Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξηροί καρποί τελικά από πότε


vanessaki4

Recommended Posts

Ανοίγω νέο θέμα γιατί δεν βρήκα κάποια παρόμοια αναφορά και θέλω βοήθεια γιατί έχω μπερδευτεί με νέες παλιές οδηγίες κλπ κλπ

Μέχρι χθες ήξερα και από τον παιδίατρο και γενικά όχι ξηροί καρποί σε μωρό 11 μηνών γιατί είναι αλλεργιογονο κλπ κλπ

Σήμερα διαβάζω από έγκριτο παιδίατρο που παρακολουθώ διαδικτυακά ανάρτηση από έρευνα που έγινε και προτρέπει να δίνονται ξηροί καρποί μέχρι και τον 11ο μήνα το αργότερο γιατί έτσι μειώνεται κατά 70% η εμφάνιση αλλεργιών αργότερα.

Εσείς τι πιστεύετε και τι σας έχουν συμβουλέψει οι παιδίατροι σας;

Μιλάω πάντα για αλεσμενους καρπούς φυσικά ή φυστικοβουτυρο σε καμια περίπτωση δεν αναφέρομαι σε ολόκληρους που μπορεί να φέρουν πνιγμονη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω έδωσα στους 11 περίπου και στα δύο μου παιδιά τοτε. Δεν είχαμε θέμα ποτέ με τις αλλεργίες.. 

Γενικα προσωπικά μιλώντας πάντα, όχι τεκμηριωμένα, δεν έχω κολλήματα με τα φαγητά και όλα αυτά. Αρχίζω δοκιμές από 10ο μήνα και πάω σιγά σιγά.. Μόνο το μέλι δίνω μετά τα 2... Κι αυτό όχι γιατι πιστεύω θα συμβεί κάτι αλλά επειδή αν σου συμβεί είναι συνήθως μοιραίο οπότε το αφήνω όσο πιο αργά γιβεται. Άλλες μαμάδες έχουν δώσει μέλι πχ πολύ νωρίτερα. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Just now, [email protected] είπε:

Ανοίγω νέο θέμα γιατί δεν βρήκα κάποια παρόμοια αναφορά και θέλω βοήθεια γιατί έχω μπερδευτεί με νέες παλιές οδηγίες κλπ κλπ

Μέχρι χθες ήξερα και από τον παιδίατρο και γενικά όχι ξηροί καρποί σε μωρό 11 μηνών γιατί είναι αλλεργιογονο κλπ κλπ

Σήμερα διαβάζω από έγκριτο παιδίατρο που παρακολουθώ διαδικτυακά ανάρτηση από έρευνα που έγινε και προτρέπει να δίνονται ξηροί καρποί μέχρι και τον 11ο μήνα το αργότερο γιατί έτσι μειώνεται κατά 70% η εμφάνιση αλλεργιών αργότερα.

Εσείς τι πιστεύετε και τι σας έχουν συμβουλέψει οι παιδίατροι σας;

Μιλάω πάντα για αλεσμενους καρπούς φυσικά ή φυστικοβουτυρο σε καμια περίπτωση δεν αναφέρομαι σε ολόκληρους που μπορεί να φέρουν πνιγμονη

Από 9 μηνών μας είπε η παιδίατρος μπορω να δώσω ελεύθερα αλεσμενους ξηρούς καρπούς στο παιδί .. το μόνο που απαγορεύεται πριν το χρόνο ειναι το φρέσκο γάλα το αλάτι η ζάχαρη κ το μέλι 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς από 10ο μήνα σε μορφή πούδρας με οδηγια παιδιατρου. μεσα στο γιαουρτι τους έριχνα. ακομα δινω καθε μερα χτυπημένους στο Γουδί σε τρίμματα, που τωρα θελει να τρωει ετσι σκετα με το κουταλι!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Από 9 μηνών μας είπε η παιδίατρος μπορω να δώσω ελεύθερα αλεσμενους ξηρούς καρπούς στο παιδί .. το μόνο που απαγορεύεται πριν το χρόνο ειναι το φρέσκο γάλα το αλάτι η ζάχαρη κ το μέλι 

Ενώ στην πρώτη δεν έδωσα ζάχαρη μέχρι τα δύο, στη δεύτερη δυστυχώς παρασύρθηκαμε κάποιες φορές γιατί έβλεπε την πρώτη να τρώει πχ μπισκότα και ζήλευε ε της έχω δώσει μερικές φορές, ξέρω πως δεν κάνει αλλά δεν μπορώ πάντα να το αποφύγω όπως και κάτι γλυψιες από παγωτό. Ζηλεύει απίστευτα και τα μυρίζεται όλα από χιλιόμετρα. Οκ έτσι Καμμια φορά... Όχι και συνεχεια  απλώς θέλω να πω πως έχω δώσει. Ενώ δεν κάνει... 

Φωναζει και γίνεται μάχη μεταξύ τους, κανονικά. :/ η μικρή μου βγαίνει πολύ ανταρτισσα πάντως 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια!

Nefeli2014 είναι λογικό να ζηλεύει το μικρουλακι μωρέ!εδώ εγώ μια έχω και ζηλεύει εμάς που τρώμε,φαντάσου την αδερφή της!

Να φέρω τη δικιά μου να κάνουν παρέα με τη δικιά σου να μην μείνει τίποτα όρθιο!αντάρτισσα μεγάλη,εγώ Ταλιμπάν τη φωνάζω!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Ενώ στην πρώτη δεν έδωσα ζάχαρη μέχρι τα δύο, στη δεύτερη δυστυχώς παρασύρθηκαμε κάποιες φορές γιατί έβλεπε την πρώτη να τρώει πχ μπισκότα και ζήλευε ε της έχω δώσει μερικές φορές, ξέρω πως δεν κάνει αλλά δεν μπορώ πάντα να το αποφύγω όπως και κάτι γλυψιες από παγωτό. Ζηλεύει απίστευτα και τα μυρίζεται όλα από χιλιόμετρα. Οκ έτσι Καμμια φορά... Όχι και συνεχεια  απλώς θέλω να πω πως έχω δώσει. Ενώ δεν κάνει... 

Φωναζει και γίνεται μάχη μεταξύ τους, κανονικά. :/ η μικρή μου βγαίνει πολύ ανταρτισσα πάντως 

Καλά ναι κ σε εμάς συμβαινει το ίδιο ..!! Ο μικρός ότι τρώει ο μεγάλος του τα παίρνει από το χέρι μη σου πω κ από το στόμα κ είναι από τις μοναδικές φορές που ο μεγάλος δε τον χτυπάει αλλά γελάει ..!!!! Αλλά πχ όταν ήταν 10 μηνών το μωρό κ ο μεγάλος έτρωγε μέλι εκεί εδειχνα ποιο πολύ σταθερότητα στα υπόλοιπα δε με ένοιαζε .. κ εννοείται πως έχει φάει κ εμένα ποιο πολύ ζαχαρι το μωρό αποτι ο μεγάλος σε τέτοια ηλικία ..!!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όλες οι τροφές ειναι καλό να γίνονται εισαγωγή τον πρώτο χρόνο, εκτός από μέλι, γάλα φρέσκο, ζάχαρη και αλάτι που απαγορεύεται όπως αναφέρθηκε ήδη. Μπορείς να δώσεις σε μορφή πούδρας πολύ πολύ λίγο την πρώτη ημέρα και λίιιιγο περισσότερο τη δεύτερη. Μέλι και φρέσκο γάλα κάνεις κανονικά εισαγωγή μόλις κλείσει χρόνο.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μια ενδιαφέρουσα προσέγγιση στο θέμα των τροφικών αλλεργιών είναι στο ντοκιμαντέρ "Άς τα Σάπια" του Νετφλιξ, στο οποίο αποδεικνύεται ότι ακόμη και οι αλλεργιολόγοι δεν είναι σίγουροι 100% που οφείλεται η αύξηση των τροφικών αλλεργιών, ειδικά τις τελευταίες δεκαετίες.

Η μία μου κόρη διαγνώστηκε με αλλεργία σε συγκεκριμένους ξηρούς καρπούς μια και η βρώση μόνο ενός κάσιους την έστειλε στο νοσοκομείο με πρησμένο πρόσωπο. Θα μπορούσε να είναι και χειρότερα βέβαια.

Το άσχημο είναι ότι παρ' όλο που ο κόσμος αρχίζει να συνειδητοποιεί τί σημαίνει να υπάρχουν συνάνθρωποι μας με αλλεργίες, ακόμη έχουμε δρόμο μπροστά μας. Έχω πάρει γλυκό από ζαχαροπλαστείο ξεκαθαρίζοντας ότι δε θέλω να έχει ξηρό καρπό και εντέλει όταν το κόψαμε σπίτι είδαμε με έκπληξη ότι επρόκειτο για....καρυδόπιτα! Θεία μου που είχε φτιάξει γλυκό και της είπα ότι έχουν αλλεργία, μου είπε "λίγο έχω βάλει"!  Γνωστοί-φίλοι, συχνά πυκνά λένε "έλα μωρέ, το παρακάνετε και τά 'χετε κάνει τα παιδιά ιδιότροπα και φοβισμένα" διότι τα έχω μάθει να ρωτούν τί περιέχει αυτό που τρώνε κι αν δεν αισθάνονται σίγουρες, να το απορρίπτουν. Και το χειρότερο? Όταν μας έγραψε η αλλεργιολόγος (η κα Φωτεινή Σαξώνη Παπαγεωργίου, κορυφαία και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα) εξετάσεις, σε ένα διαγνωστικό που πήγαμε οι εξετάσεις βγήκαν αρνητικές για το κάσιους!!!!! Τις επαναλάβαμε και αποδείχτηκε ότι έκαναν λάθος! Μ' όλα αυτά δε θέλω να φοβίσω τους γονείς. Απλά, να θυμόμαστε ότι συνήθως ο κόσμος τείνει να μη δίνει τόση σημασία σε ένα πρόβλημα που δεν αντιμετωπίζει ο ίδιος.

Φυσικά, έχουμε πετύχει και άψογους επαγγελματίες, τόσο σερβιτόρους όσο και μάγειρες-σεφ που ήρθαν οι ίδιοι στο τραπέζι να μας ενημερώσουν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, wallander237 είπε:

Μια ενδιαφέρουσα προσέγγιση στο θέμα των τροφικών αλλεργιών είναι στο ντοκιμαντέρ "Άς τα Σάπια" του Νετφλιξ, στο οποίο αποδεικνύεται ότι ακόμη και οι αλλεργιολόγοι δεν είναι σίγουροι 100% που οφείλεται η αύξηση των τροφικών αλλεργιών, ειδικά τις τελευταίες δεκαετίες.

Η μία μου κόρη διαγνώστηκε με αλλεργία σε συγκεκριμένους ξηρούς καρπούς μια και η βρώση μόνο ενός κάσιους την έστειλε στο νοσοκομείο με πρησμένο πρόσωπο. Θα μπορούσε να είναι και χειρότερα βέβαια.

Το άσχημο είναι ότι παρ' όλο που ο κόσμος αρχίζει να συνειδητοποιεί τί σημαίνει να υπάρχουν συνάνθρωποι μας με αλλεργίες, ακόμη έχουμε δρόμο μπροστά μας. Έχω πάρει γλυκό από ζαχαροπλαστείο ξεκαθαρίζοντας ότι δε θέλω να έχει ξηρό καρπό και εντέλει όταν το κόψαμε σπίτι είδαμε με έκπληξη ότι επρόκειτο για....καρυδόπιτα! Θεία μου που είχε φτιάξει γλυκό και της είπα ότι έχουν αλλεργία, μου είπε "λίγο έχω βάλει"!  Γνωστοί-φίλοι, συχνά πυκνά λένε "έλα μωρέ, το παρακάνετε και τά 'χετε κάνει τα παιδιά ιδιότροπα και φοβισμένα" διότι τα έχω μάθει να ρωτούν τί περιέχει αυτό που τρώνε κι αν δεν αισθάνονται σίγουρες, να το απορρίπτουν. Και το χειρότερο? Όταν μας έγραψε η αλλεργιολόγος (η κα Φωτεινή Σαξώνη Παπαγεωργίου, κορυφαία και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα) εξετάσεις, σε ένα διαγνωστικό που πήγαμε οι εξετάσεις βγήκαν αρνητικές για το κάσιους!!!!! Τις επαναλάβαμε και αποδείχτηκε ότι έκαναν λάθος! Μ' όλα αυτά δε θέλω να φοβίσω τους γονείς. Απλά, να θυμόμαστε ότι συνήθως ο κόσμος τείνει να μη δίνει τόση σημασία σε ένα πρόβλημα που δεν αντιμετωπίζει ο ίδιος.

Φυσικά, έχουμε πετύχει και άψογους επαγγελματίες, τόσο σερβιτόρους όσο και μάγειρες-σεφ που ήρθαν οι ίδιοι στο τραπέζι να μας ενημερώσουν.

 

 

Το είχα δει το ντοκιμαντέρ αυτό, πολύ ενδιαφέρον. πάντως κι εκεί έλεγε οτι είναι καλή η πρώιμη εισαγωγη των αλλεργιογόνων, για να μειωθούν οι πιθανοτητες εμφάνισης αργοτερα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, wallander237 είπε:

Μια ενδιαφέρουσα προσέγγιση στο θέμα των τροφικών αλλεργιών είναι στο ντοκιμαντέρ "Άς τα Σάπια" του Νετφλιξ, στο οποίο αποδεικνύεται ότι ακόμη και οι αλλεργιολόγοι δεν είναι σίγουροι 100% που οφείλεται η αύξηση των τροφικών αλλεργιών, ειδικά τις τελευταίες δεκαετίες.

Η μία μου κόρη διαγνώστηκε με αλλεργία σε συγκεκριμένους ξηρούς καρπούς μια και η βρώση μόνο ενός κάσιους την έστειλε στο νοσοκομείο με πρησμένο πρόσωπο. Θα μπορούσε να είναι και χειρότερα βέβαια.

Το άσχημο είναι ότι παρ' όλο που ο κόσμος αρχίζει να συνειδητοποιεί τί σημαίνει να υπάρχουν συνάνθρωποι μας με αλλεργίες, ακόμη έχουμε δρόμο μπροστά μας. Έχω πάρει γλυκό από ζαχαροπλαστείο ξεκαθαρίζοντας ότι δε θέλω να έχει ξηρό καρπό και εντέλει όταν το κόψαμε σπίτι είδαμε με έκπληξη ότι επρόκειτο για....καρυδόπιτα! Θεία μου που είχε φτιάξει γλυκό και της είπα ότι έχουν αλλεργία, μου είπε "λίγο έχω βάλει"!  Γνωστοί-φίλοι, συχνά πυκνά λένε "έλα μωρέ, το παρακάνετε και τά 'χετε κάνει τα παιδιά ιδιότροπα και φοβισμένα" διότι τα έχω μάθει να ρωτούν τί περιέχει αυτό που τρώνε κι αν δεν αισθάνονται σίγουρες, να το απορρίπτουν. Και το χειρότερο? Όταν μας έγραψε η αλλεργιολόγος (η κα Φωτεινή Σαξώνη Παπαγεωργίου, κορυφαία και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα) εξετάσεις, σε ένα διαγνωστικό που πήγαμε οι εξετάσεις βγήκαν αρνητικές για το κάσιους!!!!! Τις επαναλάβαμε και αποδείχτηκε ότι έκαναν λάθος! Μ' όλα αυτά δε θέλω να φοβίσω τους γονείς. Απλά, να θυμόμαστε ότι συνήθως ο κόσμος τείνει να μη δίνει τόση σημασία σε ένα πρόβλημα που δεν αντιμετωπίζει ο ίδιος.

Φυσικά, έχουμε πετύχει και άψογους επαγγελματίες, τόσο σερβιτόρους όσο και μάγειρες-σεφ που ήρθαν οι ίδιοι στο τραπέζι να μας ενημερώσουν.

 

 

Η κορη μου εχει ακριβως την ιδια αλλεργια! Με ενα ψιχουλο απο κασιους πρηστηκε... φετος,δυο χρονια μετα,πηγαμε για εξεταση στο ιασω, ενω οι αιματολογικες δεν εδειξαν,της εκαναν το τεστ που βαζεις μια βελονα στο κασιους και μετα τσιμπας το δερμα του παιδιου,και πρηστηκε!

μου εχουν πει οτι,εφοσον εχει στο κασιους,σιγουρα θα εχει και στο αιγινης. Δεν εχουμε δοκιμασεο φυσικα...

αλλα ειναι οπως τα λες... με θεωρουν υπερβολικη που ρωταω συνεχεια... και δεν της δινω ουτε αλλο ξηρο καρπο που εχει ακουμπησει σε κασιους.. ή παγωτο που ειχε πανω τριμμενο αιγινης,μου λενε: βγαλτο απο πανω να φαει το παιδι! Δεν τολμαω φυσικα!

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, wallander237 είπε:

Το άσχημο είναι ότι παρ' όλο που ο κόσμος αρχίζει να συνειδητοποιεί τί σημαίνει να υπάρχουν συνάνθρωποι μας με αλλεργίες, ακόμη έχουμε δρόμο μπροστά μας. (...) Απλά, να θυμόμαστε ότι συνήθως ο κόσμος τείνει να μη δίνει τόση σημασία σε ένα πρόβλημα που δεν αντιμετωπίζει ο ίδιος.

Συμφωνώ!

Κάνετε πολύ σωστά που εκπαιδεύετε τα παιδιά να προφυλάσσουν τον εαυτό τους.

 

Ως προς τα παραδείγματα που αναφέρατε. Θα ήθελα να προσθέσω ότι ακόμη κι εάν δεχόμαστε την άγνοια του συγγενή, σε καμία περίπτωση δε θα πρέπει να δεχόμαστε την άγνοια του επαγγελματία! Θα πρέπει να την επισημαίνουμε στον ίδιο αμέσως και να υποδεικνύουμε την αναγκαιότητα διόρθωσης της κατάστασης. Δεν νοείται επαγγελματίας που παρασκεύασε τρόφιμο να μην γνωρίζει λεπτομερώς τα συστατικά του. Δεν νοείται ο υπάλληλος που εξυπηρετεί στον φούρνο, στο ζαχαροπλαστείο, στο εστιατόριο κλπ να μην γνωρίζει τι περιέχει αυτό που σου πουλά ή έστω να αναγνωρίζει την σπουδαιότητα της ερώτησης "Τι περιέχει μέσα, παρακαλώ;" και να απευθύνεται στον υπεύθυνο προκειμένου να σου απαντήσει. Αντί να σε κοιτά με βλέμμα απορίας και κάπως ενοχλημένο που ζητάς να μάθεις εάν το βούτημα έχει ξηρό καρπό ή αυγό ή γαλακτοκομικά κλπ. :(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...