να αυτά. Αν συνεχίσει όμως η κατάσταση δεν ξέρω τι θα γίνει. Έρχεται και καλοκαίρι πότε θα τρέξουν πότε θα παίξουν πότε θα τα δει η θάλασσα. Δεν είμαι και σε ηλικία (27 μηνών) να καταλάβει. Ελπίζω να περάσει όσο αναίμακτα γίνεται για όλους αυτό. 

• Like 1

Κράτα το

Κράτα το

Διαφημίσεις

Πολύ ενδιαφέρον θέμα ανοιξες χαρούμενη μαμά! Ο γιος μου είναι τριών και τεσσάρων μηνών, έχει καταλάβει πολλά σχετικά με την κατάσταση. Μέσα σε άκρες μου λέει πως εξω κυκλοφορεί ο κορονοιος, ένα μικρόβιο που δεν το βλέπουμε με τα μάτια μας, και αν μπει στο στομα μας θα έχουμε πυρετό και βήχα. Όλα έχουν κλείσει για να μην βγαίνει ο κόσμος έξω. Μπορούμε να βγουμε μόνο με το χαρτάκι! 

Υπάρχουν στιγμές που βαριέται και ξαπλώνει στους καναπέδες κυρίως τα πρωινά που δεν θέλει να συμμετάσχει στην δουλειές μου. Δεν επιμενω αλλά του δίνω εναλλακτικές. 

Είναι σπιτογατος και δεν τον ενοχλεί που δεν βγαίνει, σπάνια το ζητά, κυρίως επίσκεψη στο εξοχικό και στο μάρκετ αλλά συμβιβαζεται γρήγορα. 

Μπαλκόνι έχουμε αρκετά μεγαλο, του αρέσει να κάνει κούνια, να ανοιγοκλείνουμε την ομπρέλα, να κάνει ποδηλατο, να παίζει μπάλα με τον μπαμπά και να εξερευνά τα φυτά και τις πασχαλιτσες! Σύντομα θα του βάλω και μία λεκάνη με άμμο να παίζει αφού ακόμα είναι πολύ νωρίς για πισίνα. 

Εντός κανουμε χειροτεχνιες άπειρες. Σήμερα θα βαψουμε τις λαμπάδες μας, πήρα λευκές απ το μάρκετ για να ασχοληθούμε λίγο το απόγευμα. Σε λίγες μέρες ετοιμάζεται να βάψει τα αυγά, ανυπομονεί. Κάναμε και πασχαλινό στεφάνι για την πόρτα, θέλω να πω πως του αρέσουν οι κατασκευές που έχουν λειτουργική χρήση.

Επίσης, με βοηθά στο μαγείρεμα, παίζει σουπερμάρκετ, αγοράζει ταχα εργαλεία από ένα φυλλάδιο μαζί με τον μπαμπά του, στυνει όλους τους σιδηροδρόμους στο σαλόνι(δεν μπορείς να πατήσεις βέβαια αλλά χαλαλι) και ασχολείται με τα τρενα. 

Παιζει φανταστικά παιχνίδια με τον πατέρα του, πχ παραλία, συνεργείο. Κάνουμε και θεματικές μέρες πχ με χώρες, πικνικ, παραλια κτλ και προσαρμόζουμε το φαγητό μας, την μουσική, το χορό. 

Just now, xaroumenh mama είπε:

κάποιες φορές δείχνει λυπημένος κάποιες άλλες χαρούμενος

Με το αδελφακι του παίζει? Ή αλληλεπίδραση των παιδιών και ιδιαίτερα αυτόν τον δύσκολο καιρό είναι ανεκτίμητη! 

• Like 1

Κι εμείς φουλ χειροτεχνίες, μπάλα, κυνηγητό μέσα στο σπίτι, μαγειρεύουμε μαζί, χορεύουμε κλπ. Κάθε 2-3μερες κάνουμε και βόλτα γύρω γύρω στη γειτονιά! Κάνουμε βιντεοκλησεις με τους παππούδες και φίλους που έχουν παιδάκια. Και σε όλα αυτά να χωρέσει και η δουλειά της μαμάς από το σπίτι... 

Η αλήθεια είναι ότι έχω αρχίσει και κουράζομαι αλλά προσπαθούμε να αντέξουμε. Ο σύζυγος είναι με αναστολή σύμβασης οπότε έχει αναλάβει τα πρωινά αυτός. 

Η μικρή (2 χρονων) εκτός από την έλλειψη επαφής με άλλο κόσμο δεν γκρινιάζει πολύ... Μου ζητάει βέβαια τα άλλα παιδάκια, τις κούνιες, τους παππούδες και το σουπερκαρκετ(?)... 

Προχτές ζωγράφισε έναν κορονοιο σύμφωνα με τα λεγόμενα της. Πραγματικά ώρες ώρες νοιώθω ότι μετράω τις μέρες να μπορέσω να την πάω κάπου να δει λίγο πρασινάδα, εξοχή και άλλα παιδάκια. 

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Σύντομα θα του βάλω και μία λεκάνη με άμμο να παίζει (...)

Τι ωραίες ιδέες! :)

Πες μας λίγο περισσότερα για αυτό με την άμμο. Αγοραστή; Εγκεκριμένη για παιδιά; Που μπορώ να την βρω; Πόσο κρατάει σε καλή κατάσταση; Εννοώ την βρέχεις, στεγνώνει κλπ και δεν μυρίζει μετά; Που την αποθηκεύεις μετά το παιχνίδι; Πχ σε δοχείο που αναπνέει για να μην κρατήσει υγρασία; Πως περιορίζεις λίγο τον χαμό στο μπαλκόνι; Μου αρέσει πολύ σαν ιδέα, αλλά σκέφτομαι και το μάζεμα μετά...

@Deena είδα το παρακάτω μήνυμα σου, σε ευχαριστώ!

Just now, samsympan είπε:

Πες μας λίγο περισσότερα για αυτό με την άμμο. Αγοραστή; Εγκεκριμένη για παιδιά; Που μπορώ να την βρω; Πόσο κρατάει σε καλή κατάσταση; Εννοώ την βρέχεις, στεγνώνει κλπ και δεν μυρίζει μετά; Που την αποθηκεύεις μετά το παιχνίδι; Πχ σε δοχείο που αναπνέει για να μην κρατήσει υγρασία;

Τα elc έχουν ειδική άμμο για παιχνίδι, αυτή την εποχή την παραγγέλνεις μια χαρά ηλεκτρονικά.

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Απαντάω ουσιαστικά κ για τα δύο που παραθέσεις γιατί με τις παραθέσεις δε τα πάω κ τόσο καλά :D ο μικρός σε λίγες μέρες κλείνει τα δύο, παιδί με έντονη προσωπικότητα με αυτά που έχει δείξει έως τώρα κ γενικά δε βαριέται πάντα βρίσκει τρόπο να απασχολείται κ να απασχολεί κ εμάς μαζί του..:shock:  τον έστελνα βρεφικό αλλά δε φαίνεται να του έχει ληψει ιδιαίτερα.. Για τον μεγάλο προβληματιζομαι ποιο πολύ πως θα βρω τρόπο να τον απασχολώ γιατί όπως κ να έχει έκανε κ πολλές δραστηριότητες πριν κ νιώθω ότι δε μπορώ να του προσφέρω κ πολλά για να τον βοηθήσω να εξελιχθεί, το θετικό είναι πως βλέπω αυτές τις μέρες τρομερή εξέλιξη στον λόγο του, είναι κ ο μικρός που δε μας αφήνει κ ιδιαίτερο χώρο...

Με κατασκευές κ εγώ δε το έχω καθόλου κ για την ώρα δε το έχω επιχείρηση  ούτε με τη ζωγραφική τα πάω καλά αλλά αυτές τις μέρες μπήκα στο yutube κ ξεκίνησα να βλέπω κάποια μαθήματα που έχουν.. Ααα κ ούτε με το φανταστικό παιχνίδι δε τα πηγενα καλά αλλά έμαθα.. Βέβαια εκεί τα πάει πάρα πολύ καλά ο άντρας φοβερος ηθοποιός κ δε με αγχώνει τόσο αυτό.. Στο δικό μου παιχνίδι προσπαθώ να του μάθω κάποια πράγματα η να του μείνουν καινούργιες λέξεις κ βλέπω πως προσπαθεί να τις μιμειθει κ εκείνος δλδ αν του αρέσει κάτι που θα του πω μας αλλάζει τους ρόλους κ ξεκινάει κ λέει ότι του πω εγώ...

Γενικά πιστεύω πάνω σε αυτό ο καθένας όπου μπορεί να φτάσει δε χρειάζεται να πιέσουμε τον εαυτό μας να κάνουμε κάτι που δε μπορούμε αν το προσπαθήσουμε κ δε μας βγαίνει, γιατί μετά ίσως φανεί κ σαν ψεύτικο στο παιδί 

1 ώρα πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Πολύ ενδιαφέρον θέμα ανοιξες χαρούμενη μαμά! Ο γιος μου είναι τριών και τεσσάρων μηνών, έχει καταλάβει πολλά σχετικά με την κατάσταση. Μέσα σε άκρες μου λέει πως εξω κυκλοφορεί ο κορονοιος, ένα μικρόβιο που δεν το βλέπουμε με τα μάτια μας, και αν μπει στο στομα μας θα έχουμε πυρετό και βήχα. Όλα έχουν κλείσει για να μην βγαίνει ο κόσμος έξω. Μπορούμε να βγουμε μόνο με το χαρτάκι! 

Υπάρχουν στιγμές που βαριέται και ξαπλώνει στους καναπέδες κυρίως τα πρωινά που δεν θέλει να συμμετάσχει στην δουλειές μου. Δεν επιμενω αλλά του δίνω εναλλακτικές. 

Είναι σπιτογατος και δεν τον ενοχλεί που δεν βγαίνει, σπάνια το ζητά, κυρίως επίσκεψη στο εξοχικό και στο μάρκετ αλλά συμβιβαζεται γρήγορα. 

Μπαλκόνι έχουμε αρκετά μεγαλο, του αρέσει να κάνει κούνια, να ανοιγοκλείνουμε την ομπρέλα, να κάνει ποδηλατο, να παίζει μπάλα με τον μπαμπά και να εξερευνά τα φυτά και τις πασχαλιτσες! Σύντομα θα του βάλω και μία λεκάνη με άμμο να παίζει αφού ακόμα είναι πολύ νωρίς για πισίνα. 

Εντός κανουμε χειροτεχνιες άπειρες. Σήμερα θα βαψουμε τις λαμπάδες μας, πήρα λευκές απ το μάρκετ για να ασχοληθούμε λίγο το απόγευμα. Σε λίγες μέρες ετοιμάζεται να βάψει τα αυγά, ανυπομονεί. Κάναμε και πασχαλινό στεφάνι για την πόρτα, θέλω να πω πως του αρέσουν οι κατασκευές που έχουν λειτουργική χρήση.

Επίσης, με βοηθά στο μαγείρεμα, παίζει σουπερμάρκετ, αγοράζει ταχα εργαλεία από ένα φυλλάδιο μαζί με τον μπαμπά του, στυνει όλους τους σιδηροδρόμους στο σαλόνι(δεν μπορείς να πατήσεις βέβαια αλλά χαλαλι) και ασχολείται με τα τρενα. 

Παιζει φανταστικά παιχνίδια με τον πατέρα του, πχ παραλία, συνεργείο. Κάνουμε και θεματικές μέρες πχ με χώρες, πικνικ, παραλια κτλ και προσαρμόζουμε το φαγητό μας, την μουσική, το χορό. 

Με το αδελφακι του παίζει? Ή αλληλεπίδραση των παιδιών και ιδιαίτερα αυτόν τον δύσκολο καιρό είναι ανεκτίμητη! 

Δύσκολα παίζουν μαζί μάλλον παίζουν  παρα μα πάρα πολύ ΞΎΛΟ.. πολύ ξύλο που εμένα με δυσκολεύει να το διαχειριστώ αυτό... Είναι κ ο μικρός λίγο παραπονιαρης κ ο μεγάλος λίγο άγαρμπος με τις κινήσεις του κ μια αγκαλιά να προσπαθήσει να πάρει ο μεγάλος τον μικρό ο μικρός αρχίζει κ κλαιει κ αυτό εξοργίζει τον μεγάλο κ ξεκινάει την επίθεση.. Βέβαια όλες αυτές τις μέρες έχουν καταφέρει κ έχουν πλησιάσει ο ένας τον άλλο σε κάποιο βαθμό κ έχουν κ τις καλές στιγμές του.. Θέλω να πιστεύω μεγαλώνοντας θα ηρεμισουν...! 

Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Πες μας λίγο περισσότερα για αυτό με την άμμο. Αγοραστή; Εγκεκριμένη για παιδιά; Που μπορώ να την βρω; Πόσο κρατάει σε καλή κατάσταση; Εννοώ την βρέχεις, στεγνώνει κλπ και δεν μυρίζει μετά; Που την αποθηκεύεις μετά το παιχνίδι; Πχ σε δοχείο που αναπνέει για να μην κρατήσει υγρασία; Πως περιορίζεις λίγο τον χαμό στο μπαλκόνι; Μου αρέσει πολύ σαν ιδέα, αλλά σκέφτομαι και το μάζεμα μετά...

@Deena είδα το παρακάτω μήνυμα σου, σε ευχαριστώ!

Σκέφτομουν να παραγγειλω την μαγική αμμο, δεν θυμάμαι πως αλλιώς λεγεται, μπορεί να την έχεις υπόψη. 

Δεν ξέρω αν χρειάζεται κάποια ειδική μεταχείριση για να διατηρείται αλλά φαντάζομαι θα αναφέρεται στην συσκευασία. Για την ακαταστασία θα στρωνω ένα χαλακι κάτω και για μπορεί να κάθεται το παιδί και για να καθαρίζεται ευκολα ή έστω να περιοριζεται.

Λέω να προτιμησω αυτήν την κινούμενη άμμο γιατί πιστεύω ή απλή θα είναι πολύ δύσκολο να καθαριστει και θα χώνεται παντού! Έχει αγοράσει κάποια μαμα? Έχουν διαφορα στο καθάρισμα?

1 hour ago, xaroumenh mama είπε:

Δύσκολα παίζουν μαζί μάλλον παίζουν  παρα μα πάρα πολύ ΞΎΛΟ.. πολύ ξύλο που εμένα με δυσκολεύει να το διαχειριστώ αυτό... Είναι κ ο μικρός λίγο παραπονιαρης κ ο μεγάλος λίγο άγαρμπος με τις κινήσεις του κ μια αγκαλιά να προσπαθήσει να πάρει ο μεγάλος τον μικρό ο μικρός αρχίζει κ κλαιει κ αυτό εξοργίζει τον μεγάλο κ ξεκινάει την επίθεση.. Βέβαια όλες αυτές τις μέρες έχουν καταφέρει κ έχουν πλησιάσει ο ένας τον άλλο σε κάποιο βαθμό κ έχουν κ τις καλές στιγμές του.. Θέλω να πιστεύω μεγαλώνοντας θα ηρεμισουν...! 

Είναι δύσκολη αυτή ή φάση, εγώ επειδή δεν έχω άλλα παιδάκια ακόμη σκέφτομαι πόσο συμβάλει στην ανάπτυξη τους ή αλληλεπίδραση τους ιδιαίτερα αυτές τις μέρες της απαγορευσης. 

Σίγουρα μεγαλώνοντας θα ηρεμισουν και θα παίζουν αρμονικά μεταξύ τους. 

Αν και οι ηλικίες δεν συμβαδίζουν θα μπορουσατε να κάνετε (ίσως το κάνετε ήδη) κάποια παιχνίδια όλοι μαζι και οι τρεις σας αλλά και ο μπαμπάς αν είναι στο σπίτι. Πχ ζωγραφική, τουβλάκια, αυτοκινητακια, ξεφύλλισμα των αλμπουμς, αυτοκόλλητα, δραστηριότητες που θα μπορούν να συμμετέχουν όλοι για να αποφύγεται ή ένταση και να απασχολούνται.

Είδα χθες για σπιτική άμμο, κ μου άρεσε πολύ σαν ιδέα έφτιαξα λίγη σήμερα καλή βγήκε σε λίγο θα τους τη δώσω να παίξουν, εσείς ίσως να τη ξέρετε κιόλας 

500γρμ αλεύρι κ 200μλ bady oil  κ μυρίζει κ πολύ ωραία...!!!! 

• Like 1

Αχ αυτή η καραντίνα! Εμείς κάνουμε αυτά που στέλνουν από το σχολείο (δραστηριότητες), ζωγραφίζουμε (έχουμε κάνει το δωμάτιο του έκθεση ζωγραφικής), φτιάχνουμε παζλ, παίζουμε επιτραπέζια, χορεύουμε, τραγουδάμε, κάνουμε γυμναστική στο σπίτι, φτιάχνουμε κάστρα στο σαλόνι και κάνουμε μάχες, μαγειρεύουμε παρέα, φτιάχνουμε γλυκά, διαβάζουμε αρκετά, θα δούεμ καμιά ταινία. Προσπαθώ να κάνουμε χειροτεχνίες-κατασκευές αλλά βρε κορίτσια δεν το έχω καθόλου!!μα καθόλου!!! προσπαθώ αλλά νομίζω πως τον απογοητεύω επειδή έχει δει τι φτιάχνουν στο σχολείο οι δασκάλες!

Γενικά όλο ψάχνουμε πράγματα να κάνουμε γιατί βαριέται και εύκολα.

Πάντως σε εμάς τα πράγματα έχουν αρχίσει να ζορίζουν πολύ γιατί εκείνος βαριέται κάθε μέρα και περισσότερο (είναι παιδί που είχε μάθει συνέχεια έξω δραστηρίοτητες- παρέες-φίλους κτλ) , εγώ έχω το πρωί και την δουλειά το οποίο έχει μεγάλο βαθμό δυσκολίας με ένα παιδί 4 1/2 ετών στο σπιτι!

• Like 2

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

Αχ αυτή η καραντίνα! Εμείς κάνουμε αυτά που στέλνουν από το σχολείο (δραστηριότητες), ζωγραφίζουμε (έχουμε κάνει το δωμάτιο του έκθεση ζωγραφικής), φτιάχνουμε παζλ, παίζουμε επιτραπέζια, χορεύουμε, τραγουδάμε, κάνουμε γυμναστική στο σπίτι, φτιάχνουμε κάστρα στο σαλόνι και κάνουμε μάχες, μαγειρεύουμε παρέα, φτιάχνουμε γλυκά, διαβάζουμε αρκετά, θα δούεμ καμιά ταινία. Προσπαθώ να κάνουμε χειροτεχνίες-κατασκευές αλλά βρε κορίτσια δεν το έχω καθόλου!!μα καθόλου!!! προσπαθώ αλλά νομίζω πως τον απογοητεύω επειδή έχει δει τι φτιάχνουν στο σχολείο οι δασκάλες!

Γενικά όλο ψάχνουμε πράγματα να κάνουμε γιατί βαριέται και εύκολα.

Πάντως σε εμάς τα πράγματα έχουν αρχίσει να ζορίζουν πολύ γιατί εκείνος βαριέται κάθε μέρα και περισσότερο (είναι παιδί που είχε μάθει συνέχεια έξω δραστηρίοτητες- παρέες-φίλους κτλ) , εγώ έχω το πρωί και την δουλειά το οποίο έχει μεγάλο βαθμό δυσκολίας με ένα παιδί 4 1/2 ετών στο σπιτι!

Κ εμένα αυτές τις μέρες βαριέται πάρα πολύ σε σημείο που δε θέλει να κάνει τίποτα ξεκινάμε να κάνουμε κάτι κ λέει κουραστικα, κ έχει τρομερή ενέργεια μέσα του κ δε ξέρει πως να τη βγάλει τουλάχιστον χοροπηδάει στα κρεβάτια κ στο καναπέ λίγο κ εκτονώνεται.. 

• Like 1

Εγώ κορίτσια τα πρωινά δουλεύω και γυρίζω στις 4. Αναγκάζομαι να μαγειρεύω κάθε μέρα, ενώ πρώτα μαγείρευα πού και πού γιατί και απ'έξω παίρναμε φαγητό, και καμιά γιαγιά μας έφερνε, και για φαγητό έξω βγαίναμε. Επίσης η γυναίκα που καθαρίζει και σιδερώνει δεν έρχεται, και μου έχουν πέσει και όλες οι δουλειές. Έχω και κάποια μαθηματάκια ιδιαίτερα που κάνω, και τώρα τα κάνω on Line, και γενικά κουράζομαι πολύ περισσότερο από πριν. Με χειροτεχνίες και ζωγραφική δεν το έχω ούτε για αστείο , οπότε δεν υπάρχει και διάθεση για προσπάθεια. Κάνουμε πολλά παζλ, παίζουμε με lego, πάιζουμε λίγη μουσικούλα, εγώ παίζω cello, ο άντρας μου λίγη κιθάρα, ο μικρός τα όργανάκια παιχνίδια που έχει. Βγαίνει κάθε μέρα με τον μπαμπά του για μπάλα και πατίνι, παίζει μπάσκετ στο σπίτι και βλέπει πολύ βίντεο (κυρίως Πέππα, ροζ πάνθηρα και cocomelon). Στα οικιακά δεν τον βάζω να ασχολείται γιατί θέλω να τελειώνω γρήγορα. Τις προάλλες που έφτιαχνα κουλουράκια, του έδωσα λίγο ζυμάρι να πλάσει και με εκνεύρισε γιατί έπιανε και μου χάλαγε τα πάντα. Δεν έχω υπομονή.. Το να του δώσω άμμο , μου φάνηκε εφιαλτικό σενάριο..

Just now, xaroumenh mama said:

Κ εμένα αυτές τις μέρες βαριέται πάρα πολύ σε σημείο που δε θέλει να κάνει τίποτα ξεκινάμε να κάνουμε κάτι κ λέει κουραστικα, κ έχει τρομερή ενέργεια μέσα του κ δε ξέρει πως να τη βγάλει τουλάχιστον χοροπηδάει στα κρεβάτια κ στο καναπέ λίγο κ εκτονώνεται.. 

Και μένα χοροπηδάει στα κρεβάτια!

• Like 2

Διαφημίσεις

Just now, xaroumenh mama είπε:

τουλάχιστον χοροπηδάει στα κρεβάτια κ στο καναπέ λίγο κ εκτονώνεται.. 

Ναι αυτό είναι κλασσικό παιχνιδι. Επίσης το μπάσκετ, μία μικρή μπασκέτα ή ένα καλάθι αυτοσχέδιο, μία μπάλα και δύο καρέκλες για τέρμα, ή απλά να την ρίχνει ο ένας στον άλλο, κρυφτό ή το πέταγμα μπαλονιών στον αέρα είναι παιχνίδια για να εκτονωσουν την ενέργεια ενός παιδιού. Επίσης ο χορός, η μουσικόκινητική και κάποιες  ασκήσεις γυμναστικής-μιμισεις ζώων, πχ κουνελάκι, βατραχακι  είναι δραστηριότητες που κρατούν το ενδιαφέρον των μικρών μας. 

Ακομα με μία ταινία σχηματίζουμε τετράγωνα στο χαλί, σχεδιαζουμε αριθμούς ή χρησιμοποιούμε ταινίες με διαφορετικα χρωματα αν θελουμε, και παίζουμε κάνοντας άλματα, κουτσο ή όπως μας οδηγήσει το παιδί. Αυτό αρέσει πολύ στον γιο μου. 

• Like 3

Ναι αυτό είναι κλασσικό παιχνιδι. Επίσης το μπάσκετ, μία μικρή μπασκέτα ή ένα καλάθι αυτοσχέδιο, μία μπάλα και δύο καρέκλες για τέρμα, ή απλά να την ρίχνει ο ένας στον άλλο, κρυφτό ή το πέταγμα μπαλονιών στον αέρα είναι παιχνίδια για να εκτονωσουν την ενέργεια ενός παιδιού. Επίσης ο χορός, η μουσικόκινητική και κάποιες  ασκήσεις γυμναστικής-μιμισεις ζώων, πχ κουνελάκι, βατραχακι  είναι δραστηριότητες που κρατούν το ενδιαφέρον των μικρών μας. 

Ακομα με μία ταινία σχηματίζουμε τετράγωνα στο χαλί, σχεδιαζουμε αριθμούς ή χρησιμοποιούμε ταινίες με διαφορετικα χρωματα αν θελουμε, και παίζουμε κάνοντας άλματα, κουτσο ή όπως μας οδηγήσει το παιδί. Αυτό αρέσει πολύ στον γιο μου. 

Καλά εγώ όποτε σε διαβάζω κομπλάρω. Δεν αναλαμβάνεις εξ αποστάσεως απασχόληση νηπίων; Να που λένε ότι η κρίση φέρνει ευκαιρίες! 

Εγώ κάνω πολύ ενδιαφέρουσες και εποικοδομητικές δραστηριότητες. Πχ αγοράζουμε ξηρούς καρπούς, τους βάζει έναν έναν στο βαζάκι. Κρατάει πολλή ώρα αυτό. :oops:

• Haha 2

Just now, Έσπερος είπε:

Καλά εγώ όποτε σε διαβάζω κομπλάρω. Δεν αναλαμβάνεις εξ αποστάσεως απασχόληση νηπίων; Να που λένε ότι η κρίση φέρνει ευκαιρίες! 

Εγώ κάνω πολύ ενδιαφέρουσες και εποικοδομητικές δραστηριότητες. Πχ αγοράζουμε ξηρούς καρπούς, τους βάζει έναν έναν στο βαζάκι. Κρατάει πολλή ώρα αυτό. :oops:

Ειδικα αμα καθάριζε κ τπτ σε στυλ φυστικιου θα ήταν πολύ πρακτικο:razz:

Εμάς μας έστειλαν από το σχολείο κ δυο σελίδες σαν ιδέες για γυμναστική. Το ενα κυκλοφορεί αρκετά σαν σπιτ-ing

Κ τα κλασικα παιχνίδια που παίζαμε εμεις σαν παιδιά αν ξαναθυμηθουμε προσφέρονται. Τυφλομυγα, ζεστό-κρύο, αγαλματακια

• Like 1

Just now, Έσπερος είπε:

Εμένα πάλι τους ξηρούς καρπούς τους παίρνει κ τους αδειάζει στο πάτωμα ο μικρός.. Το ίδιο κάνει κ με το ρύζι κ τα μπαχαρικά.. Κ ο μεγάλος έπαιζε με τα μπαχαρικά πολύ κ τα έριχνε στο πάτωμα αλλά όχι όπως ο μικρός τώρα.. Πόσες φορές έχω σκεφτεί να τους αφήσω κανένα πιπέρι καγιεν να παίξουν.. :mrgreen:

Πάντα με τις πρωτότυπες ιδέες της η μαμά Ανεστη...!!! 

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ κορίτσια τα πρωινά δουλεύω και γυρίζω στις 4. Αναγκάζομαι να μαγειρεύω κάθε μέρα, ενώ πρώτα μαγείρευα πού και πού γιατί και απ'έξω παίρναμε φαγητό, και καμιά γιαγιά μας έφερνε, και για φαγητό έξω βγαίναμε. Επίσης η γυναίκα που καθαρίζει και σιδερώνει δεν έρχεται, και μου έχουν πέσει και όλες οι δουλειές. Έχω και κάποια μαθηματάκια ιδιαίτερα που κάνω, και τώρα τα κάνω on Line, και γενικά κουράζομαι πολύ περισσότερο από πριν. Με χειροτεχνίες και ζωγραφική δεν το έχω ούτε για αστείο , οπότε δεν υπάρχει και διάθεση για προσπάθεια. Κάνουμε πολλά παζλ, παίζουμε με lego, πάιζουμε λίγη μουσικούλα, εγώ παίζω cello, ο άντρας μου λίγη κιθάρα, ο μικρός τα όργανάκια παιχνίδια που έχει. Βγαίνει κάθε μέρα με τον μπαμπά του για μπάλα και πατίνι, παίζει μπάσκετ στο σπίτι και βλέπει πολύ βίντεο (κυρίως Πέππα, ροζ πάνθηρα και cocomelon). Στα οικιακά δεν τον βάζω να ασχολείται γιατί θέλω να τελειώνω γρήγορα. Τις προάλλες που έφτιαχνα κουλουράκια, του έδωσα λίγο ζυμάρι να πλάσει και με εκνεύρισε γιατί έπιανε και μου χάλαγε τα πάντα. Δεν έχω υπομονή.. Το να του δώσω άμμο , μου φάνηκε εφιαλτικό σενάριο..

Και μένα χοροπηδάει στα κρεβάτια!

Το μαγείρεμα με τα παιδιά είναι μια συνθέτη υπόθεση πράγματι, εμένα δε χρειάζεται να τους πω τίποτα έρχονται κ οι δύο ανεβαίνουν στις καρέκλες κ ξεκινάνε τα μαγειρικά τους κατορθώματα.... Στο καθάρισμα βέβαια μετά έχουν εξαφανιστεί κ οι δύο.... 

Για το μαγείρεμα έχω παρατηρήσει ότι όποτε τον φωνάζω είναι εξαφανισμένος κ οποτε δεν θελω κανεναν στα ποδια μ κ δεν θελω νε διακοψω, με τριγυρίζει. 

Προτεινω ενα θεμα κ για εμας τις ακαματρα: δραστηριοτητες για να απασχολείτε τα παιδια σας χωρις να νιώθετε οτι τα κακοποιεί τε. 

Just now, Έσπερος είπε:

Για το μαγείρεμα έχω παρατηρήσει ότι όποτε τον φωνάζω είναι εξαφανισμένος κ οποτε δεν θελω κανεναν στα ποδια μ κ δεν θελω νε διακοψω, με τριγυρίζει. 

Προτεινω ενα θεμα κ για εμας τις ακαματρα: δραστηριοτητες για να απασχολείτε τα παιδια σας χωρις να νιώθετε οτι τα κακοποιεί τε. 

Δυσκολο, οχι από θέμα ότι "ακαματροσυνης"

Αλλα λόγω ηλικίας, νομιζω οτι στα 2-2,5ειναι πιο δύσκολο να συνεργαστεις

Εμενα είναι 3,5 κ 5, 5 οποτε απασχολουνται πολύ μαζί, συν ότι το σπίτι είναι ένας μικρός παιδοτοπος με πλειμομπιλ, λεγκο, παζλ, βιβλία, κουζίνα, μαρκετ, αυτοκίνητα, κούκλες, μωρο, ζωακια, έχω αφήσει κ τις στολές κ ντύνονται,μπαλες,μπαλονια

Εχουμε πάρα πολύ καλές προτάσεις από τα νηπια για την μεγάλη, κ θελει να συμμετέχει κ ο μικρος κ αρχισε να ενδιαφέρεται να κάνει γράμματα και πρώτη φορα

Στην ηλικια σας κτ εκτός από αυτά που αναφέρω είναι μουσικά όργανα, παιχνίδια όπως μπάλα, μπάσκετ κλπ, παιχνίδια στην μπανιέρα, με πλαστελινες-ζυμαράκι, ζωγραφική με διάφορους τροπους

Just now, vicky86 είπε:

Δυσκολο, οχι από θέμα ότι "ακαματροσυνης"

Αλλα λόγω ηλικίας, νομιζω οτι στα 2-2,5ειναι πιο δύσκολο να συνεργαστεις

Εμενα είναι 3,5 κ 5, 5 οποτε απασχολουνται πολύ μαζί, συν ότι το σπίτι είναι ένας μικρός παιδοτοπος με πλειμομπιλ, λεγκο, παζλ, βιβλία, κουζίνα, μαρκετ, αυτοκίνητα, κούκλες, μωρο, ζωακια, έχω αφήσει κ τις στολές κ ντύνονται,μπαλες,μπαλονια

Εχουμε πάρα πολύ καλές προτάσεις από τα νηπια για την μεγάλη, κ θελει να συμμετέχει κ ο μικρος κ αρχισε να ενδιαφέρεται να κάνει γράμματα και πρώτη φορα

Στην ηλικια σας κτ εκτός από αυτά που αναφέρω είναι μουσικά όργανα, παιχνίδια όπως μπάλα, μπάσκετ κλπ, παιχνίδια στην μπανιέρα, με πλαστελινες-ζυμαράκι, ζωγραφική με διάφορους τροπους

Γενικά βρίσκει τι να κάνει, δεν μπορώ να πω. Απλώς έτσι για την τιμή των όπλων, σκέφτομαι ότι θα μπορούσα να κάνω κάτι πιο ψαγμένο, να μην ψάχνομαι μόνο για τα ξένα παιδιά, αλλά δεν μου βγαίνει! 

Just now, Έσπερος είπε:

Γενικά βρίσκει τι να κάνει, δεν μπορώ να πω. Απλώς έτσι για την τιμή των όπλων, σκέφτομαι ότι θα μπορούσα να κάνω κάτι πιο ψαγμένο, να μην ψάχνομαι μόνο για τα ξένα παιδιά, αλλά δεν μου βγαίνει! 

Εντάξει μην τρελενεσαι, δουλεύεις παράλληλα, κ αφου δ φαινεται να βαριέται μια χαρα

Αν εχει ανάγκη για κτ παραπανω θα σου το δείξει ξεκαθαρα

Οταν χρειαστεί, μια χαρα θα ασχοληθείς. Κ εγω πριν τα παιδια δ με φανταζόμουν ετσι

Πως σκέφτεστε να αντιμετωπίσετε την άρση των μέτρων σε σχέση με τα παιδιά? Λογικά μετά το Πάσχα θα γίνει σταδιακά, και εγώ σκέφτομαι πως θα μου είναι τρομερά δύσκολο να είμαι όπως πριν. Υπο φυσιολογικές συνθήκες τέτοια εποχή είχαμε ήδη ξεκινήσει τις καθημερινές βόλτες,  μετά το σχολείο και δραστηριότητες , σε πλατεία και πάρκο, όμως δεν είμαι έτοιμη ακόμα για αυτό, νιώθετε και εσείς έτσι ή μόνο εγώ??

υγ: συγγνώμη για το άσχετο στο θέμα όμως δεν ήξερα που αλλού να το γράψω, δεν ήθελα να ανοίξω νέο θέμα.

Εμας κορίτσια στην καραντίνα μας έχει βάλει η μικρή να κάνουμε παραστάσεις non stop. Παίζουμε όλοι μαζί τους ρόλους από τα παραμύθια που ξέρει, εκείνη κάνει και τη διανομή και μας κάνει και παρατήρηση αν πούμε τα λόγια αλλιώς. Όλες αυτές τις μέρες έχω γίνει Σταχτοπούτα, Χιονάτη, νάνος, νεράιδα, έχω παίξει όλα τα ζώα από τους μύθους του Αισώπου και τελευταία έχω γίνει και Πέππα το γουρουνάκι και τα λοιπά ζώα της σειράς. Την υπόλοιπη ώρα παίζει πολύ με playmobil και lego, τον τελευταίο καιρό παίζει και μόνη της με αυτά (βρε τι θα δούμε στην καραντίνα!), φτιάχνει φαγητό στην κουζίνα της και μας σερβίρει, κάνουμε παζλ, ζωγραφίζουμε, παίζουμε πλαστελίνες, διαβάζουμε και περνάει η ώρα. Παιδικά βλέπει το πολύ μισή ώρα τη μέρα, δε θέλω να ξεφεύγουμε. Βιντεοκλήσεις 1-2 τη μέρα με παππουδες, την ξαδερφούλα της και φίλους μας με παιδάκια, τις απολαμβάνει πολύ. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι που δε θέλει να βγαίνει έξω τελευταία. Χρυσή την κάνω να βγούμε και αντιδρά πολύ. Μου φαίνεται περίεργο γιατί προ καραντίνας είμασταν μονίμως έξω αλλά όσο τη βλέπω χαρούμενη δεν ανησυχώ ιδιαίτερα. Χαίρεται πολύ που είμαστε όλοι στο σπίτι γιατί παλιότερα βρισκόμασταν πολύ λιγότερο τις καθημερινές λόγω δουλειάς. Δυστυχώς τελευταία έχω πολλή δουλειά (δουλεύω κανονικά από το σπίτι και γίνεται ένας χαμός) και αναγκάζομαι να κλείνομαι στο δωμάτιο όλη μέρα γιατί αν είμαστε στον ίδιο χώρο δε με αφήνει ήσυχη. Έχω ζοριστεί πολύ με αυτό.

Just now, kotsifikos είπε:

Πως σκέφτεστε να αντιμετωπίσετε την άρση των μέτρων σε σχέση με τα παιδιά? Λογικά μετά το Πάσχα θα γίνει σταδιακά, και εγώ σκέφτομαι πως θα μου είναι τρομερά δύσκολο να είμαι όπως πριν. Υπο φυσιολογικές συνθήκες τέτοια εποχή είχαμε ήδη ξεκινήσει τις καθημερινές βόλτες,  μετά το σχολείο και δραστηριότητες , σε πλατεία και πάρκο, όμως δεν είμαι έτοιμη ακόμα για αυτό, νιώθετε και εσείς έτσι ή μόνο εγώ??

υγ: συγγνώμη για το άσχετο στο θέμα όμως δεν ήξερα που αλλού να το γράψω, δεν ήθελα να ανοίξω νέο θέμα.

Και εγώ προβληματίζομαι γι αυτό. Όλη αυτή η φάση της καραντίνας όσο δυσάρεστη και αν είναι μου έδινε μια σιγουριά ότι είμαστε τουλάχιστον ασφαλείς. Εμένα με αγχώνει και το γεγονός ότι αν αρχίσουμε τις βόλτες και αρπάξει κάτι η μικρή θα το μεταφέρει στους παππούδες που αναγκαστικά θα την προσέχουν αν διακοπεί για εμάς η δουλειά από το σπίτι. Φοβάμαι μη γίνω η τρελή που κυνηγάει το παιδί στο πάρκο μήπως πιάσει κάτι. Γιατί σε κλειστό χώρο δε μας βλέπω να πατάμε.