Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δωράκια πάρτυ - Χριστουγεννιάτικα βιβλιαράκια


Recommended Posts

καλημέρα σας,

Μήπως ξέρετε κάποιο e-shop ή φυσικό κατάστημα που να έχει οικονομικά χριστουγεννιάτικά παιδικά βιβλιαράκια ? (εκτός του γνωστού μεγάλου παιχνιδο- καταστήματος). Μέχρι 1 - 1,50 ευρώ. 

Ψάχνω, ψάχνω και δεν βρίσκω κάτι καλόγουστο και οικονομικό παράλληλα.  

Για 30 παιδάκια από 5 έως 10 ετών. 

Ή μήπως έχετε κάποια καλή ιδέα για δωράκια πάρτυ,  σε αυτά τα ποσά, εκτός από γόμες - στυλό - μπουρμπουλήθρες - σετ ζωγραφικής - χάρτινα γυαλιά οράσεως ? (δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι από αυτά που έχουμε δώσει στο παρελθόν). 

Θα ήθελα ή κάτι με χριστουγεννιάτικο θέμα ή κάτι με θέμα Angry Birds. Και όχι να πρέπει να το κατασκευάσω εγώ ;)

Δεκτά και προσωπικά μηνύματα, εννοείται. 

Σας ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χριστουγεννιάτικα στολίδια...

 

Μπορείς να βρεις άνετα σε αυτή την τιμή... Και δεν εννοώ απαραίτητα μπάλες... Υπάρχουν ωραία ξύλινα στολιδάκια για παράδειγμα ή κεράκια διακοσμητικά για το δωμάτιό τους ή μικρές χιονόμπαλες ή μικρα λούτρινα χριστουγεννιάτικα...

Link to comment
Share on other sites

Και μένα έχει ένα από τα παιδιά γενέθλια κοντά στα Χριστούγεννα, δωράκια που έχω δώσει κατά καιρούς είναι στέκες - κέρατα ταράνδου, σκουφάκια Αγ. Βασίλη, τρίγωνα για κάλαντα και χριστουγεννιάτικες κούπες.

 

Και τα στολίδια ωραία ιδέα, θα το έχω κι εγώ στα υπ' όψιν.

Link to comment
Share on other sites

Σε βιβλιαράκια, το φθηνότερο που μου έρχεται είναι στα 3 ευρώ οι Χριστουγεννιάτικες Ιστορίες από τους Μικρούς Κυρίους και Μικρές Κυρίες και πάλι για 10 ετών δεν είναι

. Σε τόσο χαμηλή τιμή δε νομίζω ότι θα βρεις κάτι της προκοπής σε βιβλίο.

Οι χιονόμπαλες από την άλλη ξεκινούν από 50 λεπτά και πάντα ενθουσιάζουν και το πιο δύσκολο ακροατήριο! Γενικά σε στολίδια υπάρχουν άπειρα.

Link to comment
Share on other sites

Χιονόμπαλες ? χμμ - ούτε που το σκέφτηκα,  θα το δω. 

Έίχα δώσει και σκουφάκια ξωτικών παλαιότερα και κάτι μπαλόνια που γίνονταν Άγιος Βασίλης. 

Και τις κούπες τις σκέφτομαι ήδη όπως και τους κουμπαράδες και τα τρίγωνα. 

Τα στολίδια "κάπως" μου έρχονται - δλδ νομίζω ότι τα δικά μου παιδιά δεν θα ενθουσιάζονταν και τόσο,  άσχετα εάν εμένα θα μου άρεσε και να δώσω και να πάρω ως δωράκι. 

Με το Angry Birds το μόνο που βρίσκω είναι τετράδια. 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. 

Just now, Deena είπε:

Και μένα έχει ένα από τα παιδιά γενέθλια κοντά στα Χριστούγεννα.... 

Deena, εγώ πέρσι τους είχα δώσει χριστουγεννιάτικα χάρτινα γυαλιά, φανταστικά, ξετρελάθηκαν μικροί μεγάλοι και μου είχαν στοιχίσει ούτε ένα ευρώ έκαστο. 

Αν θες σου λέω κ από πού με π.μ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, annoulen είπε:

Deena, εγώ πέρσι τους είχα δώσει χριστουγεννιάτικα χάρτινα γυαλιά, φανταστικά, ξετρελάθηκαν μικροί μεγάλοι και μου είχαν στοιχίσει ούτε ένα ευρώ έκαστο. 

Αν θες σου λέω κ από πού με π.μ

Μπορείς να μου πεις κ εμένα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 42 λεπτά , annoulen είπε:

καλημέρα σας,

Μήπως ξέρετε κάποιο e-shop ή φυσικό κατάστημα που να έχει οικονομικά χριστουγεννιάτικά παιδικά βιβλιαράκια ? (εκτός του γνωστού μεγάλου παιχνιδο- καταστήματος). Μέχρι 1 - 1,50 ευρώ. 

Ψάχνω, ψάχνω και δεν βρίσκω κάτι καλόγουστο και οικονομικό παράλληλα.  

Για 30 παιδάκια από 5 έως 10 ετών. 

Ή μήπως έχετε κάποια καλή ιδέα για δωράκια πάρτυ,  σε αυτά τα ποσά, εκτός από γόμες - στυλό - μπουρμπουλήθρες - σετ ζωγραφικής - χάρτινα γυαλιά οράσεως ? (δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι από αυτά που έχουμε δώσει στο παρελθόν). 

Θα ήθελα ή κάτι με χριστουγεννιάτικο θέμα ή κάτι με θέμα Angry Birds. Και όχι να πρέπει να το κατασκευάσω εγώ ;)

Δεκτά και προσωπικά μηνύματα, εννοείται. 

Σας ευχαριστώ

 

annoulen μια ωραία ιδέα θα ήταν τα 3d παζλ η ακόμα καλύτερα ξύλινοι και μεταλλικοί γρίφοι. Αν θέλεις λεπτομέρειες στείλε μου πμ. 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφέρον θέμα! Και ο δικος μου έχει γενέθλια μεσα στις γιορτές και πράγματι είναι πολύ όμορφο το πάρτυ, το σπίτι είναι στολισμενο, μοσχοβολα γλυκα, φωτάκια τρεμοσβηνουν, είναι μαγευτική ή ατμοσφαίρα!

 

Εγώ εχώ θέμα με τα δωράκια γιατί τα παιδιά των φιλων κ γνωστών έχουν πολύ διαφορετικές ηλικίες από 1-14!

 Τα μεγάλα παιδιά δεν θελουν δώρο αλλά θέλω να έχουν κάτι αναμνηστικό οπότε τους δινω κάποιο μικρό gadget. Για τα υπόλοιπα παιδιά βάζω στα σακουλακια τα κλασσικα μπαλόνια, γόμες, μολύβια και κάποιο άλλο δωράκι όπως κουμπαρά. Πέρυσι ειχα βάλει χριστουγεννιάτικα στολιδια ξύλινα και ήταν πανεμορφα! 

 

Σοκολατάκια ή φαγώσιμα δεν βάζω μέχρι στιγμής γιατι ήταν μικρά παιδάκια που δεν ήξερα αν οι μαμάδες τους τους επιτρέπουν να φανε και δεν ηθελα να έρθουν σε δύσκολη θέση. 

 

Φέτος σκέφτομαι και τις χιονομπαλες επειδή τα μικρά θα ειναι μεγαλύτερα αλλά κι αυτό με επιφύλαξη γιατί περυσι είχε σπάσει μία ο δικός μου και γεμισαμε νερά με γυαλιά! 

 

Άσχετο με τα χριστούγεννα έλεγα μήπως φέτος δώσω κάτι εντελώς διαφορετικό στο μικρότερα παιδιά. Σκεφτόμουν ένα μικρό καμβά με δυο-τρεις τεμπερες ή δακτυλομπογιες και ένα πινέλο! Πως σας φαίνεται? Ο άνδρας μου δεν ενθουσιαστηκε. 

 

Επίσης μία ακόμα ιδέα που ενθουσίασε τα μικρά παιδάκια ειναι τα δωράκια να τα μοιράζει προς το τέλος ο άγιος βασιλης! Ένας ανηψιός μου ευχαριστείται παρά πολύ όταν αναλαμβάνει αυτό το ρόλο και δύο χρόνιες τώρα περίμενε πως και πως την στιγμή που θα ντυνόταν! Ελπίζω να το θέλει και φέτος διαφορετικά θα πω στον άνδρα μου να ντυθεί! 

 

   

   

Link to comment
Share on other sites

Bιβλιαράκια πού όντως να διαβάσουν παιδιά δημοτικού με τόσο λίγα χρήματα μάλλον δεν υπάρχουν. Μικρά παραμυθάκια των λίγων σελίδων θα έχουν ένα ενδιαφέρον όταν το παιδί μαθαίνει ανάγνωση , δηλαδή άντε πρώτη δημοτικού. 

Χριστουγεννιάτικα μπισκότα είναι ωραία ιδέα, αυτά με τη ζαχαρόπαστα που μπορείς και να τα παραγγείλεις, και βγαίνουν εκει στο ποσό που θες, και αρέσουν σίγουρα σε παιδιά όλων των ηλικιών.Ξέρεις, αυτά που είναι μεγαλούτσικα, συσκευασμενα ένα ένα και λυπάσαι να τα φας; Αυτή την εποχή έχω δει να κυκλοφορουν σε θέματα φθινοπωρινά και halloween και η τιμη είναι κοντά στα 2 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Στο Σκλαβενίτη βρήκα βιβλιαράκια με αγαπημένα παραμύθια πολύ οικονομικά, μπορεί και τόσο (δε θυμάμαι με σιγουριά), εκδόσεων susaeta. Το καλύτερο δώρο όμως θα ήταν μπαλόνια, τουλάχιστον για τα μικρότερα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 20/10/2019 at 8:03 ΜΜ, ΕύηΞ είπε:

Στο Σκλαβενίτη βρήκα βιβλιαράκια με αγαπημένα παραμύθια πολύ οικονομικά, μπορεί και τόσο (δε θυμάμαι με σιγουριά), εκδόσεων susaeta. Το καλύτερο δώρο όμως θα ήταν μπαλόνια, τουλάχιστον για τα μικρότερα παιδιά.

 

Μπά, δεν νομίζω ότι η susaeta έχει τόσο οικονομικά βιβλιαράκια, κ αν έχει θα είναι τα πολύ μικρά που είναι για προνηπιακές ηλικίες. Αλλά όμως δεν σκέφτηκα να δω και στον Σκλαβενίτη, όντως, μπορεί κάποια άλλη έκδοση,  όχι τόσο γνωστή, που να βολέψει. Μπαλόνια θα τους δώσουν και από τον παιδότοπο. Ευχαριστώ πολύ. 

 

On 19/10/2019 at 9:13 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

............

Χριστουγεννιάτικα μπισκότα είναι ωραία ιδέα, αυτά με τη ζαχαρόπαστα που μπορείς και να τα παραγγείλεις, και βγαίνουν εκει στο ποσό που θες, και αρέσουν σίγουρα σε παιδιά όλων των ηλικιών.Ξέρεις, αυτά που είναι μεγαλούτσικα, συσκευασμενα ένα ένα και λυπάσαι να τα φας; Αυτή την εποχή έχω δει να κυκλοφορουν σε θέματα φθινοπωρινά και halloween και η τιμη είναι κοντά στα 2 ευρώ.

 

Αχ και μένα μου αρέσουν πολύ ! Απλώς σκέφτομαι δεν είναι κάτι που μένει, αλλά στην τελική, σιγά τα ωά ! Ας μην τους μείνει, ας το φάνε να το 'φχαριστηθούνε ! Άσε που θέλει ο μικρός τούρτα angry birds, οπότε μήπως το συνδυάσω με μπισκότα τέτοια. 

Ευχαριστώ ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Μας καλέσανε σε πάρτυ για κοριτσάκι που θα κλείσει τα 3. Τι δώρο να της πάρω ; Σκεφτόμουν πολύ τα λεγκο. Εσείς τι λέτε ; Ηλικιακά ο δικός μου είναι κοντά και ασχολείται και αυτός πολύ με λεγκο. Επίσης μου είπε ότι έχει φάει ένα κόλλημα η μικρή και με βιβλία , όποτε σκεφτόμουν μήπως πάρω λεγκο και κάποιο χριστουγεννιάτικο βιβλίο ; Εσείς τι λέτε ; Είναι ασφαλής επιλογή ; Τα λεγκο σκεφτόμουν κάτι με πριγκηπησες  γιατί είναι κορίτσι 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Super.mum said:

Καλησπέρα κορίτσια! Μας καλέσανε σε πάρτυ για κοριτσάκι που θα κλείσει τα 3. Τι δώρο να της πάρω ; Σκεφτόμουν πολύ τα λεγκο. Εσείς τι λέτε ; Ηλικιακά ο δικός μου είναι κοντά και ασχολείται και αυτός πολύ με λεγκο. Επίσης μου είπε ότι έχει φάει ένα κόλλημα η μικρή και με βιβλία , όποτε σκεφτόμουν μήπως πάρω λεγκο και κάποιο χριστουγεννιάτικο βιβλίο ; Εσείς τι λέτε ; Είναι ασφαλής επιλογή ; Τα λεγκο σκεφτόμουν κάτι με πριγκηπησες  γιατί είναι κορίτσι 

Για μένα τα λέγκο και τα playmobil είναι ασφαλής επιλογή για όλα τα παιδιά, είναι παιχνίδια που όλα τα παιδιά θα ασχοληθούν σε κάθε ηλικία.

Ο γιος μου σκέψου έχει ακόμα λεγκο 1-2-3 και ακόμα φτιάχνει διάφορα στο παιχνίδι του (σπαθιά κτλ).

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Μας καλέσανε σε πάρτυ για κοριτσάκι που θα κλείσει τα 3. Τι δώρο να της πάρω ; Σκεφτόμουν πολύ τα λεγκο. Εσείς τι λέτε ; Ηλικιακά ο δικός μου είναι κοντά και ασχολείται και αυτός πολύ με λεγκο. Επίσης μου είπε ότι έχει φάει ένα κόλλημα η μικρή και με βιβλία , όποτε σκεφτόμουν μήπως πάρω λεγκο και κάποιο χριστουγεννιάτικο βιβλίο ; Εσείς τι λέτε ; Είναι ασφαλής επιλογή ; Τα λεγκο σκεφτόμουν κάτι με πριγκηπησες  γιατί είναι κορίτσι 

 

Ωραια ιδεα αυτα τα παιχνιδια. Για το θεμα, αν κρινω απο τη δικια μου που ειναι περασμενα δυομισι, μπορει 3 ετων να μην εχει μπει ακομα σε φαση πριγκιπισσων, οποτε θα ελεγα καλυτερα κατι με καθημερινες σκηνες πχ σπιτι, μαγαζι, παιδικη χαρα, ζωα, τρενακι κλπ. 

Α υπαρχει επισης η υπερφανταστικη χριστουγεννιατικη φατνη των playmobil 123! Ειναι σε δυο σχεδια, μια που εχει μονο Παναγια-Ιωσηφ-Χριστο και μια που εχει και τους 3 μαγους κ ειναι και ημερολογιο αντιστροφης, στην ιδια τιμη σχεδον!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Για μένα τα λέγκο και τα playmobil είναι ασφαλής επιλογή για όλα τα παιδιά, είναι παιχνίδια που όλα τα παιδιά θα ασχοληθούν σε κάθε ηλικία.

Ο γιος μου σκέψου έχει ακόμα λεγκο 1-2-3 και ακόμα φτιάχνει διάφορα στο παιχνίδι του (σπαθιά κτλ).

Και εγώ έτσι σαν ασφαλή επιλογή το σκέφτηκα. Απλά μετά σκεφτόμουν μήπως κούκλα ; Από αυτές που φαίνονται σαν αληθινές και τις ταΐζεις ; Θα ασχοληθεί σε τέτοια ηλικία η μπορεί να έχει και πολλές κούκλες. Δεν ξέρω από κοριτσάκια χαχα

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Ωραια ιδεα αυτα τα παιχνιδια. Για το θεμα, αν κρινω απο τη δικια μου που ειναι περασμενα δυομισι, μπορει 3 ετων να μην εχει μπει ακομα σε φαση πριγκιπισσων, οποτε θα ελεγα καλυτερα κατι με καθημερινες σκηνες πχ σπιτι, μαγαζι, παιδικη χαρα, ζωα, τρενακι κλπ. 

Α υπαρχει επισης η υπερφανταστικη χριστουγεννιατικη φατνη των playmobil 123! Ειναι σε δυο σχεδια, μια που εχει μονο Παναγια-Ιωσηφ-Χριστο και μια που εχει και τους 3 μαγους κ ειναι και ημερολογιο αντιστροφης, στην ιδια τιμη σχεδον!

Α ευχαριστω πολύ για τις ιδέες θα τα ψάξω! Με κούκλες ασχολείται η δικιά σου ; Που τις ταΐζεις , τις αλλάζεις ; Η με σκυλάκι που το πας βόλτα ; Αν τυχαίνει να έχετε. Μπροστά σε αυτά που σου λέω θα προτιμούσε τα λεγκο η δικιά σου ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Super.mum είπε:

Και εγώ έτσι σαν ασφαλή επιλογή το σκέφτηκα. Απλά μετά σκεφτόμουν μήπως κούκλα ; Από αυτές που φαίνονται σαν αληθινές και τις ταΐζεις ; Θα ασχοληθεί σε τέτοια ηλικία η μπορεί να έχει και πολλές κούκλες. Δεν ξέρω από κοριτσάκια χαχα

Α ευχαριστω πολύ για τις ιδέες θα τα ψάξω! Με κούκλες ασχολείται η δικιά σου ; Που τις ταΐζεις , τις αλλάζεις ; Η με σκυλάκι που το πας βόλτα ; Αν τυχαίνει να έχετε. Μπροστά σε αυτά που σου λέω θα προτιμούσε τα λεγκο η δικιά σου ; 

λογικά θα έχει πάνω απο 10 κούκλες :-) 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Super.mum said:

Και εγώ έτσι σαν ασφαλή επιλογή το σκέφτηκα. Απλά μετά σκεφτόμουν μήπως κούκλα ; Από αυτές που φαίνονται σαν αληθινές και τις ταΐζεις ; Θα ασχοληθεί σε τέτοια ηλικία η μπορεί να έχει και πολλές κούκλες. Δεν ξέρω από κοριτσάκια χαχα

 

Δεν χρειάζεται να ξέρεις από κοριτσίστικα , πάρε δώρο για το ''παιδί'' όχι για το ''κοριτσάκι''.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Super.mum είπε:

Και εγώ έτσι σαν ασφαλή επιλογή το σκέφτηκα. Απλά μετά σκεφτόμουν μήπως κούκλα ; Από αυτές που φαίνονται σαν αληθινές και τις ταΐζεις ; Θα ασχοληθεί σε τέτοια ηλικία η μπορεί να έχει και πολλές κούκλες. Δεν ξέρω από κοριτσάκια χαχα

Α ευχαριστω πολύ για τις ιδέες θα τα ψάξω! Με κούκλες ασχολείται η δικιά σου ; Που τις ταΐζεις , τις αλλάζεις ; Η με σκυλάκι που το πας βόλτα ; Αν τυχαίνει να έχετε. Μπροστά σε αυτά που σου λέω θα προτιμούσε τα λεγκο η δικιά σου ; 

 

Δυο κουκλες μονο εχει η δικια μου. Μια μπαλαρινα κι εναν κουκλο μπεμπη για την ακριβεια. Του εχουμε παρει και καροτσακι (φουξια, χαχα). Αλλα δεν ξερω, άλλα κοριτσακια μπορει να εχουν πιο πολλα τετοια "κοριτσιστικα". Εγω δεν ειμαι πολυ φαν (αντιστοιχα ουτε των πολυ "αγοριστικων"). Να σου πω πανω κατω τι εχει να παρεις ιδεες: αντι για κουκλες εχει παρα πολλα ζωακια (λουτρινα), πολλες μικρες φιγουριτσες (playmobil και αλλα ανθρωπακια και ζωακια, ξυλινα, πεππα κλπ), πολλα παζλ, τουβλακια, διαφορα ξυλινα δεξιοτητων (σφυρακι, ισορροπια, σχηματα που περνανε στα συρματα κλπ), πιανακι, κρουστά, απο ρολους παγωτατζιδικο μονο προς το παρον αλλα θελω να παρω και τιποτα κουζινικο, μία barbie, μαγνητικο ψαρεμα, μπαμπουσκες, κουκλοθεατρο και ασχολειται πολυ και με ζωγραφικη, πλαστελινες, βιβλια. 

Μια ωραια ιδεα που εχω παρει για τα Χριστουγεννα που θα ειναι μεταξυ 2,5-3 ειναι ντομινο (με ζωακια). Djeco πηρα εγω. Κατι τετοιο ψιλοεπιτραπεζιο ή δεξιοτητων ή παζλ ή οπως ειπες τουβλακια και playmobil θα επαιρνα νομιζω σε τριχρονο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...