Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανεβασμένες τρανσαμινάσες την 35η βδομάδα sgot


Recommended Posts

Ολοκληρώνοντας την 35η εβδομάδα κύησης διαπίστωσα ότι οι τρανσαμινάσες μου είναι ανεβασμένες (sgot 59 και sgpt 126 με ανώτατες φυσιολογικές τιμές 40 και 45 αντίστοιχα). Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου συνέβη το ίδιο την ίδια εβδομάδα. Ήταν ο λόγος που γέννησα πρόωρα στις 35 βδομάδες και 4 μέρες. Δε θέλω να επαναληφθεί αυτό, οπότε ρώτησα κι άλλον γιατρό, ο οποίος με διαβεβαίωσε πως όλα πάνε καλά και όλες, μα όλες οι έγκυοι ανεβάζουν τις τιμές του συκωτιού τον τελευταίο μήνα. Από όσες φίλες μου ρώτησα, δεν το έχει παρατηρήσει καμιά. Η κανονική γιατρός μου ανησύχησε με τα αποτελέσματα κι επιμένει να εισαχθώ για παρακολούθηση στο νοσοκομείο. Δεν μπορώ να το κάνω γιατί θα έπρεπε να εγκαταλείψω για πολλές μέρες τον μεγάλο μου, δυόμισι ετών. Δε θέλω να γεννήσω πριν τις 38 εβδομάδες αν δεν υπάρχει λόγος αλλά ποιον γιατρό να εμπιστευτώ; Έχει κάποια μανούλα αντίστοιχες εμπειρίες; Θα με ενδιέφερε να μάθω οποιαδήποτε πληροφορία για τιμές συκωτιού κατά το τρίτο τρίμηνο, είτε είναι ανεβασμένες είτε όχι, ώστε να καταλάβω τι εννοεί ο γυναικολόγος λέγοντας πως όλες οι έγκυοι ανεβάζουν τις τιμές και πόση διαφορά θεωρείται φυσιολογική. Οι υπόλοιπες εξετάσεις μου είναι καλές. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, ΕύηΞ είπε:

Ολοκληρώνοντας την 35η εβδομάδα κύησης διαπίστωσα ότι οι τρανσαμινάσες μου είναι ανεβασμένες (sgot 59 και sgpt 126 με ανώτατες φυσιολογικές τιμές 40 και 45 αντίστοιχα). Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου συνέβη το ίδιο την ίδια εβδομάδα. Ήταν ο λόγος που γέννησα πρόωρα στις 35 βδομάδες και 4 μέρες. Δε θέλω να επαναληφθεί αυτό, οπότε ρώτησα κι άλλον γιατρό, ο οποίος με διαβεβαίωσε πως όλα πάνε καλά και όλες, μα όλες οι έγκυοι ανεβάζουν τις τιμές του συκωτιού τον τελευταίο μήνα. Από όσες φίλες μου ρώτησα, δεν το έχει παρατηρήσει καμιά. Η κανονική γιατρός μου ανησύχησε με τα αποτελέσματα κι επιμένει να εισαχθώ για παρακολούθηση στο νοσοκομείο. Δεν μπορώ να το κάνω γιατί θα έπρεπε να εγκαταλείψω για πολλές μέρες τον μεγάλο μου, δυόμισι ετών. Δε θέλω να γεννήσω πριν τις 38 εβδομάδες αν δεν υπάρχει λόγος αλλά ποιον γιατρό να εμπιστευτώ; Έχει κάποια μανούλα αντίστοιχες εμπειρίες; Θα με ενδιέφερε να μάθω οποιαδήποτε πληροφορία για τιμές συκωτιού κατά το τρίτο τρίμηνο, είτε είναι ανεβασμένες είτε όχι, ώστε να καταλάβω τι εννοεί ο γυναικολόγος λέγοντας πως όλες οι έγκυοι ανεβάζουν τις τιμές και πόση διαφορά θεωρείται φυσιολογική. Οι υπόλοιπες εξετάσεις μου είναι καλές. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Γεια σου Εύη και με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου. Η πίεση σου πως είναι; Οι αυξημένες τρανσαμινάσες από το δεύτερο τρίμηνο και μετά μπορεί να σχετίζονται με προεκλαμψία. Ίσως αυτό να έχει στο μυαλό της η γιατρός σου. Γιατί δεν τη ρωτάς όμως καλύτερα; Αφού λες ότι και το προηγούμενο παιδάκι σου το γέννησες λίγο πρόωρα είναι πιθανό να σου είχε παρουσιαστεί και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη. Το καλό είναι ότι στην εβδομάδα που είσαι το μωράκι είναι "έτοιμο" οπότε δεν έχεις να ανησυχείς γι᾽ αυτό. Φυσικά στόχος είναι να γεννηθεί τελειόμηνο αλλά η προωρότητα έχει διαβαθμίσεις κι εσύ έχεις μπει πια σε αρκετά ασφαλή νερά ως προς αυτό. Επειδή όμως έχει σημασία και η δική σου υγεία νομίζω ότι πρέπει να ακολουθείς τις οδηγίες της γιατρού σου. Ή έστω να συζητήσεις πιο επισταμένα μαζί της τους λόγους που σου προτείνει ενδονοσοκομειακή παρακολούθηση.

 

Επεξεργάστηκαν by Indyla
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, Indyla, και σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. Οι υπόλοιπες εξετάσεις μου είναι καλές. Αυτό που με μπέρδεψε είναι πως ο άλλος γιατρός τα βρήκε όλα τέλεια. Είδα όμως σήμερα γαστρεντερολόγο και φαίνεται να συμφωνεί περισσότερο με την πρώτη γιατρό. Περιμένει βέβαια για να βγάλει πόρισμα να δει τα αποτελέσματα των εξετάσεων που μου έγραψε. Το ότι φαίνεται να συμφωνεί με τη γιατρό που έχω επιλέξει να με ξεγεννήσει οπωσδήποτε με καθησυχάζει, από την άποψη πως αν μου πει "Γεννάς αύριο" μπορώ να έχω εμπιστοσύνη ότι ξέρει τι κάνει. Γενικά είναι καλή γιατρός αλλά πολύ απότομη και βιαστική (δημόσιο νοσοκομείο, τρελή δουλειά, τα γνωστά). Ο "μεγάλος" μου γεννήθηκε ακριβώς την εβδομάδα που διανύω και για τον ίδιο λόγο. Τότε δεν είχα προλάβει να ψάξω αν κάνω καλά ή όχι, ακολούθησα απλώς ό,τι μου είπε η γιατρός μου. Ξέρω, λοιπόν, ότι δεν είναι μεν τραγικό, προτιμώ όμως να το αποφύγω- αν δεν είναι ιατρικά απαραίτητο. Η αγωνία τις τρεις πρώτες βδομάδες αν θα πάρει βάρος το μωρό και οι μαραθώνιοι με το θήλαστρο κάθε δύο ώρες δεν ξεχνιούνται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν όντως ανεβαίνουν οι τιμές στο τρίτο τρίμηνο, θα μπορούσες να πάρεις κ τρίτη γνώμη. Αλλά εγώ στη θέση σου θα ρωτούσα αν υπήρχε κάποια αγωγή να ακολουθήσω αντί να μπω στο νοσοκομείο. Κ προσπάθησε να προσέχεις την διατροφή σου, να τρως ανάλατα, μη λιπαρά τρόφιμα, χωρίς σάλτσες κ τέτοια... Αν ψάξεις στο ίντερνετ μπορείς να δεις τι πρέπει να αποφεύγεις ή να πας κ σε διατροφολόγο καλύτερα.. Με το καλό να γεννηθεί το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Εγω στη θεση σου πάντως θα ακουγα την 1η γιατρο, ακομα και αν αλλοι 10 μου ελεγαν πως ολα ειναι καλα.. Δυστυχώς το κακο δεν αργεί να γινει και τοτε θα ειναι χειρότερα για τον μεγάλο σου απο το να τον αφησεις για λιγες μερες!! Αυτό που προέχει ειναι η δικη σου η υγεία πανω απο ολα, στην πορεια του μωρου και τελος η ψυχολογία του μεγάλου... 

Ξερω πως ισως ακούγονται σκληρα οσα λεω, αλλα και λογω δουλειάς και μεαω του φιλικου περιβαλλοντος μου εχω πολυ ασχημες εικονες απο προεκλαμψια και τις επιπτώσεις αυτης... Το να γεννησεις λιγο προωρα ειναι το λιγότερο κατεμε... Ασε τους συναισθηματισμους στην ακρη και βαλε τη λογική μπροστα!!! 

Με το καλο το μωράκι σου!!! Ολα να πανε καλα εύχομαι!!! :) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Πρόσεχα από την αρχή τη διατροφή μου, μετά από την εμπειρία της προηγούμενης φοράς φρόντισα από τον 7ο μήνα να μην ξαναφάω γλυκό. Σοκολάτα κι αλάτι ούτε για αστεία. Από τη στιγμή που ανέβηκαν οι τρανσαμινάσες μου περιόρισα χωρίς να μου το έχει προτείνει κάποιος γιατρός το ωμό λάδι και τα γαλακτοκομικά στο ελαχιστο κι έκοψα τα ολικής άλεσης. Άδικος κόπος: Οι τρανσαμινάσες μου ανέβηκαν κι άλλο κι αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο νοσοκομείο, περιμένοντας να γεννήσω μια μέρα νωρίτερα απ' όσο κράτησα τον μεγάλο μου. Χαίρομαι όμως που το έψαξα. Αισθάνομαι πιο ήρεμη με τη σκέψη ότι κάνω το καλύτερο για το μωρό μου και μπορώ να εμπιστευτώ τη γνώμη της γιατρού μου. Ανεμώνη, συμφωνώ απόλυτα. Σας ευχαριστώ και πάλι όλες για τις απαντήσεις σας. Να χαίρεστε τα παιδάκια σας. Σε λίγες ώρες θα γνωρίσω το δεύτερο δικό μου κι ελπίζω να πάνε όλα εξίσου καλά όπως με το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

On 4/23/2019 at 11:37 PM, ΕύηΞ said:

Ολοκληρώνοντας την 35η εβδομάδα κύησης διαπίστωσα ότι οι τρανσαμινάσες μου είναι ανεβασμένες (sgot 59 και sgpt 126 με ανώτατες φυσιολογικές τιμές 40 και 45 αντίστοιχα). Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου συνέβη το ίδιο την ίδια εβδομάδα. Ήταν ο λόγος που γέννησα πρόωρα στις 35 βδομάδες και 4 μέρες. Δε θέλω να επαναληφθεί αυτό, οπότε ρώτησα κι άλλον γιατρό, ο οποίος με διαβεβαίωσε πως όλα πάνε καλά και όλες, μα όλες οι έγκυοι ανεβάζουν τις τιμές του συκωτιού τον τελευταίο μήνα. Από όσες φίλες μου ρώτησα, δεν το έχει παρατηρήσει καμιά. Η κανονική γιατρός μου ανησύχησε με τα αποτελέσματα κι επιμένει να εισαχθώ για παρακολούθηση στο νοσοκομείο. Δεν μπορώ να το κάνω γιατί θα έπρεπε να εγκαταλείψω για πολλές μέρες τον μεγάλο μου, δυόμισι ετών. Δε θέλω να γεννήσω πριν τις 38 εβδομάδες αν δεν υπάρχει λόγος αλλά ποιον γιατρό να εμπιστευτώ; Έχει κάποια μανούλα αντίστοιχες εμπειρίες; Θα με ενδιέφερε να μάθω οποιαδήποτε πληροφορία για τιμές συκωτιού κατά το τρίτο τρίμηνο, είτε είναι ανεβασμένες είτε όχι, ώστε να καταλάβω τι εννοεί ο γυναικολόγος λέγοντας πως όλες οι έγκυοι ανεβάζουν τις τιμές και πόση διαφορά θεωρείται φυσιολογική. Οι υπόλοιπες εξετάσεις μου είναι καλές. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν θέλω να κάνω την γιατρό αλλά εγώ στην θέση σου μόνο με ανεβασμένη sgpt και ελαφρώς την sgot και φυσιολογικές τις άλλες τιμές δεν θα ανησυχούσα. Εγώ είχα 159 sgpt από τον πέμπτο μήνα και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Οντως στην εγκυμοσυνη ανεβαίνουν οι τρανσαμινασες και εάν η χολερυθρινη και η πίεση κ τα ουρα κ γενικά οι άλλες τιμές είναι καλές δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα μου είχαν πει τότε και ο γυναικολογος μου και ο γαστρεντερολογος και ο ειδικός παθολογος. Οι φίλες σου μπορεί να μην το θυμούνται γιατί συνήθως δεν κάνουν οι εγκυες αυτές τις εξετάσεις αν δεν έχουν αλλα σύμπτωματα (πχ πρωτεΐνη στα ουρα ή πίεση ή οιδηματα). Στην θέση σου δεν θα έμπαινα για προωρο τοκετό αλλά ξαναλέω δεν είμαι γιατρός. Με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

On 23/4/2019 at 11:37 ΜΜ, ΕύηΞ είπε:

Ολοκληρώνοντας την 35η εβδομάδα κύησης διαπίστωσα ότι οι τρανσαμινάσες μου είναι ανεβασμένες (sgot 59 και sgpt 126 με ανώτατες φυσιολογικές τιμές 40 και 45 αντίστοιχα). Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου συνέβη το ίδιο την ίδια εβδομάδα. Ήταν ο λόγος που γέννησα πρόωρα στις 35 βδομάδες και 4 μέρες. Δε θέλω να επαναληφθεί αυτό, οπότε ρώτησα κι άλλον γιατρό, ο οποίος με διαβεβαίωσε πως όλα πάνε καλά και όλες, μα όλες οι έγκυοι ανεβάζουν τις τιμές του συκωτιού τον τελευταίο μήνα. Από όσες φίλες μου ρώτησα, δεν το έχει παρατηρήσει καμιά. Η κανονική γιατρός μου ανησύχησε με τα αποτελέσματα κι επιμένει να εισαχθώ για παρακολούθηση στο νοσοκομείο. Δεν μπορώ να το κάνω γιατί θα έπρεπε να εγκαταλείψω για πολλές μέρες τον μεγάλο μου, δυόμισι ετών. Δε θέλω να γεννήσω πριν τις 38 εβδομάδες αν δεν υπάρχει λόγος αλλά ποιον γιατρό να εμπιστευτώ; Έχει κάποια μανούλα αντίστοιχες εμπειρίες; Θα με ενδιέφερε να μάθω οποιαδήποτε πληροφορία για τιμές συκωτιού κατά το τρίτο τρίμηνο, είτε είναι ανεβασμένες είτε όχι, ώστε να καταλάβω τι εννοεί ο γυναικολόγος λέγοντας πως όλες οι έγκυοι ανεβάζουν τις τιμές και πόση διαφορά θεωρείται φυσιολογική. Οι υπόλοιπες εξετάσεις μου είναι καλές. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δεν ήθελα να παρέμβω στη συζήτηση γιατί η ενδιαφερόμενη είχε 2 αντικρουόμενες απόψεις ιατρών και προτιμούσα να μην πάρω θέση μέσα από μια οθόνη, χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες. Επειδή, όμως, ακούγονται πολλές απόψεις και η κατάσταση αρχίζει να γίνεται επικίνδυνη θα τονίσω το εξής: Η αύξηση των ηπατικών ενζύμων δεν είναι ποτέ μια φυσιολογική διαδικασία στην εγκυμοσύνη και οι τριψήφιες τρανσαμινάσες (SGOT/SGPT) είναι πάντα λόγος ανησυχίας για όλους τους γιατρούς. Δεν ξέρω αν η σωστή αντιμετώπιση είναι η εισαγωγή σε νοσοκομείο ή η παρακολούθηση από το σπίτι (δεν είμαι γυναικολόγος), αλλά σίγουρα η αύξηση των ηπατικών ενζύμων δεν πρέπει να θεωρηθεί ως κάτι φυσιολογικό και να παραμεληθεί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...