Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καταγγελία σε εκπαιδευτικό;


Recommended Posts

Εχω μία ερώτηση που πραγματικά δεν ξέρω πού να αποτανθώ και αναρωτιέμαι αν κάποιος εδώ γνωρίζει, νομίζω υπάρχουν και κάποιοι εκπαιδευτικοί στο φόρουμ.

Καθηγήτρια σε γυμνάσιο κάνει σε εβδομαδιαία βάση κήρυγμα μίσους, το οποίο παραβιάζει σίγουρα αρκετούς νόμους: οι μουσουλμάνοι είναι όλοι παιδόφιλοι γιατί έτσι επιτάσσει το κοράνι, το κοράνι λέει ότι οι αλλόθρησκοι πρέπει να πεθάνουν αφού πρώτα βιαστούν, οι ινδουιστές κάνουν προσυλητισμό με στόχο να  ωθήσουν τον κόσμο στην αυτοκτονία, και για να μην το περιορίσουμε στους αλλόθρησκους, οι γυναίκες που φοράνε κολλητά τζην προκαλούν το βιασμό τους.

Υπόψην ότι είναι και ένα σχολείο και μία περιοχή όπου υπάρχει μεγάλος αριθμός θα έλεγα ακραία/φανατικά συντηρητικών ανθρώπων, και αν και δεν είναι πλειοψηφία, τυχαίνει ο πρόεδρος του συλλόγου γονέων αυτή τη στιγμή να ανήκει σε γνωστό ακραίο κόμμα με μάλλον θέσεις αντίστοιχες της εν λόγω κυρίας, οπότε δεν έχει νόημα να απευθυνθώ εκεί.

Από την άλλη είμαι σίγουρη ότι πολλά από τα παραπάνω όχι σε σχολείο δεν αρμόζουν, αλλά είναι απόψεις που σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να εκφράζονται δημόσια. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 55 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Εχω μία ερώτηση που πραγματικά δεν ξέρω πού να αποτανθώ και αναρωτιέμαι αν κάποιος εδώ γνωρίζει, νομίζω υπάρχουν και κάποιοι εκπαιδευτικοί στο φόρουμ.

Καθηγήτρια σε γυμνάσιο κάνει σε εβδομαδιαία βάση κήρυγμα μίσους, το οποίο παραβιάζει σίγουρα αρκετούς νόμους: οι μουσουλμάνοι είναι όλοι παιδόφιλοι γιατί έτσι επιτάσσει το κοράνι, το κοράνι λέει ότι οι αλλόθρησκοι πρέπει να πεθάνουν αφού πρώτα βιαστούν, οι ινδουιστές κάνουν προσυλητισμό με στόχο να  ωθήσουν τον κόσμο στην αυτοκτονία, και για να μην το περιορίσουμε στους αλλόθρησκους, οι γυναίκες που φοράνε κολλητά τζην προκαλούν το βιασμό τους.

Υπόψην ότι είναι και ένα σχολείο και μία περιοχή όπου υπάρχει μεγάλος αριθμός θα έλεγα ακραία/φανατικά συντηρητικών ανθρώπων, και αν και δεν είναι πλειοψηφία, τυχαίνει ο πρόεδρος του συλλόγου γονέων αυτή τη στιγμή να ανήκει σε γνωστό ακραίο κόμμα με μάλλον θέσεις αντίστοιχες της εν λόγω κυρίας, οπότε δεν έχει νόημα να απευθυνθώ εκεί.

Από την άλλη είμαι σίγουρη ότι πολλά από τα παραπάνω όχι σε σχολείο δεν αρμόζουν, αλλά είναι απόψεις που σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να εκφράζονται δημόσια. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Το βασικό είναι να έχεις αποδείξεις στα χέρια σου . Έχεις ; 

Αν ναι , ταχυδρόμησε τες σε μεγάλη εφημερίδα ΑΝΩΝΥΜΑ .

Εναλλακτικα στείλε τις αποδείξεις και πάλι ανώνυμα στις οργανώσεις αυτών που θίγονται. 

Θα μπορούσες με τις αποδείξεις να πας στον Εισαγγελέα Ακροάσεων , αλλά δεν σημαίνει ότι θα τηρήσει την ανωνυμία σου , ούτε ότι θα κάνει απαραίτητα κάτι. Μπορεί να σου κάτσει επίσης «ακραίος» 

Οτιδήποτε άλλο μπορεί να έχει αντίκτυπο σε σενα και στο παιδί σου . 

Με λίγα λόγια ξεκινά μαζεύοντας απτές αδιάσειστες αποδείξεις 

Εν ώρα μαθήματος , δεν μπορεί κανεις να μπει στην τάξη πχ αστυνομία κλπ Άσυλο βλέπεις - ανεξάρτητα αν γίνεται κατάχρηση ... 

Για τις πιο ... ήρεμες τοποθετήσεις (όχι θρησκεία όχι πολιτική ) , θα της το έλεγα στα ίσα πχ για το εφαρμοστό τζιν κλπ 

Άλλοι γονείς δεν έχουν εκφράσει τον προβληματισμό τους ; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Το βασικό είναι να έχεις αποδείξεις στα χέρια σου . Έχεις ; 

Αν ναι , ταχυδρόμησε τες σε μεγάλη εφημερίδα ΑΝΩΝΥΜΑ .

Εναλλακτικα στείλε τις αποδείξεις και πάλι ανώνυμα στις οργανώσεις αυτών που θίγονται. 

Θα μπορούσες με τις αποδείξεις να πας στον Εισαγγελέα Ακροάσεων , αλλά δεν σημαίνει ότι θα τηρήσει την ανωνυμία σου , ούτε ότι θα κάνει απαραίτητα κάτι. Μπορεί να σου κάτσει επίσης «ακραίος» 

Οτιδήποτε άλλο μπορεί να έχει αντίκτυπο σε σενα και στο παιδί σου . 

Με λίγα λόγια ξεκινά μαζεύοντας απτές αδιάσειστες αποδείξεις 

Εν ώρα μαθήματος , δεν μπορεί κανεις να μπει στην τάξη πχ αστυνομία κλπ Άσυλο βλέπεις - ανεξάρτητα αν γίνεται κατάχρηση ... 

Για τις πιο ... ήρεμες τοποθετήσεις (όχι θρησκεία όχι πολιτική ) , θα της το έλεγα στα ίσα πχ για το εφαρμοστό τζιν κλπ 

Άλλοι γονείς δεν έχουν εκφράσει τον προβληματισμό τους ; 

Το ασυλο δεν ισχυει στα σχολεια. Ειναι για τα πανεπιστημια.

 

Απο εκει και περα μια κουβεντα με το διευθυντη του σχολειου ή με τον προϊσταμενο της πρωτοβαθμιας ή δευτεροβαθμιας.

Παρομοιο θεμα ειχα και γω οταν ημουν μαθητρια με θεολογο που μας εβαζα να βρισκουμε τα «κρυμμενα μηνυματα» σε τραγουδια και μας ελεγε οτι η μουσικη θα μας οδηγησει στην κολαση! Τοτε γονεις ειχαν παει στο διευθυντη του σχολειου

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, emmaki είπε:

Το ασυλο δεν ισχυει στα σχολεια. Ειναι για τα πανεπιστημια.

 

Απο εκει και περα μια κουβεντα με το διευθυντη του σχολειου ή με τον προϊσταμενο της πρωτοβαθμιας ή δευτεροβαθμιας.

Παρομοιο θεμα ειχα και γω οταν ημουν μαθητρια με θεολογο που μας εβαζα να βρισκουμε τα «κρυμμενα μηνυματα» σε τραγουδια και μας ελεγε οτι η μουσικη θα μας οδηγησει στην κολαση! Τοτε γονεις ειχαν παει στο διευθυντη του σχολειου

Πότε έπαψε να ισχύει το άσυλο εντός σχολικής αίθουσας ; Δεν μιλάω για όλο το κτίριο. 

 

ΥΓ κορυφαίος ο θεολόγος σας btw 

Επεξεργάστηκαν by Macgyver
Link to comment
Share on other sites

Η τεκμηρίωση είναι βασική. γιατί μετά μπορεί να αρχισει η ιστορια οτι αλλα ειπε αλλα καταλαβαν τα παιδια κλπ. τεκμηρίωση σε προφορικό υλικό όμως είναι δύσκολη. 

 

Ειναι εύκολο να μάθεις τις πολιτικές απόψεις της τοπικής ΕΛΜΕ; Αν ειναι κ εκεινοι παρόμοιων τάσεων, θα συσπειρωθούν να υπερασπιστούν "συνάδελφο" κ επειδή είμαστε κ σε εποχές με τα κηρύγματα μισους παντου κ δυστυχως κ στον επι επισημο δημοσιο λογο για αντιπολιτευτικά παιχνιδια, μπορει να μπλεξεις ασχημα. Αν ομως ειναι "αριστεροί" (στα χαρτια κ στα λόγια...) μπορεί να βρουν αυτό το θέμα σαν ευκαιρια να θυμηθούν ότι υποτιθεται πως εχουν καποιες ανθρωπιστικές αξίες κ να δειξουν κιολας την καλη τους σταση (γιατι ως  συνδικαλιστικο όργανο δεν έχουν επιδείξει καποια διεκδίκηση επαγγελματικη αφου ειναι της κυβέρνησης). Στην ιστοσελίδα alfavita πχ κατα καιρούς δημοσιεύονται θέματα για σχολεία όπου διακινούνται ακραίες ιδεες. Αυτο βεβαια σγμαινει οτι μπορει να βρεθεις να ταυτίζεσαι με συγκεκριμενο πολιτθκο χωρο ενω τα θέματα που θίγεις δεν ειναι ζητηματα κομματικα. 

 

Την αποψη μου για επίσημες καταγγελίες δεν την ξαναγράφω, την εχω αναλύσει κι αλλες φορες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Macgyver είπε:

Πότε έπαψε να ισχύει το άσυλο εντός σχολικής αίθουσας ; Δεν μιλάω για όλο το κτίριο. 

 

ΥΓ κορυφαίος ο θεολόγος σας btw 

Δε νομιζω οτι ηταν ποτε ασυλο.

Ψαχνωντας παντως στο γουγλη δεν βρηκα κατι παρα μονο για το πανεπιστημιακο ασυλο

 

υγ Η θεολογος μας με μενα ηταν μεσα στα νευρα, γιατι οταν επαιζε τις κασετες αναποδα (και μας εδινε και οδηγιες πώς να το κανουμε και μεις) εγω ζωγραφιζα, οταν χτυπουσε το κουδουνι εβγαινα αμεσως εξω χωρις να περιμενω την αδεια της και στα τεστ πανω σε αυτη την «υλη» εδινα λευκη κολλα!

Δεν μπορουσε ομως να μου κανει κατι, καθως ουτε την «διδασκαλια» της ενοχλουσα, ουτεειχε δικαιωμα να μας συερει το διαλειμμα, ουτε μπορουσε να μου βαλει χαμηλο βαθμο γιατι δεν ειχε πού να τον στηριξει!

Τα νευρα κουρελια!!!

Επεξεργάστηκαν by emmaki
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, γιατί υπάρχουν πολλοί φορείς που ασχολουνται με το hate speach. Όμως το θέμα είναι πόσο χρόνο θέλεις να διαθέσεις. Εγώ, που δεν έχω πολύ χρόνο και έχω ξεπεράσει προ πολλού την ιδέα ότι θα φτιάξω τον κόσμο, θα πήγαινα να τη βρω και θα της έλεγα ότι αν το παιδί μου, σωστά ή λάθος, μου μεταφέρει κάτι τέτοιο, θα ζητήσω βοήθεια από το Συνήγορο του Παιδιού ή από κάποιον άλλο φορέα προστασίας ανθρωπίνων δικαιωμάτων. 

Αν καταλάβει ότι κάποιος κατάλαβε, μπορεί και να σταματήσει. 

Το ίδιο είχα κάνει κι εγώ με δασκάλα,, ιδιωτικού σχολείου βέβαια, που έκανε συνέχεια διακρίσεις λόγω φύλου. Της το είπα ευγενικά ότι εμείς τα μεγαλώνουμε χωρίς τέτοιες διακρίσεις (στρώνουν το κρεβάτι τους, σκουπίζουν, φτιάχνουν το χώρο τους, μαζεύουν το τραπέζι) και το έκοψε. αλλά δεν το έκανε ζήτημα, πήγα κατευθείαν σε εκείνην και μίλησα πολύ ευγενικά. 

Link to comment
Share on other sites

https://el.wikipedia.org/wiki/Ελληνικό_Παρατηρητήριο_των_Συμφωνιών_του_Ελσίνκι

 

Γειά σας 

θα προτείναμε να κάνετε καταγγελία στο Παρατηρητήριο του Ελσίνκι κάνοντας καταγραφή όλων των γεγονότων  με ημερομηνίες .

(πότε και τι σας ανέφερε το παιδί σας ή άλλος άνθρωπος για το συγκεκριμένο θέμα)

Address: P.O. Box 60820, GR-15304 Glyka Nera
Telephone: (+30) 2103472259 Fax: (+30) 2106018760
E-mail: helsinki(ατ)otenet.gr

https://greekhelsinki.wordpress.com/about/

 

https://greekhelsinki.wordpress.com/

 

 

https://www.facebook.com/Ελληνικό-Παρατηρητήριο-των-Συμφωνιών-του-Ελσίνκι-ΕΠΣΕ-212051811056/

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Το σχολείο είναι άσυλο σε όλους τους χώρους του.

Απαγορευεται ρητά από το νόμο ή είσοδος αστυνομίας παρά μόνο με ειδική άδεια συνοδεία εισαγγελέα.

Μόνη εξαίρεση η διενεργεια εκλογών όταν ορίζεται ως εκλογικό κεντρο.

Επεξεργάστηκαν by Miss sunshine
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Miss sunshine είπε:

Το σχολείο είναι άσυλο σε όλους τους χώρους του.

Απαγορευεται ρητά από το νόμο ή είσοδος αστυνομίας παρά μόνο με ειδική άδεια συνοδεία εισαγγελέα.

Μόνη εξαίρεση η διενεργεια εκλογών όταν ορίζεται ως εκλογικό κεντρο.

Επειδη με ενδιαφερει, μπορεις να παραθεσεις νομο; Εγω εψαξα και σεν βρηκα κατι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 20/11/2018 at 8:46 ΜΜ, emmaki είπε:

Επειδη με ενδιαφερει, μπορεις να παραθεσεις νομο; Εγω εψαξα και σεν βρηκα κατι

Δεν έχω ιδέα αν υπάρχει στο google o νόμος αλλά το ξέρω προσωπικά από πολλά περιστατικά που συνεβησαν παρουσία μου ότι ισχύει.

Το θυμαμαι μαλιστα κι από τα μαθητικά μου χρόνια,όταν γίνονταν οι καταλήψεις..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Miss sunshine είπε:

Δεν έχω ιδέα αν υπάρχει στο google o νόμος αλλά το ξέρω προσωπικά από πολλά περιστατικά που συνεβησαν παρουσία μου ότι ισχύει.

Το θυμαμαι μαλιστα κι από τα μαθητικά μου χρόνια,όταν γίνονταν οι καταλήψεις..

 

 

Αν υπαρχει νομος, σιγουρα θα υπαρχει στο γουγλη!

 

Αντιθετα εγω βρηκα διαμαρτυρια (οχι καταγγελια) εκπαιδευτικων για αστυνομια που μπηκε στο σχολειο και αναστατωσε το μαθημα με τις ερευνες που εγιναν. Μπορει να το βρει καποιος στο alfavita.

Το τι γινεται στις καταληψεις....ας μην το πιασουμε καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Ναι,το διαβασα κι εγώ.

Οι αστυνομικοί παρανομα μπήκαν στο σχολείο.Μόνο με άδεια και παρουσία εισαγγελέα επιτρεπεται.

Εχω κι εγω προσωπικα τηλεφωνήσει στην αστυνομία για περιστατικό μεσα σε σχολείο και η απαντηση τους ηταν δεν επιτρεπεται να μπουν στο σχολείο.

Δεν υπάρχει καμια αφιβολία επί του θέματος,το γνωρίζουν πολύ καλά οι εκπαιδευτικοι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Miss sunshine είπε:

Ναι,το διαβασα κι εγώ.

Οι αστυνομικοί παρανομα μπήκαν στο σχολείο.Μόνο με άδεια και παρουσία εισαγγελέα επιτρεπεται.

Εχω κι εγω προσωπικα τηλεφωνήσει στην αστυνομία για περιστατικό μεσα σε σχολείο και η απαντηση τους ηταν δεν επιτρεπεται να μπουν στο σχολείο.

Δεν υπάρχει καμια αφιβολία επί του θέματος,το γνωρίζουν πολύ καλά οι εκπαιδευτικοι.

 

Επειδη και γω ειμαι εκπαιδευτικος και επειδη θεωρω οτι η αστυνομια δεν εχει κανενα λογο να ειναι στα σχολεια, ψαχνω το νομικο πλαισιο.

 

Δεν μπορεσα να βρω πουθενα κατι τετοιο. Και κανενας εκπαιδευτικος δεν γνωριζε κατι τετοιο. Ναι μεν ολοι λεμε οτι δεν μπορει να μπει, αλλα απο την αλλη κανενας δεν λεει κατι επισημα

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν γνωρίζω κάτι. Ούτε έχω προβληματιστεί γιατί πραγματικά τι να κάνει η αστυνομία στο σχολείο; Εκτός πια αν μιλάμε για εισβολή εξωσχολικών με καταστροφές ή απειλές ή βία. καιβστην περίπτωση που μας ενδιαφέρει εδώ, τι θα κάνει η αστυνομία; θα συλλάβει επ αυτοφώρω τη δασκάλα; εχοντας ειδοποιηθεί απο ποιον; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι εννοεις κανενας εκπαιδευτικός δε γνωριζε κάτι?

Οι εκπαιδευτικοι που υπηρετούν σε σχολεια και ιδιως της 2/βαθμιας εκπαιδευσης γνωριζουν οτι η αστυνομια δεν επιτρεπεται να μπει σε σχολείο.Με όποιο συναδελφο το εχω συζητησει μου εχουν πει ότι ανεκαθεν ισχυε αυτός ο νόμος.

Επισημη απάντηση πήρα κι εγω προσωπικά όπως εγραψα ,τηλεφωνικώς, όταν κάλεσα την αστυνομια διότι μένω απεναντι απο γυμνασιο-λυκειο και μάλλον εν μεσω καταληψης ακουγοταν σαν να τα σπανε όλα μέσα στο σχολείο.Μου απαντησαν ότι δε μπορουν να εισελθουν στο χωρο του σχολειου ούτε σε αυτη την περίπτωση.

Επεξεργάστηκαν by Miss sunshine
Link to comment
Share on other sites

Εμας οταν υπήρξε πρόβλημα με εναν γονιό φωνές απειλές κατα της προϊσταμένης κλπ, η αστυνομία μπήκε κανονικά μεσα στο σχολείο. Ήμουν παρούσα, δεν μου το ειπαν.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Miss sunshine είπε:

Τι εννοεις κανενας εκπαιδευτικός δε γνωριζε κάτι?

Οι εκπαιδευτικοι που υπηρετούν σε σχολεια και ιδιως της 2/βαθμιας εκπαιδευσης γνωριζουν οτι η αστυνομια δεν επιτρεπεται να μπει σε σχολείο.Με όποιο συναδελφο το εχω συζητησει μου εχουν πει ότι ανεκαθεν ισχυε αυτός ο νόμος.

Επισημη απάντηση πήρα κι εγω προσωπικά όπως εγραψα ,τηλεφωνικώς, όταν κάλεσα την αστυνομια διότι μένω απεναντι απο γυμνασιο-λυκειο και μάλλον εν μεσω καταληψης ακουγοταν σαν να τα σπανε όλα μέσα στο σχολείο.Μου απαντησαν ότι δε μπορουν να εισελθουν στο χωρο του σχολειου ούτε σε αυτη την περίπτωση.

 

Είθισται να μην πηγαίνει η αστυνομία στο σχολείο. 

 

Δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ γραμμένο ότι απαγορεύεται.

 

Ρώτησα και αλλού και η απάντηση ήταν ότι άσυλο είναι μόνο το πανεπιστήμιο. Δεν επεκτείνεται σε όλα τα εκπαιδευτικά ιδρύματα. Το γιατί να μπει, είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  @ΑΡΓΚ  Παρακαλείται να μας στείλει το υλικό για ανά κάνουμε τα δέοντα στο messenger η στο [email protected]

 

Παναγιώτης Δημητράς

Παναγιώτης Δημητράς

Ελληνικό Παρατηρητήριο Συμφωνιών του Ελσίνκι (ΕΠΣΕ)

https://greekhelsinki.wordpress.com/about/

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ΕΠΣΕ είπε:

  @ΑΡΓΚ  Παρακαλείται να μας στείλει το υλικό για ανά κάνουμε τα δέοντα στο messenger η στο [email protected]

 

Παναγιώτης Δημητράς

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιου είδους απόδειξη. Μπορώ να μεταφέρω περιστατικά, και υπάρχουν ουκ ολίγα, αλλά είναι πράγματα που ελέχθησαν προφορικά, στην τάξη και κάποιες φορές και εκτός τάξης. Είναι ο λόγος των παιδιών μόνο.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, emmaki είπε:

 

Είθισται να μην πηγαίνει η αστυνομία στο σχολείο. 

 

Δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ γραμμένο ότι απαγορεύεται.

 

Ρώτησα και αλλού και η απάντηση ήταν ότι άσυλο είναι μόνο το πανεπιστήμιο. Δεν επεκτείνεται σε όλα τα εκπαιδευτικά ιδρύματα. Το γιατί να μπει, είναι άλλο θέμα.

Το θέμα είναι ότι δε μπαινει.

Εγραψα επανειλημμένως ότι η ιδια Αστυνομία δηλώνει ότι δεν μπορούν να μπουν.

Το αν υπαρχει νόμος ή οχι λοιπόν τι σημασία έχει?

Δεν αντιλαμβανομαι την επιμονή.

Επεξεργάστηκαν by Miss sunshine
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιου είδους απόδειξη. Μπορώ να μεταφέρω περιστατικά, και υπάρχουν ουκ ολίγα, αλλά είναι πράγματα που ελέχθησαν προφορικά, στην τάξη και κάποιες φορές και εκτός τάξης. Είναι ο λόγος των παιδιών μόνο.

Αν υπάρχουν αρκετοί/ες μαθητές/ριές ή γονείς μπορεί να γίνει κατι

Παναγιώτης Δημητράς

Ελληνικό Παρατηρητήριο Συμφωνιών του Ελσίνκι (ΕΠΣΕ)

https://greekhelsinki.wordpress.com/about/

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Miss sunshine είπε:

Το θέμα είναι ότι δε μπαινει.

Εγραψα επανειλημμένως ότι η ιδια Αστυνομία δηλώνει ότι δεν μπορούν να μπουν.

Το αν υπαρχει νόμος ή οχι λοιπόν τι σημασία έχει?

Δεν αντιλαμβανομαι την επιμονή.

Οταν γινεται κατι σε ενα σχολειο, ειναι καλο να γνωριζουμε το νομικο πλαισιο για να ξερουμε τι μπορει να γινει και τι οχι. 

Το τι ειθισται να γινεται, σαφως και δεν ειναι νομικο πλαισιο. Το τι δηλωνει η αστυνομια και ο οποιοσδηποτε σαφως και δεν ειναι νομικο πλαισιο.

Αν το γνωριζουμε μαθαινουμε και να διεκδικουμε το δικαιο.

π.χ. Στο δικο σας περιστατικο, σε καταληψη ακουγατε οτι γινοταν βανδαλισμοι στο σχολειο, πηρατε την αστυνομια και σας ειπαν οτι δεν μπιρουν να παρεμβουν. Λαθος! Αν γνωριζατε το νομο, θα ζητουσατε το ονομα του υπευθυνου και θα το συνεχιζατε (αν θελατε).

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα όσα καταγγέλλονται, κατά τη δική μου προσωπική θεώρηση, είναι ιδιαιτέρως σοβαρά, πόσο μάλλον εντός σχολικού περιβάλλοντος, θεωρώ χρέος της θεματοθετριας την ανάληψη δράσης, στο πλαίσιο που της προτείνεται ή σε όποιο άλλο η ίδια θεωρεί αποτελεσματικότερο.

Εφόσον διαπιστώνονται τέτοια φαινόμενα, η αδράνεια ισοδυναμεί με ανοχή.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Πώς να βασιστεί η θεματοθέτρια στην καταγγελία ενός μόνο παιδιού, ακόμη και αν το εμπιστεύεται; Αν πάει και πιάσει την εκπαιδευτικό, η ίδια θα ισχυριστεί ίσως ότι υπάρχει παρανόηση και όλα αυτά δεν έγιναν. Ίσως σε αυτό βασίζεται η εκπαιδευτικός. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...